Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van deze maand alhier eene uitvoering «even in de zaal \an den heer A Bakker. MJIACERUHLG. Wij vernemen, dat bet voorloopig bestuur van de dezer dagen alhier opgerichte afdeeling van de Ver- eenigfng voor Vrouwenkiesrecht als volgt is samen gesteld: Moj. Van Loenen-Kobes, Presidente; mej. W. Krul, secretaresse; mej. Renooij-Temme, pen ningmeesteres; mej. N. de Carpemtier en, J. Brak, leden. i IN LEN TWIST. Men meldt uit Franeker: Zaterdagavond waren in het café Hof van DHol- land eenige jongens uit Franeker aan het biljarten. Eenige j< ngens uit den omtrek kwamen he» café bii.nen en zochten twist.- Naar aanleiding van een opmerking van don 19- jarigen L. Schurer uit Wijnaldum, sloeg een «ekere W. uit Franeker do biljartstok tégen diens slaap. De getroffene zonk bewusteloos ineen. De 'inmid dels ontboden geneesheer zag het geval niet te ern stig in en de ongelukkige werd naar hui9 vervoerd. Des morgens is hij echter aan de gevolgen over leden. De dader, het 'geval hooreade, meldde zich zelf bij do politie aan en is 'naar 'Leeuwarden overge bracht. ST. MAARTENSBRUG. Maandag werd er voor 't café van den heer De Beurs een ringrijderij met Paard en Kar gehouden, waaraan 9 paren deelnamen. De uitslag was als volgt: ie prijs f 9, mej. G. Gutker, Burgerbrug en de heer K. Bras te St. Maartensbrug; 2e prijs f mej. M. Siuis en de heer A. Schrieken, St. Maartensbrug; 3e prijs f 5 mej. G. Kuiper, Schagerbrug en de heer E. IvooiJ, St. Maartensbrug; 4e prijs f 3, mej. A. Watertor, Burgerbrug en de heer P. Bruin, Sint Maartensbrug; 5e prijs f 2 mej. G. Sluis en de heer S. Kossen, Sint Maartensbrug. VOÜlt EEN GOED DOEL. Zaterdagavond 2 October besloten eenige inge zetenen van Anna Paulowna een mobilisatieclub op te richten, ten doel hebbende in geval Nederland in oorlog komt, 'geldon bijeen te brengen, voor ge wonde -soldaten uit deze gemeente, of 'in geval van demobilisatie eon besloten neutraliteitsfeost te vie ren; hiervoor zullen 'de oprichters met een lijst rond komen, en die lid wenscht te-worden kan daar op teekenen; de contributie zal gesteld worden op f 0.25 cf f 0.10 "per week. De gelden, welke hier voor geïnd worden, zullen op de Boerenleenbank ge^ zet worden op naam van de vereeniging. Reeds den zelfden avond hebben zich 20 personen als lid op gegeven. ONDER EDEUACHTBAREN. in de jongste vergadering van den gemeenteraad van Amersfoort heeft een incident plaats gehajd tus- schen den 'wethouder 'van onderwijs, den heer Rij kers, on het 8oc.-democr. raadslid den heer "Hof land. Na afloop van die vergadering is, zoo verneemt de „Stichtsche Ct.", de heer Hofland tot handtas telijkheden overgegaan op den wethouder van on derwijs. Het plan bestond, hierover een klacht in te dienen bij de politie, maar de burgemeester heeft weten te bewerken, dat de zaak is bijgelegd, 'nadat de heer Hofland zijn excuus had aangeboden. PRE1TIG BEZOEK. Onder het publiek, dat de laatste zitting van den Raad van Mpok bijwoonde, was de wed. Tacs. Vóór bet voorlezen der notulen, vraagt zij, eoo vertelt de „Maas en Waler", of zij een woord mag richten tot don raad hetwelk de voorzitter 'beroid- willig toestaat. Weemoedig begint zij 'haar lotgeviallen te verho len en verzoekt een bewijs van onvermogen om een proces tegen het gemeentebestuur laan te gaan om haareer en goeden naam terug te krijgen, die zij vermeent door het gemeentebestuur verloren 'te heb ben. Zij vraagt dit alleen, daar zij een