Aliiitn muis- DONDERDAG 14 OGTOBER 1915. Birmenlandsch Nieuws. SCflAGIl 58ste Jaarg ao g. No. 5677. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en ADVERTENTIEN" in het eerst'uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.85 por post f 1.-. Losse nummers 6 cent AJDYERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno. f 0.35, iedere regel meer 6 ct. Grooto lott. worden naar plaatsr. berek Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 12 October. MET DE KLOMP ER OP LOS. De eerste beklaagde was Simon Louwe, een 22- jarig landbouwertje uit Bergen, die op -'den 13den Juli jl. een paai' luidjes op zijn, landerijen ontdekte. D.e hoeren waren bezig met visschen, waartegen de heer Louwe eenig l>ezwaai- had. „Van mijn land!" v\as 't parool en Si jmen "pakte er een .beet en toen I.ouwes broeders 'mede ten tooneele verschenen, vluchtten allebei amateurvisschers. Louwe sloeg er in zijn drift tenslotte nog met dé klomp op lds en deswege werd heden 10 dagen gevangenisstraf ge- ëischl. LEN KWADE TRWN. 'Irijntje van Veen, geboren'» te Urk 'in 1876, echt- genoote van J. ZwarL te Enkhuizen, 'moest, vCrvol- g.-na als beklaagde terecht. staan. Ilaar dochter Tee- tje „dien.de" bij Piet Dekker aan 't Tolken ouder Schagen en Trijntje wilde liet meisje thuis hebben en ging er den löden Augustus op »uit om Teetje te halen. Zij kwam bij Dekker binnen en eenmaal zoover, wilde zij tenslotte niet 'meer weg. Dekker, goed tevreden over Teetje, doch overigens bereid om haar op behoorlijk verzoek van bevoegde zijde te willen laten gaan, kon met moeder 'Trijn intus- schen den ezel niet rijden. Zij 'Sloeg met de vuist op tafel en zette door baar -optreden een levendig heid aan het .discours bij, die den heer des huizes minder gewensebt voorkwam. Trijntje is zeker wel oen beetje eigenaardig, want zij 'is zelfs uit de ouderlijke macht ontzet geworden. Toen zij heelem&al niet lom Dekker'8 vordering om zijn 'huis te verlaten gaf -en ze evenmin 'aan dacht verkoos te schenken 'aan de vordering van gelijke strekking, door den 'politiepagen.t Douwsma uit Schagen aan haar kenbaar gemaakt, waren er allo termen voor jeen proces-verbaaltje. Trijntje raakte mtusschen door den sterken arm der wet tenslotte toch op straat, in spijt van hare tegen stribbeling. De O. v. J. vorderde f 15 boete of 10 dagen hechtenis. LEN BRUTAAL AUTOBESTUURDER. Nu kwam binnen een long-gejaste mijnheer, Chris-r toffel Johannes Janssen, rijwielreparateur te Be verwijk. Op 26 Augustus 'jl. reed hij op den rijks straatweg onder Lammen in een automobiel'zonder licht voor of achter daarop te hebben 'aangestoken. Het was reeds avond !en de rijksveldwachter J. Rah uit Uitgeest, per rijwiel onder weg zijnde, zag de overtreding van den automobilist en ging mid den op den weg jstaan, aanzeggende dat gestopt moest worden voor politie. DeJauto ging door. Rab op de fiets er achter en bij wist -de auto, die in- tusscben toch vaart geminderd had, in te halen en den bestuurder bij den, schouder te pakken. Déze stuurde naar den walkant, doch Rab, een zeer ge spierd ambtenaar, hield hem vast 'en dreigde den bestuurder uit 'de auto te 'zullen scheuren,. Janssen, die nog een tochtgenoot bij zich bad, ging weer naar 't midden van den weg en stopte tenslotte. Wel -was hij niet gemakkelijk bij hot opgeven van rijbewijs naam enz. en wilde hij de auto.weer gauw in gang' brengen, maar Rab wist, zulks --door zijh flink op treden te beletten. Toen do rijksveldwachter