Binnenlandsch Nieuws. Reclames. Vergif .iging van het bloed krant. Een nummer van November 1913, een num mer van Januari 1S15, en een van Maart 1915. ln de vredee-nummerB waren 407 huwelijks-adver tenties, in de oorlogspUinmers 131, slechts 28 "pro- eent dus van de „vredessterkte". De mannelijke ge gadigden veiuninderden van 271 tot 69, dus lot 30 procent* de vrouwelijke van 196 tot 52, dus tot 26.5 procent, r De leeftijd van de huwelijks-candidaten heeft de volgende vorattderingen getoond. In vredestijd waren 19 procent van '20 tot 30 jaar, tijdens den oorlog slechts 9 procent. 49 procent waren in vredestijd, 3o procent tijdens den oorlog, tussohen'dq, 30 en 40 Jaar. Daarentegen was het pcrcontago tusschen de 40 en 50 jaar in vredestijd slechts '13,5, tijdens den oorlog 26. En hot percentage van mannen boven de 50 Jaar steeg van 2,5 tot 13. De oorlog heeft de oudere heeren 'lust in het huwelijk doen krijgen. IN DE HOOGSTE DREVEN. Uit TIrol wordt aan het Berliner Tageblatt 'ge schreven: Een driehoekige witte kalkrots eteejkt zijn soherpe konten uit bovon bet hoogland. Van alle-'zijden kun men do rots goed zien, van beneden uit het zonnige dal, van boven, waar nog hooger een plateau is. Van eiken berg ver in het rond ziet men dezen rots top en wie op de rots 'geklauterd is, overziet een groot gedeelte van het Tiroolache land. Daalrop had op deze» scherpen top een klein 'groepje dappere soldateu post gevat, met schaar-verrekijker 'en an dere kijkers. Langs 'een der kanten van doz© rots kon men haar vrij gemakkelijk beklimmen, maai orgens op een berg had de vijand kanonnen goplaats en bestreek daarmede-dezen gemakkelijke» weg. Nie- mand kon daar langs. De andere zijde van -de rots was een loodrechte wand. Geen Italiaansche 'gra naatkartets kon hem hereiken.-En dus moest dage lijks langs dezen loodrechten wand alles naai' boven gebracht worden, water en ammunitie voor de Oostenrijksche soldaten. 'En dikwijls moest men ge wonden langs dezen zelfden onmogelijken weg naar beneden transporteeren. De Italiaan weet-reeds lang, dat hij van' dezen spitsen top begluurd wordt. Dfe aene zware granaat voor. de andere na vliegt naar dezen top. Dikwijls suist het-projectiel er over heen, want de smalle rots is niet gemakkelijk te naken. Doch soms treft de granaat. En boven, op een pla teau, zoo groot ais een kamer, liggen mannen en wachten op de granaten. Zij hebben gaten gebro ken in bet steen en daarin, liggen zij dag en "nacht. Een slaat er aan den verrekijker en tuurt,. Een spreekt er in de telefoon: daar en daar werken de Italianen aan een weg, daar schijnen -zij een loop graaf aan te leggen. Aan het andere eind van de telöloongeleidinf geeft een artillerie-officier zijn be velen en dadelijk ziet men van de 'witte rota een wit-rood wolkje bloeien boven de -Italiaansche ar beiders of ook den zwarten rook van een granaat kronkelen uit de loopgraaf in aanbouw. -Kalm zegt de man het door de telefoon of'het doel geraakt is, hoeveel het projectiel naast het doel viel. De Italiaan weet het -en haat deze rots en zendt er zijn zwaarste granaten heen. Niet altijd treffen ze en wanneer ze treffen, bieden'de rotsholen eeni- ge beschrming, maar.... Maar dezer dagen werden alleen door den lucht druk van een 28-centinneter-granaat, die niet trof en voorbij vloog, twee jonge soldaten van den top geslingerd. Zij vlogen, alsof zij zelf uit een kamen geschoten waren, door de 'blauwe, zonnige lucht, diep het dal in. Waai' de eene heen vloog, -"weet men nog niet. Het verpletterde lijk van den anderen heeft men ergëns gevonden. EEN