De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. Engelsche, de militaire of gewone rechter kennis nemen van 'de raak Tenslotte werd besloten, dat 'elk land over rijn eigen onderdanon zou oordeeien. ANNA PALLOWSA. Aan don heer G. liartog, alhier, is vanwege .den Algemeonen Nederl. Politiebond uitgereikt het bre vet en bronzen dienstkruiu voor 10-Jarigen troumn dienst als poiitie-agent. JULIANADORP. Vrijdagavond werd alhier ten huize van. den heer J. Bijvoet een, vergadering gehouden, om te komen tot. het oprichten eener icoöperatieve aankoopveTee- niging, annex maalderij. Veel belangstellenden wa ren opgekomen,. Door den heer J. de Vries werd deze bijeenkomst, op verzoek der voorloopige com missie, geopend en geieid. Hij sprak do hoop uit, dat daar hot publiek in zoo'n groot getal was 'op gekomen, do zaak tot een goed einde zou 'worden gpbracht. Verschillende personen bespraken het vóór en te gen van zoo'n zaak, doch na al die 'besprekingen vroeg de heer De Vries, of de vergadering er mee acooord kon gaan, 'om uit de voorloopige commis- eio 2 leden te benoemen en 1 lid buiten die commis sie om, om gezamenlijk !de zaak te onderzoeken op andere plaatsen waar zooiets is, en daar rapport over uit te brengen, hetwelk door 23 personen uit de ver gadering werd goedgevonden, die dan ook deze com missie van onderzoek zullen steunen. Tot leden weerden gekozen do heeren C. Kant, J. Glas en J. Slikker Jz. Hierna werd de vergadering door don heer De Vries gesloten. OLDE 1SH DORP. Zondagavond werd er bij den heer A. Mijts prijs- biljarton gehouden om wild, waarbij de prijzen ge wonnen werden door de heeren: le Afdeeling. ie prijs J. Pereboom, 2e prijs G. Stam Cz., 3e prijs W. Langedijk, 4e pirjs Ar. Hol- lenberg, allen alhier. 2e Afdeeling. le prijs C. Stam Cz., alhier, 2e prijs K. Dekker, IS'. Niedorp, 3e prijs P. Schaap, alhier. ALKMAAR. Aangezien.een deel der melkveehouders gistermor gen ingevolge het genomen besluit der vereeniging, geen melk voor consumptie tegen den maximumprijs van 0 cent per liter beschikbaar stelde, werd op last van don burgemeester iin beslag genomen: aan het station der Noordholl. Tram een hoeveelheid van 499 liter, welke melk door de veehouders zou woideü vervoerd naar Amsterdam, en 'aan de fa briek van melkproducten „Uithoorn" alhier 3200 liter. De inbeslagneming van, do'meslk geschiedde on der protest der melkveehouders. PETTEN. Gistermiddag ifl een mijn, uit zee 'aangespoeld voor Camperduin. HLERHUGOWAARD. Jl. Zondagavond gaf onze afdeeling van den A. N. G. O. B. in de zaal 'van, Tnej. do Wed. Berkhout alhier, haar Ben, feest- en propaganda-avond, die uitnemend 'is 'geslaagd. Het programma was rijk voorzien, waarbij keurig uitgevoerde zangnummers, een paar tooneelstukjes, 'die duidelijk deden uitko men, wat 'een ellende het dranfcge- en misbruik kunnen veroorzaken,. Ook werden wij nog vergast op een paar duo's op de viool, door d© heeren Wes- ter en Vis, die, övtenals do anderen welke laan, het welslagen van dezen avond hadden 'meegewerkt, een dankbaar applaus in.oogst.ten. No. 10 van, het programma was een apotheose, prachtig verlicht, de drankellende schetsende; en tot slot een gloedvolle rede van den heer C. de Jong, die daarin, allen aanspoorde t om mede te wer ken, om het gebruik van, alcoholische dranken ge heel te laten. (Applaus.) Hierna sluiting met een hartelijk woord van dank aan de talrijke aanwe zigen door den voorzitter. Zl.TPE. Indertijd is door ons medegedeeld, Idat voor de uitbreiding van do algemeene begraafplaats te St. Maartensbrug een stukje 'grond door den Zijpe en Hazepolder aan da gemeente was cadeau gegeven. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten tot 1 het aanvaarden van deze schenking hunne goedkeuring verleend, zoodat. thans met de gewenschte uitbrei ding (hoofdzakelijk bestemd voor beplanting) ie>en aanvang zal kunnen worden gemaakt. ANNA PAULOWNA. Zondag 12 December had in'Veerburg een uitvoe ring p'aats van het „Kinderkoor" onder leiding vtan den heer Joh. Brands mot medewerking van. den Da. meszangcursus en den heer /Anton 'Lampe, bariton te Haarlem. Laatstgenoemde oogstte grooten bijval, zoowel in ernstige als (komische nummers en heeft er veel toe bijgedragen, om den avond naar wensch te doen slagen. Edoch. het kinderkoor bleef de hoofd schotel en daar dit, 'dank zij de goede leiding, al leen liederen liet hooren binnen de bracht -en de bevattelijkheid (hulde in deze aan den heer Joh. Brands 1), kon het niet anders of de aanwezigen genoten in hooga mate. Het voortdurend applaus bewees, welk een aangenomen indruk de zang van de jeugd maakte Vooral het nommer „De bloeiende Jaargetijden" van Dalcrose viel in den smaak. De uitvoering ervan was dan ook boven verwachting. Alle nommers de revue to laten passeero®, ligt niet op onzen weg, maar dit staat vast» dat het Kinder- aoor veel kucces heeft gehad. De medewerking van den.Dameszangcursus moet zeer gewaardeerd wor den," zij het ook, dat de moeilijkheden in „Het An gelus" niet geheel overwonnen bleken. Dat onder ie degelijke leiding dezen cursus een goede toekomst mag worden voorspeld, geschiedt zeer zeker op .goe de gronden. De avond is 'uitstekend geslaagd pn dé aanwezigen hebben, genoten.'Een gezellig bal vormde het eloh NIEUWE NIEDORP. Het Departement Nieuwe Niedorp der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen hield Maandagavond. 13 December 1915 in Prins Maurits een bijeenkomst met dames. Druk bezocht was.deze avond niet. Wat jammer was. Het programma toch: optreden van Ds. Riepma van Edam mét het onderwerp: „Heili gen en Heiligenverocring", was het aanhooren wel waard. Do voorzitter, de heer Koopman, opende ter bestemder tijd vergadering, daarna het woord .gevende aan den heer Ds. Riepma. En deze behan delde op boeiende wijze het mooie onderwerp voor dezen avond door hem gekozen. De voorzitter zei jn zijn sluitingswoord den heer Riepma dank voor wat Hj had ten beste gegeven, sprak verder zijn dank uit aan de opgékomenea voor hun belangstelling, waarna sluiting volgde. f SLUIPMOORD. Te winschoten zou Zondagavond mej. A..Heikens, onderwijzeres, een brief ter post bezorgen," toen ze dicht bij de woning harer ouders door een onbeken den Jongen 'man zonder eenige aanleidin met een mes werd gestoken, waarbij een slagader werd ge troffen, zoodat zij vpel bloed verloor. De doctoren Wartena en Van Olm brachten de hevige bloeding tot staan, terwijl onmidde'lijk een. auto 'naar Gro ningen, vertrok, om den chirurg .dr. Talkenberg te halen, wijl de patiënte 'daarheen niet vervoerd kon worden. Het meisje is reeds overleden. Dader 'on bekend. De inspecteur van politie Werkaik'te Winschoten heeft gisteravond aangehouden den 14-jarigen fa brieksarbeider Johannes Kant, verdacht van. den moord op mej. Heikens. Hij ontkent, maar had ver- sehe bloedvlekken- in de 'kloeren