De Oorlog. Reclames. Gi| kunt er door zijn aangetast Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. TREURIG. GFLrnarwddsp zijn uit de Genievaart nabij Hoofd dorp de lijken van een man en een vrouw opge haald. Bij onderzoek is gebleken, dat bet een gehuwd paar uit Hazerswoude was, genaamd G. Slootweg ou N. Verheul. Zij waren met een schuit naar de Haarlemmermeer gegaan, om suikerbieten te varen. \etuu-ed v.ordt,. dat de n-an aan ae liju de schuit liep vuurt te. trekken en de vrouw door een of tonder het ie weien. Nierkwalen bekruipen u onverdacht. Zij kunnen jaren bestaan, zonder dat 'de patiünt zich orvaxt be- -5 -- -- wust is en plotseling onder gevaarlijket vormen andere oorzaak huilen boord is gevallen, en de man (optreden. Eenvoudige "rugpijn is soms een waar- daarna l ij een poging omb haar te redden, uiede tc water is geraakt en verdronken. De schuit lag -In de umiddellijke nabijhoid van de plaats, waar de lijken zijn opgehaald. De man was 24 en de vrouw 25 jaar oud. Zij waren neg maar 5 maanden gehuwd. Do lijken zijn naar de algemeene begraafplaats te Hoofddorp overgebracht, Et-N AMJLKE LEZING. in ons blad van gisteren is u.eidiug gemaakt van de arrestaUe te Zevenaar van Nederlaridsche mili tairen, welke in verband zou staan voet passenver- vaisuUing. Dit is eouter niet juist. De zaak betreft het algeven van vervoerbilietlen voor binnenlandse li vervoer. in het in staat van beleg verklaarde gebied langs de grena mogen verschillende artikelen niet worden vervoerd, alvorens daartoe vergunning is gegeven door d? bevoegde militaire umeht; eveneens is ook het rijden met paard en kar aan die bepaiing ge bonden. Ten bewijze van de verkregen \erguwung worden daartoe vervoerbiljetfen afgegeven, onaei teekend door den dienstdoenüen officier. Nu hebben enkele militairen zich door diefstal we ten meester te niaken__van een boekje waaruit de vergunningen werden algegeven, en zij gaven die. na ze valschelijk te hebben ouderteekend, aan per sonen, die hierbij belaag-hadden. Er zijn roods tion militairen in arrest genomen, die woiden verdacht op een ol andere wijze aan dit saukje te hebben deelgenomen. Vuur de uitgewezenen. Daar hot volslagen onzeker is, hoelang de oor logstoestand, en in verband daarmee de staat van beleg voor de grensgewesten, nog zal duren, heelt naar uit Den Haag aan de Limb. Koerier gemeld wordt bet reeds geruim en tijd een punt van overweging uitgemaakt, dat het niet billijk zou zijn, de wegens smokkelarij uit een bepaald gebied .gewe- zéuen gedurende een ohbepaaiden tijd, waarvan niemand gissen kan hoeveel maanden, misschien zelfs hoeveel jaren hij nog zou kunnen duren buiten hun woonplaats te houden.- Naar men verzekert,, kan weldra een algemeene maatregel van -bestuur worden tegemoet gezien, waarbij de duur der uitwijzing wegens feiten als bovenomschreven, als regel op een termijn van drie maanden zou worden bepaald,gevallen van bui tengewonen aard voorbehouden. een opbrenging voorkomen. De berichtgever van het Hdbld. te Umuiden schrijft: Van kapitein' ,F. Koopman, voerende de kof tjalk „Zeemeeuw", welke hier van Ondarroa in Spanje binnenkwam vernamen wij hoe de scheepsjongen door zijn zwemkunst wist te voorkomen dat het schip naar Engeland 'werd opgebracht. Bij liet passeeren van het Engelsche Kanaal werd de kof aangehouden door een patrouillevaartuig, waarvan de officier naar herkomst en bestemiming informeerde en ten slotte da scheepspapieren ver langde in te zien om de mondeling gegeven mede- deelingen te kunnen controleeren. De gezagvoerder begaf zich -in zijn