De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. fk doe hei volgende beroep op de'neutralen: be denkt dat de neutralen, van thans eens oorlogvoeren den kunnen, zijn en bedenkt ook, dat terwijl het gulden ideaal van lederen, staatsburger, die zijn, vaderland liefheeft, de vrede moet zijn.'bedenkt, dat als deze oorlog 'zal afgeloopen zijnen het ge bleken zal zijn, dat de neutralen hunne taak als uit voerders van de international©! wetten 'niet hebben kunnen vervullen, 'et in de> toekomst .slechts één waarborg Voor den vrede zal kunnen 'zijn een waarborg, die niet in het belang 'der mënschelijk- heid zal zijn eepe vermeerdering van bewapening en het op de been houden,' van, npg gróoterei leigers dan tevoren." Garson eindigde met de verzekering, dat zijn, rede voering niet als een verwijt, aan wien ook gericht, moet worden beschouwd. Hij bracht den Jéreenigde Staten dankbare hulde voor de vele weldaden, die zij 'der menschhoid ge durende den oorlog hebben toewezen. Vooral wildo hij de dappero en menschllevende pogingen door Brand Whitlock en Gibson, te Brussel gedaan,, om het leven van miss Cavell te redden, 'gedenken. Amerika mag trotech zijn'op zulke manuien. TWEE OORLOGEZIEKTEN. De „D. Mod. Pr." bevat eenige medcdeelingen over twee oorlogzieken, nl. 'nacht/blindheid en vlieger- ziekte. De nachttolinriheid komt veel .voor bij soldaten, die longen tijd de» avonds of des nachts op post ge staan en daarbij de oogen natuurlijk, door het voort durend rondspieden, zeer sterk ingespannen -hebben. Zoodra het donker wordt, kunnen de lijders aan dez ziekte niets meer "zfien. Volgens de meening der geneeskundigen is er in dit geval geen sprake van een ziekte van het 'oog, maar van het 'centrale zenuwstelsel. Het is niet altijd mogelijk vooruit te zeggen of oen bepaald geval al dan niet geneeslijk is, .daar dit van den gemoedstoestand van den patiënt afhankelijk is. In de behandelingspcriode moet dus iedere nerveuse of psychische schok vermeden worden. De vliegerziekte (die ook al vóór den oorlog be kend was, maar nu voor den lijder onder bepaalde omstandigheden veel ernstiger gevolgen kan héb ben,) treedt reeds tijdens 'het vliegen op 'en wel het sterkst, als de vlieger Zich genoodzaakt ziet plotse ling zeer snel van een belangrijke hoogte te dalen. Het lichaam 'heeft dan niet'den tijd om zich aan 't verschil in, atmosferiachen 'druk te wennen. De ademhaling wordt dan bemoeilijkt, de vlieger krijgt hoofdpijn cn oorsuizng, terwjl de 'tegenwoordigheid vnn geest van, den lijder dikwijls op noodlottige wijfcn vermindert. ISog gevaarlijker echter is de invloed der ziekte op de spierbewegingen. 'Het kan nl. voorkomen, dat de willekeurige bewegingen niet vlug en krachtig genoog worden,'uitgevoerd, terwijl in andere geval len onwillekeurige reflexbewegingen gemaakt wor den, die de voorgenomen, bewegingen belemmeren. Bij het landen voelt do vlieger een gloeiende golf over zijn geheele lichaam vloeien, terwijl tegelij kertijd een ondragelijke hoofdpijn optreedt, die uit den grooten plotaelingen bloedaandrung naar het hoofd verklaard kon worden. Gelukkig voor den lijder wordt hij dan meestal tegelijk door een on weerstaanbare slaperigheid overvallen. Het komt zelfs vaak voor, dat de vlieger na de landing, rustig in zijn, machine in slaap valt. EEN EILAND VAN GEHEEL-ONTHOUDERS. Volgens een, Reuter-telegram uit St. John (New- Foundland) is op het geheele 'eiland een plebisciet gehouden over het vraagstuk van een verbodvan ilrankverkoop, met 'het resultaat, dat van 1 Januari 1917 af op geheel Kew-Fohndland