ildllll Nltus- DONDERDAG 25 NOVEMBER 1915. 58ste Jaargang. No 5701. RUNDVEEFUKVEREENlüINGEN. SCHAGEË COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor den ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatBt. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f0.85; per post f 1.-. Losse nummers 5 oent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno. f 0.35, iedere regel meer 6 ct. Groote lett. worden naar plaatsr. borek Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. .Algemeen© vergadering van den Prov. Bond van Run,dvesjfokvereeaiigingeu in Nóordholland c.p Woens dag 24 November 1915 te Hoorn. Do voorzitter, do heer J. B. Wilken van Nieuwe Niedorp, opent 'met een hartelijk woord van wel kom e vergadering, daarbij.zich in 't bizonder rich tend tot den heer Wihbens, Hoofdinspecteur van het Nederl. Rundveeetamboek te '9-Gravenhage, en Dr. Bakker te Alkmaar, welken laatste hij spoedig in een andere kwaliteit in ons midden hoopt te zien, Sp-\ zal geen 'schets geven van den toestand, waar onder we leven, 'duidelijk als een 'ieder voelt, hoe abnormaal deze is. Spr. hoopt dat spoedig alles we'er gewoon zal zijn en uit den wensch dat. deze verga dering zal bijdragen tot bloei van den Bond en de veefokkerij. De heer B. Koster D2. leest daarna de uitvoerige notulc-r die onveranderd onder applaus worden goedgekeurd. Het bestuur krijgt opdracht om de salariëering van den secretaris van den coöp. aankoop met de desbetreffenjde commissie en den Bond,van Zuivel fabrieken vast te stellen.1' Goedgevonden werd, dat de Bond lid werd van de Vereeniging voor Wetenschappelijke Teelt. Van den heer P. Schenk Dz., Wieringerwaard, was een schrijven ingekomen, dat. hij om gezondheids reden zich niet meer beschikbaar kan stellen voor gedelegeerd lid yoor de 'veekeuringen. Voorzitter brengt onder daverend applaus hartelijk dank aan den heer Schenk voor het 'vele, dat hij voor den Bond en de veefokkerij had gedaan. Ook namens den Bond was aan de Regeering ge vraagd, om Dr. Bakker tot "veeteeltconsulent t.p benoemen. Het bestuur bad aan de Provinciale Regelingscom- nussie gevraagd voor de keuring van het fokvee één keuringsrapport te geven, waaron gunstig was be schikt. Tot lid van öe commissie voor den, Qoöperatieven Aankoop wordt herbenoemd de heer E. Koster Dz. te Bobeldijk. Aau cte orde is tyet voorstel van de Rundveefok- verteniging 'te Beemster. Deze afdeeling stelt voor, om tot de Provinciale- Regelipgscommissie voor de Veefokkerij' in Noordholland het verzoek t,e richten, de 'ed-n fokkers van de Vereenigingen vrijheid te verleenen, hun koeien die in aanmerking komen voor inschrijving in, het fokregister al dan niet hier in te laten opnemen. De heer ,P. Jonges, ■'Beemster, licht dit 'voorstel toe en wijst er op, dat als voor stamboek en fok- i cgis4wordt gekeurd, dit verwarring geeft en het branden van al die nummers ontsiert 't beest. Voorzitter wijst er op, dat nu er één keuringsrap port komt voor stamboek en fokregister, zijn eer ste bezwaar vervalt. Het ontsieren kan ontgaan wor den, a'« het kn.oopmej.-k wordt ingevoerd. De heer C. Kooij, Harenkarspel, zegt, dat voor den Japanschcn 'handel 't merk van 't stamregister niet kan worden gemist.. D^ heer Jonges blijft vooral met het oog op den buitenlandschen handel dubbel hoornjmerken ont raden. Ij© heer Huijgens, Twisk, oordeelt dat het con trolenummer van het fokregister met het oog op 'n waarborg voor goede controle, niet kan worden gemist. De secretaris licht de zaak nog eens uitvoerig toe en meent, dat het voor dien buitenlandse hen handdl niet anders kan zijn dan een aanbeveling, als een koe een stempel draagt, waaruit gezien kan wor den, dat zij uit de Beemster komt. Na nog enkele discussie wordt het voorstel-Beem- ster ingetrokken en zal daar bet oormerk worden in gevoerd. Daarna volgde