De Oorlog. "BAT- Zondag 28 Nov. 1915, Plaatselijk Nieuws. UITVOERING op Zondag 28 November '15, en Prijsbillarten bij U.Delver, Burgerbrug Er werd voorgedragen, gezongen, muziek ge maakt op plano en viool 'en na de pauze een teo- neelstukje opgevoejrü, alles zooals het 't best gedaan kon'worden, zoodat het onaar weer een gezellig on deronsje werd, dat tot 'tegen elVen duürde. HURGERVLOTBHUG. Dinsdagavond hield het plaatselijk Nut 'alhier zijn eerste gezellige, bijeenkomst. Na het openingswoord van don voorzitter kreeg de 'heer J. Zeeman gele genheid zijne lezing te houden getiteld: „De familie Verhagj, bijgenaamd DonateliaT. Daarna volgden "Verschillende voordrachten van muziek en tooneel: „Spinf spin" en,.Afscheidslied", zang door drie da mes; „Een uur vertraging", „Twee klanten voor de diaconie", „Een vrouw op verkenning", „Moeder droom" an verschillende andere. De zaal waa .flink bezet. DURGERBRUG Op de gisteren gehouden verkooping van de lan derijen te Zuid-Zijpe, van wijlen den heer N. Bakker te Alkmaar, werd de heer S. Wesseling te Hoorn eigenaar voor do som van f 16711, dat is ongeveer f 2000 per HA. Z1JPE. Vanwege den Algemeenen Nederlandschen Wielrij- dersbond zullen dezer dagen op verschillende plaats sen in onze gemeente en wel op die, waar zulks het meest noodzakelijk wondt geacht, zooals bij kruispunten borden worden aangebracht met heit opschrift „Rechts houden" een .maatregel, welke zeer is toe te Juichen. „DE TELEGRAAF" AANGEKLAAGD. Naar het Hdbl. verneemt, heeft 'de firma Wam- bersie en Zoon te Rotterdam bij den .officier van justitie te Amsterdam een klacht ingediend tegen de redactie van het dagblad .„De Telegraaf". Op onze informatie deelde de redactie van „De Telegraaf" ons het volgende-mede: In „De Telegraaf" kwam een week geleden een artike' voor onder 'het hoofd ,Van leder en schoe nen". In dit 'artikel wordt onder 'meer gezegd, dat een firma te Waalwijk,,Sekkendorf gen,aamd, schijnt té trachten door bemiddeling Jvan den cargadoor Wamberaie Amerikaanache huiden machtig te wor den, met bestemming naar 'Duitschland. De redactie vermoedt, dat dit bericht de aanleiding is tot de vervolging. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave dd. 17 November 1915 werden gevallen van mond- en klauwzeer geconsta teerd: in Gelderland: 1 geval in elk der gemeenten, Bergh en Gendringen; in Zuia-Holland: 2 gevallen in elk der gemeenten Lekkerkerk en Bodegraven en i geval in elk der gemeenten Stolwijk en Hazerswoude; in Utrecht: 1 geval in elk der gemeenten Polsbroek en Snelrewaard; in Zeeland: i geval te Domburg; in Friesland: 1 geval in elk der gemeenten Opstor- land, Idaarderadeel, Schoterland en Ach tkar spel op; in Overijssel: 2 gevallen in elk der gemeenten Stap horst en Zwollerkerspel. 1 geval in elk'der gemeen ten Genemuiden en Wijhe; in Groningen: 1 geval in elk der.gemeenten Noord- dijk, Leek, Delfzijl en Haren; in Drenthe: 1 geval'te Meppel; in Limburg: 3 gevallen te Eysden, 2 gevallen In elk der gemeenten Wittem Hoensbroek en Wijlre en 1 geval in elk der gemeenten Mheer.'Schimmert Lim bricht, Cadier en Keer, Hunsel, Vlodorp, Klimmen, Swalmon, Maasbracht, Oud-Vroenhoveii, 'Bunde en Venrav. OP DE KLEINTJES PASSEN. De directeur-generaal der Staatsspoor maakt,'aan het personeel bekend, dat van den .leverapcier de!r dienstkleeding de mededeling is ontvangen, dat er gebrek dreigt te ontstaan aan uniformknoopep