iliiim Ritus- WOENSDAG 20 OCTOBER ID15. 28ste Jaargang. No. 5680. UitgeversTRAPMAN Co. Tweede Kamer. FEUILLETON. HET GEHEIM VAN" DE HEBBEHG. Binnenlandsch Nieuws. SC HAGER E0DR1HT. t»it blad veraehijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 'a morgens 9 ure wor- ei v 1VERT ENTTEN" in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHA6EN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maandfen f 0.85 per post f 1.-. Losse nnmmers 6 cent ADVERTENTIE# van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno f 0.35, iedere rege' meer 6 ot; Groote lett. worden naar plaatsr. horo. Den Haag, 19 October. Het „voorspel" van de groote parlementaire cam pagne, die wij nu voor de borst hebben, werd niet slechts zeer kalm, maar zelfs vrij mat ingezet. Men, wist vooraf, dat de Nadere wijziging der Overgangs bepalingen van de Auteurswet-1912 er zou komen, zonder slag of stoot, ondanks de bezwaren, die velen nug hebben tegen des» regeling, welke minister Ort beden „eene zeer. gelukkige" noemde, aanleiding ge vend om warme hulde te-brengen, aan de Staatscom missie, die bier een even omslachtig als moeilijk werk te verrichten had. Allen volkomen te bevre digen vermocht weet 'men zelfs Jupiter, de vader der goden niet. Maar wél meende minister'Ort te mogen getuigen, dat gewaakt is, zooveel doenlijk, tegen krenking der „artistieke gevoelens van de kun stenaars, auteurs". De heer Visser van IJzendoorn had een, amentio- meut ontworpen, dat de strekking had» óm het hoo- ger beroep in, cassatie in de wet te lassohen. Maar zoowel de minister van Justitie als nar. Limburg, de voorzitter 'der Commissie van Rapporteuts, be streden het. 't Zou meenden, beide .'een hoop onnoodige „soesah" geven. En de Kamer die het ontwerp zonder stemming 'goedkeurde ging in hare meerderheid met hen mee, het amendement- Visser c.s. verwerpend. Met den heet Aalberse mag men aannemen, dat vele tegen deze regeling ontwik kelde bezwaren overdreven zijn, alsook dat de wet niemand zou bevredigen. 'Nogmaals: wetten, die bij niemand kritiek ontmoeten, zoekt men vruchteloos. Waar men tegenstrijdige belangen zooveel doenlijk te vereenigen heeft, dam: dient men van de zijde der belanghebbenden, ieder voor zijn aandeel, oen offer te brengen. Om te 'komen, tot het zoo bevredigend doenlijke. Gelijk in dit geval. Waarna de Kamer nog had af te doen een zaak waarvan de voorbereiding juist tien jaren heeft ge duurd. En wel: de Staatsexploitatie van de goud velden in Benkoelen, -op Sumatra. Hier kwam van de zijde der hoeren Boissevain en Van JDoorn oppositie. 'Vooral van eerstgenoemde, die met veel nadruk en op verre hrap, 'vriendêlijken 'toon tot minister Pleyte do vraag richtte, waarom deze de Kamer eerst 'het rapport van den ingenieur Van Waterschoot v. d. (Gracht 'heeft overgelegd, nadat er met sterken nadruk om gevraagd was?.... Het rapport-Van Waterschoot, waarin wordt uiteengezet, dat vooralsnog-de exploitatie van Benkoelen's goud mijn onmogelijk loonesnd kan wezen. De heer Boisse vain, do reus des Parlements, ontpopt zich tot een redenaar met temperament. 