GEBED VOOR DEN VREDE. De „Osservatoro Romano'' bevat een -schrijven van den Paus aan den directeur van de Italiaansche afdeeling van de broederschap van de „Eeuwige ro zenkrans", waarin hij den wensch te kennen geeft, dat gedurende de volgende maand een. bijzonder ge bed voor den vrede zal worden uitgesproken. „Mogen alle geloovige» bidden en dag en nacht hunne armen ten heïnle heffen om de broederliefde, de vergiffenis en den, vrede of te smpeken," zoo ein digt het schrijven. DE MACEDONISCHE BUIT. Uit Berlijn, 30 September. De „Azt Est" maakt 'n telegram uit Sofia bekend volgens hetwelk minister Radoslawof de nieuwste Voorstellen van de Qua- druple Entente heeft afgeslagen, welke daarop zoó- den neerkomen, dat Macedonië, als belooning voor de handhaving van de Bulgtaarsche nuetraliteit na den oorlog aan Bulgarije zal worden afgestaan, en ge durende den oorlog door" troepen van de Quadruple Entente zal worden bezet. De minister-president deel de den gezant van de Quadruple Entente,-die hem de voorstellen aanbood, mede, dat Bulgarije het ver schijnen van troepen -'van de Quadruple Entente in Macedonië als een 'vijandige daad zou beschouwen. Do Neue Wiener Journal verneemt uit Sofia, dat minister-president Radoslawof het voornemen heeft eerstdaags 'een reis naar Berlijn te maken. Heb be richt wordt half officiëel bevestigd, terwijl als doel van de reis wordt opgegeven een bezoek aan dein zoon van den minister-president die bij het Bul- gaarsche gezantschap de betrekking van attaché bekleedt. "Het publiek hecht echter een groote be- teokenis aan de politieke strekking van de reis. De Bulgaarsche bladen 'schrijven met sympathie en geestdrift over de reis, Jdie Bulgarije zeker nader tot de Midden-Europeesche mogendheden zal bren- eCEEN OORDEEL VAN GIOLITTI. De Augsburger Volkszeitung publiceert een uit lating van Giolitti tegenover den directeur -van een groote stoomvaartmaatschappij. De gewezen minis- ter zeide o.m.: Deze oorlog moge al op het slagveld mm -mm wwps wrawi „Neen. dank u," meende Krüger, „mijn toekom stige schoonvader ik geloof niet dat er sekt in huis is. Het is hier alles zoo eenvoudig en bur gerlijk en „Dan zou het wel als verkwisting of zooiets schij nen, hé? Nu, ik geloof dat ik vandaag wel wat geld mag vermorsen. Ik viel- heden, een feest." „Bent u jarig?" „Neen maar ik vier mijn wederopstanding. Zie mij maar niet zoo verwonderd aan. Het is werke lijk zoo. Sedert meer dan elf jaren is het de eerste dag, waarop ik mij weer als vrij mensoh gevoelen kan." „Ach zoo meende Krüger, 'alleen om maar iets te zeggen. p „Jawel, mijnheer Krüger," zeide Heydemann, eerst langzaam en haperend, dan steeds 'heftiger spre kend, als wilde hij zichzelf iets Van dè ziel afrol len. „Elf jaren van ellende, zorgen en lijden. 'Diep moreel lijden, wanneer men -een moeder langzaam ziet wegsterven. Twee jaar geleden ""is de arme ziel verlost geworden uit haar lijden. En baar zuster die de verlichaamde gierigheid was, leed aan steen harde gevoelloosheid die droeg mijn moeder een haat toe, de hemel mag weten waarom. En nu heeft die hartelooze vrouw juist mij verlost. Ziet ge - daarin!" riep hij bijna schreiend in toornige triomf en haalde daarbij de dikke 'portefeuille voor dsn dag en hield die omhoog, „daar binnen zitten ib. Een half leven .is er voor mij verloren gegaan en dit wijf hoopte het 'geld in haar kast op. Maar zij kon het niet met zich mee in het graf nemen. En hier —hier is het!" Zijn stem beefde van toorn en vreugde, terwijl zijn 'oogen vonken spuwden „een vermogen. Veertigduizend mark haar geld in