de voordracht van den heer H. Wihbens, Hoofdinspecteur van het Ned. Rundvee- stamboek, met als onderwerp: Nieuwe .inzichten in zake de erfelijkheidswetten en de toepassing voor de Rundveefokkerij. Spreker begint met te zeggen, dat sinds verleden jaar meerdere 'kalveren op grond van de admini stratie van fokvereenigingen als volbloeden bij het N.R.S. werden ingeschreven. Het blijkt echter nog al eens, dat er in de door de fokvereeniging ver strekte dek- en goboortcberichten fouten, voorko men, en is het noodig, dat do controleurs dier ver eenigingen eerst deze berichten beter nazien, alvo rens ze te oodorteekenen en ze naar het N.R.S. op te zenden. De nieuwere inzichten over overerving van eigen schappen zijn het gevolg van proefnemingen. Elke plant en elk dier is ontstaan, uit ecto, zeer klein be^- gin, de kiem, cn deze kiem' ontstaat weer uit samen- groeiing van twee lichaampjes, waarvan bij ons vee het eene wordt gevormd in do baarmoeder van de koe, de z.g.n. eicel, en bet andere wordt geleverd door den stier, het zgn. 'zaadtiiertje. Bij bevruch ting vereenigen zaaddiertje en eicel zich tot een li chaampje, de zgn. kiem, en vorro^p dus zaaddiertje en eicel de beide kiemhelften. -'Alte erfelijke eigen schappen nu worden van jièu ouders op 'het jonge kalf overgebrcaht door deze beide kiemhelften, Als de eigenschappen van de beide kiemhelften dezelfde zijn, zal het jonge kalf gelijken op zijn ouders. Anders wordt het daarentegen; 'als de eigenschappen van deze kiemhelften van elkaar verschillen. Dit is het geval, als een roodbonte koe gedekt wordt door een zuiver zwartbonten stier. De kiemhelften, van de roodbonte koe zullen de eigenschap roodbont, die van den zwartbonten stier de eigenschap zwartbont hebbfn. De ondervinding heeft nu geleerd, dat bij paring van twee zoodanige dieren de eigenschap „zwartbont" overheerscht (domineert), en het kalf zal i.ekcr zwartbont zijn. Men zegt dan, dat het zwartbonte dier één factor meer heeft dan 't rood bonte. Even*. r-1 dit kalf, als het later geslacht- rijp is gewordec, ook roodbonte kiemhelften kun ne.; voortbreng^: is dit kalf dan zgn. onzuiver voor ü9 kleur zwartbont. Wordt nu zulk een on zuiver zwartbont 'koekalf later gepaard met een eveneens onzuiver zwartbonten stier, dan bestaat er 75% kans, dat bet daaruit geboren kalf zwartbont en 25% kans, dat het roodbont van kleun is. Wor den dus iOü onzuiver zwartbonte koeien gepaard door een onzuiver zwartbonten stier, dan zullen 75 kalveren zwartbont en 25 roodbont zijn. Van die 75 zwartbonten zijn er 25 zuiver zwartbont en 50 on zuiver zwartbont. Zoo Vordt het dus duidelijk, hoe uit twee zwartbonte ouders 'een roodbont kalf kan geboren worden. De 25 roodbonten zijn echter zui ver roodbont, d.w.z. door paring met een roodbont dier za1 altijd een roodbont kalf worden ter wereld gebracht. Uit een paring "van twee roodbonte die ren kan nooit een zwartbont kalf worden geboren; daarentegen uit twee zwartbonte dieren wel een. rood bont kalf, doch is dit roodbonte kalf tevens het be wijs, dat beide dieren, -zoowel stier als koe, onzui ver zijn voor de kleur zwartbont. Of •'er door een onzuiver zwartbonten stier veel of weinig roodbonte kalveren worden voortgebracht, 'hangt geheel af van het aantal zuiver respectievelijk onzuiver zwartbon - te koeien, en wordt 'het meer of minder zuiver zijn van den stier niet bepaald door 'het aantal rood bonte kalveren; een stier is zuiver of onzuiver, doch vei schillende graden van onzuiverheid bestaan er niet Voor de zwartbonte veefokkerij is het van groot belang te weten, of een stier zuiver zwartbont is, d.w.z. o' hij uitsluitend zwartbonte kalveren zal voortbrengen. Afdoende kan men dit onderzoeken door den stie!r te paren met een groot aantal rood bonte koeien. Is hij zuiver, dan zullen alle kalvèren zwartbont zijn. In de practijk