De Oorlog. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nheuws. Marktberichten. licht dIIc t» te CallenUoc» bestaat en daarvopr moet de gemeente zorgen. Helder geeft immers te Ju- Htofldorp ook het licht, dat ligt toch ook niet vlak onder den Heldor. De beer De Heer wijst spr. er op, dat dit een groot verschil is. Den Helder zorgt voor de gansohe verlichting dor gemeente, dus ook voor JUlinnadorp. Callantsoog doet dat in 't geheel niet, dus kan ook geen uitzondering maken voor oen deel. De lieer Vos kan zich met-het idee van den heer De Heer best vereenigen. Voorzitter wijst op bet dure van een gasinstallatie als d« lieer Vos wil en spr. -herhaalt, tot 11a de mobilisatie te willen wachten met het oog op de K.E.M. De heer Vos noemt als prijs van een gasinstalla tie voor 06 'nrnpon f BCK», waar do aanleg is inbe grepen. Deze Is echter te klein. De heer Rampen: ik heb nooit gehoord, dat hier behoefte was aan licht. De heer Gevers: de particulieren hebben het ten minste nooit geprobeerd. De heer Vos: welke particulieren hadden dat nu hier moeten probeer en? De heer Govors: jij bijv. De hoer Vos: ik? Ik zou niet weten, waar ik bet vandaan moest halen.1 De heer Govers: wel, waar je alles van doet. De lieer Rampen: 't zou zeker zóó worden: hieir het licht en wij het betalen. De beer Vos meent, dat het met deze zaak is als mot zoovele, 'het voordeel is niet zoo scherp te schiften, het algemeene moet ais steeds de kosten dragen. Voorzitter geeft in overweging een commissie van voorbereiding to benoemen. Die kan alles dan eens nagaan. De verlichting in 't algemeen 'en ook de kasten der 3 lantaarns voorloopig. Na de noodige deliberatie wordt'dit goedgevonden. Voorzitter wijst de In-er en Vos, Den Das en Thomaez tot leden dezer commissie aan. De heer Den Das: ik niet in die commissie, alles is toch niks woord, er komt toch niemendal van. Callantsoog moet in donker blijven. Dan de heer Rampen? vraagt vooreütter. De heer Rampen bedenkt, de heer De Heer bedankt, de beer Kruisvcld bedankt, de heer Govers bedankt. Voor zitter neemt nu zelf in de commissie zitting. De heer Vos vraagt of de Raad niet eens denken moet over een fonds om de werkverschaffing voor den volgenden winter te behartigen. Voorzitter licht 'in, dat het vorig jaar '13. en W. gemachtigd waren om den weg-van Oallantsoog naar Buik door do werkeJoofcen te laten in ordo brengen. Spr. beeft hier iemand aan het werk gehad, deze kwam niet terug. Anderen zijn door spr. te Petten aan werk geholpen. B. en W. hebben nu f 100 vooï werkverschaffing op de begrooting. De beer Vos acht f 100 niets. Spr. vfrjst er op, hoe geld voor werkverschaffing aan de Regeering kan worden gevraagd. Spr. zou als werkverschaf fing hier het plein en 'de buurt willen beplanten. Ook den straatweg naar Groote Keeten in orde bren gen. Do vij-diensten der arbeiders noemt spr. f 1-60 perdag, f 0.20 per uur.- De heer Den Das meent, 'dat bier nooit werke loosheid is geweest. Wie hier werken wil, zegt spr., behoeft niet zonder te 'blijven. Maar velen wil len niet werken. 