il(iiiti Miiiis- DONDERDAG 28 OCTOBER 1915. 58ste Jaarg ang. No. 5685. UitgeversTRAPMAN Co. SC HASER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot *s morgens 9 nre wor st V >VERTEtn?IEN in hot eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHA8EN. LAAN D 5. lal. Teleph. Na. 20. Prijs per 3 maanden f 0.85 per post f D. Losse nnmmers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno. f 0.35, iedere regel meer 6 ot. Groote lett. worden naar plaatar. berek. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van DinBdag 26 October 1915. DIEFSTAL VAN ZINK EN LOOD. De eerste beklaagden vandaag waren ülürich Ze- mering en P, de Groot, Hoornsche sjouwerlui, die den iOden September jl. niet beter wisten te doen, dan wat in, de stad rond te slenteren, rondkijkende! of er niet wat viel 'te kapen. Het meenemen van zinken vergaarbakken, looüen toevoerpijpen, eto. is thans nog<»l „modern" 'en de heeren hadden spoedig wat van dat goedje bij elkanr. Getuige! Zaal 'had zé met den rommel onder den, arm zien marcheseren. 's AndTen daags al 'zeer vroeg waren ze bij een opkooper en daar werd woor een zacht prijsje de hee'e 'rik van de hand gedaan. Het spreekt van zelf, dat van de opbrengst door de heeren eeu har tig neutj® werd genomen. Ze verklaarden trouwens, al dronken te zijn toen zij de grap begingen. Ze hadden dus niet geweten wat ze deden. Een nogal handig argument, maar dat toch niet veel gaf. Ze hadden hun verwijderd doel: op een „fatsoenlijke" manior aan een borrel te komen, toch nog ;aaxdig voorbereid 'en, bereikt. Maar de 'politie 'kreeg hen in, de gaten, toen, ze zat en wel de 'moede 'eden 'op de Hoornsche boot hadden neergevlijd en daar lagen te snurken. De beide lieeren en de gestolen spullen waren weldra zorgvuldig ter beschikking van, den .rechter te Alk maar gedeponeerd, waar 't tweetal thans nog in voorarrest zaL De Groot zegt, niets meer er van te weten, doch Zemering herinnerde zich deze episode uit zijn 'le ven nog best en bekende alles. De Officier eiSohte tegen elk der beklaagden 10 maanden gevangenisstraf. Do verdediger'Mr. Verdam refereerde zich wat den eersten beklaagde betrof aan, het oordeel der Rechtbank en vroeg vrijspraak vooV- nummer twee. DIEFSTAL VAN EEN HORLOGE. Het tweede zaakje was contra Adrian.us Wolfs, los werkman te Alkmaar, die in den nacht van 22 op 23 September 'jl. in ,,'t Wapen van Heemskerk" een danspartijtje had meegemaakt en 'later in wat luchtige stemming een horloge met ketting heeft ge stolen ten nadeelo van Frans Paganp. Deze had als commensaal in 't logement Bakker zijn vest met horloge erin neergehangen, welke onvoorzichtigheid hem zijn horloge kostte. Maar Wolfs had met zijn vingers van 'een anders, goed af te blijven en tegen'hem werd 5 maanden gevangenisstraf geëischt. Mr. A. P. H. de Lange, -verdediger, wees 'op het onvoorzichtige van Pagano om een horloge zoo zor geloos in ieders bereik te hangen. RUZIE TUSSCHEN BELGEN. Theophilis Thion, Albertus Gijzel en Johannes Gijzel, Belgen, kregen met 'een landgenoot, Van He vel ruzie. Dat 'gebeurde op 11 Juli te Anna Pau- lowna, waar het heele 'stelletje werkzaam is. De ruzie scheen over do vrouw van Thion en .die van Van Hevel te zijn ontstaan. In de herberg van, G. Wit aan den Zwinweg liep het dan spaak. Met stok ken, bierflesschen "en 'zoo 'we;rd ijverig gewerkt en Van Hevel kroeg geweldig op zijn baaitje. De eisch 'tegen Thion en de Gijzeïs was: ieder drie maanden gevangenisstraf. VECHTPARTIJ MET HET MES. Johannes Hendriks, een landarbeider uit Apel doorn, kreeg den 22sten Augustus jl. ruzie .met een paar Belgen, over een fiets. Hendriks en de ande ren waren ook te Anna Paulowna werkzaam en be landden in bet café 'van .Dekker aldaar. De vrouw van den kastelein zag Hênldtriks met het "mes .bezig en hoorde hem schreeuwen niet bang te zijn voor de Belgen. Zij heeft, hem toen nog gewaarschuwd, geen mes te gebruiken. Doch hij wilde niet hooren 'en gaf zekeren Alfons Carpentier, èen por in zijn nek, terwijl een andere Belg een snede over de kleeren kreeg. Hendriks ontkende thans, een mes gehad te heb ben. Drie getuigen h décharge rukten nog aan, doch hadden van de heele 'geschiedenis niet veel gezien. Tegen Hendriks werd 3 maanden gevangenisstraf geëischt. KEN LIEFHEBBER VAN LOOD. Arie Timmer, een gewezen nachtwaker aan de ijzerfabriek te 'Alkmaar, jmoest nu terecht staan. Arie had zeker behoefte aan looödeelen en om .daar aan te komen, dacht hij niet beter te kunnen doen dan.... lood te stelen. Tientallen kilo's nam hij weg van het dak der'fabriek. .Tenslotte begon het in de machinekamer geweldig door te lekken'en 1 kreeg men de brutale diefstallen in de gaten. Onderzoek werd ingesteld en verschillende 'opkoopers nage gaan, totdat men tenslotte overvoldoende aanwij zingen tegen Arie beschikte. -Toen zat hij er tus- schen en hij trok zich de zaak zoodanig aan, dat hij heeft getracht zich van het leven te berooven. De O. v. J. eisohte een maand gevangenisstraf. DIEFSTAL VAN EENDEN. Martinus Petrus Nanne en Johannes Nanne, land- bouwors te Bergen, moesten'zich heden'ver antwoor den wegens door hen gepleegden eendendiefstal. -Ze hadden vijf eendon van Piet Akkerman gestolen en Hannes had 'er nog 'éen stuk of wat van zekeren Schroor meegepakt. Tegen elk der heeren Nanne werd wegens 1 die eendenliefhebberij 14 dagen gevangenisstraf go- AlKPVlV RUWE KLANTEN. Herman Speets, Waling Van Wijngaarden, Dirk Kooiman en M. Burger, allen Antiijkers, hadtien den 5den September 's avonds 'een paar jongens, ieder van een dame vergezeld, ontmoet. Toen, die paartjes in een cafeetje wat hadden getoefd en weer buiten kwamen, ontstond er herrie, aangezien een paar der tegen 't café gezette fietsen „leeg" waren. De ban den moesten 'weer opgepompt en een brievenbestel ler, v. d. Belt, die 't flauw vond, moest het ontgel den en kreeg van' Speets en diens makkers „op slag". Maar gelukkig voor den besteller waren er enkele bezoekers, die zijn partij kozen. Met biljart- keuen en meer dergelijk wapentuig werden nu de vier Andijkers weggejaagd. Ze moesten zich echter wegens do op v d. Belt gepleegde mishandeling ver antwoorden. De O. v. J. was zeer verontwaardigd over het voorgevallene en eischte tegen elk der '4 beklaag- j den 14 dagen, gevangenisstraf. A.8. Dinsdag uitspraken. Binnenlandsch Nieuws. RAAD VAN HOOGWOUD. Vergadering van den Raad der gemeente Hoog woud, op Dinsdag 26 October 1915. Voorzitter de heer Breebaart, burgemeester. Allen aanwezig. Na opening volgt lezing en goedkeuring der no tulen. Naar aanleiding der notulen, deelt voorzitter mede, dat de vischverkoop 'goed marcheert en er beste kwaliteit wordt geleverd, waak-door het echter wel wat duur wordt. B. en W. stellen voor, de visch van gemeentewege -verkrijgbaar te -stellen en wel tegen den inkoopsprijs, plus 4% cent voor embal lage, vracht enz. .Allen voofr. Kuiper doet het nu hier en voor de .Woere heeft het Dagelijksch Bestuur ook iemand