en cijfers, die uit Tiet buitenland moeten komen. De uitvoer van deze artikelen is verboden. In 'verban|d hiermede wor'dt het personeel verzocht, de uniform- knoopen en -cijfers van kleedingstukken, 'die niet meer gedragen worden, op de stations in te leve ren. IN HET OOG. Onder Alphen a. d. Rijn'trof een Jongen bij hét boog en pijl-schieten het linkeroog zijner zuster. -De geneesheer gelastte dadelijke overbrenging naar het Ziekenhuis te Leiden. Vermoedelijk .zal do -getrof fene hfJ linkeroog moeten missen. Rott BRABANTSCHE VERKIEZINGEN. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de N. Ct. Op den dag der canöidaatstelling voor de raads verkiezing, 29 Juni, den feestdag van-Petrus enPau- lus, ging de burgemeester van een gemeente van ongeve,r 8000 zielen in deze provincie heel gewoon een paar uren van het raadhuis af om in enkele herbergen 'te borrelen. Tegen de verkiezing zijn'bezwaren ingediend bij Gedeputeerde Staten te 's-Hertogenbosch. De bur gemeester heeft zijn bitteruitstapje in zijn ver weerschrift moeten bekennen. In ,de raadsvergade ring verklaarde ook een "wethouder, dat hij met den burgemeester, terwijl deze zitting moest hebben, een borrel gedronken had. De Staten hebben de zaak echter gelatep gelijk ze was. -Ze zijn niet 'tusschep- beide gekomen,; er is wel naar de.Kroop geschreven, breedvoerig, wapt er vielen'ook aanmerkingen op de stemming; maar de gekozen raadsleden zijn be- ©edigd en hebben zitting genomen.' ZONDER MELK. De directie der zuivelfabriek te -Blija (Fr.) heeft aan haar melkleveranciers bericht, dat zij geen melk meer aan particulieren mogen leveren. De huis moeders zitten nu opeens zonder melk. EEN DEUGNIET. Dm slager B. te Haarlem 'liet onlangs door zijn. 17-jarigen knecht B. eenige kwitanties innen. Het jonge mensch inde ze ook, doch toog met het geld naar Amsterdam, waar hij het verteerde. Met leeg» handen keerde hij terug en een flinke gevangenis- strafwas zijn deel. De slager B. wilde den jongen voorthelpen en nam hem in zijn dienst en het ging goed, zóó, dat B. hem met f 50 aan kwitanties ter ontvangst uit- zond. Sedert een paar dagen heeft men niets van den jongen gemerkt, hij is spoorloos verdwenen en niet hem het ontvangen geld. HELDER. In do gisteravond gehouden raadsvergadering werd vastgesteld een verordening op de -arbeidsbeurs, in te stellen met ingang van 1 Januari. Tot gemeente ontvanger werd benoemd de heer P. van Dalen- controleur der gemeentelijke belastingen alhier. Vorder zijn algemeene beschouwingen gehouden over de gemeentebegrooting voor 1916. GESNAPT EN TOCH ONTSNAPT. De visscbor Jan Louw te Harderwijk werd gis ternacht betrapt op het vervoeren van een negental geïnterneerde Belgische militairen. Hij was reeds met zijn botter buiten de haven toen.hij gesommeerd werd terug te keeren, waaraan hij dan ook vol - deed. Alvorens echter een militaire patrouille ter plaatse was, hadden de Belgen gelegenheid over .de weiden langs 'zee te ontsnappen. Ze hadden zich vóór de afvaart van hunne uniformen 'ontdaan, die netjes op een rijtje aan den dijk lagen. .Louw, die bekende reeds meerdere militairen te hebben ver voerd tegen bedoening, werd in verzekerde bewa ring gesteld. ZOO MAAR VERDWENEN. De Te», meldt uit Oldenzaal: Sinds eenige dagen is een gesloten postzak, af komstig van Albergen en bestemd voor Almelo, zoek. Deze postzak, bevattende o.m. f 400 bankpapier en f 160 