1 De heer Rampen is dat met den heer Den Das niet eens. Ze willen wel werken. Voorzitter deelt mee, hoe de Heidemaatschappij het beplanten van het plein onderzocht heeft en begroot heeft op f 600, waarónder het graafwerk is begrepen. Maar spr., die biervan een groot voorstan der was, is gewaarschuwd, dat het hout hier niet zal willen grijpen. Verschillende leden zijn dit laatste met voorzitter eens en noemen tal van voorbeelden. De heer Vos noemt do Heidemaatschappij zeer 'duur en kent een kweeker, die de boomen onder garantie wil plaatsen. De beer Rampen acht het weggegooid geld. Voorzitter wijst ook nog'op de hulp van bet Staats boschbeheer in deze. Spr. zal deze zaak nog eens Wat de werkverschaffing betreft, wijst de heer Vos er op, hoe de wethouder'Govers, die otm werk werd gevraagd, den man wegzond. En dat werken te Petten was veel te ver. De mensohen verliepen m> er aan hun schoenen. En het was beöt te begrij pen, dat ze dan maar liever 'thuisblijven en niet werken, dan eten ze ook minder. De heer Do Heer acht het noodig dat B. en W. deze zaak in overweging houden en onderzoeken, maar gelooft niet, dat het met de werkeloosheid zoo heel erg zal loopen. Er is zeer weinig jeng volk, dat is gemobiliseerd, en op het land is meer dan werk te vinden.' De heer Vos wijst nogmaals op de regeeringsbulp in deze. Het slot is, dat de voorzitter onderzoek toezegt. De heer Vos wil goedkoop regeeringsbrood. Hier over ontspint zich een heele discussie, met als slot dat alleu er voor zijn, toen bleek «lat door admini- stratie-\e eischen, het brood niet eerder dan 1 De cember zal kunnen worden versteekt, dan zou de tarwe die de gemeente nog bad en wat voor enkele heeren een bezwaar was, niet het oog op het verlies dat geleden zou moeten worden, wel opgebruikt zijn. De heer Vos wil eveneens regaesringsspek. Voorzitter zal hier werk van maken. De beer Vos vraagt naar het Kon. besluit, waa(r- otj aan Burgemeester vergund is om in' Alkmaar te wonen. Voorzitter zegt, dat zulk een besluit niet noodig is. Spr. heeft in Callantsoog zijn werkelijke woon plaats, spr. beeft een kamer bij Braam. Maar al wou 6pr. hier met zijn gezin wonen, is er een huis vogfc hem? De heer Vos 'méént, dat de gemeente een 'huis kon bouwen. 1 Dan wil voorzitter het wonen hier graag in over weging nemen en over eenigen tijd den Raad vragen of men daartoe genegen is. De heer Vos meent, 'dat daar voor de gemeente niets op tegen is. Als u weggaat, Burgemeester, komt er toch weer een ander. Die in dat huis niet zal willen wonen, zegt de heer Rampen. Voorzitter meent, dat de Raad het idee van den heer Vos eerst eens dient te overwegen. De heer Vos vraagt naar de kantooruren. Deze zijn gepubliceerd, evenals de uren dat de Burgemeester te spreken is. Do heer Den Das vraagt, of de wethoudersbe- noeming der laatste raadsvergadering wettig was? Spr. is meermalen gezegd, dat dit niet zoo was Spr. zal evenwel verder informeeren. De heer Muurling zegt, dat hier geen reglement van orde is, dus de Raad bepaalt hoe gestemd za> worden. Er is bier gestemd: eenmaal een vrije stepn- ming, en toen is een herstemming gehouden. Zooals gezegd, het reglement van orde is er niet, dus de Raad had te beslissen af er één of twee vrije stem mingen zouden worden gehouden. Spr. zal nu ook de zaak nog verder ondrèzoeken. 1 Hierna sluiting. DOOR DEN DRAAD GEDOOD- Zaterdagmorgen bad een vrouw in Eede (Z.) hel ongeluk, door het jagen achter haar kippen, te diobt bij den draad te komen. Zij struikelde en vioi tegen den draad, waardoor zij onmiddellijk dood was. OMGEKOCHTE SOLDATEN. Men schrijft uit Alkmaar aan het Hdbld.: Allen, die dezen zomer te Bergen de prikkeldraad versperringen, waarmede het interneeringskamp om rasterd is, hebben gezien, zullen moeten'toestemmen, dat deze zoodanig gemaakt zijn, dat van ontvluch ting om zoo te zeggen geen sprake kon zijn. Toch hebben een paar Duitsche officieren kant gezien er doorheen te komen, waarna een gestreng uiideizoek is ingesteld. Naai- wij vernemen