Alpino Nieuws- DINSDAG 16 NOVEMBER 1915, 58ste Jaargang. No 5695. RAAD VAN SCHAGEN. SCHREI COURANT. Dit blad versohijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHA6EN, LAAN D 5. lof. Teleph. No. 20. Prijs per 8 maanden f0.85; por post f 1.-. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijano. f 0.35, iedere regel meer 8 ct. Groote lett. worden naar plaatar. berek Openbare vergadering op Zaterdag 13 'November jl., 's avonds 7 uur. Afwezig de heeren Jb. Schootl en K. Blaauboor. Voorzitter Jbr. J. P. W. van. Doorn, Burgemees ter, opent de vergad^-ing 'met de mededeeling, dat de notulen nog niet gereed zijn en leest'vervolgens de ingekomen stukken voor, ni. dankbetuigingen van de heeren W. Bijpost, I.'Telkens en P. Ruiter, voor de verhooging hunner jaarwedde, en -bericht van den hoer J. P. Meuxs, dot hij zijn benoeming als lid der P. Schoolcommissie aanneemt. Voorzitter stelt dan aan de 'orde het voorstel, van, B- en W., om aan te vragen een rijksvoorachot van f 50.000, voor het bouwen van 25 arbeiderswonin gen, op het terrein'nabij de Gasfabriek. De exploi tatie-rekening is aan de heeren toegezonden. De stukken hebben ter visie gelegen, doch voorzitter meent, dat eenige nadere.technische uitlegging nog wel gewenscht zal zijn. Hij stelt voor, daarvoor in comité te gaan, de Gemeen,ter-opzichter (die 't bouw plan heeft ontworpen) zal daar aanwezig zijn, ofm allp ophelderingen te geven, 'vragen te beantwoor den, of zijn plan te verdedigen. Hiertoe wordt besloten. I Na ongeveer een uur wordt de vergadering her opend. De heer W. Roggeveen Gz. zegt, dat het plan, hein geschikt voorkomt, ook betreffende de huurprijzen. Ofschoun hem in sommige gevallen lagere huren wenscbelijk voorkwamen, is dit'in den tegenwoor- digen tijd wel 'niet goed mogelijk. We krijgen dan 25 huizen, in 3 categorieën, verdeeld naar 'n huur prijs van f 2.05; f 225 en 'f 2.50. Bij spr. is echter de vraag gerezen, of 25 woningen in eens niet wat veel is. Want wil de rekening uitkomen, dan moe ten a" o woningen in eens en bijna doorloopend .ver huurd worden, en daar ben ik eenigszins bevreemd voor. Ik zou liever beginnen met b.v. 10 inplaats van 25. Ik voor mij erken, dat er hier -woningnood bestaat, maar niet in die mate, dat de 25 woningen dadelijk noodig zijn. De tijd "kan uitmaken, dat ik ongelijk heb, maar dan kan Jde Gemeente dadelijk uitbreiden, tot 25 woningen. Worden de huizen niet alle gehuurd, dhn wordt het/ voor de Gemeente een schip van bijleg. Daar komt bij, dat de tijden niet zoo scbitterend zijn. De materialen zijn hoog 'in prijs, metselmaterialen wel 'niet zoo erg, maar de houtwaren zijn, enorm duur. Om die redenen is bij spT. de vraag gerezen, of 't niet goed 'zou zijp, nu met een gedeelte te voor zien in de ©ogenblikkelijke behoefte^ om dan later, als de tijdsomstandigheden beter zijn, -en in ver band met de gebleken behoefte, over te gaan tot den bouw van 't verdere complex. De heer Snel is 't 'met het gesprokene van den heer Roggeveen volmaakt eens. De.ervaring van de laatste dagen bevestigt het inzicht van den heer Rog geveen. Het hout is de volgende week weer 10 pCt. duurder dan deze week, en er is geen kijk op, hoe hoog de prijs wel zal worden, zoodat 'het wel ze ker is, dat de woningen in geen geval voor het geraamde bedrag gemaakt kunnen werden. Als de Raad nu besluit tot den bouw van het groote com plex (het is niet bewezen, dat het noodig is, het is niet- uitgemaakt dat er hier woningnood