'Hij herinnerde aan den tocht der Argonanten; van Jason „en zijne kornui ten", die dachten dat zij het Gouden Wies zoo mak kelijk. konden veroveren. Aldus ook de volgens hem door tikje-goudkoorts bevangen Regeering, die'op haar beurt denkt, dat de exploitatie der Benkoe- lenscbe goudvelden van een leien dakje zal gaan. Voor den heer Van Doom is Staats-exploitatie hier uit den booze. Voortdurend wordt geklaagd over tekort aan ambtenaren, aan ingenieurs, (Hier 'gaat de minister een ganschen drom aan de goud-exploi tatie afstaan. Ook i^ de 'heer 'Van Doorn er niet volkomen zeker van, of bij exploitatie 'door 'den Staat wel altijd onomstootelijk vast zal staan, dat wanneer gerapporteerd wordt: „niet-s gevonden", ook werkelijk... Menschen zijn nu eenmaal monscben..... En de rest begrijpt men. Tenslotte acht mr. Van Doorn zeker in de gege ven omstandigheden, "Staatsexploitatie ongewenscht uit politiek oogpunt; ais in onze Oost eens „een on geluk" gebeurde Ook bier vult de schrandere le zer hetontbrekende in. De feeeren Scheur er, De Meester en Foek.hebben 7. I aU gaat naar het redactiebureau van de „Tages- cn", zejde mevrouw Driesen tot Heydemann, „en tracht te verkrijgen, dat dit bericht 'in het blad wordt opgenomen. Aan de zaak zal het in geen geval schude doen, het kan alleen nut afwerpen. Indien het desondanks njet het -'gewenschte gevolg mocht, hebben, zult gij u niet behoeven te verwij ten, dat u werkeloos toegezien hebt» hoe' alles ver loren gegaan is." En hij besloot haar raad te volgen. I Laat in den middag ging hij op weg naar het re- d&ctiebureau. Voor het gebouw bleef bij een oogen- blik aarzelend staan en keek met belangstelling naar do drukto van gaande en komende menschen- tot hij onzacht op zijde werd geduwd. Hij besloot naar bin nen te gaan. Eerst kwam hij in de expeditiezaal te recht. Na een paar vragen werd 'hij naar boven verwezen. Dus steeg hij 'de breede trap op. Hier werd hij aangehouden door een reusachtigen bedien de in livrei, die heru vroeg wat bij verlangde. Heydemann deed als iedereen, die maar t&elden met een, courant in aanraking komt. -Hij vertelde uitvoerig met welk doel .hij hier verschoen. De bediende luisterde "nieuwsgierig naar hem en wendde zich toen tot een 'der talrijke loopjongens, kort en bevelend: „Breng dezen heer naar mijnbeer Schultze." En eindelijk was Heydemann dan 'aan het juiste adres en werd gebracht in een groot vertrek, waar enkele heeren aan schrijftafels zaten. Eén stond er op en dat bleek mijnbeer Schultze do hoofdredac teur te zijn. En het was aan, hem, dat Heydemann zijn verzoek deed om bet kleine berichtje van me vrouw Driesen op te nemen. Heydemann voelde de oogen van, den redacteur scherp op zich gericht, een fijn glimlachje speelde er om zijn lippen en het was den armen Heydemann te moede of de 'ander hem dQör en door keek. „Is u die,Heydemann soms zelf?" werd gevraagd, „en staat u er mij borg Yoor, dat dit bericht vol komen juist 'is?" Het waren eenp aar vragen, die Heydemann, vooral wat do laatste betrof, met oen aarzelend Ja wist te beantwoorden, Welnu, 'dan bet ontwerp verdedigd. Waarna minister Pleyte zijn duit in 't zakje wierp. Betoogend, dat wel degelijk particuliere exploitatie, naast die door den Staat, zou kunneu tieren. Tegenover het afbrekern! rapport-Van Waterschoot V. d Gracht staan andere rapporten, ook van deskundigen, die de zaak gansch anders bekijken. De Kamer liet zich slechts de heer Boissevain repliceerde kortelijk gemakkelijker overtuigen dan men aanyankelijk had gedacht, 't „Stond ge schreven", iri.mers, dat de heeren heden zouden uit eengaan tot nadere bijeenroeping, en tot men in staat zal zijn, het tijdstip te bepalen, waarop aan de Indische Begrooting kan worden begonnen. Ik hooide 2 November noemen, maar 'men weet, hoe voorzichtig de menschen in deze dagen met gedich ten moeten zïjnl... Van het „klein goed", dal tenslotte nog werd goed gekeurd zij genoemd: onteigening voor het stati ons-emplacement te Sittard; idem voor den aanleg van de vierde staatsmijn; verhooging en'aanvulling der hegrooting van het Staatsbedrijf der artillerie- inrichtingen voor 1915. 