De Oorlog. Waterzucht geen ziekte. wedstrijd uitgeschreven voor personen van den Lan- gedijk. Zeer waarschijnlijk zal deze worden gehou den op 9 December a.s. OfDKARSPEL. Door ons wordt vernomen, dat met 15 November a.s. de heer Z. G. van der Toom onze gemeente gaat verlaten, hetgeen een vacature in'den (..©ineon- teraad zal brengen. De heer Van der Toom is afge- vaardigd door de Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging. ARRONDISSKMENTS-RECIITBANK TL ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 49 'October. Ditsprakej) S. Louwey Bergen, mishandeling: f 25 of 10 da gen hechtenis. T. van Veer, vrouw van J. Zwart, Enkhuizon, huis. vredebreuk: f 7 Jof 7 dagen hechtenis. C. J. Jansen, Beverwijk, wederepannighoid-'drie maanden gevangenisstraf. D. Rcijne, Oudeschild, Texel, 'mishandeling: f 10 of 10 dagen hechtenjs. F. G. Stoltcnpohl, zonder vaste woonplaats, we- derspannigheid14 dagen gevangenisstraf. W. Apell, Hoorn, bedelarij, 3 dagen hechtenis en 1 Jaar en 6 maanden -rijkswerkinrichting. J. Docf, Andijk, wedetrspannigheid en böleeüiging: 1 maand gevangenisstraf. P. "Veil, Bovenkarspel, diefstal: f 25 of 10 dagen hechtenis. D. v. d. Pijl, .'Oudendijk, 'wederspannigheid: een maand gevangenisstraf. G. B., Den Helder (kinderwetten): 6 maanden tuchtschool. Het officiöele Duitsche legerbeïicht-meldt, dat de Servische stad Obrenowats genomen is.De hoog ten ten Oosten van Wianits, ten Zuiden van Ripatoje ten Zuiden van Grotska aan den-Donau, werden be reikt. L ok de Duitsche generaal Von Gallwitr 'vor derde. De Bulgaarsche generaal Bojadjef drong eveneens vooruit en andere Bulgaarsche troepen na men Wranja 'en zijn gekomen over de linie Egri Palouka-Isjtip. Het Weensche bericht Vertelt ons verder, dat de verbonden legers overal vorderingen maakten. In de 'gevochten om den Awalaberg zijn eenige Servische officieren en 2000 man gevangen ge nomen. nomen. Uit Berlijn wordt verder gemeld: Blijkens hier ontvangen berichten, is het al ge lukt een deel van den Servischen spoorweg voor goederenvervoer te 'gebruiken. Het vernielingswerk, dat do Serviërs zelf hadden verricht, kon spoedig weer worden te niet gedaan. Het optreden van de zware artillerie is gehc-el in 'overeenstemming met de bedoelingen van den bevelhebber geschied. Dooi de aanhoudende regens zijn -de krijgsverrichtingen aanvankelijk wat vertraagd, vooral in Matawa. Ook daar zijn de omstandigheden-'nu gunstiger geworden. Ten Zuiden van Belgrado viel het veel.gemakkelij ker de moeilijkheden, door het slechte weet in hét loven geroepen, te boven to"komen. Telkens wordt gewezen op den heftigen tc stand der Serviërs. Overal wordt deze echter gebro ken door de aamval6kracht der Duitsche en Oosteai- rijksch-Hongaarsche troepen. De Serviërs trekken'zich, door de Oostenrijkse h- Hongaarscho en Duitsche troepen vervolgd, over de heelo linie reeds op volgende verdedigingssootcren terug. Wij staan voor gebeurtenissen, die, ten spijt van don dapperen tegenstand der Serviërs en oen mogelijke hulp van dc geallieerden, ons offensief in militair en technisch opzicht onweerstaanbaar ma- kon. I 1 •Uit Athene 'wordt bericht, dat do spoorweg tus- echen NisJ en Saloniki n,og intact is. De'eerst© trein1 rnet Frausche gowondem is te Saloniki aangekomen, Uit. Saloniki komt het bericht dat volgens berich ten uit Doiran do Bulgaarsche Eilodivisie volkomen in de pan is gohokt. Bevestigd wordt, dat Stroemitsa door de Franflch-Sorvische, troepen «is'bezet. Het ge rucht gaat, dat do Bulgaren Petrits cn Mollnik-heb- bon ontruimd; dit is een zeer vertraagd b.ericht. Do berichten ovef- de 'Bulgaarsche troepen