Alititu Nieiws- DONDERDAG 21 OCTOBER 1915. 58ste Jaarg ang. N0.J68I. UitgeversTRAPMAN Co. Predikbeurten. Uit en Voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. SCIAGEB CÖÜRAÏT. l)it blad verschijnt viermaal por week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en 1)VBBTBÏTTIBN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAQEN, LAAN D 5. - lol. Teleph. No. 20. Prijs por 3 maandon f 0.85 per post f 1.-. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewgrao f 0.86, iedere regel meer 0 ct. Groote lett. worden naar plaatar. bere. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 19 October. MISHANDELING MET EEN STOK. De eerste zaak, die heden aan de orde werd gesteld, betrof zekeren P. Klaver, een veedrijver uit Spanbroek, die den 6den September jl. 'aldaar een beetje mot kreeg met den veekoopman Gotne- lis Weyer, mede aldaar wojonachtdg. De herrie liep over den verkoop van een kalf. Het kwam, zooals dat meer gaat, van woorden, tot daden en ten laat ste sloeg Klaver'er met den. veedrijversstok op los. Toen was het mooi genoeg en werd het 'een rechts- zaakje. Klaver kan Wever nog wel ieens een 'dure klap op het hoofd gegeven hebben, met dat stokje want de eisch wegens de gepleegde mishandeling, was nu i 25 of 10 dagen hechtenis. WEDERSl'ANNIGHEID IN DRONKENSCHAP. De vo'gende was een zekere Gerbrand Zoon, een boerenjongen uit Warmenhuizen, die zich den 15en Augustus jl. aldaar op de kermis te goed had ge daan aan de jeneverflesch en in dat stadium werd aangetroffen door den gemeenteveldwachter Halm en den rijksveldwachter KonynJ'uit Alkmaar. Deze bei den wilden Zoon voor zijn eigen veiligheid zoowel als voor die van anderen, van, de straat brengen ep. in het arrestantenlokaal deponeeren ter ontnuchte ring. Maar Zoon had zijn eigenbelang allang uit hert- oog verloren en ging schoppen en trappen enz. uit alle macht. Was hij moe dan. ging hij weer eens op den grond liggen en hij vertikte het op alle ma nieren om zich fatsoenlijk te laten opbrengen. Zijn betoonde hevige wederspanpigbeid berokkende hem nu een eisch tot 14 dagen gevangenisstraf. RELEED1GING VAN EEN MEISJE. I'. J. Bartman, gérant te Bergen, was boosr" op 'n dienstmeisje Anna. Volger, dat kwaad van hem had verteld tegen een buffetjuffrouw met wie Bartman verloofd was. Bartman kreeg daarover van zijn aanstaande het een on ander te hooren en als ge volg daarvan was hij kwaad geworden op mejuf frouw Volgen-, die hij voor alles en -nog^ wat uit schold. Deze dienstbode was daarover weer derhiate uit haar humeur, dat-zij een aanklacht indiende te gen Bartman. Deze was heden niet 'verschenen. Wegens beleediging werd tegen hem geëischt f 15 boete of 10 dagen 'hechtenis. EEN AANRIJDING EN HAAR GEVOLGEN. S. Ruiter, vrachtrijder te Grootebroek, was in 't laatst van Augustus per vrachtwagen onderweg-en de manufacturier Jan Koster per fiets, met daarop een pak 'mapufacturieren. Een 'minder gewenscht contact had er tusschen beiden plaats, met dit ge volg, dat Koster met zijn zooveel lichter karretje het loodje moest leggen en 'met zijn heele hebben en houwen omtuimelde. De rnapufac turenlmap dien de over het gebeurde'zijp beklag in, waarover Rui ter terdege gebelgd was. Eenige .'dagen daarna, op 28 Augustus kwam Ruiter door Lutjebroek rijden, waar hij zijn slachtoffer vap de vorige week in een deurpost zag staan. Toen werd Koster door Ruiter uitgescholden. Koster verkoos zich niet te laten be- leedigen en deed aangifte. Ruiter wou nu van het schelden niet veel weten, maar het was voldoende bewezen en tegen hem werd nu f 25 boete of 10 dagen hechtenis geëischt. KERMISRLZIE TE ZIJDEWIND. Dirk Jongbloed vap Noordscharwoude, was in den nacht van 12 op 13 September jl. -te Zijdewind te kermis. Daar was zooals telkenjare, heel veel volk le vinden. Onder moer bevond zich daar in het café van Bruin ook zekere J. 