bestaat, en de heer Roggeveen is heter met de plaatselijke toe standen bekend dan spreker), 'dan is dat voor de gemeente beslist een zeer groote strop, die zij zich onmogelijk ooit meer van den bals zal kunnen schui ven. Daar komt bij, gaat de heer Snel voort, dat ik groot bezwaar heb tegen plan 'en indeeling, (af gescheiden van den bouw in 't algemeen) dezer woningen, en ik wensch bepaald in de notuleering te zien opgenomen mijn bezwaren ertegen. Spr. zegt, pas van de groote reis terug te komen en dat hij 't plan van den Gemeente-opzichter voor de eerste maal ter tafel ziet en 'het dus niet in alle onder- doelen heeft kunnen nagalan. In 't algemeen echter ziet elke woning er te "fraai uit, bij een veel te kleine indeeling, en de algemeene roep, die er van zal uitgaan, zal deze zijn: dat het woningen zijn op gezet voor ouderlooze gezinnen. (Spr. zal bedoeld hebben: kinderlooze gezinnen. Verslagg.) Op de teekoning lijkt alles heel aardig, maar practisch zijn het onmogelijke woningen. Er is te veel aan het uiterlijk geofferd, te weinig zorg gewijd aan de in richting. En spreker is het,-aan zijn geweten' ver plicht, zoowel als aan zijn eer als vakkundige, dit oor deel hier uit te 'spreken. Aanstonds is men vergeten, het fraaie 'uiterlijk, nimmer ontkomt men aan de gebrekkige .indeeling, Men construëert slaapkamertjes, waar men niet staan kan, kortom aan 'de indeeling ontbreekt "veel. Spr. verklaart uitdrukkelijk (hij legt hierbij de hand op de borst. Verslagg.) dat hier niets persoon lijks tusschen zit, maar het gemeentebelang hem zoo doet spreken. Dau komt erbij, dat spr. 25 woningen -in eens te gewaagd vindt. Begin met 10 huizen, en men zal zijn leergeld voldoende betaald "hebben, doch bouw in geen geval het heele blok, want alles is 'even on doordacht. Nogmaals herhaalt spr., dat ;er teveel aan uiterlijke fraaiighoid is'geofferd, le weinig re kening gehouden mot de praktijk. Dit zijn geen ar beiderswoningen, waarin een heel gezin kan plaats nemen. Spr. eindigt met te 'zeggen, dat hij in be ginsel zijn stem heeft gelgeven om van 'gemeente wege woningen, te bouwen, en spr. wil er ook wel toe medewerken'om dat tot stand te brengen, maar niet volgens dcee plannen. Voorzitter wenscht, alvorens verder te gaan rne.t de bespreking over het voorstel, zijn groote ver wondering uit te spreken over het optreden, van den heer Snel, waar deze straks in comitó-bfjeenhomst bijna geen bezwaren heeft geuit. Nu komt de heer Snel met oen zoo" krasse bestrijding nu''de Gemeen te-opzichter niet meer aanwezig is. Juist dédrom ww de comité-vergadering gehouden, 'om den Ge- n foute-opziebter in de gelegenheid te stellen, zelf inlichtingen te kunnen'geven over zijn werk, en het te kunnen verdedigen zoo 'noodig. Stwkfc is e? weinig over gezegd, 1nü, nu hij er niet meer is, krijgt hij don wind. van voren, nu ir jet li ij allo leelijks hooren. Het lijkt voorzitter ton, dat daarvoor straks de gelegenheid was ge weest, en het spijt voorzitter heel erg, dat de heer Snel deze 'richting is gegaan. De beer v. d. Kamp verklaart, dat hij straks in de comité-vergadering juist déérom de vraag heeft gesteld, om van den 'heer Snel zijn mconing te vernemen, en spr. had den indruk gekregen, dat de heer Snel voor 'de openbare vergadering niets meer te zeggen had over de plannen in 't algemeen. De heer Trapman wil verklaren, dat hij 't met de opvattingen van den heer Snel niet eens kan zijn, en spreker beviree<mdt de houding, die de heer Snel nu