en legde tegen strijdige verklaringen af. WINTER- EN VOOR.!AARSWERKZAAMHEDEN IN DEN T UINBOUW. liet volgende is bepaald: Aan niet-beroepsmilitairen, die hoofd- of leider zijn van een tuinbouwbedrijf en aan hen, die ais zooda nig werkzaam zijn, kan met inachtneming.van de grens van toelaatbare afwezigheid voor bijzondere verloven door compagnies- (eskadrons-, batterij- fort-, detachements-) commandanten ten behoeve van winter- en voorjaarswerkzamnheden een verlof wordèn verleend, waarvan de rimir naar noodzake lijke behoefte, hoogstens 3 werkdagen per week mag bedragen. De winterwerkzaajnheden vallen in het.tijdvak van i December15 Februari. De voorjaarswerkzaamheden, vallen.in het itjdvak van 15 Februari tot i Mei DUITSCHE DESERTEURS. De Tel. verneemt, dat de minister van Oorlog aan de soe.-dem. Kamerfractie op haar verzoek, om vrij lating der deserteurs, verzekerd heeft, dat zij niet aan de Duitsche overheid zullen worden.uitgeleverd, ook niet na afloop van den-oorlog. ONDERWIJZERS. Zondag is te Hoorn een vergadering gehouden, waartoe alle onderwijskrachten bij het openbaar lager onderwijs in West-Friesland waren uitgenoo- digd. Daarin werd besloten, aan alle gemeentebestu ren in West-Friesland een adres te zenden, waarin wordt aangedrongen op een (voldoende salariëering- van het geheele onderwijzend personeel. Getracht zal worden te komen tot de vorming van een kring West-Friesland .van onderwijziers, waarin de gemeenschappelijke belangen kunnen worden be sproken. VERMOORD. Zaterdagavond beeft te Utrecht een 19-jarige jon gen op zijn vriend een tweetaü revolverschoten ge lost, waarvan bëm een in het hoofd drong, waarvan hij aan de getoolgen is overleden. De oorzaak is dat de dader van zijn vriend geld had geleend en toen deze hem daarom vroeg en hij bet niet terug kon betalen, daarover is gaan pe-inrzen. Hij kocht in den Franschen Bazar een revolver en ging Zaterdagavond naar de woning van zijn vriend. Binnengelaten zijn de loste hij de noodlottige schoten. De dader .heeft zich zelf bij de politie 'aangemeld. BARSINGERHORN. Tot bden van, den Kerkeraad van de Doopsge zinde Gemeente te Barsingerhorn c.a. zijn door d* stemgerechtigde broeders en zusters gekozen de hee ren C. Roggeveen Cz. te Schagen en K. Sl ik te Bar singerhorn, zulks in de plaats van de heeren. W. Rog geveen Cz. te Schagen en Jn.'Blaauboeï- Gz. te Bar singerhorn. Tot kasnazieners werden verkozen, tie heeren 'Dr. Beeker te Barsingerhorn en Th. Vethman van de Kreil.1 TWEEDE KAMERVERKIEZING. De R.-K. Kieövereenigingen 'Recht 'Voor Allen en Dr. Sohaepman, to Nijmegen, hebben Zondagavond beide mr. M. 'C. J. M. Kolkman candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in. de vacaturer-Van Nispen. HOOGWOUD. Zondagavond had ten huize van den heer Scher mer de leder jaar ierugkeerendei kolf- eh biljartwed strijd plaats. Aan, den wedstrijd voor 't kolven heb ben, deelgenomen 15 personen. De uitsl'ag hiervan is, dat do le prijs werd 'behaald'door den, heer H. de Boer, de 2e prijs door den Iheer :A. Verwer en de 3e prijs door den heer P. Veit, allen wonende alhier. Aan den wedstrijd voor biljarten .hebben deelge^ nomen 22 personen.. De uitslag■'hiejr.vani s als volgt: ie prijs da beer P. Schilder Gz., '2e 'prijs de heer 1 h. Groot en 3e prijs de heet D. Saai, allen 'wo nende alhier. EEN MOOI DIPLOMA. Onze vroegere plaatsgenoot^ mej. N. Ozing,a-Veer - man heeft to Groningen het diploma .behaald als leerares in het costuumvak. 