GROOT CONCERT De Schepping Een Di Nieuw gebouwd HUIS, Een Dienstbode, een uoerenar Een Kaasmaker EenfaekwaamStOkGr Svalefa Qrig. Zegehavar Wegenmekeisknicht. Aardappelbakksu een Boerenknecht, Godsdienstig Samenzijn, op Woensdag 15 Dec., Tweede Kamer. 1 -- BOELHUIS van Huisraad en inboedel. Te koop, ruim iü H.A. Land, Holl. Maatsch. v. Landbouw, Brandhout. Brandhout en Afbraak, TE SCHA0EN, op ZONDAG 19 DECEMBER 1915, of Werkman, Een Knecht Ds. OTEHDQOM vin Warmenhuizen Ds. HAARS van N.-Niedorp, Os. DE GRAAFF van Schagen, Timmermansknecht, Witkap Kar. Veulmerrie, 'dj ah proef voor een jaar als reserve-onderwijsd* nen worden benoemd. Algemeen kan de Raad zich lede verecnigen en zal de verdere afwikkeling aan en W. worden overgelaten. W. stellen voor, aan mej. Pronk, onderwijzeres de school in de Kerkclaan, eene gratificatie van toe te kennen, omdat zij 2 maanden als waarne- :nd hoofd aldaar is opgetreden. De Raad vindt dit ;emeen goed. 'oorts doen B. en W. het voorstel om een gratifi- ie van f 25 toe te kennen aan den telegrambesteller Stroomer. Het aantal te bestellen telegrammen^neemt ieds toe en 'beloopt tot en met Novemberdezes al 36 meer dan in 15>11 gedurende het geheele niettegenstaande dat toch ook al een. druk jaar jsi Allen voor. B. en W. vragen voorts machtiging tot overplaatsing enkele schoolkinderen. Twee van de drie betrokken Jerparen zijn reeds gepolst en bleken geen bezwaar hebben. Vermoedelijk zullen ook de andere ouders, nog niet gevraagd zijn, geen bezwaren hebben. De r Kooi zou, indien de ouders bezwaren hadden, ik niet voor do overplaatsing der kinderen zijn en in zou dat ook niet zoo pleizierig zijn. AV©ar echter ouders geen bezwaren hebben, heeft spreker die niet. Op voorzitter voorstel wordt algemeen goed- onden het aan B. en W. over le laten. Verschillende af- en overschrijvingen, dienst 1915, orden goedgekeurd. Verder Wordt algemeen goed vonden, f 150 te betalen uit den post voor onvoor- one uitgaven. Mede vindt aller instemming om een isgeldlecning, groot f 1500, aan te gaan tegen hoog- Sns 5 pet. siaars. Rondvraag. De heer Koorn bespreekt het noodzakelijke ka het laten opknappen van de sloot tusschen de shool en onderwijzerswoning te Aartswoud en kastelein eerman. Den heer Koorn wordt opgedragen, voor e uitvoering van het werk zorg te dragen. Hierna sluiting. dirkshorn. Woensdagavond heeft alhier in de Ned. Herv. Kerk in Godsdienstig samenzijn plaats. Als sprekers zullen btreden: Ds. Oterdoom van Warmenhuizen, Ds. Haars an Nieuwe Niedorp en Ds. de Graaff van Schagen. ie heer C. Bijpost te Schagen, organist, zal zijn gewaar- eerde medewerking verleenen. De toegang is, in af- ijking met vorige bijeenkomsten, geheel vrij. ESPROKEN. De Hoofdredacteur van De Telegraaf, de heer H. C. bhröder, werd heden door de Amsterdamsche Recht- pnk vrijgesproken van het hem ten laste gelegde feit: et in gevaar brengen van de neutraliteit van den Staat. De eiscli was 6 maanden. Deze strafzaak was niet die, waarvoor de heer Schrö- «er is gevangen genomen. Deze vervolging betrof een foeger Telegraaf-artikel, waarin gesproken werd van e „schurken, zetelende te Berlijn, enz.", (of althans do ongeveer). Het artikel van De Telegraaf, waarvoor des "heeren jchröders laatste vervolging is ingesteld, en waarvoor ij ook in hechtenis is genomen, z.g. uit vrees voor her- aling of ontvluchting, is van lateren datum. Intusschen is deze vrijspraak voor den heer Schröder Bn groote beteekenis. Reoeling Kaasvooriiening Noord-Holland. Beschikbaarstelling en Distributie. In de gehouden vergadering van de Noord-Holland- bho commissie voor de kaasvereeniging, werd do vol lende regeling vastgesteld: De Kaasvereeniging, houdt zich op dc hooete van |en beschikbaren voorraad en belast zich met ae ovcr- (ame en het reserveeren van de hoeveelheid kaas voor binnenlandsch gebruik van 40 pcf. vet In de droge stof. Zij neemt maatregelen om aan de fabrieken het pro duct van 16 dagen ia voorraad te houden tot eventu- ecle aanvulling van den voorraad in de pakhuizen ten behoeve van net binnenlundsch gebruik. Alle kaas, welke in