is thans gebleken, dat de officieren bij hun ontvluchten over het prikkeldraad geholpen zijn door Hollandscbe sol daten, die hiervoor van hen eeu geldelijke beloo- nlng kregen. Deze soldaten, die aldaar In voorarrest zaten, heb ben een bekentenis afgelegd. vadermoord. Men -meldt uit 's-Hertogenbosch: De beruchte steooper Driek Van Lokven, te Ber- licuxn, heeft zijn dronken vader doodgestoken. Hij heeft zich .na de misdaad zelf aangemeld. MINISTERRAAD. Het Haagsch Gorrespondeutlebureau schrijft: Ook Zaterdag ia de Ministerraad in den namiddag weder buitengewoon bijeengekomen, in verband met spoedeisohende maatregelen, welke 'intusschen naar wij vernomen slechts zoor zijdelings in ver band staan met den oorlogstoestand en jn het minpt geen ernstig karakter dragen, margarine. Zooals men weet, mag margarine -'over de gren zen vervoerd worden. Daarvan is het gevolg, dat per Stnotsspoor lederen dag te Bergen-op-Zoom zóóveel kistjcB margarine worden aangevoerd, die daar van daar met allerlei soort van rijtuigen naar Putte en vervolgens naar België gebracht-worden, dat enkele personen, die te Bergen-op-Zoom dat. vervoer in handen hebben, naar men zegt, dagelijks tussclien do f 800 en f 1000 daarmee verdienen. EEN MIJN, DIE VERKEERD GESPRONGEN IS- In de ufgeloopen sveek zou Speenhof f in do groote zaal van het concertgebouw „Thalia" te Bergen- op-Zoom optreden. "Vooraf werd in de Katholieke pers aldaar ernstig tegen dat optreden geprotesteerd en ieder goéd Katholiek ontraden Speen]] of f met zijn „onzedelijke" liederen te gaan hooren. De zaal was echter op den avoDd van zijn optreden zóó vol, dat hij die dadelijk voor een nieuwen liederenavond be sproken heeft. STROOPERS. helpen der Grieksohe legermacht is een leelijke te genvaller, want zu'k een weifelaar in den rug slemt niet rustig. De Engotsche gezant heelt Athene in beroering gebracht, door een geheim vetdrag tus- schen Duitschland en Bulgarije te toonen. Hierbij kreeg Bulgarije Albanië, geheel Macedonië en Nieuw Servië, plus Grieksch Macedonië, 't Is to begrijpen, dat deze mededeeling onrust bracht. Do Duitschers loochenen deze overeenkomst. In hoever dit optre den invloed zal hebben, blijft nog de vraag. Roeme nië volhardt nog steeds in zijn afwachtende houding. Bulgarije zelf is nog niet tot eenigen oorlogsdaad overgegaan, het "schijnt werkelijk, dat de Bulgaar- sche bevolking er wars van is tegen Rusland de wa pens op te nemen.- Op het Westelijk oorlog3tooneel blijven dé Fran- schen aanvallen en zij blijven terrein winnen. De aanvallen dor Duitschers, die ook tegen Loos ondernomen werden, zijn afgeslagen. De vorderingen der Franschen warén weer in Champagne ten noordoosten 'van Tahure, de winst bepaalde zich tot een paar loopgraven. Do Duitsoher spreekt van een winst van eenige honderden meters van het verloren terrein. De indruk vestigt zich. dat do oude toestand weer is ingetreden en hier zoowel als daar kleine voordeden worden behaald. De aanvallen der Duitschers op de Engelsche stek lingen hij loos moeten zeer hevig zijn, al hebben zij dan geen succes. Het aantal lijken der Duitschers dat voor de linies bleef liggen, wordt geschat op 7000 h MJU0, Uit alle berichten uit het Oosten blijkt, dat do Russen hardnekkig hun aanvallenvoortzetten; dit heeft vooral plaats in Wolhynië-en aan do Styr. Aan de Styr kregen de Duitschers de overhand en wier pen de Russen terug. Ook aan het Oost-Galicische front hernieuwden de Russen hun aanval onder geweldig verbruik van munitie en menschenimateriaal. In