gevonden in den persoon van Arie Rood, schilder en winkelier aldaar, die niets heeft te doen en 'bereid is het daar en te Lambertschaag te doen, terwijl dat voor Kuiper te ver weg zou zijn. Met allen voor wordt Rood voor de Woere aangewezen. Volgt mededeeling dat .de heer B. Verhoeven uit I Spanbroek, die benoemd 'is tot hoofd "der school aan •de l.augereis, aidaar 16 October in functie is ge treden. Van mej. T. Goed uit Medemblik, die tot (onderwijzeres te Langeriee is benoemd, wordt .mee gedeeld, dat zij eveneens 16 October in dienst is getreden. Rogge is niet aangekomen, maar we zijn voor- loopig nog gered door de rogge die we in de ge- me-ente hebben, Voorzitter deelt mede, dat hij met den heer Vijn naar den Raad van State .is geweest over de elec- tnficatie-zaak. Zij verschenen daar voor een raad van achten. Door hen werd' aan ons de gelteele aaak voorgelegd en verschillende -vragen .werden tot ons gericht, die wij hebben beantwoord. Daarna werd de zitting gesloten en, "wij zouden later wel hooren, wat de Koningin daarover zal -beslissen. Voorzitter verzoekt, dit "voor kennisgeving aan te nemen cn voorts met vertrouwen-de Koninklijke uit spraak in deze tegemoet te zien. Wij hebben, zegt spr., d e t e ondervinding hiervan, dat als je zooh zaak hebt voor den Raad vun -State, het aanbeve ling verdient, er heen, te gaan. Er wordt alle gele genheid gegeven, om je zaak te verdedigen. En valt het in ons nadeel uit, dan hebben, we toch ons best gedaan, vindt da Raad. Goedgevonden, wordt, een suppletoir kohierHoor- delijken Omslag, vastgesteld op f 40.80. Aan de orde is de ArmenbegTOoting voor 1916. Alvorens tot behandeling over te gaan, stellpn "B. en W. voor aan D. Kos, bewoner van 't Armhuis, een duurtetoeslag te gevèn voor -1915, bestaande in f 25 aan geld en vrij wonèn, thans mo§t hij f 40 's jaars voor de woning betalen. Zoodat de toeslag dan in totaal f 65 bedraagt. Voor 1916 stellen.B. en W. voor, Kos vrij woc-n te geven. Allen voor. De heer Kooi vraagt oi Kos zelf heeft gevraagd om do verhooging. Waarop voorzitter bevestigend antwoordt. Do heer Kooi vindt het wel goed, alles is duur. I Voorzitter wijst er op, dat er gerekend wordt op f 300 subsidie van de gemeente aan het Burgerlijk Armbestuur bij het opmaken van de Armenbegroo- tmg. Er is echter slechts f 4.82% voor onvoorzien. Er kan dus niets buitengewoons gebeuren, of we zitten in zak en asch. Daarom stellen B. en W- voor in plaats van, f 300 subsidie f 100_ hooger te gaan en de subsidie op f 400 te stellen- Dan .hebben we althans ruim f 100 voor onvoorzien. De bedeer- ling kunnen we niet gaan, inkrimpen. Allen voor. Daarna wordt de Armenbegrooting behandeld. Ze wordt goedgekeurd in 'ontvangst en uitgaaf van f 4882.32%, met f 104.82% voor onvoorzien. Na een kleine pauze wordt overgegaan tot de ge meentebegroting 1916. Eerst komen, echter .nog -een paar subsidieverfctidken in behandeling. Van de Ver- eeniging Yolksmin is een .adres ingeiko'men, otm f 100 subsidie. B. en W. stellen voor er gunstig pp 'te beschikken. Allen voor. Het Hoofdbestuur van Vakonderwijs doet een van toeliohting vergezeld verzjoek om f 10 subsidie. Toegestaan. Mede wordt besloten de af deeling Hoog woud van Vakonjderwijs 'in plaats van f 100 thans f 120 subsidie toe te kennen, -f 60 .wordt daarvan afgedragen voor schoolhuur. Dan volgt voorstel aankoop'tarwe en, wel om voor 1916 nog 400 mud aan, te 'koopen. .De -beer Hartog ziet daarin voltrekt geen bezwaar. De prijzen zijn nu niet zoo hoog. Er kan geen schade op loopen. De heer Koorn zegt, dat "het wel goed gegaan is met den, oogst, doch er is 'toch een tijdje ge weest, dat het maar zóó was. En er 'zal in enkele partijen geoogste tarwe wel een beetje „schot" voor komen. De heer Hartog vindt 'er zal ook tarwe ge noeg zijn zonder „schot". J l' Voorzitter zegt: we kunnen het probeeren. B. en W. vragen machtiging, "t Is den bakkers best be vallen. 