is dit echter onuit voerbaar. Praetisch kan men het ook nagaan, door den stier ter deikking te stellen. Daar Zontkr twijfel alle koeien niet zuiver zwartbont zijn, zullen er, ingeval de stier niet zuiver is, allicht een of meer roodbonte kalveren geboren worden. Zijn alle kal veren zwartbont» dan bestaat er groote kans, dat do stie^ zuiver voor de kletur is. Het bezwaar van deze methode 'is, dat, ingeval de stier blijkt niet zuiver te zijn, hij reeds veed kwaad heeft gesticht. De schade is niet het voortbrengen van een, of rn^er roodbonte kalveren, doch vele der zwartbonte kalveren, zelfs uit zuivere moeders, zullen onzuiver zijn, en is de veestapel dus achteruitgegaan. Daar om is het beter zich zooveel mogelijk zekerheid te verschaffen, alvorens da stier wordt gebruikt^ Hoe- we' niet met 'absolute zekerheid, kan dit worden nagegaan in de stamboeken, 'Blijkt de stier 'een of meer roodbonte half broers of zusters te 'heb ben, dan is er 'maar 25% kans, dat de stier zuiver is, en is het niet, aan, te bevelen hem te gebruiken,. Dit onderzoek kan, 'men voortzetten, tot 'de groot ouders enz. en zich op die manier groote zekerheid vo'-schaffen ovet- de al of niet zuiverheid van den .-.tier. Hiervoor is echter noodig, dat alle dieren, zoo wel de goeide als de minder goede en afwijkende, worden geregistreerd, omdat deze laatste van even groote waaide zijn bij de beoordeling als de goede. Voorzitter brengt onden. luid applaus den spreker dank voor zijn belangwekkende réde. De begrooting wordt vastgesteld in ontyangst en uitgaaf op f 977.50. Bij de rondvraag 'wordt aan den heer Koster te Midwoud geantwoord, dat het bestuur nog geen mogelijkheid heeft gezien, modellen te formuleeren, waarop alle melkstaten der dieren dubbel worden aangebracht. .Dit is praetisch onmogelijk. De heer Koster vraagt, of dan de dubbele melk- staat op model 11 kon worden aangebracht van de moede van den stiet. Dit! zal worden overwogen. De heer Schoenmakers vraagt, of het niet moge lijk is, aan de Prov. Regelmgscommissie te .verzoen ken om de werkelijke medkopbr engst te vermelden. Het best-uur zal nadere voorstellen aan de Rege- lingscoinmissie doen, ook 'betreffende de we-kelijke melkopbrengst. De secretaris, de heer Koster, uit daarna ver schillende klachten over de "weinige medewerking der fokkers. De dekbewijzen worden niet op -tijd ingezonden, verkeerde opgaVen komen in over de stamboeknummers enz., kortom het ontbreekt aan een goede samenwerking. Spr. raadt aan, evenals in Beemster, bonnen af te geven bij elke dekking en in de stallen kaarten op te hangen, waarop alle koeien inde boerderij 'aanwezïg vermeld staan. Zoo doende zal ook het personeel bet zoo noodige 'en gewenschte ovettücht krijgen. Voorzitter deelt mee, dat 'de heer Wibbens voor de controleurs en stamboekhouders een lezing zial houden, om 'hen op de hoogte te brengen. Met een hartelijk woord wordt daarna de 'verga dering gesloten. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 23 November. DAT HIELP WEINIG. De eerste beklaagde vandaag was Francispus Lu- dovicus Steltenpool, een 41-jarige bewoner van Lutje broek, vroegér? toen hij' hier meer verscheen, was hij ingezetene v.an Worfvershoof, die in verzet was gekomen van, een, vonnis. Dat strafjfe 'was hem op gelegd geworden, wegens het zich verzetten tegen de politie in Nibbirwoud. Het was daar op 8 Au gustus jl. kermis en Steltje had enorm gedronken, wat oorzaak was, dat hij met de politiedienaren be zig raakte. De straf, die hij daarvoor opliep, zinde mijnheer niet 'en vandaar dat hij heden in verzet was gekomen. Brutaa' was Frans in tegenstelling met vorige malen niet. Al dikwijls 'is hij veroordeeld géwordén en veelal waren de delicten 'uitvloeisels van over matig drankgebruik. De O. v. J. vond geen aanleiding om wijziging van het vonnis voor te 'stellen