'Bieeker, een landbouwer u-it Harenkarspel, die al spoedig door Dirk werd opge zocht en toegesproken. Vap heel vriendschappelij- ken aard was het dsicours tusschen ken beiden ech ter niet. Dirk beweerde, nog geld van Bleeker te goed te zijp en maakte zich boos, dat dit pog niet betaald was. Bleeker en "Jongbloed raakten daarover ton aanhoore van anderen al spoedig aan 't kibbe len on ten laatst© ontzag Jongbloed zich niet* Blee ker aan te pakken en Ta schoppen en ie slaan. Jong bloed zd thans, alleen mapr te hebben geslagen en zulks niet i n, maat buiten het café. Voorts be riep beklaagde er zich op, gold van Bleeker tegoed te zijn. Maar dit 'mocht volgens de opvatting van den President toch. geen motief zijn .om iemand 'te mishandelen. Gerrit W es ter, ook bezig de kermis eens te be zichtigen, was toevallig getuige van-het'optreden van Jongbloed en deze verklaarde, dat Bleeker ip het café was geslagen ep 'geschopt en getrapt. Tegen den hardhandigen Jongbloed werd heden, f 20 boete'of 10 dagen hechtenis geëischt. EEN HERBERGRLZIE OP TEXEL. Nu was Fraps Verschuur van Texel aan de beurt. Hij was dep '29sten Augtustus jl. op Eierland, wajar hij iu het café '„Karseboom" -van -Dirk Lips een onderkomen had gevonden, Daar waren ook zekere Strubbe en 'Ludovicus van Dalen, waarmee Vor - schuur wat kwestie kreeg. Frans zed, leen hekel aan de Belgen te hebben en kreeg zoodoende, bij die min of meer onJvopMchtige 'uitlating een beetje kwestie. De gemeenteveldwachter Van der Poll werd er op attent gemaakt, dat er "herrie was bij Lips in de Karseboom en ging „full speed" heen. Juist zag bij Van Dalen bebloed uit het café komen ep ztag 'hij L- daarna dat Verschuur Strubbe ernstig mishandel de. Maar Vap Dalen was zloo 'toegetakeld, dat hij naar den dokter moest worden gebracht. Van der Poll ging 'met hem naaf dokter Wagenmaker en daar vielen de scherven 'glas 'uit 'Van Dalen's klée- ren. Beklaagde Verschuur ontkende heden de mishan deling. Hij had zelfs een snede met een mes over de hand gehad. En wat de mishandeling :van Van Da len en Strubbe betreft, dat had beklaagde zelf.niet gedaan. Dat hadden zijn maats gedaan. Maar diat vliegertje ging niet op. Do O. v. J. eischte eep maand, gevangenisstraf tel gen Verschuur. ONAANGENAME KLANTEN. Piet Eindhoven, sjouwerman te Hoorn, had zich In den avond 'van 19 September op stap begeven met een ander Hoornsch.jongmensch en samen klop ten zo dien. avopd aan bij den reiziger Fije. Deze kwam yoor en vooruit stoof de hond, die wel zin in.de vreemde avondbe&oekers leek te hebben. Eindhoven was brutaler pog dan zijn kameraad en zette den eepen voet op den drempel en den ande ren'zelfs op de mat en van den hond nam hij.beele- maal geen notitie, Fije stond zoo'n bezoek, waar men geen boodschap bij hem had, niet aan. Hij duwde Piet terug. Maar dat was niet geraden en Piet scheurde Fije naar buiten en gaf hem daar een ongemakkelijk pak ransel. Daar was een aap- klacht. van gedaan en heden