De Oorlog, Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. wijze flvl:g''lo' pen. Warm'oopers weiden r irt I e- voncli'ii. Wij hebben polltie-assistentie gedaagd, ter bewaking van ons gebouw. uk RECRUTEERING. Uit Londen, 7 November. De „Cunard Company" deelde gisteren, mede, dat zij geen Engelscha passa giers kan aannemen, die in den dienstplichtigen leef tijd zijn. Dit gaf aanleiding tot tooneelen van op gewondenheid te Liverpool, waar de „Saxonia" van de Gunardlijn naar. Newyork zou •vertrekken, toen een aantal Iersche emigranten 'aan boord wildon gaan. De recruteeringe-agenten begonnen hun werk; de memgte jouwde de 'Ieren, uit. De stokers van, de „Saxonia" kwamen aan land en zeiden tot de ambte naren, dat zij weigerden te vertrekken, zoo de Ieren vergunning 'kregen, om aan, boord te gaan. De maatschappij steunde do stokers en weigerde de leren mee te nemen. Zes der Ieren namen on middellijk-dienst. Ktt£ AANVALLEN BIJ DUNABURG. Een oorlogscorrespondent van de „Vossisohö Zei- tung" seint 'uit Komarisjki dd. 3 November: Do hevige aanvallen van de Russen 'die ten Wes ten var. Duhabutg op 31 October bij bet aanbreken van den morgen begonnen, zijn tot op 'dit oogenblik alle afgeslagen. De aanvallen waren het hevigst aan de ""Noordgrens van, het Ilsenmeer en aan de -Zuid grens var» liet Swentenmeer. Do vijand werkte zich overa' tot op bostormingsafstand van, 'onze stel lingen door en nadat de diraadhindernissen stukge schoten waren, kwam de'infanterie op verschillende plekken in onze loopgraven, terwijl een sterke af- deeling ruiterij achter zijn front 'gereed stond om na 'bet gelukken van de doorbraak onze infanterie aan to mallen. Behalve de 53e divisie voerde de vijand ook zijn. nieuw aangevulde 33e,divisie in het vuur. Op de plek waai- bij 'aanviel was hij eerst sterk in overmacht. Tegelijk met dezen aanval trachl ten de Russen wederom 'bij Gateni door. te breken, ofschoon zij hier reeds 'bergen van lijken, 'hadden laten liggen. Volgens de getuigenis van gevangenen was het vijfde Russische leger versterkt en had het bevel gekregen ons front in elk geval door te breken. 156 DOODVONNISSEN GEëlSCHT. Het Journal de Genève verneemt uit 'Boedapest dd. 2 November: Heden begint :een groot politiek -proces te Ban- jaluka in Bosnië tegen 156 Serviërs tuit Bosnië en Herzegowina. Onder de beschuldigden bevinden zich 7 afgevaardigden van, Serajewo, ^zestien leeraren, 7 -professoren en 1 advocaat. Verder nog 25 kooplie den en 8 studenten. De anderen behooregvtot de werk liedenklasse of den boerenstand. Allen zijn beschul digd van hoogverraad en, de,-acte van beschuldiging die 283 bladzijden beslaat, vraagt voor .alle beschul digden de doodstraf door ophanging. Mén noemt «aan dat het proces 4 maanden zal duren. Slechts drie advocaten staan den beschuldigden, - ten dienste. De rechtbank bestaat uit 3 rechters, waarvan er reeds 2 disciplinaire straffen 'hebben opgenomen. De .be schuldigden bevinden zich reeds van het begin van den oorlog af in gevangenschap. brand. Uit New-York, 6 November. Bij een brand in een houten gebouw te Brooklyn, waar een fabriek van suikerwerken en een van blouses waren geves tigd, kwamen 20 personen om het leven-'en werden 50 gewond. De vlucht uit het gobouw, waar 1100 personen werkten, werd belemmerd, doordat de-trap in brand was geraakt. De meeste slachtoffers waren uit het raam gesprongen. Acht mannen verbrandden op 'n brandladder. 