geen alcoholhou dende dranken meer ingevoerd, gestookt of verkocht mogen worden FORD EN DE VREDE. De bekende Amerikaansche automobielen,-fabrikant, Ford, die zich in, Engeland en Frankrijk hoogst im populair 'heeft gemaakt-door zijne actie tegen de Engelsch-Fransche leening in Amerika, is, volgens de Engolsche bladen, van plan naar Europa të ko- inon om oene vredesbeweging op touw te zetten. Volgens den correspondent van 'de „Daily Tele- graph" te New-York, heeft hij de oude mailboot ,,0"car" gehuurd, 'die wit laten schilderen en den naam ,,Dove" gegeven. (Dit bericht is in zooverre onjuist, dat het bedoelde stoomschip „Oscar" nooit aan de Holland-Amerikalijn heeft behoord. Red. H.) De heer Ford zal met een groep pacifisten, waar toe ook de Ameriakansche "oud-minister Bryan be hoort, het eerst naar Denemarken gaan, oin daar zijn vredes-arbeid aan te vangen, die, naar hij hoopt, zich als een lawine zal uitbreiden. Hij is ervan overtuigd, dat thans het psychologisch moment er is om in te grijpen en 'dat binnen enkele''maanden de strijd zal geëindigd, zijn. UOE HET DUITSCUE LEGER IN SERVIë ER UIT ZIET. Golin Ross, de oorlogscorrespondent van, de „Vos- sische Zeitung" in'Servië schildert in een brieft uit Slatina het uitzien van de troepen der bondgenooteh in Servië als volgt:- Op den pasweg, 'die van Kragoejewatz naar het zuiden loopt, boopen de colonnes.zich op. Een zwar te legerslang 'zonder einjde ligt 'van het dal tegen den berg. Alles van drie divisies, wat niet naar wil lekeur zonder wegen over de bergkammen kan mar cheren (en dat kunnen alleen de infanterie en de lastdiercolonnes) dringt zich op "dezen weg te za- men. Achter elkaar staan daar kanonnen- en hou- wi ts er afd ee 1 ibgen, veldkeukens, proviandcolonnës mortierbatterijen en nog /eens houwitsers -'en ka nonnen. Pruisen, 'Hessen en Beieren,. Drie Jaar geleden, in den Balkanoorlog 'zag ik om denzelfden tijd van het Jaar, in Tracië het Turksche leegr. Voor 'mijn slechts aan Duitsche manpeuvre- tooneelen gewend oog, schenen de Turken in h'un versleten uniformen met hun ossen- en buffel-co lonnes een 'troep zwervende Zigeuners 'toe. Thans zien de Pruisische troepen er niet veel 'beter uit. Ieder land 'geeft nu eenmaal het daarin vechtende elger zijn bizonder 'uiterlijk. Voor den tocht, over den :Donau zijn alle troepen In Zuid-Hongarije opnieuw uitgerust. Nu staan jas- sen, broeken en overjassen stijf van modder en klei. De. acacia-doornen en puntige rotsen hebben me nig gat gescheerd, dat nog niet gerepareerd is kun nen worden- Iedere voetganger heeft zich een ste~ vigen stok verschaft De bergformaties zijn zelfs reeds reglementair daarmede uitgerust. De hoofd deksels wiaBelen af van den ouden helm, den nieu wen helm zonder punt en met nek-bescher.ming, tot do.veldpet en de wollen'muts. Daarbij koirien nog de vele bij de Duitsche 'troepen ingedeelde Oosten rijkers in hun verschillende uniformen, gedeeltelijk bont, gedeeltelijk veld- en gedeeltelijk groengrijs. Dan nog de gehuurde koetsiers, Hongaren, Roeme- niërs, Russen on Sérviërs; 'gedeeltelijk steken zij in uniform en dragen zij bonte mutsen en hoeden, schapenvellen, geborduurde jakken en 'opanken. Het bontste schouwspel bieden de voertuigen met hunne bespanningen, *De geregëlde zware kastwagens heeft men bijna alle moeten achterlaten. In plaats daarvan heeft men een doélmatigen wagen van de berg-colonne, smalle, handige karren, die met twee paarden voor elkaar gereden worden. We hetoben ook zulke veldkeukens. 