Aiitmti Sluis UitgeversTRAPMAN Co. RAAD VAN SCHAGEN. DONDERDAG 4 NOVEMBER 1915. 58ste Jaarg ang. No. 5689. COURANT. L»it blad versohgnt viermaal per weekDinsdag, Woensdag Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN 0 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.85; per post f 1.-. Losse nummers 5 eent ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels met inbegip van bewijsno. f 0.36, iedere regel meer 6 ot. Groote lett. worden naar plaatsr. berek Vervolg. Bij den poet onderhoud straten en pleinen .geeft de commissie in overweging, de bestrating regel matig uit te voeren en de 6teenen met inplemping en inschrobben te verwerken. Jarenlang, aldus de commissie, is nu reeds een systeem gevolgd, dat is gebleken niet de juiste manier te zijn, waarom de commissie het bovenstaande aanbeveelt Met regel matige volgorde bedoelt de commissie aan één eind der gemeente te beginnen en zoo den geheelen toe stand verbeteren, dus niet hier en daar. kleine stuk jes onder handen nemen. Het bleek de commissie, dat van het loopende jaar nog f 700 was te ver werken en een belangrijke hoeveelheid steenen nog aanwezig zijn. De commissie beveelt voor dat doel dezelfde werkwijze aan. De commissie "wi, als door dienstplicht geen goede arbeidskracht ter plaatse- is, dat B. en W. uit een andere gemeente een goed vakman requireeren. B. en W. antwoorden dat doordat de stratenma ker zich onder de wapenen bevindt, het straatwerk niet regelmatig heeft kunnen plaatsvinden. Het is B. en W. gebleken, dat van elders geen vakman is te krijgen, en moet men zich bepalen dot de meest noodzakelijke herstellingen. Er zal worden getracht de beschikbare straalsteenen te 'verwerken. De heer Trapman, vraagt, welke conclusie hij mag trekken: willen B. en \V. de werkwijze veranderen? Ja zeker, meent voorzitter. De heer 'Trapman vervolgt, dat de commissie groote waarde hecht aan inplempen en inschrob ben. Voorzitter zegt, don gemeente-stratenmaker niet over dit. punt te kunnen hoeren, maar hij gelooft wel, dat B. en W. er toe zullen overgaan. De heer Snel geeft eenige 'duidelijke aanwijzin gen, hoe straatwerk solied gebeuren moet, speciaal wat men verstaat onder inplemping en inschrobben.' Ook voor kuilen moet dit systeem gevolgd worden, en bij het dichten der straalt als een riool is gelegd of een gas-aansluiting gemaakt. De heer Meurs meent, dat, als dan geen geschikt stratenmaker was te krijgen, waarom dan dit jaar het straatwerk niet aanbesteed? Dan hadt je een vakman ervoor gekregen. Spr. Yiudt zooals het nu gaat, al bizonder onpractisch. Voorzitter licht in, 'herhaaldelijk getracht te heb ben, den stratenmaker met verlof. te krijgen, en dus steeds hierop gewacht te hebban, 't Is niet gelukt. De heer Meurs blijft'erbij, dat men zóó njet'had moeten doorgaan met mensehen, die 't vak niet ver staan. Na nog eenjge bespreking stelt de heer Trapman voor, nu het stratenmaken stop te zetten. Komt de stratenmaker uit den dienst terug, dan ermee voort gaan... Is dat volgend jaar me# kermis nog niet het geval, welnu: besteed, dan het straatwerk aan,. II-ertoe wordt besloten. Bij den post wegen'en voetpaden had de commis sie bezwaren tegen een bedrag van f 70, 'n,oodig voor zandstrooien en los personeel. B. en W. oordeelen, dat deze post moet gehand haafd blijven; voor zandstrooien bij gladde we gen. Dat zand is njet, zöoals de commissie opmerkt, voorradig, maar wordt tegen den winter op bepaal de plaatsen opgeslagen. Bij