't Heeft de gemeente vorig 'jaar niets Jge- kost. De gemeente is alleen maar geldsohiet;Spr. zegt: voor goedo tarwe moet je hu wel f 10.50 -'ge ven. De beer Hartog vindt dat niet zbo'n hoogen pris. i Met allen voor verkrijgen B. en W. machtiging, om 400 HL. 'tarwe aan te koopen, aangezien de voorraad gauw 'op zal 'zijn en boven buitenland- sche tarwe de voorkeur aan inlandsche gegeven wordt. Mede wordt goedgevonden het aangaan van een geldleening van ten hoogste f 4400, om tarwe aan te koopen, tegen een rente van hoogstens 5% 's jaars. Aflossing vóór '1 December 1916. 'Rente en aflossing te vinden uit de gewone middelen. Dan is ingekomen een verzoek van den gemeente veldwachter, die vraagt om verhooging .Man -salaris. Zijn salaris is nu f 350 en hij vraagt f 150 vorhoo- ging. ingaautie Janliari 1915. B. en W. hebben dat verzoek besproken en adviseeren, om in verband met de huidige omstandigheden voor 1915 'n duur tetoeslag te geven van f 100. Voorts stellen B. én W. voor, om voor 1916, verhoogang van salaris toe te kennen van f 100. Blijkt dan later de toe stand nog ongunstig, dan kan de Raad nog altijd weer duurtetO£?lag in overweging nemen. De heer Koorn kan zich in beginsel met het ver zoek vereenigen. Maar 'waar nu het Dagol. Bestuur er al vrij goed over gedacht .heeft, 'door f 100. duurtetoeslag voor te stellen, kan spr. zich met dit idee ven B. •aa W. we4 vereenigen. Met allen voor wordt het voorstel aangenomen. Nu begint men aan de bcgrooting. Aanvankelijk hebben B. en W. de gomeentebegrooting aangebo den in ontvangst on uitgaaf sluitende op een eind cijfer van f 24716.52%. De Hoofdelijke Omslag is van f 6000 verhoogd geworden en op f 7000 ge bracht. Voorts hebben B. on W. ten" aanzien van enkele posten wijzigingen -voor te stellen. Bij den post van' f 450 salaris gemeenteontvanger vraagt de heer Schilder of een duurtetoeslag aan dezen ambtenaar niet op onzen weg ligt. De heer Hartog vindt van wel. 't Is voor-den ont vanger ook allen even duur. Ik zou geen voorstel er van maken om zooveel of zooveel te geven, maar wel ben ik voor 't idee. De heer Van Diepen 'vraagt, wat 's ontvangers inkomen is. Voorzitter zegt: het salaris van den heer v. d. Veen als gemeenteontvanger is f 450; dan heeft hij als tijdelijk ambtenaar ter secretarie f 150 's jaars. En verder beeft hij pensioen. Do heer Vijn vindt die f 150 voor assistentie op de secretarie, dat i s al duurtetoeslag. Voor vele werkzaamheden zijn. hem die f 150 toegekend. Als we hem nu nog' duurtetoeslag geven, zullen -er wel meer komen, die duurtetoeslag komen vragen. En zouden onze ontvangsten en uitgaven wel een# niet kunnen sluiten en zou de Hoofdelijke-Omslag van f 7'HJO nog niet voldoende zijn. 