stormcolonnes van vier rijen had een aanval plaats ten westen van he£ gevecht deel; een gobeel 'regiment van den vij and werd daar volkomen vernietigd met een bajo- inetaanval, nadat eerst de schipbrug, waarover de vijand de rivier was overgekomen, achter heïn was vornield door de Servische artillerie. Kleinere strijdmachten trachtten'de Sawe over te komen bij Jarak Sjobats ein Ostroesnica. Do groote To Beekbergen bij Apeldoorn trok een dezer da- Trembowla, tegen de stad Burkanof aan de Styr, gen een viertal wildstroopers er op uit. Zonder dat welke evenwel voor de Oostenrijksch-Hongaarsche ze iets van elkander wisten, stelden ze zich twee stellingen gesmoord werd. Een 'tweede, van uit aau twee in hinderlaag op, om bij 't aanbreken van Tluste tegen het Dnjester front, in de nabijheid der den dag èen of ander stuk'wild te bemachtigen. Het 'Styr monding ondernomen aanval onderging, met Aan rrAnrIr.r\ Hnrr Ia nrAr/ïan n>ortl Vili rïq 1 Tvirono ,fönliA,nTi ..Ann #Ia Dunp.» r-i 1^1 beloofde oen goeden dag te worden, want bij de eerste sohemering ontwaarde het eene tweetal op j zware verliezen voor de Russen, een zelfde lot. Het groote Russische tegen-offensief in Wolhynië eenigen afstand beweging in do struiken. Een goed ij en Oost-Galioiè gaat voort, en wordt uitgevoerd door gericht schot trof het 'an|dere tweetal in arm en ij storm-eolonnes welke uit 10 tot 12 stormrijon be- beenen; beide werden door hagelkorrels gewond. Ge- j staan, en waarvan do Russen wel de helft moeten lukkig, dat de afstand zoo. groot was, dat er weinig verliezen. kracht meer in 't 'schot was. Want van den 'eenen getroffene was de jas van voren als doorzeefd. GOiCDKOOPER VLEESCH. De slagers te Scbagerbrug annoncéeren den -af slag van rund- en varkensvleesch met 10 cent per kilo. De huisvrouwen zal deze tijding zeer aange - naam zijn. OVERGANG LANDWEER EN VERLOF. In verband met het opvolgend oproepen van-land- stormpliehtigen zal, naar de Avp. verneemt, het per soneel van de oudste militie-lichtingen naar do land-i weer worden afgevoerd en personeel van de o.udste landweer-lichtingen in het genot van verlof worden gesteld. Bij Dunaburg wordt steeds no'g-met groote hevig heid gevochten De strijd toont daar neigiDg tot het zich voortzetten op bestaande linies. Berlijnsche berichten komen vertellen, dat Riga zoo goed als geheel ontruimd is. De Duitschers en'Oostenrijkere zJ_'r hun aanvallen op Servië met groote kracht bogoiuien, zonder dat de tegenpartij nog gereed was ojj zich met de noodige kracht to verzetten. 'Het resulWat is, dat de hoofdstad van Servië: Belgrado, reeds in het bezit van de Duitschers en Oostenrijkers is, dat de overgang over den Donau 'is voltooid en aan de Drina zich scherpe gevechten, dio uiterst moordda dig zijn, ontwikkelen. Veel bizonderheden komen 'er niet over los. Alleen heeft de Daily Telegraph een zeer vertraagd telegram, waaruit duidelijk blijkt, dat Duitschers en Oostenrijkers Jmet volle kracht - - optreden. Het blijkt dat de Duitsche troepen aan j Duitschland in Bulgarije wordt gecompenseerd'door v MUITERIJ IN HET BULGAARSCHE LEGER? Uit Rome, 11 October. Bulgarije is geheel in de macht van de Duitsche 'Officieren aldus meldt een telegram uit Boekarest aan de „Giornale d'Ita- lia'VDe zoon van von der Goltz, dio militair attaché te Sofia is, 'heeft zelfs twist gehad met, Radoslavof, daar laatstgenoemde verlangde, dat Duitschland het eerst Servië zou aanvallen, terwijl ven der Goltz Jr. met zijn vuist dreigend eischte, döt Bulgarije den eersten aanval zou