ten slotte de noodige gegevens bad, volgde pro'ces-ver- baal. De President bracht Rab warme hulde voor zijh kranig optreden en de O. V. J. eveneens. De eisch tegen Janssen was 2 maanden gevangenisstraf. BEMOEI U NIET MET KINDERRUZIE. Dirk Resjne Van Oudeschild (Texel) had 'aldaar op 20 Augustus zv*h g emengd in een ruzie tusscheö. zijn zoon P ie ter en. ecu kiojd van Trijntje Boon en daarbij bad Dirk dal kind 'mishandeld en beleed)gd. Deswege werd nu tegen, Dirk f 30 boete of ,10 dagen hechtenis geëischt. J EEN LASTPOST. Franciscus L-.dovicus Steltenpool, een omstreeks 40-jarige lastpost uit Werver-hoof, -echte bittertjes- minnaar en reeds herhaaldelijk veroordeeld, mocht nu weer eens zijn opwachting maken. Ilij was ech ter absent. Onlangs had hij de vriendelijkheid om de kermis te NibbixwouÜ met zijn tegenwoordigheid op te luisteren. Na gebruik van heel wat spiritpalia werd hij als gewoonlijk lastig en vervelend en moest dan in overleg met Burgemeester Zeilemaker maar in liet arrestlokaal worden gestopt. Hevig Verzet natuurlijk! Daarmee liep Frans heden een eisch -op tot 14 dagen, gevangenisstraf. BEDELARIJ. Een zwervende bedelaar, Wouter Apell, uit Hoorn afkomstig, mocht thans over zijn lot -hooren beslis sen, Hij is al 8 maal opgenomen in Veenhuizen en dus geen nieuweling. Twaalf jaren van.'de 68 die hij nu telt, bracht hij in 'de rijkswerkinrichting door. En toen or nu wegens ■'bedelarij een onnoozele 6 maanden rijkswerkinrichting tegen hem werd ge vorderd, voorafgegaan, door drie 'dagen hechtenis, was dat Wouter Veel te weinig..... Of de Rechtbank er asjeblieft 'n jaartje bij wou'doen? De heeren zullen het verzoek overwegen. VERZET TEGEN DE POLITIE. Jan Doef, jager te Andijk, -had aldaar op 13 Au gustus jachtwetovertreding gepleegd en was daar bij gesnapt dooi- rijksveldwachter de Koekkoek van Oostwoud. Daarbij had 'Doef een hevig verzet ge pleegd bij inbeslagname kvan het geweer. Doef had heel wat praatjes, maar kon toch zijn onschuld niet doen'uitkomen en bij werd tenslotte opgeknapt met een eisch tot een maand gevange nisstraf. EEN9 DURE FLESCH. Pieler "Ven van Venhuizen was op 20 September met zijn Vriendje Klaas de Haas van Bro'ekerhaven te Westwoud te kermis. Daar had kastelein -Adria- nus Cornelis Maria Buitenman, een halve flesch wijn op een tafeltjo neergezet -'en zich, wegens andere drukte, even afgewend. Ven zette toen uit „aardig heid'' de flesch op Iden grond, om den kastelein te foppen. Maar even later stak Piet de flesch in zijn zak en ging toen met 'zijn vriend op stap. Ze moesten miebei met -den trein weg on in 't spoor zouden ze dar. «Ie flesch leegdrinken. Keurig plan netje, maar bet bekwam niet wel, want 'de „grap" werd ontdekt en vervolging ingesteld. Tegen Ven, dio gelukkig nog een blanco strafre gister had, werd nu f 25 boete of -10 dagen hechte- EEN LASTIGE KERMISKLANT. David van der Pijl, een groote, stevige 'slager uit Oudendijk, is aldaar op 5 September in de herberg van K. Bakker, waar kermis werd gehouden, lastig geweest. Eij verstoorde .de orde in hooge mate en moest .,er uit". Dat was voor tóe politie lang geen gemakkelijk werkje en David verzette zich heftig. Hij heet den gemeenteveldwachter Kok zelfs in de handen. Volg'tts de politie staat hij ongunstig bekend, maar de President merkte op, dat de Burgemees ter inlichting had 'gegeven, dat David .niet ongun stig bekend staat. Na dit feit heeft David te Beets den boel weer danig opgeschept "t ïs wel