zilver, moest verzonden worden per postrit. van Albergen naar Oldenzaal en van daar per spoor naar Almelo, Da conducteur san het 'posfjrijtuig ia den brein. waarmede het vervoer 'van Oldenzaal 'naar Almelo moest geschieden, miste den postzak op het traject Oldenzaal-Hengelo en gaf van het ontbreken onmid dellijk bij aankomst kennis. vijf en twintig jaar koningin. Men seint uit Weenon 'aan de N. 11. Ct.: Do officieus© Wienor Abendpost schrijft: Koningin Wilhelmina herdenkt 'haar regeerings- jubileum in een moeilijken tijd. Sedert het uitbre ken van den oorlog heeft Zij een' stipte onzijdigheid in acht genomen en daardoor haar land voor de ver schrikkingen van den oorlog gevrijwaard, den dank der burgers van Nederland verworven en het aan zien van Nederland bevestigd. Het jubileum van de Koningin vindt ook bier te lande de hartelijkste sympathie. w armenhuizen» Tot onderwijzeres aan de school van de Vereeni- ging „De Christelijke Tusschenfechool, te Amsterdam, is benoemd mej. E. J. veldkamp te Warmenhuizen. wieringer waard. Woensoagavond is vanwege ,'t departement Wie- ringerwaard van 't Nut de eerste bijeenkomst inöit seizoen gehouden. De opkomst had veel beter kun nen zijn. De voorzitter, de heer H. Koster betreur de dan ook deze geringe opkomst in zijn openings woord, waarna hij 't woord gaf aan den heer Frans Rulleman van Amsterdam, die ons.dezen avond zcU bezighouden. Men beweert wel eens, dot het niet meevalt om een geheelon avond naar óón en den zelfden persoon.te luisteren. Zij die present waren zullen beslist deze bewering logenstraffen. Gaarn© hadden we nog een uur willen genieten van de voor drachten van mijnheer Hulelmans. Spreker had een samengesteld programma, waarvan nummer 1 was: „Een verwoest menschenleven", door spreker zelf gemaakt. Reeds aanstonds hadden we den indruk, dat wij ons niet zouden vervelen. Iedereen was er met alle aandacht bil. het was mooi. Daarna kregen we een fragment uit „Tooneelschakels" van Her man IIeijerman8, waarbij drie karakters, nl. Pan kras Duilf, Hein Duif en Gerritje (de vrouw van Hein), zoo keurig fijn werden weergegeven. Als Na 3 werden voorgedragen eenige sentimenteel© en hu moristische verzen van Speenhof. Na de pauze volgde nog een reeks, die niet min der voldeed, 't Was een mooie avond. oude niedorp. De boerenplaats van den "heet D. Schoen alhier, samen groot 16.77.90 HA., wei- en bouwland, diei op 17 November jl. door Notaris J. v. d. Veen, in het lokaal van 'den heer A. Mij.ts bij opbod js geveild en toen stond op 'f 32758.89, is op 24 dezer afgeslagen en gecombineerd met den volgenden uitslag: De perceelen 2, 3, 4 en .5, samen 'groot 3.87.45 HA., weiland, zijn gekocht 'door de heeren Jan en Arie Mijts alhier, voor f 8820.' Perceel 9, groot 1.31.45 HA., weiland, door den hr. G. Liefhebber alhier, voor f 2813.03. De perceelen 10 'en 11, samen groot 1.63.30 HA., bouwland, door den heer K. Slot -te St. Maarten voor f 2908. Perceel 12, bouwland, groot 74 aren, door den heer Gansea te Alkmaar, voor f 1302. De perceelen 1, 0, 7, 8, 13, 14, 15, 16, 17 en ia samen groot 9.21.70-HA., wei- en bouwland, zijn door den heer Schoen opgehouden op f 17323.78. 