mooie briefjes van duizend en honderd mark. Van daag door de rechtbank uitbetaald gekregen, 'aan mij en eenige andere zuur ziende erfgenamen.'Maar Ik ben een lachende 'erfgenaam. Ja ik lach lach:! Nu mag ik tenjminste wel -'eens feest vie ren." ..Ja. dat mis u zeker." worden beslist, en tot de uiterste consequentie wor den doorgezet, toch is het bij den tegen\v(/ordigen politieken toestand zoo goed als uitgesloten, dat do machtsgroepen van thaus ook na afloop van den oorlog dezelfde-zullen blijven. Vijanden zullen vrien den worden, en'omgekeerd. Deze nieuwe groepeering van staten, die wellicht reeds gedurende den oorlog tot stand kan komen, zal den oorlog misschien doen eindigen voor een beslissing met de wapenen is ver kregen. De afloop van den oorlog zal grootelijks af hangen van het feit, hoe ten slotte de groepeering van de Balkanstaten zal: zijn. HINDENBURG EEN ONBEKENDE. Hoezeer een man als Hindenburg voor don oor log in zijn vaderland in vergetelheid leefde, is ons gebleken bij het doorbladeren, van de in '1914 ver schenen 7de uitgave van „Wer ist'sY", een boek, waarin levensbizonderheüen van 20.000 tijdgenooteu .0 vinden zijn. Men vmdt er militairen met den rang an kolonel in, maar den naam HindenjbUrg zal •iien er vergeefs in zoeken. VEEVOEDER1NG IN DEN A.S. WINTER IN HET DL1TSCHE RIJK. Over dit belangrijk onderwerp sprak voor een, tal rijke bijeenkomst van landbouw-corporaties in VVestfalen de inspecteur van het veewetten dr. Brü- iiing. Spreker verklaarde, dat het op 't oogenplik oiot mogelijk is, het dagelijkaoh haverrantsoen voor de paarden te vermeerderen. Aarduotenmeel en lijn.— neel zijn totaal verbruikt. Het eenigste, wat ons oer vervanging dezer voederartikelen -is ov.orgeLio- veu, dat zijn de aardappelon, wier opbrengst zeoi *oed is. Spreker Leeft nog kort geleden op zijn reizen in net Oosten gezien, dat de paarden zich Lij jen aurdappelvoediug zeer goed uouden, zoo zeiia, dat verschillende eigenaars verklaarden, ook na den oorlog bij dit voeder te zullen blijven en niet weer tot havergehruik te zullen terugkeeren. Bij deze voedering komen op -één pond haver vier pond ge stoomde aardappelen, alles met haksel vermengd. Om het zuren te voorkomen, moeten echter de kribben der paarden telkens zorgvuldig -gereinigd worden. Verder moeten dan als paardenvoeder wor den aangewend: boonen, hooi en -wortelen. Met de hooiverzorging is het in Westfalen, 'heel slecht ge steld en de prijzen zijn bovenmatig hoog. Met de voedering van rundvee is het 'niet zoq ongunstig gesteld al3 met die der 'paarden. Wel ontbreken ons in de eerste plaats de oiwithoudende kracht- voederstoffen, wat hiervan nog voorhanden is, kost fantastische prijzen en zou toch op verre na 'niet toereikend zijn. Dit laatste 'geldt ook in het bijzon der' van de krachtvoederarlikelen voor de varkens, doch daarvoor in de plaats nomen we nu 'maar eikels (1 KG. per dag en per dier), beukenoten, kastanjes, lindeboomzaden (welke met 140 mark per 100 KG. worden betaald) en ahornzaden. Spreker drong er met alle kracht op aan, in alle omstan digheden den veestapel op 'dezelfde hoogte te hou den, omdat het grootvee in de, naaste jaren Duitsch- land van vleesch zal moeten vóórzien. EEN GEMEENE STREEK. Onlangs vond de censor te Londen bij de brieven malen een briefkaart aan een adres in Nederland ge richt en die van een koopman te Huil, Duitscher van geboorte, afkomstig scheen te zijn. De mede- deeling po de kaart leek zoo gewild onbeduidend, dat een onderzoek'werd ingesteld, waarbij een met sym- pathetischen inkt geschreven bericht omtrent