hut om de papieren te halen en keerde daarmede op het dek terug. Bij het overreiken greep de officier mis, zoo dat ze dus in het water- terecht kwamen. De scheepsjongen, die zeer 'goed de zwemkunst maohtig is, bedacht zich geeü oogenblik en sprong overboord, dook een paar malen en bracht de pa pieren allo boven water. Toen 'moset hij nog over eenigen afstand zwemmen, wijl de schepen door de vaart waren doorgeloopen. De officier kondigde den -kapitein, inmiddels aan, dat hij naar een Engelsche haven zou worden op- gobracht, omdat hij de zaak 'niet erg vertrouwde en vermoedde dat de papieren, njet opzet over boord waren geworpen, ten einde een minder gewemsoht onderzoek te ontduiken. Tone hij de Inmiddels weer opgedoken papieren had doorgelezen, erkende hij» dat zijn vermoeden ongemotiveerd was. Voor de zwemkunst van den scheepsjongen sprak hij, als sportlievend lEngelschman, zijn bewonde ring uit en gaf he»m eenige zilverstukken om daar voor in Bolland een kistje sigaren te koopen. ST. maartensbrug. Zondag jl. is alhier op 53-jarigen leeftijd overle den de heer C. 8pierdijk. Toen deze treurige tijding des morgens op ons dorpje bekend werd, -was ieder een daardoor diep getroffen. De here Spierdijk was in nze omgeving een zeer geacht en 'bemind per soon. Ongeveer 29 jaren was hij voorzitter van de rederijkerskamer „Onderneming". Ook in andere vereenigingen bekleedde hij meestal een funetie in het bestuur. Meermalen "hadden wij het genoegen daarin met ham samen te werken. Kwajmen er moei lijkheden voor, altijd was hij de man, die deze, door zijn flink en aangenaam optreden, wist te over winnen. Dergelijke bruikbare -personen kunnen op een dorpje zoo moeilijk gemist worden Wij kun nen ons zoo goed indenken hoe smartelijk dit verlies is voor zijn naastbestaanden, maar-ook wij, die zoe dikwijls met hem hebben samengewerkt, zullen met zijn heengaan veel,-zeer veel u.oeten missen. /t. Maartensbrug heeft in den beer Spierdijk een zeer geacht en waardig burger verloren. st. .maartensbrug. Maandagavond gaf de rederijkerskamer „Onder neming"' een uitvoering in het lokaal van den heer W. j-warthof. Een talrijk publiek was opgekomen. Gegeven werd: „Broeders "Vrijmetselaars", blijspel in drie bedorijven. 1 Voor den aanvang deelde de beer P. Swarthof Jz. mede, dat door omstandigheden een tweetal rollei waren gew ijzigd. In de-piaats van den heer'C. Spier dijk zou optreden de heer H. Slikker yan Oudesluis. terwijl de heer 'K. Veuger van Helder de rol var den heer K. Schouten op zich bad genomen. Tevens sprak de heer S. nog eenige woorden over het ver lies, dat zij geleden hadden door het-overlijden var hun beminden voorzitter, den heer C. Spierdijk. i-rvolgens had de opvoering plaats. Broeders Vrij metselaars is een mooi stuk, dat, goed gespeeld, danig den lachlust kan opwekken. De vertolkers had den alle eer van hun werk. Het geheele stuk door werd er herhaaldelijk hartelijk geiachen om het spel dc-r spelenden. Zonder nu de anderen maar eeuigszins te kort te doen, -willen wij een woord van lof niet onthouden aan mej. T. van dre -Oord en do heeren H. Slikker en* P. Swarthof. 1 - Zij hebben, ondanks- de 'wijziging in de rollen g-ied spei gegeven. Een gezellig bal was het besluit van de/en goed geslaagden avond. Ook te St. Maartensvlotbrug, in 't café van den heer G.'Veuger, werd des avonds een voorstelling gegeven door het Holl. Tooneelgezelschap, directie K. Bakker-Beumer. Ook daar was dé'zaal tot achter 'toe gevuld met belangstellenden. Opgevoerd-werden ..Wie wil mijn dochers trouwen?", blijspel in 1 bedrijven, en „Onze Engel", -dramatische schets ui Óen bedrijf. 