aanneemt, in'de hoogste mate- De beer Snel weet maar al te goed, dat hij 'in dit ooi lege, dat op 't gebied van bouwen bijna geheel uit leeken basta at, 'de eenige deskundige is. Van die positie maakt de heer Snel hier 'schromelijk mis bruik door op te treden zboals hij nu doet. Toen in de comité-vergadering zoo weinig werd gezegd legen de plannen van den opzichter, maakte spr. bij zichzelf deze opmerking: de plannen zijn bepaald heel goed, en de heer Snel vindt ze blijk baar ook goed. Er werden 'nl. slechts een paar klei ne opmerkingen gemaakt, of de 'slaapkamer niet wat klein 'was. Maar zooals de heer Snel nu ge sproken heeft, beteekent dit'niet anders dan het fi naal vermoorden van het "heele plan van den Ge meente-opzichter, en daartegen meen ik hier le moeten opkomen. Dit is niet een manier van doen die door den beugel kan en een gemeente-ambte naar in 't openbaar op deze wijze te behandelen komt niet te pas. Spr. had *t zoo toegejuicht, dat er voor af een comité-bijeenkomst werd gehouden, waar wij het een en ander konden hooren van den Gemeente- opzichter als de ontwerper, 'van den heer Snel als deskundige in, den Raad. Daar hadden de twee verschillende zienswijzen tegenover elkaar gesteld kunnen worden, en wij de noodige leering er uit kunnen putten. Maar van de gastvrijheid, hem ge boden, heeft de heer Snel al een heel verkeerd ge bruik gemaakt. Toen de gemeente-opzichter erbij was, werden bijna geen bezwaren geopperd, nu deze zich niet kan verdedigen, volgt een veroordeeling van alles. Dat is een wijze van doen, 'die spr. zon der protest niet kan laten passeeren. De heer Snel antwoordt: Ik wil alleen ditnog zeggen, dat ik herhaaldelijk getracht heb gehoor te krijgen, ik werd telkens verschoven, tot ik nu in 1 openbaar meen te moeten zeggen, wat ik op 't hart had, hopende hier gehoord te worden Voorzitter hamert. De heer Trapman interr om poert: Nu wordt 't nog erger I—.. De heer Snel wil voortgaan, -maar voorzitter ha mert nogmaals en zegt (blijkbaar heftig boos) tot den beer Snel: Met alle kracht moet ik protesteeren tegen,'wat u daar zegt. Dat is niet meer of minder dan, een be schuldiging, dat ik in mijn leiding tekort ben ge schoten en u achteraf heb geschoven. Dat gaat te ver. Ik mag als mensch in sommige opzichten te kortkomingen hebben, maar ik ben overtuigd, dat ik als voorzitter van dezen Raad "en in mijn leiding als zoodanig niet tekort ben geschoten, nog minder ooit de onpartijdigheid uit het oog heb verloren. Tot verveleDd wordens toe heb ik straks gevraagd, wie nog iets te zeggen had, of er nog 't een en ander te- vragen was, en nu te moeten hooren, dat u, me neer SneJ, geen gelegenheid hebt gekregen De heer Snel: Volstrekt niet, meneer de voor zitter, niet u Voorzitter: Zegt u dan niet, dat u geen gelegen heid hebt gekregen, u uit te -'spreken?, dat u geen gehoor kondt krijgen? Spr. komt er tégen op, dat de heer Snel zijn meer dan conciliante leiding der vergaderingen verdacht maakt. De lieer. Roggeveen: Hoewel ik het met den.heer SDel eens ben ten opzichte! van zijn opvatting over liet meer of mindere getal woningen, onderschrijf ik allern inst zijn oordeel over het bouwplan van den opzichter. Ook andere woningen "door den op lichter ontworpen, heb ik bezichtigd, daartegen had ik geen bezwaren. Het plan kan 'mijn goedkeuring wegdragen. Voorzitter: Uw bezwaar betreft alleen het aantal. De Raad zou dan eerst de vraag kunnen uitmaken of er 25 of minder gebouwd zullen worden. De