nadere toelichting dopr voorzitter trekt Üe commissie haar bezwaren in. Onder den, post onjderhoUd pompen en riolen f 1100 is begrepen f 650 voor'een nieuwen brandput in de Landbouwstxaat, bij hef, perceel van den heer M. C. Tuinman. Da commissie acht dezen put onnoodig. Zij wijst op den put bij het huis van den heer Bijpast en hei, verdere aanwezige water en, acht dit voldoende. B. en W. handhaven dit voorstel en wijzen er op, dat do kortste afstand, waarop bluschwatcr -is te krijgen in de omgeving van het stationsplein is 100, 125 en 150 M. Zij achten den brandput noodzake lijk. Voorzitter zegt, dat B. en-W. vorig jaar reeds de grooto noodzakelijkheid 'van dezen post hebben ge voeld, omdat het daar bij bran)d een zeer gevaarlijk punt is door de te groote afstanden. Slangen over zoo groote lengte zijn niet voldoende bedrijfszeker. Wanneer b.v. het station in brand geraakte, zou de blusscbing met groote moeilijkheden gepaard gaan. Mot aandrang vragen B. en, W. dan ook, deze f 650 toe te staan. De heer Meurs blijft in deze van meening ver schillen. De motorspuit heeft z.i. voldoende capaci teit over een .afstand van 100 h 125 meter. En hij meent, dat er water genoeg is. Do heer Roggeveen herinnert, dat hij vorig jaar een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld, cn ziet nog do noodzakelijkheid van den brandput niet in. Een afstand van 125 meter zal ook wel het aller meeste zijn. Ook de heer Koster dacht niet, dat een afstand van 125 meter een bezWaar is voor 'onze motor spuit. Voorzitter zegt: 'de slangen, niet de spuit Tot stemming overgaande, wordt de f 650 voor den brandput verworpen met algemeene 'stemmen, behalve de heeren Buis en Hopman. Van de beide gemeenteveldwachters Abma en Douwsma was een 'verzoek ingekomen om hun. sa laris tc verhoogen of blin toeslag te 'geven. Hun salaris bedraagt f 800. B. en W. adviseeren hierop afwijkend te beschik ken, waartoe met algemeene stemmen besloten wordt Bij den post kleeding veldwachters had de com missie opgemerkt, 'dat het gewenscht was, dat de uniformen onzer politie gelijk waren. B. en W. merken op, dat daarnaar wordt ge streefd, maar bij indiensttreding van Douwsma van hem twee nieuwe uniformen zijn overgenomen. Voorzitter zegt, dat hij persoonlijk niets liever wi', dan gelijke unjformen, doch directe invoering brengt belangrijke kosten mede. 'Geleidelijk zal er echter toe worden overgegaan. Bij den post ophalen haardasch en vuilnis, ont raadt de commissie het laten vermaken van een ouden wagen in een, tonnenwagen, kostende f 55. Het bedrug f 300 voor het paard acht de commissie te laag en wenscht zij met f 100 te verhoogen. Ver der vraagt zij inlichtingen over de 'wijze van aan koop van carbol 'en turf strooisel. B. on W. wenschen den hanritonnenwagen voer f 05 "te behouden, gehoord het, advies Jvan den ge meente-opzichter. Daardoor zal de'aanschaffing van een tweede paard worden voorkomen en houdt de aankoop van deze kar verband met de reorganisa tie van den reinigingsdienst. Met de f 100 meer voor het paard gaan B. en W. accoord. Wat de aankoop van den carbol betreft, declen B. en W. mee, dat dit per vat geschiedt' en dat het turfstrooisel daar wordt gekocht, waar het 't goedkoopst is te krijgen. Over bet tonnenkarretje ontspint zich een uitge breide discussie, waaruit blijkt, dat de 'commissie vreest voor een onpractisch ding, dus weggegooid geld. Tenslotte blijkt uit een toelichting van, den heer Hopman, dat het een praktisch