iiiuin Hun- Uitgevers: TRAPMAN Co. BBIEVEN VAN EEN ONBEKENDE. ZATERDAG 9 GCT9SER 1515. £Ont/i A n m n 0 n |lp uuuiu uil (i i y uuyi uvuJ/Qi SCHAGER Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en ADVERTENTIES in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleuh. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.85; per post f 1.-. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels mot inbegip van bewijsno. f 0.35, iedere regel meer 6 ct. Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nxiöimer bestaat uit 3 bladen. 1TÉRSTE BLAD. LXX. De letter r is weer in de maand en daarmede weten we, dat de herfst'zijn intreê in ons midden lieeft gedaan. De maand September heeft onder (ik zou haast zeggen: „naar do 'goede gewoonte der laatste jaren") alle moeite gedaan, om ons dien over gang van zomer tot herfst niet ai te moeilijk te maken. Hetgeen voor haar niet zoo heel moeilijk was, omdat haar voorgangster Augustus 'of eigen lijk de geheele zomer van 'U, 'het leelijk heeft la ten liggen,. Als September nog eenige jaren zoo goed voor den dag komt, stel ik voor haar tot zomer maand ie promoveeren met degradatie van Augustus of Juli, die in de laatste jaren een bedenkelijke mate van dienstweigering 'aan den dag leggen, tot herfstmaand. De deugd moet beloond en de - on deugd gestraft worden. En 't is een formidabele ondeugd als een zomermaand ons geen zomer levert. Dan" behoeft ook d6 herfst niet meer 't werk van den zomer op te knappen, maar mag doen wat des herfst is. Dan mogen de donkere luchten uit het Zuidwesten komen aandreigen .en.... het niet bij dreigen laten. Dan mogen gure winden meedogenloos rukken aan den zomertooi oneer boomen. Dan mag vochtige kilheid den opgegaarden zomergloed ver drijven uit onze huizon en zomersche gedachten ban- nen uit onze hoofden. Dan mag herfst er ons aan herinneren, of het geen tijd wordt do overjas in eere te herstellen en de tweede deken uit den kamfer te halen. Dan mag -hij in ons wakker roe pen een schuchter verlangen om 't zwarte monster1 voor den schoorsteen weer rood te zien. Want de herfst mag wezen, de'sombere, de grauwe, de tot- zwaarmoedige-gedachten-neigende I Maar dankbaar, dubbel-dankbaar zijn we, als herfst nog wil wezen, 'zooals de laatste dagen: de blijde, de schitterende, die de wereld en daardoor 't rnenschenhart nog in "gloed weet te zetteen Zie toch bij tijden de hoogblauwe lucht, ^waar langs groote witte lichtdoorzeefde wolken voortdrij ven, plechtig 'als pelgrims, op reis naar het heilige land. Zio naar het verblindend rood van mijn wilden wingerd, die mijn, huis maakt tot een wellust voor het oog. En de laatste zomerbloemen: asters en dahlia's chresanthemum en nog -"menige roosl Als de zon maar even aanmoedigt, stralen ze nog in volle pracht en heerlijkheid. 1 En janu is het de 'tijd, dat 't glanzend ooft fonkelt en lokt tusschen -"t reeds dorrend looier. Wat een gematerialiseerde zomergloed in vuurrooüe appelen en heetgele peren! Meer dan iets spreekt mij zulk een 'kleurige vrucht yan vervulling, eindelijke vervulling langs den moeizamen weg van knop en bloesem en vrucht. zwelling. En nietwaar al wat spreekt van ver vulling, weet diepe blijdschap te wekken in "t rnen schenhart.