'In vergelijking met de ou'de zien zij er nietig uit, als speelgoed. De bergwagens zijn echter bij lange na niet voldoende. Men sleept alles bij elkaar, dat wielen heeft en Tollen. Er zijn wagens bij, die nog uit Frankrijk komen; vele uit Rusland au de meeste uit het land zelf. Daarvoor loepen paarden van alle rassen, zware, beenige Bel gen en, Normandlërs, onrustige Kozakkenpaarden, kleine, taaie Galiciërs, Hongaren en Serviërs. Waar de paarden het niet meer aan kunnen, daar, helpen de ossen mee. Ossen en buffels. Zware aromunitio- col onnes'zijn grootendeels met'de zwarte, langharige Indische buffels bespannen, die ,'zoo oneindig 'lang zaam, maar ook 'zoo oneindig zekelr loopen. Ossen heeft men overal uit 'de stallen en van de velden gehaald, waar 'men ze 'krijgen kon. .-Ze 'helpen de veldkeukens trokken. De zware waterwagens en de drinkwatermaohines. Vaak zijn ossen, èn paarden achter elkaar ^gespan nen. zware Belgen en kleine Galiciërs. Do eerste in onberispelijk tuig, daar 'zij eerst kort geleden uit hun vaderland gekomen zijn, de laatste gespannen met zeelen en halsters. Op hett zajdalpaard zit een bruine jongen in opanken en linnen'kiel, met een Duitsche soldatenpet .op het hoofd, en zwaait luid schreeuwend zijn zweep. Met onze houwitser-afdeejing zitten wij daar mid den tusschen, Na den overtocht over de Jopenica en den v.al van Kragoejewatz is do voorhoede opde zuidelijke hoogten op nieuwen sterken tegenstand gestuit. Wij meenden nu eindelijk aan de reeds bij na legendarisch geworden sterke borgstelling te zijn. Over de kammen liepen bedekte loopgraven en ontoe infanterie kreeg artillerievuur, ook uit zwaar kali ber. Het berggeschut en de veldkanonnen waren niet genoeg. De 'houwitsers en mortieren! moesten e/r bij te pas komen. De mortieren, hebben' het gemakkelijk. Zij kun nen bij Horman aan den ingang van bet bergdol blij ven staan. Terwijl wij naar boven klimmen vliegen ons hun zware suikerbrooden over het hoofd.... MET SPOED. liet Vlaamache Nieuws 'ontleent aan een 'Fransch blad: In 'de loopgraaf van M...., lieten de 'officieren en soldaten, terwijl zij zich tegen den, bodem gedrukt hadden, een orkaan van ijzer, -vuur en reuklooza gas sen oyer hun hoofden heengaan. Het hoofd opheffen ware een dwaasheid geweest én de beschermende maskers deden duchtig dienst. De 2e luitenant D., die aan het hoofd stond ©ener compagnie, voelt, op eens aan zijn kapotjas trekken, en een soldaat, die als een aal naar hem 'toegeslopen was, geeft den ol'floier non, couvert waarop het wóórd „Spoed" stond. Het bevatte een, papier, "waarin dringend ver zocht werd, vóór 10 uur 'en het was reeds half tien een staat in te 'zenden, met de namen der manschappen die in aanmerking wenso'hten, te komen voor een uitdeeJing 'van snuiftabak. VOOR EEN WAPENSTILSTAND. Uit Rome, 29 November. Men zegt, 'dat de Paus zijn verlangen te kennen gaf om nog eens te pogen een wapenstilstand tusschen'de oorlogvoerenden mét Kerstmis te bewerken in do Orthodox-Katholieke landen. KEIZER WILHELM TE WEENEN. Uit Wcenen, 29 Nov. Keizer Wilhelm is hedenpch- ieud te 11'uur to Weenen aangekomen om .een in tiem bezoek te brengen aan Keizer Frans Josef, Aan hot station werd, hij ontvangon door den aarts hertog-troonopvolger Karl Franz Joseph on de.aarts- hertogen Franz Salvator en Karl Stefan. De Keizer reed onder onbeschrijfelijke geestdrift van de su&mgestroomde menigte naar het kasteel Schönbrurin, waar hij als gast van den Keizer zijn intrek 'nam. De ontmoeting tusschen de 'beide Keizers, die elkander sedert het uitbreken van den 'oorlog niet meer hebben 'gezien, was buitengewoon hartelijk. De