1 tweede kamer. De Tweede Kamer 'is aanstaanden Maandagmid dag 29 November bijeengeroepen, 's middags half twee, ter behandeling der Indische be'groqting. Het Corresponidentiebureau verneemt, dat alsdan in de plaats van den Minister van'Koloniën, die op medisch advies oenigen tijd rust moet houden, de Minister van, Marine de verdediging der Indische ber- grooting op zich 'zal nemen. Het moet in het voornemen 'van den voorzitter liggen om voor te stellen het wetsontwerp, houdende machtiging tot 'het aangaan van eene overeenkomst met de naaml. vennootschap Koninklijke Paket - vaart Maatschappij te Amsterdam, betreffende 'het onderhouden van stoomvaartverbiredingen in Nederl. Indië gedurende de jaren 1916 tot en'met 1925, voor- loopig nog niet te behandolon. minister pleyte. De beterschap van Minister 'Pleyte blijft aanhou den. Ten einde een spoedig algeheel herstel te bevor deren, denkt dë Minister het advies van zijn genees heer te volgen om voor oenige dagen naar Gel derland te vertrekken in de verwachting, dat hij in den loop der- volgende week /zijne ambtsbezigheden zal kunnen hervatten. dat wordt gewaardeerd. Door de Engelschc regeering werd aan den bur gemeester van Harlingen een zilveren beker met iuscriptie toegezonden, bestemd om te worden uit gereikt aan kapt. J. G. Knijpenga, gezagvoerder van het Ned. stoomschip „Min. Tak yan Poortvliet", dat op 10 September op de Noordzee een sloep oppikte, waarin zich vier man, lijnde de opvarenden van de Engelsche vischsmak L. T. 308, bevonden. Het schip, van Lowestoft afkomstig, 'was door een Duitsnhen onT.rzeeër in den grond geboord. hoe krijgen ze het weg. Dinsdagavond is uit' den winkel van den, smid De Wilde aan de Kampervest te Haarlem een kasregis ter met ongeveer f 100, dat op de 'toonbank stond, weggenomen. De cassa weegt 100 KG. Het vermoe den dat de dieven door het magazijn in den win kel gekomen zijn en het gestolene op een handwa gen hebben vervoerd. drooglegging der zuiderzee.) 's-Gravenhage, 24 November. Naar thans kan wor den medegedeeld is het wetsvoorstel betreffende de drooglegging van de Zuiderzee 'naar den Raad van State gezjonden. nut te langereis. Vergadering van het Nut „Vriendenkring", gehou den ten lokale van den heer K. de Beurs aan de Langereis, op Woensdag 24 November 1915. Voorzitter de heer B. Verhoeven, het nieuwbe noemde hoofd der school, die) thans als opvolger van den heer M. de Jong, voor do eerste maal) de N.uts- bijeeDkomst presideert. De heer Verhoeven houdt in welgekozen woorden een openingsrede, waarna de-secretaris, de heer 6. Oudt, üm notulen leest, die worden goedgekeurd. Vervolgens zijn we genaderd tot de lezüng, die de. heer G. Smit Az. van 'Veonhuizen op zich had ge nomen. En het moet gezegd, dat deze, -hoogbejaarde, nog steeds krasse nutslezer weer veel genoegen ver schafte aan het talrijke publiek, -waar bij steeds zeer ge'iefd is met zijn boeiende bijdragen en le zingen. Ditmaal droeg deCbeecc Smit voor: „Het ge- 'uk toch gevonden". Het applaus mocht zeker welver diond heeten. 't Was een keurig, hoogst verdienste lijk voorgedragen openingsnummer. Na gezelligen zang kregen we oen komisch nummertje van den heer Jb. Water te hoeren, 'getiteld „In den cel wagen". Ook djt verwekte 'een hartelijk applaus. Volgde na een liedje mej. D. Wit-Hoogland, die voordroeg „Izak 'in den Gouden Zuil" van Justus van Maurik. Dit 'nummer was bij 'haar in goede handen en kwam bij uitstek tot zijn recht. Veel bijval was dan ook haar loon. Nog volgdè veel aan genaams en geaelligis tot bet klokje van gehoorzaam heid sloeg en over de volgende bijeenkomst werd beraadslaagd. Die wordt bepaald op Dinsdag 