1 NEDERLANDS dl KANTOORPERSONEEL IN DUITSCHLAND. Daar het in den laatsten tijd bij herhaling voor komt, dat Nederlanders, die naar Dfuitschland geko men eijn in de meening daar'gemakkelijk een plaats op een kantoor te'kunnen vinden, teleurgesteld te rug moesten keeren, vestigt de Nederlandscbe Ka mer van'Koophandel, genaamd het Eerste Neder landscbe Koopmansgilde te Düsseldorf, er de aan dacht van belangstellenden op, dat het alleen dan aanbeveling verdient een dergelijke reis -'te onder nemen, wanneer men zich 'van te voren reeds mét eenige firma's 'in verbinding gesteld heeft. Er bestaat nl. op het oogenblik «eer 'weinig vraag naar vreemd personeel, diaar de enkele plaatsen, die openvallen, door vrouwen'ingenomen worden. Zonder grondige kennis 'van de Duitsche taal if het tevens 'geheel overbodig zich eenige moeite -tt geven. ONDERHOUD MET VON BüLOW. Uit New-York, 6 November. Een vertegenwoordi ger van de Associated Prëss had. een onderhoud mei Von Bülow te Lüzern. i Deze zeide: „Ek ga niet naar Washington-om Wll- son een bezoek te brengen, noch naar Madtrid orc koning Alfonso te bezoeken en ik heb ook niet ge sproken over de voorloopige vredcsonderhandelinge? met den afgezlant van den Paus te Rome of mei wien dan-ook." Hij voegde er aan ;toe; „De oorlog moet worden uitgevochten. Duitschland is eensgezind, en is ir het bezit van alle hulpbronnen voor den oorlog, maa: bovenal is het eensgezind in ziln besluit om dei oorlog voort te zetten, tot het einde met 'de wape nen zal bevochten zijn." OORLOGSSPORT. In Engeland wordt tegenwoordig 'een nieuw soort sport beoefend, nl. het hanjdgranatenwerpen, „Indien ment in deze dagen soms in een tuin of een park een paar bejaarde heeren, op eenigen af stand van elkander staande, elkaar gemberbierflescli Jes naar het hoofd 'ziet gooien,"' zegt de „Times", „dan zijn dat niet noodzakelijk gekken, maar leöeï van het Volunteer Training corps", die zich oefe nen in het handgranaten-werpen." Bij het „offieiëele" spel worden op een veld oj onderlinge afstanden van, 20 yards, uit 'opgestapelde banken gemaakte „loopgraven" achter elkaar ge bouwd. Acht man gaan. in de achterste loopgraaf gewapend met handgranaten, die van een lont ziji voorzien en „echt" kunnen ontploffen. De loni brandt juist 5 seconden. Een „opsteker", die niet tot. de groep behoort, steekt de lont aan en goeft dan de granaat aan den persoon, die haar moet wer- pen. Deze moet het zoo inrichten, 'dat de granaai Juist bij het vallen in de loopgraaf, dus aan het einde van de, vijfde seconde, ontploft. -Hij mag dus niet te vlug wegwerpen. Is de toer gelukt, dan storiml de groep naar de tweede '„loopgraaf" enz., tot alle loopgraven genomen zijn, dan begint de tweede groep hetzelfde-spel. De groep, die de laatste loop graaf in den kortsten tijd bereikt, is overwinnaar. Meestal worden de granaten niet ver genoeg ge worpen, zeer dikwijls ook te vroeg. Hierop heeft men iets gevonden. Wordt da granaat te vroeg weg geworpen, dan grijpt een man, die op .het veld 'tus- schen de loopgraven staat, haar op en smijt haar in do eerste terug, waar zij dan uitéénbarst, natuur lijk zonder eenig werkelijk.letsel te)'doen. KLAARHEID GEVRAAGD. Men zou meenen, 'zegt de Vorw&rts, dat na 15 maanden oorlog voeren op een wijze'zoo bloedig, als de wereldgeschiedenis het nimmer heeft gezien, de staatslieden een precies er 'antwoord op de vraag zouden wetèn te geven: „Hoe wordt .het recht'her steld? Hoe krijgen wij een duurzamer» vrede?" Men zou eveneens meenen, dat deze staatslieden den vol keren duidelijker vertelden,'waarom zij eigenlijk hup oloed vergieten, welk doel men zich gesteld heeft, fn het kort, om welken prijs het'gaat. Verdediging van het vaderland, vrijheid, recht, cultuur