eischte de O. v. J. te gen Eindhoven wegens mishandeling f 25 of 10 da gen hechtenis. EEN AARDAPPELENZAAKJE. De laatste beklaagde was Ar ie Broer, aardappe- lenschipper te Andijk, die voorloopig -gevangen ge houden is en wiens zaakje was aangehouden. Arie had op 15 Juli 107 zak aardappelen, die door den koopman G.J. van Kleeff 'van Grootebroek op de veiling te Boveukarspel waren gekocht, naar het station moeten -'varen. Dat had Arie gedaap maar hij had daar 104 zak-afgeleverd en moedwillig drie zak aardappelen in zijn schuif, achtergehouden. Die 3 zak verkocht Arie des anderen daags te Boven- karspel en van de opbrengst gaf-hij;ook een drietal helpers die in het complot van dat "achterhouden waren, ieder "een fooi. Do rest streek Arie zelf op. Die helpers waren 'Jaap 'Mol, Klaas Vriend en ze kere Goos. Er schijnen nogal vaak knoeierijen niet ter vei ling gebrachte 'aardappelen enz. plaats te vinden en zoodoende werd er alle aandacht aan het zaakje geschonken en een nauwkeurig onderzoek volgde. Daaraan had Arie te danken, dat hij de blauwe trap pen'op moest. Hij erkende dat bet gebeurd1 was met die aard appelen maar hij beriep er zich op, alles aan Van Kleeff te hebben vergoed. Aan de rechtbank vond men echter, dat bij dan toch wel geprobeerd had of het ea- door Vou 'loopen. En toen het vastliep heeft hij Van Kleeff de schade vergoed. De .O. v. J. vond zulk een delict in een milieu, waar veel op wederzijdsch vertrouwen moet kun nen gebeuren, nogal ernstig -en eischte 6 maanden gevangenisstraf tegen Arie, met bevel tot diens ge vangenhouding. Beklaagde zei zooveel schuld niet te -hebben "en niet het doel te hebben gehad om Van Kleeff te bestelen. Mr. Leesberg, verdediger, vond, dat er "indien de rechtbank zal kunnen veroordeelen, moet blijken, dat het ten last© gelegde bewefcen is. Daartoe moet blijken dat Van Kleeff eigepanr was, toen het feit plaatsvond. En dat was hij toen het delict gebeur de, nog niet, want wel waren, de aardappelen, waar onder de bewuste 3 zbk, op de veiling door Van Kleeff gekocht, maar ze waren hem toen nóg niet geleverd. 'Doch 'niet de koop alleen vormt overgang van eigendom in den zin 'van het Burgerlijk Wet boek. Daartoe moet ook de levering eerst hebben plaats gehad. Danrom vraagt pleiter vrijspraak voor beklaagde. Daar naat 's advokaten inzicht de recht bank geen, aannemelijke gronden heeft voor verdere gevangenhouding, zou pleiter gaarne invrijheidstel- 'ing van zijn cliënt verzoeken. De rechtbank be - schikte hierop afwijkend, zonder te Taadkamoren. Na eenige re- en dupliek van Officier en verde digd, waarbij ieder precies op zijn eons ingeno men standpunt bleef staan, werden .do 'uitspraken bepaald op heden over 8 dagen en volgde hierna sluiting. ZONDAG 24 OCTOBER. NEDEHLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE fca: Schagen, 's av. 7 uur, Ds. De Graaff. Oudesiuis, voorm.'9-30 uur, Ds. Groeneveld. Winkel, 's av. 7 uur, Ds. Kars. Wieringcrwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Barnouw. Petten, voorm. 10 uur, Ds. Nieuwburg. St. Maartensbrug, *s av. 7 uur, Ds. Nieuwburg. Anna Paulowna, voorm. 9.30 uur, Ds. Reinders. HaringhukJen, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Nieuwe Niedorp. 'Geen dienst. Cailantsoog, Geen dienst. Dirkshorn, voorm., 10-uur,'Ds. Dam3tó. H uisduinen, voorm. 