gefortuneer den weduwnaar kan trouwen, maar deze wil niet, of zij moet eerst in haar eer-hersteld zijn. Do voorzitter is niet ongenegen haar oen belwijs van onvermogen te geven, en zegt, dat zij dan met twee getuigen .moet komen, waarna zij aan een dér leden vraagt om getuige te zijn. -Dit •'wordt gewei gerd en mej. Tacs laat haar woordenstroom verdetr vloeien, hoofdzakelijk 'tegèn 'den veldwachter, die tevens ter vergadering was en die destijds nog >wel zoo bereidwillig was geweest, Laar een paar keer uitgeleide te doen naar het'pension te Arnheim. De voorzitter verzoekt haar bedaard te zijn en zegt, dat zij in haar eer hersteld zal worden. Hiermede was zij "echter niet tevreden, zij wilde het huis terug hebben, dat door den hypotheekhou der wegens achterstand is verkocht en bovendien nog f 1000 van de gemeente voer'de schade, .die zij ge leden had door het zitten in de gevangenis. Nadat zij haar mondje nog eens flink geroerd had, gelast de voorzitter, dat zij de zaal verlaten moe£ waarop een reeks van beschimpingen volgt. Onder oorverdoovend lawaai wordt zij daarop uit de zaal geczet.- SMOKKELEN. Men schrijft van de Oostgrens aan het Hdbld.: Langs heel de oostgrens van Twente heeft 't smok kelen reusachtige afmetingen aangenomen. "En al is de grensbewaking nog zoo versterkt en al doen -mi litairen en kommiezen nog zoo hun best, om dit on geoorloofd bedrijf-tegen'te gaan, het is hun in éen woord onmogelijk het smokkelen-ter doen verminde ren. Neen, dag aan dag neemt het smokkelen toe. In den beginne waren het paarden, die men op zeer slinksche wijze aan de overzijde der grens wist te krijgen. Vooral onder de gemeente Tubbergon toon de men zich daarin zeer bedreven. Een 15-tal wa gens, staande aan de 'overzijde 'der grens bij Lan- geveen, zijn daar als stomme getuigen van - den enormen smokkelhandel in paarden: de dieren toch, die voor deze wagens waren gespannen, zijn onzen overburen op slimme wijze in handen gespeeld. Nu de prijzen der •'paarden in Duitschland nog al be langrijk zijn gedaald, is het-smokkelen'dezer dieren ook wat minder geworden. MisBcbien is men ook meer beducht geworden,-voor de kogels der grens bewakers. Maar het smokkelen in allerlei levensmiddelen, kent op 't oogenblik geen grenzen. Spek, vet, allerlei meelsoorten, rijst, peulvruchten gaan -bij honderden kilo's tegelijk do grens over. Particulieren, die langs de grens wonen, b.v. onder de gemeente Losser, la ten wagenladingen van allerlei levensmiddelen aan voeren, om ze te gelegener tijd aan de overburen over te doen. Zoo brengt deze-'smokkelhandel hun weke- 1 'ijks een aardig sommetje op. Zelf9 arbeiders in fa brieken of op andere werkplaatsen hebben hun werk opgezegd, om zich uitsluitend met smokkelen bezig te houden. Geen 'dag of nacht gaat er eohter voor- bij, of verschillende smokkelaars worden door grens wacht of kommiezen békeura en groofce partijen der smokkelware* zijn dan 'ook reeds in beslag geno men. Maar dat schijnt den smokkelaars weinig -te hinderen, want de geleden schade is spoedig te her stellen, als het hun maar gelukt, nieuwe partijen de grens over te brengen.