1 ONTSLAG GEVRAAGD. Mej. L. Atema, sedert October 1883 onderwijzeres in de handwerken, aan tie 'Gemeenteschool alhier heeft wegens gezondheidsredenen tegen. 1 Januari a.s. eervol ontslag uit haar betrekking gevraagd. IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Zondag vergaderde hier in hét lokaal van. den heer Heijselaar de Ijsbond Hollands Noorderkwartier, on- def leiding van den, 'heer 'S. Th. Minnema van Am sterdam. Deze wees in zijn openingswoord !op het 20-jarig bestaan van den Bond, in welken tijd de Bond gest tegen was van 7 tot 132 afdeelingen. De Bond gestegen was van 7 tot 131 afdeelingen- De af, er was behoefte aan geweest, 't was een, volks zaak te zorgen voor goed ijs, vandaar de groote bloei zelfs nog in :deze tijden, nu er geen Btrenge winters waren. Spr. herdacht het ontvallen van eeni- fo 'eden van 'den Bond, o.w. ook de heer Merz uit Schagen. Daarna voerde de heer P. Lap het woord, die de Bond en zijn 'afdeelingen hartelijk welkom heette in Schagen, hij wenschte den Bond geluk met zijn 2U-jarig bestaan, memoreerde hoe ook de Schager IJsclub heden jubileerde, om daarna zijn voldoening er over uit te spreken, dat het Dag. Bestuur der Gemeente deze vergadering bijwoonde. Het was toen, dat de heer IVan Doorn, Burge meester van Schagen, -Bond en Afdeeling Schagen complimenteerde, wijzend op het vele en krachtige werk, dat de 'Bond had gedaan, de sympathie van Schagen's Gemeentebestuur betuigend met dien ar beid. Het was toen de heer Minnema, die we'gekozen woorden van dank sprak, om Vervolgens het woord te geven aan den secretaris, die de uitvoerige notu len 'as, die onveranderd werden goedgekeurd. 1 Afgevaardigden van den Stichtschen Ijsbond wer den toen verwelkomd. Het jaarverslag werd 'goedgekeurd. De secretaris, de heer Cock, deelde mede, dat .80 afdee'ingen met 120 afgevaardigden tervergadering present waren. Voorzitter bracht vervolgens (hulde 'aan de hee ren Hille 'te Ursein en Jurgens te Purmerend, die hadden bedankt als hoofdbestuurslid. De heer .Hille was reeds eerelid, de heer Uurgens werd het nu gemaakt en zoo bleven deze beide uitnemende krach ten voor den 'Bond bewaard. De beer Cortio van Hoogkarspe! gaf een uitleg van een door 'hem gemaakte reddingsbaak. Toen waren we aan de 'stemmingen gekomen, die in de pauze zouden plaats hébben. In dien tijd trad onze Harmopiekapel op, en gaf een concert. Dit werd aangeboden door de afdeeling Schagen. 'De kapel kweet zich zooals steeds, uitstekend van haar tank en >mt was, ^zooa's voorzitter zeide, anders moeten we de afgevaardigden de zaal inroepen, nu zijn ze present, wat we zeker aan de Schager kapel heb ben te danken. Hartelijk applaus beloonde de goede muziek. Tot hoofdbestuursleden waren 'herkozen de hee ren Sarlet, D. Stam, W. Dil Jz., S. Silver, C. GTan- dadam, en gekozen Kleinschmidt en Spaan. Daarna brengt de heer Sinninghe Damsté rapport, uit van de financiëele commissie en adviseert tot goedkeuring der rekening, wat geschiedt. Volgt motie Oterleek, om de Burgemeesters van Noordholland, uitgezonderd die van Amsterdam, Alk maar, Haarlem en Helder 'uit'te noodigen gedurenr de den tijd dat het ijs berijdbaar is, geen vergunning te geven voor openbare dansmuziek. De heer Brak, Burgemeester van, Oterleek, dicht 'deze motie toe. De afgevaardigden van Alkmaar, Aalsmeer en Zaan dam bestreden de motie, met als resultaat» dat