en vroeg bekrachtiging. DIEFSTAL VAN EEN FIETSBEL. Nummer twee was Rei er Bakker, een Anna Pau- lownasche,landbouwer, die-op 22 September de vrij heid nem, een rijwielbei te ontvreemden. Hij nam dat ding van een fiets, die aan een sergeant toebe hoorde. Dat gebeurde te Den, Helder. Beklaagde be kende het feit. Zijn eigen bel was kapot en zoo doende kwam hij op het idee,, dezie zoolang te ge bruiken. Maar 'de sergeant herkende de bel al spoedig en Reier verzuimde de gelegenheid om te vertellen mët welke beweegredenen de bel van de eene fiets was 'verhuisd naar de andere. En toen werd kwade trouw verondersteld en aangifte 'ge daan. D3 O. v. J. vond, dat er eigenli jk gevangenisstraf op moest volgen, maar deze beschuldigde is nog een beginner en spreker wil hem nog niet dadelijk voordragen voor de gevangenis. Eisch f 30 of 10 dagen hechtenis. MET EEN TABAKSDOOS GESLAGEN. Dirk Keesman, landbouwer te Winkel, had kwes tie met zijn dorpsgenoot J. Smit, die altijd over een pad reed op zijn land. Dat rijden was nog niet 'de hoofdzaak, maar dan moest ook een draaihek gepas seerd worden en wanneer Smit daar door was, wil de hij het nooit sluiten. Dat was heel lastig, want het was voor Keesman's vee noodig >dat het wél werd gesloten. Doch Smit had heel netjes bjj een notaris geïnformeerd, die geadviseerd had, 'dat hei- hek niet behoefde te worden gesloten. Zoo stonden de zaken, toen onlangs Smit weder om met de driewielde kar 'in 't land was. Keesman zag hem komen en werd driftig.'In zijn,'toorn haal de Keesman zelfs een tabaksdoos voor den dag en gaf daarmee "Smit een klap in 't gelaat. Wat den getroffene kwam te staan op het verlies van een paar tanden. Keesman zei, den heelen zomer al'last van den ander te hebben gehad.!En dat had kwaad blt>ed gezet De O. v. J. achtte het intusschen niet de juiste manier om'voor argumentatie een'tabaksdoos aan te wenden en eischte f 20 of 10 dagen. ONDER DAMES. Jacoba Hovingta, echtgenoote 'van T. van Amster dam, wonende te Helder, had op 20 September bui ten een gesprek met Neeltje Bood, huisvrouw van Kraak. Zekere juffrouw Groen was daarbij tegen woordig, doch vervulde meer de rol van .toehoorde- resse. Het duurde niet heel 'lang of zoo „praten de voort" ontstond er tusschen de dames Hovinga en Bood twist. Wat was natuurlijker, dan dat men elkander dapper in de'haren vloog? 't Ging er zeker warm toe en juffrouw 'Bood scheen wel 'yoor het vei-vullcn van de rol der lijdende partij aangewezen. Zelfs werd later in heur weelderige haren een sleu tel gevonden, die zij dep morgens bij hét kappen ef nog niet iii had aangetroffen. De O. _y. J. meende aan dezen heeten strijd een 'eisch te moeten vêrbintten,'U>t-f 15, of 5 dagen hech tenis aan 't ajdres van juffrouw Hovinga. IN VERZET. Andries Velleman, 'een koopman uit Schagen, was veroordeeld tot boete wegens 'overtreding dor ge meentelijke verordening, door op zijn erf los papier en stroo te hebben liggen. Dat mocht niet anders dan in kisten of verpakt. Beklaagde deed in zijn verdediging.uitkomen, dat het papier niet van hem was. De O. v. J. vond, dat beklaagde geen aangenamen indruk maakte en volgens inlichtingen uit Schagen. staat hij niet als gemakkelijk hekend. De O. v. J. meen 'e, dat 'er een fout in de dagvaarding was en vroeg op grond daarvan, ontslag van rechtsvervol ging. DRIE TEGEN EEN. Hendrik en Cornelis van der Muren en, M. Jansen, Brabanders, die op Texel werken, waren op 15 Sep tember aan hunnen arbeid, toen daar zekere v. d. Slikken bijkwam; op grond van een oude vete was er spoedig twist 'en toen werd v. d. Slikken door de anderen mishandeld. De een gaf'hem een schop, de ander sloeg hem en tenslotte leejd hét geen twij fel meer, of hij had z'n portie gehad. De O. v. J. vond tegen Jansen geen voldoend be wijs en vroeg voor hem vrijspraak. Tegen de ge broeders v. d. Muren eischte de.O. v. J. f 25 of 10 dagen hechtenis elk. Een viertal zaakjes werden nog met gesloten deu ren behandeld. A.s Dinsdag uitspraken. Predikbeurten. ZONDAG 28 NO\"EMBER. NEDER1.ANDSCU HERVORMDE GEMEENTE ts: Schagen, voorni 10 uur, D*. De Graaff. Petten, voorm. 