1 Hiermee is dus de weg geëffend, het pad,lei dend naar de groote en gewichtige dingen, welke be- gin-November ter-hand zullen worden genomen. Mr. ANTONIO. ANNA PAULOWNA. Door de levering aan 'deze gemeente van alle benoodigde varkens door bemiddeling der Regeering zijn de vleeechprijlzen herzien en deze bepaald als volgt: versch vet 'spek, gerookt vet spek en vette lappen 50 cent, doorregen lappen 52% oent, mager spek, magere lappen, carbonades en reuzel 55 cent rollade 65 cent, alles per -KG. aan huis be- RAAD VAN BARSINGERHORN. Vergadering op Dinsdag 19 October 1915, des mid dags ten 2 uur. Afwezig de heeren Blaauboer en ICooijman, do laatste met 'kotmisgevingO 'Voorzitter de lieer K. Breebaart Dz., secretaris de heer P. Bronder. Na opening der vergadering volgt de lezing en goedkeuring der notulen van de beide laatste verga deringen. De heer Plomp 'te 'Waddinxveen meldt, dat -hij zijn benoeming tot onderwijzer te Kolborn aanneemt De laatste "kasverificatie wees aan, dat in, kas was en moest zijn f 3341.73.1 Van den gemeente-arbeider A. Kossen was een adres ingekomen om vergoeding -voor een paar laarzen. Besloten wordt f 9 te geven, zijnde het ver schil in prijs van een paar laarzen thans en in gowone 'tijden. Algemeen wordt goedgevonden om f 100 igratifi catie to geven aan de secretarie-ambtenaren en de politie voor de drukkere Werkzaamheden 'met de mobilisatie. Dit-bedrag door B. en W. te verdeelen- De Gemeentebegrooting'is thans aan'de orde. "Voorzitter zegt, gister van den heer •'De Groot te hebben vernomen, dat hij niet had begrepen, dat hij tot lid der commissie 'was benoemd, die belast was met iiet nazien der begrootingen. Van oudsher is het gebruik om daarvoor alle raadsleden aan te wijzen. De heer -De 'Groot zegt, die oude gewoonte pjet te kennen. Spr. is hier nu .voor 'de derde maal en benoemd is spr. nooit. Spr. kon het niet weten dat hij in een commissie zit on heeft hiervan geen mededeel ing ontvangon. Voorzitter wijst er op, dat 'een 'convocatie is ge zonden voor de bijeenkomst der commissie en het ia een'gewoonte van oudsher, zoodoende heeft voor zitter er niet aan, gedacht, bet den heer De GroGt mee te doelen. p De heer Jimminlc rapporteert namens de cogn/mis- z:el het morgen ii- da courant," was het laatste bescheid. En een 'paar minuten lai-er -stond Heyde mann op straat roet het zekere gevoel,, dat die kran tenman hou: door ett door had gezien. Het. was enkele dagen na dezen, da 'Heydemann, die geregelde gast in bei 'huis van mevrouw Drie sen was geworden, da ai- aankomende dadelijk zag, dat zijn gastvrouw in een zeer bizondere bui was. Er moest bepaald iets zeer biaonders aan de hand zijn. 2ij ontving hem met een gelaat, zóó stralend van zekerheid als hij haar nog nooit had gezien. Haar oogen schitterden van triomf. Maar zij sprak niet, zij zweeg, alsof haar lippen verzegeld waren. Zij