* OUDE NILDORP. Op den 20 October a.s. zal alhier vanwege de ban- nè, wegens periodieke aftreding, een stemining plaats hebben tot benoeming van een lid van het dagelijkse bestuur, in de plaats van den heer G. Over Klz., als mede van, een -hoofdingeland, dier banne. in de plaats van den heer D. Wijnker, benevens van 'een hoofdingeland van het Ambacht van Westfriesland, genaamd „de Schager én Niedorper 'Koggen", in dé plaats van don heer Jb. Plulster. GOEDKOOPE TURF. Het Tweede Kamerlid, mr. G. W.'Sannes, heeft de navolgende schriftelijke vragen gericht tot den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel. „Is de Minister voornemens te bevorderen -dat' de 1 evolkmr gedurende de wintermaanden, tegen meer normalen prijs zal kunnen beschikken-over voldoen de hoeveelheid brandstof, althans en in het bizon- der turf? „Zoo ja, welke maatregelen zal de Minister te dezer zake treffen?" IN EEN STOOMKETEL ONTSNAPT. De heer Van den Broeck te St. Nicolaas, direc teur der spoorwegmaatschappij Mechelen-Terneu- zen, was door de Duitschers veroordeeld tot 5 jaat gevangenisstraf 'en heeft zich aan deze straf ont trokken door naar Nederland te vluchten. Het heet dat hij is ontvlucht in een stoomketel. ENGELSCHE VLD GEB GELAND. De Engelsche vlieger luit.-ter-zee Boyd, opgeste gen te. Duinkerken, moest op een hoogte van ruim 4000 meter dalen. Hij 'kw&Yn neer in een bietenveld bij Nieuwvliet. Het vliegtuig was door 'vier geweer kogels getroffen. De vlieger was ongedeerd en werd geïnterneerd. PASSEWERVALSCHING. Zaterdagmiddag en Zondagavond werden te Zeve naar zeven Nederlandsche soldaten gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Deze arres tatie staat in verband met passcnvervaisching, waar aan zij zich zouden bebben schuldig gemaakt. Het onderzoek wordt geleid door -kapitein 'Thomson. De vervalsching kwalm aan het' licht, doordat Zaterdag avond eenige personen 'de grens wilden passeer en. waren allen van passen voorzien. Toevallig viel het den dienstdoenden korporaal op, dat de passen onderleekend waren met zijn naam, waarvan hij on kundig was. KAMERVERKIEZING ASSEN. De Minister van Staat, Minister -van Binnenland- sche Zaken, overwegende, dat, ten gevolge van liet overlijden op 27 September 1915 van den heer mr. Th. van Deventer, in het kiesdistrict Assen eene verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Donderdag li October, de stepipiing, zoo noodig, op Dinsdag 26 October^ de herstemming, zoo moedig, op Donderdag 4 November. St.-Ct EEN OPLICHTER.. Op den 8en Augustus Jl. arriveerde in hotel „Ke telaar" te Workum, zoo schrijft men aap-de „Leeuw. Ct." uit die stad, een heer met een groot lederen valies en roisportefeuillo, logies vragende onder den naam van Jos. Loopuit, lid van den Amsterdam sehen gemeenteraad. Hij gaf voor, hier te komen als journalist en propagandist voor de S.D.A.P., ter wijl hij zou trachten hier een afdeeling-op te rich ten. Voor dit doel bezócht hij dan ook een geestver want, doch gaf zich daar uit voor A. B. Kleereko- per, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. 'Twee dagen later, de gast had zich goed laten bedieDen, ging hijn aar Hindeloopen, om 's avonds naar hij zei, terug te 'keeren. Hij liet zijn lederen valies hier achter. Des avonds kwam hij -niet weer, maar 11 Augustus zond hij een telegTam uit' Am sterdam, meldende, dat hij over -twee dagen terug zou komen. Het wachten was tevergeefs. Men schreef dus eten. brief aan den heer Loopuit te Amsterdam en uit diens antwoofd bleek, dat men met een oplichter-hae to doen gehqd, wat zoo langzamerhand ook reeds gedacht werd. Pe zaak - werd in handen der politie gegeven. Het groote valies werd geopend en dit bleek, be halve oude en gedragen kleeren, veel reclames enz. van de Singer-Mij. te Groningen te bevatten. Thans heeft men vernomen, dat de vermeende propagandist te 'Rotterdam