Aiitien Bitlis- WOENSDAG 3 NOVEMBER 1915, 58ste Jaarg ang. No. 5688. UitgeversTRAPMAN Co. RAAD VAN SCHAGEN. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot *s morgens 9 nre wor den ADYERTENTIËN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. COURANT. SCHAGEN, LAAN D 5. - laf. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.85 per poet f 1.-. Losse nummers 5 cent ADYEBTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewgsno. f 0.35, iedere rege' meer 6 ot. Groote lett. worden naar plaater. berek Vergadering op Dinsdag 2 November 1915, des mor gens te 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Jbr. J. P. W. van Doorn, bur gemeester; secretaris de heer A. G. 'Roggeveen. Na opening der vergadering'volgt lezing en, goed keuring der notulen. ingekomen stukken: te. Adres Proef- en Schooltuin Kennemerland te Alkmaar om f 15 subsidie. B. en W. adlviseéren hierop afwijzend te beschikken. Met allen voor wordt hierop afwijzend beschikt. Van Ged. Staten was goedkeuring ontvangenvan wijziging bouw- en -woning-verordening en de ver ordening heffing 'rechten laad- en, losplaats. Van den, heer G. Nobel, secretaris der Onderwijs commissie 'voor het Landbouwbruishouoosiderwijs was een verslag ingkeomen over den cursus te Sc hagen over 1914, met verzoek om subsidie van f 150 voor 1915-16, aan hen uit te betalen. Voor kennisgeving aangenomen. Van mevrouw Kuijpors-VerfaiUe was bericht in gekomen, dat zij haar benoeming tot lid van de Schoolcommissio aanneemt. Daarna is aan de orde een adres van verschillen de ingezetenen-veehouders, waarvan verschillenden door den kantonrechter veroordeeld zijn geworden, wegens het hebben van een mestvaalt op hun erven, waarbij de kantonrechter zich beriep op Art. 56 der bouw- en woningverordening. Adressanten vragen nu wijziging van bedoeld artikel, zoodat hun bedrijf niet zoo wordt bemoeilijkt. B. en W. stellen voor dit adres aan. hen te ren- voyeeren. en inmiddels advies te vragen aan. de Ge zondheidscommissie. 1 Wordt algemeen goedgevonden. Van het bestuur van de afdeeling Behagen van Volksonderwijs was een, adres ingekomen, waarin gewezen wordt op de groote waarde van goed voor bereidend onderwijs, op den toestand waarin dat onderwijs hier. verkeert; op de som, zijnde de totale kosten die dat onderwijs kost, die de gemeente bij draagt, daarna vragend, aan het 'verstrekken dier subsidie zoodanige voorwaarden te verbinden, dat mag worden verwacht, dat binnen afzienbaren tijd dit onderwijs werkelijk in overeenstemming is met het bedrag, 't welk er Jaarlijks voor wordt be taald. B. en W. doelen mekte, dat een afschrift van dht adres is gesteld in handen van het bestuur der De partementale'Bewaarschool, oim bericht en raad-en vragen daarom renvoyeering naar hun college. Wordt algemeen goedgevonden. Van Volksonderwijs was ook een adres ingeko men met het verzoek het 'herhalingsonderwijs zóó in te richten 'wat handwerken betreft, dat het ook voor meisjes die practisehe kennis en vaardigheid aanbrongt, welke deze leerlingen later 'het meest noodig hebben. B. en W. hebben een afschrift van dit adres ge steld in handen van den Districts-schoolopziener en het Hoofd der Schooi en vragen in verband hier mee renvoyereing naar hun college. Goedgevonden. De heer Trapman dringt hierbij nog op den noodigen spoed aan, opdat de noodige maatregelen "tijdig genomen zullen wor den. 1 Van Volksonderwijs was nog-een adres en wel het verzoek om het bedrag van het schoolgeld terug te- brengen tot het bij dé wet op het Lager Onder wijs gestelde