De Oorlog. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van een tante". Verdeer hefet de heer Tongerlo met nog enkele andere heer en. voor 'afwisseling gezorgd, de dames bleven achterwege met haar bijdragen. Het was 12 uur toen üe 'voorzitter de vergadering s'oot en een recht gezellig dansje besloot 1 dezen «persten Nuteavond. noodlottige vechtpartij. Gisternacht is aan boord yam de 'zeesleepboot „Poolzee", liggende 'te Maassluis, een vechtpartij tusschen leden der bemanning onfataan, waarbij 'de 19-Jarige matroos J. van Ruinph, wonende te Rot terdam, met een mes in de ^maagstreek werd ge stoken. Met de sleepboot „Kever" is de ernstig ge wonde naar Rotterdam gebracht en in het zieken huis opgenomen. Hij is aan zijn, wonden bezweken. HOOGWOUD. Dinsdagavond had ten overstaan yan Notaris Gottmer te Obdam 'de openbare verkoóping plaats van eene woning met schuur, erf, 'tui» en diverse perceeien weiland, samen groot 14.99.30 'HA., staan de en gelegen 'in het •'Zuidend alhier en toebehoo- rende aan de erven van A.'Groot.Jbz. De uitslag is, dat huis, schuur,* erf'en weiland, groot 13.45.50 HA., gekocht is aoor don heer G. VI aar te Avenhorn voor f 46360 en een perceel wei land, groot 1.53.80 HA., gekocht'is .door den heer D. Aartman, alhier, yoor f 3321. AARTSWOUD. Ghsteren had alhier de verhuring van eigendom men der 'Diaconie plaats 'voor den tijd van 3 jaren. De uitslag was als volgt: 1. Huis en erf, verhuurd'aan J. Zwaag voor f 111; voorhoen dezelfde voor f lil. 2. Tuin, verhuurd aan J. v. d. Bel voor f 31; voor heen dezelfde voor f 41. 3. Tuin, verhuurd 'aan, J. SilVer voor f 81; voor heen dezelfde voor f 29. 1 1 4. Bouwland, verhuurd aan Ph. Timmerman voor f 80; voorheen R. Rempt voor f 46. 5. Bouwland, verhuurd aan 'G. Raa 'voor f 148; voorheen C. SiTver voor f 06. 6. Tuin, verhuurd aan A. Moeijes voor t 16; voor heen dezelfde voor f 16.' 7. Bouwland, verhuurd aain'Jto. de'Beurs voor f 66; voorbeen dezelfde voor f 66. 8. Bouwland, verhuurd aan G. Raa voor t 50 •voorheen J. Moeijes voor f 36. J 9. Bouwland, verhuurd aan T. Bohekkerman volor f 36; voorheen 'dezelfde voor 'f 86. 10. Grasland, verhuurd aan R. éo.WiWoor f 164; voorheeD dezelfde voor f 126. 11. .Grasland, 'verhuurd aan H. J. Koksen voor f 171; voorheen dezelfde voor f 160. 12. Grasland, verhuurd aan R. Keppel voor 'f 161; voorheen dezelfde voor f 136. 13. Grasland, verhuurd'aan G.'Raa voor f 76; voor heen dezelfde voor f 68. Totaal f 1128; vorige maal f 927. WERINGEN. In. do algemeene vergadering van de kaasfabriek Nooit Gedacht te Hippolytushoef, werd 'besloten de uitbetaling der melk voortaan te doen geschieden op vetgehalte. Tot controleur *werd benoemd de heer P. de Oude, oontroleur der Fokvereeniging al hier, die 'zijn benoeming 'heeft aangenomen. Thans betalen alzoo alle viet kaasfabriekepj op.ons eiland op vetgehalte uit. WERINGEN. In den 'handel in 'gevi'scbt zeegras heer&cht alhier thans veel levendigheid. Geregeld worden partijen van 600 en '1000 balen afgeleverd. Hoofdzakelijk wordt dit uitgevoerd naar Duitschland, waar 1 op kwaliteit bijna 'niet golet wordt; terwijl ook België veel afneemt. Zoo zijn, 'vorige week -'per schipper van hier direct 1000 balen naar Oostende gezonden- De inkoop bedraagt hier -thans f 4 per 100 KG. en er bestaat veel kans, 'waar de 'meeste pakhuizen ledig zijn, dat ook a.s. voorjaar de prijs'hoog .zal zijn. WERINGEN. Vergadering der vereeniging V.P.N., op Dinsdag 87 October 1915, in 'heet lokaal 'van den heer N. Kok. Aanweizig waren 31 personen. 