vorsten kon,den hun ontroering bijna niet be dwingen. Keizer Franz Joseph geleidde zijp door- luchtigen gast zelf naar zijn appartementen. Kort na de aankomst des Keizers had een, intiem dejeuner plaats, aan hetwelk alleen de beide keizers pu de aartshertog-troonopvolger deelnamen- In de geheele stad, die eerst 's ochtends kennis kreeg van het bezoek van den Duitschen Keizer, beerscht de grootste vreugde en geestdrift. Wee nen prijkt in rijken "vlaggen,tooi. Per Telegraaf. DEN HAAG. Het verluidt, dat Luitenant-Generaal Biihlmann, commandant 'van het veldleger, die ge- ruimen tijd ziek is geweest en onlangs zijn functie weer heeft aanvaard, in den staat van zijn gewond heid aanleiding "heeft gevonden, den dienst te ver laten. RUSSISCH SUCCES. PETROGRAD. Een deel van onze troepen bezette de westelijke buitenwijken'der stad illuxt, de beide kerkhoven en .de vijandelijke loopgraven ten Zui den daarvan. Do strijd duurt voort met een hevig artillerie vuur. Ten Zuidwesten van Pinsk hebben onze Troepen 'n schitterend wapenfeit verricht. Eenige manschap pen zijn, na door de vijandelijke linie te zijn door gegaan, in den nacht van 28 November een huis bij Newel binnengedrongen, waar de staf van de 82e Duitsche divisie was gevestigd. De wacht word gedood. Twee generaals, 3 officieren, en 1 officier van gezondheid werden als gevangenen meegebracht. LONDEN. Bij Middelkerke werd een Duitsche on derzeeër door een Engelschen vlieger vernield. Ge constateerd werd, dat de onderzeeër in tweeën brak. DE ONGEDULDIGE COMMISSARIS. Een onzer commissarissen vian de Wilhelmina-ijs- baan, die niet behoorlijk kon afwachten, dat' deze onder water gezet en toegevtoren'was en zijn mede commissaris, na lang wikken en wegen had geoor deeld, dat de baan tot zelfs voor de zwaarste be vrachting houdbaar was, heeft Zondag tot zijn scha de en schande ondervonden, dat men niet ongestraft zich onttrekken kan aan de wijzere leiding .van het Wilhelmina-bestuur. Hij begaf zich'.nog wei met zijn meisje op de schaats op een schijnbaar ste vig toegevroren water achter zijn woning, waar ook al andere waaghalzen reden, met'het noodlottig ge volg dat beiden, de commissaris en zijn meisje, door den bedriegelijken spiegel zijn heengeéakt en kopje order hebben 'gemaakt. Naar men zegt, hebben ze elkander uit de netelige positie gered. Het bestuur 'van de ijsbaan dat heden inspectie hield over de vorderingen van het onder water zet ten van de ijsbaan, niet per emmer, maar per ton- moJen zegt men, heeft wét om het geval gelachen en er den bijna verdronken voortvarenden commissaris wel opgeweteien dat er in Behagen niet voor niets ëcn Wilhclimma-sporttërrein niet winter- ijsbaan werd gesticht. KERKCONCERT. Het Zondagmiddag door den heer Jan Zwart van Zaandam gegeven orgelconcert in 'de Ned. Herv. Kerk heeft zeer veel moois te genieten gegeven- De lieer Zwart is een kunstenaar op het orgel, daarbij een musicus die zijn muziek zóó duidelijk voor draagt, dat de hoorders voelen, 'wat. daar bedoeld wordt, en geboeid en meêgesleept worden. Daarbij wist de heer 'Zwart de kwaliteitep 'van ons mooie kerkorgel zóó te benutten, dat bet 'een waar genot was, te luisteren. Ter afwisseling speelde de heer Gor Kint een drie tal vioolsoli, en deed dit heel mooi, terwijl mej. Rie Kraan, eene jeugdige 'alt-zangeres van Zaandam, eenige liederen op niet onverdienstelijke wijze zong. 