minimum. Bij dit adres was een uit voerige memorie van toelichting. B. en W. stellou voo!r dit adres aan 'te ho.uden en wel ia verband met den bouw van een nieuwe school en de vaststelling van een nieuw leerplan. Dit toch zal reeds wijziging in de 'schoolgedüheffing nootiig maken. De Raad kan zich 'hiermede vereenigen. Volgt een adres van de .afdeeling Schagen van de S.D.A.P., om vanwege de gemeente goedkoope cokes verkrijgbaar te stellen en wel de geklopte tegen f 0.45 en ongeklopt 'tegen f 0.40. En .dat voor een iedert die minder dan f 700 belastbaar 'inkomen heeft. Dit alles met het oog'op de buitengewone duurte. 1 J B. en W. stellen 'voor cokes voor verminderden prijs verkrijgbaar te stellen, maar niet zooals adres santen bedoelen, omdat dan de controle zoo 'moeilijk zal zijn en men er bang voor is, dat cokes door'on bevoegden zal wottden gebaald. B. en W. achten bet beter voorloopig 1500 HL. 'cokes beschikbaar te stollen voor hot Steuncomité Tegen verminderden prijs. Dit oomitó zal 'deze cokes kunnen distribuëe- ren. Den prijs 'te bepalen op f 0.50 per 'HL. grof. De gemeente betaalt aan de gasfabriek den vastgev- stelden handelsprijs en stelt ze voor den verminder den prijs 'van f 0.50 vopr het Steuncomité beschik baar. I 1 Voorzitter zegt, dat JB. en W. zich niet "kunnen vereenigen met het vaststellen van een lemiet. Het jran voorkomen, dat een 'persoon met f 1100 inko men soms er 'moeilijker komt dan een met f 1000 of f 960 inkomen. B. en W. vonden beter 't steun comité te raadplegen of het geneigd is en dan kan voorzitter mededeelen, dat het bestuur van het steuncomité zich bereid heeft verklaard. B.. en W. 'zouden niet. in 2 soorten de cokes wil len verstrekken, doch alleen ongeklopt. JEn dan k 50 cents per HL. De heer. Koster "zegt, één ding niet te begrijpen, nL dat B. en W. alleen ongeklopte1 cokes willen ver strekken. Afgezien nog van den prijs. Spr. zou de cokes ook geklopt verkrijgbaar willen stel*en. Dat is voor de menschen gemakkelijker. En voor de gas fabriek zal het ook geen naJdeelige gevolgen kun nen hebben. Waar 50 cent voor ongeklopte cokes w.or.dt aangegeven, zou 55 cents voor geklopte kun nen worden gesteld. Spr. zegt er 'een voorstel van te maken, om de 'cokes in geklopten vorm te ver strekken. Met de verkrijgbaarstelling, zooals B. 'en W. zich die denken,' kan "spr. zich vereenigen. De heer Trapman zegt, dat de werkwijze aan de gasfabriek veranderd is, nu de nieuwe ovens en niei we laadmachine in gebruik zijn. Dit .heeft de Direc teur zelf aan spr. medegedeeld. Werd -vroeger de cokes eerst opgestapeld en daarna fijn geimaakt, nu wordt ze zoo 'uit de stokerij al fijngemaakt. Spr. begrijpt niet, waarom B. en' W. juist ongeklopte cokes alleen wfllea varetrékken. Voorzitter zegt, dat B. en W. dit goedkooper ach ten, maar geeft toe, na hetgeen de heer Trapman vertelt, dat hun zienswijze nu wordt gewijzigd. Het voorstel-Koster wordt daarna met op 1 na algemeene stemmen aangenomen. De heer Hopman stemde tegen. De heer P. Bakker te Blokhuizen, .pachter der «chapenmarkt, vraagt restitutie van zijn pacht som, belangrijke schade als hij ondervindt van het uitvoerverbod van schapen. B. en W. adviseeren dit adres aan te houden tot na afloop van het pacht- Jaar. 1 De heer Meurs stelt voor liever dadelijk dit adres in behandeling te nemen. Spr. vindt, dat er nog geen oogenblik stagnatie is geweest in de markt en dat er geen aanleiding is om op dit verzoek in te gaan en stelt voor, afwijzend te beschikken. 