1 Na opening dor vergadering door den voorzitter, don heer Jb. Mostert, woxden 'door den secretaris, den heer P. Kaan, de notulen gelezen'en onveran derd goedgekeurd. De agenda 'der najaarsvergadering, -'welke op 13 November a.s. te Amsterdam wordt gehouden, wordt voorgelezen. Het'Hoofdbestuur .stelt voor de contri butie per lid en per jaar op 'f 1.50 te ■'brengen. Zoo dit wordt aangenomen, moet de. afdeeling het lid maatschap van f 1.25 verhoogen. Besloten wordt met 23 vóór 'en 8 tegen, 'dit te brengen op f U50. Hierna wordt de begro'oting yoor '1916 .behandeld. Deze werd goedgekeurd. De aftredende 'bestuursleden, de 'heeren Jb. Mos tert, F. Rump en P. Kaan, werden'herkozen en na men hun herbenoeming aan. Na vele stemmingen werd als afgevaardigde 'naar de 'algemeene vergal de ring te Amsterdam gekozen de heer C. V. TCoplrn en als plaatsvervanger do heer H. Rump, die na eenj go bespreking hun benoeming 'aannamen. Volgt verdeeling der groepen voor de verdeeling, welke op nader "be bepalen datum in het openbaar gehouden zal worden. Nadat dit Jis géesbied, merkt de heei J- Kooi op, dat in een vorige bestuursver gadering 'is besloten om die leden, welke wel eieren hebben, doch deze niet 'aan .de -V.P.N. leveren, niet te laten meeloten. Do heer H. Rump: dat is ook niet meer dan bil lijk. De heer A. Kaan informeert, of de leden die geen eieren hebben, wel meeloten. Dit wordt toe stemmend beantwöord. De heer D. Oden: .op het convocatiebiljet staat zonder meer, dat de leden die ter vergadering aanwezig zijn, medbloten. Bij stemming wordt met 26 voor en 3 stemmen tegen besloten, dat alleen de leden met eieren zul len loten. Het bestuur vraagt daarna da aanwezige.ledm'of deze eieren leveren, ja of neen, en mem komt tot üe conclusie dat 'alle aanwezigen eieren leveren oi eereleden zijn, (Groote hilariteit.) Een der leden verklaart eieren te, hebben en z-e niet mede te 'geven, want de ophaler komt met ""Deheor J. Kooi: ik ben'met mijn voorstel weinig opgeschoten. De heer H. Rjimp: wanneer een lid geen kippen heeft, kan hij ook geen eieren le veren, maar wanneer een lid-orndgaat bij de andere leden der V.P.N. en daar de'eieren opkoopt, is cut erger. De heer D. Oden: het beste is maar te zeggen, allen loten mede, behalve- D. Oden. Er wordt hierover nog'wat gedebatteerd. Het. De- stuur zal het verder regelen. Voor het nazien der rekening van, den.penning meester wijst de vooreitter aan de heeren Kooi, KBij* de rondvraag wordt op voorstel van,eeI* der aanwezigen besloten, in bet reglement op te nemen een artikel, dat bot mogelijk maakt, leden die tegen de belangen der vereeniging bandelen, te royeeren. Deze wijzigiatg'zal in de volgende vergadering be handeld worden. Hierna'sluiting. OUDE NIESD&RP. Woensdagavond werd in het 'lokaal van aen lie»- A. Mijts, door Notaris Kroon van'Zuidscharwouoe, publiek geveild 'hot huis.en erf met b°uwland. sa men groot 1.33.90 HA., eigendom van de erven v an wijlen den heer G. KooiJ, met'den. volgenden uitslag. Preceel 1 en 2, huis en erf en een akkerbouw- land, samen 'groot 13 snees, gekocht door de» neer iaahSM6»™g«kocht (joor tea teer I. J. M. Hage te Heerhugowaatd, voor f öii. Samen f 2597. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave dtt. *0.Detober lBlB wer den gevallen van mond- en klauwzeer geconstateeid. in Noord-Brabant '1 geval in elk der gemeenten Vessem, Hilvarenbeek, Alphen c. a. en Veldhoven; in Gelderlan|d: 1 geval te Gendringen; in Zuid-Holland 1 geval in elk der .gemeenten, Ke- thel en Spalamd en Owrschie; in Zeeland: 2 gevallen te StavenJsse; in Utrecht: 5 gevallen te Bnelrewaard; in Friesland: 1 geval te Baardéradeel; in Overijsel: J40 gevallen 'te Staphorst en 1 geval te Diepenveen; J in Drente: 1 geval te Hoogeveen; in Limburg: -6 gevallen in elk der gemeenten Wit- tem en Vaals, 4 gevallen JteKerkrede, '3 gevallen te Eysdeu, 2 gevallen in elk der gemeenten Eijgelisho- v-en en Slenaken 'en 1 geval in elk dei.' gemeenten Margraten, Gulpen, Mesch en 'Grevenbicht. Mlt. L. H. W. REGOUT. f Het agentschap Stefani seint uit Rome, dd. 27 Ootober, dat Hr. 'Ms. tijdelijke ■'gezant bij het Vati- caan, mr. L. H. W. Regoutt 'overleden is. De droevige tijding, die in de laatste dagen wel verwacht werd, 'is gekomen: mr. L. H. W. Regout, oud-minister van waterstaat, 'thans buitengewoon gezant van Nederland bij den Paus, is te Rome over leden; hij is slechts juist 54 jaar oud geworden. In hem verliest ons land een trouw dienaar, die den Staat in velerlei betrekkingen grooto diensten heeft bewezen, een man van groote bekwaamheid, van wiens toewijding aan Nederlands belangen nog veel verwacht-'mocht worden. EIKELS EN BEUKENOOTJES. Uit het Gooi schrijft men aan het-Hdbld.: De laatste winderige dagen hebben de eiken en beuken grootendeels van, hun)'vruchten,ontladen, pa den en lanen liggen - ermede als bezaaid. Jong en oud trekt er 'op uit om een deel van den buit bin nen te balen.'Zelfs heel'in. 't klein, per pond, worder eike's en beukenootjes aan, de'opkoopers afgeleverd. Voor eikels betalen dezen thans 4 en 5 cent per kilo, voor beukenootjes 11 k 12% 'cent. FABRIEKSBRAND TE 's-HERTOGENBOSCH. Gisteravond is omstreeks half negen, -'brand uitge broken in de machinefabriek van F. Gemen aan 'den Havensingel te "s-Hertogenboscht. De brand moet ontstaan zijn in de machinekamer en, werd het -eerst ontdekt door den machinist van de belendende ijzer gieterij der 'firma George 'Dufray, die onmiddellijk de politie waarschuwde. Alvorens de brandweer ter plaatse kwam, 'was de 'machinekamer reeds óén groote vuurzee en toen men eindelijk, water -kon geyen stond de geheele fabriek in lichtelaaie. Het vuur, vond gemakkelijk voedsel 'door den grooten voorraad brandstoffen en olie. De fabriek was ge sloten bij het ontdekken Van den brand en er was niemand van het personeel meer 'aanwezig. ZONDAG 31 OCTOBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE ti: Behagen, voorm. T'0 uur, Ds. De Graaff. Hervor ming. Collecte Gustaaf Ad'oTfvereeniging. Bchagerbrug, 's av. 6.30 uur, D*s. De Gtaaff. Collecte voor 'de Gustaaf Adolf Vereeniging. Veenhuizen, yoorm.,9.30-'uur, Ds. J. G. Kars. Winkel, 's av. 7 uur, Ds. Kars. Julianadorp, voorm. 10 uur, Ds. Van Griethuijsen. Doop. Huisduinen, 's av. '7 uur, Ds. Van Griethuijsen. Heerhugowaard, voorm. 9.30-uur, Ds. Broekema. Oude Niedorp. Geen dienst. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, D8. Witkop. Westerland. Geen dienst. Oosterland. Geen dienst. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. 'Leer.dertz. Nieuwe Niedorp, av. 7 uur, Da. Schermerhorn. Wieringerwaard, voorm. W.80 uur, Da.Barnouw. Petten. Geen dienst. Callantsoog, yoorm. 10 uur, Ds. Groeneveld. Kerkebuurt, voorm. 10 uur, Ds. Damsté. Dirkshorn, 's av. 7 uur, Ds. Damsté. Hervorming. Barsingerhorn, voorm. 9.80 uur, 'Df. Van Loon. St. Maartensbrug, voorm. 