Fa. D. A. WISSEUNK, Alkmaar. I HET IS BEKEND! Broodhakkersleerling Een vast Werkman Een groote Trekhond GEERTJE VAN DER STOK- n° W. PRINS, Loet, Sehagen. GEEN BETER ADRES op Woensdag 24 Nov. a.s. Muziek voor den Dans, KRATTEN. Depothouder Dagelijksch v Verbruiks-Artikel. Smidsleerling STALTIJD. EEN PAARD Landhooi Wend II VISSERS' Bemiddelings-Bureau Dagmeisje. Paardenmarkt. te Julianadorp tn het Koegras op Woensdag 24 Nov. 1915. KUNSTTANDEN K. A CKEMA, Bielensnijders. WERKPAARD, Mster of Dagmeisio, VEILING TB WARMENHUIZEN. LXa aanvoer aan de markt te WanruaciiaijKft wordt van Meed» grooter beteekenis. In de week van 8 tot 13 November j.I. werden aldaar aangevoerd188000 stuks roode kool, 152000 stuks witte kool, 34100 stuks gele kool, dus totaal 374100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK. Van 8—13 Nov. werd aan de veiling aangevoerd 79200 bloemkool, 166400 roode kool, 1735W) gele kool, 63300 stuks en 4 waggons witte kool, 302 naai uien, 200 baal en 565 bos wortelen, 3000 bieten, 4600 rammenassen cm 101 zak aardappelen. ALKMAAR, 15 Nov. 1915. Aangevoerd 16 koeden en ossen f 280 a 340, 22 vette kalveren f 45 a 130, per K.G. f 0.80 a 0.90, 34 nucht. idem f 10 a 22, 81 magere schapen f 25 a 42, 313 vette varkens f 0.44 a 0.96 per K.G. AMSTERDAM, 15 Nov. 1915. Veemarkt. Aangevoerd 249 vette koeien le kw. 98 a 100 ct., 2e kw. 94 a 96 ct., 3e kw. 84 a 92 ct., 95 melk» en kalEkoelein f 300 a 410, 75 nuchtere kal veren f 12 n 16, 2 schapen, 379 vette varkens, geen bondel. WARMENHUIZEN. 15 Nov. 1915. Roode kool f 2 a 18.10, gele kool I 9.90, witte kool f 3 a 16.70 per 100, witte kool f 332 a 334 per wagon, roode kool 4 1.01 a 2.05 per aak. BROEK OP LANGENDUK. Maandag. 22300 bloemkool le soort I 5.70 a 13.50, 2e soort t 2.90 a 4, 19300 roode kool *3.20 a 18.80, 32100 gele kooi f 2.60 a 12.80 9200 witte kool f 3.10 a 15; 1 wagon roode kool f 580, 1175 stuk» rammenas f 7.40. Dinsdag. 33000 bloemkool le soort f 6.40 a 13.20, 2e soort f 4.50 a 5.10, 20800 roode kool 3.30 a 18.80, 17900 gele kool f 2.40 a 11. 4300 vitte kool f 3 a 12.30, 2 wagons vitte kool f 304, 16 aak blauwe aardappelen f 1.15. NOORDSCHARWOUDE. Maandag. Bloemkool f 11 a 15.10, roode kooi f 2.70 a 18.20, gele kool I 1.70 12.20. witte kood f 2.10 u 18.90, 5 wagons witte kool 343 353, wortelen J 2 a 2.20, grove uien f 6 a 6.70. Dinsdag. Bloemkool f 11 a -14.60, roode kool f 2.50 a 16.90, gele kool f 1.70 a 11.90, witte kool 1 2.10 a 17.90, 7 wa gens witte kool f 300 a 310, wortelen f 1.90 a 2, grove uien f 6 a 6.50. Zaterdag j.1. fijn 24 wagons groenten geladen, Maan dag 21 wagons. WINKEL, 15 Nov. 1915. Appelen f 1 a 4, peren 1 a 3 per mand, noten f 0.3d, koolrapen f 4, andijvie f 0.80 a 1, kool f 3 a 10.50 per 100, aardappelen f 1 per aak, wortelen f 1.75 dte op 0e uitkwam rieinie, tluw- Gemengd Nieuws. EEN GESLAAGDE LIST. De „Daily News" geeft eene beschrijving van de wijze waarop een jong, Joodsohi soldaat, Sam Wolfe van Glasgow, bij: Loos dertig Duilsohers heeft gevangen genomen. Ziehier zijn verhaal: „Het do'rp Loos lag vol dood» Duits chers en achter ieder venster stond een scherpschutter. Mijn eerste plicht en zorg was, een Slaats te vinden, van waar fit signalen kon geven en zag een huisje, dat er juist zoo uitzag als een villatje