dat alles is thans niet meer voldoende. T>t zij-p stecM* woorden, waarbij de'een zich dit, en de ander dat denkt, en het begint waarlijk tijd te.worden, helder der en verstandiger taal te spreken. Het ziet er echter naar uit, alsof beide partijen vreezen, elkander hun plannen bloot te leggen, want het zijn immers niet alleen Frankrijk -en Engeland, dio hun oorlogsdoeleinden en hun vredesvoorwaar den in ondoordringbaren nevel hullen; de Duitsche regeering is niet minder terughoudend en ook zij heeft zich, waar 'het het doel van den oorlog be trof, op een wijze uitgelaten, die voor soldaten, wien voor een stormaanval moed ingesproken moet worden, wèl op-de goede plaats zijn, maar; dio noch in het eigen land, noch 'daarbuiten de noodige hel derheid verspreiden'over Duitschlanüs einddoel. Juist nu worlden weer alle in het buitenlandin omloon zijnde berichten over vredesverlangens en vredesbemoeiingen 'door de DuitBche regeering of ficiéél voor onwaar verklaard. Bülow is in Zwit serland voor herstel van gezondheid, -en Solf is in Nederland, waar hij dierbare vrienden bezoekt en weer eens heerlijk wittebrood kan eten. Het is olo(k niot waar, dat de Rijkskanselier tegenover Jan, Piet of Klaas als vredejsvoorwaarden de Belgische Maas linie, de annexatie van Koerland en een schadever goeding van180 milliarid als eisch heeft' gesteld. Goed zool Wij hebben, thans '12 maanden lang precies ge hoord wat niet waar is. Kan men nu ons kwalijk nemen, dat wij nu wel 'eens gaarn,e zouden, willen hooren, wat wèl waar is, wat de Duitsohe regeering als doel van den oorlog beoogt? Het gaat toch op den duur niet aan, dat de eene slag op den anderen volgt, dat 'onze mannen steeds .naar nieuwe oor logsterreinen worden gebracht, zonder dat de volke ren te weten, komen, wat er eigenlijk moet geschied zijn en wat er bereikt moet.zijn, willen de vredes- klokken wederom luiden? Do anderen, zoo geeft men ons ten, antwoord, moeten om vrede vragen, want wij zijn de overwinnaars. Maar jammer ge noeg voor ons, voelen die anderen zich niet ais overwonnenen en op die manier komt men niet tot eenig resultaat. De oorlog gaat voort ir^-het oneindige, omdat bei de partijen 'schuwen, hun voorwaarden scherp' te omlijnen en uit te spreken, uit vrees, dat het be kendmaken van het einddoel 'voor zwakheid zou worden aangezien. Het "kan dus zoover komen, dat deze oorlog zal eindigen met de volledige uitputting van allen, omdat niemand wil zeggen, Welke voor waarden vervuld moeten zijn, 'om er een eind aan te maken. Zal dat verhinderd worden, dan moeten do regeeringen eindelijk hun algemeene frases 'in den steels laten en met een. positief programma voor den dag komen.-Zijn zij zelve, door de verschillënde wisselvalligheden, van al deze veldtochten in de war geraakt, dan. moeten de sluizen 'van de openbare welsprekendheid geopend worden. Dan zal er .spoe dig helderheid zijn en, naar wij hopen, vréde. RIGA. Uit Riga schrijft men aan de Rjetsj:, In den laatsten tijd "is del bevolking van Riga we derom toegenomen; op het .oogenblik bedraagt 'ze meer dan, 300.000. Veel vluchtelingen, zijn-in de stad teruggekeerd uit de 'omstreken en wachten hier de gelegenheid af om naar hun geboorteplaats in Koer land terug te keeren. Vertrokken zijn .er maar wei nig. Verderen vooruitgang "van den vijand aan het naaste front schijnen zij niet te verwachten. Alleen hebben eenige werklieden, die in andere steden gaan werken, de stad verlaten. De kern der bevolking blijft haar bezigheden'voortzetten. Alle kostbare'voorwerpen zijn uit Riga weggevoerd Op het oogenblik wordt