- f Vervulling! daarnaar 'dorst en hunkert oen - rnen schenhart. Is niet gansch ons leven een begeerig uitzien naar vervulling van, 'groote en kleine wen- schen? ,.Als ik maar 'eerst groot ben," zoo popelt het in het kinderhart. En daarmee is het geliefde thema aangegeven, waarop-we ons gansche leven de variaties componeeren. Een 'eindelooze verscheiden heid! V?n de stoffelijke, ja! de meest grove en zinnelijke menschen, V>t de verhevenste zedelijke ideale(i. Natuurlijk, ue eetsln hei meest en bij, 'de meenten. Hoe zou 't anders kunnen. We staan met onze beide \*oeten op de aarde, ..stof' zijn we; en een maag is éen ding, dat voortdurend-zijn eischen stelt en mag stellen. Ziedaar de bron van eindloos tot-aan-'t-onbereikborc-gremend hopen en wen - sohen, waarvan ik de spécifioeering aan uw eigen ervaring en fantasie 'overlaat. Maar „bij 'brood alleen zal de menacb niet leven". En 'een mensch heeft meer dan 'n maag alleen, die roept om ver vulling van wenschen. Zeker; met otnze voeten staan we op de aarde, soms ritten'we er tot over onze onkels in; maar onze oogen kunnen we 'altijd op slaan naar de hoogten. En ons hart, onze gedachten kunnen nog veel hooger stijgen - tot in de hemelen Niet bij allen, is dat het geval. Velen doen hun geheele leven niet anders dan „voor hun voeten zien" naar de aarde. Sommigen uit onjverfmogen, anderen uit onwil. En de wenschen, daar wier ver vulling zij hunkeren zijn vele, maar ze komen niet los van de aarde, van de stof. Gelukkig zijn er nog anderen; menschen, die „den trek naar hooger" in zich omdragen. Even onweer staanbaar als in nazomerdagen ia de vogelborst „de trek naar 't zoele Zuiden". En de wenschen, naar wier vervulling zij smach ten, zijn niet minder vele. En deels zijn ze van het zelfde soort, maar er zijn er onder ook, die" hooger uitgaan tot daar waar'waarheid, reinheid, gerechtig heid, naastenliefde en vroomheid wonen. Waarom en waardoor de" ééne mensch behoort tot de eerste soort, 'een ander tot de -laatste we weten 't niet. Maar dat de laatste een benijdens waardiger mensch is, dat hébhen de besten van alle eeuwen getuigd en dat zal nietmand ontkennen, be halve dan misschien die tot de ereste soort be- hooren. Hoewel het -wordt den laatsten in onze dagen niet gemakkelijk gemaakt om te blijven hopen op vei-vulling van „hooge" wenschen: wenschen van waarheid, gerechtigheid, naastenliefde en vrede. Ide alen hebben altijd een moeilijk bestaan; maar thans wel in 't bizbnder. Bij velen brokkelen ze dan ook af onder den drang van den geweldigen1 stroom, die door de wereld bruist. Wie ervaart dat niet in eigen binnenste? Wie ziet niet bezorgd om zich heen? „Wachter, wijkt nog niet de nacht?" dat'is de Vraag, die ons reeds maan den en maanden op de lippen zweeft. Maan hoopvol is 't antwoord tot nu-'toe niet geweest En 't heeft allen schijn, dat het nog ver, heel -ver er vandaan is, dat we zullen kunnen,1 zeggen: „De bergen zullen vrede dragen, „De heuyels heilig recht" Wie denkt voorloopig aan vrede? Alle oorlogvoe renden laten ons voor en na officieel hooren, dal ..doorzetten" het parool is. En bij uitzondering schij nen ze in dezen te meenen wat zij zeggen. De -oor- logsepidemie is nog op lange na niet uitgewoed, tast telkens nieuwe volkeren aan; nu ook weer de kwa jongens uit den Balkan, die nauwelijks den tijd gehad hebben wat op adem te komen en de geha vende kleeren wat te" hersteilen. 