't Zal beter zijn, het niet al te veel .op 'te drijven. De heer Schilder: een salaris .van f 450 in dezen tijd is voor een gemeenteontvanger niet hoog en de f 150 voor 't werk op de secretarie noemt u, mijn heer Vijn, duurtetoeslag. .Maar ik niet. Hij heeft er wel degelijk zijn /werk voor geleverd. De heer Vijn: maar het komt door de omstandig heden, dat hij die f 150 heeft. Als we normale om standigheden hadden, dan was zijn Kuip niet noodilg en zou hij ook geen f 150 van dat werk 'genieten. De heer Schilder: maar dan had hij er ook geen werk voor te leveren, 't Is geen duurtetoeslag, 't is loon, dat hem'beslist toekomt. De heer Hartog vindt voor wat de heer v. d. Veen op de secretarie doet, f 150 's jaars ook niet hoog. De heer Vijn: dat kunnen wij moeilijk beoordeelen. De heer Schilder: mijn duurtetoeslag berust -op t salaris als ontvanger. En ik vind f 450 voor een gemeenteontvanger in de tegenwoordige omstandig heden te laag. De heer Vijn: -Kis .hij er alleen van moëst leven, dan was gr meer reden'voor .toe slag. Do heer Kooi is niet den heer Vijn eens, dat als we hiermee beginnen, de kans groot is, dat er meer om duurtetoeslag zullen 'komen.,De heer Vol vreest dat ook. De heer Vijn vindt f 450 niet minder dan wat een ander heeft als je aan 't vergelijken gaat. De heer Schilder vindt 'de f 150 voor secretarie- werk ook laag, De heer Vijn: we kunnen er wel aan beginnen, maar waar is 't einde? De heeren Kooi en 'Vel vinden dat ook. De heer Vijn zegt: dan komen de 'onderwijzers allemaal. De heer Schilder: de salarissen der onderwijzers zijn hooger. De heer Vijn: ze zullen er ook voel meer werk yóor doen.-— De heer Schil der: als we in gewone omstandigheden verkeerden zou ik er niet van gesproken hebben. Maar nu wel. De heer Vijn: als gemeenteontvanger en als tij delijk a .enaar ter secretarie plus het pensioen, dat .er v. d. Veen heeft, terwijl hij vrij wo nen heeft, zal bij 'ongeveer f 1000 inkomen hebben. Voorzitter zegt bet in zooverre met den heer Vijn enanderen eens te zijn, dat als wo met den heer y. d. Veen beginnen, 'wij al de gemeente-amb tenaren zullen krijgen. Mijzelve zal ik. dan.nog uit schakelen. Maar dan de weg om het alles betaald te krijgen. Als 'de Raad het wil, kan het alleknaal wel besloten worden. JMaar de heeren hebben dan de consequentie to aanvaarden. De f 150 belooning voor secretariewerk is voor :v. d. Veen overigens geen duurtetoeslag, dat ben ik met 'den heer Schil der eens. Waar Warmenhuizen f 600 aan een amb tenaar ter 'secretarie .toekent -en men te Berkhout een vasten ambtenaar ter secretarie f 500 'salaris laat genieten, daar is de bezoldiging van v. d. Veen zeker niet te 'hóóg. .Er is tegenwoordig heel wat werk. Het werk van den beer V. vVeen ter se cretarie is met f 150 heel laag betaald. Maart djaur- tetoeslag ontraad ik, zegt voorzitter. Als die aan enkelen wordt toegekend, zal'het .aan-allen .moeten worden gegeven. Maar u, mijnheer Schilder, kunt voorstellen om 'v. d.jVeen's salaris als tijdelijk amb tenaar ter secretarie te verhoogen. De heer Kooi: dus een soort gratificatie? Voorzitter: neen,, dat niet. Maar als tijdelijk amb tenaar ter secretarie zijn salaris verhoogen. De heer Kooi zou tegen duurtetoeslag zijn. Als we last willen aanhalen, moeten we dat doen. Ik zou 't een heel bezwaarlijk ding vinden. Even later als 'de post van f 150 voor tijdelijk ambtenaar ter secretarie de revue passeert, Peetnfc de heer Schilder de gelegenheid waar, om verhoo- ging yan dat salaris'voor te stellen en wel met f 5P, zoodat het f 200 wórdt, ingaande 'Januari .1916. De heeren Hartog en Koorn kunnen zich ermee vereenigen. Er is heel 'wat te doem De heer Kooi ja. maar hij moet er niet van leven. De heer Vijn: Van Wijk is ook 3 dagen per week thuis. De heer Kooi: dus dit is een tijdelijke maatregel voor duurtetoeslag? 