vraag is maar: bestaat hier behoefte aan dat aan tal. M.i. is er groot gebrek aan woningen. Dat be wijst wel dit feit, dat, niettegenstaande men wist van deze gemeentelijke plannen, er een woningbouw- coöperatie is opgericht die 'óók bezig is aan plan- nen tot het bouwen van woningen. Om het complex in gedeelten tot stand te bren gen, daartegen bestaan technische bezwaren, met be trekking tot het Rijksvoorachot spr. legt dit nader uit. En dan: we weten ér niets van of na den 'oor log de materialen wel goedkoop er zullen worden. Ik hoor zoo al zeggen: waar al het 'vernielde ge restaureerd zal moeten worden, ontstaat ,er groot gebrek aan materialen en 'dus zal alles heel duur blijven. Dit is zeer aannemelijk, en brengt dan ook mee, dat de eerste Jaren particuliere ondernemers niet zullen beginnen te bouwen, en dan ligt het juist op den weg van het Gemeentebestuur om het te doen. De heer v. d. Kamp meent, nu er toch besloten is om door de Gemeente woningen te dqen bouwen, laten we er maar dadelijk 25 bouwen. Spr. heeft van deskundige zijde vernomen, dat na den oorlog alle materialen zeer duur zullen worden, ondernemers prepareeren zich daarop, zij1 slaan voorraden in. De heer v. d. Kamp gelooft, dat de Gemeente voorden liger uit ia om nülte bouwen.' De heer Koster is 't er mee 'eens, dat 't noodig is en goed, nu deze woningen te gaan .bouwen. Hij vindt, dat de kwestie van den prijs der materialen buiten bespreking kan blijven.'Er is maar één vraag, en dat is deze: is 't goed en'noodig dat de/ Gemeente arbeiderswoningen bouwt, en dat is al uitgemaaktl De prijskwestie staat er naast' De heer Trapman spreekt er zijp verbazing over uit, als hij hier door den heer Snel hoort-zeggen, dat hij niet weet of hier wel woningnood heorscht, mon spreekt hier nog, alsof uitgemaakt 'moet wor den, of hier wel gebrek aan woningen bestaat, 't Zou dunkt 'mij toch wel het toppunt van idiotisme zijn, dit nü nog te moeten uitmaken, waar reeds lang door den Raad met 'algemeeno, alle elf stelm- men is uitgesproken dat hier dringonöe woningnood bestaat, ook dus met de stem van dengene, die nu nog niet weet of cr wel woningnood is. Me dunkt, als de Raad met algem- stemmen in beginsel uit spreekt: hier moeten huisjes gebouwd-worden, dan zegt men toch ook allen, dat ir woningnood i s. Van twijfel kan dan ook geen sprake-meer zijn, en dan gaat het toch niet aan, om .dat/ hier 'maar weer ter sprake te brengen. Bovendien mag van een raads lid toch wel geëischt worden, dat hij zich van do toestanden in de Gemeente voldoende, ook .in dit geval, op do hoogte stelt. Of we hier 25 woningen zullen bouwen, of minder, daar valt over ta .praten, dat is heel 'wat anders. Misschien zal de toekomst uitwijzen, dat de heer Roggeveen met zijn idéé ge lijk heeft. Spr. kan onmogelijk thans reeds zeggen, of wij er aan 23 of 22 'genoeg zfullen hebben, maar spr. meent wel te kunnen, zeggen, dat de toestand thans zóó is, dat we het plan zooals het hier ligt, moeten uitvoeren. Ik, zegt spr, hoop van dezen woningbouw ook nog dit goéde 'resultaat te zien, dat er een opschuiving zal plaats hebben van de huurders uit de slechte, oude woningen naar be tere. En bij stelt er prijs op het hier uit te spre ken, dat hij ervan verwacht, dat er een eind komt aan dat gesjacher met huurprijzen en huurvoor - waarden door sommige huiseigenaren, die zich niet ontzien, om van het nu bestaande huiaengebrek mis bruik te maken door exhorbitant hooge huren te eischen