't Waren een paar uren van werkelijk genot, e>n te betreuren is het. dat zoo weinigen dit genot heb ben gesmaakt. POLITIE. Gevonden: een zwart lederen portemonnaie, inhou dende,eanig geJU, Werd aanvankelijk gedacht, dat de Duitschers en Oostenrijkers niet Montenegro zouden binnenruk- ker en voor he*t onherbergzame gebergte halt 'zou den houden, we gelooven nu wel te kunnen zeggen, dut ook Montenegro 'ais doel voor de volgende oor logsdagen kan worden beschouwd. .Zoowel Oosten- rijksche als Duitsche troepen zijn uitgerust om .de bergen in te trekken en alles wijst er op, dat 'de schoonvader van den Itaiiaanschen koning zijn ge bied zal moeten verdedigen. Van meer belang is evenwel de vraag: wat zal ex nu aanstonds gebeu ren tegen de troepen der Entente-mogeudheden, die m het Zuiden staan? Zoowel Duitschers, Oostenrij kers als Bulgareu krijgen, nu Servië 'in hun bezit is, de handen wat vrijer en kunnen al' hun, troepen daarheen zonden, waar nu de Franse-hen en, Engel schen zijn. En het lijkt ens niet waarschijnlijk, dat de Engelschen on Franse hen o Ier ik genoeg zullen zijn, aan dezen vijand het hoofd te kunnen bieden. En wat dan? Dan is hot on blijl't het nog maar steeds de vraag: wat doet Griekenland? Leek het de vorige week, alsof Griekenland allee zou doen om de Entente te steunen, later waren de berichten weer niet zoo gunstig. Er heers ebt© voor een oogen- blik een angstige spanning, die nu weer heeft plaats gemaakt voor wat milderbeschouwingen. Maar op gelost is het nog niet. Want stel eens dat dó En- tonte,-troepen van de Grieksche grenzen worden te ruggejaagd, dan zullen de vervolgers daar .niet als voor een keurig getrokken "krijtstreep je blijven stil staan, maar volgen en ,de strijd zou spoedig op Grieksch gebied zijn overgebracht. En wat zal .Grie kenland dan doen? Wat moet er dan van de Én,ten- Ie-troep en komen? Hot zijn zoovele vragen, waarop thans de ant woorden nog niet zijn te reven. De toekomst, zal het ons moeten loeren. Uit de oorlogsberichten blijkt, da/h de Serviërs'nog slceds woiden vervolgd en do oorlogsbuit en hot aantal gevangenen/dat zij in de handen hunner ver volgers achterlaten, wordt steeds en, steeds grootér. Bij hun terugtocht naar Montenegro vernielen de Serviërs al hun kanonnen. Het Duitsche legerboricht spreekt van don Sei'vischen veldtocht als van een geëindigd bedrijf. De toestand to Monastir wordt ui terst ciiliek genoemd •■en al verdedigt het kleine Servische leger eiken duim grond met leeuwen moed, uitkomst 'is er niet meer. Het Duitsche lo- gerbericht vertelt ons, dat het Servische leger voor de héli't krijgsgevangen is gemaakt, duizenden zijn gesneuveld of gewond én do rest 'trekt zich in Al banië terug, waai* gebrek aan leeftocht de rost van hot eenmaal zoo dappere Servische leger, wol van zijn laatste weerstandskrachten zal berooven. En ziedaar dun het eind .en de Duitschers, zij heb ben hun dool bereikt, do weg naar Gonstantinppel ligt voor hen open en zooals hier boven ul reeds gezegd, nu nog een afrekening met, de Engelschen on Franschen en deze Balkan-oampagne is geëin digd met een v.oor Duitschland schitterend resul taat. We willen dit overzichtje niet eindigen vóór .even te wijzen op de vredesbeweging der zoogenaamde pacifisten in Amerika. Deze beweging mag zich niet verheugen in. de 'algomeene sympathie in Amerika. Verschillende Amerikaanse!)