21 December a.s. bij den heer 'Modder. De lezing nam de heer B. Verhoeven op zich, ter wijl verschillende anderen zich voor bijdragen op gaven. Met een opgewekt woord sluit voorzitter, dezen welges'aagden avond. bars1ngerhorn. In de vergadering van de IJsclub Barsingerhorn Haringbuizen, gehouden op den avond van 245 dezer, zijn de aftredend*;, leden S. Spaans Cz., D. Groot ea Jb. Walboei herkozen.'in het bestuur, en is eerst genoemde tevens herbenoemd als voorzitter. Tot af gevaardigde naar de vergadering van den .IJsbond, te houden te Schagen op 12 December a.s.', is be noemd de heer K. Beek en, tot diens plaatsvervan ger de heer S. Spaans. De héér Beek bracht velrslag uit van zijne zen ding al6 afgevaardigde naar de laatstgehoudejn Bonds vergadering ta Uitgeest. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat bet batig saldo in kas bedraagt f 107.61%. Na nog eenige bespreking over te nemen maatrer- gelon voor ijswedstrijden, die bij voorkomende gele genheid hier te houden zijn, over onderhoud van reddingsmiddelen enz. werd de kleine bijeenkomst in don gewonen vorm gesloten. ST. PANCRAS. De kinderen van de lagere school alhier hadden den 24ston ezer een zeet gelukkigen •ochtendschool tijd. Forst werden 'zij verrast door de komst van St. Nico laas en zijn knecht van; 't Alkmaarsch Wa renhuis, van wien zij ie 'er eeo mooi prentenboek ontvingen. En daarna kwamen, evenals alle jaren, waeer HH. Armvoogde hun zitdag houden, een, paar heeren, 'eden van onzen Gemeenteraad, aan ieder der leerlingen -een taai-taai uitreiken, wat natuur lijk dankbaar aanvaard werd. 't Sprak vanzelf dat de kinderen hun vreugde en dankbaarheid weerga ven in ten paar liederen, welke met opgewektheid werden gezongen. MARKTO VERZICHT. Scheimarkt, de eindmarkt in vroegere eeuwen, toen hel barre jaargetijde zoowat alle verkeer stop zette. De markten mogen n,u iets minder worden dan scheimarkt, noch aan de stille zes weken denkt de aanvoer meer. Het uitvoerverbod van 'fok-, wei- en levend vee, oefent op de prijteen een nadeeligen invloed uit. Vette koeien waren belangrijk minder. De aller beste kwaliteit werd geschat 48 &-49 cent, de kwali teit, welke daaraan grenst 45 Z 46.cent. De'heer F. de Boei- van Oudkarspel was no. 1 'op de markt mot twee koeien van f 410 en f 445. In de verdere af- deelingm rundvee was de handel traag. Bij vette schapen kan men van geen handel spre ken, wat gepresenteerd weid, was belangrijk min der en werd gekoQht. op hoop van beter. Overhou- ders konden 32 gulden gelden, ook al met trekken- den handel. Vette varkens: kleine aanvoer, lager prijs. Be steed wer 37 cent. Goede hoerenkippen golden f 1.10, met minder vleeech vanaf 75 cent. PAARDENMARKT. Op de paardenmarkt van heden waren 241 paar den en veulens aangevoeld. De prijzen waren: rij- tuigpa arden f 400 a f 700, werkpaarden f 200 a f 325, 2%-jarigo paarden f 300 a f 400, -'1 -jarige paar den f 275 a f 325, veulens f 250 a f 325, slachtpaar- den f 100 a f 200. Handel traag. AMBACHTSBESTUL R. in d' algemeene vergadering van het Ambacht van Weslfrieslnd, genaamd de Schager en Niedorper Keg- g n, Woensdag alhier gehouden, is met algemeene stemmen tot Heen raad herkozen de,heer K. de Moor- te Nieuwe Niedorp. I i.LEuKAt ISCH VVi-ERUi lUCn l Hoogste barometerstand 765.7 te Vlissingen, laag ste barometerstand 746.1 te Memel. Meest matige N. tot W. wind. Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk nog regen of sneeuwbuien, iets kouder. - SCHAGEN, 25 Nov. 1915. 188 Puardcn f 85 a 750. 53 Veulens f 85 a "245. 24 Gcklekoeren (mag.) f 180 a 275, stug. 98 Idem (vette) f 200 a 445, stug. 10 Kolfkoctien 265 a 340, stug. 90 Vaarzen f 140 a 190, stug. 28 Graskalveren f 50 a 90. 20 Nuchtere kalveren f 10 a 24. 30 Schapen, (vette) f 36 a 42. 220 Overnoudors f 26 a 33. 13 Varkens (vette) per K.G. f 0.72 a 0.76. 120 Biggen (12 a 18. ■10 Konijnen f 0.50 a 1.50 200 Kippen f 0.50 a 1.25 60 Eenden f 0.75 a 1.10 360 K.G. boter f 1.30 a 1.50 50 K.G. kaa» f 0.60 a 0ÜQ. 1100 Kipderen (10 a 11. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Nov. 1915. 11400 Bloemkool lc soort f 9.70 n 16.80, 2e sóórt f 3.30 a 6.50, 16000 roode kool 3.20 a 14, 28000 [de kool f 2.60 a 12.10, 6300 witte kool 2.70 a 9.30, ,500 rammenassen. 10.10. NOORDSCHARWOUDE, 25 Nov. 1015. Bloemkool 1 12 a 17.10, roode kóól 1.90 a 18.80, witte kool f 1.50 a 17.20, 3 wagons witte kool 1 2 70 a-301, wortelen f 2.10 a 2.30. grove uien 6.50 a 6.70. WARMENHUIZEN, 25 Nov. 1915. Roode kool f 3.20 a 18.60, gele kool 2.30 a 8.20, witte kool f 3.40 a 17.80, wiilte 'kool per wagoin f 315. bloemkool f 12.50, wortelen f 1.80 per baal, zak roode kool (1.30 a 1.80. WINKEL, 24 Nov. 1915. Appelen f 1 a 2.75, peren (la 2.50 per manldl, kool f 2 a 9, bieten f 0.90, koolrapen 2 a 4 per 100, spruit jes f 2.05 per zak, aaijdappeiem f 1 a 1.05 per zak, wortelen f 1.40 et 1.60, uien f 4.15 per baal. Nieuws? Neen nieuws is er ai weer niet. Het is deze dogen een wisselspelletje ten'opzichte van Grie kenland. Het doet het niet, hetdoet het wel. Zoo wisselt het heen en weer. De laatste berichten waren gisteren niet ongunstig voor een overeenkomst tus- schcn Griekenland en de Ententemogendlieden, maar het wil ons voorkomen, dat toch nog niet alles is zooals het wezein moet. Het klinkt neel mooi dat Engeland de Grieksche schepen niet moer zal ophou den en dat 'er geen 'blokkade van Grieksche havens zal plaats \iivden, maar een vaste overeenkomst is er toch nog wel niet. Hel Italiaansche blad Corriore della Sean weel te vertellen, dat Kilchener bepleitte, dat Griekenland eventueel den vervolgers, Duitsch— Oostenrijksche of Bulgaarsche troepen, me: geweld van wapenen tegenstand zal bieden; doch de GriekscliB regeering wees er op, dat zij, indien zij dat toestond, in een oorlog met Duitschland zou worden "berokken. Griekenland 3s tot veed bereid, als hel maar niet hooft te vechten. Daarop rust do gehecle Grieksche politiek schipperen met alle mogendheden om den oorlog op eagen grond te vermijden. Of hot haar zal lukken deze houding te bewaren, i& de vraag en de toestand is voor Griekenland verre van gemakkelijk. Het Fran- sche blad do Journal zet de positie als volgt uiteen: „Griekenland zit lusschen den 'hamer en het aam- beeld. In dit Balkatngebied zijn het onze tegenstanders, die zich door hun kradhtig optreden tot nog toe. alle voordoden hebben weten, te verzekeren. De quaesliè die in Athene alles beheerscht is, hoe wij weer aan de bovenhand kunnen komen. „Nu wenscht men, jdat wij waarborgen zullen eischen. Maar welke waarborgen zijn te verkrijgen legen een lawine van 600.000 Oostenrijkers, Duilschers en Bulga ren, die Macedonië binnenrukken Er is slechts een middel en dat is Griekenland mede te sleepen door een betooging van een grootere kracht. Geen andere combinatie zou