't Zou ook te dwaas zijn, als deze keimphanen er niet bij waren, zoodra er wat 'te vechten valt. Het wordt ons nu langzamerhand gemakkelijk gemaakt. In het begin van den oorlogstijd was het een heele toer te onthouden, welke volkeren met elkaar in oorlog waren,. Wo kunnen nu straks met niet, al te veel moeit© onthouden, welke volkeren niet in oorlog zijn. 't Zijn bijna uitsluitend o nbeschaaf- do volkeren; de beschaafde vechten zoowat allen. En 't, lijstje wordt steeds kleiner. Ik heb hoop, dat de 'schooljeugd van 't jaar 2000 in de al gemeen© geschiedenis heel weinig moeite zal heb ben met het jaar 1916 „Alle Eui-opeesche volken in oorlog." Want 'de diplomatieën der oorlogvoerende natiën zullen niet eer ruöten. Zij gaan door-met in- trigueoren, met loven en bieden. Ja! indien ooit, dan wordt in de houding van Bulgarije openhaar, hoe de kwestie van partijkiezen tenslotte een kwestie is van 'i hoogste bod. Bulgarije wil gebiedsuitbreiding, wil Macedonië Waarom niet? Ze willen allen. En er is nu 'een schoone gelegenheid, die allicht in geen 100 jaar zich weer voordoet. En 't is m.L een verdienste van Bulgarije, dat het'zijn begeerte bijna ronduit zon der blikken of blozen openbaart. Onheilige begeer ten te bedekken onder een vernisje van heiligheid, kan het gerust overlaten aan 'groote mogendheden, dio nog meenen dat ze „een naam hebben op te houden". Bulgarije heeft er geen 'te verliezen. En dus: de eisch van Bulgarije is Macedonië. Wie kan dat bieden? Zijn het de gealliëerden dan zal Bul garije juichen „Heil dir im Siegerkranz!" en „Gott erhallte Franz den Kaiser". En het zal Van harte instemmen met het koor, dat niet'moe wordt ons te zeggen, hoe Pruis en Hongaar en Turk strijden voor waarheid en vrijheid en recht. En tegelijk zal de Entente in zijn oogen zijn: het toppunt van laagheid, wreedheid en ongerechtigheid- Of biedt gij, Ru3? 'En geeft gij, zijne bondgenoo- teu, zekerder waarborgen, dat de koopprijs ook we zenlijk zal werden uitbetaald (want dat is altijd nog de groote kwestie!). Welaan! 'dan is do Czaar aller Russen groot. En Frankrijk en Engoland de ver dedigers van de heilige onschuld, de beschermers van. 't „heilig recht". En terzelfder 'tijd zullen de zelfde Pruis en. dezelfde Hongaar en dezelfde Turk zijn geworden.... zie boven bij „Entente" 1 En "t heeft'er allen schijn, van, dat Bulgarije in „den vuist van Hindenburg", die "zoo ongenadig op den Russisch en'beer is neergekomen, de beete waar borg ziet en dat de Pruis en Hongaar en Turk groot zullen worden in z.ijn, ooigen. Het Russische ultima tum is althans „onbevredigend" beantwoord. Wat m. i. zooveel wil zeggen als: de koop is gesloten! De condities waren dan ook te Verleidelijk; vooral sinds Turkije (waarschijnlijk op 'vriendelijke uit nood iging van zijn Entente-genooten, die er 'ook van houden een ander het gelag te laten betalen), alvast een zoet brokje gebiedsuitbreiding kwam aan bieden. Ge ziet, hetzelfde loof- en biedsysteem, dat ook tegen Italië, niet zonder succes is aangewend! Toen bleef Engeland c.s. „aan bod" met een „hersteld Italië ten koste van Oostenrijk" nu slaat de schaal over 'naar Duitschland en Oostenrijk. Teder zijn beurt. En we zijn er nog niet... zoolang er nog neutralen zijn. Bulgarije's optreden zal noodwendig Griikenland brengen nan de zijde der Entente??? En Rumcnië? Sn a3a ia dec balkan'alles „uitver- kocht' \t>* an welke volkeren, zuilen de mogend-, iiideu dan d kracht van hun systeem beproeven? /al or.3 ïAé'J op i.U'duur k u n a e n vrijblijvea? V.'at nog een ragen, waarop