© bladen ke.uren deze beweging scherp af. De „Tribune" bevat een arti kel, waarin hot blad uiteenzet, dat het Europeesch publiek de vredesagitatio in de Unie njet als een uiting van de ware opvattingen in dat land moet beschouwen. In die beweging spelen zeer verschil lende elementen een rol. In de eerste plaats de-op rechte pacifisten, dan zij die persoonlijke of com- merciëeJe reclame er door oneenen te kunnen ma ken, en einde/lijk de Duitsche propagandisten, die gaarne yan 'alles gebruik maken 'om hun landge- nooten te. helpen. Maar tegenover deze groepen staat or een aanzienlijke groep van Amerikanen, die* vau oordeel zijn, dat er nu een zedelijke crisis is aangebroken, en datt nu 'woldra zal worden, beslist of de oorlog een der -belangrijkste mijlpalen in de menschelijke .historie zal zijn, een der ine,est wel dadige worstelingen voor vrijheid en rechtvaardig heid óf dat een ontijdige vrede het kwaad, dat d« oorlog aan het licht bracht, zal doen. doorwoeke ren. Zoolang het Duitsohe, volk niet bereid is af te zien van den droom van overheersching van an dere rassen, kan er geen vrede zijn en elke tijde lijke wapenstilstand is een gevaar. Er kan geen vrede zijn vóór de Duitsche droom is "vernietigd. Veel succes belooft ook deze vredespoging niett te hebben. Nog maar vérder moorden en verder ver woesten. 1 Btowfesp Bloemkool f 9.30 a 14.60, roode kool f 1.70 a 17.70, gele kooi I 2.10 a 12.80, witte kool I 2 a 12.10, uien 6 a 6.50. PURMEREND, 30 Nov. 1915. Geen kaas verhandeld. 1348 K.G. boter f 1.50 a 1.55, 772 Runderen, waaronder 590 vette en 5 stieren. Vette, matig, 78 a 100 cent per K.G. Gelde, matig, f 160 a 240. Melkkoeien, matig, f 230 a 350. 17 Paarden f 10Ö a 250. 26 Vette kalveren' 90 a 110 ct. per K.G. 142 Nuchtere kalveren f 12 a 32, matig, 220 Vette varkens f 70 a 86 ct. per K.G., matig. 17 Magere varkens f 28 a 40, matig. 290 Biggen f 10 a 17, matig. 1345 Scha pen en lammeren. Vette, vlug, f 30 a 54. Lammeren, stug, f 23 a 34. 50 Zak peren f 1.25 a 2. 125 Zak ap pelen f 1.50 ar 2.50, Kipeieren 10 a 11 cent. 645 Gan zen f 4.75 a 5.65. 11 OZwanen f 7 a 8. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen yan den 30 November 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch instituut te De Bilt, Hoogste barometerstand 767.7 te Haparanda, laag ste barometerstand 743.9 te Helder. Verwachting tot den avon<d van 'i December. Matige tot krachtige 'Z. tot Z.W. 'wind, betrokken, tot zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. BROEK OP LANGENDIJK. Van 22—27 November werd aan de veiling aiaiige- ■oerd 75600 bloemkool, 79000 roode kool, 165000 gele kool, 29500 witte kool, 1 wagon roode kool, 52 baal .uien, 216 baal wortelen en 1500 ramenassen. VEILING TE WARMENHUIZEN. In die week van 22—27 November werden aangevoerd: 154200 stuks roode kool, 136900 stuks witte kool, <16300 stuks gele kool, 1650 stuks bloemkool, totaal 339050 stuks; 695 zfrk kool, 46 baal wortelen, 1 wagon roode kool, 11 wagons witte kool. ALKMAAR, 29 Nov. 1915. Aangevoerd 18 koeien en ossen f 180 a 400, 11 vette kalvferen f 50 a 105, per K.G. f 0.90 a 1, 34 nuchtere, idlem f 8 a' 22, 524 vette schapen 40 a 60, 316 vette varkens f 0.46 a 0.85 per K.G. AMSfERDAM, 20 Nov. 1915. Ter veemarkt warén heden aangevoerd: 273 vette ftorien, waarvan die prijzen waren: le kwal. 98 a 100 ct., 2e kwal. 94 a 96 ct., 3e kwal. 84 a 92 ct. per K.G., 55 molk- en kalikoeten f 300 a 380, 49 nuchtere kal veren f 12 a 16, 17 schapen £25 a 45, per stuk, 409 vette varkens, geen handel. BROEK OP LANGENDIJK. Maandag. 6300 bloemkool le soort 4.20 a 12.40, 2e soort niet aanwezig, 3200 roode kool f 3 a 11.80, 19200 gele kool f 2.20 a 12.70, 2400 witte kool f 6 a 18, 1 wagon witte kool 340. Dinsdag. 350 bloemkool, le soort f 3.60 a 11, 2e soort niet aanwezig, 2000 roode kool 2 a 11.80, 8500 gele kool f 1.80 a 13.10. WARMENHUIZEN, 29 Nov. 1915. Witte kool 6.50 a 11.30 per ^100, witte kool f 350 pier wagon. —30 November 1915. Roode kooi 3.90 a 8.70, witte kool 3 a 8.10, witte kool per wagon 249, zak roode kool 1.50. WINKEL. 