wagentje za* worden, zoodat het wordt toegestaan. De opmerkingen over de wijze van aankoop van carbol en. turf strooisel hebben ten'doel besparing te krijgen van kosten, door grooteren gelijktijdige^ aan koop. De heer Blaauboer adviseert een wagon turfstrooi sel rechtstreeks van de fabriek te betrekken. Voorzitter doet. toezegging een en ander met den gemeente-opzichter te zullen blespreken. Door B. en W. was een post van f 100 op de begrooting gebracht voor onkosten melkonderzoek. De commissie Jusht dezen post. overbodig. Bij hel station voor melkonderzoek hier ter plaatse kan el ke particulier zijn melk laten onderztoeken. Ging da,t onderzoek van gemeentewege-wat verder dan alleen het bepalen van het vetgehalte, dan was het wat anders, maar een bacteriologisch onderzoek is voer dit bedrag niet te verkrijgen. B. en W. willen het bedrag handhaven, aangezien controle van gemeentewege, aan de hand van een strafverordening, veel verder strekkende gevolgen zal kunnen, hebben e.n meer resultaat zal opleve ren dan het enkel doen onderzoeken door particu lieren van een monster aan het melkcontrolestation. Voorzitter wijst op het bizonüer hygiënisch belang van. melkonderzoek. Elk particulier kan het laten doen, maar wat is daarvan bet praktisch resultaat? Hij kan legen zijn melkboer zeggen: je hebt slechte melk geleverd, meer njet. Hebben we een verorde ning, daar komt men. veel verder "mee. De beer Trapman kan bet verschil niet inzien van de resultaten bij particulier onderzoek, of bij toezicht van gemeentewege. Het blijft zich bepalen tot bepaling van het vetgehalte. 'Om daarvoor f 100 uit te geven, acht hij niet noodig. Kon echter 'het melkonderzoek wat verder gaan, b.v. een bacterio logisch onderzoek, dat de wetenschap -geeft of men gezonde molk krijgt, dan zou spr. er sterk voor'zijn. maar dan is f 100 niet voldoende. De heer Hopman hoorde den heer Trapman zeg gen, dat de Gezondheidscommissie monsters molk hat laten onderzoeken, waary»5 de resultaten gunstig waren. Spr. is echter alleen "n onderzoek dier Com missie bekend, dat zeer ongunstigen uitslag gaf. Voorzitter beaamt dat in den loop van dit jaar de Gezondheidscommissie "een brief aan B. en W. richtte, waarin op twee gevallen van Jslechte melk gewezen werd. B. en W. stellen zich voor een melk- verördening te maken, en leest uit het ontwerp en kele bepalingen voor, waaruit blijkt dat het toe zicht zich zal 'uitstrekken, niet alleen,tot den ver koop, 'maar ook tot het vee, 'tot de 'melkwinning, de gereedschappen, enz. Nu de beer Trapman van deze.plannen hoort, zal hij er zich niet tegen verzetten, 'integendeelMaar dan acht hij 't bedrag van f 100 veel te, weinig. Hij wijst erop, dat, als de verordening er is, ze ook toegepast moet worden,'aan een papieren verorde ning hebben we niets.1 Na nog eenige bespreking, waarbij voorzitter'aan raadt, althans met f 100 te -beginnen, dan kan later meer aangevraagd worden, wordt de post van f 100 toegestaan. Bij jden .post jaarwedden onderwijzers, stellen B. en W. A-oor, aan jden heer Tjalkens voor heat acte teek enen. f 50 toe te staan, voor de middelbare acte schoon schrijven van jden heer Ruiter, niemendal. De commissie vil cok aan Üen heer Ruiter f 50 toekennen. De cotmmissie acht het te waardeeren, dat onderwijzers anten behalen on zLdh dus op ernstige studie toeleggen. Zijl adhil friet jden juisten weg, bedde noten, afgescheiden. van de meerwaarde van iden een, otf ander, in gelijke mate te