co antwoorden liggen ia duistere toekomst. Wat 'al wenschen en verlan gen/», die allen, om ,,vcrvijJIir,s^ roepen! ik Len bescheiden géwordén ia mijn wenschen. Op heerschappij van vrede en recht 'en naasten- en volkrenliefde durf ik voorloopig niet meer hopen. Dat wordt tegenwoordig! al te moeilijk genaakt. Van slechts één wengch durf ik op „vervulling" hopen. Deze: dat de dingen 'nu eens eindelijk bij hun juisten naam worden genoojnd; dat de „schoone schijn" worde afgelegd, er alle dunne, glanzende vmiislaagjes worden afgekrabbeld. Laten de groote en kleine mogendheden nu eens eindelijk zoo „groot" zijn, dat zij eerlijk zoggen: „oorlogen zijn zaken." En dan niet meer als Duitschland spreken over de „roeping om hun cultuur aan de wereld te bren gen". Want in den oorlog gaat het niet oim „bren gen", maar'om „halen"; en om-het balen van heel andere dingen, dan Cultuur. "En niet meer beweren (gelijk Joseph Reinacb nu weer in de „Figaro" duet), „dat de Entente het Vecht vertegenwoordigt", Want als het „recht" alleen maar 'overwint, dan v^et ik waarachtig niet, waar ik met de overwin ning heen moet. En dan niet quasi-grootmoedig doen gelijk de Russische minister Sazbnof doet ais hij in de „Times" zegt: „Het moederlijke Rusland zal zijn kind nooit vèrstooten; beti'zal altijd bereid zijn om zijn armen ervoor te openen!". Want in de verhou ding van de volkeren is er in waarheid geen grein tje te bespeuren van moederlijke -teederheid. „Dat bet kind bij den naam worde genoemd!" dat is mij voorloopig van vele hooguitgaande wen schen overgebleven. Dat "is niet veel. Maar dat is althans iets. En misschien zal 't blijken meer te zijn, dan 't schijnt- Want nog al te velen laten zich verblinden 'door den schoonen schijn der woorden, die gebruikt worden om de ware'gedachten te ver bergen. En als qu eerst Mt maskeradepakje der schoone woorden is afgelegd, dan zal 't leelijke in al zijn afstootelijkheid aan den dag treden. En dan zullen misschien velen schrikken, nog-meer dan ze tot np geschrokken zijn. En in heilige verontwaardiging zal dan misschien in de wereld opklinken de eisch „Tot hiertoe en niet verder". Indien Bulgarije met zijn cynischen, brutalen en onomwonden gestelden eisch „Mace donië!" school weet te maken onder de mogendhe den, dan heb ik hoop, dat mijn bescheiden wensch naar „waarheid 'en klaarheid" en daardoor mijn hooguitgaand verlangen naar „wereld vrede en gerechtigheid" nog eens „vervulling" vindt. X. Binnenlandsch Nieuws. anna paulowna Gevonden voorwerpen. Ter secretarie der ge meente Anna Paulowna worden inlichtingen gevraag* omtrent een verloren zilveren damee-horioge. bürgerbrug Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan het Departement alhier een subsidie van f 60 toegestaan yoor drie voordracht avonden van éen spreker over Indië. Het bestuur van het Departement heeft zich daarvoor gewend tot den heer K. Suheert te Beilen, die voordrachten zal houden over de 'West. 1 SCHOORL. De Gemeenteraad besloot dit jaar de gewone na jaarskoemarkt weder te houden. st. maartensbrug. Wegens te weinig deelname zal de Landbouwcur- sus te Zijpe dezen, winter niet worden gehouden. st. maartensbrug. Naar wij vernemën is de boerenplaats met lande rijen aan de Ooote Sloot alhier, eigendom van me juffrouw de Wed. K. Blom te Sint Maarten, uit de hand verkocht aan den heer K. Biesboer alhier. staatscommissie oorlogswinst. Gisterochtend