zij met groote meerderheid werd verworpen. De heer W. C. Visser hield daarna een uitvoerige inleiding van zijn voorstel, om op de nieuw te» ma ken ijskaarlen de hoofdvorkeersbanen door cijfers aan te duiden en deize eenigszins te omschrijven op den onbedrukt»® kant van de ijskaarten. Ook in de ijsberichten, die in het Nieuws van den Dag wor den opgenomen, kan bet cijfer worden verpield, ge makkelijk als het dan voor den lezer 'was te zien tot welkë hooidbaan het opgenoemde traject be hoorde. Spr. voegde er later nog aan toe, om de plaat sen, waar watergemalen het ijs breken en banen niet zeker bestaan, door teekentjea aan te geven. Deze beide 'voorstellen, blijkbaar door de verga dering met instemming begroet, gingen naar i het bestuur ter afdoening. Het bestuur ontving 'machtiging om zoo noodig, een nieuw collectief contract te sluiten voor verze kering van het werkvolk. Anna Paulowna werd met algemeene stemmen aan gewezen als de plaats voor de volgendë algemeene vergadering. Een voorstel van Beemsler of het mogelijk 'was baancommissarissen te verzekeren tegen ongeluk ken in die functie gekregen, zal door het bestuur worden onderzocht. Voorzitter deelde "mede, dat voorstellen tot sta tutenwijziging nog konden worden ingezonden tot 1 Februari a.s. Het Hoofdbestuur achtte verandering onnoodig. Na de gebruikelijke plichtplegingen "werd de ver gadering gesloten en ging men naar de Bioscoop, waar de afdeeling Schagen een voorstelling |aan- bood. Het was een aangenaam uurtje, waar heel mooie films werden afgedraaid, betrekking hebbend op ijs- en wintersport. Toen vereenigden vele afgevaardigden zich aan een feestdiner. AAK OVERGEGAAN. De zaak in ijzerwaren, tot nu toe gedreven door den heer Hd. Smit, alhier, is héöen in eigendom over gegaan aan den beer Jb. Koster. De zaak wordt op deozelfden voet voortgezet. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Aldert Landman, oud 47 Jaren. POLITIE. Gevonden: een duimstok. Inlichtingen ter Gemeentel-secretarie. Als we den correspondent van De Tijd in België mogen gelooven dan is er op het Westarfront een groote slag in voorbereiding. Hij schrijft: Reeds drie weken geileden, begonnen 'door Luxem burg en over Luik, vooral bij nacht, ontzaglijke Duit sche troepenbewegingen Ivan hit Oosten naar het Westen. Nog grooter massa's schijnen van Met®' -uit in de richting Soissons te .zijn .gewonden en wordtea langs het geheele front 'in. het westen verdeeld. Deze troepenbewegingen, die met het vervoer van, geweldige 'artillerie en groote voorraden ammunitie gepaard gaan, schijnen in verband te 'staan 'met ernstige gebeurtenissen, welke op het westelijk oor logsterrein worden voorbereid. In verband'hiermede wijst het blad erop,dat ook de correspondent van de „Daily'Mail" een. spoedi- gen grooten slag aan het front in Frankrijk en België voorziet Deze oorlogsberichtgever schrijft: „Geen oorlog zonder Ibeslissenden 'slag en nog steeds is in dezen oorlog van een beslissende®, slag geen sprake geweest. Welnu, ai degenen, .die letten op do teekenen -in het 'westen, verwachtten daar een spoedigen grooten.slag. Zelfs Hollanders en Duit- schers te Rotterdam zeggen ronduit, dat de.onver mijdelijke groot.' slag binnenkort op het westelijk oorlogsfront zal plaats hebben en dat. de Duitschers het eerst tot een offensief zullen overgaan. Duitsch- land kan niet langer toelalen, dat steeds meer le vens worden opgeofferd in een nuttelooze® loopgra venoorlog, terwijl de Engelsche troepenmachten, dag in dag uit versterkt worden, zoowel wat manschap pen betreft als munitie. 