De Oorlog. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Reclames. Eczeem. a. 1100 guitton weerde meer den f 400 ie vertimme ren, acht hij iniet goed. Als er dan verbetering zoo dringend noodig is, is later een nieuw huis beter. De heer Snel erkent de wenscheliikhfeid van den aan bouw, maar 't is geen noodzakelijkheid. Hij geeft prao lische wenken ter wegneming van de vochtigheid een er bodstede. Voorts meent hij, dat de Raad verstandig zou doen, met het oog op onze financiën, dit jaar en kele kleine verbeteringen aan te brengen en dan een volgend jaar een slaapkamertje aan te bouwen. Na eenige deliberatie wordt het voorstel der com missie aangenomen De Wethouders tegen. Do commissie had in verband met vele kleine werk zaamheden en reparaties voorgesteld, om te eindigen met de wijze van werken als tot dusver werd gevolgd Zij meende zeer gunstige resultaten in dit opzicht te zullen verkrijgen met het aanstellen: van een timmer man in gemeentedienst Deze is steeds ter beschikking van don gemeen teopzichter en kan belast wordon met do loopen.de reparaties van allerlei De gemeenteop- zidUer heeft bccijfeflTd, dat deze timmerman werk zal kunnen doen waar ongeveer gllem roods f 1100 ar beidsloon in zit, zijn eigen looin berekend op f 13 por week, wat voor de gemeente een besparing van ongeveer f 390 zou govein. De commissie wil daarom do verschillende daarvoor in aanmerking komende posten met f 300 verminderen en de f 90 te gebruiken voor aankoop gereedschappen. B. en W. (kunnen, zich met het aanstellen van zulk ©en timmerman vereenigen voorloopog voor één jaar. Het voorstel wotw mest algemeen© stemmen aange nomen. Pc heer Trapman (dringt. ér op aan, voor 1916 die onderhoudswerken der gpmemte-eogetadommen weder aan to bestelden. Voorzitter zegt, (dat B. en W. hier geen bezwaar in zien, met uitzondering dan van de werkzaamheden die den gemeenlotimnnennan. kunnen worden opgedragen. Voorzitter deelt mede, dat verschillende posten in de begrooting verlaagd kunnen worden door de aanstel ling van een timmerman, aa. onderhoud huizen en torens van f 1070 op f 822, hier nog af de f 370 voor de doodgraverswohing. en zoo nóg énkele Deze wijzigingen worden goedgekeurd (Morgen de rest.) Binnenlandsch Nieuws. BENZIN EONTPLOFFING. De winkelier Kauffmann te Gaas wilde gisterochtend een bemdnelump repareeren, toen deze plotseling uit elkair vloog. Er volgde een geweldige ontploffing. De winkelruiten weaden aan scheiven geslagen en ook de ruiten van oen oaa Üe overzijde van de straat gelegen manufactuurwinkel wei-den vernield Een deurpaneel weid ingedrukt en belangrijke schade aan den winkel - inventaris toegebracht Een begin van brand kon spoe dig gebluscht warden. BRAND IN EEN BIOSCOOP. Zondagavond geraakte in de projectiekamer der Ci nema Parisien to Neuzen een film in brand De exploi tant, de heer A. Castelcyn. die zelf de vertooning deed. vist de brandende film buiten het kamertje to krij gen, waarbij hij brandwonden aan de handen opliep, terwijl de falrry verder langs een in de zial uitkomend platform, de trap af, op de straat kon worden geworpen, zonder andere schade aan te richten dan schroeien van een gedeelte van het plafond Het gezicht der hoogopslaande vlami veroorzaakte ech ter begrijpelijker wijze oein. ernstige paniek onder de bezoekers, voor jhet mjeerepdeel uil (kinderen bestaande, Het werd een liievig dringen |omt buiten te komön ©n velén