achter slot en grendel is gezet. Naar men zegt, zijn verscheidene hotelhou ders'de dupe van dit heerschap geworden. HET VERGAAN VAN DE „KONINGIN EMMA". Gelijk menS&êet, werd de firma Dirkzwager te Maassluis belast met het bergingswerk van de{ over blijfselen van de „Koningin Emma". Als resultaat van een op de plek des onheils ingesteld onderzoek, heeft, naar de Tel. meldt, de firma -dezer dagen de dircetie van de Stoomvaartmaatschappij Nederland medegedeeld, dat het schip reddeloos -Verloren is. Wellicht dat van de lading en, van hetgeen zich aan dek bevond nog een en ander kan worden opge haald. f VARKENS. De Minister yan Lanjdbopw enz. -heeft "bepaald: f. dat voortaan eiken Zaterdag zal worden vast gesteld, tot welk gewichtspercentage van de hoe veelheid versch varkensvleesch, voor welks uitvoer een exporteur gedurende-de eerstvolgende week con sent verleend zal wordeen, hij verplicht kan wor den varkens te leveren voor binnenlandsch verbruik; II. dat het sub I bedoelde percentage voor "het tijdvak van 5 tot en met 9 October 1915 bepaald wordt op honderd-tachtig. MILITIE. Aangifte voor deelneming aan het Onderzoek inzake Voorgeoefendheid. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt ter kennis van -belanghebbenden, dat ter gemeente secretarie alhier gelegenheid bestaat voor de inge schrevenen der Militie voor de lichting 1916 om zich alsnog vóór 24 October a.s. aan'te melden tot deel neming aan bovenbedoeld onderzoek. Het onderzoek vangt aan op 16 November 1915 en wordt gehouden te - Amsterdam, Helder, 's-Gra- venhage, Gorinchem, Bergen op Zoom, Venlo, Arn hem, Kampen, Leeuwarden, 'Assen, en Utrecht. Verdere inlichtingen worden desgewenscht ter gemeente-secretarie 'verstrekt. Schagen, den 1 October 1915. 1 De Burgemeester voornoemd, J. P. W. VAN DOORN. POLITIE. Gevonden: een-armband. Verloren,: een damesportemonnaie, inhoudende eenig geld; 2 paardenloten. EEN ONDERSCHEIDING. Op Maandag 4 October werd-te 12 uur op het Al ex anderveld te 's-Gravenbage voor net front van 'de batterijen van de Ile Afdeeling van het 2e Regiment Veld-ArtilleTie door den Afdeelings-conunandant den Luitenant-Kolonel Tonnet de bronzen eerepmning voor menschlievend hulpbetoon uitgereikt aan den milicien L. J. Rasch van de 4e batterij van genoemde afdeeling. De Afdeelingscommandant wenschte hem in een kernachtige toespraak met deze onderscheiding ge luk: daarop het woord tot den troep richtende stel de hij hem allen ten voorbeeld. Vervolgens werd met de afdeeling een militaire marseh'door de stad gemaakt, waarbij den milicien Rasch een plaats aan de rechterzijde van den -Af- deelings-commandant werd aangeboden. OCTOBER-PAARDENMARKT. De Maandag gehouden October-Paardenmarkt was goed bezocht. Aanvoer: 142 paarden en 45 veulens. De prijzen waren als "volgt: 'Rijpaarden f 400 èt f 700. 2%-Jarige paarden f 300 h 1 400. 1%-jarige paarden f 260 f 350. Veulens 'f 160 h f 250. Hitten f 100 k i 300. De handel was traag, prijzen hoog. Slaohtpaardem waren bizonder duur. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL. Voor het toelatingsexalmen tot-de eerste klasse slaagde heden nog C. Muntje-Werf Tz. te Oudesluis. KEURING FOKVEE. De gewone Jaarlijksche keuring van -vee van- wege de Schager Rundveefokvereeniging zal geho'U- den worden op 18 October a.s. RING SCHAGEN. In den ring Schagen, die nu 19 predikantsplaatsen telt, zijn op het oogenblik-7 vacatures, *nl. Helder 3e, 4q en 5e predikantsplaats, Gallantsoog, Petten, Eeni- genburg en Oosterland op Wieringen. NUTSZA NGSCHOOL. Zondagavond gaf onze Nutszangschool onder lei ding van den nieuwen directeur den heer Jac. Jan sen, een openbare uitvoering. -Ditmaal werd opge voerd een operette van Brandts Buijs, „Als de kin deren slapen". Toen wo hoorden dat de kinderen van onze zangschool een operette - instudeerden, we wil len het eerlijk bekennen, leek ons dat niet zonder bedenking. Goed en, degelijk zang-onderricht leek ons een juister weg in dezf. Maar we hoorden zoo- vpel goeds vf n deze operette van Brandts Buijs, dat we ons oordeel hebben-opgeschort. Na de uitvoering van Zondagavond kunnen we niet anders dan mee zuigen in het koor van diegenen die deze operette prijzen, ook om de opvoedende kracht, die ervan uitgaat. Het is niet dat 'gewone operette-gedoe van prinsesje-spelen of graafje-doen neen, het is een echt fnsch kinderspel. De heer Brandts Buijs heeft met deze operette al een zeer gelukkigen groep ge daan. Er wordt van de kinderen niet iets bizon,ders geöischt, riets dat boven, hun begrip of besef gaat. Wat de kleintjes hebben to doen ligt in hun aard, men amuseert zich op het tooneel 'als1* kinderen. Het is t'rïssche muziek, zonder veel tirelctijnfjcs, pas voor jonge stemmen, -'kortom een geheel dat uitermate geschikt is, om eens door een zangschool te worden opgevoerd. En laten we er nu maar direct achter voegen, dat de- uitvoering van Zondagavond perfect is geslaagd. We hebben een geheel gekregen dat in alle op dichten een onverdacht getuigenis leverde van de groote zorg, die er aan was besteed. Het was op het tooneel een leuk gedoe van al die levende poppen in, verschillende pakjes gestoken, een ware verzameling van alles en nog wat, kleintjes om te stelen, om te knuffelen, een bonte rij, maar uit aankleeding, kleurschakeering en rangschikking sprak overal een zoo goede smaak, een critisch oog. Er werd door de 'kleintjes frisch en helder gezon gen, zuiver en met begrip van, wat -men zong. Men bewoog zich vrij en ongedwongen en deed de din gen zoo prettig en blij dat wij in do zaal mee leefden en meegenoten. En als we hier dan aan toe voegen, dat de'heer Jansen dat alles in zijn eentje heeft klaar gespeeld, allos heeft verzorgd -en 'voor elkaar gebracht, dan gelooven we niet te veel te zeggen, als we beweren dat dit een reuzen-arbeid is geweest. In het zoo volkomen slagen! van zijn werk vindt de heer Jansen zijn mooiste belooning die henn geschonken kon worden. Dat hem na de uitvfoering 'n 'grooten krans werd aangeboden en de kinderen en de stamp- en stampvolle zaal hem toejubolden, dat zal hem een bewijs zijn geweest, dat men zijn ar beid waardeerde en 'zijn, kunnen huldigde. De begeleiding van de operette had plaats Jdoor eenige musici- van, de Kon. Marinekapel te Helder, wat niet weinig bijdroeg om het geheel zoo uitne mend te doen slagen. Maar al was -de 'begeleiding nu in andere handen, dat ontslaat ons toch niet van den plicht hartelijkdank te brengen, aan mejuffrouw M. dé Veer, die steeds "bij de instudeering de bege leiding op zich had genomen. Dat haar da'arvoor nu een mooi bouqhet werd aangeboden, was een lieve, maar verdiende attentie. Als afwisseling van den avond heeft de heer Jan sen nog eenige liederen gegeven met het door hem hier saamgesteldo dubbel kwartet, 't Is al eens meer geprobeerd, om in Schagen een kwartet of dubbel- kwartet te forïneeren, maar veel succes was daar voor niet weggelegd en veel verwachting hadden we er ook ditmaal niet-van. De dames en heeren sin- deerden nog maar zoo kort, enfin -jve zouden het wel hooren. En nietwaar, het zal menigeen gegaan zijn als ons, het was een ware verrassing. Daar werd werk geleverd, dat ver uitging boven onze' ver wachting. Dat was zang, zoo verzorgd, van zoo goejd gehalte, dat we met groote hartelijkheid onze han den hebben warm geklapt. Kijk dat deed ons goed, dat er nu met eigen krachten, zoo iets werkelijk goeds werd verkregen. 