'Alles te zamen genomen is mijn opinie, dat, terwijl de geallieerden 'hun aan vallen eventuëel zullen uitstellen tot bet voorjaar, do Duits'chers onmiddellijk hun slag zUlIen trachten te slaan, zoodra door hnrdo viorst dö grond begaan baar is geworden voor infanterie en artillerie. In dien dit juist zou blijken, dan zou de gToote slag zeer waarschijnlijk omstreeks Nieuwjaar plaats heb ben. Zonder dén minsten twijfel zal de artillerie .de- zon geweldigen strijd beslissen. Meer kanonnen dan ooit zullen in het vuur .worden gebracht, een vuUr, dat niet minuten of urén zal duren, maar dagen, ja z»elfs weken, zonder een enkel oponthoud. De Dluit- schers zijn in den laatsten tijd bezig, het westelijk front geweldig te versterken. De Belgische .bevol king wordt weggevoerd en nieuwe sporen worden aangelegd. Zij beweren over nieuwe kanonnen te beschikken, die zwaarder in kaliber zijn en minstens even snel als de beroemde Fransche 75-ers." Het verdere oorolgsnjeuws komt alleen uit Mace donië van de Grieksche grens, waar dé Fransche én Engelsche troepen zich verdedigen tegen de Bul - gaarsche aanvallen. De terugtocht der Franschgn wordt een meesterstukje genoemd. Zij vernietigden, al terugtrekkende, de tunnels en'bruggen, waardoor het voortdringen aan de Bulgaren zeer lastig werd gemaakt. Alle mogelijke -voorraden levensmiddelen enz. van Demirkapoe werden gered. De Franschen zijn echter aan reeks aanvallen, waaronder zeer hevige, blootgesteld geweest; zoo werd er bij Tiet plaatsje Prdowo Blijanz op beide flanken gevoch ten. Ofschoon de Bulgaren er in slaagden, de .eerste linies loopgraven, te vermeesteren, hebben zij zware verliezen geleden en is hun aanval blijkbaar tot staan gebracht. Nadat de Franschen naar de tweede linie waren teruggedreven, hebben zij te Graditz *n nieuw bruggehoofd aangelegd. Maar hoe mooi deze terugtocht ook mag geweest zijn, 'de positie der Entente-troepen is ver van schit terend. De bergpas van Demir-Kapoe 'is geheel in handen der Bulgaren en de Entente-troepen kunnen nu onmogelijk 'in 'Servisch Macedonië doordringen, en hun expeditie in Macedonië kan als mislukt be schouwd worden. Vooral nu ook Ghergheli en Dol- ran door do Entente-troepen 'zijn ontruimd en de Bulgaren op ach" KM. van de Grieksche grens staan. De Engelsche Pers noemt de" positie voor de Em— gelschen en Franschen daar zorgelijk. Uit de be schrijvingen der gehouden gevechten, zoowel van Bulgaarsche als Engelsche zijde gegeven, blijkt, dat er hardnekkig is gevochten, en zoo lang mogelijk stand is gehouden,, maar dat do Ententetroepen voor de Bulgaren hebben moeten wijken. Aan beide zij den zijn ernstige verliezen geleden. De laatste berichten .luiden, dat door den koning van Griekenland tegenover de Entente bevredigende varklaringen zijn afgelegd. Het beslissende oogenbilk is er nu oojj. Do Bulgaren staan op de Grieksche grens. En wat zal er nu 'gebeuren? Zullen de Bul garen deze gTens overschrijden.?, den oorlog op het Grieksch 'grondgebied overbrengen? 