hebben daarbij kwetsuren en kneuzingen bekomen. Eetfi- gen wenden in de apotheken verbonden. Gelukkig ié een. en ander zonder ernstige ongevallen afgeloopen. Eén raadsel (blijft het hoe de film, die buiten dienst was, in brand is geraakt De film waarmede gewerkt wend, stond bijl een door die politie en brandweer in gesteld onderzoek nog ongeschonden in het apparaat. ARME DROMMEL. Maandagmorgen kwam bdjf, den exporteur Duijvensi te Aalsmeer ©en be|dalaar aan de idieur ventende mot post papier. Daar idio man, er toog jong etm klmcbtig uitzag sprak hij tegenover dien bedelaar zijn misnoegen cu over uit, idat de mmtn, bedelde, er direct op lollende volgen, indien hij werken wilde, hij' bij, hem wel kofn helpen inpakken.' Hiertoe verklaarde de bedelaar zictt aanstonds bereid. Den geheelm dag hielp hij bij he inpakken van plajntén, welke 's avonds met de stoom boot verzonden moesten worden. Met dat werk kwair. i men ongeveer zes uur 's avonds klaar. Daar- de pok- schuur te Aalsmeer aam het kanaal staat en hét station dor stoombootmaatschappij juist aan de overzijde, moesten de colli per schuit worden overgevaren maai den steiger, met welk werk ©en der knechten van den heer D. en de bedelaar ach belasten Nauwelijks wa de schuit van den wal, 0(8 zij zonk. De knecht, die aai do riemen zat, wist Zwemmende den kant te bereiken dooh do bedelaar verdween in de diepte en verdronk Vermoed wordt dat de schuit te diep geladen was. LIJPE. In de dezer dagen gehouden vergadering van het Algemeen Steuncomité in de-Zijpe is o.m. besloten, de plaatselijke vereenigingeni in de gemeente te ver zieken uitvoëringen te willen geven en de opbrengs: iu de kas van genoemd 'comité te doen .vloeien. Dat dit'Steuncomité in onze gemeente nogal iet' voor de ingezetenen heeft gedaan, blijkt hieruit, dat het vanaf de oprichting in het vorige.Jaar tot heden aan ondersteuning heeft uitgegeven f 879.13° te weten f 101.40 aan naailoon. f 419.10 aan vtouwm van militie- en landweerplichtigen en -f 358.63% aai ondersteuning in algemeenen zin. SC8AGE8BRIG. t Wij vernemen, dat de heer Th. E. J. Odendaal, al hier zijn pakhuizen met erf, gelegen achter bet lo gement „het Wapen van de Zijpe", onderhands heef verkocht aan den heer A. Bakker, eigenaar van go- noemd logement. ZIJPE. Zooals we reeds hebben medegedeeld zuilen de publieke telefooncellen in onze gemeente spoedig ii gebruik kunnen worden genomen. Het 'Gemeentebe stuur heeft dan ook voor de ingezetenen tot 1 No vember pjl. de 'gelegenheid opengesteld zich op te ZUlDSCHAmvOUDE. De Coöperatieve VerbruilöWeireetaigtog „Vooruit Dl hier heeft stappen gedaan om te bewerken, dat de Lange jdijker ingezetenen goedkoop© peulvreuchlm em groen téa kunnen verkrijgen. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons wend, medegedeeld, is heit buraetrwoormuL- met erf én tuin, eigendom van öeh heer B. NaMus alhier uit |de hajnjd verkocht PPM den heer H. Borst te Aüdje Paulöwha. geven yoor aansluiting aan het telefoonnet. Ofschoon in den beginne verschillende personen toezegging hol ben gedaan zich mettertijd hiervoor te zullen aan melden, heeft zich thans niemand voor aansluiting aan bet net opgegeven. I OL'DH NIEDORP. Over bet afgeloopen kwartaal is de omslag van he vcefonds alhier bepaald op 0.2% per maand, dit is in de 3 maanaen gemiddeld ruim één gulden per stu Van de 827 runderen, die 'verzekerd waren, werdc-r er 7 afgekeurd. RAAD VAN OUDE