weerstand kunnen bieden, aan den diang der bajonetten. Zooals de zaken nu staan kan Grie kenland niet buiten den strijd blijven; als het niet met ons gaat zal het,of het wil of niet, morgen met onze vijanjden moetan gaan." En Kef. Het te eeta zeer ïngewtkkt-kie gwcnfe». deaiis en allerlei gevolgen zijn nog mogelijk. Van het Servische oorlogsveld komt nei bericht, dat Üe Oostenrijkers Mdtrcxwltsa en de Duitschers Prisj- lina hebben beziet'. JJe Serviërs zijn over de Siinitsa geworpen. Ook v/whdt adf, MchasUir gemeld, dat de positie der Franschm ,acor hachelijk is en dat de Bul garen hen met groot© overmacht aanvallen. Er zal hen hij een nederlaag niets andera overblijven dan op Griekseh grondgebied te vluchten, De 'Bulgaarschc generaal Bojadjef meent, dat de veldtocht in Oud-Servië binnen veertien dagen is algeloopen. on dal dan che Ententelroepen aan de beurt zijn. Het zal, volgens hem, ook spoedig gebeurd zijn, zoodat over een maand het pleit dóór beslist is. "t fe wed vreemd, dat van. andere zijde betoogd wondt, dat het Servische leger nog intact is en in een gesloten s,terken ring stand houdt. Van een .wilde vlucht is geen sprake on uit alles spreekt het bewijs dat alle troepen nog onder het opperbevel staan, de band is er dus blijkbaar nog. Maar allerellendigst is de Servische bevolking er aan toe. Hongerig en uitgeput zwerven zij langs de moeilijke bergwegen. Mogen we de berichten gelooven, dan maakt Rus land in Bessarabië groote voorbereidingen om zijn aan deel in den Balkanstrijd te nemen. In dat gevul moe ten de Russische legers, willen ze zich naar Bulgarije of Turkije begeven, door Roemenië marcheeran. Nieuwe complicaties zijn dus te wachten, terwijl de houding door Roemenië daarbij aan te nemen, van groolen invloed moet Zijn op de geheel e situatie. Op het Westelijk oor logs terrein geen nieuws, In Rusland evenmin. Wat de correspondent van de Times over den strijd in Rusland meeaeolt, willen we hieronder baten volgen De bijz. correspondent van de „Times", die een bezoeik bracht aan het Russische hoofdkwartier, seint: do verwoede strijd gedurende tien dagen en nachten bij de Swonten- on ïlsenmoren, is eeta der belangrijke gebeurtenissen op het noordfront sinds het Russische leger uit Polen terugtrok. Na het mislukken van den D.uitschen opmarsch maar Illuxt ©i'iide Octobor, was een offensief dn (de richting van S wen ten dringend noodig, uitstel zou groo moeilijkheden opleveren; de hoógten die Swenten beheers eb cm, waren veroverd vóórdat do Russen konden (hopen zich een weg te banen door het terrein tusschen het Swenten- en Ilsenmeer. Ter her overing van jdie hoogten, staken de Russische tirailleurs des nachts de Swenta over, terwijl de Russische ar- illerie met onafgebroken roffelvuur de vijandelijke ar tillerie in bedwang hield. Voordat men lol den aanval kon overgaan, moesten ;de Russische troepen een uit gestrekt moeras door, waardoor de op mars ch vertraagd wend. Eenige dagen lagen de soldaten in den regen en sliepen op dén vochligen of halfbevroren grond, terwijl hun alleen des nachts koud voedsel kon wor den verstrekt. Toen het bevel tot den stormaanval werd gegeven wierpen zij zich met onweerstaanbaar élan voorwaarts en veroverden de hoogten. Hun ver liezen bedroegen nog geen 7500 man, terwn! volgens een matige schat ing die van den viland 20.000 bedroe gen. De resultaten van de ovenvinnlng zijn zeer groot, zoowel in strategisch on tactisch als in moreel opzicht. Wij redden Illukl en Dunnhurg. De soldaten, zolfs de jongst en, waren zeer strijdlustig, en vol vertrouwen in den steun van onze zware artillerie. Binnenlandsch Nieuws. - BURGERVLOTBRUG. 