1 Met 8 stemmen vóór wordt het voorstel Meurs aangenomen; de heeren Snel, Koster en Trapman stemden tegen. Volgt adres van de 'afdeeling Schagen van het N.O.G., om duurtetoeslag. 'B. en W. adviseeren om hierop afwijzend te beschikken, omdat een duurte toeslag niet noodzakelijk worrlt geacht en hierdoor een precedent zou worden geschapen, dat zeer ver strekkende gevolgen zou kunnen hebben. Voorzitter voegt ;er nog aan -toe, dat het niet aangaat, om een duurtetoeslag voor .1915 op dé be groeting voor 1916 te zetten.1 De heer Trapman zegt, zich met de-conclusie van B. en W. wel. te kunnen, vereenigen. Spreker vindt, dat onder onze onderwijzers er niet één is, die voor toekenning van duurtetoeslag in aanmerking komt. Het voorstel van B. en, W. wordt met algemeen© stemmen aangenomen. Volgt een adres van den heer J'. P. Meurs alhier, om ontheffing van het bepaalde bij art. '48 der Bouw- en Wonjngverordening, 'in verband met een verbouwing van 'zijn huis aan, de Laagzijde. Voorzitter zegt, dat dit verzoek is ingekomen na het. beleggen, der vergadering en.dus volgens de* be staande regeling naar B. en 'W. moet worden ge zonden. 1 De heer Trapman zegt, zich daarmee niet te kun nen vereenigen en wil, dat we ons op het standpunt van de praktijk plaatsen. Bij zulk werk is uitstel on- gewenschi en het adres 'is niet van zoo groote be~ teekenis, en. niet zoo ingrijpend, dat -uitstellen daar om noodig zou zijn. Laten we dus in deze de wel willendheid betrachten. Voorzitter zegt.: het is'voor B. en W. moeilijk om af te wijken. Maar spr. geeft toe, dat 'er in de praktijk wel aanleiding is, om het in te willigen. Voorzittei- vraagt of de Raad dan goedvindt het ais spoedeischond te behandelen, waartnee de Raad instemt.1 1 De heer Snel geeft nu 'een uitvoerige toelichting, waarbij hij aantoont, t'.:-'cr geen praktische be zwaren tegen 'bet verzoek zijn. Het advies van 'B. en W. verbaasde spr. dan ook, waar artikel .7 gele genheid geeft tot afwijking. Spr. geeft met het vol ste vertrouwen in overweging, goedgunstig op het verzoek van den beer Meurs te beschikken. Voorzitter zegt: al is het practische bezwaar weg, B. en W. hebben art. 48 der bouw- en wonjngver ordening toe te passen, en 'hebben daarmede her haaldelijk moeilijkheden. En zij meen en niet ge machtigd te zijn, om bij de eerste de besté'gelegen heid weer af te wijken,1 De beer Meurs vindt, dat B. en W. -'zich hier te veel op het standpunt van, nieuwbouw plaatsen. Mat verbouwen heb je bet niet in je macht tedoen, zooals je wilt, maar moet je zooals je kan. En dan vind ik, dat we de menschen gelegenheid moéten ge ven, te bouwen, indien dit geen schade doet aan het gebouw. De heer Koster is dit met den heel- Meurs eens. Waar wij van betrouwbare zijde hooren, dat het geen invloed op da sterkte van het 'bouwwerk zal hebben, moeten w« 't toestaan. Bij nieuwe gevallen komt ook weer opnieuw behandeling. De heer Trapman, zegt: ik ben 't met u, mijnheer vorozitter, eens, dat het moeilijk •'is een veror dening te maken, die pasklaar is voor alle voorko mende 'gevallen, maar waar beroep bij den Raad openstaat en wij zien, dat bet zich bepaalt tot een zoo luttel geval als bier, begTijp ik toch niet, dat hier nu 'zoo wordt vastgehouden. De heer Snel geeft nog eenige toelichting en zegt, dat B. en W. hier niet halsstarrig mogen volhouden. Het is 'immers niet mogelijk, om jaren 'te voren een verordening vast te stellen voor den lateren tijd. Het verzoek wordt met 7 stemmen toegestaan. De heer Meurs wijst er op, dat Donderdagmor gen de afwijzende beschikking hem eerst is gezbn- den, terwijl toen de