beloonen. B. m W. (blijven tegen jhet toekennela van f 50 aan den heer Ruiter wijl desa acte betreft het middelbaar on derwijs eu net n.i niet opgaat in de verordening, rege lende de jaarwedden der onderwijzer aan de Openb. Lag. school, veriioogingen op te nemen voor acten voor mid delbaar onderwijs. De heer Trapman vraagt, of B. en W. die praoü- scihe gevolgen van Ihnn voorstel wel hebben nagegaan. Een onderwijzer, die b.v. de akte Fransch verwerft, krijgt de belooning. Een ander heeft de akte Fransch middel baar geliaald, die kriiet de belooning niet En toch is 't duidelijk, dat de midaelb. akte niet minder waarde vooi 't onderwijs en voor de leerlingen heeft dan de lagere akte. Spr. begrijpt dus het standpunt van B. en W. niet. 'hij geeft nu dit sprekend voorbeeld, opdat B. en W. jda gevolgen kunnen zien. Maar bovendien meent de commissie, dat de Raad' hiet anders dan waardeerem en beloonen kan, dat het onderwijzend personeel ervoor werkt zich bekwaamheden en bevoegdheden te ver werven, )dat komt het onderwijs ten goede. Bij stemming wordt het voorstel der commissie aan genomen, tegen de heeren wethouders. Ook de heer Ruiter krijgt dus f 50. Van d°n heer Th. Roep, onderwijzer aan de openbare lagere school, was een adres ingekomen met verzoek, om na 40 dienstjaren nog een verhooging toe te kennen van. f 100. Adressantblad dit verzoek in een 12-tal stellingen toegelicht B. m Wl stellen voor hiefop afwijzend te beschikken lo. omdat zij geen motieven zien, om. waar er 7 driejaarlijksche verhoogingen bestaan, er één bil te ma ken plotseling voor 40 dienstjaren; 2o. omdat het doel wel zal wezen, den pensioengrondslag te verhoogen, maar daarmee zou de Gemeente beschikken over R.jks- geld, wat zij niet verantwoord achten. Met algemeene stemmen afwijzend beschikt Voorgesteld was, om aan de oude school verschillende werkzaamheden te doen, De oammissie wil niet hel ge bouw verwaarloozen, maar ontraadt het opknappen van twee lokalen, het besmeren van vloeren het geheel afbranden der .oude verf en opnieuw oververven. Verven alleen wondt voldoende geacht Dit alles mee onder het motief, dat hinnen korten tijd de bestemming van het gebouw verandert en men nog niet weet wat hel dan zal worden. De poet dus met f 150 te verlegen. B. en W. gaan hiermee occoortL Goedgekeurd. Bij Sn post aanschaffen en onderhouden van school boeken enz., dringt de commissie op aanbesteding de zer levering aan Hiermee gaan B. en W, accoord- Aangenomen. Bij den post: verplegingskosten krankzinnigen deelt voorzittei- mede, dat er nog 2 patiënten bij gekomen zijin, zoodat inmiddels de poet van t 1325 tot f 1855 verhoogd moest worden Verschillende subsidiën wenden toegestaan, hl aan do Wink el iersveneeniging, Harmoniekapel, Harddraverij- vereeaiging, Paaschtentoonstelling, Witte Kruis. Voorzitter zegt, bij 't adres der Harmanjekapel, dat, waar vorig jaar opmerkingen zijn gemankt over meer volksconcerten, thans een. woord van waardeering ge sproken kan woitden voor wat do Harmonie in t of- loopen. seizoen heeft gedaan. Het Witte Kruis vroeg in plaats van f 50, nu f 100 voor jte Volksbadinrichlhig, B. en W. v.iHon f 75 gevou De aangevraagde verhooging subsidie Bewaarschool met f 100, acht de commissie ongewenscht, gezien het belangrijk bedrag, dat deze inrichting reeds aan de gemeente kost en waar de commissie van beheer der Bewaarschool nog een saldo op haar rekening heefl. B. en WM die eerst deze verhoogde subsidie wilden toestaan, gaan