wierp niet eens een blik op het manuscript, dat Heydemann bad meegebracht. Zij scheen, er alles op gezet tp hebben om baar geheim to bewaren, tot het oogenblik dat de medfc- deeling ervan het grootste effect-zou maken. Men zat soep te lepelen, maar mevrouw Frederika zweeg. Allon zwegen. Edith scheen de laatste da - gen als behekst, niet in haar humeur en tegenover Heydemann bizonder onvriendelijk. Wanneei Heyde mann en haar zuster samen spraken, zat zij met vastopeengeknepcu lippen en met. de meest onver schillige gelaatsuitdrukking, aisof hun bijzijn haar zelfs onvcrscniliig was. Na liet eten stonja zij vlug op en verdween. Zij vermeed het om een enkel woord tot Heydetopnu 'te moeten richten en wan neer hij tot haar sprak, waren haar 'antwoorden kort en onvriendelijk. 1 Ook nu was haar gedrag weer hetzelfde. Zij scheen de ontroering harer oudere zuster zelfs niei te bemerken en koek koud voor zich héén. En eindelijk hield mevrouw Frederike het groote oogenblik voor gekomen. Met alle moeite wilde zij rustig en bedaard schijnen en vroeg Heydemann: „Hebt u vandaag 'de courant al gelezen?" „Neen," antwoordde hij. k Dat antwoord 'had zij verwacht» want zij wist, dat hij geen couranten las ais alleen aan haar tafel. „Er staat in de courant van vandaag ai een zteor merkwaardig beribht." Zij baalde het blad en vouw de het met de noodige plechtigheid open. Zij las vervolgens het een en ander voor over een jongen man, die gevangen genomen was. Hij had de opmerkzaamheid getrokken door zijn hooge uitga ven en zijn drukke leefwijze. Zeer opvallend was 't dat hij steeds alles betaalde met briefjes van dui- sie tot goedkeuring "in ontvangst en -"uitgaaf op een bedrag van f 27516, met een post voor onvoorzien van f 415.51. De heer De Groot acht dit bedrag voor onvoor zien te gering en 'vraagt of er geen motieven zijn, om den Hoofdelijken Omslag te. verhoogen. Voorzitter zegt» dat B- en W. 'meenen, dat hoewel het bedrag biet boog is, het -Voldoende is. Is dat niet het geval, dan zal 'er af- en 'overgeschreven kunnen worden. Hoofdelijken Omslag verhoogen wil len B. en W. dit jaar liever niet. Er mag tot f 6000 worden geheven en kan beter volgend Jaar aan-Ged. Staten worden gevraagd, dit maximum te verhoogen. Nu wordt ongeveer f 4700 geheven. 'De begrooting wordt goedgekeurd. De begrooting der Weezénadminjstratie werd even eens goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 9978, die der Armen op f 8100. Voorzitter deelde mee, dat het nadeelig saldo .ver minderd was van f 1250 op f 250. Van de aftieeling Schagen van het Ned. Onderwij zers-Genootschap was een adres ingekomen om 'een duurtetoeslag, met bet oog op de abnormale tijds omstandigheden. Het adres "was pas ingekomen en hadden B. en W. nog geen advies. De beer De Groot voelt veel voor de motieven van dit adres. De tractementen zijn dezelfde, terwijl de leefwijze veel duurder is. Spr. heeft hooron be cijferen dat dit met een huishouden van 3 i 4 kin deren wel f 200 per jaar-is. Voorzitter beraamt dal" alles'veel duurder is, maar als de onderwijzers een toeslag krijgen is het ge volg dat dit alle gemeenteambtenaren toekomt. En dan wijst spr. op vele burgers, die het dit Jaar ook niet best hebben, soms nog Toet minder als oen on derwijzerssalaris toemoeten en die zullen de las ten'mee hebben, te betalen. De heer Do Groot is 'het met voorzitter eens, dat alle ambtenaren der gemeente een duurtetoe slag toekomt. Bij het tweede motief wijst spr. op het feit» dat de zakenmenschen, de 'vakmenschen misschien dit jaar minder inkomen hebben, een, an der jaar is voor hen weer beter, zij moeten dit door elkaar gooien. Voor do ambtenaren is dat niet zoo, en deze omstandigheden komen niet door eigen schuld, maar zijn force 'majeure. Voorzitter acht het 't beste dat B. en W. 