NIEDORP. Vergadering van den Raad van Oude Niedorp, F®- houden op Dinsdag 2 November 1916. Voorzitter dc J heer Wonder, burgemeester; secretaris de heer .1 D. Lodder. Allen aanwezig. Na opening ooor voorzitter worden de "notulen gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld, 'dat bij de jongste kasverm- eatie in kas was en moest zijn 'f 4411.65%. Ingekomen was een -schrijven van den Wester- kamperpolder, waarin kennis 'wordt gegeven, uat het aandeel voor de gemeente in.de gemaakte kos ten vBn waterkeering voor de Meerbeek bedraden f 12.50. Voorzitter zegt, dat er niets tegen is, het jle voldoen en dat de politieverordening.het aangeeft, dat deze kosten moeten worden voldaan. Besloten wordt, genoemde kosten te betalen. Van het Gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp is ingekomen een schrijven omtrent onderhoud leuifing Moerbeek. Nieuwe Niedorp verklaart zich bereid, de leuning te Moerbeek in onderhoud te nemen, indien Oude Niedorp de leuning bij de Leierbrug ip 'on,- üerhoud neemt. Allen voor. Do heer Nagelhout dient nog een voorstel in, in verband hiermee, om een verzoek te richten tot de Banne Oude Niedorp, of die de leuningen in 'onze gemeente voor hare rekening wil nemen. De wegen zijn ooi; eigendom van de Banne. Spr. acht het on derhoud der leuningen daar op zijn plaats en zegt, voorzoover hem bekend, dat ook in andere gemeen ten het onderhoud der leuningen,'bij de Banne thuis behoort. Voorzitter gevoelt er wel veel voor. Dan kunnen tenminste de menschen, die hier eigendommen heb ben en elders wonen, er ook iets aan bijdragen. De lieer Over vindt 'het meer een burgersbelang. Wanneer er een straatje naast den hoofdweg wordt aangelegd voor de burgers om daarop te loopen, moeten die dat ook maar 'betalen. Na nog eenige bespreking wordt het voorstel Na gelhout aangenomen. De Proef- en Schooltuin Kennemerlarid te Alk maar vraagt f 10 subsidie per jaar. B. en W. aüvi- seeren om dit jaar afwijkend te beschikken. De heer Rempt 'zou toch wel .subsidie willen go- ven. Het is een nuttige zaak -en .misschien gaat er wel niemand uit onze gemeente heem, maar het-is in wording on heeft dus steun noodig. Voorzitter zegt* dat B. en W. 'er rekening- mee houden, dat de be grooting reeds krap is genomen. Op het verzoek wordt afwijzend beschikt; de hr, Rempt stemde voor toekenning van subsidie. Aan de orde wordt gesteld de begrooting der Pro- testantFcbe Armvoogdij, dienstjaar 1916. Na onder zoek wordt zij goedgekeurd in ontvangst en-uitgaaf op f 2980.40, onvoorzien f 535.90. De heer G. Liefhebber, die als lid dezer Armvoog dij periodiek moest aftreden, werd met algemeene vtemmen als zoodanig herbenoemd.. Volgt gemeentebegrooting. Deze is onderzocht door den liaad, behalve B. en W. t'e heer Nagelhout vindt den post landhuur 2800 gulden wat hoog. Voorzitter geeft dit toe; doch wil de men den Hoofdelijken Omslag met verhoogen, dan moest het wel zoo. De bouwlanden zijn verhuurd en m-bben f 100 meer opgebracht dan vorig jaar en als dat roet de verhuring van weilanden ook zoo «raat, dan komen we vrijwel aan het bedrag van f 2800 toe. J J De heer Nagelhout zou er voor te vinden zijn om noodgedwongen den, Hoofdelijken Omslag niét een paar honderd gulden te verhoogen, want f 16.55 onvoorzien vindt spr. ook al weinig. De heer Over zegt met het oog op het Burger lijk Armbestuur ook wel voor verhooging te zijn. Het Armbestuur krijgt nu f 