'De vertolkers hadden met de uitbeel ding der rollen alle suces, getuige het daverend ap plaus, dat na afloop van ieder bedrijf door de zaal kl- uk. Ook daar kunnen zij met voldoening op de zen goed geslaagden avond terugzien. Het gebruike lijke ..bal nu" hield de aanwzeigen nog langen, tija sohuwing. Daarom zijn rugpijn (zelfs licht en voorbijgaand) troebele urine, 'met bezinksel, voortdurende aan drang tot loozing, hoofdpijn, duizeligheid, moeite bij bukken, opzwelling der voeten en een algemeen on welzijn verschijnselen, die men van het eerste oogen blik af dient te behandelen. Verwaarloozing dezer verschijnselen leidt tot ernstige kwalen ais nier stoen, waterzucht, nier- of blaasontsteking, enz. l-'oster'ö Rugpijn Nieren 'Pillen herstellen dé goede werking der nieren on blaas, reinigen de urinewegen en verarijven het urinezuur de groote oorzaak va: rhcumalick, jicht, ischias, niersteen enz. eveneens het overtollige water, dat waterzucht ver oorzaakt. Zij kunnen zonder gevaar door iedereen, mannen, vrouwen, grijsaards en kinderen gebruikt worden. Tg Schagen verkrijgbaar bij J Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat 0 14= Toe zending geschiedt franco na ont. vangst van postwissel a fl.75voor één, of f10.— voor zee doozon. Eischt de echte Foster's Rug 'In Nieren Pillen, weigert elke loos, die niet voorzien iB van nevenstaand handelsmerk. gemeente zijpe. Ingeschreven van 25 Ootober. Geboren: Jan, zoon van Jan Zeeman en Trijntje Grootes. Overleden: Cornelis Spierdijk, 53 Jaar, Zijpe, echt genoot van Bregtde de Héér. gemeente harenkarspel. Ingeschreven -van 130 September. Geboren: Cornelis, zoon 'van Cornelis Boekei en Catharina Kuilhoer. Mattheus, zoon van Gerrit Jon ker en Cornelia van Duin. Catharina. dochter van Gerrit Stoop en Catharina Weel. Wilhelmus, zoon van Simon Burger en 'Antje de Jongh. Pefcronella Helena, dochter van Johaimes j^jtrus Bakker en, Cornelia Brigetta Scholten. wrnelis Wilhelmus, zoon van Cornelis Broersen en Aafje Wester: Jan, zoon van'Cornelis Tesselaar en Trijntje Kruijer. Ondertrouwd en Getrouwd: Dirk Zutt, weduwnaar van Alida van Duin, oud 35 jaar, en Grietje Roo- zendaal, oud 20 Jaar, beildon alhier. Maarten Klerk, weduwnaar van Trijntje Nieuwland, oud 36 jaar en Anna Margaretha Nieuwlanjd, oud 38 jaar, beiden al hier. Overleden: Maartje Arends, oud 42 jaar, eehtge- uoote van Martinus Bruin. Andreas Dekker, oud 5 maanden. Petrus Johannes'Tesselaar, oud 1 jaar. Si mon Petrus Blaauw, oud-2 maanden. gemeente broek op langend ijk. Ingeschreven'van 130 September. Ondertrouwd en Getrouwd: Hermanus Beenders en Aaltje Blokker. 'Gerrit "Kaas en Lijsbeth Witsen. Overleden: Pieter de Boer, 75 jaai, weduwnaar yan Grietje Glazekaa. Hendrika van Zuljdam, 5 maan den. Maurits Goet, 8 maanden. Geboren: Wiggert, zoon van Dirk Vooijs en Maar tje de Boer. gemeente oudkarspel. Ingeschreven 'van. 130 September. Geboren: Sijmon, zoon van C. Vriesman-en Trijn tje van der Veen. Ondertrouwd, Getrouwd, Overleden: Geene. altijd baas boven baas. We lazen dezer dagen de mop, dat een zomerop- trekje in zóó klein was, dat men-er om ruimte te winnen gecondenseerde melk drinkt. Deze 'wordt overtroefd door de gelagkamer, door den Fran- scken sobrijver Willy beschreven, die1'zoo laag was, dat men er alleen schol kon eten. 1 cijfers die spreken. De Onder de Streepredacteür van hel Handelsblad vertelt het een en ander over do reuzencijfers die tot ons spraken uit de Nederlandsche millioenenrede, uit de Fransch—Engelsche leening, uit