in Engeland. Ik ging de voordeur in en stond plotse ling tegenover een paar Duits chers, die ik onmiddellijk neerschoot Toen 4iep ik naar de trap en zag bovenaan, nog een Duitscher staan, op wietn Sk dadelijk schoot. Ik zag hem dood de tmp afrollen. Ik ging nu een venster opzoeken, vanwaar ik mijne signalen zou kunnen ge- do ik die oo«n. Grooter'vwrrassing heb ik nooit in mijn leven gehad. De kamer was vol Duits chers, die allen gewapend waren. Ik bleef kalm en riep hun toe, dat zij zich moesten overgeven. Ik.versta en spreek een beetje Duitsch en waarschuwde hen in die taal, dat het huis -omsingeld was. Deze list gelukte. Zij lieten hunne geweren en uitrusting vallen en lie pen in eene» (rij! biet huls uit. Het waren dertig man. Toen ziii op ecnigen afstand waren gekomen, zagen zij dat zij beetgenomen waren, maar er was oen compagnie soldaten niet ver daar van daan, ik dreef hen er heen en zij werden gevangen genomen". IN- EN UITVAL VAN HET HDBLD.: Op een vetloozen dag te Berlijn. Onderwijzer tot leerling: Niet alleen dat je lui, dom en slordig bent, tot nu toe dacht ik, dat je tenminste vaderlandslievend was. Maar daarin heb ik me vergist. Je hebt in je schrift een groote vetvlek gemaakt. Wat oen verkwisting van. oen van onze noodzakelijkste voe dingsmiddelen. En dat nog wol op een vetloozen dag. IN MONTENEGRO. Een oorlogscorrespondent van het „Berl. Tagebl." seint d.d. 9 November van het Montenegrijnsehe oor logsterrein bijzonderheden over den strijd in dat gebied en vertelt dan verder: De Montenegrijnen zelf zijn niet zoo goed óp de hoogte van artillerie als van de andere wapens. De ingewikkelde methoden van de moderne oorlogstechniek zijn niets voor hm. Maar de guerilla In de bergkloven, de ware Indiainenoorlog is hun element. Men hoort hen op hun kale, donkere bergen elkaar iets toeroepen. Dan komen ze iin groepen van twee of drie man het dal binnen ge slopen, springen op hun zachte .vilten schoenen van steen tot sleeen, liggen onzichtbaar in, door steeds groen kreupelhout bedekte, gaten en zijn dan plotseling allen op één punt vereeniga in den rug of in do flank van ocnae posten. Wee dengene, die zich laat overrompelen. De Montenegrijn ge^ft geen pardon. Ook aan gewonden niet. Daarentegen is het bijna onmogelijk Montenegrijnsehe soldalen te vangen. Overal waar de krijgsman gaat en staat is ook zijn vtouwi. Eln als hij valt, springt zij te voorschijn en sleept hein weg. Geen doode, geen ge wonde wordt na de gevechten gevonden. Aan de grens die over Wet algemeen: grntrte terrefara omvatten, waarin jyaondere soorten granaten worden vervaardigd, helpen vele werktuigenfebrieken op vel ei lel wijze mede. Lo- lomotiefwerkplaatsen, fabrieken yoor naaimachines, ke- telwerkplaatsen, zijn voorzien van nieuwe machines en werken dag en nacht, om de contracten met de re- peering na te komen. De aanmaak nam reeds zulke reusachtige afmetingen aan, dat 2 der werkplaatsen, die onder toezicht van het ministerie staan, een aanmaak hebben, die even belangrijk Is als die te Essen. Een in N.O. Engeland hoeft reeds meer dan 1000 tons gele verd en zal spoedig nog 2000 ton leveren. Het blad eindigt met te verklaren, dat uit de waar nemingen is gebleken, dat reeds een groot deel der mu nitie gereed is en dat het vraagstuk