De Oorlog. denvijs ln Weslfrieelund, ia benoemd de heer J. 8. O. M ettert te 's-Gravenbage. kolhorn. De plaatselijke groep van den Nederl. Anti-oor logsraad alhier, ruim f00 medestanders tellende en waarbij 3 plaatselijke verenigingen bi? zijn aan gesloten, zal nog ln dezie maand, in het lokaal van (ten heer Rempt, een propagandavorgaderimg hou den. Noodzakelijk l'lijken dusdanige vergaderingen want niettegenstaande de Anti-Oorlogsraad in het ai'geloopen zomerseizoen belangrijke resultaten ver kreeg, uiteengezet in de Augustus-brochure „Een jaar oor leg", gaf zioh hier geen enkele medestan der meer op. ST. MAARTEN. Donderdagavond vergaderde de vereeniging Straat verlichting alhier in bet café Rust'en Lust. Aanwe zig met bestuur 10 perBqnen. Bij de opening spreekt, voorzitter zijn leedwezen er over -uit, dat do heer W. W., Sohermerhorn als 'penningmeester heeft be dankt wegens zijn gezondheidstoestand. Voorz. brengt een hartelijk woord v.m 'dank aan don afgetreden penningmeester. Voorzitter deelt mede, dat do heer C. R*hrijver als lampenist is aangeste'd. De heer J. v, d. Ham, wel kei gedurende deze ver gadering als penningmeester fungeerde, deed roko- ning en verantwoording der financiën, welke beschei don werden nagezien door de heeren J. Schermerhorn D. A. Blom en P. Koning-en goedgekeurd met een ontvangst groot f 206.68 uitgaaf f 215.55. nadee- lig saldo 1 8.01%, waarbij nog kwam f 32.50 vooi geleverde lantaarns, alzoo een tekort van f 51.41%. De voorzitter deelde mede, dat Jde vereeniging hog f 170 rcntelooze schuld had en in het geheel f 210 had uitgeloot en tevens, dat-voor dit jaar geen uit loting kon plaats vinden. Door penningmeester werd een overzicht van de vereeniging uitgebracht» waar uit bleek, dat deze was opgericht 'met 78 leden, welke te /amen ccntribuëerden 1 134.08 en thans nog 01 leden telt, welke te zajnen f 111.49 bijdragen. Als lid van het bestuur wordt 'tn de plaats van den afgetreden penningmeester gekozen de heer D. a. Blom. Er zullen pogingen worden aangewend om nieuwe leden te werven. Tenslotte sprak -de secre taris eveneens nog een woord van dank tot den af getreden penningmeester. SCHAGERBRUU. Vrijdagavond werd alhier vanwege de afdeeling Behagen van do Verenging voor Vrouwenkiesrecht een openbare vergadering gehouden. De opkomst was bevredigend. Als spreeksters traden op Mevr. Mul der-van do Graaf en Mevr. 'Mart. Kramers. Mevr. Viam van don Heldor hield) een voordracht, getiteld „Wat Marijtje d'r van docht". Tijdens do vergadering werd alhier een afdeeling opgericht met aanvankelijk 24 leden. Plaatselijk Nieuws. NAAR SCHAGEN. De heer Zagerman, kommies aan het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Sittard, wordt als zoodanig overgeplaatst naar het kantoor alhier. LANDSTORM. Op 1 October 1915 zijn in deze gemeente voor den landstorm ingeschreven, jaarklasse 1912: Petrus Baars, Jaoobus-Marimis van den Berg, Le- vie Cohen, Johannes Dionjsius Huiberts, Gornelis Keijzer, Lambertus Kossen, Jan Abraham Mooij, Thomas Ruijter, Arend 'Sehoorl, Pieter Slotema^ ker, Simon-Stam. ONGELUK. in do zeer vroege morgenuren van Vrijdag waren beambten van de Holl. 