1600, en daaraan, heb ben we steeds te weinig. Voorzitter wil dan-de zaak maar ineens goed aan pakken en stelt voor den. Hoofdelijken Omslag op f 3000 te brengen. Dan kan de subsidie Armbestuur op f 1900 worden 'gebracht en nog enkele posten worden verhoogd. De heer Nagelbout kan hierin, meegaan, want er is nog een post, onderhoud huizen der gemeente ad f 150. Dat is ook al 'niet veel. Het voorstel van voorzitter wordt met algemeene stemmen aangenomen. De begrooting wordt vastge steld op f 13560 in ontvangst -en uitgaaf, en een bedrag van f 391.55% voor onyoorvnen. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf f 1902. Goedgekeurd wordt een, suppletoir kohier Honden belasting, dierst 1915j op f 0. Dq rondvraag levert niets op. De Raad gaat in co mité, zoodat sluiting volgt. NIEUWE NIEDORP. In plaats van den hr. G. Bunt, die is overgeplaatst naar Amsterdam, is alhier tot commies voor 's Rijks directe belastingen benoemd de heer S. Tonkens uit Afferda (Limburg). i VELDPREDIKER. Bij Kon,, besluit van 1 deser is benoemd tot veld prediker in algemeenen dienst bij het leger te vel de, dr. J. Th. de Visser, te Scheveningen. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN IN NOORD-HOL- IJVND. Deze Bond zal op Vrijdag 5 November 1915 een vergadering houden, 's middags te 12 uur in Café Central te Alkmaar ter bespreking van de toekomsti ge kaasregeling 'voor binnenlandsch gebruik en de melkvoorzienjng in de Provincie. Op de agenda komen 'vporI Mededeelingen over de regeling van de voorziening in de behoefte aan kaas voor binnenlandsch ge bruik. I 1 Voor Noord-Holland zal vrij zeker de maatregel worden getroffen, dat de kaas voor binnenlandsch gebruik bestemd in pakhuizen zal worden opgesla gen en door de "Bestuursleden van de kaasvereeni- ging uit Noord-Holland verhandeld. De distributie zal een gemeentelijke worden, waar bij de Burgemeesters hunne medewerking verleenen door da bestellingen te doen voor hunne gemeen ten, zicb belasten met de distributie en de controle op den verkoop. De kazen zullen worden -voorzien van een her- kenningsteeken wat betreft "het vet in de droge stof. Voorstellen van het Bestuur; a. dat alle fabrieken'zicb verbinden om steeds de volledige kaasproductie van minstens 12 dagen in voorraad en beschikbaar te houden voor binnen landsch gebruik. 1'. dat ten behoeve van de uitvoering der .nieuwe, veel verbeterde, kaasvoorfciening, die gepaard gaat met gewichtsverlies van de kaas in de pakhuizen, mogelijk geldelijk verlies op kaas van minder goede kwaliteit en niet te voonriene uitgaven, voor iedere! 30 KG. kaas die Voor binnenlandsch gebruik word't afgestaan een bedrag Van f 1 of f 2 per 50 kilogram wordt beschikbaar-gesteld door de .producenten aan de Commissie Voor Noord-Holland. Mededeelingen, ovet de Melkvoorziening. Om de voorziening in 'de behoefte aan melk te bevorderen, zullen door de Burgemeesters maatre gelen worden genomen pkn de melk van personen'die deze andere jaren voor de 'consumptie bestemden, dooh nu verwerken tot kaas, 'weder beschikbaar komt voor de consumptie. Yoo* het eventuëel dan nog aanwezige tekort, moet getracht worden 'aanvulling te krijgen, opdat een zoo belangrijk volksvoedsel als melk, algemeen tegen billijken prijs en in'voldoende hoeveelheid is te verkrijgen. 