doen. Naar gemeld wordt, zijn verscheidene Bulgaar- sehe regimenten aan het muiten geslagen onder bet zingen van'het Russische en Roemeensche volkslied. DE HOUDING VAN HET GRIEKSCHE KABINET. TUit Parijs, 10 October. De Fransche pres meldt: De Grieksch© gezhnt te Parijs heeft de Fransche regeering er officieel van in kennis gesteld, dat het mini9terie-Zaimis dezelfde pojitiek van vertrouwen en vriendschap jegens de QuadrupJe Entente zal voeren als het vorige kabinet. DE TOESTAND IN BULGARIJE VOLGENS DE RUSSISCHE OPVATTING. Uit Petersburg. De toeneming van den invloed van, den binnen]andschen toestand, die volgens berich ten uit Bulgarije wel eens tot "een geheolen anderen wafloop van het Balkan-avontuur - kon leiden dan men er "in "op verscheldên^punten de" Sawe* en de Drina te Eerlijn verwacht, pat er verschil van opvatting over te komen. Echter-werden zij overal met reus- heerscht tusschen den Koning en het volk is een achtige verliezen teruggeslagen, behalve in Belgrado, openbaar geheim.^Het blijkt ten-duidelijkste uit de den Donau optreden, terwijl Oostenrijkers en Hon- garen aan de Sawe en de Drina opereeren. Zij - - - - ~-v v - - brachten verscbe troepen in het veld en slaagden afloop van het Balkan-avontuur-kon leiden dan men waar de gevechten voortduren. motie, die denv 17den September aan den Koning Bij Obrenovats namen talrijke strijdkrachten-aan werd ter hand gesteld door boeren, die openlijk ver klaarden, dat het volk na Jde oatastrophe van 16 September 1913 "alle- vertrouwen in den Koning en do leidende kringen heeft verloren. Koning Ferdi- nand antwoordde den volgenden dag met het bevel tot mobilisatie. Volgens berichten uit Boeoharest is "do Duitsche invloed te Sofia niet alleen sterk in bet leger, maar ste Oostenrijksch-Hongaarecbo steijdmaobt echter ook bij de ministerieën. vooral bij dat van finan- i aanval op Belgrado. De Oosten- oiën, die ODder Duitsch toezicht staan. nam deel aan den aanval op Belt, rijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen vielen de stad aan van beide oevers van Sawe en Donau. Zij richtten een hevig bombardement op de stad en be schoten, zonder onderscheid to maken, de plaats zete en de stellingen er omheen.'Vooral alle wegen Bij het Bulgaarsch-Duitsch verdrag zijn alle stra tegische lijnen in handen der Duitschers gesteld. De Bulgaarsohe officieren dienen hij massa's hun ontslag in, een groot aantal vlucht uit-het land. Koning Ferdinand is zich eryan bewust, dat de toe waarlangs Servische versterkingen zouden kunnen stand ernstig is en zijü regeermg doet a} het moge- worden opgevperd, werden onder vuur genomen. Gistermorgen (Donderdag) drong de vijand de stad, binnen; en er vonden allerbloedigste straatgevech. ten plaats. i lijke voor zijn veiligheid. i Het optreden van Ghenadief was de tweede waar- ij schuwing aan het a'dlres van den Koning. Ten ge- 5 volge van dit optreden verloor-de regeering 23 stem- De vreedzame inwoners werden door den -aanval !|men en zij zal er bovendien nog 10 verliezen. Minis- verrast en namen de vlucht, maar' daar de wegen ter-president Radoslawof beschikt in het 'parlement dio uit de stad leidden onafgebroken onder arlil- thans nog slochts over een minderheid. Dit. verklaart lerie\uur werden genomen, kwamen vele vluohte- waarom de Duitschers zulk een haast maken. Hogen 'vooral vrouwen en kinderen om. De staat van beleg, de militaire censuur, het Vluchtelingen, uit Belgrado ontkomen, maken mei- zwarte kabinet ën de koninklijke garde zijn de ding van een „helsch vuur" en