10'uur, de heer Stavinga. Julianadorp. Geon dienst. RippolyTushoef. Geen dienst. Westerland, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Oosterland, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Den Oovor. Geen dienst. Heerhugowaard, voorm. 9.30'uur, Ds. Broekoma. Oude Niedorp, voorm. 9.30'uur, Ds. Vetbake. Veenhuizen. Geen dienst. Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds.'Theesing. DOOPSGEZINDE GEMEENTE to: Nieuwe Niejdorp. Geen dienst. Oudesiuis, voorm. 10 hiur, Da. Huizinjga (in af wijking van de aan do leden verstrekte -lijst van preekbeurten). Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. Stroe. Geen dienst. Barsingerhorn. Geen dienat. EVANGELISATIE to: Breezand, voorm. 10 uur, de heer Barends. ONZE BOEREN-MINISTER. Minister Tosthuina wordt langzamerhand genoem de bóeren-minister, cLw.z. minister Posthuma houdt uitsluitend en, voornamelijk rekening met de belan gen van den boerenstand, 'schrijft de „Limburger Koerier". j 1 Minisler Posthuma schijnt te vergeten, dat hij aan het hoofd staat van het departement van Land bouw, Nijverheid en Handel. Landbouw is ZJExc. al lerbest toevertrouwd, doch de belangen van nijver heid en handel dreigen 'inde'klem te komen. De politiek, die door den minister gevoerd wordt, ten'opzichte yan den uitvoer, vindt steeds meer en meer bestrijding. Nu weten, we wel, dat do belangen van de landbouwers en van de niet-agrariërs niet parallel loopen; de boer tracht niet ten onrechte voor zijn boter, zim eieren, zijn aardappelen zoo veel mogelijk geld te maken; de verbruiker daaren tegen ziet iedere prijsverhooging met leede oogen. Doch wanneer blijkt, dat 'de minister hierbij het meeste staat aan de zijde van de landbouwers, dan kan het 'niet uitblijven, of vroeg of laat moet er botsing komen., De boeren, verklaren het ronduit, dat ze nog nim mer „zod'n goeden minister" hebben gehad. Als Z.Exo. zich voorneemt, over een dag of acht de grenzen te sluiten, -b.v. voor den uitvoer van eieren, dan wordt zulks officieus aangekondigd. De eierenbandelaren hebben 'dus den tijd hun maatre gelen te treffen. In dien tusschen tijd gaan belang hebbenden naar Den Haag, en eenige dagen later is het uitvoerverbod weer 'grootendeels opgeheven. Als b.v. de minister het plan zou hebben den uit voer'van aardappelen weer toe te staan, tien tegen een, dal zulks een week van te voren békend werd. En tien tegen; een, dat onmiddellijk do aardappelen door de boeren en handelaren werden vastgehouden, waardoor de prijs van stonde -af aan zou stijgen. Wij willen geenszins ontkennen, dat het voor mi nister -Posthuma aangenaam is, alle belanghebbenden zooveel mogelijk te bevredigen, doch een speciale bevoorrechting van den boerenstand door Z.Exc. kan niet worden ontkend. Het wordt meer dan tijd, dat aan het tegenwoor dig systeem, hetwelk aan Landbouw in Den Haag gevolgd wordt, een eind komo. -De lange, bange winter staat reeds voor de deur. Kunstmatige prijs opdrijving moet met'alle kracht worden onderdrukt. Den minderen man, die het toch reeds zoo zwaar heeft te verantwoorden, moet de strijd om het be staan nog niet moeilijker worden gemaakt Niét meer uitvoer dan hard noodig is, -onze eigen voorraadschuren vergrooten, en maximumprijzen vaststellen met strafbepalingen voor de overtreders. Dat is gezonde politiek. TELELRGES1ELDE REIZIGERS. Sedert Maandag is op bet traject 'ArnhemElten een sneltrein ingelascht, die omstreeks halftwee des middags van Arnhem vertrekt en-zonder te stoppen te Elten aankomt. Blijkbaar hebben vele reizigers gemeend, Öat nu 'een 'goéde gelegenheid zich zoh voordoen om eetwareu naar Duitschlanü mee te nemen, waarvan'de uitvoer verboden is; tenminste, de meesten hunner bleken ruim van brood, worst, kaas, spek en tabak voo'rznen te zijn. Op het per ron te Arnhem evenwel is sdeert Maandag oen dofu- ane-dieiist ingericht; ieder, die met 'den bedoelden trein mee wil, moet zijn bagage te Arnhem reeds laten conlroleeron. 