nu met de oammissie accoord, om dat ook hun. is gebleken, dat er nog eenige reserve is in de kas der commissie van beheer. De heer Trapman onderschrijft de woorden van waar deering aan 't adres onzer Harmoniekapel, en bepleit voorts om aan het Witte Kruis de gevraagde f 100 toe te staan. Het Witte Kruis toch treedt op als be heerster der Volksbadinrichting, wat feitelijk geheel en al gemeente-taak is, en om nu nog't gevraagde te bekrim pen acht flüj niet goed. Met 5 tegen 4 stemmen wordt f 100 toegestaan. Vóór de heeren Roggeveen, Blaauboer, Meurs. Koster en Trapman, tegen |de heeren Schooai, Buis. (Topman en De heer Roggeveen bepleit het toestaan van de f 100 extra voor de Bewaarschool. "Het potje, dat de com missie heeft, is voor (don Penningmeester noodig. om niet de oopende uitgaven uit eigen zak te moeten voor schieten. Maar dat potje wordt hoe langer hoe kleiner. En nu moeten de banken geschilderd worden, nieuwe platen aangeschaft, zoodat het grootste deel van die reserve er mee heen zal gaan. Voor dit eene jaar wil spreker dus die gevraagde f 100 extra toestaan. De heer Trapman is het met den heer Roggeveen niet eens. Uit dat potje kunnen én platen én het banken verven betaald worden. En mocht er tekort bedrijfsgeld komen, welnu, dan zou de Gemeentesubsidie wat vroeger kunnen worden uitbetaald. Maar het be drag dat de commissie der Bewaarschool steeds nog op de Spaarbank heeft, kan toch geen bedrijfskapitaaltje zijn. Daar komt men nooit aan en is gelijk een effect, een belegging. En waar een inrichting als deze, die nog zelf een kapitaaltje heeft, komt het niet te pas, daaraan meer subsidie te geven, dan strikt noodig is. De heer Koster zegt dat gebleken is. dat de Ge meente de Bewaarschool ieder jaar ruim heeft gesteund, maar fe. U geval acht hij bijspringen geheel overbodig. Hij "rü-i. 'ut er aan, hoe de Provincie subsidieert. Ont staat een batig saklo, dan vraagt die Prov. een zeker percentage terug, cxmldat dan is gebleken dat de Prov. meer had, gegeven dan noodig was. Waar het Nut hier geld heeft, zal spT. zich legen hoogere subsidie verzetten. De heer Roggeveen zegt, Bat, als het Nut zich bij gebleken cctmacht weer tot de Gemeente mag wenden, dan wil hij zich wel bij het oude bedrag neerleggen. Met algemeene stemmen wordt f 750 toegekend. Bij den post kosten brandverzekering, wijst de com missie op het gewenschle, om ai de gem.eenteeageaid|Om- men, ook de gasfabriek; in één soliede maatschappij te x. rzekereo. Dit zal cm besparing van premie met zich brengem B. en W. verklaren zich bereid hiernaar een onder zoek te zullen instellen. De heer Trapman vraagt, waar 'de gasfabriek is geassureerd. Bij „De Nederlanden", is 't antwoord. Deze ver- zekeringspost schijnt Bpoedig ten einde te loopen. Aangedrongen wordt, om spoedig maatregelen te nemen voor de collectieve Verzekering. De post van onvoorziene uitgaven is op f 1500. uitgetrokken. Bij deze begrooting is aan het dienstpersoneel der gemeente een opslag gegeven van f 0.50 en f 1 per week. De uitgaven zijn hiermede behandeld, waarna de. ontvangstpostec, aan de beurt komen. De -'oommissie heeft hierop geene bemerkingen, zoodat goedgevon den wórdt de ontvangsten goed te 'keuren. Voorzitter 'merkt nog op, dat op verschillende onhangstpo6teai 'een flinke stijging valt waar 1 te nemen. De uitgaven der begrooting werden vastgesteld op f 89046.87, de ontvangsten op f 70391.86, dus de post voor Hoofdelijken Omslag op f 18655.01. De