mi litaire geheimen te voorschijn kwam. De gewaande schrijver werd gearresteerd 'en zijn huis doorzocht, doch er werd niets gevonden, dat tegen hem getuigde. Integendeel bleek bij het door do politie ingestelde onderzoek, dat de kaart niet door hem, maar door een Engelsen i9-jarig jong- .nensoh was geschreven en van een valsohe hand- teekening voorzien, was. Bij de terechtzitting verklaarde deze, dat zijn be doeling was geweest uit te'lokken, dht de Duitschei' geïnterneerd werd. Het adres was eveneens gefingeerd. De voorzitter van de rechtbank wees den aange klaagde erop, dat hij een sluwe, lage en kwaad aardige handeling had gepleegd jegens een eerbied waardig burger, wiens leven hij 'in gevaar had ge bracht en veroordeelde hem tot drie maanden ge vangenisstraf. 1 VELLEND AM. De Onder de Streep-redacteur yan "het Hdbld. wijst op de vele Noorsche sprookjes en verbindt daaraan de vraag hoe het staat met het verzame len en vastleggen van onze Néder! aindsche volkssagen ea volksverhalen. Als een voorbeeld daarvan vertelt hij de volgende sage van het visachersdorp Völen- dam: 't Is al lang, heel lang geleden, zooale alle mooie, onwaarschijnlijke verhalen lang, lang gele den gebeurd heeten te zsjn. Zóó lang was 'i geleden, dat Volendam aan de westelijke kust oneer Zuider zee nog in het geheel niet bestopd. Ook lag de zeedijk et nog niet, als een beschut tende wal om het lage land; en, telkens kwam dus de woeste zee bij noord-westen, wind opzetten en overstroomde er de lage weilanden, waarop de Hol- landsohe boeren hun vee lieten grazen en hun hooi verbouwden. DWanneer dan de vloed kwam opzet ten, of de storm huilde door de lucht, vluchtten, zij het veilige land in, en trachtten noig haastig het versch gemaaide gras te redden. Toen, op weer zoo'n onheilspellenden stormdag uit het noord-westen, was er een boerenmeisje achter gebleven; zij was drukvbedig in het hooiland en bij „Dus een flesch champagne?" „Neen, ik dank u, 'mijnheer Héydemann," weiger de Krüger beslist. „Nu dan niet," bromde Heydemann -een beetje boos. „Op uw welzijn en op uw toekomst, zeidei Krüger zijn glas opheffend. Heydemann was weer in zijn humeur en stiet aan, beiden dronken en Krüger stond op. „Gaat u nu reeds heen,?" „Ja ik ben moe. Ik héb een beetje te veel gedron ken en moet morgen vroeg n!aar het bureau goe den nacht." Heydemann stond eveneens op en reikte Krüger de hand. Hij voelde dat 'zijn hand beefde en voelde eveneens dat zijn hoofd zeer zfwaar was. „Wanneer men elf jaar niets dan water heeft ge dronken bromde hij voor zioh heen, nadat Krü ger vertrokken was. Ja, dat wijndrinken was hem 'zeer aangenaam. En langzftam met zware schreden ging hij de trap op en zocht dadelijk zijn kamer op. Het was den 'volgenden morgen tegen tien 'uur. Heydemann was reeds bijtijds opgestaan en bad beneden in de gelagkamer zijn ontbijt verorberd, met het stralend gelaat van een gelukkig mensch, die een wereld vol heerlijke genietingen binnentreedt. Dan liep hij de straat op, die zich nu in stralen- den zonneschijn spiegelde. Er was ;geen spoor van regen meer waar te nemen. De hemel' schitterde in het reinste blauw en de onbewogen luoht had de frischheid van een mooien 'voorjaarsdag. Eerst na een wandeling ya» een paar uren kwam Heydemann in zijn hotel terug. Hij wierp slechts een vluchtigen blik in de gelagkamer, waar nu een paar lieeren zaten. Deze beiden, die tot de stam gasten behoorden, waren dezen -nacht aangekomen., eder van een andere richting, maar 'door het veel ontmoeten van elkaar, goede bekenden. Zij waren veel later opgestaan dan