'Spoorwegmaatschappij even voorbij ons station bezig met het) lossen van spoor rails. Bij dit werk had een ploegbaas, te Helder woonachtig, het ongeluk zijn been 'te breken. Dr. Melohior verleende do eerste geneeskundige Tiulp, waarna de patiënt naar Helder werd vervoerd. STAATSPENSIONNEERING. Donderdagavond hield de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering een algemeene vergade ring. Het bezoek was weer allertreurigst: behalve het Destuur 2 leden. Hoe bedroevend. De heer G. Metselaar opende met een gepast woord do bijeenkomst en las daarna de notulen, die werden goedgekeurd. Van de afdeeling Helder was de vraag ingekomen, om mee te willen helpen, dat eenige voorstellen be treffende het federatiereglement 'op den beschrij vingsbrief van de fedcratlevergadering geplaatst wer den. Er waren behalve Helder nog 2 afdeelingen noodig om dit te kunnen bereiken. Ofschoon de vergadering voor de door Helder in te dienen voorstellen niet veel -voelde, meende men toch Kelder 'tërwille te moeten zijn om ze op de agenda geplaatst te krijgen. De heer D. 'Leguit bracht vervolgens een juist verslag uit van de laatste federatievergariering, ter wijl de heer G. Metselaar eon goed overzicht gaf van de laatste Bondsvergadering. Candidaat 'voor het federatiebestuur werden ge steld de aftredende'leden, de heeren Sinnïnghe Dam- sté en Romar, voor do derde plaats vacature-Droog (door bedanken) kreeg de afgevaardigde vrij man daat. Als voorstel op dc federatievengadering zou de afdeeling indienen het verzoek om in den aanstaan den zomer een groote meeting te houden. Men achtte dat algemeen een uitstekend propagandamiddel. Het bestuur kreeg in deze vrij mandaat, met de op wekking ais de federatie heit voorstel goedkeurde, in de uitvoering vooral niet karig te fijn. Tot. afgevaardigde haar de federatievergadering werd benoemd de heer Kesteloo, tot plaatsvervan ger de heer Jb. de Vries. De winterpropaganda werd aan bet bestuur over gelaten. RIJKSLANDBOUWVMNTERSCHOOL TE SCHA GEN. Bij het toelatingsexamen voor de 'eerste klasse slaagden: K. Bakker, 'Landsmeer; G. Bei it, Hoog woud; P. de Boer, 'Opperdoes; T. de Boer, Beha gen; H. Bossert, Alkmaar; G. Doekes, Haarlem; C. Geerljgs, Anna Paulowna; D. JJ. Jimmink, Wierin- ger^yaard; D. Kaan, Anna Paulowna; 'W. Kaa-n te Aüna Paulowna; A. J. Keijser, Texel; S. Keijser, Texel; P. Koster, Avenhotn; K. Roos, -'St. Maarten; K. Schenk, Groote IJpolder; Jb. Schuurman, Twisk; G. Stammes, Behagen; A.-H. Stoel, Haarlemmermeer; J. Yeerdig, Wieringen; J. Wartonhorst, 'Dirkshorn; L. van Wijk, Haarlemmermeer; en als leerling van de lessen in -zuivelbereiding: J. Kaper te Kolhorn; P. Klare te'Kolhorn. Predikbeurten. ZONDAG 8 OCTOBER. NEDERLANDSCil HERVORMDE GEMEENTE fcli Huisduinon. Geen dienst. Julianadorp, nam. 2 uur, Ds. Van Griethuijsen. Bint Maarten, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Oudesluis, nam. 1.30 uur, Ds. Groeneveld. Doop. Collantsoog, vooym. 10-uur, Ds. Van Griethuijsen. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Westerland. Geen "dienst. Oosterland. Geen dienst. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Doop. Kerkebuurt, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. WOENSDAG 6 OCTOBER. Kolhorn, 's av. 7 uur, Ds. Theesing. Onderworp: „Uw Koninkrijk kome." Burgerlijke Stand. GEMEENTE Z1JPE. Ingeschreven van 29 Sopt.1 October 1915. Geboren: Théodora Gatherina, dochter van Theo- dorus Ant^nius Bakx en Teola Pennekamp. Ondertrouwd: Jan Keuris,, oud 25 jaren, 1 rooure- - i nonje te Anna Paulowna en Dieuweitje Muntjewerf, oud 21 Jaren, wonende te Zijpe. Overleden: Willem, zoon van Arie Wezel en Cor- nelia Wagemaker. gemeente wieringen. Geboren: Gornelis, zoon van 1. de Wit Alfoz. en M. Keesman. Meijert, 'z»on van G. Smid en M. Tijgen. Geertje, 'dochter van S. Snooij -en Tr. Bak- ker. Anna, dochter van J. 