van het vreeselijke lijden van de inwoners. De Duitsche troepen, die bij Ram de Donau wa ren overgekomen, werden totaal verslagen. De Ser vische aanvoerder, die daar de verdediging had-ge leid, rapporteerde, dat de plek waar -de Duitsohers geland waren, zoodanig met 'lijken was bedekt, dat wij niet voorwaarts konden komen, zonder over de lijken te loopen. Maar de reusachtige'verliezen schijnen den vijand niet te hebben 'afgebracht van zijn kopig voorne men om de groote rivieren over te 'komen en zich op bet terrein te handhaven, dat hij eenmaal had bezet, en dat seeds door een scherm van projectie len werd beveiligd. Dit-maakt het gebruik van reus achtige inunitievborraden noodzakelijk. We lezen hier duidelijk uit, dat de toegang tot Servië door de Serviërs reuzenduur-zal worden ver kocht en dat weer duizeDden en nog eens duizen den hier bun graf zullen vinden. De Duitschers sleepen een groot aantal zware ka nonnen mee en maken druk gebruik van verstikken de gassen. Er loopt een geruoht, dat de Duitschers ■aan den benedenloop van de Drina een nederlaag zouden hebben geleden. De politieke toestand op den Balkan is nog niet veel ernnderd. De landing der Entente-troepen gaat op Saloniki ongehinderd voort. Wat-Griekenland zal doen, is nog niet beslist Gister is er een kamer zitting geweest, -maar daarover is nog geen nieuws ingekomen, alleen spreekt men nog steeds over een welwillende neutraliteit. Dit is de Engelschen natuurlijk al heel slecht naar den zin. Griekenland moet helpen-in den strijd voor hot behoud 'van Servië, wat ook het behoud van Griekenland beteekent. Overwint Duitschland op den Balkan, dan wordt Griekenland nooit wat hot ge droomd had te zullen 'worden. Zoo redeneert het Engelsche blad de Times, en het is tö begrijpen, dat het zijn best doet de Grieken over te halen, want dit brengt het krijgsplan leelijk in de war. Het niet- wapens, die tegen het volk worden 'gericht. ZeJfs de nationale kleuren werden-veranderd, op dat zij niet meer op do Russische zullen gélijken. AI deze maatregelen hebben echter den anti-Duit- schen geest versterkt. In de streek van Philippopel roepen de boeren den reservisten toe: „Strijdt niet tegen Rusland." De bewoners van den Donaiu-oever, worden 'go- dwongen loopgraven to maken. Volgens berichten uit •Bulig'aarscbe bron neemt de afkeer tegen 'een eventueel optreden tegen Rusland in het Bulgaarsche leger toe. Het is mogelijk, dat 'Koning Ferdinand en minis ter-president Dadoslawof in de Sobranje een meer derheid hadden kunnen krijgen voor een oorlog te gen Servië, maar zoo Bülgarije tegen Rusland is, kan er geen sprake van een meerderheid zijn. Een groot aantal pro-Russische officieren zijn oveü geplaatst naar de divisie van Gomeldsjina en toen de divisie verklaarde, dat zij niet tegen Rusland zou optrekken, werd zij naar de Roemeensche grens ge zonden. De nota van Rusland en de diplomatieke1 stukken over de geschiedenis van de betrekkingen tusschen Bulgarije en Rusland hebben ten-gevolge gehad, dat de toestand nog meer'gespannen werd. Een ontwik keling in den genoemden geest voorspelt geen groot succes aan de plannen van Koning Ferdinand en zijn Midden-Europt. sche bondgenooten. Turkije is een ai schrikwekkend voorbeeld voor Bulgarije. DE ITA1 DË ITALIAANSEL KONING. Reuter seint uit Udine een ei haal omtrent een gevaar, waarin do koning van Italië zich zou heb ben bevonden bij een uiticoper van de bergen aan den linkeroever van de Isonzo. Datum en plaats worden echter niet nauwkeurig aangeduid in het bericht, dat