10 uur, Ds. Nieuwburg. Burgerbrug, nam. '1.30 uur, Ds. Nieuwburg. Doop. Winkel, voorm. 10 uur, Ds. Kars. "Valkoog, voorin. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Callantsoog, "voo-rm. 10 uur, Ds. Theesing. Barsingerhora, voorm. 0.80 uur, Ds. Van Loon. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. Van Grietbuijsen. Heerhugowaard. voorm. 9.30-uur, Ds. Broekema. Oude Niedorp, voorm. 9.30 uur, Ds. Boefee. Veenhuizen. Geen dienst. Wieringerwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Barnouw. Hippolytusnoef, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Westerland. Geen dienst. Den Oever, 'nam. 2 uur, Ds. Witkop. Oosterland. Geen dienst. Nieuwe Niedorp, 's av. 7 uur, Ds. •Sehermerhorn. Kerkebuurt,d voorm. '9.30 uur, Ds. 'Damsté. Anna Paulowna. Geen dienst.' Kolhorn. Geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE tfl: Stroe, voorm. 10 uur, Ds. Leend-irtz. Hippolytushoef. Geen'dienst. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Huizinga. Nieuwe Niedorp. Geen dienst. Barsingerhora, voorm. 10 uur, Ds. Van der Vee». EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, de heer Barends. WOENSDAG 1 DECEMBFJft. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Barsingerhora, 's av. 7 uur, Ds. v. d. Kieboom val Binnenlandsch Nieuws. ANNA PAULOWNA. De directeur van onze Zangvereeniging Zanglust, de hec Joh. Brands, won Zaterdag met zijn mili tair dubbel mannenkwartet, hetwelk op de eerstvol gende uitvoering van -Zanglüst alhier zal 'medewer ken, te Amsterdam: a. den len prijs met algemeene stemmen, zijnde 8 verguld zilveren medailles; b. den directeursprijs, zijnde een. groot zilveren kruis yoor de beste opvatting van het verplichte werk, en c. een zilveren medaille voor de beste uitspraak. Verder won hij Zondagavond den tweeden prijs in den eerewedstrijd, een groot© zilveren medaille. WINKEL. De door het Nutsdepartement uitgeschreven open bare bijeenkomst bij den heer A. Wit op 22 Novem ber jl., waarin als spreker is opgetreden Professor Mr. J. A. van Hamel, is door een belangrijk getal, belangstellenden bezocht geworden. Het onderwerp: „De gevangenisstraf, vroeger, nu en in de toe komst", moge niet aantrekkelijk geschenen hebben, de werkelijkheid was anders. Op -een zeer boeiende wijze gaf spreker weer, de straffen vroeger toege past, tegenwoordig en hoe dat in de toekomst kan zijn, daarbij de toepassing in 'verschillende andere landen nagaande- Spreker liet in het bizonder uitko men, dat het naast toepassing van straf moet wor den een opvoedend karakter, om den -gestrafte op te voeren tot een, betefr lid van de Maatschappij doch geen uitgestootene. Na de pauze werd toepassing van lijfstraffen, in richting van gevangenissen enz., betrekking hebben de op du voordracht, door lichtbeelden voorgesteld. Een welverdiend woord van dank werd den spre ker door den, voorzitter gebracht aan heteinde van dezen zeer welgeslaagden avond. i WIERINGERWAARD. Op uitnoodiging van de afdeeling Wieringerwaard der Holl. Mij. van Landbouw, die hare statuten zoo danig heeft gewijzigd, dat zij ook als aankoopveree- niging kan1 optreden, werd Dinsdagmiddag een lening gehouden door den heer Hulst, propagandist van het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouw-Comité over de werking van genoemd bureau. De belangstelling in deze zaak scheen niet groot; slechts '14 personen waren aanwezig. Toch was naar onze nieening het gesprokene van dien aard dat meerdere personen hadden moeten, - tegenwoordig zijn. Allereerst werd stilgestaan bij 't ontstaan.van, het