'Rotgans Johz. en N. Koern. Ondertrouwd: J. Metselaar Nz. en M. E. Mulder. Overleden; Maartje Dekker, oud 70 jaren, 'echt- genocte van C. Kuut. gemeente warmenhuizen. Geboren: Gornelia .Johanna, dochter'van Hendrik Vlugt en Maria Joharuua Post. Klaas, zoon van Reij- er Mink en Neeltje Pronk. Jan, 'zoon van Gornelis Barsingerhorn en Geertje Wiedijk. Johannes Maria, zoon van Mattheua Pronk *'en Guurtruida Gatharina Groot. Jetske, dochter van Jeite JAbbring en Eil- derdina Hazekamp. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene.- Overleden: Antje Overtoom, 76 'jaar, ongehuwd. Gatharina Geertruida Bleeker, '7 maanden, dochter van Jaeob Bleeker on Grietje Gr^e» gemeente hoogwoud. Ingeschreven van 1530 September. Geboren: Ide, dochter van Pieter Roodt en Maria Bakkum. Elisabeth, dochter van Pieter Helder en Grietje Leegwater. Ondertrouwd: Dirk Dol,'landbouwer, oud 35 jaar, te Wervershoof en Grietje Groet, zonder beroop, oud 27 jaar, alhier. gemeente winkel. Ingeschreven van 130 'September. Geboren: Marie, dochter van, Jan Koeten en Maar tje Bos. Neeltje, doohter van Pieter -Wijdencs en Meartje Coevert. Neeltje, dochter van Klaas Lan- gedijk en Antje de Vries. Adriaan, zoon van Gerrit Butler en Aaltje Over. Dina, dochter van Gerardus Mandeinaker en Elisabeth Hoeré. Overleden: Jacob Schollee, oud 67 jaren, echtge noot van Dieuwertje Vink. Johanna Grietje Kossen, oud 3 maanden, dochter-van Jan Kossen en Trijntje Ar laantje van der Klooster. Gehuwd: Geen. gemeente barsingerhorn. Ingeschreven van.130 September.-1 Geboren: Jacob, zoon van Gerrit Singer en Grietje Kollenberg. Anne, zoon van Klaas van Dompselaar en Antje Bood. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Gornelis Kalf en Pictertje Maats. Overleden: Pieter Ploeger, oud Cl jaren, weduw naar van Aaltje Kornmen. gemeente anna paulowna. Ondertrouwd: Jesephus'Kinkhouwers, 36 jaar, te Alkmaar en Trijntje Speets, 33 jaar, alhier. Jan Meurs, 22 jaar, to Wieringerwaard Jen Wobbigje Holties, 21 jaren, alhier. Jan Dekker,'26 jaar, te Hel der en Trijntje Smit, 22 jaar, alhier. Getrouwd: Maarten Broers 'en Pietertje Kossen. Als we zeggen, dat er op het Westelijk front steeds nog met alle felheid wordt gevo'chten, zullen onze lezers dat zonder meer wel willen aannemen. Maar het heeft de laatste dagon nog niet veel ver andering gebracht die verbitterde strijd, die duizen den en nog eens duizenden be-t 'Iev«~ jcost. We we ten al reeds dat de eerste linie do; Duitschers in Champagne geheel in elkaar is gei ffeld en dat zij geen kans hebben gezien in regelmaat hun lijf en goed te bergen, blijkt wel hieruit, dat de door de Franschen genomen kanonnen reeds het respecta bele cijfer 121 bedraagt. En de spoorweg Bazancourt Challeringe, die vlak achter het Duitsche front loopt en voor hen veel waarde heeft, wordt dan ook ernstig bedreigd. Do 'Franschen hebben ook het bericht gezonden, dat zij ook door de tweede linie der Duitschers zijn heengedrongen, maar niet over al dit voordeel hebben weten''vast te houden. Maar ton Oosten van de hoeve Navarin, liggen'de aan bo- vengcncemden spoorweg en nog eenige punten, heb ben zij weten te behouden. -'Ook de hoogte 191, die in Duitsche handen was en vooruitstak in de Fran- sche linie, is volgens Duitsche berichten voor de Duitschers verloren gegaan. Minder voordeelig voor de Franschen lijkt ons hun bericht dat de Duitschers weer voet hebben ge- .kregen in de 'versterking der nederlaag,dus o. i. in door de Franschen reeds bezet terrein. Dit wijst er op, 'dat de Duitschers reserves in hot veld hebben kunnen brengen. Door