te 10 uur heeft de Minister van Fi nanciën, de heer Treub, in de Trèveszaal de Staats commissie, die zal hebben te onderzoeken op-welke wijze eene tijdelijke belasting kan worden inge licht, welke ten doel heeft buitengewone vermeer dering van inkomen of van vermogen'als direct of indirect gevolg van den oorlogstoestand te treffen, geïnstalleerd." r de „texelstroom". Blijkens een nader telegram, door de directie* der Hollandsche CStoombootmaatschappij ontvangen, is de „Texelstroom" op een mijn geloopen. Het schip is binnen tien minuten gezonken. De bemanning van de „Texelstroom" bestond uit 21 man. Een er van, was echter in het hospitaal te Swansea achtergebleven, wegens een val in het ruim. Op het oogenblik van de ramp waren er dus 20 man aan boord, die 'allen gered zijn. (Zie 2de blad.) 1 0 v liegmachines aangekocht. „Tho Wall Street Journal" brengt'het bericht, dat de Nederlandsche regeering in Amerika twintig Cur- liss-aeroplanes heeft aangekocht. De aankoop ge schiedde na een reeks proefnemingen'met dit type machine, gehouden te Los-Angeles. botter overstoomd. De vischbotter „Helder 67" is buitengaats over- stoomö door den stoomtrawler IJmuiden 68 „Odin", waarbij de botterschipper Jacob 'Ras, circa 70 jaar oud, is verdronken. melkprijzen. Door den Burgemeester van Amsterdam is het volgende schrijven gericht tot melkfabrikanten en melkslijters'hier ter stede: 1 Hierbij bericht ik u, dat het mijn voornemen is uwe voorraad melk in bezit te nemen, 'op den voet van Art. 76a van de Onteigeningswet. Evenwel verklaar ik mij bereid op den voet van Art.. 7fib der bovengenoemde 'wet deze bezitncpiing op Ie .horten, wanneer u er in toestemt de melk niet i y-u een hoogeren dan den hieronder genoem den prijs te verkoopeu: 1 Rauwe melk f 0.12 per Liter; Gepasteuriseerde melk f 0.13 per Liter. 1 Ik vestig er uw aandacht op, dat -Indien de ge noemde mar»mum-prijs door U wordt overschreden, inbezitneming der voorraden het-gevolg zal zijn. (Zie 2e Ju ad.) een, die geld schilderde. De Alkm. Crt. meldt: Naar hei Kme van. Bewaring alhier is overge bracht een te Sebagen gearresteerd 'schilder, die ver dacht wordt te Anna Paulowna en te 'Oudesluis, waar hij ©en kamertje had gehuurd, zich te hebben schuldig gemaakt aan bet. aateekenen van valsche ziherbons van f 2-60, welke hij voor echt uitgaf. verscherpte engëlsche uitvoerverbo - den. Uit Londen wordt gemeld: Op „Order in Gounjcil" publiceerde 'do „London Gazette" gisteravond, dat het uitvoerverbod betref fende artikelen voor Nederland, zoodanig Werd ge amendeerd, dat het thans alle artikelen omvat met uitzondering van: ten eerste drukwerken van wel ken aard dan ook; 'ten tweede ledige emballage "die naar Nederland teruggezonden wordt; ten derde ge dragen kleedingstukken en ander persoonlijk bezit; ten vierde levende dieren, behalve die welke ge woonlijk voor menschelijke consumptie-worden ge bruikt. 't Uitvoerverbod is niet van kracht, wanneer de goederen geconsigneerd zijn aan de volgende-autori teiten: De Nederlandsche regeering of eenig depar tement daarvan, mits te voren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken verlof verkregen werd; eenig Britsch diplomatiek of consulair ambtenaar in Nederland of eenig diplomatiek of consulair ambte naar in Nederland van een ander neutraal land of van een gealliëerd rijk, mits in geval van consigna tie aan diplomatieke of consulaire ambtenaren van neutrale staten het 'ministerie van Buitenlandsche Zaken toestemming verleend heeft; de Nederland sche Overzeetrust-maatschappij of in geval het voorwaardelijke 'contrabande betreft, waarvoor een consent van uitvoer werd verstrekt, den persoon die in 't consent als de geconsigneerde-wordt genoemd. langedijk. 