't 'Is toch niet aan te nemen, dat Duitschland het goed'zal vinden, dat de Entente-troepen in Griekenland blijven en daar een voortdurende'bedreiging'vormen. De Cen- tralen zullen de Entente-troepen op Grieksch grond gebied volgen, dat kan "niet anders en de Grieken zullen zich daartegen wel niet verzetten. b'et is nu alleen de vraag: zal Duitschland dit Bulgarije alleen laten opknappen, of zal het hier een handje helpen? We gelooven het laatste. We staan hier dus voor nieuwe .verwikkelingen. VREDESMANIFESTATIES E BERLIJN. Uit Kopenhagen, 12 December. Vrijdagavond vond te Berlijn een groote vredesmanifestalie plaats. Dui zenden personen verzamelden zich voor het Rijks- daggebouw, om op deze wijfce pressie te oefenen. Het team- en gomnibusverkeer werd gestremd. De politie had drie u,ur npodig, om de orde te.herstel len. Gedurende den geheelen avond klonk hét geroep VredeI Vredeï Wij willen den vrede!" uit dé me nigte. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verrieht in den morgen van den 14 December 1915, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt Matige tot krachtige tijdelijk wellicht stormach tige Z. tot W. wind. Zwaarbewolkt itot 'betrokken, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk zachter. P1JRMEREND. Dinsdag. 55 Stapels kleine kaas f 69 a f 72.60. 1351 i KG. DOter f 1.45 a f 1.50. 547 Rundoren, waaronder 353 vette en 14 stieren. Vette'stug-78 a 100 cent per KG. Gelde stug f 150 a f 230. Melkkoeien stug ,f 190 ;a f 350. 6 Paarden f 100 a f 225. 25 Vette kalveren 95 li5 cept 'per KG. 204 Nuchtere kalveren f 12 tot f 20 matig. 561 Vette varkens '74 a 84 cent per KG. v'ug. 41 Magere varkens f 20 'a f 35 matig. 277 Big gen f 11 a f 17 matig. 2234 Schapen en lammeren. Vette stug f 32 a f 57. Lammeren stug f 23 a f 32. 60 Zak peren f 1 a f 1.75. 100 Zak !appelan f 1.25 a f 2. Kipeieren 814 a 9% cent* 422 Ganzen f 5 a 6.90 gld. 86 Zwanen f 7 a f 7.Q0. BROEK OP LANGENDIJK, Maandag. 2900 Bloemkool le soort 'f 11.80 a f 15.10, 2e soort f 1.30. 6200 Roode kool f2.40 a f 14.50. 5700 Gele koo' f 1.40 a 'f 7. 2400 Witte okol f 2.80 a f 13.80. Dinsdag. 17600 Bloemkool le soort f 8.50 a 'f 15, 2e soort f 2.40 a f 2.80. 6300 Roode kool f 2.40 a f 14. 7700 Gele kool f 1.40 a f 8.20. 3100 Witte kóól f 3 a f 12.80. 4G Baal uien f 5 60 a f 5.80. 1 Wagon gele kool f 462. NOORDSCHARWOUDE. Maandag. Bloemkool f 11 a f 14.20. Roode kool f 0.70 a f 17. Gele kool f 0.60 a, f 10. Witte kool f 1.20 a f 11 Deensche witte kool f 1.40 a'f 15.60.'Wortelen f 1.20 a' f 1.80. Uien f 5 a f 6.50. Dinsdag. Bloemkool 'f 11 a f 1.60. Roode. kool f 0.70 f 14. Gele kool f 1.90 a f 13.10. Deetn&che witte kool-1.20 gld. a f 14.20. Idëm per wagon f 455 a f 465. Wor telen f 1.40 a f 1.90. 'Uien f 4 a f 5. WINKEL, Mairijdag. Appelen f 0.80 a f 2.30, peren f 0.60 a f 2 p. mand. Kool f 1 a f 6.25 per 100. Sprultkool f 1.20 per zJak. Aardappelen f 0.75 a f 1.20'per zak. WARMENHUIZEN, 13 Deo. 1915. Roode kool f 2.80 a 12.70. gele kool f 0.80 a 8, witte kool f 8 per 100, roode kool f 1.89 per zak. 14 December. Roode kool f 4,40 a 19.10, gele kool f 2.10 a 5.90, witte kool f 3.20 a 13.70, uien f 5.30 per baal, zak roode kool f 0.90 a 1.89. ALKMAAR, 13 Dec. 1915. Aangevoerd 8 koeien en ossen f 260 'a 460, 15 vette kalveren f 50 a 125, perK.G. f 1 a 1.20, 25 nucht. idem f8 a 22, 758 vette schapen f 30 a 59, 442 vette var kens f 0.52 a 0.82 per K.G. AMSTERDAM, 13 Dec. 1915. Veemarkt. Aangevoerd 382 vette koeien le kw. 100 a 105 ct., 2e kw. 93 a 97 et,, 3e kw. 85 a 91 ct., 46 melk- en kalfkoeien f 300 a 380, 62 nuchtere kalveren f 12 a 16, 13 schapen f 25 a 40, 562 vette varkens, geen handel. BROEK OP LANGENDIJK. Van 6—11 December