der munitievoorraden bijna is opgelost. Het zal zijn opgelost, wanneer alle nationale fabrieken voldoende ziin uitgerust en dm go 'en dag en nacht werken. Men zal niet long be- ,-«x en le wachten, voor het zoover is en Lloyd Georgt z u don in staat zijn le spreken van millioenen granaten. Ije geoefende arbeiders z,ijn schaars ch en zeer ge zocht. In een dei- werkplaatsen, waar groote granaten worden vervaardigd, werken jongelieden van de uni versiteit te Glasgow, die tijdelijx hun studie hebben af gebroken. Duizenden vrouwen, die te voren nooit werk hebben gedaan, zijn ook bezig in de werkplaatsen en de directeuren zijn geestdriftig over haar bekwaamheid. onze troepen, strijdkrachten, die een van Herzegowina staan de geregelde groenachtige uniform dragen, ook ongeregelde in hun nationale kleederdracht. Er zijn ook Herzegowijnsche grensboeren van Ser vische nationaliteit onder. Men heeft bewijzen genoeg, dal er voor liet begin van den oorlog gen opstand van de Serviërs in de Herzegowina voorbereid was. De al geheels ontruiming van de grensdorpen en andere maat regelen hebben de plannen van den vijand verijdeld. Om den vijand, (die het land kent, af te weren, heeft men aan Ooslenrijksche rijde vrijwillige corpsen tegenover hen gesteld, die uit Mohamefiaansche en In Zuld-Dal- matië uit Kroatische Inwoners van het land bestaan. Zij kennen hun Montenegrijnsehe stamverwanten, haten hen met eeen echten familie-haat en weten den oorlog geheel op hun manier te voeren. Zeer groote verdiensten hebben ook de Bosnische gnensjagers verworven, een reeds in tijd van vrede ge vormd keurkorps, waarvan de manschappen het in vermelelen patrouillestrijd, in sluipen en klauteren te ren iederen Montenegrijn kunnen opnemen. Aan hen is grooleadeels het succes van het tegenwoordig offen sief bij Altowatsj en Bilek te danken... DE MUNITIE AANMAAK. Uit LONDEN, 15 November. Het blad de „Cor respondent" zegt in een beschrijving van een reis door de plaatsen waar munitie wordt vervaardigd in NoordL Emgelnnd en Schotland: Behalve de nationale fabrieken, Tweede Kamer. Veele nieuws hieeft het tweede gedeelte van minislér Pleyte's rede tot verdediging van het Djambi-ontwerp niet gebracht. Maar wel was dit brokstuk beter dan het eerste, - minder wijdloopig en ook op sommige punten zekeren indruk makend. Zoo waar de minister van Koloniën, sprekend over de macht en den invloed van de „Koninklijke" erop wees hoe dit groote lichaam ook zijn booze dagen heeft doorgemaakt; toen de aan dealen niet hooger dan 28 pCt. stonden en de Staat verplicht was, steun te yerleenen. Toen was bij de „Ko ninklijke", aldus mr. Pleyte Schraalhans de keu kenmeester. Intusschien gat de minister toe, dat men „waakzaam moet zijn tegen het gevaar, yaarlegen de heer Mondeis heeft gewaarschuwd". De Regeering waar borgt intusschen de integriteit van hare ambtenaren. Voorts wees de heer Pleyte er o.a. op, dat geologisch onderzoek nooit absolute zekerheid kan verschaffen omtrent den rijkdom aan welke stof ook, dien de bodem bevat. Hij deelde mee, hoe 't zijn plan is eene wettelijke regeling voor te bereiden, waardoor de Staat op fossiele brandstoffen de hand zal kunnen leggen om die dan verder op de best-mogelijke wijze per contracten te doen exploiteeren. Den heer De