29 Nov. 1915. Appelen i 1 a 2.50, peren 0.9 0a 1.60 per mand, kool 1.80 a 3.75 per 100, wortelen f 1.50 a 1.75 p. b. NOORDSCHARWOUDE. Maandag, Bloemkool f 7 a 9.10, roode kool f 2.50 a 18.80, gele kool 1.70 a 12.00, witte kool f 1.60 a 9, wor telen f 1.60 a 1.90. WAARLAND. Zondagmiddag geraakten hier niet minder dan 8 kinderen tegelijk door het ijs van do wegsloot. Het was wel een neele consternatie, maar allen kwamen weer behouden op het droge. HOE HET ER IN GöRZ UIT ZIET. Een oorlogscorrespondent van de National Zeitung heeft Görz bezocht. Het publiek, zoo vertelt hij, is er volkomen onverschillig voor de beschieting. De stra ten wemelen van mannen, vrouwen en kinderen, en ieder gaat gelaten zijns weegs, of staat op straat alsof niet de loopgraven een kilometer verder lagen en ais- of er geen granaten en verdwaalde kogels bestonden. Toch gaat hier geen dag voorbij, dat er geen dooden vallen. Geen wagen rijdt echter sneller, geen mensch versnelt den pas. Aan den ingang van Görz ligt onder hooge cypressen een kerkhof, dat, zooals alle kerk hoven in de buurt, vol ligt met graven van soldaten,, Niemand heeft haast. De lieden nemen niet eens den koristen weg. Ze slenteren op hun gewone manier rond, blijven staan kijken of praten. De groote spie gelruit van het koffiehuis, waarin de kelners in rok neen eu weer trippelen, heeft reeds drie ronde pleis ters van metaal. Hier is kort geleden een bezoeker doodgeschoten. Nu zit er aan hetzelfde venster en aan dezelfde tafel een andere bezoeker en leest rustig zijn krant. Met verbazing gaat men door de witte stad met haar stijgende straten en met haar witte pleinen, waar op waterputten en zuilen. Vele winkels zijn gesloten. Die behooren aan Italiaansche onderdanen of aan on betrouwbare elementen. Toch is overal nog veel ver tier en op de hoeken der straten worden ringen uit alluminium der ontstekers van granaatkartetsen ver kocht. Daarop staat„souvenir aan Görz." In de buurt van een kleine, levendige markt is zooeven een granaat ontploft. Niemand bekommert zich or om. Bijna in elke straat ziet men huizen met verbrijzelde muren of sporen van granaten. Een toren heeft een heden gordel van treffers. Er zijn plekken, die bijzonder toegetakeld werden. Daar zjju de kozij nen weggeslagen, de muren afgebrokkeld en vol spo ren van kogels, de uithangborden verbrijzeld, do neer gelaten ijzeren rolluiken doorboord. Ook nier loopt niemand sneller. Vele straten zijn, omdat zij door de vijandelijke kanonnen bestreken worden, met houten schuttingen afgezet. Het volk noemt ze de „schrapnell- straten". En toch zijn daar nog menschen, die zich tusschen den muur en de schutting heenwnngen, om geen omweg te maken. Op hun gemak loopen zij door het gevaarlijke slop. Een wijk, die naar de Isonzo loopt, heeft men moe ten ontruimen. Elk huis is daar door kogels getrof fen, elke muur, elk venster doorzeefd. Aan de Ison- zobrug staan nog slechts enkele ruines.' Zorgvuldig dek king zoekende, gaan wij tot het laatste huis. Wij ko men aan de Isonzo. Vlakbij liggen de galerijen van Podgora: op den Jieuvel daarachter staan de Italianen. In twintig minuten kunnen wij in de gevechtslinie zijn... BETEUGELING VAN DEN SMOKKELHANDEL. Men schrijft uit Enschede: Sedert de toepassing der strengere controle bij den aanvoer van goederen, die als verboden waren voor invoer zijn te beschouwen, is de smokkelhandel, dank zij ook een nauwkeurige grensbewaking door militairen, do