convocaties al rond waren ge zonden. Door do welwillendheid van den Raad is het hier behandeld. Maar anders zöu het hebben moeten wachten tot de volgende vergadering, 'Waarmee db bouw weken achteruitgezet wordt. En dat is toch niet goed. Spr. zegt den indruk te'hebben, dat hét er veel op gelijkt, of hier persoonlijke tegenwer king was. I Voorzitter zegt, dat 'cr geen persoonlijke tegen werking was. 1 De heer Trapman vindt, dat het lang heeft ge duurd. De opzichter had het kunnen nakijken en best in een paar dagen advies kunnen geven. En waar de heer Meurs klaagt over te lange behande- 'mg van bouwaanvragen, daar wordt buitenom meer over geklaagd. Spr. weet niet aan wien de schuld te wijlen en wil er niet verder op ingaan, maar 't is liet goed in deze, om er juist zooveel uit te halen, als er uit te halen is. De heer Hopman zegt, dat eerst de teekening in- ïtwam, zonder meer. Dio ging toen 'terug. Wat ver traging geeft. Bij ons zat wel de wil voor, om er vóór de vergadering mee bij den Raad te komen. De heer Trapman dringt er op aan, da/t dergelijke dingen in het vervolg zoo spoedig mogelijk worden behandeld. 1 Tot onderwijfeers voor het herhalingsonderwijs wor den benoemd de heeren I. Tjalkens en D. Schwantje. Aan de orde is thans de begrooting voor 'do Ge meentelijke Gasfabriek. De 2e fitter ontvangt een salarisverhooging, ter wijl vgof de stckére wl worden ingevoerd het drie- ploegenetelsel op een weekloon van f 13. Op winat voor de gemeente wordt niet gerekend. De begroeting wordt goedgekeurd. Ea nu volgde de hoofifccfeotelj De Gameentehegroo- eetn commissie, bestaande tut de hoeren Meurs, Trapman. en Koster (rapporteur), was deze begrooting, zooals zij Idoor B. m w\. was aangeboden, nagezien en daarover rapport uitgebracht De codrurussie begint met haar afkeuring uit te spre ken over Üe weinige voorlichting, die de commissie had. Uit enkele losse papiertjes an meiedeelingen van den secretaris, moest jde commissie -haar gegevens putten. De commissie verzoekt een duidelijke en gemotiveerde uiteenzetting der posten en veranderingen. Het trof |de commissie verder, dat ondanks de be langrijke hoogere inkomsten op verschillende takken van pienst, toch de begrooting weer een enorme ver hooging van den Hoomelijken Omslag voorstel L Het komt per commissie oiinoodig voor. Verschillende ver lagingen worden dan ook door de commissie voorgesteld. voorzilter brengt aan de commissie zijnen dank voor hare wftrlf7aflm'hp<lan Voorzitter wil nu mjet de behandeling der posten be ginnen. De heer Koster vraagt perst o! de andere leden van den Raad het eens zijn met de commissie Wij.hebben dat zegt spreker Idaax maar niet zoo maar in ons rapport gezel 't Is mij al Sneer 'gebleken, dat er so berheid aan gegevens was. Spreker vraagt aan voorzitter toezegging om goed omschreven motieven voor alle posten. Dat is gemakkelijker.. Mag ik die toezegging ver wachten?, vraagt spreker. Voorzitter zegt, pat mondelinge toelichting van dm gemeente-seaotaais aan de commissie hem het beste üjkt Dat zal meer waaide hebben, dan toelichting op het papier. Want schriftelijke toelichting, ad is ze uit gebreid, lijkt spr. nog niet voldoende. De heer Trapman zegt het niet met 's voorzitters opvatting eens te rijn. Als u, mijnheer de voorzitter, u ach een oogenblik voorstelt, hoe wij hebben zitten werken: de secretaris uit 't geheugen, en soms zoe kende: hoe is dit, hoe is dat ook geweest? Zóó heb ben wij alten scharrelen. Dat is geen manier van doen. Verleiden jaar hebben de hoeren Roggeveen en Koster u gevraagd