de Duitschers is thans qrkend de terreinwinst der Franschen bij Sou- ohez en Artois. In bet kort saamgevat, blijkt wel, dat de Fran schen en Engelschen hun 'winst hebben, weten te behouden, al is hier en daar een gedeelte ervan afgebrokkeld. -Verdere voortgang van beteekenis is door ben niet gemaakt kunnen worden. We moeten nog even melding maken van een ar- tilleriegevceht in België tegeif de Duitsche kuslbat- terijen, wat door de Britsche vloot ondersteund werd ln het Oosten nog steeds een weinig veranderend beeld. De Russen leveren-volgens hun communiqué's plaatselijke gevechten met voor hen gunsligen uit slag. De Duitsche berichten, evenals die uit Wee- nen vertellen zeer'weinig, alleen hier en'daar eeni- gen vooruitgang. Engelsche militaire schrijvers zijn over den toe stand in Rusland al zeer rooskleurig gestemd. Zij uiten de meening dat de groote"voorwaartsche be weging der Duitschers 'tot staan is gebracht en dat de vijand bij den spoorweg Dunaburg-Wilna wordt teruggedreven. Dc Russen hebben hun front ten Zuiden van Du- nabnrg recht gemaakt tot het-Westen van Wileika en, in het algemeen gesproken, is het vijandelijke offensief van Riga tot Pinsk tot staan gebracht. Men wijst er voorts met voldoening op dat de vijand ofschoon hij groote versterkingen 'heeft gekregen, blijkbaar niet in staat is om zijn succes, bestaande in de herovering van Luck (Loetsk) -door te zetten. De Russische generale staf wenscht zich, hoewel hij veel gegevens 'bezit, die er op wijzen, dat de situatie dor Russische troepen gunstig-is, van mede- deelingen te onthovien, Op het oogenblik acht de staf het enkel geschikt mede te dealen, dat tenpge^ volge van een reeks gevechten, die op succesvolle wijzo geëindigd zijn, de situatie aan het front on zer legers en de toestand onzer troelpen gunstig ge noemd kunnen worden. -1 Bij de'Duitschers heet een ontmoediging-te, con stateer en. Deze ontmoediging blijkt o.a. uit 'do vele gevallen, waarin licht 'gewonde soldaten door de Duitschers op het slagveld achtergelaten worden, uit het in den steek laten van -wagens op den terug tocht, het wegwerpen van wapenen en munitie en de zenuwachtigheid, die de Duitschers bij het schie ten aan. den dag leggen. Of deze berichten maar zonder meer geslikt -kun nen worden, geloovon we niet direct. Een 'feit, dat op dit oogeiiblik vaststaat is, dat de' Russen eiken voet mot groote kracht verdedigen en -de Duit - schers met groote bedachtzaamheid en in'kalm tem po voorwaarts rukken.J Op den Balkan nog geen -beslissing, ofschoon de lucht daar zeer dreigend is. De Bulgaarschö regcering weifelt nog 'steeds, maar zij heeft nu de boodschap ontvangen, dat als Bulgarije Servië aan valt, dit land dóór de vier verbonden mogendheden zal warden geholpen. Het 'is een feit, dat Duitsche officieren in Bulgarije zijn ac-ngekon en met het plan deeb te nemen aan de leiding van het Bulgaar- sche leger. De Engelsche minister Grev ze tl daar- ovö. Dit is volkomen hetzelfde als indertijd in Turkije geschiedde, waar Duitsche officieren. Turkije dwon gen tot een volkomen, oouitgelokten aanval op Rus land in 1914. Daar de geallieerden besloten hebben mogendheden, die door dergelijke praktijkon worden bedreigd, te steunen, wordt dit nieuws in Bulga rije als zeer ernstig beschouwd. Uit Athene komen berichten, die er over spreken, dat in Bulgarije do Duitsche invloed dagelijks toe neemt. Twee ministers in het 'Bulgaarsche ministe rie hebben hun ontslag, omdat zij de anti-Servische politiek veroordeelden. Ook dit is ge.n gunstig