Heydemann, aten hün-ont bijt eveneens in de gelagkamer op ea 'haalden nu het opstapelen Van het hooi tot rooken, bad zij niet gelet op 'het wild-wassende zeewater. Zij bleef er alleen, want ai het boerenvolk was ijlings gevlucht. Daar zag zij uit de aanstormende golven een wil zee-paard naar zich toe galoppeeren» een lenig, mooi dier, Jong en sterk; behaagziek striemde uet zioh de flanken met zijn staart, en, hinnikte hot meisje toe. Zij was volstrekt-'niet bevreesd; ze aai de het paard over den nek, liet het' van haar gras eten. En toen ze opkeek, was de storm bedaard. Meteen sprong het zee-paard met wild steigeren weer naar de terugwijkende golven, en verdween in het bruisende water. Niemand wilde 'he.t verhaal yan het meisje geloo- vën. Maar 'daaraan, stoorde ze, zioh 'niet. Bij eiken, nieuwen storm bleef ze voortaan in het hooiland achter, om haar zee-paard te voederen, en telkens als do storm het steigerende paard 'uit de hooge golven meevoerde, bracht het vroolijk-hinnikenüe dier in den'bek een visch voor-het meisje mejo. Tot op dien zekeren dag, welke in alle mooie-oude verhaaltjes voorkomt, het meisje de verleiding niet kon weerstaan, en zich op den gladden rug' van hohr zee-paard liet nooden. Toen steigerde het zea-paard niet zijn hoogste sprongen de golven na, en ver dween in de zee, met zijn lichten last op deu rug, terwijl het meisje haai' armen •iielkoozeiïti om zijn blanken nek gestrengeld hield. Als de wilde zee na den storm geweken was, kwumen weer do boeren.-'Maar diku&ui cnuou zij het meisje niet terug. /.e gingen zoeken; ze waugden zich in zee; zelis bemanden ze booten, en met haken en netten be gonnen ze overai te visschen, oin het verloren meisje terug te vinden. Doch niets vonden ze, het meisje was voor goed verdwenen, weggeyored op den. rug vaai haar vk-oo- lijke zee-paard. Wel vonden ze iets anders; want -in hun netten haalden ze de visch bij wraphten tegelijk aan land. Zulk een rijke vangst haalden ze in hun not- ten op, dat de boeren besloten van bedrijf te ver anderen. Aan het smalle strand van de zee bouw den ze hun blauwe huisjes met-de rood-pannen daalk jes, en als visschers - verdienden ze voortaan hun brood op dezelfde zee, die het verdwenen 'meisje had opg'-ëischt. Haar gedachtenis ter eero noemden ze hun vis- schersdorp aan de vischrijke Zuiderzee .net den naam van het zee-paard: Veulendam. En dat de menschep'daarvan later Volendam ge maakt hebben, is heel dom, en ook noodeloos 'ver warrend, wan,t wie begrijpt er, zonder dit ver haal gehoord te'hebben, wat de paardenpoot en dé visch in het dorps-wapen te beduiden -lietben? Zoo luidt het verhaal van Volendam! Zou niet elk onzer Zuider-Zee-plaatsen, elk on-" zer Noord-Zee-dorpen zoo .zijn eigen verhaal van de geheimzinnige, zee bewaren, en al onze oude dor pen aan den drempel van, -de heiden, of aan den bosohzoom, ook al onze rivier-stedekens? En heel ons land, met zijn boeiende* woelige geschiedenis van eeuwen en eeuwen her, zou het geen verborgen schatten bevatten aan, -Volks-verhalen, Ijijoa verge ten, zoo hier en daar nog oververteld door hét'eene geslacht aan het andere, maar kostelijk waard om verzameld en bewaard'te worden, eer onze volks sagen vergeten raken? ALKMAAR. B. en W. hebben den Raad een ontwerp voor een gewijzigde verordening op den hoofdelijken omslag aan geboden. De aftrak voor noodzakelijk levensonderhoud wordt daarbij verhoogd van f 450 tot f 550, terwijl voor kin deraftrek een bedrag van f 25 per kind beneden 16 jaar wordt voorgesteld. Het percentage van het accres wordt opgevoerd tot 6.70. Het