zijn zeer vaag. Wat vandaag gemeld is, wordt mprgen weer tegengesproken.'Allee ia oven verward. Dr. Stophan Steiner, de «oorlogscorrespondent 'van de Lokal Anzeiger op bet Servische oorlogsterrein, bevestigt, dat de Serviërs 'verbitterden tegenstand bieden. Nadat zij de stad Posserovats bijna zonder strijd oDtruimd hadden, trokken zij zich op de hoog ten ten Zuiden, ten Zuidwesten en ten Zuidoosten ervan terug. Üp do volgenJde dagen ontwikkelden zij ia het onherbergzame terreineen bervlg verzet, waar bij zij door de zware urtillerie zeer groote verliezen geleden hebben. Bizonder heftig was dë strijd bij den berg Vrtnovo, waar de Serviërs ia verbitterde gevechten teruggedrongen moesten worder. Na een langduiigen, bloedigen strijd, werd eindelij.. deze be langrijke hooggelegen stelling door een Branden - burgsch regiment stormenderhand genomen. Hoe hardnekkig de tegenstand is, bow'iJst dat de Serviërs, hoewel de centralen de stellingen van Vranovo ge nomen hebben, de verder -achteruit gelegen hoog vlakte niet opgegeven hebben, maar onder thans veel ongunstiger taktische 'omstandigheden doorvechten en slechts langtfaanr teruggedrongen kunnen worden. Hier en daar mengde zich ook de bevolking in den strijd. In vele plaatsen vochten vrouwen en kinde ren tegen de oprukkende troepen. Italië is nu gevolgd en'heeft ook Bulgarije den oorlog verklaard. Rusland zal het ook doen en'te vens zal een manifest van den Tsaar aan het Bul gaarsche volk verschijnen. Do Grieksche generale staf is te Saloniki aange komen. De koniDg zal waarschijnlijk spoedig volger- Griekenland blijft zijn neutraliteit bevestigen, 't Engelsche blad de Times is over deze neutraliteit maar heel slecht te spréken en voert een dreigen den toon tegen Griekenland. Het blad schrijft: „Het Griéksch-Servische verdrag, dat het mini sterie Zaiinis in zijn nota aan Servië heeft verloo chend, ia een element van beteekenis 'in den toe stand op den, Balkan en een kostbaar stuk van de heele positie der bonrigenjooten. Blijft de Grieksche regeoring het verdrag loochenen en vernietigt 'zij daarmede dat kostbare bezit, dan staat het schuldig aan een opzei,lelijk onvriendschappelijke, daad tegen over de bondgenooten, die gerechtigd zijn zich dat aau te trekken en te beantwoorden met al de mid delen die hun ten dienste, staan. Die middelen zijn vervaarlijk, en geen Gneksch staatsman kan zoo blind zijn, om zich te verbeelden, dat zij niet doeltreffend ouden zijn. Het verdrag van Boekarest zelf, dat aan, Griekenland zijn tegen woordige grenzen schonk, 'hangt samen met. de na koming van hot Grieksch-Seryische verdrag.Ver loochening van het eena heft het andere op. Door zijn plicht te, doen en tegenover Servië en de bond genooten woord te houden, 'kan Griekenland er op rekenen, dat de bezittingen, die het verdrag van Boekarest het toewees, worden uitgebreid en het m de Oostelijke Middellandsche Zee een machtige plaah verkrijgt. Door in trouwbreuk te volharden en de vijandschap van de bondgenooten -te braveeren, kan het er op rekenen, dat het alles verliest wat bet in de laatste Balkanoorlogen heeft gewonnen, en mee dan dat." f De Timee verlangt, dat de-diplomaten van de bond genooten, met name die van Engeland en Frankrijk, dat allen onverwijld duidelijk zullen maken, „niet alleen aan het in naam verantwoordelijke hoofd van de in naam grondwettelijke regeering van Grieken land, maar ook aan Ihet Grieksche volk en aan den erkenden leider van het volk." Tenslotte dreigt de Times de ministers van Enge land en Frankrijk met den'rechtmatigen toorn van hun volk, bij aldiec het mocht blijken dat zij op v-u'oiw oogenblik niet hebben ingegrepen. De Balkanzaak heeft nu een tweeden minister het leven gekost, dat wil zeggen zijn politiek leven. 