9.80 'uur, Ds. Nieuw- burg. Hervorming. Burgorbrug, 's av. 7 uur, Ds. "Nieuwburg. .Her vorming. Kolhorn, 's av. '7 uur, Ds. Theesifig. Herdenking van den Hervormingsdag, met welwillende medewer king dei Zangver eeniging onder leiding van den heer K. Dikstaal. I 1 DOOPSGEZINDE GEMEENTE tlfl: Nieuwe Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Van, Leeu wen van Aartswoud. Hippolytushoef. Geen'dienst. Stroe, voorm. 10 uur, Ds. Leend-arte. Noord- en Zuid-Zijpe. Geen dienst (in afwijking van de aan de leden verstrekte lijst van predik beurten) Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Van der Veen. EVANGELISATIE te: Rreezand, voorm. 10 uur, de heer Barends. Het'is wel eigenaardig, dat de berichten uit Pé- tersburg maar. steeds blijven 'spreken over 'den on- gunstigen toestand, waarin het Duitsóhe leger heet te verkeeren. Tiender laatste berichten vertelt ons hetzelfde. Het Duitsche leger bij Riga, aanzienlijk versterkt met zwóre artillerie, moet thans de Dunalinie for- cecren. De vijand neemt de nocdige maatregeüen om een beslissend resultaat te verkrijgen bij Uxkull, waar de terreingesteldbeid gunstig Jis. Het 'Russi sche leger bereidde zich voor op de toekomstige gevechten, die zeer zwaar zJullen zijn. Te oordeelen naar den toestand, waarin de Duitsche troepen ver keeren bij Riga en Dun,aburg en andere plaatsen van bet Russische 'front, kan ons leger moedig ten strijde oprukken, vol vertrouwen op de 'overwin ning .Het 'echec van het grootsche plan der Duit- sehers, dat gericht was op de vernietiging van het Russische leger, is zeJfs voor de Duitsche troepen geen geheim meer. Uit een correspondentie in de .„Kreuzzeitung", waarin een beschrijving wordt ge geven van de verschrikkingen der moerassen bij Pinsk, blijkt, datde 'Duitsche hoogere bevelvoe ring het niet meer noodzakelijk acht te verbergen, dat de plannen op het oostfront mislukt zijn. Het gebruik van ontplofbare 'kogels, vergiftige gassen en de aanwending yan mitrailleurs tegen de Duit sche troepen zelf, zijn piet meer in staat het ter- neerges'agen moreel van de'Duitsche troepen te ver sterken. Het oogenblik is gekomen, waarop de Duit sche staf alles op één, 'kaart schijht -'te willen zetten. Wat het noordfront 'betreft, stellen particuliere inlichtingen uit Russische bron den uitnemenden geest van de Russische artillerie tegenover den wan- hopjgen toestanfd van het léger-v. Below "bij DUna- burg, waar soldaten en paarden sterven van uit putting; waar mep 'gedurende verschillende 'dagen een hapering in den aanvoer van levensmiddelen en, munitie opmerkte; waar geen regiment is, dat niet is samengesteld uit soldaten van verschillende regimenten; waar tenslotte mannen de wapens dra gen, die hoogstens geschikt zijn voor 'treindienst. Russen, uit 'Duitsche krijgsgevangenschap ont - snapt, verklaren, dat het personeel der legertreinen in Polen hoofdzakelijk bestaat uit krijgsgevangenen, trwij1 de Duitsche treinsöldaten naar hét front zijn gezonden. Eiken dag 'ziet het Duitsche leger duidelijker In, dat zijn aanvoerders het bedrogen gedurende den gfiheelen oorlog en nog steeds misleiden. Krijgsge vangenen, die naar Kief werden 'gebracht, wilden niet gelooven, dat zij zich te Kief bevonden, daar zij meenden, 'dat die stad siade lang in handen yan de Duitscfcers was. Hetzelfde'geschiedt .te-Riga. Wij kunnen ten slotte de veronderstelling wagen, dat de tegenwoordige 'strijd bij Riga voor de Duit- schers even vruchteloos zal 'blijven als 'al hun ope raties ter vernietiging van hët Russische leger., Uit een Berlijnsch bericht lezen we dat de Duit- sohers in 'hun strijd tegen Dwinsk weer iets zijn geavanceerd. Ten Zuiden 'van den 'spoorweg Abeli- Dwinsk drongen de troepen der Duitsohers in de stellingen der Russen. 