de milliod- neubelastingen in Engeland, uit de derde oorlogslee- ning van 12 miHiarÜ in Duitschland enz., En dan gaat de redacteur voort: Wij lezen on hooren van geweldige cijfers maar in aken zij wel voldoenden indruk op onze ver beeldingskracht? Het is - tegenwoordig 'zoo gemakke lijk om over millioenen en zelfs milliarden mee te spreken, maar de beteekenis ervan, het flauwe begrip van hetgeen een milliarden-getal voorstelt, is dit ons ook maar eenigermnte duidelijk? Laten wij het laatste bedrag der Duitsche oorlogs- leenihg eens binnen de grenzen van ons -bevattings vermogen trachten te brengen. Twaalf milliarden, neergeteld in gouden 20-mark stukken, de Duitsche minister van financiën zou wat lachen, indien het bedrag hem in goud werd voorgeteld! zou een gewicht -vertegenwoordigen van 96.240 centenaar. Een sehip, dat 1000 ton laad vermogen heeft, noemt-men reeds een flinke schuit; dus zou men een sleep moeten samenstellen van vijf van zulke schepen, om dit bedrag aan boord te verladen. Indien men hetzelfde bedrag-per spoortvagen ver voeren wilde, zou men gebruik moeten maken van vrachtwagons, die op 10 ton of 200 centenaar laad vermogen berekend zijn, zoodat 500 wagens, vor mende tien lange treinen, noodig zouden zijn voor bet transport. Ander bevattelijk voorbeeld: een -honderd-mark- biljet is 20.7 centimeter lang, om aldus 12.000 mil Hoen op den grond neer te leggen zou men een afstand krijgen van 24.844.000-kilometer. Wil men dit geta' binnen onze bevattingssfeer terug brengen, dan herinnere men zich, 'dat de omtrek van de aarde, langs den equator gemeten, slechts een-zestigste! ge deelte van dien afstand bedraagt. Stapelt men het bedrag in goudstukken van 20 mark op elkaar, dan richt men een goudzuil op van 850 kilometer hoogte, aangezien 1000 mark in gtoud 7 centimeter hoog reikt. De hoogte van onzen hoog- ston kerktoron, den Utrechtschen Dom, bedraagt on geveer 100 meter, dus 8500 dom-torens op el- ;aar, en die opgeklauterd öm het laatste go.udstuk te bereiken! 1 Telt men op dezelfde manier te zamen wat 'd? oorlog 'in het jongste afgeloopen jaar niet slechts aan Duitschland, maar ook aan 'de andore landen gekost heeft, ook onze neutrale, buiten den oorlog staande wereldrijken, meegeteld, dan komt men tot oen zóó geweldige hoogte, dat het 'wel 'schijnt, of de top van deze nuttelooste goudzuil don hemel zei ven bereiken moet, om daar kondschap te doen van der domme menschen spüAichtl En nu van onze" el gén getallen. Bovenstaandebecijferingen, toepasselijk op de ge weldige Duitsche milliarden-leening, brengen me op het denkbeeld, ik geef toe in meer bescheiden male, eens een rekensommetje te maken van eenige cij fers, welke ons onlangs werden voorgerekend bij de opgave van onze_'Staats-Munt over 1916. Blijkens de toelichting tot de begrooting van het Staats-Muntbedrijf worden voor do vcrsohillende pos ten in het dienstjaar 1916 -gerekend, dat aan kwar tjes zul'en r.oodig zijn voor een bedrag vsta -500.000 gulden, aan dubbeltjes evenveel, aan stuivers 300.000 gulden, ^an 2Vé oent-stukken f 75.000, aan 1-cent- stukken f 50.000 en f 20.000 aan, halve centen. Men rekene dit eens na, in bevattelijker getallen 1 Voor 500.000 gulden kan men twee millioen kwar tjes slaan, en voor nog eens eenzelfde bedrag vijf uiillloen dubbeltjes; aan Vierkante 'stuivers krijgt men van f 300.000 een hoop van zes millioen, terwijl aan halve stuiver-stukken drie millioen bn.unten te voorschijn komen; vervolgens leveren de uitgetrok ken bedragen aan centen en halve centen nog eens resp. vijf en vier millioen