een druk ke baas. De O v. J. eischte tegen David 14 uagen gevan genisstraf. Se,T« kirtókA'weitenzaak met gesloten deuren, to't slot. &A uitspraken, RAAI) VAN HOOGWOUD. Vergadering van den Raad vanHoogwoud, op Dins dag 12 October 1915. Voorzitter' de beer Breebaart, Burgemeester. Aanwezig-alle leden. -Na opening 'en lezing en goedkeuring 'der notulen volgt mededeeling, dat in verband mei het niet veb- koopen der kleine klok de suppletoire begrooting zal moeten worden gewijzigd. De publieke verhuring van gemeenteland in do Bennemeer onder Twisk, 'heeft vier inschrijvingen doen inkomen en wel, (gerekend per jaar en per Hectare), van W. Kamp te Abbekerk voor f 128; M. 'en J. Scheer, Twisk, voor f 125; K. Renooi te Abbekerk voor f 118; W. 'Davids te Opmeer voor f 115 (Davids wil er een huis op plaatsen). 'B. en W. hebben aan den boogsten inschrijver, Kamp, 't land verhuurd. Met den gemeentelijken vischverkoop is weer aan gevangen. Aangezien de mheer P, Bossen zich .niet meer beschikbaar stelde, om'zich met den verkoop te belasten, is daarvpor in plaats van gemeente wege aangesteld de heer G.-"Kuiper, alwaar bestel lingen kunnen plaatsvinden. De heer Bossen schijnt intusscben thans voor eigen rekening te zijn begon nen. Dè heer. B. I Verhoeven, nieuwbenoemd hoofd der school aan de Langereis, zal aldaar 16 October a.s. in dienst, kunn.en treden. 'Voorloopig wordt bepaald dat voor 'het geven van kernalingsontierwijs aan üe school te Langereis "minstens 5 jongens zich moeten aanmelden, tot deelname en voor den meisjescursus zullen minstens 4 meisjes moeten deelnemen. Later zal dit in de verordening, regelende het herhalings- onderwijs, worden opgenomen. De instructie voor den schoolschoonmaker te Lan gereis is door N. Niedorp vastgesteld. Door B. en W- van Hoogwoud is tot schoolschoonmaker te Lan gereis benoemd de (heer G. Modder, aan tóe Lange reis woonachtig. Voorts wordt nog 'medegedeeld, dat weder rogge is besteld en wel 4000 KG. Over het afsteken der bermen is geschreven aan Dijkgraaf en Heemraden van de Vier Noorder Koggen, als beboorende tot bun werk. Ingekomen is proces-verbaal der jongste kasverificatie. Overeenkomstig de bescheiden was in kas f 2468.52. Ged. Staten hebben goedgekeurd de verordening, regelende de jaarwedden aan de Lan. gereizer school, alsmede de gemeenterekening 1914. Ingekomen zijn verslagen herhalingsonderwijs te Weero en Aartswoud, met respectievelijk 14 en 5 leerlingen. Voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer M. de Jong wordt wegens vertrek ontheffing van 3 maanden H. Omslag verleend. De Brandwaarborg-Maatschappij 'to Oudkarspel heelt f 5.75 gratificatie 1/"/gekend aan de brued- spuitlieden voor 't optreden bij den brand bij J. Kaijer. Volgt benoeming onderwijzeres schooi Langereis. .Alfabetische voordracht: de dames J. Kok. tijdelijk te Beets, T.' Goed, volontair te Medemblik, H. G. Kaezeberg, tijdelijk te \varmenhuizen, C. J. Tave- nier te Westmaas. Met 6 stemmen wordt mejuffrouw Goed benoemd. Een stem werd op mei- 'Fok uitge bracht. Met algen)eene stemmen wordt .de heer B. Ver hoeven, hoofd der school aan -dè Langereis, tot hoold en onderwijzer bij het herhalingsonderwijs aan die school benoemd. 