Cent-aal Bureau, daarna werd duidelijk uiteengezet de inrichting en. de werking. Het Centraal bureau moet vo'gens spr. in geen geval als een gewone han delsinstelling worden opgevat. De eventueel© winsten komen ten voordeele van de* verschillende landhouw- vereenigingen. Wanneer 'men door bemiddeling van ons bureau zijne bedrijf sbenoodigdheden gemeen schappelijk aankoopt, heeft men de zekerheid, te verkrijgen wat men gekocht heeft envoor zoo weinig mogelijk. Aanbesteding is een verkeerde weg, wat door spreker met voorbeelden wordt aange - toond. Nadat spr. heeft aangetoond, dat na verloop van plm. 15 jaar r^eds een winst is gemaakt van on- geve. 1 miiiioen, iets wat als direct voordeel het meest in. 't oog valt, zijn toch de indirecte voordee- len van nog veel grooter beteekenis. Dit wordt na der uiteengezet De voorzitter, de heer H. Koster bedankt aan het eind den heer Hulst voor hetgeen hij ons heeft ver teld en spreekt den wensch uit dat de'coöp. aan-, koop-vereeniging mede van invloed zal zijn, dat wij ook hier eenmaal "een boerenleenbank* zullen heb ben. AIWA ('ALLOWNA. Het departement Anna Pautównader Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, hield .Dinsdag 23 Novem ber een vergadering met dames in „Veerburg". De voorzitter, de he«r O. J. Reinders, betuigde zijn te vredenheid over de flinke opkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bizonder den heer Mi". A. W. Kamp van 's-Gravenhage, die dien, avond voor het departement zou optreden. Hierna werden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. De heer Kamp kreeg nu het woord. Zijn program ma bevatte 8 nommers, waarvan de drie eerste ernst inhielden, terwijl de laatste.van komischen aai* waren. Door de voordrachten van „De drie schepen" en „Het geheim", beide van Detlev von Liliencron, alsmede door „Het spookhuis" (fragment) van Ed- ward Lython Bulwer, toonde spreker (te kunst van voordragen in den waren zin des woords 'zóó te be zitten, dat aller aandacht onafgebroken was gespan nen. De uitbeelding der schetsen was meesterlijk, evenzoo het zeggen, en het publiek.kwam blijkbaar onder de bekoring der kunst. Ook m het weergeven van hst komische bleek spreker een declamator van den hoogsten rang te zijn, getuige.de voordracht van „Regendag", „Samueltje", „De gave des woords", „Het broodje van, Blowulf0 en „Het bezoek aan de Abdij". Vooral de laatste. Cwee nommers eisc'nteai groote bekwaamheid, docfi. 'voor den kunstenaar Kamp bleken de moeilijkheden daarin niet te .be staan. De echte humor van, den inhoud deed de aan wezigen ten hoogste genieten en geen wonder was het dan ook, dat na elk optreden .een daverend ap plaus volgde. Als toegift en om de Nederlandsche literatuur ook een beurt te geven, droeg spreker nog voor „Amsterdam", proloog van Adam© van Schel- tema. Te ongeveer 12 uur viel de hamer, doch niet, dan nadat de voorzitter den.heer Kamp hartelijk had dank gezegd voor diens uitstekend optreden en hepn een „tot weerziens" had 'toegeroepen, met welke woorden door een flink applaus der aanwezigen .in stemming werd betuigd. A\ HTS WOUD. De voor eenige wéken geleden stop gezette kaas- fabriek alhier, is door de eigenaars verkocht aan den heer B. Pluister Dz., om voor andere doelein den te worden gebruikt. Zoo is dan'de eenigste in dustrie van ons dorp verdwenen en wordt thans alle melk naar andere plaatsen vervoerd.' BARSLNGERHORN. De eerste zoogenaamde volksavond van D.O-G-, voor dzeen winter is weder gehouden Dinsdagavond jl. t.en huize van Scheringa. Behalve leden met per sonen uit hun gezin, waren ook aanwezig een aau- tal geïmroduceerden, waartoe bij voorkeur gehuwde min- en onvermogenden worden gerekend .te behoo- ren, zoodat dè opkomst, trots het ongunstige najaars weer, toch nog zeer voldoende was.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1