9 Wpöasdfig j.1. had alhier, ten overstaan van Notaris Gomvemc, de verkooping plaats van 8.21.50 H.A. wei land, gelegen in do Zuid-Zijpe. aan de Tram on Groote- sloot, behoorende tot do nalatenschap van don heer N. Bakker Jjc. 'Koopter jdor geheel© massa werd: de hoor S. Besseling te Zwaagdijk voor 16711, alkmaar. Door {de Alkmaarsehet politie is het gelukt eeta mooien slag to slaiain. Het is bekend; djat sinds geruimien, tijd herhaaldelijk in (deze stad: rijwielen werden ontvreemd, zonder dat het mocht gelukken d» daders op hot ppoor te komen. Nadat Vrijdag, 19 November 1.1. wederom aangifte was gedaan dat twee rijwielen verjnS&t waren, kwam do inspecteur vajn politie alhier tot de Ontdekking, dat vermoedelijk een dier irljwiolnn aan h»t station der H.IJ.S.M. alhier was bevracht naar Bussum. Onver wijld werd de poiitio aldaar verzocht dfen persoon, die het rijwiel in ontvangst kwam nemen aan tc hou den. Het rijwiel zelf wem door den Alkmaarschen in specteur in beslag genomen te Bussum. Maandagmor gen meldde zich zwieren G. B. D. uit Hilversum aan het station te Bussum voor de ontvangst van bedoeld rijwiel aan. Door do poiitio aldaar aangehouden, werd hij naar Alkmaar overgebracht, waar hij o.m. bekende, dat te zijoen huize te Hilversum zich een 24-tul rij- wiolm bevonden, welke lui van een broeder betrok; deze werd op verzoek van den Comnüso^iis van Politie alliier te Amsterdam aangehouden. Hij bleek' in het bezit te zjjn van f 1100, verschillende gouden voor worpen en een bos loopcra. De politie te Hilversum, van oen «i ander in konnis gesteld, nam 'daarop olie rijwielen in, beslag, waarvan er een achttal werklon lurkend als afkomstig van diefstal te Amsterdam, een viertal alsvoren te Hilversum en cc» drietal te lAkmaar. Voorts weid door de Alkmaareche politie te Laren nog een rijwiel in beslag genomen, eveneens van den aan gehoudene afkomstig, die bekende tevens nog een acht tal te hebben verkocht. Het onderzoek wondt met kracht voortgezet en, zal vermoedelijk !nog "wed meer aam het licht brengen. PAARDENMARKT TE JULIANADORP. Gisteren, den 24 November, haddein wij onze eerste paardenmarkt, Hoewel het weer (niet gunstig was, twij felden wii cr niet aaln of het zou wel slagen. Door het bestuur oer Afdeeling Helder vami de Hodl. Mij. vatn Landbouw toch was al het mogelijke gedaan om tot een goed resultaat to geraken. Voor het bestuur van de Afd., werd door den secretaris, den heer H. Bak ker, de paardenmarkt officieel geopend, doordat de voorzitter verhinderd was te komen, om dit historisch moment voor dan polder Het Koegras bij tc wonen. Deze paardenmarkt is, zooals men dat noetmt, een kind der Afd. Helder van de H.Mij. V. Lamdb. Op een algemeene vergadering werd de wemschelijkheid van zoodanige markt ter sprake gebracht ein hel bestuur meende, dat hieruit een nieuwe bron van welvaart voor den polder geboren zou worden, besloot de nóó- dige stappen daan-oor te doen om tot bereiking van dat doel le geraken. Allereerst werd de goedkeuring door Winkel's Harmonie, Directeur A. EG MOND, bij den heer Jb. KROON te WINKEL. Aanvang 7.30 uur. Na afloop BAL. namiddags 2 uur,

Schager Courant | 1915 | | pagina 2