hierop 'neerkomt: „De Konjng, die een gevecht wilde 'bijwonen, dat daar dicht in do 'buurt aaaa den gang was, verliet zijn auto, omdat er geen goede weg was, en be gaf zich te paard temidden van zijn troepen, oi- schoon hem gezegd was, dat de projectielen dos vijanda er slachtoffers maakten. Op een bepaaidpunl ontplofte een granaat zoo dicht bij den Koning, dat diens paard door een scherf onder hem gezwetst werd. Do Koning kalmeerde zijn gevolg, dat zeer opgewonden was geworden, en beval, het paard weg te leiden om het te doen verzorgen. Men drong er bij den Koning op aan, dat hij zou heengaan, doch hij vroeg om een ander paard en-zeide enkel: „Hier' moeten wij overwinnen of»'allen sterven." De Ko ning reed toen-opnieuw temidden van zijn soldaten, en dezen liepen, onder den kreet „Savoia" storm en namen de vijandelijke positie." De plaats Heet thans: „de heuvelrug yan den Koning." 1 UIT EEN V ELDPOSTBR1EF. De Weensche correspondent van de 'N. R. Ct. schrijft: Pastoor Ortner, aalmoezenier bij een afdeeling Ti- roolscbe landstorm, schrijft, einde Augustus, aan zijn collega Dietrich het volgende over zijn weder waardigheden: Gisteren hebben mijn jongens weer flink-gevoch ten. Dertien uren stond ik bij hen, en, onze kanonnen en machine-geweren hielden een vreeselijke oprui ming onder do vijanden. Do Italianen hebben bij Mitnach met een groote overmacht onze voorposten aangevallen, maar leden groote vorliczen. Hartver scheurende jammerkreten klonken over het veld. Zecdra ik mijn eigen gewonden mee- had 'helpen wegdragen, ging ik naar de -gewonde Italianen. Toen ze me zagen, riepen zij: „Padre mio Padre" cn verlangden, 'dat ik ze het sacrament toediende, Op sommige plaatean lagen de lijken 'dicht bij el kaar; gewonden kropen naar mij tpe en, vroegen -.-n- geestelijken troost en naar de sacramenten. Aan3-i8 gewonden en stervenden gaf ik het H. -Oliesel en allen riepen: „wij zijn Katholiek, help ons'l" Drie uren was ik alleen onder de vijanden, die zich reeds als gevangenen beschouwden, omdat hun de terugtocht door onze artillerie 'was afgesneiieu. De soldaten drongen tegen mij -op en riepen: „red ons, pater, tegen de kanonnen!" Ailen wilden mijn kruis kussen. Ik gelastte hun. hun gewonde kame raden uit de loopgraven te -haler, en naar onze verbandplaats te brengen. Nadat op die wijze de licht gewonden weggevoerd waren, h«d ik alleen nog maar doodon en stervenden om mij heen, die er- gen dorst leden/Gelukkig hadden alle doodon yeld- flesschen bij zich en kon ik den gewonden dus veel water geven. Zij hadden allen verbandpakj.es bij zid*L lk kon wel verbinden, maar do wonden waren to groot. Een Franciscaner ieekenbrocdor met oen -'geweer naast zich, lag met verbrijzelden voet en met een jroote wond in de 'b_rst op den grond. Ik dir^de aem bet sacrament toe en bij veile bewustzijn gaf hij in het Latijn de antwoorden op mijn gebeden. Hij* en vele anderen vroegen om rde H, Communie, maar dat 'kon ik niet geven, omdat, de hosi.it op het slagveld niet mag worden uitgereikt. Ik lees iederen dag voor nujn 'Tirolers de mis in de loop graven en allen krijgen dan op 'hun beurt de com munie. De macht -van den Katholieken priester komt in dezen oorlog zeer sterk op den ^voorgrond. UIT DE „TIMES". Do „Times" bevat een lang artikel-van zijn bizon- deren correspondent té'Amsterdam, waarin hij eene reis beschrijft die hij per auto langs de Belgische en de Duitsche grens heeft gemaakt. Wij onUeenen hieraan eenige gedeelten, waaruit, blijkt boe an deren ons zien.' 1 „Gedurende