'Zij handhaafden deze, zoo heet, het verder, tegen de Russische Jaanvallen; al leen de kerktoren van Sztiszali moést worden ont ruimd. Deze laatste'toevoeging lijkt-ons wat vreemd en geeft twijfel aan het behaalde succes. We lezen verder niet veel anjders dan 'dat de Oos tenrijkers de'Russen, blijven'terugdringen bij Tzar- torysk. Aan het Westerfront niet veel verandering. Ver schillende aanvallen der Duitsohers in Champagne heeten mislukt. Er worden ook berichten gedaan over een poging der Duitschers 'otm Reims te ne men. Het doel scheen de stad 'te omsingelen, wan neer oen doorbraak bij Prunay was gelukt. Dit was evenwol niet het geval en verliep de aan val, hoe vurig ook ondernomen. De verliezen, der Duitschers moeten volgens berichten uit Parijs zeer groot zijn. Een correspondent van da Parijsche Liberté meld de, dat de aanval op Woensdag hevjger was dan die op den dag te voren. Het werk werd op uiterst volledige wijze uitgevoerd. Het aantal verschoten granaten was grooter en het gebruik van stikgassen geschiedde op ruimer schaal dan vorige malen,. Te gen negen uur 's ochtends trokken de Duitschêrs voorwaarts, maar de Fransehen werden niet ver-, rast en bereidden den aanvallers een, uiterst .warme ontvangst. Nergens slaagden de aanvaJlers erin, door de draadversperringen te komen, waarop zij tever geefs hun stormaanval richtten. Geheele colonnes werden neergemaaid door het vuur .der kanonnen en machinegeweren. Op een frontbreedte van n,og geen KM. bewesten Prunay lagen lichamen van meer dan lboO man, allen tot éénzelfde regiment behoorende. Een bataljon van 'het 137stè regiment, da,t er in was geslaagd, de spoorlijn 'over te komen, werd vol komen vernietigd. Officieren, die aan de gevechten deelnamen, schat ten de verliezen der Duitschers op deze twee dagen op bijna twee divisies. De Franschei.verlieizen, -waren- betrekkelijk gering, dank zij de doeltreffendheid van de gebezigde gasmaskers. 1 j Van de vele moedige daden, die werden'bedreven, verdienen de volgende speciale vermelding. Een com pagnie van, een. regiment uit het| noorden van Fran krijk, bijna geheel samengesteld uit mijnwerkers, weerstonden gedurende, twee uren, de aanvallen vyao. drie Duitsche bataljons zonder een duimbreed te wijken. Toen versterkingen kwamen, waren, -er van het mijnwerkersbataljon nog maar tien man in staat, zich op de been 'te hou'den. Maar detzen hadden, ztoo groote activiteit ten toon 'gespreid, dat 'de vijand den waren stand van zaken niet hald gegist. l Op een punt in de buurt vlan Pro'snes hielden een sergeant-majoor en zeven man, die zich in een ver- bindingslöopgraaf beyonrfen, meer dan 30 Duitschers in bedwang, van wie zich. tenslotte de helft over gaven. 1 i In Servië blijven 'de Duitschers 'en Oostenrijkers vorderen en drijven de Serviërs steeds meer teïrug. Ook het Bulgaarsche -bericht spreekt van vorde ringen. Een gunstig bericht voor deServiërs .is,-dat zij Yeles zouden hebben heroverd. De Bulgaren hee- ten verslagen in de 'streek van Veles. Drie Servi sche regimenten trokken erheen en bezetten het opnieuw. Op den linkeroever van den Wardar zijn de Bulgaren erin geslaagd, de 'spoorlijn twee dagen lang bezet te houden, maar zij' waren niet in 'staat haar te vernietigen, ten gevolge van hun gebrek; aan materieel.' i 1 "Volgens Duitsch bericht Ts door officiers-patrouil les de rechtstreeksche verbinding tusschen Duit- sche en Bulgaarsche troepen 'Verkregen. De Fransche troepen hebben Gratsko bezet, -hal verwege Yeles en Kriwolats. Ten Zuiden daarvan strijden de Serviërs 'met groote geestdrift, aange moedigd door de jongste successen. We gelooven 'dit laatste als een meer plaatselijk succes t© mogen beschouwen 'en de -'algemeene po- sitie der Serviërs gerust zeer critiek te mogen i noemen. Als do 'hulp der Entente-troepen niet af- doende is, en dat gelooven. 