1 Het bestuur is van'oordeel dat de fabrieken zoo veel mogelijk moeten meewerken in deze. Bestu ursvoorstell en a. dat de fabrieken 'algemeen weigeren om de melk te verwerken van die personen die in andere jaren hunne melk 'voor de consumptie verkochten, opdat hiervoor meer melk beschikbaar 'komt. b. om verder maatregelen te 'bespreken en vfcst le stellen die 'kunnen worden aangewend 'tot eene nielkvoorzfiening tegen'billijke prijzen. Callantsoog, 3 November 1915. Mijnheer de Redacteur. Gaarne verzoek ik u eenige ruimte in uw blad. Tot mijn groote verwondering las ik in het raads- verslag van Callantsoog, dat met 3 voor en 3 togen was gestemd over het wonen van den Burgemees- te- in Alkmaar of in de gemeente Callantsoog. Hoe kan men toch, vraag ik mij af, als lid van den.Raad ja zelfs wethouder, er voor stemmen, om een Bur gemeester van zijn gemeente te laten wonen in Alk maar. Vcor welke belangen komt ge hier nu op? voor onze gemeentenaren, of voor één persoon: den Burgemeester? Verliest niet uit het oog, dat wij u naar den Raad hebben gezonden voor onze belangen, te strijden. Ik herinner nog aan de vergadering van Algemeen Belang van Callantsoog, waar de heer Kruisveld, nu wethouder, bestuurslid van is. toen wij overlegden om zelf een Burgemeester te hebben. Toen werd er dadelijk door een der leden op gewezen, dat het dan gewenscht was,'dat de Burgemeester i n de gemeente woonde, wat bij allen instemming vond. Ik kan njet, begrijpen, dat de heer Kruisveld zich door wat mooie woorden van den Burgemeester laat over halen. Ik zou daarom deze heeren in overweging willen geven, nog eens ernstig-op de zaak.in te gaan, en dan twijfel ik niet, of zij-zullen met de volgenidé stemming zich wel tot het goede en rechte doel kee- ren. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor uwe medewerking -en plaatsruimte, Een inwoner der Gemeente i Callantsoog GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven van 13i October. Geboren: Cornelius Petrus, zoon 'van Franciskus Jong en Cornelia Maria Koedooder. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Ingeschreven van 131 October. Geboren: Lubert Eize, zoon yan Nenke de Vries en Aaltje Nettinga. Helena, dochter van Wlilebror- dus Goudsblom en Aaf je Bakker. Alida, dochter .van Dirk Molenaar en Petronella Opdam. Antonia Jo- hanna, dochter van Johatones Hendrikus Bisselink en Antonia Maria Bouman, beiden wonende te Go- rincheir,. Herman Bernard, zoon van Johan lier man Oterdoom en Petronella Ejena Koerts. Nicolaas Cornelis, zoon van Laurentius Komen en Antje Mosch. Martinus Theodolrus, zoon van Laurentirs Komen en Antje Moscb. Grietje, dochter van Jan Paai lberg en Maria Frans. Ondertrouwd'en Gehuwd: Geene. Overleden: Trijntje Renooij, 67 Jaar, ongehuwd, dochter van Jan Repooij en Grietje Kunst. Fran- coi8 I.onis Matthieu Koenen, 61 jaar, echtgenoot van Geertje Visser. -Maartje Tin, 60 jaar, echtgenoo- te van Pieter Zutt. Antje Volkers, 62 'jaar, echtge noot© van Klaas van Duin. Hitje Vlam, 85 jaar, we duwe van Tobias de Jong. Petrus Mosch, 9 maan den, zoon, van Dirk Mosch 'en Klgsina Beukers. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven van 131 October. Geboren: Simon Joharmes, zoofi van Johannes Stet en1 Cornelia Bruin. Catharina Geertruida, dochter van Jan de Groot en Geertje Bes. Gerartius, zoon van Cornelis Verwer en Trijntje Beers. Lucia, dochter van Petrus Cyriacus Hackman en Johanjpa Maria Joseph Augusta Verkuylen. Brigitta Geertruida, doohter van Pieter Stoop en Johannja Pronk.,'Nico laas, zoon van Cornelis (hanenberg en Grietje Rood. Hubertus Cornelis, zoon van 'Cornelis van der Heij den en Grietje Hollenberg. Jacob, zoon van Jacob van Slooten en Hibegonida Apolonia Ootjers. Afra, dochter van Jap Dekker en, Trijntje! Huiberts. Geer tje, dochter van Pieter Ens en Guurtje Langedijk. Nicolaas, zoon van Reindert van Langen en Geertje Wester. Jacobus Albertus, zoon, van johanjaes Bes en Geertruida Schrama. Cornelis Willem, zoon van Jan Davids en Bart je Bos. Catharina, 'dochter van Pieter Loos en Helena Groot. Anna Maria, dochter van Cornelis Sijs 'en Margaretba Maria Hofstee. Jo hannes Nicolaas, zoon van, .Tamis Commandeur en Maria Catharina Volkers. Over'eden: Cornelis Timmer, oud '18 jaren, over leden te Alkmaar. Jan Botman, oud 45 jaren, .echt genoot van Elisabetb van der Gulik.-Jantje Timmer man, oud 80 jaren, weduwe van Pieter Noorden. Gehuwd: Hendrik Stam en Bragitta Kamp, bei den wonende te Heerhugowaard. Willem Bos, van Schagen en Adriana Hoogland, wonende te Heer hugowaard. GEMEENTE ZTJPE. Ingeschreven van 30 October2 'November. Overleden: Pieter Kater, oud 66 jaren, echtgenoot van Antje Grim GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven van 131 October. Ondertrouwd en Gehuwd: Cornelis Kramer te Ha- renkarspe1 en Trijntje Groot, alhier. Geboren: Vogeltje, dochter van Wiebe Veenstra en Iebeltje Riemersma. Cornelis Willem, zoon van Cornelis Molenaar en Trijntje Claij. Overleden: Wi'lem Klerk, weduwnaar -van Mietje Geusebroek, 82 jaren. Eczeem begint gewoonlijk met kleine puistjes, vaak optredend tusschen de vingers, in de oksel enz., aie pan de Ihuid een heldenoode kleur geven en vergezeld gaan van hevige jeuk en prikkeling. Zij kunnen zich spoe dig uitbreiden en laten den patiënt rust noch duur. Andore huidkwalen, die don lijder veel ongemak en last bezorgen, zijn gordelroos, vurigheid der huid. dauwworm, netelroos, winterhanden, huiduitslag, enz. De martelende jeuk en prikkelende pijn van eczeem, gaitdelroos en alle jeukende huidziekten worden ver zacht door de eerste aanwending van Foster's Zalf en zelfs hardnekkige gevallen: die jarenlang weerstand bo den aan andere behandeling, moesten spoedig zwich ten voor de genezende edgenscliappen. van deze zalf. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te ScJiagou verkrijgb. bij' J. Rotgans, Molenstr, C 14. Toezending geschiedt franco na |ontv. v. postwissel f 1.75 per doos. HERHALINGSSCHOOL. Dinsdag werd de Herhalingsschool alhier geopend met 21 leerlingen, waarvan 16 meisjes. Zooveel be langstelling werd'in geen jaren getoond. EEN MOOIE PROMOTIE. De heer H. Slager, vroeger gasfitter alhier, thans als zoodanig te Lisse werkzaam, is benoemd tot ad- junct-gasmeester aan de gemeentelijke gasfabriek te Amersfoort. HET NUT. Dinsdagavond had ten 'huize van den heer Heijse- laar de vergadering plaats van de Nutsafdeeling. De heer C. "Visser Az. leidde de vergadering- Na opening volgde lezing en goedkeuring der no tulen en volgde de mededeeling van den heer Ds. De Gr aaf f, dat hij de benoeming tot voorzitter aan nam. Daarna was 'aan, de orde een brief van Volkson derwijs. In dezen brief werd 'eerstens aangedrongen op antwoord inzake de Bewaarschool kwestie, nl. de pensionneering der onderwijzeres. -Opgemerkt werd, dat aan het bestuur van Volksonderwijs zoowel schriftelijk als mondeling de-mededeeling reeds was gedaan, dat het Hoofdbestuur 'van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bad