'Nu is het een Engelsche minister en wei Sir Edward Carson. Ook deze 'schijnt de Balkanpolitiek niet de Juiste te vinden. Het wordt zloo langzamerhand tijd, dat men het in Engeland eens wordt, een houding van eensgezindheid maakt krachtiger indruk naar buiten. Fngeland's regeeTing en politici zijn op dit oogenblik ook nog steeds sterk verdeeld over de vraag of er dienstplicht moet komen of niet. De vrije werving schijnt niet 'meer aan het doel te beantwoorden en 't is over deze vraag, dat heel wat beroering heerscht. De berichten, dat do gealiiëerden de aanvallen aan de Dardanellen zouden staken, wordt 'tegenge sproken. Integendeel blijven de troepen op Galli- poli versterking ontvangen. Van het Oostelijk oorlogsveld geen belangrijk nieuws, alleen het vermelden 'in Russische beluch ten van eenige plaatselijke succesjes. In het Westen geen nieuws. Gemengd Nieuws. EINDELIJK T1IUIS. In Duitschland is na een odyssee van twaalf maan den weer een van de officieren van de Einden, de eerste reserve-luitenant ter 'zee Lauterbach terug gekeerd. Bij -de Gocos-eilapden was hij met een, bootsmansmaat en /een 'machinist van de Ëmden overgegaan naar het kolenschip van den kruiser. Dit schip kreeg bevel om 'in de nabijheid te krui sen en op de Emden te wachten. Toen het wachten eenige weken geü'uurd had, begreep men op'het ko- lenschip, dat de Emden, verloren was. De leeftocht was bijna op, 'men moest van 'rijst en aardappelen leven. Toen opende Lauterbach den verzegelden brief mot orders. 'Hij kreeg opdracht om naar J'adang aan de Oostkust van Suïnatra te varen. Juist een etmaal voor de aankomst yan, het kolenschip was de Ghosing, een stoomschip van den Nordduitschen Lloyd, van Padung vertrokken. Later nam de Cho- sing in volle zee kapitein-luitenant von Mücke en zijn mannen van 'de Ayesha over. In Jde nabijheid van de territoriale wateren seinde heit kolenschip om een loods, om hem naar de haven van Padang te brengen. Er doemde een reusachtig stoomschip op. Hij meende, dat het. een Hollander was. Maar plot seling las de kapitein den naam Empress of India. De Empress seinde aan. het kolenschip, dat het moest sloppen, lnjdien dit schip het sein niet ge hoorzaamd had, zou het geramd zijn. De Empress zette een boot uit en verklaarde de Duitschers tot krijgsgevangenen. Het kolenschip werd daarna voor hun oogen ia den grond geboord. De Duitschers werden-naar Sin gapore gebracht. „De inlanders daar waren 1 den Duitschers zeer vriendelijk gezind," -verhaalt Ëau- lerbuch verder. „Spoedig had ik hen zoo voor mij weten tc winnen, dat een poging om t'e ontvluchten .noest slagen. Maar ik wilde-mijn mannen in de ge legenheid stellen, om me-ffnij te vluchten. Wij be gonnen nu een onderaardschen gang onder.de prik keldraadversperring. yan het 'kamp door te graven 1'oen ons werk bijna tiaar 'was, brak de bekende opstand onder de inlanders van Singapore uit. De Engelschen beschuldigden mij, dat ik de kleurlingen, legen hen opgezet had. Ik verklaar hierbij, dat die beschuldiging onwaar is. Toen de opgewondenheid weer bedaard was, voltooiden wij onze tuDnel, en den volgenden nacht herkregen negen van ons ,de vrijheid. Den, hëelen nacht 'door marcheerden wij in de richting van de .'Noordwestkust.'Daar wij 2000 dollars bij 'on^ hadden, lukte het ons spoedig, twee Maleische roeibooten 'te krijgen, oio 'ons over de Straits naar een Hollandsch eiland brachten. Hier vonden wij andere Maleische zeelui, die ons gaarne naai' de verscheidene dagreizen, verwijderde