't Gaat aan den Langedijk op 't oogenblik den bou wers uitstekend. Kool is reeds verkocht voor den ongehoorden prijs van f 30 per 100 'stuks; uién, gel den tot meer dan f 7 per 50 KG. Wortelen zijn boog aan prijs. Uien en kool brengen soms tot f 100 per snees of meer dan f 4000 per H.A. op. deJ oorlog is dan ook gunstig \Hoor 'deze streken. langedijk. De melkleveranciers aan den Langedijk hebben de melk voor deze maand met 1 cent per Liter ver hoogd, terwijl dit de volgende maand nog eens met een cent zal'worden vermeerderd. "Voor ajmbtenaren en kleinen middenstand zijn de tijden nu niet zoo bizonder rooskleurig. 1 ST. MAARTEN. Tot Kerkvoogd der Herv. Gemeente alhier, is in de plaats van wijlen, den heer P. Bruin gekozen de heer C. Peetoom. zijpe. Bij do gehouden, controle is gebleken, dat de voorschriften, betreffende 'de verkrijgbaarstelling van goedkoop meel voor de bakkers, ter bereiding van het zoogenaamde 'regeeringsbrood, in onze ge meente niet volledig warden nagekomen. Eenige bak kers zijn dan ook reeds gewaarschuwd. Naar we vernemen, ligt het in het voornemen van den Burgemeester, om, indien overtredingen voort aan niet achterwege blijven, 'tot meer ingrijpende maatregelen over te gaan en zoo noodig de naanen van hen, die zich aan da voorschriften niet houden, van de lijst der bakkers, aan wie het goedkoop© meel wordt verstrekt, voor goed te verwijderen. «chagerbrlg. Zaterdagmorgen 16 October 1915 zal'alhier bij Het Wapen van de Zijpe, vanwege de rundvee-fokveree- niging „Noord-Zijpe" een "keuring van vee worden gehouden. 1 &chagerbrug. Bij het bestuur der gasfabriek „De Unie" alhier w rdt overwogen o(m -een betere verdeeling van de straatlantaarns in ons dorp te verkrijgen. Naar-wo vernemen heeft het Donderdag jL ter plaatse een onderzoek ingesteld. 1 de vordering van wol. Het lid van de Tweede Kamer mr. De Meester heeft aan den Minister van -Oorlog schriftelijk de volgende vragen gericht betreffende wolvorderin- gen: 1 Krachtens artikel'32 der Inkwnrtieringswet hebben in November 1914 en in Mei 1915 in'de provincie Noord-Holland wol vorderingen ten behoeve van den krijgsdienst plaatsgehad, waarvan de schadeloosstel ling, naar, luid van de artikelen il en 10 van het kon. besluit van 10 November 1892 (Staatsblad Na £63), zooale dit bij latere koninklijke hesluiten is gewijzigd, in billijkheid had behooren te worden ge regeld door de "burgemeesters der gemeenten, waar de'vorderingen zijn geschied. Is de minister van Oorlog bereid mede te deel en: lo. krachtens welke westelijke bepalingen veel meer wol is gevorderd dan voor den krijgsdienst noodig was, zijnde het meerdere aan de wolindus trie gedistribueerd? 