Meester voor wiens denkbeeld Z.Exe., zooals men weel, sympathie koestert, vroeg hij: waar blijft gij in uw sysleeem pret vervoer en verkoop?... Dat is, voor den Staat de groote moeielijkbeid. En toen, na den minister, de heer De Momté VerLoren het woord voerde, bleek dit argument op dezen anti-revolutionnairen afgevaar digde zijne uitwerking niet te hebben gemist. De heer Pleyte geeft gaarne toe, dat de Staat de aard olie naar de kali of naar de kust ook kan doen ver voeren. Maar - zegt hiji dan beginnen de moei lijkheden I Dan komt aan de oude de groote vraag van het commeraieele, 't aan den man brengen". En voor dit deel van StaatsexploÜatie deinst hij vooralsnog terug. Een oogenblik scheen !t, alsof de Kamer zich toch nog van-middag door Djambi zou heen-werken. Maar de heer Albexda hield eene zóó lange repliek, dat de laat ste hoop vervloog. Toen, in het late middaguur, dr. Scheurer het voord vroeg (nieuweling in de tweede instantie) deed de voorzitter begrijpen, dat wij te acht ure weer zouden bijieen-zijn. De heer Scheurer protesteerde met warmte mr. Mttidds' IWtftuiwliigeu invloed, die na terugkeer fa ha i comnusssris-baenijc aanvaardden, i Coüjn noemde, raakte Iele heer Sd leven 't vette hij den naam Coüjn noemde. verben d mot het private En torn Scheurer in zóó verontwaardigde gemoedsstemming, bij de dachte dat de integriteit van Coiijn fa het gedrang zou kunnen raken, dat er uit de Linksche gelederen kreten opgingen, voor wie 't nog niet wfet, verduidelijkend hoé morsdood wijlen de Godsvrede is. Eln «het was bij de replieken dat het steeds duide lijker werd, dat (de verdediging van den minister al gemeen slapje was genoemd en het verzet werd eer sterker dan minder en tfe repliek van den minister die wel warmer van toon was, kon hert voorstel niet meer redden, en met 37 tegen 34 stemmen weed de motie-Albarda aangenomen en zag de minister zijn wetsvoorstel met 4=8 tegen 21 stemmen kelderen. Voor het.oogenblik zijn we nu nog even ver, want het ml wel eeiigen tijd duren eer net idóo-Albarda, Staats- exploiiatie fa verwezenlijking komt. Of op dit echec oen mimsteriëele crisis Zal volgen? We geloovea het niet. Binnenlandsch Nieuws. MOND- EN KLAUWZEER. De minister van Landbouw weascht de meening le leeren kennen van de landbouwers over de vraag, of zal worden voortgegaan met het bestrijden van het mond- en klauwzeer door toepassing van het afmaak- >ysteem. Daar het z.i. ondoenlijk en zelfs niet gewenscht is, aan ieder veehouder zijn persoonlijk gevoelen te vra gen, zal een onderzoek worden ingesteld, hoe de voor mannen pnder de %-eehoujders over deze zaak denken, De sneenmg van hen, die streven naar verbetering van het ras en naar verhooging van hert productie-vermo gen en daarbij groot gelddijk belang hebben, heeft voor den minister de meeste waarde. Om deze categorie van belanghebbenden gelegenheid te verschaffen zich uit te spreken, wordt er heden Dinsdag, in Den Haag een bijeenkomst van afgevaar digden van verenigingen, afideelfagou en commfcsien gehouden. SOLDATENHONDEN. Als een curiositeit vermeldt „De Tijd", dat het kan- omriement Hilversum fa het bezit is van een hond. die omstreeks half Maart meet de manschappen is medege- komen .en steeds daar is gebleven bij .de wacht aan den Laarderweg. De