't Was of dat 'hier 'in Schagen n,u niet kon. Nu hebben we het bewijs gehad, dat 'het wol kon en heel goed 'ook. Een steimmenimateriaal, dat met zorg is gekozen, men zingt met eenheid, 1 met een voordracht waarin kleur is, 'bereikt een kl'ank- gekalte dat solms verrassend mooi is kortom re sultaten, die ons met allen aandrang doen vragen: blijf nu bij elkaar en studeer door dat wordt wat. De dames en heeren zongen een'9-tal'liederen, die lang niet gemakkelijk waren en vooral ook aan de voordracht geen 'geringe eischen stelden. En l^at ons dan alleen maar in hreinnering brengen, hoe Bellotje werd gezongen dat was een juweeltje en alleen reeds een 'hartelijk bravo waard. We heb ben den heer Jansen ook in dit opzicht- kunnen waardeeren en we feliciteeren hem, zoowel als de dames en heeren Van "het kwartet recht hartelijk met het groote succes. EEN KUS ALS BELOONING. Een bekende „music-hall'-artiste, miss Daisy Ir- ving, heeft op hare wijze medegeholpen-om recru- ten voor het leger te helpen winnen, door nl. ieder die dienst nam een kus te beloven. Op deze wijze heeft zij op een avond in het East-End bijna hon derd recruten kunnen aanwerven. Het ministerie van oorlog heeft echter aan haar vaderlandslievend werk een1 einde gemaakt, door haai met ernstige straffen te bedreigen, indien zij er mede'mocht voortgaan. LONDEN IN HET DUISTER. De nieuwe beperkende bepalingen op de 'verlich ting voor Londen zijn in werking getreden. Yoor het eerst, schrijft 'de „Times", ondervonden de Londe- naars wat hét beteekent een weinig door de duister nis te worden, belemmerd. Maar ze namen het nogal van den vroolijken;'kanj, op, wat meer is dan ver wacht kon, worden, daar 't -'begrip 'dat de stad in gevaar zou kunnen zijn, nog bijna niet-bij' den Lon- denaar is doorgedrongen. De straten waren, even vol als anders; het scheen wel of het geroezemoes nog erger was. Het moeilikste was 'de taxi's te vermij den, daar hun lantaarns alleen maar licht wierpen naar voren, niet opzij. Op de omnibussen had men nogal last met. het wisselen 'en betalen van geld en om te zien wat men terugkreeg. Gewoonlijk zijn de namen der straten al niet erg goed te lezen in vele wijken van LonJden en dien eersten avond zullen zij, die hun weg 'niet kennen geducht hebben moe ten zoeken! Over het algemeen doen de meeste winkeliers en particulieren hun best -om 'de voorschriften op te volgen al blijft er ook nog veel 'te 'wenschen. Twee uur na het vallen van de duisternis waren er nog heel 'wat lichten, die onbedekt waren en ramen, waarvoor de gotdijnen niet 'gezakt waren. In sommige winkels waren de gordijnne zorgvuldig neergelaten, maar stond de deur wagenwijd open. Maar toch was Londen voldoende in duister gehuld^ om een'Zeppelinbestuurder in moeilijkheden te bren gen. WAT EEN GELD. In het „Berliner Tageblatt" rekent een correspon dent het publiek - eens 'voor, dat als minister Helfe- rich het geheéle beórag van de 'laatste 'leening, dus 12 milliard mark, in biljetten van één mark moest uittellen 'en "hij iedoio seconde een biljet tellend, acht