laatste dagen sterk verminderd. Alle soldaten, die ter beteugeling van den sluik handel zijn gekomen, werden dezer dagen tot onbezol digd rijksveldwachter aangesteld; ongeveer 400 soida- li zijn reeds door deai kantonrechter beëedigd. EEN KRASSE MAATREGEL. Naar wij vernemen, heeft het Departement van Land bouw, Handel en Nijverheid den Nederlandschen Bond van Leder fa b i-ikan tem aangeschreven ten spoedigste aan de beiide Huidenciubs te Amsterdam en Rotterdam lotaial 80.000 huiden aan te koppen- Indien de bond weigert tot dien aankoop over te gaan, zal de geheele Invoer van Ameiikaanscne huiden v,waarvan hoofdzakelijk ons zoolleer wordt geproduceerd) en van looistoffen warden stop gezet. Ter toelichting diiene, dat voor den oorlog de Inland- sche huiden voor het grootste gedeelte over de grenzen gingen. Nu de grenzen voor den uitvoer gesloten zijn, aam de voorraad gaandeweg toe. In Januari, toen de voorraad 5.0000 stuks bedroeg, werden 27.000 in vei ling aangeboden. Het grootste gedeelte werd toen opge houden; slechts ongeveer 5000 werden verkocht voor 443/i cent, een prijs, welke slechts weinig hooger is dan de normale. De besturen der Huidenclubs vreesden, dat bij verdere aanbieding de prijs te zeer zou dalen. Inmiddels is de voorraad, die de Huidenclubs heb ben, aangegroeid tot 100.000 stuks. Hdbld. EEN PSEUDO-LUITENANT. Te Nieuwer kerk a. d. IJsel (Z.-H.), heeft de rijks veldwachter gearresteerd een persoon in burgerklee- ding, die zich uitgaf voor luitenant, die voor de re geering hooi kwam onteigenen. Bij verschillende boeren had hij van 2000 tot 5000 K.G. „opgevorderd", al naar gelang van hun veestapel, tegen den prijs van f 23 per 1000 K.G. Later zou oen kapitein komen om het hooi te betalen en een schuit om het hooi te vervoeren. In een herberg had hij zijn intrek genomen, een maal en logies besteld. Bij een der 'boeren had hij zich uit gegeven vopr een zoon van een der grootste fourage- liandelaars. Bij dien boer kreeg de rijksveldwachter hém te pakken. Voorden burgemeester gebracht, ver klaarde hij niet te weten, hoe hij heette, waar hij thuis— behoorde, enz. Hij is in verzekerde bewaring gosteld en zal voor den officier van justitie te Rotterdam worden geleid. N. v. d. D. STRENGE VORST. Het Kon. Ned. Mieteor. Instituut, in de Bilt, deelt hét volgend® mede: 1 In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het in bet noorden van ons land sterker gevroren dan sinds lange jaren in November was voorgekomen. In den Helder daalde de temperatuur tot 11 gr. Celsius onder nul; de laagste sedert 1849 aldaar in November opge- toekende temperatuur was 8.5 gr. op 27 November 1890. Te Groningen en in de Bilt weru ditmaal 10 gr. en 8.8 gr. bereikt; sinds 1849 was dit overtroffen, te Gro ningen op 24 November 1862 met 11.5 gr., te Utrecht en de Bilt mot 10.6 gr. op 23 November 1858, 10.2 gr. op 27 en 28 November 1890 en 9.3 gr. op 21 November 1902. De laagste in ons land in November waargenomen temperatuur is waarschijnlijk 13.0 gr. te Tilburg op 27 November 1890. Gok de vrij sterke vorst, die Zon dagmiddag noö op den middag overbleef, is merk waardig. Groningen heeft als maximum-temperatuur 5.0 gr., Helder 4.0 gr., de Bilt 3.4 gr. genoteerd. Dit is alleen overtroffen te Groningen op 27 November 1891 roet ruim 8 gr. vorst, te Helder op den 28sten vaii dat jaar, te Utrecht en die Bilt met 6.9 gr. op dienzelfden dag, met 4.7 gr. op 30 November 1875 en 3.7 gr. op 23 November 1858. RAADSELACHTIG. In den nacht ven Vrijdag op ZMq«feg b i# 's-GmWE

Schager Courant | 1915 | | pagina 2