Oost kust van Suïnatra brachten. Maar ook daar konden wij ondanks de '"gastvrijheid yan de bewoners niet blijven, daar wij do Nederlanösche regoeriuggeen ongelegenheid mochten berokkenen. Na -een lange rois over bloeiende tabaksvelden en stille koffie - plantages, 'door de schaduwrijke -bosschenvan de gummiboomen en de einjdelooze met alang-alang be dekte ylakten kwamen wij in-bet bijna ondoordring bare woud van het moerassige kustland, aan de groene zee van Sumatra, waar weer Maleische zee lieden op onp wachtten, ojn ons -ngar Java en Gele bes te brengen. i Aan do kust van Gelebes begaven de .vluchtelin gen zich in een wrakke boot. Een zakkompus was de eenige gids. 's Nachts moesten tallooze lucifers af streken worden, om den koers naar do naald te richten. Ze stevenden 'naar de Philippijnen. „Hoe wij veilig en wel door de Soeloe-zec zijn gekomen, mag de hemel weten. De boot danste, als een npte- dop op de woelige zee." Zeven dagen na net vertrek van Celebes kreeg men land in het gezicht. Het was Mindinaro, dat hen gastvrij opnam. De Duitschers waren zoo verbrand, dat men daar eerst niet kon gelooven, dat zij Euro peanen waren. In een kleine zeiiboot staken de vluch telingen later naar het eiland Cebu over en kwa men vandaar eindelijk te Manilla. Hier scheepte Lau terbach zich op 'de Japansche stoomboot Takasji Maroe naar China in. Hij zeide tegen den kapitein, dat hij een Hollander 'was. Maar die scheen zijn nationaliteit niet te vertrouwen en sprak maar al door Liigelsch tegen hem. „Kan niet verstaan," ant woordde de Duitscher. Lauterbach meende, dat men hem te Sjanghai, dat hij dikwijls als kapitein van een Hamburgscho boot had bezocht, zou herken nen. Hij schoor bakkebaard en knevel af, draaide Sjanghai zoo spoedig mogelijk den rug toe en met twee ezels voor een oud-modisch 'Chineesch wagen tje trok hij verder bet land in, waar een vriend hem 'verborg. Eindelijk boorde hij, dat een Ametrikaansche boot, de Mongolia, eerlang van Sjanghai naar Japan ;zou vertrekken. 'Hij keerde daarom naar de haven te rug, om zekere toebereidselen te treffen. In den nacht waarin de Mongolia zou vertrekken, begaf hij zich aan boord van de stoomboot en huurde een hut. Drie dagen later stapte Lauterbach in Japan aan land. Hij bleef daar acht dagen onder 'zijn -„gele vijanden", en nam toen passage op een 'boot naar Honoloeloe en Amerika. Een heer, die vroeger pas sagier op Lauterbach's Hatmburgsche boot was ge weest, herkende hem. Over het laatste gedeelte yan 'zijn reis liet 'Lauj terbach weinig los. „Een vluchteling moet tegen woordig vreemde wegen bewandelen, als liij veilig en niet herkend zijn vaderland wil bereiken." KONING FERDINAND MET NAAR HET FRONT. Uit Londen, 19 October. De Daily Telegr. meldt uit Rome, dat koning Ferdinapd van Bulgarije voor nemens was naar het front te vertrekken, maar dat hij op het laatsto oogenblik-dit plan opgaf tenge volge van een aantal anonieme dreigbrieven, waarin hij met den do#d wend bedreigd. TREINRAMP IN FRANKRIJK. Uit St. Etienne, 18 October. Een trein met herstete lendc gewonde'soldaten is bij den tunnel van St. Pri- vat ontspoord 'door het 'breken van eèn koppel stang. Zeventien dooden en tal van gekwetsten zijn reeds uit de overblijfselen te voorschijn gehaald. CHOLERA. Uit Kopenhagen, 18 October. Verich, de chef van den gezondheidsdienst te.Kopenhagen, verklaarde in een interview, dat niet alleen te Kiel, maar ookte' Berlijn veel gevallen van cholera zijn voorgekomen. Men heeft eveneens 600 gevallen van -typhus1 gecon stateerd. De gezondheidstoestand-in, Duitschland moet wor den beschouwd als aanleiding