uren per dag niet dié bezigheid zou voortgaan, hij in ongeveer 1389 jaar daarmee klaar zou zijn. Op elkaar gestapeld zopden de 'biljetten 'een kolom van een millioen meter hoogte vormen. EEN DAPPERE VERPLEEGSTER. De Russische verpleegster, zuster Ivanova, die tij dens een verwoed gevecht aan het noordwestelijk front onder het hevig vuur van 'den vijand de ge wonden verbond, ontdekte dat do commandant en alle officieren'van een Russisch bataljon waren ge dood. Volkomen bet belang van bet beslissend oo genblik in het gevecht beseffend verzamelde zij om zich heen de overlevende soldaten, die door het ver lies van hun aanvoerdres in verwarring waren ge bracht. Zij aanvaardde hot bevel en nam mee oe soldaten oen vijandelijke loopgraaf, waaruit de Duit schors werden verjaagd. Toen echter viel zij, door een kogel doorboord. De Tsaar verleende aan de doode verpleegster op-het slagveld do orde van St. George. DE MASSAMOORD. De Pruisische verlieslijsten Na's 330—339 (17 Sep tember28 September) vermelden de namen van 63.468 gesneuvelden, gewonden en vermisten. Het totaal aantal op de Ptruüsisc'hé 'lijsten vermelde ver liezen bedraagt 1.916.148.1 Hiervan is natuurlijk een deel weder naar 'het front, na van de bekomen verwondingen genezen te zijn. Hieromtrent worden echter geen opgaven verstrekt. Ten bewijze^ dat de strijd op de verschillende 'fronten 'heviger wordt, diene het volgende overwicht: De lijsten 300 t/m. 309 vermeldden'49.705 namen. Do lijsten 310 t/m. '319 vermeldden 53.396 némen. De lijsten 320 t/m. 329 vermeldden 58.445 namen,. De lijsten 330 t/m. 339 vermeldden 63.4G8 namen. Wc ar de verliezen geleden zijn, en op welke tijd stippen wordt 'in de lijsten niet aangegeven. Behalve de Pruisische lijsten zijn er van Duit- schen kant nog 224 Beiersche, 199 Saksische, 274 Wurtembergsche lijsten uitgegeven, en 49 van de marine. Bovendien zijn er 4 verlieslijsten versche nen van de in Turkschen dienst staande Pruisische officieren en onderofficieren. De laatste van 'deze lijsten vermeldt do namen van 4 verwonden. 'I WEE VLAAMSCHE GEDICHTEN. De Legerbode baalt twee schoone gedichten aan van den dezuiet pater Fleerackers. Hier yolgen ze: HET SCHRIJN. Heel 't land is niets meer dan een schrijn1 Vol lijken, lichaams en gebeente Van die voor vrijdom -en gemeente Gesneuveld zijn. Ze liggen-simpel-neven éen, De duizend, duizend, duizend dooden, in 't vlakke veld een lichte zode Er over heen. FLANDRIA-WALLONIA. Flandria-Wallonia! Zoetgezielde nachtegalen, Vroom en vlijtig, blijde 'en vlot, Zingen hier twee talon Twee gesneden 'talen, ja Naar Óen God! Flandria-Wallonia! Op den akker, in do mijnen, Elk zijn arbeid 'vol 'gewins Elk genoeg en 't zijne, Twee staan bier te werken ja Naast een prins 1 Flandria-Wallonia! Valt er oorlog bin den lande Met gevaar voor lijf en haard, Zwaaien "hier twee handen, Twee,-gespierde handen, ja Een 'zwaard l Flandria-Wallonia! 1 Eén memorie, éen historie; Uitgemoord en doodgebrand, Eén zij graf on glorie; Flandria-Wallonia! Een vrij landl TRANKRIJK'S VEESTAPEL. De levensmiddelen-duurte heeft zich in Frankrijk vooral in de vleeschprijzen geopenbaard. Van I Augustus 1914 tot 1 Augustus 1915 iiop de prijs voor rundvleesch van fr. 1.70' per KG. op tot fr. 2.25. Kalfsvleesch, dat vroeger fr. 1.75 dééd, kost nu 2.77 fr., en varkensvleesch is van 'fr. 1.85 op fr. 2.2Ö ge komen. Dat dit zoo "geloopen ïs, ligt daaraan, dat iü nor male tijden het land 'vrijwel 'voortbrengt wat hét noodig heeft, en dus niet