'eerst advies uitbrengen en ook over de verdeeling spre ken, bijv. bij 'onderwijzers 'met 2, i of geen kinde run, enz. Allen voor. I Het besluit tot verkoop van den kerktoren te Barsinerhorn voor f 1 aan de Ned. Hervormde Ge meente, wordt nu met algemeene stemmen vastgesteld. Eveneens de voorwaarden van den vér koop mest. Enkele betalingen uit den 'post voor onvoorziene uitgaven worden goedgekeurd. Hieronder 'is f 150 voor den cursus voor Huishoudonderwijs voor meis jes, over welken cursus ook een zeer gunstig rap port is ingekomen, wat wordt voorgelezen. Naar aanleiding van de woning van Maartje Breed waarover de beer JDe Groot had gesproken, stel len B. en W. Ivoor, deze woning onbewoonbaar te verklaren ever twee maanden na beden. Van „da Ge zondheidscommissie was gunstig advies. Allen voor. De heer Pool te Kolhórn, had over een kluft al daar van Dijkgraaf en Heemraden van Westfries— land een aanschrijving gehad over-beter onderhoud. Pool had daaraan voldaan, maar vroeg :nu van de gemeent on tegemoetkoming in de kosten van on der" Voorzitter acht dit verzbek zeer billijk. Do kluft wordt door do polderboeren gebruikt voor zaadlader! en -lossen en is bet niet meer dan billijk, waar deze kluft voor het algemeen dient» dat de gemeente bij draagt. Wordt dat niet gedaan, dan zou het ge bruik 'kunnen worden ontzegd, het eigendom van Pool als het is. De oandere bluft bij Wagemakei* is ook voor gameenterekening, dus billijk is het dat de'gemeente ook bier helpt zer.d mark, die hij uit een groote ouderwetscbe brie- ventasch haaide. De politie dacht een-internationalen hoteldief te hebben, een gevaarlijk sujet, die 'er zijn fort van maakte, om in hotels, waar hij logeer de, andere hotelgasten 'te berooven, door op klaar lichten dag hun kamers binnen te dringen en zoo den diefstal te plegen. De politie meende, dat hier ook de oplossing w as te vinden van den geheimzin- nigen diefstal in het hotel „De Roode Leeuw". Mevrouw Frederike zweeg; zij maakte een lange pauze en eindelijk'riep zij triomfeerend: '„Wat zegt ge er wel van?" j Heydemann was niet in staat iets te zeggen. Hij zat daar met starre oogen, rood gezicht en moei lijk naar adem hijgend. Het liefst 'was hij in -dó hoogte gesprongen en had om zich heen geslagen met zijn lange armen, maar het allerliefst was hij dadelijk naar de politie geeneid en had -zijn weer gevonden vermogen opgeëischt. Het was hem als ging het in zijn 'arm hopftl kris en kras hoen en weer. Zijn handen beefden, zijn-heele innerlijk was in do heftigst beweging. j Maar Heydemann bleef bedaard, eea hem onbe kend gevoel waarschuwde hem, zijn bedaardheid te bewaren, daar hij die bepaald nog wel noodig zou hebben. Maar zijn gastvrouw triomfeerde dan: „Ziet ge wei, dat ons bericht in de c-ourant succes ge had heeft? Toen de 'dief dit las gévoelde hij zich zeker en begonzijn geld uit te geven. Men had im mers een ander gearresteerd. Hij werd immers niet