oan, een begrooting. Die toezegging is door u in 1914 gedaan. En in 1915 hebben we uie is gekregen! Wij van onzen kant als raadsleden, dringen aan op een meer beleefde manier van ons te be handelen, bij B. en W. We moeten B. en W. daarvoor in zijn geheel aansprakelijk stellen, ofschoon ik 't van u, mijnheer |de voorzitter, niet begrijp; u weet wel dal de usances anders zijn. Ik stel voor, dat aan alle raads leden een gedrukte begrooling, met gedrukte memorie van toelichting er boj zal worden verstrekt. Dat is niet te veel geëischl Dal dan verder de gemeentesecretaris er bij is voor nog eenige toelichting en om het een en ander op te zoeken, begrijpen wij. Maar zooals het nu ging is het niet goed- Het schijnt wel. dat die ma nier van, wettken hier js ingeroest Maar ik zal mij als raads lid zooiets niet meer laten welgevallen. Als voorzitter het zoo zou blijven doen, zal ik de gegevens, die noodig zijn. zien te krijgen op een manier, die niet zoo aangenaam zal zijn. Ik stel dus voor: aan alle raadsleden gedrukte begrooting, met gedrukte memorie van toelichting. En deze dan vroegtijdig genoeg te verstrekken, opdat tijdig inzage kan wonden genomen. Vooratter vraagt ai een der andere heeren nog iets heelt op merken. P v Meurs zegt, het vahnöakt eens te zijn me' het £r-rdon heer Trapman gesprokene. Een begrooting onder je neus te krijgen, zonder iets er bij, dat is geen manier om raken te behandelen. Het vxorstd-Trapman wondt zonder stemming aan- Nu wondt aangevangen met het behandelen der posten van uitgaaf Door B. én Wj. was voorgesteld omi het presentiegeld te veihoogen tot f 1.50 per vergadering en per lid. De commissie wilde dat bedrag laten op het oude bedrag B. en W|. Mijven bij hun voorstel, lettend op het fat, dat Ihier voor consumptie geen bedrag wondt uitgetrokken en evenmin voor vergaderingen van commissiën pre sentiegeld wordt verleend en kan «hl bedrag worden beschouwd als een geringe vergoeding voor tijdverlies. De heer Meure verklaart het daarmee niet eens te zijn. Het lidmaatschap van. den Raad moet toch niet verlaagd worden als een bezoldigde betrekking. Het MM een eerebetreskking. Eh |die moeten we met latóu betalen mjet f 1.50 per vergadering. Don gaat de eer er af. Voorzitter zegt (dat het is een vergoeding voor tijd verlies. De heer Meurt-, Eau fooitje Voorzitter: Neen, tfal niet De heer Koster zegt in. (die enkele jaren, dat hij lid van jden Raad is, te hebben gezien, dat een Klein bedrag ter hand gesteld, ftvordt als overgebleven bedrag der presöntiegekLen. Er kan een bedrag worden begroot hetzij daarvan overblijft, of dat het te kort is, maar spreker stelt voor, om! met meer uit de gemeentekas er voor te betalen, dan wal voor de vergaderingen noodig is. Niet aan ons raadsleden, moet ter hand gesteld worden dat kleine bedrag dat eventueel over is. Voorzitter licht toe, hoe dit Sn den yorm van pre sentiegeld gaat Bij stemming wondt biet voorstel van B. en W- met 2 stemmen vóór (de heeren Hopman en Buis) eh 9 stemmen tegen verworpen. Door B. m Wj. wns voorgesteld, omi aan den ambte naar ter secretarie, den heer G. Muurling, f 200 sa larisverhooging te geven. De commissie achtte een ver hooging van f 100 voldoende, mede in verband met het Jipit, flat B. en Wj. vorig jaar een dergelijke ver- hoogrng hajdden voorgesteld. B. en W. handhaven f 200, zij' achten een jaarwedde van f 800 voor den titularis billijk. De verhooging van f 100 door hen vorig jaar voorgesteld, vond zijn oorzaak in den druk der tijds- De heer Meurs zegt: Wij, qua commissie, achtten