voor krotten. Een dergelijke 'opschuiving mogelijk te maken, acht spr. een dankbare taak voor liet Gemeentebestuur. De heer Roggeveen zegt, niet te hebben gespro ken, dat bouwen niet noodig is, alleen bracht hij in bespreking de vraag: hoeveel? Dat woningnood be staat, is zeker. De beer Meure zegt: Ofschoon ik't heusch een voorzichtig idee vindt van den heer Roggeveen, ge loof ik toch niet, dat we in de 'naaste toekomst lagere prijzen krijgen. Ik heb ook het stellige idéé, dat we daar niet een jaar of 5 k 6 op kunnen wach ten. Op 't oogenblik zeg ik: 't zal wel wat duur zijn, maar, in godsnaam, 't moet toch 'maar gebeuren. Toch heb ik wel bezwaren in die slaapkamerge schiedenis en geef 'ik in overweging, als we tot dit bouwplan besluiten, toch even te kijken,'of met de verdeeling en inrichting voldoende rekening gehou den is met de 'bezwaren die de heer Snel opperde. Waar ik op wil wijzen is dit: als vanavond het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, wordt he* beeië. project* zooals 't daar ligt, mede aangenomen. Voorzitter meent: als aangenomen wordt 't voor stel om f 50.000 aan te vragen van de Regeering, dan bouwen we de 25 woningen, dat is dan uitge maakt. Spr. geeft sterk in overweging, 'dit plan niest af te breken, of in zijn grondslagen te willen wij zigen, dat z»u een langdurig uitstel vereischen en g'^ieel andere berekeningen medebrengen. Dit sluit natuurlijk niet uit, dat dit of dat veranderd kan worden, nagegaan of 't practisch is, niemand is in dit opzicht zoo coulant en welwillend als de op zichter. Voorzitter moet echter sterk 'afraden, dit plan op zij te zetten of onderstboven te gooien. De heer Meurs zegt, dat dit ook niet zijn bedoe ling is. Zijn, opmerking betreft slechts de slaapka mertjes, of die practisch bruikbaar zijn. 't Zou toch te gek wezen, terwille van de haast een onpracti- sche inrichting te krijgen. Na uog eenige bespreking over de slaapkamertjes stelt de heer Koster voor, eerst uit te maken, of de Gemeente 25 woningen zal bouwen. En clan na dere beschouwingen over de inrichting te houden- Dit wordt goedgevonden en zonder hoofdelijke stemming met algemeene 'stemmen aangenomen, 25 woningen te bouwen. Hierna ontspinnen zich opnieuw besprekingen over de inrichting der woningen. De heer Koster vraagt nog een tweede bouwplan, om dan uit die twee te kiezen. Hierbij vraagt hij tevens inlichting van B. en W. over het spoorlijntje, dat hij op 't bouwplan geprojecteerd zag naar 'de Gasfabriek toe. Voorzitter zegt, dat over dit spoorlijntje al vroe ger gesproken is. 't Lig» zeer zeker in de bedoeling als 't uitvoerbaar blijkt, dot lijntje te maken. Alles hangt hier af van. de eischen der H.S.M. 't Lijntje zou moeten dieèaen voer toe- en afvoer van de gas kolen en de producten der Gasfabriek, ter beeparing van vervoerkosten. De zaak achtten B. en W. wel zoo belangrijk, 'dat zij meenden 'er bij dit bouw plan rekening mee te moeten houden, om de moge lijkheid ervan, niet weg te nemen. Tegen 't maken, van. een tweede bouwplan waarschuwt voorzitter, spr. zie* er geen practisch nut van, de een zal voor dit plan gevoelen, de ander meer voor het tweede, en aan beide zal iets te wonschen overblijven. Beter lijkt het voorzitter, om de beetearen over de slaap kamertjes nog eens nauwkeurig na te gaan. De heer Meurs dringt aan op practische inrich ting, en twijfelt, of dit wed heelemaal 't geval ia, gehoord de verschillende opmerkingen. Besloten wordt, op 'voorstel van den 'heer Trap man, nogmaals in besloteto, zitting.over te gaan, om den Gemeente-opzichter verschillemjde Inlichtingen te doen geven, de bezwaren van den heer Snel en de grootte der slaapkamertjes met, hemte bespreken. Dit geschiedt Na heropening maakt de heer Koster nog een paar opmerkingen over de exploitatie-rekening, en wijst spr. er op, dat de rekening niet ruim is opgezet en dat een tekort niet tot do onmogelijkheden be hoort. 