Hoofdelijke. Omslag door B. en W. voorgesteld be liep f 21271.zoodat door de verschillende voor gestelde bezuinigingen der commissie deze met on geveer f 2600 is verlaagd. De Hoofdelijke Omslag was bij de vorige 'begrooting f 19613.00%, dus .dit jaar met een 'groote f 1000 verlaagd. Rondvraag. De heer Meurs klaagt over te langen duur dezer raadsvergadering, een gevolg van een te overladen agenda. Hij vraagt voorzitter, b.v. voor begrooting e. d. een 'extra -vergadering te houden. De beer Trapman wijst 'erop, dat het vpor le den, die in zaken, zitten, beel bezwaarlijk 'is, een hee len dag hier te zitten; hij vraagt af en'toe avond vergadering te houden, waartegen 'de heer Blaau boer echter bezwaar oppert. Voorzitter zal rekening houden met deze wen schen. De heer Meurs brengt 'ter sprake art. 48 der Bouw- en WonjngysrorUtening, dat.z.i. door B. en W uitgelegd wordt op oen Jwijlze, zoóals nooit de be doeling van den Raad geweest kan zijn,. Thans ei- schen B. en W. voor een, gebouw van 4 meter hoog, steen, tot 6.50 meter heel steen, doch 'dan voor do fceele hecgte, nog 'hoogor 1% steen, weer voor de koele hoogte. Terwijl de hee» Meurs meent, dht het de bedoeling is geweest; J4 meier steen, 6.50 meter 1 steen voor de eerste ,4 meter, dus de ver dere hoogte steen, bij -3 verdiepingen bijv. 4 meter 1%, 2e verdieping 1 steen, Se verdieping steen. De voorzitter leest art. 48 voor. waaruit blijkt» dat B. en W. niet anders kunnen nandelen. De heer Snel onderschrijft de meening van den heer Meurs. Hij meent» dat de eischen hier te hoog zijn en ontaarden in een onduldbare dwingelandij, 't Kan nooit do bedoeling der wet geweest zijn. 't Is in strijd met den eerbied en do achting, die de bur gers aan de wet verschuldigd zijn. Voorzitter meent, dat de heeren zich eens moeten stellen op 't standpunt van B. en Wn die hebben de verordening toe te passen. Do beer Meurs gelooft zeker te weten dat bij de behandeling der Bouwverordening de Raad de be doeling van het bewuste artikel anders heeft uitge sproken. Hij zou om voor vele menschen de moei lijkheden weg te nemen, door den, Raad willen zien uitgemaakt, wat hij bedoeld heeft en .dan hot arti kel wijzigen. De heer Trapman 'acht het praktisch, dat B. en W. nagaan wat in deze vvenscheiijk is. Voorzitter acht dit eveneens beter dan nu reeds een uitspraak Juit te lokken. De heer Hopman meent, dat 'B. en W. gehouden zijn, de verordening te handhaven. Is een verorde ning niet goed, best, dan veranderen. Maar waar aan 't adres van B. en W. 'herhaaldelijk onaange name bemerkingen gelanceerd worden over niet of onvoldoende toepassing vaa verordeningen, daar acht hijde beweringen over onduldbare dwingelandij enz. niet op haar plaats, 't Is niet het drijven van B. en W, de menschen .onaangenaam te zijn, maar zij hebben, de bepalingen te handhaven. De heer Snel "beweert, dat er vele klachten rond gaan, meer dan B. en W. weten, 'men stelt te hoojgo eischen. En dan acht spr. het 't best» dat "rondweg uit te spreken. B. en W. zullen dus op deze-zaak terugkomen. De beer- Koster heeft gezien, dat met de drukke markten de doorgangswegen op het marktterrein ver sperd zijn. Hij meent dat door menschen, die mede werking kunnen en behoorden te verleen en, die niet gegeven wordt. Hij vraagt of de politie een oogje hierop houden kan. Voorzitter doet toezegging. De heer Koster vraagt naar de verzorging 'van de motorSpuit. Wie is daar in de eerste plaats me© belast? Houdt die persoon