f 100 verhooging genoeg, waar va-leden jaar de f 100 verhooging, door B. en W. voorgesteld met 't oog op de tijdsomstandigheden, niet is aangenomen en het toen op het oude is gebleven. Het is nu niet den tijd om f 200 verhooging toe te kennen. Het is thans geen tijd oan fle salarissen nu zoo maar in de hoogte te brengen. We weten niet, welken tijd we over 2 of 3 jaren zulten hebben. En da n zullen we niet kunnen gaan verlagen. Op het oogenblik zijn üe werkzaamheden van den heer Muurling met f 700 betaald. Voorzitter zegt, dat zooiets moeilijk is te zeggen, ^iaar f 600 is toch voor Schagen1 'te laag. Deze ambtenaar slaat zeer goed aangeschreven, sn verricht veel werk. Wii vitoden dan ock f 800 billijk. Maar als de heeren kaders willen, is het au tijd cm rndera te bcpcdai. Op de secretarie te Schagen it echter waar we ais een middelpunt gelegen zun véél werk. Het voorstel van B. en W., f 200 verhoogen, komt m stemming en wondt met 7 stemmen tegen verworpen. Vóór: de heeren Boekel, Buis Hopman en Snel. Daarna wordt het voorstel dor commissie, f 100 ver- hpogen, met algemeene stemmen aangenomen. Bxj (den post schrijf- en bureaubehoeften stelt de ooanmissie voor, de verschillende leveringen voor druk- en bindwerk aan te besteden. Zii acht een dergelijke aanbesteding om de 3 of 4 jaar net meest gewenscht an W. gaan hiermee accoord en deden verder op verzoek der commissie mee, dat uit dezen post van f 600 woudea gekweten de schrijf- en bureaubehoeften voor Ide geheele gemeenteadministratie, voor —_retarie, gemeente-ontvanger en gemeente-opzichter, verder brief porten, wachtloonen en andere kleine uitgaven. De Rand neemt met algemeene instemming hot voor stel van de commissie oan. Bij (den post onderhoud en aankoop meubelen voor de secretarie, was door B. ea W, voorgesteld een nieuwen lessenaar te koopea van f 200. De commissie ontraadt dit en wil ter gelegener tijd het geheele ameu blement vernieuwen. De oudte lessenaar is nog wed te repareeresu. B. en W. willen den nieuwen lessenaar haiuilutveii, ook met het oog op de ondoelmatigheid van den ouden lessenaar. Voorzitter zegt, dat straks over theorie en praktijk is gesproken en vindt nu, dat dit. hier ook moet worden te pes gebracht De practische waarde van den les naar is zeer gering. Hij is haast onbruikbaar. Bij stemming over het voorstel der commissie, om den post met f 200 te verlagen, wordt dat mot 6 legen 5 stemmen verworpen. De post invordering der plaatselijke belasting fc ge raamd op f 1050 door B. en W. Dit is geschiedt, om dat, als straks de markt in eigen beheer is, voor do inning van het marktgeld personeel noodig is. De com missie oordeelde, dat B. en \VL dit te royaal hebben op gezet Zij wijst op (te vele slappe markten en acht het daarom ennoodig zooveel personeel te nemen als de berekening van B. en Wi aangeeft Zij meent dat voor het eerste jaar, dat een proefjaar is, gerust de verschil lende gemeentewerklieden kunnen helpen. Hiervoor kan hm een toelage worden gegeven. De commissie becijfert dat deze post wel met f 400 kan worden verlaagd. Hoewel oorspronkelijk B. en W. niet de bedoeling hadden voor de inning der uiarktgelden gemeentewerk lieden te nemen, gaan rij met het idéé der commissie nu mee. Een nauwkeurige berekening brengt hen even wel op een bedrag van dezen post van f 900, dus een verlaging van f loO. Wjaar het een proef gekit, waar schuwen B. en W. voor een te lage raming. De heer Meurs begrijpt niet dat hel verschil maar f150 aangeeft, nu B. en W, overnemen het idéé der commis sie, om gemeemtevolk