'Zijn, pensioengrondslag wordt voorloopig bepaald op f 100. B. en W. ver krijgen machtiging om do noodige herstellingen te doen aan do Langereizer school en schoolwoning. Naar aanleiding van 'een missive van den Raad van State aan den 'Raad van Hoogwoud, is voor zitter naar den Raad van State te Den Haag ge weest. Het schrijven bevat een oproeping, om in zake vanhet beroep va*i den Gemeenteraad tegen het besluit van Ged. Staten van 7 Juli jl., waarbij goedkeuring is onthouden aan 't raadsbesluit van 10 Mei jl. tot het aapgaan van een geldleening ad f 45000 ten behoeve van de electriciteitsvoorziening te Hoogwoud, nadere memoriën en bewijsstukken, die tot staving van bezwaren noodig worden geacht, vóór 7 October bij den Raad van State m te die nen. To dezer zake. hebben Ged. Staten aan den Minister van Binn,enlan|dsche) Zaken ongeveer bet vol gende geschreven: „Naar aanleiding van bet in onze handen gesteld adres van Hoogwoud mei-ken-wij op, 'dat onzes in ziens 't beroep der 'gemeente op art. 196 Gemeente wet niet opgaat, 't Raadsbesluit van 10 Mei kan, niet anders worden beschouwd, dan als een, besluit tot wijziging van dat 'van 8 ApriL Dat bij eerstge noemd besluit dat,van 8 April wordt ingetrokken, verandert daaraan niets. Ook zonder dat dit was bepaaldJ (zou het niet aan, 'twijfol onderhevig zijn, dat het nieuwe besluit in de plaats van 't' oude was getreden: Maar dit brengt o. i. niet mee, dat bet wijzigingsbesluit nu ook 'als een geheel nieuw 'be sluit moet worden beschouwd, ten opzichte waar van art. 196 der Gemeentewet opnieuw toepassing zou moeten vinden. Die opvatting vindt naar onze meening niet voldoenden steun in de wet, doch schijnt veeleer onder den dramg der behoefte te zijn ontstaan. Evenmin kunnen wij ons vereenigen met de beschouwing omtrent de 'wijze van aflossing der leoning. Het doel van Hoogwoud is, de aflossing züo to regelen, dat m de eerste jaren der exploitatie, waarin waarschijnlijk nog geen winst gemaakt 'zal worden en bet grootste bedrag aan rente moet wor den betaald, slechts 'weinig zal worden afgelost. Naarmate het bedrag der te -betalen rente daalt, zal de aflossing stijgen. De gemeente ziet bij die regeling evenwel over het hoofd, dat op die wijze geen rekening wordt gehouden met den levensduur der objecten, die voor de 'geleende gelden zullen worden aangeschaft.'Het gevolg daarvan zal zijn, dat wanneer na 'verloop van tijd die 'objecten sterk in waarde zullen zijn gedaald, de daarop drukkende schuld nog slechts voor een in verhouding klein gedeelte zal zijn afgelost. De schuld zal dan wel licht oorzaak zijn, dat van vernieuwing -of techni sche verbeteringen zal -moeten worden afgezien. Aan den anderen kant zijn wij'van oordeel dat de-finan- ciëele toestand van Hoogwoud, een gelijkmatige af lossing voor den geheelen duur der leening alles zins mogelijk doet zijn. De 'gemeente is in gebreke gebleven aan te toonen, dat door het voldoen aan den wensch van ons college de totstandkoming der electrificatie in gevaar zou 'worden gebracht. In dat geval zouden wij er ons echter even,min mee kunnen vereenigon, dat de aflossing voor de eerste jaren, die trouwens voor elk bedrijf de moei lijkste zijn, op een lager bedrag dan "de andere werd bepaald. We 'blijven van meening, dat voor afwijking van. den door ons als juist gebleken re gel, dat de aflossing der leening gelijken tred moet houden mot de waarde der uit die leening bekostig de objecten, geen reden kan 'bestaan. De Raad van Hoogwoud heeft vervolgens aan den Raad van State geschreven, het niet met de opvatting van Gedeputeerden eens te zijn. Het be sluit van 10 Mei toch is een nieuw besluit, terwijl dat van 8 April is ingetrokken. Ook is er veel ver schil tusschen