'n Hoogeren huurprijs vindt de Raad echter niet gewenscht en schijnt (als wc voorzitter, goed begrepen hebben) wat do categorie van f 2.50 be treft ook niet toegestaan te kunnen wonier door de Regeering. Hierna wordt tot stemming overgegaan over B en W.'s voorstel. Voorzitter vraagt, of iemand hoofdelijke stem ming verlangt. 'Niemand verlangt dit, 'zoodot voor zitter constateert dat met algemeene sfêm- m e n het voorstel is aangenomen' (dus ook de beer Snel stemde voor).j Rondvraag: De héér v. d. Kamp vraagt hoever B. en W. met de nieuwe school gevorderd rijn. Voorzitter zegt, dat B. en >Wn zoddtra zij voorloo- pige plannen en 'teekeningen hebben, die in den Raad zullen brengen.' Hierna sluiting der vergadering en gaat de Rand in comité-generaal, 1 Binnenlandsch Nieuws. DE BOEREN HEBBEN OVERWONNEN. Al enkele analen, hebben we het een en ander mee gedeeld van den meikoor log te Amsterdam. In d «se dagen is het gebleken, dat het Nieuws van den Dag hier den, kant der Melkleveranciers koos en bun standpunt verdedigd*. En nu heeft de Land- bonw-Redacteur van hot Nieuws van den Dag, 'dfe heer P. Teunissen, in Parkzicht te Amsterdam, in een bijeenkomst van melkveehouders 'uit den om trek van Amsterdam, dein toestand besproken. Hei Handelsblad heeft daarvan een humoristisch ver slag gegeven, en daarin staat vermeld, dat de heer Teunissen 'den boeren opwekte, 'om een verstandig gebruik van hun overwinning.te maken-en hun ver plichtingen 'getrouw na te komen. Meer nog moeten jullie doen ging spr." volgens het verslag voort. "Een goede bedrijfgrekening moet je opmaken! O, als daarbij hulp noodig is, ben ik tot jullie beschikking. Het boerenbedrijf is niet zoo winstgevend als de heeren wel denken. Toon ze dat maar eens aan, met véél cijfers." Dan vertelt de heer Tennissen den aandachtig luisterenden, waarom ze.in de •kranten zoo zajn, be en mishandeld, als geschiedde. i En hij licht toe: „Omdat jjullie boeren bent! Om dat een boer maar.... een boer is. Omdat de UvArett een troep pummels worden 'geheeten. Omdat jullie wordt beschouwd als de paria's. Omdat Jullie niet in tel bent; nooit bent geweest Maar nou zijn Jullie d'r onder uit gekomen, '(toejuichingen barsten op nieuw los)en de hoeren met de hooge hoeden op zijn d'r onder geraakt. Jullie, die maar boeren bent en die maar petten draagt, jullie behoeft npu niet meer naar die boeren te locper 'om ze asjeblieft te vragen of ze jullie melk willen koopen. Neenl De heeren moeten bij jullie konten om te vragen, of ge hun de melk asjeblieft wilt leveren. En de hooge hoeden, nu, ik denk,- dat het wej andere hoedjes zullen zijn, die ze gaan dragen. Mis schien worden bet zelfs wel petten. (Gelach, hand geklap. voetgetrappel, mondelinge toejuichingen.) Het werd veel kalmer, minder geestdriftig, toen nog een der 'hoofdbestuurders van den Bond van Melkveehouders erop wees, dat organisatie van de boeren, speciaal van die 'rond Amsterdam, dringee d noodig is. „Organisatie is macht" zeitie hij en hij wees er nog eens met kiean op, dat de boeren hun verplichtingen thans hebben na te komen. De secretaris las een 'uitgebreide motie voor, waarin door den bond een sterke afkeuring weTd uitgesproken tegen de pers; speciaal over de wijze, waarop tegen minister Posthuma was geageerd. De motie werd aangenomen. Toen de blauw berookt© „Parkzicht"-zaal door de zegevierende melkboeren werd verlaten, hief een der vroolijke gasten, die in feeststemming verkeer de, luide aan: „En de boeren hebben overwonnen. 