weggehaald cement en hout materiaal. Van dit laatste is in 'Riga voor een be drag van 50 millioen roebel aanwezig. EEN DUITSCHE KRUISER IN DEN GROND GE BOORD. Uit Berlijn, 8 November. Officieel. Op 7 Novem ber 's namiddags is de kleine kruiser „Undine" bij een patrouillevaart ten züiden van de -Zweedsche kust door twee torpedoschoten vaneen duikboot in den grond geboord. Bijna -'de gebeele bemanning is gered. DE BELGEN IN RUSLAND. Onlangs meldden we, dat 4000 'Belgen met auto's, kanonnen en mitrailleurs maar Rusland vertrokken zijn. Het „Petit Journal" 'verneemt, dat ze .te Pe- torsburg met geestdrift ontvangen werden. Maar eenige Vlamingen hadden toch een zonder linge ontmoeting. Den 4en October wandelden ze door een volkswijk der Russische hoofdstad. Eenige vrouwen hoorden hun vreemde taal en hielden hen voor Duitschors. Ook meenden ze in de 'uniform iets Oostenrijks te bemensen. Het moesten Oostenrijksche gevangenen zijn, die wat vrijheid genoten. En de vrouwen begonnen te'roepen: Weg 'met de ellendelingen! Weg met de kin dermoordenaars! En van woorden zou bet tot da den komen, ten' minste de verbaasde Belgen moesten 1 de klappen, voor de vijanden bedoeld, afweren, 'ter wijl se riepen maar niet in 't Russisch Lerve Rusland! 'Leve onze geallieerden Weg 'met de ellendelingen! antwoordden de vrouwen, de gebalde vuist verheffend, 't Geval dreig de erger te worden, toen eenige! 'mannen elektri ciens der stad zich bij de vrouwen voegden met het voornemen haar te steunen. Maar een dier werklieden had twee jaar geleden nog in de Gentsche tentoonstelling gewérkt. Hij her kende de taal... 't Was deftaal van België.... het be vriende land. En nu wilden jde vrouwen-de geallieerden niét la- i ten gaan alvorens deze in een nabijgelegen pavil joen een thee-tractatie aangenomen hadden. KONING GEORGE EN ASQUITH. De correspondent van 'de Kölnische Zeitung te Washington meldt: de-Sun van New York heeft'van reizigers, die den Idon October yan Liverpool wa ren vertrokken, een geschiedenis over 'een storm achtig ondei-houd tusschen koning George en As- quith gehoord, die zij -"uit geloofwaardige Lonlden- sche bron hadden. De koning gaf aan Asquith te kennen dat hij zou aftreden, indien de oorlog zonder beslissing zou eindigen. Nooit zou hij meer den troon beklimmen, noch 'zijn kinderen veroor loven zulks te doen, als zoo"n eeuwige schan.de en 1 verootmoediging 'het Britsche rijk zou zijn bescho ren. De koning beklaagde zich bitter, dat zijn positie als constitutioneel vorst hem dwong te doen, alsof hij de werkzaamheid van zijn ministers goedkeurde, terwijl hij'haar in werkelijkheid als schadelijk voor de veiligheid van he,t land beschouwde. De koning wilde eigenhandig een brief .aan dé Engelsche natie richten. De Kölnische maakt hierbij de opmerking, dat, gelijk bekend, een opiroep van den koning ver schenen is, waarin de koning tot dienstneming in het leger aanspoort. De Kölnische uit de meening, dat dit verhaal, al is het wellicht niet geheel juist, een b ewijs is, hoe men in sommige' kringen, over de kracht van het kabinet Asquith denkt. Asquith verklaarde dien koning dat. geen lid van het kabinet aannam, dat de oorlog anders eindigen kon dan met. *on 'volkomen overwinning van de bondgenooten. Eenig verschil van meening tusschen hen bestond echter ov3!r de vraag, hoe dit eind het snelst en het best bereikt zou kunnen worden, met welke varklaring de koning niet tevreden was. Hij riep uit, ik behoorde in zulk een crisis een, leider te zijn. Ik moet een stroomaix zijn, maar ik zal niet gedoogen, dat men van -mij schrijft, dat