de aflossing in beidé besluiten. Wij ontkennen, dat onze opvatting onder tóen drang der behoefte is ontstaan. Onzes inziens stelt de let terlijke opvatting van art. 196 der Gemeentewet ops in 't gelijk. Verdér begrijpen wij niet, dat waar Ged. Staten melden, dat bet tegenwoordig en .het ko mende geslacht bij electrificatie een gelijk belang hebben, dat alleen door 'bruu college gewenschl wordt gelijke jaarlij"ksche aflossingen, terwijl totaal over het hoofd wordt gezien, de rentebetalingen van het geleende kapitaal. In ons adres aan H. M. do Koningin en in bijgevoegde'becijferingen is hiervan specificatie gegeven, waaruit blijkt, dat het tegen woordig geslacht nog belangrijk meer betaalt dan het toekomende. „Dat is o. i. billijk in, verband met eenige ver- minderde waarde der objecten en meerder 'onder houd. Want indien het waar is dat we, ztooals Ged. Staten schrijven, bij onze regeling over het hoofd hebben gezien, dat bij onze wijze van aflossen geon rekening wordt gehouden met den levensduur der objecten, die voor de geleende gelden-zullen worden aangeschaft, en deze na verloop van tijd in waarde sterk zullen zijn gedaald, dan toch zou, indien hier voor juiste gronden, bestonden, de 'oprichting van een electrisch bedrijf voor een kleinci geimeente groot gevaar opleveren en een Jverb azende strop kunnen worden. Wij deelen die meening "echter niet, omdat voor electriciteitsmeters 'afzonderlijk kapitaal wordt geleend, dat in 10 jaar wordt afgelost, omdat dit een object 'is, dat spoedig 'vernieuwd moeit worden,, terwijl niet eerder tot oprichting van bet bedrijf wordt overgegaan, dan nadat eerst weder 'normale tijden zijn ingetreden. Overigens komt het ons uit een b>Uv: ueidsoogpunt voor, dat buiten beechou- wii.. x>rt to blijven, dat de finjaneiëele toestand dezer gemeente een gelijkmatige aflossing voor den geheelen duur der leening 'alleszins mogelijk doet zijn. Ook kan buiten beschouwing blijVen -of bij niet goedkeuring de totstandkoming der electrificatie in gevaar zou worden gebracht, wel begrijpende, dat een dergelijk argument op al of niet goedkeuring niet den minsten invloed kan uitoefenen. Wij blij ven tegenover do regeling van* Ged. Staten de onzo ais de meest, billijks beschouwen, zoowel voor het tegenwoordige als voor hei toekomende geslacht." Door den Raad wordt thans goedgevonden, dat B. cn W. hoon, '.oliën gaau, ais de zaak In openbare behandeling dient. Voorts wordt tóp voorstel van B. en W. algemeen goedgevonden, voorloopig |100 HL. tarwe aan te koopen, alsméde om daarvoor -een leening te sluiten van ten hoogste f 1100, 'tegen hoogstens 5 pCt. Af te lossen vóór 1 Janjuari.1916, rente en aflossing uit de gewono middelen. Do Vorige suppletoire begroo ting wordt nu ingetrokken en een nieuwe opgemaakt in ontvangst en uitgaaf op.f 2770 sluitende. Goedge vonden. Op voorstel van B. en. W. wordt met aller goed vinden de subsidie aan „Volksonderwijs" van f 100 op f 120 gebracht, waarvoor voorzitter "aan den Raad dank brengt. Volgt bespreking verlenging tormijn onbewoonbaar verklaa-de woningen inliet Buurtje te Aartswoud. Voorzitter wil gaarne vernemen wat de Raad ervan denkt. Eén der 4 onbewoonbaar verklaarde wonin gen, die van Nieuwboer is afgebroken. Voor de andere 3 zijn de 6 maanden al verstreken. Daar komt bij de beroepstermijn, maar er moet toch gauw geschreven worden aan de Gezondheidscom-r missie te Hoorn, die gehoord moet zijn, om aan Ged. Staten te schrijven. B. en W. hebben