'wë niet, dat jlirect zal gebeuren, wordt Servië doodgedrukt en kan de hel denmoed dér Servische soldaten -hen niet redden. Üe oproep van den, Servischen minister-presi dent aan de Times 'spreekt duidelijk genoeg uit, dat Servië in'hooge nood ie. Deze kreet om hulp is wel sprekend genoeg. De houding van Griekenland blijft steeds weife lend. Wat er van aan is, dat Griekenland do we'der- inscbeping der Entente-troepen heeft geëischt, is moeilijk te zeggen. Wel is het duidelijk, dat Grie kenland onder den drang vam Bulgarije de Entente minder vriendelijk gezind is. I 11 Per Telegraaf. PETERSBURG (Officiëel). Engelsche onderzeeërs, hebben in de Oostzee vier Duitsche stoomschepen-in den grond gehoord. PARIJS (Telegraaf). De aangekondigde reis van den Koning van Griekenland naar Saloniki .zal niet plaats hebben. PARIJS (Avond-communiqué). De Franschen heb-1 ben reeksen van mijnen laten ontploffen bij den wegi van Atreeht naar Rijssèl, ten Z.O. van Neuville St. Yaast, waiardo'or Duitsche loopgraven en versper- i ringen werden vernield. De Fransche infanterie ging daarna tot den 'aanval over en bezette de geslagein kraters, waar zij zich 'ondanks heftige beschieting en tegenaanvallen der Duitschers handhaafden- De Fransche artillerie bracht 'ernstige schade toe aan de vijandelijke linie ten Westen van Soissons. Nieuwe Duitsche aanvallen ten O. van Reims wer- den overal afgeslagen. MARKTOVERZICHT. „Een mooie markt," zei een plaatsgenoot in het voorbijgaan 'tot ons. Zeker, een mooie markt, niet alleen wat de aanvoer betreft, -doch ook naar wat het voornaamste is: handejl, om- en 'afzet, prijken. De aanvoer maakte een record; volgens de verkla ring van den 'marktmeester had 'hij nimmer zulk een groote koemarkt opgenomen: ongeveer 1900 stuk rundvee. De 'handel was zeer levendig, de afzet hoogst belangrijk, vooral goede geldekoeien waren gewild 'en 'prijzig. 'Ook beste melk- en kalfkoeden waren willig en duur. Men sprak ons 'van prijzen van f 450, Mipdere kwaliteiten waren trekkend, ook jong vee was traag. -"Vette koeien liepen tot f 450, de beer J. de Veer. Voor 'goede kwaliteit werd 48 h 50 cent betaald: Uit deze prijs blijkt, dat de markt iéts lager 'was dan verleden week. Amster dam, onze groote afnemer, toonde 'wegen,s belang rijke voorraad, weinig kooplust. De rest volgt. Vette schapen deden 'opnieuv/.een tred in de hoog te. Do heeren J. Strijbis, Nieuwe -Niedorp 'enJ. de Voer, alhier, brachten den prijs op f 70. Een on bevestigd gerucht sprak Vam f 71 voor den heer G. Berkbouwer, alhier. Vette varkens, 'met veel goede kwaliteit, noteer den tot 43 cent. De'nieuwe .fabriek'aan den Lamge- dijk kocht 17 stuks voor den inmaak. politie. Gevonden: een zilveren horlogeketting. Opgevangen: een big. 1YPHON. Uit New-York, 27 October. Een telegram uit Ma nilla bericht, dat in het 'zuidelijk gedeelte van Lu- zon (het grootste eiland dor Philippijnen) een ty- phon heeft gewoed. Tweehonderd personen werden gedood en 800 gewond. I OORLOGSWINST. Hoezeer in sommige gevallen een belasting op oorlogswinst gerechtvaardigd Jzou zijn, komt dui delijk aan het