ik in 'hert kritiekste uur van Idit land een strooman gebleven was. DE PAUS EN DE VREDE. De 'VaticaanBCbo correspondent yan de Gorriere del la Sera K'U'grafpert "it Rome: Naar aanleiding van de missie van prins Yon Bü low in'Zwitserland spreekt "men ook veel over zijn bezoek bij den pauselijken gezant 'mgT. Marchetti, wijl mon vermoedt, dat di,t bezoek samenhangt met nieuwe vredespogingen door 'den Paus te onderne men. Dit vermoeden is echter beslist onjuist. Wan neer werkelijk een onderhoud tusschen beide per soonlijkheden beeft plaats gehad (men, beweert nl. dat deze samenkomst ztou hebben plaats gehad in het beroemde klooster van Eindedein) 'dan. kan hélt onderwerp der besprekingen alleen "geweest zijn: de interneering der Duitsche en Fransche gewonden in Zwitserland. In kerkelijke 'kringen, waar men .over de stemming aan het Vaticaan zeer goe|d ionderricht is, vorzekert men, dat op het oogenblik bij den Paus niet de geringste neiging bestaat, om voor Duitschland vredes-dienstcn "bij de Entente-machten te verrichten. Het is 'den Paus niet .onbekend, dat de 'geallieerden op dit oogenblik van' geen vredes voorstellen hooren willen. Een dergelijke 'poging in deze dagen zou de pauselijke bemoeiingen bij deze Staten slechts verdacht kunnen maken. ARBEIDERSWONINGEN. In do Zaterdagavond a.s. te houden 'vergadering van dm Raad onzer gemeente, komt het voorstel aan de orde tot het aanvragen van een Rijksvoorschot inzake den bouw van arbeiderswoningen. De .plan nen betreffen den bouw van 10 woningen h 'f 2.05 huur per week, 8 woningen f 2.25 per week en 7 woningen f 2.50 per week. De stichtingskosten worden totaal, met bestrating, rioleering, terreinwer- ken, aankoop bouwterrein enz. enz. .begroot op een som van f 47700. DURE MELK. Naar ons ter oore is gekomen zal v o o r 1 o o p i g door tusschehkomst van onzen Burgemeester de prijs der melk bepaald blijlven op 10 cent per .liter. Nnder bleek ons, dat 'deZe overeenkomst zal du ren to* 'Zondag a.s. We hopen dat 'deze melkgeschiedenis door onder ling overleg tot 'een gunstig resultaat mag komen. Of dit zal gebeuren? we gelooven er niet zoo heel vast in, gezien het optreden van een dre groot ste melkleveranciers, den heer J- de Veer, alhier. Deze deed ons Dinsdagmorgen op straat reeds de grofste verwijten Het door 'ons Zaterdag geplaatste bericht, waarin 's Burgemeesters tusschenkoïnst in geroepen werd, scheen hem ten opzichte van ons ai heel onaangenaam te hebben gestemd, We stellen er prijs op publiek te verklaren, wat wij den heer De Veer ook persoonlijk 'hebben gezegd, dat als eï een zaak is, waarop wij meenen in 't algemeen! be lang de aandacht te moeten vestigen, -dat we dat steeds hebben gedaanten zullen blijven doen ook ondanks den grooten mond.van dezjen' 'of gene, zeflfs van mijnheer De Veer. 'Hét lijkt o.i. .meer gepast, als men bezwaren heeft tegenover het' in de Scha- ger Courant opgenomene, men ons dit door een in gezonden stuk 'kenbaar maakte. Aan een dergelijke meer parlementaire wijze van zulke "zaken afdoen, blijven we de voorkeur geven. KUNSTNIEUWS. A.s. Zondag zal in het café Heijselaar optreden de heer Everhard Beverwijk, een blinde pianist. Met hejn zal optreden da heer Simon Denijs, bariton zanger, hier reeds welbekend. De heer Denijs was vóór den oorlog voor 5 jaar geëngageerd aan de opera te Bretoen, maar de oorlog heeft ook aan dit mooie engagement een eind gemaakt. De heer Be verwijk is hier onbekend en daarom geven we gaar ne het volgende over hem weer: De jeugdige pianist Everhard Beverwijk ontving het eerste muziekonderwijs