hond wordt steeds gevoed door de soldaten die op wacht kooien, blaft nooit tegen een soldaat, maar wel tegen burgers. Onlangs heeft Polly 5 kleintjes ter we- reld gebracht, waarvan er twee gestorven rijn en een werd ontvreemd; fle twee overige zijn nu zoowat 6 waken oud en gedoopt mei de namen van de twee f ompflgTii«yupATT) manrtop tem Gedurende een maand werd er geregeld lederen dag door de Dierenbescherming uit Hilversum voor 1 liter melk gezorgd, dewijl de soldaten, die op wacht rijn, i centen uitlegden voor 1 liter melk. Tegenwoordig brengt ieder op wacht komend soldaat een stukje brood en zelfs wat vleesch mede voor de jonge kapitdntjes. BENOEMING. Bij Kon. Besluit van 12 dezer is, met Ingang van 22 dezer, benoemd tot burgemeester der gemeente Kaar den de heer P. Hoytema van Konijnenburg, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Enkhuizen. MELKVOORZIENING. De melkoorlog te 31okrijl Is geëindigd In het voordeel der afnemers. De vielk wordt er thans geleverd voor 9i/s cent. De vorig i week was de prijs 13 ct*. Adverfentiën. Heden overleed plotseling, ome geliefde Eehtgenoote, Moeder, Behuvrd- en Grootmoeder, Mej. maartje maars, in den ouderdom van ruim 78 jaren. V. Hejjblok. M. Hejjblok Yz. I). Hejjblok. T. HajjblokMulder. N. Kool, Wieringen, 15 Nov. 1915. t Heden overleed na een kortstondige ongesteldheid onze geliefde Vader, Behuwd Groot- en Overgrootvader, de heer Jm. Blaauboer Gz. weduwn. van E. Slik, in den ouderdom van 80 jaar. Waardpolder. G. Blaaubeer. N. BlaauboerFok. Sehagen. K. Blaauboer. El. BlaauboerMeurs. Alkmaar. V. N. Langeveld-Blaauboer. H. M. Langeveld. Alkmaar. A. Brands—Blaauboer. Jb. Brands. Nieuwe Niedorp. N. Boen—Blaauboer. J. Boon. Kelborn, 15 November 1915. Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw geboren Heuvel, in den ouderdom van ruim 64 jaar. Nieuwe Niedorp, 13 Nov. 1915. J. van der Stok. D. van der Stok. G. van der Stok van der Wulp. Nieuwe Niedorp. D Eecen—Van der Stok. M. Eeeen. Alkmaar. A. 0. van der Stok. S. van der Stok. T. Heinstman. Nieuwe Niedorp. E. Th. van der Stok. A. 0. van der Stok-Wonder. He Kjjp, en Kleinkinderen. S.v.pl. geen bloemen. Heden overleed na een kortstondige ziekte, onze innig geliefde Eohtgenoote, Moeder en Behuwdmoeder, Geertje Beek, ia den ouderdom van 46 jaren. W. Breed. T, Akkerman—Breed. 0. Akkerman. "W. Breed. 0. Breed, flehoorl, 18 November 1915. kali V Heden overleed, zacht en onze liere Eehtgenoote, Voor de vele big ken van be langstelling, ondervonden op 3 November 1.1. betuigen wjj onzen hartelijken dank. Jb. KISTEMAKER Jbz. J. R. KISTEMAKER-Vis. Waardpolder, Nov. 1915. Hiermede betuigen wij onzen barteljj ken dank voor de vele blijken van belangstelling ons ge schonken bij het overljjden van onze geliefde Moeder JANTJE TIMMERMAN. Inzonderheid aan de Buren die ons zoo bereidwillig hebben terzijde gestaan. Haar dankbare Kinderen. Heerhugowaard, Nov. 1915. Donderdags te Sehagen Caié ..de Wildeman". Aan- en verkoop van effecten voor geldbelegging. Verzilveren van coupons en losbare stukken. Rekening-courant met rentevergoeding. Credieten aan Landbouw, Handel en Nijverheid. Incasseeren en disconteeren van handelspapier. Verhuren safeloketten in hunne kelderinrichting. Nemen gelden in deposito, tegen de volgende