zooveel mogelijk te bezigen. De heer Meurs is overtuigd, dat het bedrag dat de commissie noodig oordeelt f 6o0 beslifft voldoende is en er waarschijnlijk nog van overblijft. Voorzitter licht de berekening van B. ea W., waarbij rij tot f 900 komen, toe. De heer Trapman vraagt, hoeveel personeel noodig geacht wordt door B. en W. De heer Buis meeat, dat voor het drukste half jaar 5 menschen noodig zullen rijn voor de inning, t Is een verantwoordelijke betrekking. En 't moet dus hooger dan gewoon werk worden beloond. Voor schapen w orden 2 lieden noodig geacht, voor rundvee 3, voor varkens en kippen 1 en voor boter en kaas L De heer Buis zegt, dat we het zoo goedkoop mogelijk hebben trachten te maken Van een deskundige vernam1 ik, dat soms 50 a 60 stuks vee langs het Noond door drijvers aange voerd warden. Daar zonet toch de noodige controle heer Koster zegt het meft deze opvatting niet eens te rijn De heer Buis spreekt daar over den grooten aanvoer. Maar ai hét Vee dat langs Noord en Loet passeert, gaat thans door de Heerensiraat en wordt geheel gecontroleeid door één mön: Stiruijt Wij hebben ons voorgesteld op 3 gedeelten bq wel: Loet, Noord en de kruis mg bij Ihngenegger op te slaan een barricade in den persoon van iemand, met geoefend hoofd en geoefende hand, waar het merken, bijv. door aanhecht ing vun een label, kan plaats vmdeö. De heer Koster is niet met voorzitter eens, dat ge durende 2 dagen 5 arbeiders aan hun werk worden onttrokken. Het in ande brengen der markt gebeurt nA den middag en is voor donker klaar, al gaat het niet zoo snel 2 Personen kunnen bet m 4 uur doen. En voor den arbeid op marktdagen worden rij alleen ia de morgenuren aan hun werk onttrokken. De oommissie wil probeeren of het met f 650 kön. De heer Buis merkt op dat het ral tegenvallen. De controle vaR niet mee voor pren-scten, die er pos Het voorstel van (de commissie om met f 400 te verlagen en het zoodoende op f 650 te brengen, wordt met 7 stemmen vóór, aangenomen. Vóór de heeren v. d. Kamp, Roggeveen, Snel. Blaauboer, Meurs, Koster en Trapman. Van den doodgraver W. Bijpost was een verzoek in gekomen. zijn salaris met f 100 te verhoogen. B. en W. stellen voor een. f 50 verhooging te geven. De commissie hajdi hierop geen aanmerking. Met allen vór, wortlt f 50 verhooging aangenomOi. Hierna schorsing toj iy4 uur. Om kwart over 1 voortzetting. Thans rijn afwezig de heeren Boekel en Van der Kamp. B. en W. hadden voorgesteld om de woning van den doodgraver te. verbouwen, zóó, .dat er gen slaapkamer achter heft huisje kwam Dit <?schte een bedrag van f 420. De commissie ontried dit, een bezoek ter plaatse had de .coanmissie duidelijk gemaakt, dat de toestand voldoende was. Enkele kleine veranderingen, als goot stee^ goede afwatering, ludüvèrversching enz. worde» ïoodig geoordeeld. Zij stelt daarom voor den post (onder- houd huizen enz.) met f 370 te verlagen. B. en W. Mijven de verbouwing noodzakelijk achten, gehooid het nader rapport van eten gemeente-opzichter. Wat d« commissie wil, acht deze onvoldoende. De heer "Meurs zegt, (dat de woning van dien aard is, (dOt rij (de vergelijking met andere van menschen onder gelijke omstandigheden als de doodgraver verkeerende, nest kan. doorstaan. Spr. is het met den oprichter eens, dat de aanbouw mooier is en zeer zeker een verbete ring, maar noodzakelijk is ze niet De heer Trapman meent, dat de inrichting van h<A huis volstrekt niet zoo ondoelmatig fc als de opzichter beweert En om nu aan een huisje van misschim 1000

Schager Courant | 1915 | | pagina 5