muntstukken op. Dit alles zegt voor onze verbeeldingskracht nog niet genoeg.1 Nomen we eiken munt 'afzonderlijk: een kwartje meet in doorsnede 19 millimeter, een dubbeltje maar 10, oen stuiver daarentegen 18 millimeter en zoo'n platte 2% cent zelfs 23 'millimeter: 'de cent is on geveer even groot als het kwartje en de'halve cent scheelt «Hechts een millimeter met het dubbeltje. Nu rekenen we, 'bij 'vermenigvuldiging, dat het bedrag aan kwartjes, wanneer we ze stuk naast stuk leggen, een lengte vertegenwoordigt van 19 maal 2 millioen, of in kilometers uitgedrukt, een lengte van 28 kilometer, dat is ongeveer de weg van Amsterdam naar Hilversum. Op dezelfde wijze verder rekenend reiken de dubbeltjes, naast eflkuar gelegd, 50 kilometer, de stuivertjes 108 kilometer, de halve stuivers 69 kilometer, de centen 95 kilo meter en de halve centen 30 kilometer. Heel üeza aann-unt "san 25 millioen muntstukken in het volgende jaar meet dus te zamen een af stand van 386 kilometer. Men zou er den weg mee kunnen aangeven van het imordeelijkste puntje der Groninger Wadden eilanden tot het zuidelijkste puntje van Limburg. EEN BESTORMING. Een Oostenrijksch oorlogscorrespondent van de Lokal Anzeiger schrijft: Het was de 18de Septem ber. Tegen het vallen van 'den avond riep een telefoonsignaal alle afdcelingscommandanten bijeen. Dien nacht zou gestormd worden. Er werd bepaald waar in de draadversperringen storing-aten gemaakt moesten worden. Om acht'uur verzamelt de com mandant zijn sappeursgroep in een berkenboschje. Om half-negen gaan'de sappeurs weg, rijk inet bom men voorzien en tegelijk met hen de infanterio-pa- - troeljes. Langzaam sluipend gaat het spookachtige front naar voren. Eerst, in gedekt terreir, betrek kelijk snel en zonder stilhouden, doch na een 'uur, vrij ver nog van de hindernissen van dt vijand, slechts langzaam en -bij 'tusschenpooken. Fet wordt steeds moeilijker, ongezien naderbij te komen, want reeds vóór de hindernissen heeft de'vijand bier on daar luisterposten en patroeljes. Toch moeten de bommen bij de hindernissen neergelegd of geworpen worden om zooveel en zoo breed mogelijke gaten te slaan. Bijna drie uur beeft bet geduurd, voor men aan de hindernissen is. Reeds trokken de wolken weg en de maan zal spoedig opkomen.'Op een •dun,- begroeide vlakte gaan de sappeurs voorwaarts, ge flankeerd door infanteriepatroeljes, 'die, als het ver nielingswerk gelukt is? den vijand moeten verhinde ren, de draadversperringen te herstellen. Nu is men er. Doodsche stilte. Het volgende oogenblik'kómt de eersto ontploffing, dan de tweede, derde.... tiende. Van de overzijde, 'komt'reeds geweervuur. Daar wist men al wat er aan de band was. Onze patroeljes zijn in gevecht met vijandelijke, die uitgezonden waren om onze sappeurs te vaingen. Zoowel aan den noor delijken als aan den zuidelijken vleugel 'en ook in het centrum hebben de sappeurs hun werk gedaan. Kuilen in den zand- en kiezelgrond wijzen den weg door de versperringen. Vele afdeelingen kunnen ech ter niet verder, want de nacht is helder gebleven en de maan verraadt elke beweging. De vijandelijke machinegeweren komen in actie. Alles -moet stilhou den, ook de infanteriepatroeljes, ternauwernood 25 pas van de hindernissen. Spoedig zal ónze - artillerie het yoorbereidingswerk beginnen. De stormkolonne staat gereed en tusschen de infanterie weer de genie met draadsch,aren, kouweelen en handgranaten gewapend om tijdens de bestorming de. 