licht in het volgende staaltje, "dat wij in een Emgelsch blad vermeld vinden. Voor den oorlog had Duitschland vrijwel het -monopolie vopr de levering van de aspirine, die in Engeland werd gebruikt. Voor een -doos of fleschje met 25 tablet jes werd toen 8% Jstuivers gerekend. Na het uitbreken van den oorlog bracht een En gelsche fabriek aspirine-tabletten in den handel, aanvankelijk tegen 9 stuivers de 25 'tabletjes. Thans kost een zelfde hoeveelheid, door dezelfde fabriek in den handel 'gebracht, reeds 20 stuivers. Die prijsverhooging staat niet in verband met eoni- gerlei opvoering van de 'kosten van productie, maar is een gevolg hiervan, dat de Engelsche 'fabrikant het, monopolie - heeft. ONVERSTOORBAARHEID. Dit verhaalt de „Infransigeant" gebeurde bij hef jongste 'groote offensief der Franschen, in de buurt van Souchez, ten'Noorden van Arras: Do Fransche artillerie had de „Boches" uit hun loopgraven 'verdreven, met zóó'n entraln, dat do Hul- turtriiger", in bun baast om uit het gedrang te komen, hun wapens, munitie en voorraden van al lerlei aard, in den steek lieten. En in één van hun vossen-holen yond een „poilu" -een kistje, met ver gulde bandjes versierde luxe-sigaren, die in een oogenblik waren-verdeeld. Maar nauwelijks hadden de rookers den brand er in 'gestoken, of .het be vel: „Voorwaarts, met de baj'onet, naai' de tweede loopgraaf", -"weerklonk.... Niet één der manschappen Staakte Jhet rooken, en de ontzette Gottmitunsler, in de tweede tranchée, zagen een heele 'sectie Franschen storm-loopen in hun richting, met de sigaar in den mond, DE DUITSCHE VROUWEN GAAN EISCHEN STELLEN. De „Vorwarts" beVat een "artikel van 'Louise Zietz, getiteld: „De eischen, die de vrouwen aan de regeermg stellen", waarin de tegenwoordige toe standen, wat de prijzen 'der levensmiddelen betreft, onhoudbaar worden genoemd en op maatregelen van regeeringswege, om aan den heerscb,enden nood -een einde të maken, wordt aangedrongen. Schrijfster wijst er op, dat de vrouwen alle ol iënde, die haar door den •'oorlogstoestand worden opgelegd op bewonderenswaardige wijze verdragen. Het verdriet de_ voortdurende angst voor Jhare man nen en bloedverwanten aan het front, hebben haren moed niet kunnen breken. Was de ondersteuning, die zij vart rijkswege ontvingen, niet voldoende voor het onderhoud van het gezin, dan trachtten de vrou- won hetzij thuis of als 'tramoonductrice, brieven- bes.telster, glazenwaschster, straatreinjgster, ja zelfs ais grondwerkster het noodige bij te 'verdienen, Maar dat alles hielp haai? niet, doordat de prijzen van levensbehoeften zoo 'opgeschroefd zijn, dat het haar onmogelijk is, haat gezin te 'onderhouden- Zij spreken daarom met groote verbittering over de handelaren en producenten,'die niet alleen geen offers brengen voor het vaderland, maar van den oorlog zelfs profiteeren 'en een gouden tijd mee maken. Telkens weer hebben de vrouwen gehoopt, dat do acties, die de vakbonden en arbeidersorganisaties bij de overheid ondernomen hebben, toi goede re sultaten zouden leiden; maar telkens weer werden zij teleurgesteld. De 'prij-zen bleven zelfs stijgen. De gemeentelijke maatregelen leidden meestal tot niets, alleen die 'van de regeering of de militaire overheden hielpen iet®. Vleesch is zoo duur, dat het in arbeiden dingen nog slechts een 'enkele 'maal 'op Zondag op tafel komt, terwijl de veefokkers, die zelf 'het voeder pro- duceeren, de handelaren en de groote vleesohwaron- en worstfabrikanten enorme winsten maken. En ter wijl massa's