op inyoer is ingericht.1 DE VREDES-IDEALEN IN DE VER. STATEN. Zooals bekend is, heeft ,de Amerikaansché mulii- millionnair Ford,'de bekende automobielfabrikant, ge dreigd zijn deposito's van al die banken terug te ne men, die mede int-eekenen op do l-'ransch-Engelsche leening, omdat hij 'dit "beschouwt als medeplichtig heid tot het doen voortduren van den oorlog. De Nation zegt, dat de meening van Ford door tal van Amerikanen Wordt 'gedeeld. Het sterkste gevoelen van do Voreenigde Staten is voor den vrede. Wij moeten hier zin -voor vrede volstrekt niet verwarren met slapheid of verwijfdheid, maar er is een kgestadige groei van de vredelievende idee waar neembaar, een gestadige beweging tevens'tegen alle imperialisme, buitenlandsche avonturen, verhoogde bweapenirig en de heéie militairistiselie leer. EEN MUNITIEFABRIEK IN DE LUCHT GEVLO GEN? Men meldt ons'uit Parijs: Volgens een bericht aan-het'Zweedsche dagblad Da gens Nyhteer heeft een geweldige ontploffing plaats gehad in de munitiefabriek bij Wittenberg in Sak sen. De censuur verbood het publiceeren van 'dézte catastrophe. De fabriek, één der voornaamste mu nitiefabrieken des lands, stond in het dorp Reius- dorf. De ontploffing zou den 23en September hebben plaats gehad, "en den dood van 242 werklieden ten gevolge gehad hebben, terwijl-tal van arbeiders ge wond werden. l' De raad yan beheer was op het oogenblik der ont ploffing vergaderd. Verscheidene leden deelden het lot der arbeidérs. 1 DE GEVECHTEN BIJ MASSIGES. De correspondent van Havas geeft over den slag in Champagne nieuwe mededeeüngen, betreffemdé "t nemen van de hoogten bij Massiges. Het bericht van den Duitschen goneralen staf van 29 September vermeldde, dali de Franschen de hoog ten ten Noorden van Massiges niet hadden kunnen nemen, doch meldde op den volgenden dag dat do hoogte 191 was 'ontruimd, omdat deze dopr vijande lijke artillerie in de flank werd bedreigd. In- waar heid waren de Franschen pp 25 September op dm top dier hoogten en voltooiden zij de volgende da gen de verovering; een groot a&nfal gevangenen, dié er gemaakt werden, t;.:- het nog grooter aantal der Duitscho lijken in de loopgraven en stellingen zi.n getuigen van den hevigen strijd die-er gevoerd js. Hier is geen sprake van een vrijwillige ontruiming maar van een, hevigen tegenstand, door een neder laag gebroken. Onze tegenstanders bezetten het krachtige bastion, waarvan het bezit onvermijdelijk was voor het welslagen van onzen aanval. Het voorgebergte van Massiges is een soort van oploo pend plateau, waarvan de -'zuidwestelijke punt den vorm heeft van drie vingers van een hand, en de noordelijke 'van een oorschelp. Een steengroeve is gegraven'op den top. Na den eersten aanval op 25 September'waren wij op den top van het plateau. Na voet gevat te heb ben in 's vijands verdedigingswerken, gingen de ko loniale troepen tot don aanval met handgranaten ovèr, om de stellingen van vijanden-te zuiveren, zij werden gesteund door de machtige ^en juist Genie tende artillerie, 'die hun aanval voorbereidde^ doos» het terrein met projectielen te overstelpen. Do Duitscbe regimenten, vertrouwondo in de^stera- te hunner stellingen, werden verward en gedemo raliseerd door de snelheid van onzen eorslen aan val; zij verloren terrein, hoewel men hun verstor- kingen zond, waaronder de beste troepen van Jüen, Kroonprins. De nieuwe troepen deden hun roep eer aan. over stelpt door granaten en -bommen, klemden zy zich

Schager Courant | 1915 | | pagina 2