'bressen te vergrooten. Allen staan hartstochtelijk opgewonden gereed. Nu heeft de artillerie bet -vUur geopend oïn de stelling rijp vpo^ den storin te maken. En welk een vuurl Eerst langzaam, bet eene schot na het andere, men schiet zich 'in. Gespannen kijkt men naar iederen treffer. Het is bijna geheel licht 'gé worden. Men hoort halfluid roepen als eeu versper ring getroffen wordt. -Dan, verstomt het gedonder plotseling en tegelijk komt van den anderen kant gejoel en 'woest geschreeuw. Tot aan de hindernis sen ziet men den vijand in 'massa's oprukken. Dat was de bedoeling, de vijand moest meenen dat -de artillerie opgehouden had: omdat de bestorming be gon. Do vijand geeft nu -een uitstekend doel en het geselde* begint weer met verhoogde kracht. Het volgende oogenblik'vliegt een hoera- en eljengeroep door de rijen van de mannen, die sidderend van spanning staan te wachten. Onder het ontzettend vuur onzer artillerie ziet de vijandelijke stelling er nu uit als een groote vlokkige stof- -'en rookwolk. Intusschen is het geheel dag geworden. Goudkleurig staat de herfstzon aan* 'den hemel. De artillerie werkt heviger nog dan tevoren. In de stormstelling wordt het wachten bijna onverdra- gelijk. Traag sluipen de minuten voorbij, het is nog geen acht uur, en «eerst om 'negen uur zal de bestorming beginnen. Ondanks de vermaningen van de aanvoerders wordt de troep steeds zenuwachti ger. Nog een half uur, dan nog een .kwartier. Ein delijk voorwaarts, in vollen zin. Alles roept, alles schreeuwt, raast en Verpt onder het loopen het geweer van de eene hand in de andere. De oogen zijn strak naar voren gericht. De eerste draadver sperringen zijn bereikt. Men stoot, hakt, snijdt met scharen, houweelen, kolven, zelfs met de bloote hand. Eenigen heeft het noodlot reeds getroffen. De Russische machinegeweren haimeren niet 'voor niets. Onze artillerie schiet inmiddels achter de vijandelijk* stelling, de voorwaartèrukkenrie Russische i eseive stuift uit elkaar. Nu zijn wij midden in het veld van prikkeldraadversperringen, de -rechtervleugel is er reeds doorheen. De eene vijandelij'ke ^roep 'na de andere wijkt terug in bet nabijzajnde bosch. Eerst op het laatste oogenblik temidden'van het'handgemeen zwijgen de machinegeweren. Nu worden ile flanken gedekt en is de nieuwe stelïfog 'bezet. Plotseling is het dan weer stil. De eerste gevangenen komen voor bij. De strijd is uit. De soldaten steken hun pijpen aan JONGE PAARDEN EN VEULENS. Op dc veemarkten der laatste weken, in tal van plaat sen in Hannover en Westfalen gehouden, was de aan voer van jonge paarden en veulens,, vooral ook uil ons land, zeer groot. Over 't algemeen waren de prij zen dezer dieren dalenda In Osnabruck b.v. betaalde men gemiddeld nog geen 1000 mark per dier; de prij zen wisselden af van 500 tot 1290 mark. Ook in Hildes- heim liep de markt zeer achteruit Dat de landbouwers over 't algemeen niet meer de hoogc prijzen van vroe ger willen betalen, hebben tal van Duitsche opkoopers aldus de Hahn. Kurier tot hun schade onder vonden. /Zij hadden voor 800 tot 1400 mark per stuk 1- 13/o-jarige veulens in Nederland opgekocht, om- ze als gewoonlijk veer pp de Duitsche markten met groote winsten van <ie hand tc doen. Op bedoelde markten konden achter ten hoogste 1000 mark machtig worden, zoocL: vele kooplieden een belang rijken schadepost hadden. Trek ossen daarentegen, en vporal die uit Beieren, worden gaarne met 1200 mark en meer betaald. De navraag naar deze die ren is in Hannover en Westfalen dan ook buiten gewoon groot MELK EN BOTER. Onze naburen, vooral in de groote steden van Han nover en Westfalen, krijgen boe langer hoe meer ge brek aan melk. In sommige