'Groote hoeveelheden eetwaren kv/amen daarbij voor den dag; de reizigers werden voor de kous gesteld, niet te reizen of hün eet waren te Arnbme achter te laten, en natuurlijk ko zen zij dan het laatste. Zoo Jziet Jmen de laatste dagen de soldaten der stationsbewaking en, trednbe- atnbten met enorme -hoeveelheden broodjes, sommi gen zelfs met heele kazen, vertrekken, die de -be doelde reizigers hun cadeau hebben gedaan. BITTERE KOUDE!.... De* winter nadert;, de eerste koude heeft zich reeds doen gevoelen. Het is hoog tijd de arme ge vangenen in Duitschland, "van warme onderkleede ren te voorzien. Stellen ondergoed worden klaargemaakt, tegen de prijzen van 3 h 5 gulden per 'stel'door het Interna tionaal Liefdewerk voor Gewonden en Krijgsgevan genen, onder Eere-Voorzitsterschap -van Mevrouw Cort van der Linden en Voorzitterschap var Me vrouw de Gravin De 'Geloes te Eisden, stichtster van het Liefdewerk. Giften geld of natura (nieuwe onderkleederen) ku: - - r-zonden wordenaan: Het Centraal Comité, te Maastricht- (StationlS. S.) on aan de verschillende comités: Amsterdam, Sin gel 334; Breda, Willemstraat 17; Den Haag, Park straat 73A; Maastricht, Station S. S. '(Centrale); Maastricht* Markt (Union, Beige)Roosendaal, Brug straat; Tilburg, Stationstraat. Liefdadige personen kunnen hun naam doen ver molden op de bordereau-kaart, die -'aan de gevan genon gezonden wordt en het onderteekend ontvang bewijs bekomen van de 'gevangenen, welke zij op deze wijze helpen. N.B. Het Centrale Belgische Comité van het In ternationaal liefdewerk, is officieel erkend in zijne hoedanigheid als Centraal Comité voor Nedeïland, va het groote Liefdewerk tot Ondersteuning van Bel gische Gevangenen, gevestigd te Le HAvre. EEN ONBETROUWBAAR COMMISSIELID. De burgemeester van Amersfoort, 'als voorzitter van de commissie van bijstand voor de gemeente lijke financiën, benevens de 'ander© 'commissieleden, hebben aan den gemeenteraad in een schrijven hun mede-commissielid K. gesignaleerd 'als onbetrouw baar. Ondanks duidelijke vingerwijzing nam in Dee. 1913 genoemd lid deel aan een commissievergadering, waar zijn eigen gronüverkoop aan de gemeente tor sprake kwam. Eveneens 'nam bij deel aan een, ver gadering op 30 September van dit jaar, waar over aankoop werd gehandeld van grond, van belaag voor de gemeente, toen zich voor die gronden een lief hebber had opgedaan. Genoemd lid was die liefhebber, maakt hot niet bekend op die vergadering, maar vervoegt zich spoe dig daarna bij den eigenaar om als particulier de zaak voor zijn principaal verder af to sluiten. Al dus het schrijven. De drie gewone commissieleden legden bij dat schrijven hun mandaat neer. In de raadsvergadering van Dinsdagavond werden, zij herkozen, terwiji met 14 tegen 2 stemmen een motie werd aangenomen, waarbij de houding van den heer K. werd betreurd. EIKELS EN BEUKENOTEN. Ook in het Gooi wordt door oud en 'jong druk naar eikels en beukenootjes gezocht. Voor eikels wordt daar f 2.50 per 'HL. betaald, beukenootjes kun nen voor f 18 per 100 KG. geleverd worden. Ook wilde kastanjes worden graag gekocht. Met toestemming van de eigenaars zoekt de'jeugd tuinen' en builens af, een spoedig bijeengeraapte HL. dezer vruchten brengt-f 1.50 op. Uit Friesland werd telegrafisch aan'den minister van Landbouw gevraagd, of do uitvoer van eikels verboden was. 