aan 'het Instituut tot onderwijs van blinden ie Amsterdam, vervolgens was hij gedurende vele'jaren leerling van den bekenden paedagoog Ary 'Belinfante. Na een tweejarig ver- blijf in Ned. Indië naar Eüropa teruggekeerd, -bet- gaf bij zich naar Berlijn ven studeerde daar eerst eenigen tijd bij 'den vermaarden Russischen .pianist Waldemar Lutschy^'Vervolgens werd hij op aan- wijzing van'Prof. Feruccio Busoni, leerling van diens elève ehéri Egon Petri. De heer 'Beverwijk trad in binnen- en buitenland 'met veel succes op onder meer te Amsterdam, den Haag. en Berlijn.1 De Telegraaf van 4 Februari' 1913 "schrijft: IV kan niet anders 'dan als „monsch" schrij ven over een anderen merisch, die mijn hart geirof- fen heeft, gelijk Everhard Beverwijk het 'deed door zijn pianospelen en het 'iedereen z'al doen, dio met ontroeide belangstelling luistert naar 't spel van deze vorschende, raaktastenide en wijze handen. Bach's Chromatische 'Fantasieën en Beethoven's Appassionata speelde hij'stil voor zich heen, alsof het eigen helder begrepen geestesvisiën waren, die hij hardop herdacht. In vurig verlangen heeft zijn geest zich krachtig willen „drinken" 'aan de fan- Lastische waarheden dezfer werken, men bemérkt 't. En ook, hoe'de geest der werken vaardig oveft- hem* is geworden, hem rust en troost heeft gegeven, door hun harmonie. En 'die transfiguratie van zijn sentiment, dié'is 't die hij óns toespeelt. We'hooren hier niet de onmiddellijke reactie van een. kunste naarsnatuur op een koen 'kunstwerk, maar vod meer „die. dankbaren 'Gefühle naoh dem Sturm" over zijne weergave 'ligt weemoedig en .verzonken de stemming van den vrede, die. de werken he.m als mensch geschonken hebben. Zijn rust en dankbaar heid speelt hij ons 'er mede toe, zijn vreugde over zijne heerlijke verbeeldingskracht, die hem in de kleine werelden van, Beethoven, en Bach heejft bin-1 nengevoerd. Genuanceerd is de aanslag liefkozend zacht voor heldere blijkbaar1 zelf zeer genoten toon- aardovergangn. Krachtig en 'gesacadeerd is het forte en reeds geoefend de techniek, 'n Enkele maal is bet pedaalgebruik wat nonchalant, dat is 'mijn eenige opmerking bij de gehoorde 'werken. Bach's Chromatische fantasie was hoorbajar be- grepen, t°t in, de 'meest vertakte gedachtegangen. En Beethoven's Appassionata was ook zóó eene .ge passioneerde sonate,.'al klonk ze gapsch anders, dta we haar gewoonlijk hooren, en geheel J„van al het uiterlijke afgewend". Vooral het eerste Allegro, met aan de melodie, het haar gretig '„blijven zoeken" het stil-wanhopig-hartetochtelijke zich -'vastklemmen door alle afleidende passagebewogenhedd heen en des pianisten merkbare liefde voor de illusie, die zie vertegenwoordigt was-een succes. Hartelijk is Everhard Beverwijk (toegejUieht. De Oprechte Haarlemschn Courant van 27 Febru ari 1913 schrijft: i ....De heer Everhard Beverwijk .is blind 'en, dit geeft aan zijn optreden iets 'zeer weemoedigs. Hoe een blinde de duizenden en duizenden noten in zich kan opnemen, ze kan combineeren tot mUzikiailie ge dachten en deze weder opnieuw-kan vereenigen tot een kunstwerk, mag ons met verwondering vervul len. De heer 'Beverwijk speelde belangrijke .zaken en wist door technische hoedanigheden, door duide lijkheid en klare muzikale ontleding.de aandacht te boeien. Voor louter pianospel wil dit zeker heel wat zeggen. De avond werd geopend met de Chromati sche. f antasie 'und Fuge D. kl. T. van Bach. Met dit moeilijke werk maakte 'de Concertgever reeds tersfond een goeden injdruk. Deze werd verhoogd door het tweede 'programmanummer, Sonate F. kl. t. opus'57 (Apassiönata) yan Beethoven, eon vóór proef voor klavierspelers. Aan grootsche effecten in het Allegro, aan dieper gevoel in'het An|dante en aan den breederen vlucht waarmee het Presto helt werk besluit, ontbrak -bet waarlijk niet. Wie een meesterwerk tot deze mate van volkomenheid weet weer'te geven, mag.onder de'pianisten worden mee geteld. 