ver schijnsel. Eon verklaring 'door den Griekschen mi nister-president 'VenizeloB in de Kamer afgelegd, wijst ook op een donkere, toekomst. Op'de mobi'isa- tle van Bulgarije, aldus de minister, kon Grieken land niet anders antwoorden dan met tegen-mobili satie. Daarna zijn tussohen Bulgarije en Grieken land geruststellende; verklaringen afgelegd. Toch moet vervolgt de minister, do toestand als ern stig werden beschouwd. Bij 'de moderne inrichting der nationale legers kan een 'algemeene mobilisatie, welke het economisch-en maatschappelijk loven van een land ten diepste schokt en enorme uitgaven na zich sleept, niet worden verlengd zonder ernstige ge varen voor den vrede en. 'dezë gevaren zijn uog veel grooter wanneer een der gemobiliseerde landen er ,:een geheim van maakt dat het den territoriaien sta tus puo, welke door tractaten tusschen hoin en zijne naburen gevestigd is, niet -wenscht te eerbie- d.gen. ik zeg dit niet'om den toestand af te schil deren in somberder kleuren aan deze werkelijk 'is, maar ik heb niet het recht oan tegenover het land den werkelijken 'staat van zaken te -verheimelijken, want indien wij allen in Griekenland vurig den vre de wenschen, weet 'ik evenzeer met welk een gee-^t van onvergelijkelijke zelfverloochening het Grieksche volk onder de wapenen bereid is, zijn zelfstandig heid en de levensbelangen van zijn -land te verde digen en zich te weer te 'stellen tegen elke poging van welken Balkanstaat ook, om zich eene overheeb- schende positie te scheppen, ldie het einde zou be- teolcenen van dë staatkundige'en moreele onafhan kelijkheid der overige. (Langdurige toejuichingen.) Ik zou er mij intusschen, in verheugen, indien de geruststellende verklaringen, welke wederzijds door de regeeringen dor beide "gemobiliseerde s'aten zijn gegeven, spoedig en zonder vertraging zouden kun nen leiden tot gelijktijdige demobilisatie en alzoo het bgevanr voor don vrede doen verdwijnen, dat na tuurlijk wordt verwekt door eën onbepa-'.lde ver lenging der mobilisatie. (Toejuichingen.) Do leider der oppositie, Goenaris, keurde onmid dellijk de levendig toegejuichte 'verklaringen van den president van den ministerraad goed. Zooals onze lezers zien, een rede die veel geeft te dënkën en te vreezen. Gemengd Nieuws. DE STRIJD BIJ LOOS. ln de Engelsche bladen Daily Chroniele en Daily Telegraph komt thans de volgende levendige be schrijving voor van de gevechten der Engelschen tegen de Duitschers bij Loos: 1 Er waren 'vele bataljons soldaten van "t nieuwe leger onder degenen, die aan de spits van de troe pen storm liepen en onder, hen waren Schotsche, regimenten, wien de eer te beurt viel het eerst aan te vallen. Ofschoon zij behoorden tot regiimenten niet beroemde oude tradities, die reeds onsterfelij- kr-n roem op het westelijke front hadden behaald, waren zij reoruten van Iütchener's leger, die pas kortgeleden in Vlaanderen-waren aangekomen. Deze prachtige soldaten luisterden den geheelrn nacht van jl. Vrijdag naar het hevige bombardement, dat aan den aanval vooraf "ging. Dit op zichzelf was reeds een beproeving voor hun zenuwen. Maar 'Za terdagochtend om half vijf, -toen de officireen het commando gaven, sprongen do bataljong uit hunne schansen en renden met een wild hoera naar de vijandelijke linies., Het punt voor den aanval, het dorp Loos, lag ongeveer 5600 M. verdqr. Zij be reikten de vijandelijke loopgraven zonder vele ver liezen to 'lijden cn bevonden, dat 'de twee eerste linies van de prikkeldraadversperringen doi-r de ar tillerie geducht verhavend -waren. De derde linie was ongerept en was voorzien met sterk drpad melt groote stekels. De eerste twee loopgraven werden -stormender hand met de bajonet genomen, jvaarbij een groot aantal Duitschers gedood worden.