gevend tot ernstige be zorgdheid. BH ONZE NABUREN. GRONDSTOFFEN VOOR DE TEXTIELINDUSTRIE, ENZ. Een der correspondenten,,yan het Hdbld. &an de Oostgrens schrijft: j f Het gebrek aan grondstoffen in Duitschland Voor de textielindustrie wat 'er nog aan jute, katoen, hennep e. d. aanwezig is, heeft de regeering ten be hoeve von het leger in beslag genomen, om bet te gelegener tijd in sommige fabrieken te laten ver werken doet naar nieuwe stoffen omzien. De di recteur-generaal E. Küblerh Wilmersdorf behandelt in de Mededeelingen van het „D. Landw. Ges." de vraag: Weike vezelplanten zullen we jn Duitsch land aanplanten? en antwoordt: hennep en vlas. Deze beide planten zijn vroeger in Duitschland veel verbouwd, doch zijn door andere vervangen, die minder werk vereischen en meer rendabel zijn. Malar de wereldoorlog heeft thans geheel andere toestan den goschapen en nu bedenkt men, dat do hennep vezels op de voortreffelijkste wijze do Indische jute kunnen vervangen en dat het vlas door zijn katoen achtige vezels èen uitstekend vervangingsmateriaal oplevert van de Amerikaansche katoen. De omvang rijke werkzaamheden van, den landbouwer, vroeger verbonden aan het winnen van vlas of hennep, kun nen voor een groot deel vervallen. Hij heeft thans de uitgetrokken hennep -of 't vlas slechts te drogen, de zaden te winnen door 'dorschen -of repelen en de overgebleven stengels der hennep of het zooge naamde vlasstroo 'in 'halen te persen en tegen be hoorlijken prijs af te leveren aan 'de inrichtingen, waar de vezels worden, gewonnen en na volkomen gezuiverd te zijn, -voor de textielindustrie of de touwslagerijen worden bestemd. De behandeling van het vlasstroo eischt maar weinig meer zorg. De v las vezels zijn, natuurlijk goedkooper dan "het ongedorschte vlas, omdat het vlaszaad alleen reeds een groote opbrengst geeft. Maar ook de mooie, lange vezels dezer plan,t zijn voor de industrie zeer doelmatig. 'De geweven stoffen laten zich helderwit bleekcn, zijn sterker dan de uit katoen vervaardig de stoffen, buitengewoon fijn van draad en laten zich ook in de spinnerijen betrekkelijk goed be handelen. Nieuwe spinmachines zijn in Duitschland spoedig genoeg en in voldoende hoeveelheid te ver krijgen. De ylaszaden hebbenN als hoofd, of bijpro duct van den vlasverbouw ook hun groote waarde. Voor de fabricatie van olie zijn e n de zaden van vlas e n ook die van hennep van niet geringe be teekenis. De hennepzaden bevatten va,n 3040 'pCt. olie, welke uitstekend als verlichtingsmateriaal kan dienen, en gebruikt wordt bij de bereiding van groe ne zeep, van vernis, enz. enz. Ook de van de uit geperste zaden vervaardigde oliekoeken hebben groo te voeder waarde, daar ze voor -30 pCt. stikstof be vatten. Het lijnzaad bevat ongeveer 28% olie, die in gezui erden toestand uitstekende diensten in de huishouding bij de bereiding der spijzen kan bewij zen. Ook als lijnolie doet deze olie haar nut bij de bereiding van zeepen, van vernis, voor de verlich ting, enz. Verder is bij de vervaardiging Van kunst matige rubber, van linoleum, waschdoek, enz. lijn zaadolie een belangrijke grondstof. De lijnoliekoe ken zijn een waardesvol veevoeder. De verhouw van vlas cn hennep op groote schaal kan Duitschland voorzien van vezelstoffen, oliën en voederartikelen, waaraan het hoe langer hoe meer behoefte heeft. Marktberichten. WARMENHUIZEN, 20 October. Gewone uien f 7.50 a 7.80, roode kool f 6.60 a 15.10. witte kool f 6.50 a 21, gele kool f 3.50 a 10.80, wortelen f 1.65 per baal. NOORDSCHARWOUDE. Woensdagochtend. Bloemkool f 6.70 a 8.10, roode kool f 4.50 a 17.20, gele kool 14a 13.10, witte kooi f 1.70 a 24,10. witte kool per wagon f 358 en 360. Dinsdag 23 wagons. BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagnamiddag. 