streken dezer provinci hebben de gemeentebesturen uitvoerverboden voor melk uitgevaardigd, in andere zijn maximum-prijzen voor de melk vastgesteld Noch het een, noch hel ander kan de goedkeuring wegdragen van de vele melkhan- delaars, cue nuu geregelde Siönteele nic; naar ren kunnen bedienen. In een groote bijeenkomst van die handelaars, te Hannover gehouden, is deze kwestie in den breede besproken. De handelwijze van boven bedoelde gemeentebesturen werd scherp afgekeurd, in gevallen, waarin volgens contract b.v. 600 L. melk moet geleverd worden, dient men zich nu met ten hoogste 3 L. tevreden te stellen. De melkhandel voor de groote steden is dan ook reeds grootendeels te niet gegaan en 't is bijna niet meer mogelijk, den liter voor ,den maximum-prijs van 26 pfg. af te leveren Natuurlijk ziin de hooge melkprijzen een noodzakelijk gevolg van de duurte der voederarlikclen. En nieuwe „melkbronnen" zijn niet te verkrijgen, daar de land- heden zich wel wachten, zich nog meer op do mel- kerij to gaan toeleggen, omdat de vooraeelen ge ring" ziin en overal de noodigo werkkrachten voor bedrijf ontbreken. Mochten nog meer gemeente- het besturen In de veestreken uitvoerverboden uitvaardi gen of maximum-prijzen voor de melk vaststellen, dan zullen volgons genoemde meikleveranciers de groote steden weldra „op het droge" worden gezet. Met de zen melknood zou het niet zoover gekomen ziin, zeg gen zij, indien slechts voor geheel Duitschland maxl- mum-boterpriizen waren vastgesteld. Nu dit echter niet is geschied, houdt de boterproductie aan en maakt men daarvoor reusachtige prijzen, b.v. op de jongste weekmarkt te Hannover 2.40 mark voor het pond. En algemeen voorspelt men. dat binnen enkele dagen geen pond boter beneden den prijs van 3 mark zal te krijgen zijn. En daardoor moet noodzakelijk ook de melkprijs belangrijk stijgen. VEEMARKTEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat do buitengewone keu ringen van het ter markt aangevoerd wordende vee bij gelegenheid der groote najaarsiaarktea, te beginnen met Donderdag 7 Octobcr a.s., zullen aanvangen des mor gens te zes uur, en alzoo vóór genoemd uur geen vee ter markt zal worden toegelaten. Schagen, den 5 October 1915. Burgemeester on Wethouders voornoemd; J. P. W. VAN DOORN, Burgemeester. ROGGEVEEN» Secretaris. ALS DE KINDEREN SLAPEN. Tot ons genoegen kunnen we m-cdeelen, dat er alle kans is, dat de Kinder-operette: .,Als de kiudereu slapen gaan", nogma Js zal worden opgevoerd. Ook ditmaal zal het Dubbel-kwartet zijn medewerking zeker wel verleenen. DE NIEUWE SCHOOL. De heer Van Buijsen, districts-schooïopziener to Alk maar, bracht dezen morgen een bezoek aan onze school. Daarna had de heer Van Buijsen een conferentie met B. en W. onzer gemeente. Naai- we veronderstellen staat dit alles in verband met de plannen voor onze nieuwe school. NOORDSCHARWOUDE, 5 Oct 1915. Bloemkool f 10.40 a 13, roode kool f 3.50 a 19.90, gele kool f 7 a 26.10, witte kool I 6 a 20.10 per 100^ wortelen f 1.60 a 1.80 per baal, eigenheimers f 0.9o a 1.10, blauwe f 1 a 1.20 per 35 K.G., gele nep f 4 ',,x grove uien f 6.50 o per 1000. Gewone uien G.4ü' a 7,10, gewone drielingen f 0.30 a 6.60. gewone nep f 4.20 a 4/10 per baal, roode kool f 11.20 a 16.40, gele kool f 12.70 u 16. witte kool f 10 a 23.40 per 100, slaboonen f 2.40 u 2.70 per 50 K.G. MEDEMBLIK. 