-De niet verbroken prikkeldraadversperring was de eerste geduchte hin dernis. Onze soldaten vielen haar echter, zonder zich om hun leven te •'bekommeren, verwoed aan en stonden daar aan een doodelijk vuur van de ma chinegeweren bloot. Stukje voor 'beetje baanden zij zich een weg door de Versperring. Het oene gelid na het andere stroomde er doorheen en ten slotte stortte er zich een groote vloedgolf van soldaten doorheen en zwermde op 'het dorp af, 1200 meter verder. Terwijl zij schor juichende voort renden, kwamen zij tegenover het vuur van een ontzaglijk aantal machinegeweren te staan. Uit elk gedeelte van het dorp klonk het geratel van die wapens, die, stroomen 'lood uitbraakten. Er stonden machinege weren in de ramen van vele huizen en ook boven op de hooge mijnkranen, die zich midden in het dorp 500 voet ho.og verheffen en-in de nauwe loop graven, die dwars door de straten gegraven, waren. In hei kerkhof ten Zuidwesten van de plaats, 'dat de Engelschen over moesten, 'stonden niet roiniter dan 100 machinegeweren opgesteld. Het 'was 8 uur toen zij, die niet gevallen waren, de buitenwijken van Loos bereikten. 3ijna twee uur werden er vree- selijke straatgevechten geleverd. Vele bataljons raakten door elkaar, vele van hun offi'eioron wer den gedoe' en gewond. Er werden tal van gevech ten van itan tegen man-of door kleine greepen ge leverd, waarbij men 'zich van huis tot hüis een. weg baande en soms in kamers' 'en kelders vocht. Ofschoon het dorp door het Engelsche artillerie vuur zwaar beschadigd was en de kerk-in het mid den in puin lag, was er geen brand uitgebroken en waren de geraamten van de huizen nog overeind vol troepen van den vijand, die kolders als loopgraven gebruikten, vanwaar de vijand door openingen op ;de Engelsche soldaten op straat schoot. Daar verdedig den zich kleine afdeelingen Duitschers met den moed der wanhoop en wilden het niet opgeven, voor zij tot den laatsten man gesneuveld waren. Het gros van de Duitschers 'was echter ongetwij feld verrast en gedemoraliseerd door de snelheid e/n alles wegvagende kracht van den aanval en doordat dezen zich 'in grooten getale overgaven, konden de Engelschen oen f menigte gevangenen maken. Deze mannen schenen na hun eersten-tegenstand met hun geweren of machiegeweren in het geheel geen fut meer te hebben. In sommige gedeelten Van het dorp duurde het verzet echter langer en het snelvuur uit vele hui zon berokkende den Engelschen, die de huizen be- legerder. groote verliezen.-Afdeelingen bommenwer pers die boven aan de keldertrap handgranaten in die onderaardsche 'forten wierpd moesten 't vuur tot zwijgen brengen. Dekald j van Loos liggen nog vol dooden. kopergebrek in duitschland. In Berlijn vroest men, dat de -schoolsproeibadon zullen moeten gesloten worden, -omdat ten gevolge van de inbeslagneming van koperen voorwerpen ook de kranen en dergelijken, die tot de inrichting be- hooren, ingeleverd moeten worden. Gelukt het-niet, de ïegeering te bewegen, om deze voorwerpen in de sehool-fcfadinrichtingen te laten/ dan zal men de kinderen voorloopig van deze 'nuttige niet meer kunnen laten genieten. melk- melkproducten ln duitbui - land. In het jongste nummer van do Landwirtschaft- liehe Wochenschrilt voor Noordwest-Duitschland wordt de hoogst belangrijke vraag behandeld: Hoe is het