die reis begon ik te begrijpen, hoe verschrikkelijk nabij en hoe dreigend deze oorlog voor Nederland is. Maar ook kon ik vaststellen, hoe bewonderensw'- ~r.dig de Nedorlandsche troepen 'ge groepeerd ujn langs die gedeelten der gr -uzen. die svaarschijtilijk het meest bedreigd -zulte:: worden en ik kreeg respect voor Nederlands militaire kracht en bereidheid. - -ff rjfiflfj „Ook heb ik kunnen •'zien, hoeveel moeite de Ne- derlandSche regeering zich geeft om don smnkkel- hande' met .Duitschland te beletten, maar he laas! hoe ondanks al deze-moeite de smokke.wrs op. sommige plaatsen'de regeering te slim af zijn. zoo dat nog altijd een niet'onbeteekenende hoeveelheid goederen baar weg vindt naar Duitschland." BENOEMD. Onze vroegere plaatsgenoot, de héér j. A. van Hiel, adspirant-rijkslandbouwleeraar, is met ingang van 1 November benoemd tot Rijkslandbouwleeraar. goedgekeurd. Dé afdeeling Behagen enomstreken van den Neder- landschen Bond van immer-, Metsel- en Aannemers- palrgons heeft op Rare statuten de Koninklijke goed keuring ontvangen. POLITIE. Gevonden: een zwarte fietspomp. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van den 12 October 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Inetifaiut ta Do Bilt. Hoogste barometerstand 773.6 te Hernosanid, laag ste barometerstand 759 1 te Vlissingen. "Verwachting tot den avond van "13 October. Zwakke tot matige Z.O. tot ZAV. wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk 'eenige regen, zelfde- temperatuur. W ARMENHUIZEN", 11 October. Gewone uien f 6.40 a f 6.60, gewone nep f 4.80, wortelen f 1.75 per baal. Roodo kool„f 8.80, witte ko< f 9 a f 24.90 per 100. Witte -kool f 368 por wagon. WINKEL, 11 October. Appelen f 1 a f 2.50, peren f 1 a f 4 per mand. Kool f 4.50 a f 10, andijvie 1.C0 a f 1.50, bieten f 0.85, koolrapen f 3.°~ per 100. Slaboonen f 2.25 a f 5.75 per 100 pond. Won den f 1.75 per baal. Spruit kool f 1.30 per zak. BROEK OP LANGENDIJK, 11 October. Bloemkool f 6.50 a f 14.70, 2e soort f 3.50 a f 4.20, roode ko< f 3.60 a f 18.50, -'gele kool f 4 a f 17.30, witte kooi f 5.40 a f 30.30 pef 100. Witte kool per wagon f cf70 a f 377. V' rtelen f 2.80. Julia muizen f 0.90. Brayo'8 f 1.35, blauwe f 1.05 af 1.15 por zak. Slaboonen f 6.30. Uien f 6.80 a f 7.30. Wortelen 1-3- gld. a f 1.90. Rammenas f 11.90. Bieten f 5.10 tot f 13.40. PURMEREND, 12 October. 147 Stapels kleine kaas f 72 a f 73. 1320 KG. boter f 1.85. 530 Runderen, waaronder 415 vette en 27 stieren. Vette'matig 80 a 105 cent per KG. Gelde matig f 160 a f 230. Melkkoeien matig f 220 'a f 330. 4 Paarden. 89 Vette kalveren 85 a -105 cent pér KG. 256 Nuchtere'kalveren f 12 a f 34 matig. 232-Vette varkens 85 a 93 cent per "KG. vlug. 32 Magere var kens'f 27 a f 45 matig. 362 Biggen f 16 a f 22 matig. 2858 Schapen en lammeren. Vette vlug f 36 a f 57. Lammeren matig f 20 a f 29. 1000 Zak peren f 1.50 a f 5. 1200 Zak appelen f 1.50 a f 3. Kipeieren f 7 25 a f 8.25 per 100. 555 Ganzen 'f 3.90 a f 4.25. ALKMAAR 11 Oct 1915. Aangevoerd 14 koeien en ossen f 280 a 410. 27 veile kalveren f 40 a 120, per K.G. f 0.90 a L 21 nucbt idem f 12 a 25, 956 vette schapen f 30 a 08, 212 vei te varkens f 0.52 a 0.94 p. K.G., 7 mag. id. I 24 a 30. AMSTERDAM, 11 Oct. 1915. Veemarkt. Aangevoerd 205 vette koeien le kw. 101 a 105 ct, 2e kw. 93 a 100 ct., 3e kw. 88 a 94 ct., 45 melk- en kalfkoeien f 300 a 410, 71 nuchtere kalve ren f 12 a 16, 21 schapen f 25 a 40, 271 vette varkens, geen handel.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2