rente een dag opzegging 1 en 3 maand vast IV zes maand vast een jaar vast 4 1 dat er, vooral wat men noodig heeft op het gebied van RIJWIELEN, BANDEN. LANTAARNS en 0NDERDEELEN enz. geen beter adres i> dan Ook voor moffelen, nikkelen en reparaüën aan Rg wielen dan W. PRINS, Loei, Sehagen. HET adres om zijn prijs en kwaliteit. Heden overleed, zaoht en kalm, na een geduldig Ijjden in het Binnengasthuis te Amsterdam, onze geliefde Zoon en Broeder C0RNELIS MEREB0ER, in den ouderdom van 35 jaar. Allen die hem hebben gekend, sullen beseffen hoe awaar ons dit verlies valt. Namens Broeders en Zusters, Zjjn diepbedroefde Ouders, 0. MEREBOER en Eohtgenoote. Óudesluis, 12 Nov. 1915. PAARDENMARKT le JULIANAD0RP, o bij J. BIJVOET, Café „Prins Hendrik". AANVANG 's morgens 10 unr. Te koop, een partjj op maat gezaagd KRATTENHOUT, moet weg wegens plaatsgebrek, Houtzagerij „de Njjverheid* te Hensbroek. gevraagd voor Goede hand schrijvende, eenigs- zins bekend met administratiewerlc zaamheden. Kan worden beschouwd als bijbetrekking. Br. fr. No. 4198 Adv..Bur. N.K.M. WjjnhaTen 85, Rotterdam. gevraagd bjj Jb. Visser, Nieuwe Niedorp. Te koop gevraagd, een gebruikte doeh in goeden staat zjjnde: adres P. van Stipriaan Jz., Bree- zand, Anna Paulowna. Het beste en goedkoopste adres voor Spatschutten, Mestwagens, Mestplanken, Papbakken, enz. en*, is „de Njjverheid" te Hensbroek. te koop, zware bruine Merrie, 4 jaar oud, goed mak en geschikt voor ploegpaard, of inruiling om een licht paard voor rijwerk, by C. Koopman, Middelweg, Heer Hugo waard. Te koop 12 wagens best gewonnen en een STUIT MEST, bij P. Delver, Uitlandeohe weg, Callantsoog. om Uw werkvolk tot Ie Oude Niedorp. Te spreken iederen Donderdag in 't Neord-Hollandseh Koffiehui* te Sehagen. Nog eenige Boerenknecht» beschikbaar. Gevraagd Een bij A. Schenk te Oost Graftdijk. Er wordt gevraagd, met begiD of half December liefst met 1 of 2 aankomende zoons, goed kunnende melken, nieuwe woning besohikbaar. Adres D. Vries te Koegras. Te koop met Kar, bij A. van Stipriaan. Breezand N.H. Gevraagd, voor diresteen noodhulp Dagmeisje, ▼oor lieht huiswerk. Wed. J. Roggeveen, Hoek Laan, 8ehagen. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter kennis vam belanghebbenden, dat de onlangs ingestelde Paardeamarki zal wor den gehouden binnen deze gemeente Deze markt zal aanvangen des morgens 8.30 uur. Er zullen geen marktgelden worden geheven, doch vanwege de Afd. Helder van de Holland- sohe Maatsehappjj van Landbouw worden premiën uitgeloofd. Helder, den 11 Nov. 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. HOUWING, Burgemeester. UURBANUS, Secretaris. Spreekuur voor ie HELDER Woensdags van 1—3 uur, p.a. wed. Beukes, Stallen- siraal 11. NIET Stationsweg o! Spoorstraat. ALKMAAR Donderdags van 2—4 uar titsevoort 1. klas kunstgebitten Jt f50.— net 3 maanden gratis proefgebruik. Talrijke bewjjzen van tevreden- beid door gehsel Noord-Holland, /inkensfraal 8, ZAANDAM. Op aanvraag zend ik gratis een boekje met inlichtingen en nuttige wenken. Steeds in voorraad doelmatigs Bietensnijder» h f 15 per stuk, aan „de Nflverheid* te Hensbroek. Te koop een best bij P. Homaa, Losschoten te Soho- SPB. tegen Kersttjjd ef eerder gevraagd. A. 0. Kroon, Ondkorspel.

Schager Courant | 1915 | | pagina 3