geschreven, geen fond sen te "hebben om Bewaarschool-onderwijzeressen te pensionneeren. Dit offieiëele schrijven was.Volkson derwijs getoond. Deze -'houding van Volksonderwijs werd onaangenaam en ongepast geoordeeld, gezien te meer de mededeeling 'in de laatste vergadering van Volksonderwijs gedaan (zie Schager Crt.), als zou het bestuur van de 'Nutsaideeling in deze niet zijn plicht hebben '^daan. Het tweede gedeelte van den, brief van Volkson derwijs betrof een aanvraag over 'de Reizende keu ken, nl. om deze door het Nut te doen houden in verbinding met een door -Volksonderwijs te houden vakcursus voor meisjes. Besloten werd, deze Rei zende Keuken aan te vragen voor volgend jaar. Voor dit jaar was het al maandèn te laat, gezien de verbazend vele 'afdeelingen, die reeds tijden te voren deze keuken aanvroegen. Het Nut zal in deze niet met Volksonderwijs samenwerken, -'omdat de plannen van Volksonderwijs geen voortgang 'hebben gevonden en de Gemeenteraad deze zaak ter oe- ring iu handen beeft. 'Er zal door het N' l weer een beroep worden gedaan op de vorige maal zoo zeer gewaardeerde medewerking van heeren regen ten van het Weeshuis. Do verschillende rekeningen der Nutsinstellingen werden goedgekeurd. De Bibliotheek had een batig saldo van f 5.62%. De Bewaarschool een voordee- lig saldo van f 354.81, plus nog een spaarbank boekje van bijna f 260. Uit de vergadering werd sterk aangedrongen, 'dat het geld op de spaarbank staande en dat thans als dood kapitaal kan worden beschouwd, zou worden besteed tot aanschaffing van betere leermiddelen. De vergadering met dames zal dit seizoen weer worden gehouden, de samenstelling wérd aan het bestuur overgelaten. i Hierna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. Dondérdn0mldday. Blauwe aardappelen f 1.20 a f 1.30. Grove uien f 7 a f 7.70. Wortelen f 1.90 a f 2.10. Bloten f 13 a f 16.—. Woénjstfaigoehténd. Bloemkool 'f 13.70 a f 17.10. Roode kool f 1.50 a f 21. Gele kool f 6 a f 16.20. Witte kool f 8 a f 24.80 Witte kool per wagon, 'f 362 a f 371. BROEK OP LANGENDWK, Dinsdagmiddag. Geen aanyoeiv -- Woéusdagmorgén. 6300 Bloemko-ol le soort f 6.70 a f 17.10. '2e soort f 3.f.0 a f 4.90. '19200 Roode kool f 3.70 a f 18.30. 32-.00 Gele kool f 3.60 a .f 14.50. 14300 Witte kool f 4.30 a f 19-80. 2 Wagons witte kool f 356. WARMENHUIZEN. Woénsdag. Roede kool f 5.70 a f 17.40. Gele kool f 10.20 a f 12.70. Witte kool f 5.60 a f 25.7» TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht Ut den m er gen van den 3 November 1915, medegedeeld1 door het Koninklijk détaorolegiacb Instituut te Da Bilt. Hoogste barometerstand 7646 te Haparanda, laagste barometerstand 749.6 te De Bildt. Verwachting tot den avond tan 4 November. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Later wellicht uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot zwaarbewolkt. La ter opnieuw kans op regen. Zelfde temperatuur. De vredesgeruchtén m vnedesvooinyaarden beginne* weer eéa idieel der pers te vullen. Het verschijnsel op zichzelf is niet ongunstig. Of |het tot definitieve resul taten aal leiden? Och, we zouden het van. hart© ho pen, maar.... do toestand is nog zoo troebel en- er zijn vele teek-enen die nog niet op .