1 Lord Kitchener, de minister van Oorlog in-'Enge- alnd treedt af. Ziedaar heti'gerucht dat heël wat op schudding bracht. Het werd al spoedig tegengespro ken en nu blijkt bet, 'dat Kitchener op reis gaat naar het verre Oosten om daal' eens poolshoogte to ne men en uit eigen oogen te zien, wat of er te doen is, om de Entente wat vaster op de beenen te doen staan. Kitchener kan, wel een poosje .in Londen wor den gemist 'om zelf een oordeel te vormen over .de toestanden in de verte. En'waar hij een man is, die door eigen ondervinding wat weet van Oostersche toe standen, is deze maatregel niet onnut. Voor en aleer do reis te ondernemen is Kitchener 'te Parijs ge weest en heeft daar met generaal Joffre gesproken en zooals de berichten willen, zijn die twee het over den te volgen weg volkomen 'eens. Het bezoek van Kitchener zal gebracht worden aan de Dardtanollen, Egypte, Macedonië en.Griekenland. Hij'zal 'nonder zoek instellen aan de' verschillende fronten, waar gevochten wordt of men nog zal kunnen optreden- Het resultaat daarvan zal 'hij aan de regeeringen te Parijs en te Londen mededeelen. Hét onderzoek zal, naar men hoopt, volledige samenwerking ten gevolge hebben. De pogingen van de 'bondgenooten zullen wellicht leiden tot op het oogenblik onvpor- zieno plannen. v Als gevolg van de strubbelingen in Tonde®, ovéé het aftreden van Kitchener 'is het blaJd De Globe/ in beslag genomen. Zulk een maatregel is 'gedurende den oorlog nog tegenover geen'enkel blad genomen. De kabinetscrisis in Griekenland, waarover we Zaterdag het een en ander meedeelden, heeft zich in dien tusschentijd ontwikkeld. Hetzelfde ministerie treedt weer op, zelfs de minister van Oorlog, door wien het spectakel in.de Kamer oatstond, blijft, alleen is er een nieuwe minister-president. Deae liejet Skoeioedis, het is al reeds 'een oud man. Naar ver luidt. zal hij de politiek.van het afgetreden kabinejt voortzetten. Wat of de gevolgen zullen zijn. van deyje veranderingen, is no8 moeilijk te zeggen. Wat' Ve- riizelos en de zijnen zullen doen, het ministerie steu nen of niet, kan 'ook nog niet bepaald worden. De koning moet van plan, zijn, om, als de Kamer, hejt kabinet niet'steunt, de KameT naar huis te Jzeji,den. De koning schijnt dus niet 'van plan van den een maal door hem genomen koers te willen afwijken. Op het oorlogsveld kotten de Bulgaren h.un zege tocht voort, evenals de Duitschers en Oostenrijkers. Uit Berlijn komt het bericht, dat 'Kraljewo, na een verwoed straatgevecht genomen is. 130 Kanonnen werden buit gemaakt. Bet noordelijk deel yan Ser vië, van de Bosnische tot de Roeroeensche 'grenzen is reeds van „Serviërs geafufverd en dq Bulgaren heb ben zich nu met de Duitsohelre ver.eenigd bij Parat. De Serviërs worlden steeds en met grooteren. spoed teruggedrongen. We zullen maar. niet verder .in bijzonderheden treden, uit alles blijkt duidelijk genoeg, dat de krijgs kans den Serviërs nog 'steeds niet gunstig is. Dat is, zoolang ér hulp van de En,tentetroepe®| uitblijft, ook niet te verwachten. 