daar regelmatig toezicht op? De heer Koster dringt erop aan, dat de .spuit goed verzorgd wordt, 'en toevertrouwd wordt aan goede handen. Is het oppertoezicht aan Bakker of aan den gemeente-opzichter? Uit verdere besprekingen blijkt, dat 'aan de ver zorging der motorspuit wat hapert, waaraan de Raad een einde gemaakt wil zien. De spuit mag daar de dupe niet van worden. Voorzitter belooft onderzoek.' De heer Trapman zegt, dat hij bij een .bezoek aan de gasfabriek tot zijn genoegen gezien heeft, dat de Dieuwe oven in bedrijf is gesteld, doch hij zag ook, dat de kluis daarnaast nog open is. Kunnen B. en W. ook mededeelen, wanneer de Dordtache fir ma met 't inbouwen van den 6-retortsoven zal be ginnen?! Voorzitter antwoordt» dat de Dordtsche fabriek tot nog toe niet in staat is 'geweest het werk te doen. Zoo spoedig mogelijk zal 't echter geschiede;.. De beer'Trapman zegt, dat vóór 1 September de kluis ingebouwd had moeten zijn. Nu is 't Noyean- ber, 't wordt dunkt xiie tijd, dat het in orde komt. Te meer, daar die Dordtsche firma door B. en W- en ga «directeur is uitgekozen, als de beste, hoewel zij niet de goedkoopste was. 't Heeft er allen schijn, van, dat de kluis gebouwd zal -worden als 't de firma gelegen komt, maar'we houden hier geen re kening met de firma, doch met het gemeentebelang. Spr. dringt erop aan, van de Dordtsche fabriek po sitief antwoord te vragen, op welken datum de kluis gereed zal zijn. Anders het contract maar verbre ken. De heer Trapman dringt op spoed aan, anders konden we met de gasfabriek wel weer eens in een, onaangenamea toestan(d komen, 't Wordt tijd, dat op do fabriek de bedrijfszekerheid gewaarborgd is! Voorzitter zegt, dat de Dordtsche firma telkens uitstelt; hij weet niet, in hoeverre zij zich.beroe pen kan op force majeura I)e heer Trapman vraagt naar het 'contract met de firma. Geeft dat geen hou-vast? Is er geen boete beoaald? Hoe zit dat? Zoo niet, dan Is dat uit za kelijk Oogpunt verkeerd. Wat de force majeure be treft spr. vindt dat de'firma zich niet beroepen, kan op den oorlogstoestand. De inschrijving is ge houden toen de oorlog al een Jaar duurde, zij ken de de omstandigheden waaronder zij had te lever ecu Spr. herhaalt nog eens, dat de Dordtsche de leve ring heeft gekregen, hoewel zij niet de laagste in schrijver was, zij 'bad-tle voorkeur wegens haar patente werk, welnu: eisch dan ook dat-ze haar op genomen verplichtingen nakome. Voorzitter doet toezegging er dadelijk werk Yan te zullen -maken» Do heer Trapman brengt den toestand der ,Rog- geveenstraat ter sprake. 'Hij heeft gemerkt, dat B. en W. werkzaam zijn om den toeeand daar te ver beteren, hij heeft een brief gezien, gericht aan een eigenaar in die straat» met opdracht tot bestrating over te gaan. Hoe ver zijn;B. en W. daarmede ge vorderd? Voorzitter zegt, dat B. en. W. niet de resultaten hebben bereikt, welke 'zij zich voorgesteld hadden. De medewerking der eigenaars is.niet algemeen, en- 'kelen weigeren. B. en W. onderzoeken nu, op welke wijze de eigenaars gedwongen kunnen worden den toestand der straat-te verbeteren. De heer Trapman heeft uit der brief van B. en W. niet anders kunnen lezen, dan dat-B. en W. zich gerechtigd achtten, de eigenaars voor te schrijven; je zult bestraten! Spr. vraagt: zijn de eigenaars bekend? En 'kan de weg van dwang -hier betreden worden: dan doen,! Hoe staat het met deze zaak? Voorzitter antwoordt, dat de eigenaars bekonjd

Schager Courant | 1915 | | pagina 1