bedraagt thans 5. Berekend wordt dat de aanslagen voor inkomen van f 600 tot f 1050 lager zullen worden; van f 1050 tot f 1500 een weinig hooger, terwijl boven de f 1500 de belasting langzamerhand, doch met merkbare stijgingen, wordt opgevoerd. AARTSWOUD. Uitslag van de Donderdag gehouden verkooping van een Jiuis met diverse perceel en bouw- en weiland, groot 5.62 H.A., nagelaten door mei. Jannetje de Beurs wed. J. Slot. Koopcr D. van dor Bel voor f 8277. AARTSWOUD. Vanwege de Rundveefokvereeniging alhier zal de eer ste keuring van rundvee worden gehouden op Woens dag 13 October a.s. De keuring zal in 5 rubrieken wor den ingedeeld, terwijl voor iedere rubriek 3 prijzen beschikbaar zijn. RAAD VAN NOORDSCIIARWOUDE. Vergadering van den Raad der gemeente Noordschar- woude. gehouden op Donderdag 30 Sect., nam. 4 uur. Voorzitter Burgemeester Brinkman. Aanwezig allen. Na opening en lezing en goedkeuring der notulen werd aan .de orde gesteld een Ingekomen adres van de af deeling Heerhugowaard en omstreken van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, waarin er op wordt aange drongen om de verordening op de salarissen der on derwijzers te herzien en verbetering in de salarissen te brengen. Bij de bespreking is de heer Slotemaker van idéé het te laten zooals het is en het adres voor kennisge ving aan te nemen. Spr. maakt daarvan ei;n voorstel. De heer Keeman wil f 50 verhooging van 'l aanvangs salaris en van de verdere periodieke salarissen, zoodat ook het eindsalaris thans f 900 dan ook f 50 zal worden verhoogd en dus f 950 zal worden. De heer Keeman wens ent hiervan een voorstel te maken. De heer Vlug kan zich wel met het voorstel van den heer Keeman vereenigen en is van oordeel, dat wij het een en ander van, hun ontmoetingen op. Heydemann had zich beneden niet laten ophouden. Een liedje voor zich heen fluitend liep hij de trap op en begaf zich dadelijk naar zijn kamer. Daar weerklonk plotseling een electrische bel voor de bedienden. Het bellen klonk luid en aanhoudend. De beide heeren beneden zwegen. Eenige seconden was bet stil in buis en noch de hospes, noch het dienstmeisje scheen het bellen te hebben gehoord. Nu weerklonk echter 'weldra weer de bel, luid en aanhoudend, eenige malen achter elkaar, waarop "t na een kleine pauze direct weer begon. Het heele huis leek wel vervuld van de schelle tonen die met ware woede alarmeerden. De beide heeren liepen naar de trap. 'Zij waren zeer verwonderd. Zulk 'een alarm hadden zij in De Roode Leeuw nog nooit meegemaakt. Eindelijk werd do hospes zichtbaar en'achter hem het dienstmeisje, dat tot nu toe. in de keuken was bezig geweest. Met een uitdrukking van schrik en verwondering keek mijnheer Weigel de beide heeren aan en toen een van hen naar boven Nveès, snelde hij de trap op. Dan hoorde men boven deuren openmaken 'en weer heftig dichtslaan datarop Volgde een luide woordenwisseling tusschen de twee mannen, die al maar heftiger en luider werd en tenslotte tot een waar gebrul 'steeg. „De politiel De politlal" schreeuwden beiden te gelijk naar beneden. .De hospes naar beneden met vonkelende oogen en. mot gebaren die-zijn schrik en woede uitdrukten, buiten adem. alsof den mian iets verschrikkelijks was gepasseerd. „Wat sta Je daar te gapen. Mina," schreeuwde hij het meisje toe, „loop dadelijk naar de politie, er moeten dadelijk manschappen -hier komen. Neen, de politie-lultenant zelf vlug, 'vooruit 1 maak voor den duivel meid, dat je wegkomt!" „Wat is er toch gebeurd, mijnheer Weigel?" vroeg een der heeren.' „Het is ongelooflijk," zeide de waard kuchend