1 Hiep hiep, hoeral'" UI LR ING EN Voor rekening van 13 'leden ('t Westdeel) onzer onderafdeeling der V.P.N' werden jl. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 707 kipéieren, 0 ganseieren, 23 stuks pluimvee en 3 konjjnea. De biervoo ven-kregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeteren van f 9.66 tot en, met f 10 per 100, voor de ganseieren f 17 per 100, voor 't pluimvee van f 0.42 tot 'en met f 0.90 per stuk en voor de konijnen f 1.06.per Stuk. Aan schoon geld zullen' de leden voor de kip- eieren per kilo ontvangen f 1A7 ea, voor de gans eieren 16 cent per stuk. Handel1 vlug met voel vraag naar eieren en wild. i WIR KIN BEN. Door het )>estuur onzer afdeeling der Holland- sche Maatschappij van Landbouw, werd besloten, het Gemeentebestuur alhier te verzoeken een na jaarsvee- on paardenmarkt te willen doen houden op Dinsdag 23 November 1915 en tevens te verzoe ken, den datum dei- veulenjnarkt voortaan te willen stellen op den laatsten 'Zaterdag in Augustus en voortaan den iaatsten Dinsdag in October en de drie daarop volgende Dinsdagen vaste vee- en paarden markten te doen uitschrijven.! WIBRINdCN. Na ai loop der godsdienstoefening werd Jl. Zon dagavond in de Ned. Herv. Kerk'te Hippolyhusboef de verkiezing gehouden van leden van net kiescol lege. Aan de beurt van aftreden waren de heeren O. J. Bosker, F. Vise«r, N. J. Mulder en S. Jb. Mostert. Tevens bestonden er -twee vacatures: een door het overlijden van den heer J. Bruul en. 'een door het benoemen tot ouderling van den heer J. Tijsen Jz. Herkozen werden de heeren O. J. Bosker, N. J. Mulder en S. Jb. -Mostert. Gekozen werden de heeren (lom. Pm Kaan, W. J. Bruul en E. Jansz. Bals. BARS1NGERHORN. In de vergadering van stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente alhier, gehouden jongstleden Zondagnamiddag, zijn benoemd tot notabelen de hee ren: K. Vriee, Jb. Bakker Az. en 'P. Zwakman. Ip diezelfde vergadering is goedgekeurd het Regie- ment op hot Beheer der Kerkelijke goederen en fondsen der Ned. Herv. Gemeente van Barsmger- horn, welk reglement onlangs 'door een Commissie uit Kerkvoogden en Notabelen is opgesteld, met wij ziging en aanvulling van het bestaande. RARS1NGLRHOBN. BIJ bet Gomeentebeal'.nir alhier zijn groote plan nen in overweging.'Op test van tiet Schooltoezicht moeten de schoolgebouwen van Barsingerhorn en Kolhorn beide een belangrijke verbouwing onder gaan, wat natuurlijk met niet geringe kosten ge paard'gaat In verband met een en ander begaat het plan om twee nieuwe scholen te bouwen: eon voor Kolhorn en een voor Barsingerhorn en Ha ringhuizen samen. De laatste zou dan komen te staan in het westelijk deel van het dorp; niet dus op het terrein waar thanB de school staat COLLECTANTEN. Mr. J. Everts schrijft 'in het „Tijdschrift 'voor Armenzorg en Kinderbescherming": Door toevallige omstandigheden "woonde ik een openbare "terechtzitting van den Raad van Beroep (ongevallenverzekering) .te Amsterdam «bij, alwaar

Schager Courant | 1915 | | pagina 1