oenig bezwaar tegen verlenging zegt voorzitter, daar een der be trokken personen steeds tegenwerkt. Mogelijk kan de heer Vijn inlichting geven. De beer Vijn zegt, niet zoo kleinzielig te willen zijn om uit te meten, waarmee ingemeten "wordt. Verder zegt spr. bij zijn inlichting, dat de perceo- len in 1874 overgegaan zijn nan.de gemeente, daar voor is onderteekend door verschillende personen, ook door Klaas Nieuwboer, die zelf toen meerder jarig was, doch minderjarige zusters had en het was een onverdeelde boedel. Hij heeft daar afstand van gedaap toen en geteekend voor iets, waarvoor hij niet teekenen mocht.-In 1883, '84 en '85 is voorts door de Wed. Nieuwboer nog grondbelasting be - taald voor gebouwde eigendommen. Om niet in last te komen, zou spr. het 't beste vinden het uifeter- vingssysteem hier toe te passen. Voorzitter zegt, alleen mededeeling te kunnen doen van wat het archief aanwijst. 'Of toen de acte is verleden, onregelmatigheid heeft plaats gehad, we ten we niet. Maar 't is wel vreemd, dat de persoon, die tegenwerkt* geen -bord met onbewoonbaar ver klaring) aan zijn huis wil hebben. De beer Vijn zegt:'t is ook niet aangenaam zDo'n bord. De heer Kooi vindt* hij had hier moeten komen. Voorzitter zegt, zoo welwillend mogelijk om de reiden der tegenwerking te hebben gevraagd, 't Is een bespotting, om ,na die tegenwerking verlenging van termijn te vragen. Ik kan niet adviseereri om den termijn te verlengen. De heer Vijn: Daar wil ik 'me boven stellen. V>orzittcr: De opstal (woning) zal 'vermoedelijk aan de menschen behoord 'hebben. Maar de grond aan de gemeente. De heer Vijn: Als de gemeente een paal slaat met onbewoonbaar verklaring, en een vingerwijzing naar dio woning, dan is er toch onbewoonbaar verkla ring en dan pesten we dien man niet met een bord aan zijn woning. Voorzitter: Dat zou niet wettig zijn. De heer Vijn: Zooals u 't uitlegt. Ik heb een an dere meening. 't Is nog de vraag wie gelijk heeft Voorzitter: Ik heb persoonlijk bezwaar om verlen- Siu# te vragen, p. Mienis-heeft steeds tegengewerkt. De beer Vijn: Daar wilde ik me boven verheven achten. I Voorzitter: Ik wil er niet toe medewerken. Wat de Raad doet moet do JRaad weten. j De heer Kooi wil onderzoeken hoe 't zit Voorzitter zegt,Mienis geyraagd te hebben op de secretarie te komen. -'Hij kwam niet. fNog eens ge vraagd. Toen 'kwam hij, maar wilde' er niet over spreken, 't Is onverschilligheid van hem. En dan, waar die bestaat vind ik geen reden tot medewer king. 'De heer Vijn: Hij wil wel een bord met onbewoonbaar aan 't huis hebben, maar niet voor, doch achteraan. f Voorzitter: Volgens voorschrift moet 't vóór zijn. Spr. wensebt stemming erover'of we voor alle drie y-rlc-nging van termijn zullen vragen of voor twee (en aan Mienis uitsluiten). Met 5 stemmen vóór, nj. Vijn, Schilder, VeL-Har- teg en Koot wordt besloten voor alle drie verlen ging van termijn aan te vragen. De heeren Van Die pen en Koorn stemden tegen en waken er voor om Mienis uit te sluiten. De heer Vijn meent als hij den goeden wil van den Raad weet kan hij voor verbetering vatbaar zijn, Een adres, van een 'aantal winkeliers, pas inge komen, om een wet in bet leven te roepen voor winkelsluiting op Zondag, vrördt naar B.'en W. ge- renyoieerü om praeadvies. Bij de rondvraag informeert de heer Koorn naar regeeringsvarkecs. Voorzitten zegt: we hebben twee- maal varkens gehad en toen is het stop gezet voor plattelandsgemeenten lijkt het 'ondoenlijk. Ik weet er geen middel op, om do heeren goedkoop var- kensvleesch te verschaffen. i De beer Kooi vraagt of J. Smak aan den Boeked- weg een aldaar etaanden hagedoornboom mag weg hakken. Voorzitter vraagt of de Raad bezwaar heeft Algemeen goedgevonden. De heer Kooi zal dit aan Smak meedeelea. Verder wijst de heer Kooi op do noodzakelijkheid van cenig straatwerk bij den stei ger aan ae Langereis. Zal!