-rode wijzen. Maar het zal toloh eenmaal zoo ver mloei- u komen! Dus...??r Van hiet oorlogsveld blijven de berichten ol zeer sihanrsch. Het Rechte Weer doet daarop' zijn invloed "iodudht gevoelen. Van hét Duitsche sucoes in Servië, to innam© van Kragoeiewatsj, hebben we gister fcods méld. Deze sterke stelling hébben de Serviërs spoe diger moeten oveigéven aan verwacht werd. en bet is daarna den Duitschers gelukt nog méér sterke stel lingen naar het Zuiden te bezetten. Hoe de toestand, \un het Servische leger is, vertelt de correspondent der Lok al Anzeiger als volgt: „Na een strijd van twee weken is het Servische leger volkomen in twee deelen uit elkander gerukt Nadat de Bulgaren Zajetsar, Knasjewats, Pirot en Katschanik, de Duitsche en Oostenrijksdh-Hongaarsche troepen Valje- vo. Aramjelavats, Velika Patonka en Oewizanets genomen hebben, staat het Servische hoofdleger in Oud-Servië In een cirkel met Stalats als centrum. De straal van don cirkel meet ongeveer 50 kilometer. Op den noord westelijken cirkelomtrek li^i jde vesting Kragoejevatsj, op den zuidoostelijken cirkdomtrek ligt Nisj, terwijl de tegenwoordige zetel van de Servische Regeering te Knal eva, in het westelijk deel van den cirkelomtrek gevestigd Uit oostelijke, zuidelijke en zuidwestelijke richting rukkefn de Bulgaren op methodische wijze tegen dezen, cirkel op; uit noordwestelijke richting nadert de Oosten rijks ch-Hongaarsche legergroep. Aan beide zijden van den weg naar Kragoejewatsj m het noorden ageert de rechtervleugel van pet leger van Van Gallwitz. Inngs de Morava van het .westen rukken Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen over Visegrad uit Bosnië op. Het Bulgaarsche dagblad Mir zegt: „De Servische troepen kunnen alleen nog Haar Montenegro uitwijken, daar nog niet alle passen en dalen die naar Montenegro leiden. Bezet zijn. In Oud-Servië heeft God reeds in het geoergte eetn graf gedolven voor (het Servische (hoofd leger". De Ehtemte-boindgénootetn zullen heel wat werk héb ben te verrichten opu |die oorlogskans hier te doen keeren. Frans che en Fngelsche troepen uit Saloiniki rijn vol gens Duitsch bericht naar Kavalla getrokken, aan de rrieksche kust in ide Ai-gel'sclhe zee. Deze troepen zou den door Griekenland op de Bulgaarsche grens moeten trekken en de spoorwegverbinding Belgrada-Tjarebrod verbreken. Deze spoorweg zou in handen der Duits chers komen als Nisj verovétla was en dan stond dé door voer van levensmiddelen en voorraden inaar Duitschland1 open. De Russen heeten 'te Warna gelanid. Of Idit alles reeds feiten rijn is moeilijk te In hét Engelsche Lagerhuis heeft dé eerste minjs'cr Asquith het noodig geoordeeld het optreden van zijn ministerie krachtig te verdedigen. Het ministerie ïs met zeer veel energie en doorzicht opgetreden, aldus deze bewindsman en wat Engeland in dezen oorlog heeft gedaan, is bewonderenswaard. Hij wees op het millicen mlan. oat nu onder generaal French staat en wat ver der op allerlei oorlogsterrein, Dardanellen, Egypte onz. is gedaan. Hij bracht hulde aan wat de koloniën hebben -daan. Hulde bracht de minister aan de vloot en zeddo inrover Sedert het begin van den oorlog, heeft de marine- transportdienst voor het leger alleen 2Vs millioen of ficieren en manschappen, benevens- driehonderd en twin tigduizend gewonden, zieken en verplegend personeel overgebracht. Daarenboven vervoerde die tak van dienst 2.500.000 ton provisie en munitie, 800.000 paarden, muil ezels en kameelen. Deze operaties hadden plaats in duizend reizen door zeeën, dia vroeger nog door vtf-

Schager Courant | 1915 | | pagina 6