1 2o. krachtens welke wettelijke bepalingen de -re geling der schadeloosstelling heeft plaatsgehad door een andere autoriteit dan, de burgermeesters der ge meenten, waar de vorderingen zijn geschied?1 3o. of Z 'ijne Excellentie bekend is met de be schikkingen, genomen door dan Commissaris 1 der Koningin in de provincie Noord-Holland op de'be zwaarschriften, door wolproduceoten tegen de prijs bepaling der door het legerbestuur opgevorderde'wol ingediend, bij welke beschikkingen - genoemde Com missaris der Koningin (tot wien de wolprodiioeaten zich hadden gewend op raad van den minister van Oorlog, bij schrijVen van 26 Mei 1915 gegeven) heeft te kennen gegeven, dat in deze gevallen geen beroep als bedoeld in de artikelen 11 juncto 10 van gemeld kon. besluit bij hem openstaat, op grond dat de bepaling der schadeloosstelling vpor do opgevor derde wol niet door den burgemeester heeft plaats gehad? lo. bij wien thans de woiprdduccnten van de prijs bepaling in beroep kunnen komen? 5o. naar welken grondslag de prijsbepaling, dio aanmerkelijk lager is dan de marktwaarde, heelt plaatsgehad? 6o. krachtens welke wettelijke 'bepalingen voor de wo>, aan de wolindustrie gedistribuëerd, dezelfde prijs is betaald als voor de wol, ten behoeve -van den krijgsdienst benoodigd? Hierop beeft hw Bosboom, minister van Oor- o& bet -.olgerxl antwoord ingu/ónjdeii: 1 Omtrent de woivoydering kan de minister het volgende mededelen: lo. Alle in het land beschikbare inlandsche wol moest, voor zoover daartoe geschikt, voor don aan maak van militair laken 'bestemd woeden. Aange zien bij de vordering zelf niet uitgdmahkt kon wor den welk gedeelte van Öe wol wèl en welk gedeelte niet do veredschte geschiktheid bezat, moest alle wol gevorderd worden, teneinde aan 'do behoefte van den krijgsdienst te kunnen voldoen. De wol, welke ongeschikt wordt 'bevonden, wordt aan de Wolcommissie overgegeven ter distributie aan de industrie. Al beeft de vordering niet met bet oog op de;:e distributie plaatsgehad, toch is ook'bierbij een groot militair belang betrokken, aangezien hei, bij voorbeeld, dringend noodig is, dat de sajetfabrieken on dekenfabrieken van de noodige grondstoffen zijn voorzien en dus "kunnen wei-ken, zulks in verband met de behoefte aan militaire sokken, dekens 'enz- 2o. In de praktijk moge de wettelijke figUur ten aanzien van de regeling der schadeloosstelling wel licht somtijds niet duidelijk zijn uitgekomen, vast staat, dat aan die regeling de wettelijke bepalingen tóch steeds ten grondslag hebben gelegen. De wol- vorderiDg heeft over 'de burgemeesters geloopen. Werd niettemin van militaire zijde een prijs aan gegeven, dan was dit slechts om bij voorbaat in het licht te stellen, welke -prijzen als maximum voor *t militaire gezag aannemelijk zouden zijn. Aangezien daarbij gezorgd werd voor een volko men deskundige taxatie, kon deze maatregel tevens strekken tot voorlichting van do burgemeesters. Geenszins echter waren de burgemeesters aan den van militaire zijde aangegeven prijs gebonden: zij waren geheel vrij naar eigen inzicht een anderen prijs te bepalen. Waar zij dit echter niet deden, moeten zij geacht worden den van militaire zijdo aar gegeven prijs te heibon overgenomen en vastge steld. Van een regeling van, de schadeloosstelling door een andere autoriteit dan de burgemeesters det ge meenten, 'waar de vorderingen rijn geschied, kan dan ook geen sprake zijn. 3o. Met de beschikkingen© van den GotaVmissaris der Koningin, in *de provincie Noord-Holland is de minister sedert kort bekend. 4o. De wolproducenten -"zullen niettemin bij den Commissaris der Koningin, in beroep moeten komen. Dat de 'bete^kenis van den van militaire zijde aangegeven prijs 'niet overal is begrepen, kan geen

Schager Courant | 1915 | | pagina 1