-geboaren. Hierna sluiting. I RAAn VAN HARENKARSPEL. Vergadering op Woensdag 12 October '1915, des middags 2 uur. .Voorzitter de beer Jb. Burger, Bur gemeester; secretaris de 'heer J. Dam. Na opening der vergadering volgt lezing en goed keuring der notulen. Voorzitter deelt mee, dat de heeren Borst en Hoog land, afwezig zijn wegens ongesteldheid, do heer Doe- k*s wegens ongesteldheid van zijn vrouw. Tot tijdelijk onderwijzeres in de plaats van moj. Blad, benoemd te SijbekarspeL is benoemd mejuff. Brinkman. De laatste kasverif5calie wees aan, dat in kas was en :noert zijn f 808.31. i Ged. Statenhebben goedgekeurd de vcrordesnjng van verbod van voederen van vee met rogge en roggebrood. i Van Warm..-: muizen was bericht ingekomen, dat het gasverbruik bedroeg 4372 kub. M. Ged. Staten hebben de schoolgeldstaten over bet le kwartaal gociir-ikeurd. De verslagen vaa Kerkebuurt en -Dirkshorn over het herhalingsonderwijs Ivoor meisjes zijn ingeko men. Het Gemeentebestuur van WannenhuizfeJi had mededeeling gezonden, dat de reparatie der ovens geschied was. De druk was-nu weer normaal.. Van de Grooritenvereeaiging Waarland en Omstre ken en de Tuinbouwvereeniging waren verzoeken in gekomen om een verwarmd en verlicht schoollo kaal yoor "haar tuinbouwtoursussen. Allen -voor. In een vorige vergadering bad de Raad besloten, om de wegen in eigendom aan de gemeente en in onderhoud bij de Banne Harenkarspel, ook aan de Banne in eigendom over te dragen.-Ged. Staten had den in principe geen bezwaar. Zij vroegen echter inlichtingen over een stukje grond, 'waarop een schuur aan de Kerkebuurt, oï dit ook aan de Ban ne werd overgedragen? Voorzitter zegt, dat dit een verloren hoekje grond is, waarop Spaari ter goeder trouw een boetje heeft gebouwd, denkende dat dit van hem i was. Dan wenachen Ged. Staten den Wioiid- nleerweg aan den polder Woudmeer af te staan, en het Kal verdijker laantje aan de Banne Harenkarspel. Wat dit laatste betreft, .zegt voorzitter, behoort dit a.in de Ned. Herv. Kerk, die het onderhoud ook had. Over deze kwestie moet 'de Banne en het Kerkbe stuur nog onderhandelen en acht voorzitter 't het best de zaak zoolang aan.'to houden tot deze twee corporaties het eens 'zijn geworden. Allen voor. Aan de Handelsavondschool te Schagen wordt f 10 subsidie verleend, wat trouwens vorig ^aar al tot wederopzeggings is verleend.' Aan mej. Jongsma, 'onderwijzeres te Waarland, wordt op de meest eervolle wijze ontslag verleend. B. en W. hebben bereids een oproeping geplaatst. Namens de commissie, belast met het toezicht op de landerijen, doet de heer Groot 'verrtae ca deelt mee, dat alles In uitstekende orde was. Voor het herhalingsonderwijs voor jongens heb ben zich te Waarland 14, Dirkshóru 10 leerlingen a ragemeid, 'Kerkebuurt nog onbekend. Tot -perso neel van onderwijs worden benoemd de heeren Blad, Smeets en Reuvers. De gemeente-begrootir.g wordt goedgekeurd tot em bedrag van f 24489.53%, Hoofdelijkcn Omslag f 5300, onvoorzien f Iê3i.i5%. De heer Grootinformeert naar een advies

Schager Courant | 1915 | | pagina 1