566 baal uien f 7.30 ft 7.70, 284 baal wortelen f 1.65 a 2, 38 K.G. slaboonen f 5.60, 10800 bieten f 4 a 15.30. Woensdagochtend. 12700 bloemkool le soort f 5.50 a 10.30, 2e soort f 2.60 a 450. 37400 roode kool f 3.70 a 19, 18200 gele kool f 3.40 a 14, 17800 witte kool t 0 a 26.60. 4 wagons witte kool f 335 a 362, 500 bos wor telen f 1.30. GEMEENTE Z1JPE. Ingeschreven van 1619 October Getrouwd: Jan. Keuris, 25 jaar, te Anna Palulowna en Dicuwertje Muntjewerf, 21 jaar, te Zijpe. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in don morgen van den 20 October 1915, medegedeeld door. het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 780.6 te Heraosand, laag ste barometerstand 764.2 to Munchen. Verwachting tot den avoinid yan 21 October. Zwakke tot matige O. tot N.O. wind, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen, regen. Zelfde tempera tuur. Reclames. jWatcrzucht dient niet beschouwd te worden als ©en ziekte, maar als eein ziekteverschijnsel. D|Q ziekte zelf zetelt gewoonlijk Sin. de nieren. '1 rage nieren onttrekken namelijk niet voldoende wa ter aan het bloed en dit water verspreidt zich op andere wijze. li)n de onnatuurlijke af scheiding uit do bloed vaten leidt tot waterzuchtige zwellingen onder de oogen, in de ledematen en het lichaam. Een kenmerkend verschijnsel van waterzucht is, dat de zwellingen zich slechts langzaam weder vullen, na dat men or met dien vinger op gedrukt heeft. Als do nieren de oorzaak zijn, treden gewoonlijk ookurine- stoornissen, rugpijn en bezinksel in het water op. Damplmden en aftapping verlichten ongetwijfeld hot verschijnsel, maar genezen het niet. Er is geen be tere behandeling in zulke gevallen don met Fostcrs Rugpijn Nieren Pillen, die de nieren tot werkzaam heid brengen, heelan en versterken, en het urinezuur cn de andere belemmerende onzuiverheden uit de urinë- kanalen en blaasN verwij deren. Zij verschaffen een vrijen uitweg aan bet opgehoopte water, en de waterzuch tige zwellingen verdwijnen langzamerhand. Een gere gelde leefwijze, voldoende rust, warme baden cn fris- sche lucht, alsook weinig gebruik van vleesch, thee, koffie en alcohol zijn bevorderlijk voor uw genezing. Fosters Rugpijn Nieren Pillen hielpen zelfs in ge vorderde gevaÏÏon van nierkwalen en de daaruit voort vloeiende kwalen als waterzucht, niorgruis, rheuma- tiek. rugpijn, ischias, niersteen, spit enz., hoewel na tuurlijk de beste resultaten verkregen worden bij tij dige behandeling etn gebruik bij het optreden der eerste verschijnselen van nieraandoening. Te Schagen verkrijgbaar bij J Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangstvan postwissel a fl.75voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzion is van nevenstaand handelsmerk. Plaatselijk Nieuws. UITSLAG VERKOOPING. Bij de op 19 October jJL ten overstaan van Notaris Van'den Bergh te Schagen gehouden verkooping dei- onroerende goederen van wijlen den heer Jb. stam mes Sr. werden verkocht: lo. De boerenplaats met arbeiderswoning, wei- en bouwlanden aan den Bonkelaarsdijk onder Schagen, groot 23.39.70 H.A. aan den heer P. Stammes Jzn. te Schagen voor f 48091.—, 2o. De boerenhofstede mot eenige perceelen wei- ©n bOouwland op Grootewal onder Schagen, groot 7.87.20 H.A, aan den beer J. de Veer te Schagen voor 123850. 3o. De arbeiderswoning met bouwland op Grootewal, groot -<27.40 A, aan den heer P. Stammes Jz. voor noemd voor f 1910.—. 4o. Zes perceelen weiland, op Grootewal, te zamen groot 8.07.40 H.A., een den heer N. de Boer te Sneek voor f 22740. 