'Toen daarop een ontkennend ant woord inkwam, was de markt in eens weer omge keerd. De noteering evenals koers! ijsten door opkoo- pers aan hunne huizen of in kunne winkels opge hangen gaf al gauw hoogere prijzen te zien. De prijs liep de concurrentie is ook in dezen han del al weer groot snel op en was Dinsdagavond al weer f 4 f 4.50 per HL. De kleine opkoopers, 'die Zaterdag en Maandag tegen f 2 k f 2,50' verkochten, zijn de dupe van heit valsche gerucht geworden. Het blijkt, dat de eikels, wanneer zij opgetast wor den, gauw erg gaan broeien 'en dan verloren zijn. Drie wagonladingen zijn al aan de Duitscbe grenzen afgekeurd. Men gaat ze nu daarom eerst drogen. WIER INGERYV AARD. Woensdagavond hield de vereeniging Burgerkring haar eerste bijeenkomst in bet lokaal van den beer D. Haverkorn. De zaal was bijna geheel gevuld. Do heer P. de Leeuw spreekt in zijn openingswoord den wensch uit, dat de komende winteravonden weer oven gezellig zullen'zijn dan in den afgeloopen win ter. De lezing had do heer P. Harder op zich ge nomen, waarvoor hij had gekozen:.„Waarom de Mot tige niet kwam", een schets uit het volksleven. Dit werd zeer goed voorgedragen, hetgeen ook wel bleek uit de aandacht, waarmee dc- spreker werd gevolgd. Als bijdrage werd door vijf dames en hoe ren een lied gezongen, getiteld: „Het Europeesch oorlogslied". Een beetje begeleiding van piano was zeker aan te bevelen geweest. Toch werd het -heel aardig gezongen. Verder werd de avond gevuld met voordrachten voor 1 en 2 personen, waarbij echter met steeds de volle aandacht was. De commissaris van ordo had 'vel krachtig kunnen optreden, het schijnt vooe sommige jongelui nu ten eenemale wel ondoenlijk voor een wijle hun mondje eens dicht te houden. Men'dicnt in 't oog to houden, dat het toch feitelijk Nutsavonden "zijn, welke yoor de go- huwden gezellige bijeenkomsten moeten en kunnen zijn. Tot slot werd nog 'gelegenheid gegeven tot een dansje, waarvan natuurlijk een dankbaar gebruik werd gemaakt. DE UITVOER VAN ARBEIDERS VERBODEN. Dinsdag heeft de conferentie plaats .gehad 'tus schen het Kamerlid Spiekman en twee hoofdbestuur ders van den Metaalbewerkorsbond, de beeren Dek kers en Danz, met den minisler yan Oorlog over het bekende verbod 'voor de metaalbewerkers om naar Engeland te gaan. Door den heer Spiekman werd bij don minister de zaak ingeleid en te kennen gegeven, dat men, zich dezerzijds moeilijk kon neerleggen bij een maat regel, waarbij het den arbeiders onmogelijk werd gemaakt, om, indien 'zij dit voor hun belang noodig achtten, naar het buitenland Te vertrekken. Door de hoofdbestuurders van den Metaalbewer- kersbond werd betoogd, dat, indien'het verbod mocht worden gehandhaafd, hetgeen ze zouden betreuren, er dan door de 'regoering diende medegewerkt te worden om ook hier te lande de loonen voor 'de metaalbewerkers belangrijk té verhoogen. Door den minister weni medegedeeld, dat'hij zich hoewel noode, gedwongen heeft gezien tot dezen har den maatregel over 'te gaan in het belang van het land. Hij