'Voorzitter: neen, -dit is geen duurtetoeslag. De heer Vijn: en hoe 'lang duurt dan die tijdelijke verhooging? Voorzitter: zoolang als de mobilisatie duurt.De heer Schil der: zoolang tot v. Wijk weer voortdurend hier is. ;De heer Vijn: voorzitter zei, te willen ver zoeken, dat v. ■Wijk geheel 'thuiskomt. Voorzit ter zegt: als de burgemeester alles alleen 'moet doen, dan kan die het niet af en kan hij wel 'sta ken. U, Vijn, weet, dat 'er een massa te schrijven valt. De heer "Vijn verzoekt voorzitter bedaard te blij ven. Spr. zelf blijft er ook bedaard bij. De heer Kooi zegt ook, dat voorzitter zich niet heftig moet maken. Voorzitter zegt, het toch te bejammeren, dat een wethouder, die weet dat alles hier goed wordt be handeld, meent, dat we hier zoowat niets te doen hebben. Aan de 'militie alleen 'is al heel veel werk. De heer Vijn: het is. mij altijd een raadsel dat de Burgemeester-secretaris hier het drukker heeft dan het op 'andere plaatsen ie. Voorzitter zegt tot den heer Vijn: ik zou wel eens willen, dat u £4 dagen op do secretarie was. Dan kon li beter nog dan.nu beoordeelea hoeveel werk daar is. De heer "Vijn: als v. d. Veen's salaris verhoogd wordt, vrees ik, dat 'we anderen toch nog in een of anderen vorm zullen krijgen en er evengoed nog mee in nesten zullen komt®. De heer Kootn is overtuigd, dat er voortdurend werk ter secretarie bijkomt. Voorzitter zegt, dat voor varkensvleesch, boter, kaas, groenten, peul vruchten, aardappelen, de Burgemeester heeft te zorgen, als de ïnenschen dat willen hebben. En als hij dat niet deed, zou hij daardoor veel menschen benadeelen, die die artikelen wallen hebben. De heer Schilder wijst er nog eens op, dat zijn voorstel met duurtetoeslag 'niets Jaeeft ;te makt®. De heer Vijn: 't is toch onder het mom 'van duurtetoeslag. De heer Koorn: volstrekt niet! De heer Kooi: en hk zëg lang niet: „volstrekt niet". Bij stemming wordt het salaris van den tijde- ijken ambtenaar ter secretarie-met 4 tegen 3 stem men van f 150 op f 200 gebracht. Vóór stemden de heeren Schilder, Koorn, Hartog en Van Diepen; te gen de heeren 'Vijn,Kooi 'en Vel. Voor Staatsbladen staat f 45. De heer Vijn vraagt, hoe dat zoo hoog kan zijn, waar anderen er slechts f 7-50 voor'uitgeven. Voorzitter zegt: het 'Prov. Blad is er ook bij. De beer Vijn vindt het toch vreemd, zoo 'hoog. Als er iets bij is dat niet noodig is, 'of particulier werk, als er iets van u persoonlijk bij 6, dan wil ik dat-niet. Voorzitter haalt van de secretarie 'de betrekke lijke bijlagen, waaruit blijkt dat er volstrekt niets persoonlijks bij is en waarmee -de heer Vijn tevre den .is. Waar die bijlagen f 38.30 'in totaal aange ven, wordt' het bedrag van f 45 op de begrooting teruggebracht'tot f 40. Tenslotte wordt de begrooting onder algemeen goedvinden vastgesteld in ontvangst 'en uitgaaf op f 34499.61%, met f 88.03% voor onvoorzien. De gemeentcschulden zijn thans f 4150. De beer Hartog: dat dooit mooi af. Voorzitter vindt dit een heel werk achter den rug. Na vurige debatten komt ;men 'eindelijk tot rust. In de plaats van den héler M. de Jong wordt met o Igemeene stemmen, benoemd als lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer B. Verhoe ven, hoofd der school te Langereis. Infunctietre ding 1 November a.8. Voorzitter stelt aan de ortie het 'adres van de winkeliers om de winkels op Zondag te sluiten. Dit adres was in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Voorzitter