5o. Twee perceele:". weiland op Grootewal aan de Leels, te zamen groot 2.54.10 II.A, aan de hoeren J. Wit Pzn. os. voor f 6155. 6o. Twee perceelen weiland op Grootewal, aan den Ij.utkewalderweg, te zamen groot 3.71.70 H.A., aan den heer P. Stammes Dzn. te Schagen voor f 9890.—. 7o. Een perceel weiland op Grootewal aan de Leots, groot 88.80 A, aan den heer S. Kroon te Heiloo voor f 2381.-. 8o. Een perceel weiland aan den Oudedijk onder Schcagen, groot 99.10 A, aan de heeren gebrs. Out te Zaandam en Purmerland voor 2401a Binnenlandsch Nieuws. ST. PANKRAS. Maandagavond had de heer J. K. 't ongeluk door den hoogen kant van den weg 't stuur over zijn fiets te verliezen. Daardoor reed kij; tegen een juist pas,sno renden rijder aan, waardoor een leelijke botsing oin- verm'ijdelijk was. De fietsen weiden leelijk gehavend, dooh ook de heer K, werd aan wang en oog deerlijk gewond, 't. Ook bleek zelfs mn weinig ingedeukt. Toch hoopt men op behoud, van het zoo gekwetste oog, De verkooping opi 19 Oct. j.1. van 27.46.48 H.A bouwland van wijlen den heer N. Hennemain Cz., had geen gunstig verloop. De perceelen 8—13 werden ge- presenleerd, waarvan de heer P. Keizer voorloopig kb-,^ per werd van no. 8. groot 2.81.50 H.A. voor 14585, van nos 9. 10, 11, groot 1.11.50 H.A, 1.95.70 H.A en 0.35.40 H.A. voor f 9025, en no. 13, groot 18 snees, 181/4 snees en 20s/4 snees voor resp. f 31J 33 en f 33 per snees, ten deel viel aan K. Ursem, Jb. Bus en Jb. Bak ker. De afslag zal a.s. Dinsdag 26 Oct. plaats hebben. BETUIGING VAN LEEDWEZEN. Met betrekking tot den op 29 Juli door een Duitsch vliegtuig gepleegden aanval op het Nederlandsch mo torvaartuig Cornelis op de Noordzee, verneemt het Haagsche eorrespondentiebureau van bevoegde zijde dat, terwijl de voorstelling der feiten zooals die van Duit sche zijde wordt gegeven blijft verschillen van die van den gezagvoerder der Cornelis. en met name van Duit sche zijde wordt volgehouden dat net vaartuig de Nederlandsche vlag niet voerde maar deze eerst er- toonde na den aanval, de Duitsche regeering niettemin aan de Nederlandsche regeering haar oprecht leedwezen heeft betuigd wegens het gebeurde. SMOKKELEN. De grenswacht te Losser bekeurde Maandag on Dins dag 17 smokkelaars in margarine en allerlei levens middelen. Dinsdag is een smokkelaar een fabrieksarbei der te Losser, door de grenswacht doodelijk getroffen. Hij kreeg een schot in den rug. Men meldt uit Enschede: Toen gister na middag vier smokkelaars te Glanerbrug op het herhaalde aanroepen der Nederlandsche grens wacht niet bleven staan, werd op hen geschoten. Do 27-jarige S. jsiebenga werd getroffen door een kogel, die dwars door de long ging. De gewonde is naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht. VERKIEZING TWEEDE KAMER, AMSTERDAM, DISTRICT IX. Ten stadhuize te Amsterdam had gisteren de officleelo candidaatstelling plaats voor de verkiezing voor da Tweede Kamer in district IX (vacature-Vliegen). 'Candidaat werden gesteld ido heeren: Jan van den Tempel. S.D.A.P.Willem de Vlugt, anti-rev.D. Wijn koop, S.D.P. De stemming is bepaald op Dondeui.-g 28 October, de herstemming zoo noodig op Donderdag 4 November, MINISTER iREUB'S ONTWERPEN. Naar de N, CL verneemt, zullen de ontworpen van minister Treiib nog .vóór het einde deizer weck de Kamer bereiken. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOOrtD- HOLLAND. Hot bostuur van bovengenoom den Bond noodlgt haar leden uit tot bijwoning van eene buitengewone vergade ring op Vrij;dag 22 October 1915, 's middags te 12 uur in het café Central te Alkmaar, tot besproking van de regeling ten behoeve van de voo'rzioniug in <ii> behoefte aan kaas voor blnncnlanasch gebruik. Het bestuur adviseert om voor deze wéék de 40 pet. kaas, die voor binnenlandsch gebruik moet worden gereserveerd, af te staan tegen maximum regeerings- prijs en de overige 60 pet tegen bultenlandschen han- dclsprijs. EEN ZONDERLING OPTREDEN. Een in de sportwereld welbekend student te Ara sterdam bevond zich Maandagmiddag alleen op het voorbalcoii van een der AmsterdahJsche gemeente-trams, toen achtereenvolgens bij hem op het voorbalcon een heer in burgerkleeding en eenige agenten van politie in uniform plaats namen. Op het Sophiaplcin ver zocht de heer in burgerkleeding hem eensklaps uit te willen stappen en nem naar het politiebureau te volgen. De student, moenende dat de heer een grapio wilde maken, antwoordde dat hij er aan do volgende halte uit dacht te gaan, waarop de agenten hun stokken trokken en de heer in burgerkleeding een recher cheur van politie zijn penning toonde. Daarop volg de de student 0ogenblikkelijk den rechercheur. Nauwelijks buiten de train gekomen, wierpen do politiebeambten zich op hem, pakten hem stevig aan den nek en de beide armen vast en „geleidden" hem, in het midden van een verheugde volksmenigte, het Singel op naar het bureau van politie. Op zijn veJe muien her haald verzoek hem los laten, daar hij zich niet ver zetten zou en gaarne mene wilae gaan, werd geen acht geslagen .Spoedig hoorde hij nu de reden van d,c arrestatie: men had hem aangezien voor „Haagscko Leen" voor den inbreker bij. minister Treub. En niet waar, een inbreker bij; een minister... bijna... te pakken, dat moet met kracht en energie gebeuren. Waarom zij hem voor Haagsche Leen aanzagen? liet signalement gaf aan, dat Haagsche Leen minstens een hoofd kleiner dan de goed uit de kluiten gewassen sportman moest zijn en het op het politiebureau ge haald portro! toonde niet de allerminste gelijkenis. Waarom dan? Wel een onbekende waarschijnlijk Haagsche Leen zelf of anders een vroolijke grappen maker had op straat den rechercheur gewaarschuwd en gezegd: daar voor op de tram staat „Haiagschö Leen". Voldoende aanwij!zingen voor den rechercheur om den aangever Haagsche Leen of een- grappenmaker te laten sohieten, (ijlings een troep agenten bijeen t« fluiten en de tram te bestormen. De student had nog de grootste moeite zijn identiteit te bewijzen. Een buitenlandsche pas, waarop zij'n por tret stond, werd onvoldoende geacht en dat het portret van Haagsche Leen niet opi hem leek en het signalement niet klopte, deed ook niets ter zake. Neen, een agent, die een persoonlijke kennis van Haagsche Leen was, moest er bij> gehaald worden en toen die verklaarde dat de gevangen Haagsche Leen niet de echte Haagsche Leen was, kon onze student vertrekken. Het Hdbld. voegt hieraan toe: Wij weten niet wat ons in dit ongel 00felijk dom en ruw optreden van den rechercheur het meeste ver baast: de lichtvaardigheid, waarmede hij is ingegaan op de aanwijzing van een onbekenden voorbijganger of de ruwheid waarmede hij een op zulk een vermoeden gearresteerd persoon heeft behandeld. Indien onze Amsterdamsche rechercheurs meer op dergelijke wifze en op dergelijke „aangifte" optreden, zijn dé ordelievende buigers in trams en op straat heel wat minder veilig dan b v,... Haagsche Leen. En he!»l>cu wij heel wat meer reden om onze rechercheurs to vrcezen dan Haagsche Leen. VERBODEN GROENTENUITVOER. Verboden is de uitvoer van alle groenten in gezouten of gedroogden toestand of op andere wijze verduur- aaamd, welke in verschen toestand niet mogen worden

Schager Courant | 1915 | | pagina 2