en blazend. „Ik begrijp er geen drommel van, soo iets niet mogen drijven qp de gunstige omstandigheid, dit zc allen ongehuwd zijn, de onderwijzers. Vrij hebben het hoofd aer schóól bedacht, maar we dienen ook voor de onderwijzers iets te doen. Zij mogen wei be hoorlijk bezoldigd worden. De heer Harten vindt, dat het eigenlijk gaat om de vraag of de salarissen laag zijn in verhouding tot den algomeencn levensstandaard. Wordt aan do orde gesteld stemming over hoe tcrut- sirukkend voorstel, dat van den heer Keeman WoxiU verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden ie heeren Keeman, Vlug en Hernam Ingekomen een schrijven van den heer W. Dorsman, die ontslag heeft aangevraagd als hoofd der school al hier en in dit schrijven ontslag vraagt als lu' van de commissie tot wering van schoolverzuim en onthef fing voor 2 maanden van den Hoofdei. .Omslag. Da ontheffing wordt verleend. Ook het aangevraagde ont slag als lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt met aller instemming verleend. De voordracht, opgemaakt in velband met het be noemen van een nlceuw schoolhoofd, ter voorziening in de vacature Dorsman, telt drie namen en luidt als volgt! no. 1. F. Bakker. Schoterland (Fr.)., no 2. B. Zondag, Den Haag, no. 3. M. Nlcboer. Borgercoimpagnie (Dr.) Alle 7 stemmen worden uitgebracht op den heer F. Bakker, die alzoo ;s benoemd. Hy wordt hiervan on middellijk telegrafisch op do hoogte gesteld. Rondvraag nihil. Volgt sluiting van de openbare ver ga d<^rin|^eii^^aat de Raad in comité-generaal. Dc correspondent van het Hdbld. te Barncveld schrijft Naar aanleiding van een bericht ln do bicden, als zou den militairen uit de Harskamp meermalen zijn aan gerand en uitgeschud, hebben wij een onderzoek Ier plaatse ingesteld. Behalve wilde geruchten, als zouden een paar der bandieten zich als vrouw hebben ver kleed en soms met geweren gewapend zijn, kon nie mand ons iets stelligs mededeelen. De meening van verschillende bewoners dier streken was dan ooli, dat de verhajen der militairen, zooai niet geheel verzon nen, dan<toch schromelijk overdreven waren. En opmer— -kehjk is zeker, dat, naar wij vernamen, noch bij de politie alhier, noch bij die van de Harskamp ten klacht van aangerande militairen is ingekomen. BEDROGEN KOOPLUI. Woensdagavond vertelt het U. D. handelden op de Mariaplaats te Utrecht een puar personen over den verkoop van een hit "met wagentje. Men kwam overeen de bespreking voort te zetten in een café aan hel plein bovengenoemd. Terwijl men gezellig onder een glas bier bijeenzat, zouden de koopers het wagen tje en het paard in den stal eens gaun bekijken. Dat kijken duurde echter verbazend lang. Toen de kooplui ten slotte zich ook naar den stal begaven om ie zien waar de koopers bleven, was van hen geen spoor meer te ontdekken. Ze hadden eenvoudig ingespannen en waren er van door gegaan. Zeker om net wagentje eens te probeerenl Ze toeren echter nog. VALSCHE BANKBILJETTEN. Men meldt uit Amsterdam d.tL 30 Sept. Hedenmiddag werd in een perceel aan de Gerard Doustraat door den substituut-officier van justitie, mr. Luyken Gloshorst, vergezeld door den heer Ledden Hulsebosch, scheikundige, en den inspecteur van politie Van Gorkum, een huiszoeking gedaan in verband met de vervaardiging van valsche bankbiljetten. Deze huis zoeking, die ruim 3 uur duurde, had tot resultaat, dat de bewoner geboeid naar het politiebureau werd over gebracht en van hier per celwagen naar het station, om vervolgens naar Haarlem te worden vervoerd. Naar wij vernemen slaat deze aanhouding in verband met de