verdacht. Maar nu hebben we succes en zult ge op uw geld niet meer zoo lang hebben te wachten als tot dusver het geval "is geweest." Heydemann volgde deze redeneering nieft eens. Hij had maar één gedachte en gaf daar uitdrukking aan. „Hoe lang zal het nog duren, eer ik mijn geld bij de politie zal kunnen halen?" Mevrouw Frederike lachte. „Nu kan ik duidelijk zien, dat u een plattelander is. Ik twijfel er geen oogenblik aan of het 'zijn uw bankbiljetten die in beslag genomen zijn. Maar daarom bergt u ze nog niet in uw zak. "Dat zal nog een heele poos duren, vriendlief. Uw geld bij de politie vandaan halen, ja daar zal wel geen "Sprake van zijn. Eerst moot ge wachten, tot de politie u roept. Is er de noodige zekerheid, dan zal de rest wel volgen. Voorloopigis nog afwachten de .boodschap." „Zoo, dus verder niets," zuchtte Heydemann. Er was hem een brok in de keel geschoten. 'Zijn ban- De beer Jimmink vindt 'die k'uftenbeweging een eigenaardige geschiedenis. Verschillende personen, die hun bannelast-en betalen worden door het Ban- nebestuur maar aangeschreven hun kluften t« on derhouden. Wordt dat niet'gedaan, dan zou de tóp- gang kunnen worden ontzegd. Spr. wijst op, hoe aan de overzijde in de Wieringerwaard de polder voor het onderhoud zorgt, en de Banne die f 550 lasten vraagt per HA, eischt van 'ons het onder houd der kluften, terwijl wij over de kluften nie mendal hebben te zeggen. De heer De G^oot^ht in, dat in Waard en Groet de polder voor het 'onderhoud der kluften zorgt. De heer Jimmink dringt er op aan, om waar do gemeente het toezicht op de wegen heeft» te zor gen dat de Banne de kluften 'onderhoudt. De heer Smit meent, dat waar de kluften niet 't eigendom der gemeente zijn, de gemeente ook niet het toezicht heeft. t Voorzitter zegt, dat het toezicht op de wegen heel wat anders is als de heer Jimmink meent, maar wil gaarne deze zaak onderzoeken. De heer De Groot wijst er op, hoe de kluft van Pool de hoofdtoegang 'ie voor het-Keeren. Is deze kluft er niet» dan blijft alleen 'de trap over. Spr. vraagt, of het niet nooüig is, dat deze 'kluft het eigendom wordt der gemeente. Voorzitter beaamt do opmerking wat betreft den hoofdtoegang tot het Keeren, maar als het nu kan door een 'gedeelte van het onderhoud te betalen, acht spr. dit 'boteir. Wie er 'aan hetaalt heeft recht van overpad. De hr. De Groot meent» At deze voorwaarde kon worden vastgelegd.! Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat niet accoord werd gegaan 'met 'de bepaling dat aan een ongehuwde onderwijzer, geen kostwinner, tot do mi litairen dienst geroepen alleen gedurende een jaar lang bet volle salaris werd uitbetaald. Noodig werd het geacht» dot daarna nog jaar het halve sala ris werd genoten. B. on W. achten de bepaling van 1 jaar het'volle salaris voldoende. De onderwijzer» geen kostwinner, had niet »ders dan voor .zichzelf te zorgen, kreeg kost en inwoning als soldaat en daarbij een vol jaar zijn salaris. Dat was mooi ge noeg. Algemeen werd dit Juist geoordeeld, 'dus het genomen besluit gehandhaafd. Reclames Hoofdelijken Omslag 'zullen in comité worden behandeld. Bij de rondvraag informeert de beer De Groot naar regeeringsvarkens. Voorzitter zegt, dat juist met den ^Burgemeester van Schagen daarover in'overleg is getreden. Hier ïs echter maar 1 slager, 'die 1 'varken wenscht» de andere slagers wenschen niet