beriep zich op 'zijne wettelijke bevoegd heid en meende dat het landsbelang in dezen, even als in andete soortgelijke omstandigheden, diende te gaan boven het belang.van-particulieren. Omtrent de medewerking aan de verhooging der loonen, kon de minister, hoewel de zaak in ernstige overweging is, nog geen toezegging doem Voor1 de werklieden die zich reeds verbonden hebben naar het buitenland t©-gaan,-zal'zooveel mogelijk de ge legenheid daartoe nog werden gegeven. - i Volk. SMOKKELEN. Men schrijft aan het Kdbld.: Op dezelfde terreinstrook langs de grens, waar vroeger werd dienst gedaan door een viertal kom miezen, 8urveillceren thans, behalve deze vier rijks ambtenaren, nog 00, 70, 80 militairen, die allen be- eedigd zijn als onbezoldigd rijksveldwachter. Ea toch heeft, er verboden uitvoer plaats. Vraagt men aan do belastingambtenaren hoe dit komt, dan halen ze de schouders 'op. Niet uit on verschilligheid. Want 'soms offerden ze onverplicht om beurten o?a maand achtereen hun nachtrust op, lom door een vrijb surveillance te probeeren wat te vangen. En vraagt men het don militairen, dan krijgt men ook van hen een antwoord, waaruit blijkt, dat'de smokkelaars meer handigheid bezitten in het tirailleeren door hei begroeide terrein, dan de grenswachters in het afsluiten van de bewa- kingslijn. Een feit is'het, dat zoo goed als in normale smok keltijden en zelfs nu misschim in nog sterker mate, al het doen en laten van de personen, met het. toe zicht belast wordt nagegaan. De goed „ingevoerde" smokkelaar weet dan -ook nauwkeurig, welke wegcsi de kommiezen volgen om van grenspaal tot observatiepunt en van punt tot paal te komen, zonals hun dienst het voorschrijft. En heeft de dienstdoende militaire grenswacht een zelfde schema yan patrouilleloopen van punt tot punt* dan zijn ook van deze spoedig de steeds ge volgde wegen bekend. Een systeem voor de grens- surveiliance met bepaalde punten, waar de burger lijke of militaire -wacht 'zich 'op vooraf bepaald© uren gedurende een korter of langer tijd moet-op houden, is eenvoudig onontbeerlijk voor het oefe nen van controle door de superieuren, zooals dit ook tlians nog steeds plaats heeft.' En daar.dit vaststellen van bepaalde punten in, een boschrijk terrein zich natuurlijk moet richten -naar, 'ook bij nacht, onbe twistbaar zeker aan te duiden, plaatsen, zooals een kruispunt van rijwegen, een wegdraai, een opval lende terreininzinking, een grenspaal, zoo kan het wel niet anders, of er moet een oneindige ruimte, b.v. de talloos vele denneboschgreppeis, overblijven, waarlangs de smokkelaars hun goederen kunnen ver- yoeren. 0 „Vrije surveillaiise" is de wensch'zoowel'van amb tenaren als van militairen. „We moesten kunnen, sj>eureD, waar wezelf meeuen iets verdachts te zien. Dat kunnen we nu ook wei,'maar dan volgt er altijd een verantwoording op, waar je wel gezeten hebt, en dat'ontstemt je, vooral als je dan nog ziet* dat ze je niet gelooven of ■vertrouwen." Een vrije surveillance, speurend en op den loer liggend aan de smalste boschgaatjes, bet zou wel het war© zijn. Maar welk systeem van ooi Jrole i* in staat vast te stellen, dat werkelijk op b'-paald-- plaatsen en op bepaalde uren gesurveilleerd is en b.v. niet gedut? Is do vindingrijkheid, die zich tegen woordig op zoo velerlei 'gebied openbaart* niet bij machte, om dit vraagstuk eenvoudig en afdoende op te lossen?

Schager Courant | 1915 | | pagina 1