arrestatie van eenige personen te Haarlem, dio beschuldigd worden van het plegen van hetzelfde mis drijf Er is geen verontschuldiging voor. als gij er zelf aanleiding toe geeft. Overvloed van urinezuur in het bloed is een kwaad ding. Bij sommige menschen vormt zich tweemaal zoo veel urinezuur ais bij anderen. Het ontstaat gedeeltelijk uit vleesch en andere sterke voeding, gedeeltelijk uit weefsels van het lichaam bij inspanning. Slachtoffers van urinezuur zijn rheumntisch. zenuw achtig slecht gehumeurd, achterdochtig, lijden aan hoofdpijn, zijn soms duizelig of worden gekweld door plotselinge, vreemde pijn. Zij worden te spoedig oud en na verloop van tijd ontwikkelen zich hartkwalen, niergruis, verharding,der aderen, waterzucht of de nood lottige Bright's ziekte (chronische nierontsteking). Neemt uw maatregelen bij het eerste teeken van urinezuur-kwalen, want urinezuur is het kwaadaardig ste vergift, dat aan de wetenschap bekend is. Eet wei nig vleesch en niet te veel van hetzelfde voedsel. Drinkt melk en water. Neemt voldoende lichaamsoefening en rust, en slaapt meer. Gebruikt Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de verzwakte nieren te herstellen en verschaft aan deze organen de noodige hulp om hen in staal te stellen het urinezuur uit het bloed te fütreeren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verwijderen het urine zuur en andere niergiften, de gewone oorzaak van nier steen, blaasontsteking en rheumatiek, en zij helpen het ;ehoopte water bij waterzucht af te voeren. Dit ge- op de nieren en blaas. Te Schagen verkrijgbaar bij J Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst van postwissel fl .75 voor één, of flO.— voor ze^ doozen. Eischt de echte Postei'a Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien ia van nevenstaand handelsmerk. opgei is mij nog n,ooit voorgekomen." „Is daar boven," vroeg een der heeren, „iemand ziek geworden?" „Dat schijnt wel. 'Een mijnheer, die hier gisteren is aangekomen, beweert dat hij bestolen is. -En se dert gisteren is er niemand in die kamer geweest." „Bestolen?" meende dé'mijnheer verbaasd, „dat is in'uw huis nog n,ooit voorgekomen." „Dat wou ik je maar zeggen," meende de hospes bitter. De vreemden vroegen niet verder en Weigel liep met een boos 'gezicht de straat op, de richting uit kijkend van het politiebureau. Na weirftge minuten was de politie er en wel de luitenant, de wachtmeester en een agent. De hospes voerde hen, 'nadat hij eenige woorden met hen had gewisseld, dadelijk naar de eerste verdieping, nnar de kamer van Heydemann. Deze zat op de sofa, geheel in elkaar gezakt* bleek en met verwrongen gelaat* de verpersoonlij king der vertwijfeling. 1 Bij het binnenkomen der heeren stond hij met moeite op. Zijn physieke kracht scheen volkomen op. De luitenant wierp een scherpen'blik op den man, die 'daar als een echte zoutzak voot hém stond. „Vertel eens wat er 'gebeurd is?" vroeg hij. Heydemann kon eerst geen Voord over. zijn lip pen krijgen. Dan riep hij met verstikte stem: „Veer tigduizend mark! Alles "wat ik bezat is mij ont stolen." h „Veertigduizend mark," zeide de'luitenant, onwil lekeurig een stap 'terugwijkend. De uiterlijke ver schijning van Hoydemann was in klinkklm-e tegen spraak met tfulk eep. bedraig. „Jawel zooveel was het*" Jzeide Heydemann, „Juist zooveel. Het was hei bedrajg van een erfenis, die ik gistermiddag in mijn geboorteplaats Mitlol- dorf in ontvangst heb gene/men." „Zoo, een erfenis," zeide de luitenant, De Baak scheen hem nu geloofwaardiger. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 6