bij ons gesteld met do dierlijke producten: melk, boter, vet sn kaas? Gemiddeldaldus ge noemd tijdschrift bestaat de ^rundveestapel ia Duitschland uit 2 miliioen stuks, waarvan ongeveer do helft melkvee is. Gedurende den oorlog 'is dit getal aanmerkelijk gedaald én in de toekomst kan men een nog sterkere venmindering verwachten. Veel vee werd geslacht 'óf uit gebrek aan voeder of wegens onvoldoende arbeidskrachten. Dan heeft ook het mond- en klauwzeer den veestapel zeer gedund, ook al omdat tengevolge van 'den oorlog de bestrijding dezer ziekte veel te'wenschen liet. Door dit ulles ging ook de molk-opbrengst z'eer achteruit. Do melk, welke tot dusverre uit 'het buitenland word ingevoerd, was, in verhouding tot do opbrengst in eigen, land, vrij gering. Vooral waren hiervan de oorzaak de slechte 'gelegenheid tot vervoer en rie bederfelijkheid van de molk. Doch een groot deel der, vooral in Noordwestclijk-Duitsehland geprodu ceerde melk moest verkregen wofden met behulp van voederartikelen, die uit het-buitenland moesten worden ingevoerd. Men heeft zelfs berekend, dat de helft der in Duitschland verkregen melk moet ver kregen worden door 'het gebruik van geïmporteerde voederartlkelen. 'En hoe die melk wordt gebriui-l? Ongeveer 12 'pet. wordt gebruikt voor 'het fokken van Jong vee, nagenoeg 40 procent wordt als volle melk voor 'menschelijke voeding, 310 pot. der volle melk tot bereiding van vette kaas en de voor boterfaliTiicoge gebruikt. Uit 100 KG. mèftk krijgt men er ongeveer 3.8 KG. boter, 12.2 KG. kaï - nemelk en 82 KG. magere mcL. Karnemelk en magere melk werden vóór den oorlog grooteudeols als voedsel voor 't vee gebruikt. Eeu kleiner ge deelte werd aangewend voor 't maken van magere en zoogenaamde smeerkaas. De magere molk moet thans nagenoeg uitsluitend als voedsel voor den mensch dienen. De Duitsche bot er productie kan op 't oogenblik geenszins in de behoef tenvoorzien. Van do 100 KG. in Duitschland benoodigdo boter wer den tot vóór den oorlog ongeveer 15 KG. uit het buitenland ingevoerd. Onder de landen, die. boter naar Duitschland zen den", stond tot het begin van den crlog Rusland (Siberië) bovenaan net ongeveer-300.000 centenaars per jaar (l centenac 100 KG.) jf de helft van den goheelen invoer. Daarop volgt Nederland met ongeveer 185.550 centenaars, dan Finland, Den- i.ar ken en Zweden. Door den oorlog beeft natuurlijk de invoer uit Rusland geheel opgehouden. En daar En geland, dat voorheen ook veel boter uit Rualun'd ontving, thans veel boter opkoopt op do Hollund- sclie en Deensche markt, ds er voob Duitschland al een zeer beperkte 'invoer uit het neutrale 'buiten land te verwachten,. Op het gebruik vian boter moet dus noodwendig heel Avat worden bezuinigd. Ook het vet wordt zeer 'schaarsch. De buitenlandscho vetsoorten, de 'reusachtige partijen reuzel b.v. uit Amerika ontbreken. Ook het vet, geleverd door de Russische ganzen, wordt natuurlijk niet meer in gevoerd. Verder missen we-dé buitenlandsche plan- te nvetten, welke Duitschland voor zijn margarine- boreiding zoozeer noodig heeft. In de fabricage van kunstboter toch staat Duitschland met eon jaiarlijk» sche productie van 'ten minste 200 miliioen KG. bovenaan. Vandaar dat elke Duitsche huismoeder uiterst spaara,.,m moet zijn in 't gebruik van vet. En toch ic er steeds veel, misschien -'wei eens te veel vet ln de Duitsche keuken gebruikt of werd er to royaal mee omgesprongen. Zoo' deelt de ko kende econoom prof. Rubner mede, dat er dagelijks per hoofd dor bevolking 'iö Berlijn ten minste 