4 Deze opereeren nu in het Zuiden en da'ar 'werken de Franschen en dé'Engelschen samen. Zij schijnen daar wel eenig succes te behalen en 'n.paar dorpjes op Bulgaarsch grondgebied te hebben -bezet. De ont scheping der Ententetroepen 'gaat te Salonjki steeds ongehinderd voort. Uit Duitsche bron wordt gemeld,dat de Bulgaren de Franschen hebben 'doen wijken, wat klopt met do bewering der Fransche berichten, vctet zij verloren stellingen hernamen. Bij Kriwolak hebben de Franschen Bulgaarsoho aanvallen afgeslagen. Op het Oostelijk oorlogsveld gebeurt 'üük^met veel. Wij krijgen een aanvullend bericht 'ovor het Russische succes bij bét dorp Siémikoweo. De plot selinge Russische aanval daar heeft volkomen aan de verwachtingen beantwoord. Onze plotselinge over val aan den anderen oever van de.Strypa heeft ons 8500 soldaten aan gevangenen opgebracht, een dog niet vastgesteld aantal officiei-v,:;, en machinegewe ren. Bij het oversteken van dv Strypa hadden onze troepen de grootste, moeilijkhelden te overwinnen. De Duitschers deden hun Uiterste best hun het groote aantal .gevangenen, dat wij hadden gemaakt, te 'ont rukken, terwijl onze troepen zich nog op den rech teroever van de Strypa bevonden. Onder aanhou dend vuur van artilerie en machinegeweren, sloegen onze troepen alle aanvallen af en trokken, zich, on der bescherming van een hagel -van projectielen uit de eigen, artillerie, al strijdend op den anderen oever terug, nadat zij alle gevangenen en'den heelen buit naar de overzijde hadden gebracht- Hét'Russische bericht vertelt verder: Voor Riga vielenonze troepen bij Olai de Duit schers met succes aan. De vijand werd gedwongen dit punt tijdelijk te ontruimen. Wij hebben-'t kerk hof bij het dorp Laoez op den linkeroever van de Duna bij Axkal bezet. In dezelfde buurt'verstrooi- wij Duits, ha-s, Al- over d -Dun-. wa:en geko men. Afijn den het Swenten meer namen Vij de tweede .linie van'de Duitschers en maakten wij 300 gevangenen. GEMEENTE PETTEN. Geboren: Marie Spphia, dochter van -Hendrik Si mon Eriks en Sijtje Stuij. GEMEENTE WIER1NGERWAARD. Geboren: Pieter, zoon van H. Kleén -en G. Zwaiag. Arie, zoon van 'P. Blokker en S. Pagano. Jaeoba, dochter van J. W. van Twuiver en G. A. Kos. Jar. Gornelis, zoon 'van P. Peper en G. Schermer. Cot- nelis, zoon van P. Blaauboer 'Vries en A. Grootss. Ondertrouwd: Geene. I Getrouwd: Arie Mosterk oud 24'jaar en Trijntje, NieuweDburg,'oud 19 jaar. 'Gertit FÏoris Sijvert Ren tenaar, oud 27 jaar en GUUrtje. Boekel, oud 24- j'alar. Overleden: Geene. i TELEGKAFISCH WF.ERBEWCHT naar waars emijageia vsrrieht in d«e morgen van den 9 November 1915, medegedeeld door he.t Koninklijk Meteorologisch Instituut te Da Bilt. Hoogste barometerstand 759.1 te Munohen, laag ste barometerstand 746.4 te Skagen. Verwachting tot den avond van 10 Novembeir. Krachtige later tijdelijk afnemende, -meest Z.W. wind. Betrokken tot zwaarbewolkt'met tijdelijke op klaringen. Waarschijnlijk eenige regen.-Zelfde tem peratuur. i PURMEREND, 9 Novlember 1915. 134 Stapels kleine kaas 'f 77 f 80. 1361 KG. bo ter f 1.65. 744 Runderen, waaronder 516 vette en 12 stieren. Vette stug 85 a'105 cent per KG. Gelde stug f 150 a f 240. Melkkoeien stug f 200 a f 350. 11 Paar den f 110 a f 300. 56 Vette kalveren 85 a 100 cent per KG. 187 Nuchtere kalveren f 12 a f 32 vlug. 291 Vette varkens 80'a 86 cent per'KG. vlug. 49 Ma gere varkens f 20 a 'f 38 stug. 445 Biggen f 12 ft f 20 st.ug. 947 Schapen én lammeren, -Vette stug f 36 a f 55. Lammeren 'stug f 26 a f 35. 800 Zak peren f 1.25 a f 4. 600 Zak appelen f 1 a f 2.50. Kipeieren 10 a 11 cent. 338 Ganzen f 4.25 a f 5.20. WARMENHUIZEN. Dinsdag. Roode kool 'f 7.20 a f 19.90. GeLe kool f 8-80 a f 12.70. Witte kool f 9.20 a.f 28.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2