mee te doen. De heer T)e Groot acht bet tocb verkeerd, dat de burgerij hier afhangt'van de slagers en dringt aan op andere maatregelen. Voorzitter wijst er op, hoe eenmaal regeerings varkens te krijgen zijn geweest'en toen de aanvoer werd stop gezet. De zaak is niet zoo 'goed geregeld en de varkens die men krijgt» niet altijd geschikt» soms veel zwaarder dan gevraagd -wordt. Nap wil de eerst eens zien, hoe het van dezen keer liep, -om dan mee te doen als het goed ging. De heer De Groot vraagt of als er dan 1 slager is (Kuiper teKolhorn), die regeeringsvarkens slacht of er dan niet voor kan worden gezorgd, dat ook te Barsingerhorn en Haringbuizen bestellingen wor den opgenomen Voorzitter belooft maatregelen te zullen nemen. Spr. deelt mee, dat ook regeeringskaas is te kr i j- gen f 1.95. Over rogge is spr. ook beeig, terwijl de tarweverkoop steeds minder wordt Op voorstel van den hoer Kistcmaker wordt ver volgens besloten, 200 'HL. inlandscbe tarwe aan te koopen. Hierna sluiting. OUDKARSPEL. Door 'het Departement Oudkarspel van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen wordt een reciteer- den piuktenVnerveus, -en in zijn binnenste was het hem, alsof ïnj in een luid' 'geweeklaag moest uit barsten. Hij wenschte zich uit deze kamer weg naar zijn eigen kleine kamertje, waar niemand hem zou kunnen zien. 'Maar zijn wensch werd niet vervuld, hij moest hier Mijven. f „Ik heb nog een mededeeling te doen, maar 'dat heeft met uw zaak niets uit te staan," vervolgde mevrouw Driesen, toen 'Heydemann belangstellend opkeek. „De redactie van bet Familieblad heeft mij geschreven. Ik beb daar de helft van den romen heengezonden, waarvan ik nu het 'slot heb afge - maakt. Het 'Familieblad wil den roman opnemen, 't Heeft hem verbazend geboeid. Maar voor dat £k het slot lever, wil de redastour een persoonlijk on derhoud. Ik moet er direct aanstonds heen. Wilt u het manuscript nog niet even doorlezen? Doe mij dat genoegen. Ik ben dan als we het'eens worden, in staat den man de rest vandaag te zenden. Gaat u maar 'aan' mijn schrijftafel zitton. U zult hoogs tens een uur aan het werk'behoeven te blijven. Dan ben ik wel reeds terug en wij kunnen "bij de koffie verder praten." Heydemann kon onmogelijk neen zeggen. Hoe droef het hem ook te 'moede was, cn hoezeer hij ook naar de eenzaamheid verlangde, hij moest het hem opgedragen werk wei verrichten. - De tafel werd opgeheven en zooals steeds, was Edith de eerste die verdween. Zij begaf zïch naear het salon. Heydemann nam aan de schrijftafel plaatq en nam het manuscript en mevrouw Frederike ging op pad naar den uitgever. Een oogenblik lang he-c-rschto er diepe rust in do woning. Heydemann werkte stil met de pen in do hand en yond in dezen arbeid, die hem in de eersto n-muten wanhopig maakte, tenslotte een zekere af leiding, die; zijn gemoed weer in-rust bracht. En even stü hield zich "Edith, dié zich fc°paald in het een of andere boek verdiept had. Maar op eenmaal klonk er muziek, de eerste ac- coorden van een polonaise van Chopin klonken door het huis. Eerst rustig, maar daarna nerveuser, dan steeds ongeduldiger, als in bocsheid en dan zoo hef tig, en in wilde dissonanten,'dat de an*. o Hevdemaun het niet meer kon verdragen. Hij stond op cn liep naar de andere kamer, naar Edith, die aan de piano zat» i Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1