5 Oct 1915. Aardappelenbonte f 1.15, blauwe f 0.95 per i/a H.L. Witte kool f 13 per 100 stuks. Snijboonen f 1.10, sperde- boonen f 1.30 por 15 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Oct. 1915. Bloemkool f 9 a 18.70, 2e soort f 3.50 a 4.20, roode kool f 3.70 a 16.10. gele kool f 4.60 a 18, witte kool f 5.80 a 23.40 en 366 per wagon, bravo's f 1.30 c 1.35, schoolmeesters f 1.90, eigenheimers f 1.30 a t.45* slaboonen f 3.20 a 4.50, gele nep f 5 a 5.50, drie lingen f 6.30 a 6.50, uien f 6.50 n 7, wortelen f 1.70 a 1.90, ramenas f5 a 14, bieten f 11.40 a 15.40. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den 6 October 1915, medegedeeld door het Koninklijk deteorolcgjsdh Instituut De De Bilt Verwachting tot den avond van 7 October. Zwakke tot matige wind uit O. richtingen. Nevelig tot zwaarbewolkt Weinig of geen regen. Zelfdetem peratuur. In Bulgarije is officied do beslissing nog niet ge vallen, ofschoon eigenlijk de zaak al zijn beslag heeft gekregen. Uit alles blijkt meer en meer, dat Bulgarije zich aan de zijde van Duitschland heeft geschaard en dat de strijd op den Balkan zal ontbranden, op dit oogenblik misschien reeds aan den gang is. De ontscheping van troepen van Frankrijk en Enge land in Saloniki is een feit geworden en Griekenland heeft het bij een papieren protest gelaten. Dit rijk volgt nu precies den weg, die Duitschland van België eisente. Protesteer maar laat ons er door r ar Frankrijk. Welnu, zulk een iliustre voorbeeld koos Griekenland zich nu tot voorbeeld. Ja zelfs de grootten onder de grooten krijgen zoo hun trekken thuis. De Grieksche Pers oordeelt, dat het doorzenden van Fransche en Engelsche troepen niet geweigerd had mogen worden, gezien de overeenkomst tusschen Griekenland en Ser vië. Griekenland had dc verplichting op zich genomen Servië te helpen bij eiken militairen aanval. Van wei geren van doorgang van helpers voor Servië mocht dus geen sprake zijn. De vriendschap tusschen Bulgarije en Turkije is reeds van dien a;;: I, dat g. .jotë voorraden levensmiddelen uit Bulgarije naar Turkije worden gezonden. Militaire deskundigen meenen te mogen veronderstel len. dat nu de aanvallen op de Dardanellen zullen worden gestaakt en nu al deze troepen zullen worden gebruikt om door Bulgarije Konstantinopel te verove ren. Andere berichten s'reken ervan, oat elders een hulpleger gereed stond Er schijnon reeds troepen van Galipou te zijn weggehaald Het heet, dat generaal Hamilton met zijn staf reeds tc Saloniki is aangekomen. Eveneens een gedeelte van den staf van het Fransche Dardanellenlcger. Het brengen van een leger naar Soliniki is ecu reuzentaak, die niet mag worden onderschat. Vooral in dien, zooals verscheiden berichten zeggen, die met een aanzienlijke troepenmacht moet gebeuren. Zelfs is bet getal 250.000 genoemd Gedurende den Boerenoorlog b.v., zoo vertelt de N. R. Ct., vervoerde Engeland op een schip van 10.000 ton laadvermogen 2893 man infanterie, Duitschland bracht naar China op een even groot schip 2295 man. Naar gelang de afstand kleiner is kan natuurlijk het getal vervoerde troepen naar verhouding van de netto-tonnenmaat stijgen. Waar .bovendien de paarden niet van varen houden en bij langdurige transporten en woelige zee 5 tot 10 procent van de vervoerde paarden onbruikbaar plegen te worden, is_ het van Delang, dot de overtocht zoo kort mogelijk zij. Om 15.600 man, 5-187 paarden en bijbehoorende ar tillerie naar Egypte te brengen, gebruikte Engeland In 1882 57 schepen, met 145.000 registerton inhoud. Dat ééne cijfer zij voldoende om een besef er van te geven hoe geweldig een onderneming het zou zijn 150000 man naar Saloniki te brengen. Nu hebben echlór de entente-mogendheden het scheepsmateriaal en allo inrichtingen, die voor een

Schager Courant | 1915 | | pagina 2