werd aan de veiling aangevoerd 47400 bloemkool, 69200 roode kool, 133700 gele kool, 13000 witte kool, 1 wagon kool, 135 baal uien, 159 baal wortelen en 7100 rammenassen. VEILING TE WARMENHUIZEN. In de week van 611 Dec. j.1. werden aangevoerd: 108200 stuks roode kool, 69600 stuks witte kool, 56100 stuks gele kool, totaal 233900 stuks; 215 zak kool, 55 baal uien, 1 wagon witte kool en 6 wagons roode kool. RAAD VAN HOOGWOUD. Vergadering van den Raad der gemeente Hoogwoud op Maandag 13 December 1915. Voorzitter burgemeester Breebaart. Allen aanwezig. Na opening door voorzitter, volgt lezing en goedkeu ring van de notulen. Voorzitter doet mededeeling, dat: 57 H.L. aangekochte rogge uit Drenthe en 67 H.L. rogge uit Aalsmeer is aan gekomen. Voor 1915 is er nog tarwe genoeg; in Januari a.s..zal voor 1916 de benoodigde hoeveelheid worden aangekocht. Van den heer Hazelhoff, hoofd der school Kerkelaan, is dankbetuiging ingekomen voor de hem verleende 2 maanden verlof (wegens ongesteldheid), onder mede deeling, dat hij nu weer in staat is zijn betrekking waar te nemen. De gemeenteveldwachter C. IJ. Bood had een schrijven ingediend, waarin hij dank zegt voor de 'hem toegekende duurtetoeslag en verhooging van tractement. Ook van D. Kos is dankbetuiging ont vangen. Van den heer 73. Verhoeven, hoofd der school aan de Langereis, is bericht ingekomen, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aanneemt. Ged. Staten hebben goedgekeurd het suppletoir ko hier hoofdelijken omslag; de f 1100 geldleening; de sup- pletoire begrooting dienst 1915: de f 600 voor den toren van Hoogwoud, alsmede de x 4400 voor aankoop van tarwe voor 1916. De jongste kasverificatie gaf conform boeken en be scheiden aan een kasgeld van f 1845.12i/s. Volgt besprekingvaststellen grondslag pensioen voor den gemeenteveldwachter. In de vorige vergadering is zijn salaris van f 350 gebracht op f 450. Hij geniet i 60 voor kleeding, dus is zijn pensioengrondslag tot ultimo December dezes jaars f 410, dit wordt f 510. Was de pensioengrondslag f 450 of minder, dan zou do véld- wachter daarvoor niet hebben by te dragen, nu zal hij echter 5V» pet. 's jaars van f 510 hebben bij te dragen. Dit beloopt f 28.05. Trekt men dit van de f 100 verhooging van salaris af, dan zou hy maar f 70 verbetering van salaris overhouden. B. en W. stellen voor, het salaris met f 25 te verhoogen, om dan den veldwachter zelf de 5Vï pet. van zijn pensioen grondslag te laten betalen. De Raad kan zich algemeen met B. en W.'s voorstel vcrecnigen. Tot leden van de commissie tot wering van school verzuim worden herbenoemd de heeren: Van Ree, Ha- zelhof, S. Glas, J. Schagen cn G. Portegies en voor de voorziening in de vacature D. 'Saai, werd do heer J. E. Rol benoemd met 4 stemmen, tegen 3 op den heer P. Donker Jz. Voorzitter deelt mede, eenige missiven te hebben ontvangen in verband mei het raadsbesluit tot benoeming van den reserve-onderwijzer P. Verweij. De heeren schoolopzieners meenen, dat de benoeming wettelijke bezwaren medebrengt. De Commissaris der Koningin meent echter, dat uit een wettelijk oogpunt er tegen de benoeming geen bezwaar if. Hel schy'nt Z.Excell. echter twijfelachtig toe of er ir der/: aanspraak op rijksbijdrage zal zijn. Voorzitter p\-'T overweging, het schrijven vs r4 CeminUparis Koningin over te leggen aan daa opziener. Als er dan geen beswaar xs, o.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2