vleesch, vleeschwaren en worst bedor ven of voor technische doeleinden worden gebruikt, omdat zij niet zorgvuldig genoeg zijn behandeld of vastgehouden worden door de handelaren, dio later nog grootere winsten hopen te 'maken, lijden do ar men gebrek. Voor visch goltit hetzelfde. „Wij stikken bijn,a in den overvloed aan aardap pelen, maar de producenten en handelaren houden ze vast om een verhooging der maximum-prijaeu te kunnen doorvoeren, want er heeft geen inbeslagne ming van dit belangrijk en voor den arbejder -on ontbeerlijk voedingsmiddel plaats gehad," Groenten zijn buitengewoon duuj;, 'ondanks den rijken oogst. Peulvruchten, die om haar hoog eiwit gehalte ook vroeger 'in vredestijd het. Vleesch moes ten vervangen, zijn eenvoudig niet te betalen. De vruchtonoogst 'was zeer overvloedig, maar de ar beider kan ze niet betalen. Suiker, een product dat op zoo groote schaal wordt gefabriceerd in het Duitsche Rijk, dat in gewone tijden half Europa daarvan voorzlag, is eveneens geweldig duur 'ge- word'1». Suiker zou voor een gedeelte het vet als voedingsmiddel kunnen vervangen en er zijn enor me voorraden aanwezig maar de prijs i9 zoo hoog, dat de arbeider zich met nog jminder dan vroeger moet behelpen. De artikelen waaraan werkelijk gebrek bestaat, zooals vet in alle soorten, boter, margarine, plan - tenvet, talk, spek enz., worden 'tegen fantasieprij- zen verkocht. Ook de pas 'vastgestelde maximum-prijzen voor boter zijn veel te hoog. Een Nederlandsch expor teur heef* nog onlangs in de „Berliner Markthal len zeitung" gesproken van: -„waanzinnige prijizen, waaraan de Duitsche han|delaren zelf schuld heb- bem omdat zij tegen 'elkander opbieden. Als die prijzen in Engeland bekend zouden worden, dan zou er schande over 'gesproken worden, hetgeen ook verdiend zou zijn." De schrijister eischt dan, vaststelling van lage maximumprijzen voor'vet,en-invoering van een ver- der-lingssyste.em, zooals reeds voor het brood geldt. Dit moet- ook met melk, vooral voor zuigelingen en zieken, geschieden. Ieder Jleven moet -nu toch zeker gespaard worden. Ten gevolge der hooge •-elkprijzen echter moot dè zuigelingen-sterfte on der de arme klassen 'toenemen. Daarbij komt nog, dat de afgeroomde melk der boterfabrieken Jniet als vroeger -verkocht, maar aan de producenten voor veevoeder teruggegeven wordt. Blijkbaar is het bij de hooge v-eeprijzen voor de boeren voor- deeliger het vee 'met afgeroomde melk te voeren, dan het als vodsel voor menschen te ;verkoopen. De vrouwen eischen dan ook, dat door het ge heele rijk nu 'eindelijk lage 'maximum-prijzen voor voedingsmiddelen worden vastgesteld, zoowel voor den producent als voor 'den.groot- en kleinhandelaar Voor zoover de inbeslagneming van voorraden niet bij de wet, is geregeld, moet de bevoegdheid der gemeentebesturen in die richting vergroot worden. Er moeten behalve brood-, ook melk-, vleesch- en boterkaarten worden uitgereikt. in vele gemeenten hebben de vrouwen reeds spon taan deputaties naar 'd"e gemeentebesturen -gezon den en meestal heeft dit iets geholpen. Maar goede wil zonder macht 'helpt niets. Het zal de gemëon- len daarom zeker aangenaam 'zijn, zoo 'zij bij hot uitoefenen van druk op de regeering van de hulp der vrouwen zeker kunnen, zijn. „Laat ons hopen," ;zoo eindigt 'het stuk, „dat deze pogingen eindelijk succes opleveren, vóór het te laat is, voor er toestanden ontstaan, die op breede lagen der bevolking 'noodlottig kunnen in werken. Het is meer dan tijd!"

Schager Courant | 1915 | | pagina 2