20 gram vet door de riolen wegvloeide. Thans pehoo- ren de vetten, die in de fabrieken voor de bereiding van zeep, licht of olie worden gebruikt, .w.r do volksvoeding te worden aangewend. Op -Qt kaas bereiding dient echter zooveel mogelijk te worden, aangedrongen, omdat vette kaas alle melkbostund- deelen bevat en. dus als voedingsmiddel de boter verre overtreft. Vooral-'de magere melk dient voor kaasfabricage te worden, gébruikt. Kans toch, al dus besluit het blad, kan 'gemakkelijk verzonden worden en langen tijd bëwaard 'blijven.1 N. Rt. Ct. Marktberichten. ALKMAAR, 1 üctobier. Fabriekskaas kleine f 59, kleine boerenkaas f 57.50, commissie fabriekskaas f 55, commissie boerenkaas f 57, middelbare boerenkaas f 57. Aangevoerd 300 Stapels, wegende 225000 KG. Handel vlug, Graanmarkt. Aangevöerd 5678 HL. Tarwe f 9.50'a f 10.25, gerst f 9.60, gerst 'chev. f 10 a f 10.70, ha ver f 6 a f 7, bruine boonen f 19 a f 21, rood mos terdzaad f 50, kanariez;aad f 21, blauwmaanzaad f 32 a f 30, citroenjjoonen f 20.50 a f 22, paardeboonen f 12 a f 12.50, witte boonen f 23 a f 26, duiven- boonen f 1?, geel mosterdzaad f 32, groene 'erwten f 16 a f 23, grauwe erwten f 24 a f 28.50, vale erw ten f 22.50 a f 25.50 per HL. NOORDSCHARWOUDE, 1 Octob'ïr. Bloemkool f 8.90 a f 12.90, roode kool f 5.a f 16.50, gele kool f 6 a f 14.80, witte 'kool f 7.50 a f 27.30 per 100. Wortelen f 1.60 a f 1.75 oer baal. Eigenheimers f 0.90 a 'f 1.20, blauwe f .20 ,i f 1.30 per 35 KG. Gele nep f 5.30 a f 5.80, drielingen 6,20 gld. a f 6.50, grove uien 'f 5.70 a f 6.10 per 50 KG. Bieten f 12 a f 14 'per 1000. MEDLMBLIK, 1 Octob'rr. Aardappelen: groote ronde f 0.90 per hal ven HL. Witte kool f 7.70 per 100. Spercieboonen f 1 a f 1.15 por 15 KG. \V ARMENHUIZEN, 1 October. Gewone uien f 5.80 a f 6.10, gewone drielingen f 6 a 1 6.20, gewone nep f 5.70 a f 5.90 per -baal. Blau we aardappelen- f 1.30 per zak. Bloemkool f 2.80 a f 8.60 per luü. Roode kool f 12.80 a f 14.50 pet 100. Witte kool f 12.70 a f 23.90 per 100.-Slaboonen f 2ji0 a f 3.80 per 5(0 KG. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Oct. 1915 Bloemkool f 8 a 1410, 2e soort f 3.30 o 4.40, roode kool f 3.60 a 17, gele kool f 450 a 16.10. witte kool f 460 a 25.40 en per v ggon f 357 a 360 gld., wor telen f 3.50 a 3.60, schvoimeesters f 1.80, eigenheimers f 0.90 a 1.15, slabooneu f 3.80 a 460, gele nep l 5.30 a 5.50, drielingen f 5.70 a 5.80, uien f 5.50 o 6, wor telen f 1.65 a 1.75.. ramenos f 11.50, bieten f 11.30 a 11.50 WINKEL, 1 October 1915. Appelen t 1 a 2.80, peren f 1 a 3 per mand, kool f3 a 11, andijvie f 1 a 1.70, komkommers f 2 per 100, slabooneu f 2 a 5.25 per 100 pond, snijbooncn f 0.85 a 1.60 per 1000, uien f 2.50 a 5.50, wortelen f 1,75 per baal, spruitkool f 1.10 per zak. ALKMAAR, 2 Oct. 1915. G Paarden f 140 a 175, 84 koeien f 190 a 425, 343 schapen f 30 a 42, 56 nuchtere kalveren f 12 a 25, 80 magere schapen f 24 n 35, 187 biggen f 15 a 2$, kipeieren 7Va a 8V9 cent, boter 721/a a 85 cent per V» K.G. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, namr Waarnemingen Vfltrricht in, den morgen van «h u 2 October 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch InslituuL te Do Bilt. Hoogste barometerstand 765.4 te Bodo, laagste ba rometerstand 759.2 te Memel. Verwachting tot den avond van 3 October. Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind. Meest half- bewolkt Weinig of geen regen. Kans op nachtvorst in het Oosten. Iels warmer over dag.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2