deelt namens B. en W. mee, dat deze wel sympathie voor het adres gevoelen en voor het "streven dezer winkeliers. Maar om ver schillende redenen zou het, naar het B. en W. -voor komt, toch zeer moeilijk zijn, om er op in té gaan; wel vinden B. en W. het wenschelijk, dat de win kels op Zondag 'zoo min mogelijk open zijn- Maar verder kunnen ze ia hun advies niet gaan, dan tot het uitspreken eener wenpchelijkheid dienaangaande. Want als een wet of verordening in dit opzicht werd vastgesteld, zou die ook moeten worden uit gevoerd. En 'dat zou 'veel last veroorzaken. Niet alleen winkeliers, ook slagers, bakkers, kramen bp kermis .enz., zouden er in betrokken worden. B. en W- adviseeren daaroip wel, 'te verzoeken, het adres zooyeel mogelijk te steunen, maar geen verorde ning dienaangaande te maken- De heer Kooi vindt: die sluiten wil, laat die slui ten, maar laten we er geen bepalingen of verorde ning'voor maken. Bat zou een zeer bezwaarlijk ding worden. Overeenkomstig hot prae-advies 'van jB. en W. besluit de Raad, de wenschelijkheid uit te spreken, dat zooveel mogeHjk op Zondag winkelsluiting toe gepast wordt en dat op Zondag'zoo jmin mogelijk wordt gekocht. Ingekomen .is een schrijven van do Gezondheids commissie te Hoorn aangaande verlenging ontrui- mingstermijn fyan 'drie onbewoonbaar verklaarde woningen te Aartswoud. Zij schrijft, zich tegeneen uitstel van zes maanden ditmaal nog niet te willen verzetten, onder paetiedeeling echter, dat later niet andermaal in verlenging zal worden bewilligd, tenzij gegronde redenen dat zouden wettigen. ^Toepassing van uitstervingssysteem moet hier niet plaats vin den, meant de commissie. Een leeftijd van opgeveer 50 jaar, als van Mienis, geeft daartoe geen reden. Voorts Nvordt leedwezen 'uitgesproken dat elke motiveering ontbreekt, alsof verlenging van ontrui mingstermijn iets vanzelfsprekends is, in plaats van iots exeptioneels. In overweging wordt gegeven ter voorziening in woniagnjood, woningbouw van ge meentewege of van een woningbouwvereeniging. De Raad besluit na dit advies, de ontruimingster mijn voor de drie woningen met 6 maanden te ver lengen. Voorzitter stelt namens'B. enW. voor, om, daar do kosten van herstelling van den toren 'ongeveer f 600 beloopen, 'een tijdelijke geldleenjng voor dat btdrag aan <e gaan tegen hoogstens 5%, -af to lossen in 1916 en '17. Wordt goedgevonden- Voorzitter steit voor, den heer Verweij, oud-on derwijzer, die zich daartoe aanbood, aan te stellen als reserve-onderwijzer op een salaris van f 2 per dag, doch minstens f 50 per jaar, wat de heer Ver weij als conditie sielde. Dus of Verweij '25 dagen pei' jaar als reserve-onderwijze? dienst doet of minder, evengoed f 50 salaris. Spr. zegt, we hebben hier 4 scholen met 9 onderwijskrachten, er kanwel eens de een of ander ziek zijn. Dan is het wel ge makkelijk. Allen voor. Ten opzichte van de Langereizer school zal nog met N. Niedorp overleg gepleegd worden. Rondvraag. De heer Koorn wil eenig puin, dat bii het raadhuis ligt op het Paadje verwerken. Zal gebeuren. Hierna sluiting. KOEGRAS. Dinsdagavond werd de eerste Nutsvcrgadering met dames alhier ten huize van den beer 'J. Bij voet gehouden. Veel leden waren nog Jniet opgeko- n en, we1 jammer, want juist diegenen waar op ge rekend was, waren er Jniet. Toch werd de avond recht gczeHig doorgebracht. De lezing werd gehou den door den hoer J. Kossen, mot „Een juweeltje

Schager Courant | 1915 | | pagina 1