Noord-Holland, benoorden het Noordzee-kanaal, wordt geproduceerd, moet op de er kende markten (Alkmaar, Hoorn, Purmerend, Edam) worden verkocht, uitgezonderd die van de als expor teur ingeschreven fabrieken en van die fabrieken waar andere kaas dan in Edammer vorm wordt gemaakt. Exporteurs, grossiers en anderen mogen niet anders koopen dan op de markten Alkmaar, Hoorn, Purme- rena en Edam, uitgezonderd van de producenten, die zelf als exporteur zijn ingeschreven. Van elke hoeveelheid kaas op genoemde markten ge kocht, moet het door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vastgestelde evenredige deel wor den afgestaan en geleverd aan de Kaasvereeniging. Zelf exportecrenae fabrieken en fabrieken waar an dere kaas in Edammer vorm wordt gemaakt, moeten iedere week het door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Vastgestelde evenredige deel der kaasproductie in gewone Edammer of Gouda-vorm, gewogen volgens de algemeen geldende regelen der gemeentewagen, onder bijvoeging van een deugdelijk weegbriefje en verder verlangde gegevens franco leve ren in het naastbij gelegen Rijkskaaspakhuis. Deze kaas moet van beslist goede kwaliteit zijn, de prijsbepa ling iepi betaling geschiedt op de voorwaarden nader genoemd, Indien aan genoemde fabrieken lunch-, brood- of andere soorten kaas worden gemaakt, moet kaas In Edammer of Gouda-vorm worden geleverd. Alle producenten of verkoopers van kaas moeten een overeenkomst aangaan waarin zij zich verbinden kaas te koopen en te leveren met minstens 40, 30 en 20 pet. vet in de droge stof. De monstername van de kaas zal door daartoe aan- festelde personen op genoemde markten, aan de fa- rieken of bij levering aan de Riikspakhuizen geschie den, terwijl het onderzoek van de monsters zal wor den uitgevoerd door de afdeeling kaascontrole van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland. Aan alle leveringen van kaas op de markten ge kocht aan de Rijkspakhuizen, moet een weegcedul, aangevende het netto gewicht der geleverde hoeveel heid* tegen welken prijs gekocht en afgestaan, alsme de van wien gekocht, worden toegevoegd. Op de markten kan door de kaasvereeniging worden aangewezen welk deel der partij kaas voor binnen landsch gebruik bestemd is. Tot bestrijding van de kosten, ten behoeve van de regeling van de kaasvoorziening voor binnenlandsch gebruik zullen de producenten twee gulden minder ontvangen' dan bij de regeeringsprijs voor den ver koop bepaald is,dit-geldt voor kaas, gekocht voor hoogsten marktprijs tot en met twee gulden daar be neden en voor de klasse waartoe de kaas behoort. Verder is het noodig dat rekening wordt gehoudpn met de mindere kwaliteit van de kaas, en zal voor kaas meer dan twee gulden tot en met vijf gulden be neden hoogsten marktprijs gekocht, voor net voor binnenlandsch gebruik bestemde deel de aan produ centen te betalen, naar de klasse, waartoe dc kaas be hoort, drie gulden lager zijn dan voor den verkoop is bepaald; voor kaas van meer dan vijf gulden tot en met acht gulden beneden hoogsten marktprijs ge kocht, wordt voor het binnenlandsch gebruik bestem de deel de prijs, aan producenten te betalen naar de klasse waartoe do kaas behoort, vier gulden verlaagd; voor kaas, meer dan acht gulden beneden hoogsten marktprijs gekocht, wordt voor het voor binnen landsch gebruik bestemde deel, de prijs der klasse Wanneer de marktprijs der kaas beneden Regee- ringsprijs daalt, daalt do te betalen prijs aan do pro ducenten voor het over te nemen deel, ui gelijke mate. De kaas wordt in alphabetische volgorde van de le vering en, zooveel mogelijk veertien dagen na de overname betaald aan don leverancier. De verkoop geschiedt bij vooruitbetaling, uitgezon derd aan de Burgemeesters, die binnen 3 maal 21 uur na ontvangst der zending moeten hebben betaald aan de Kaasvereeniging. De kaas wordt op kosten en voor risico van den kooper verzonden. Kosten van verpakking en verpakkingsmateriaal ko men geheel voor rekening van den kooper. Zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk zes dagen na het binnenkomen van de schriftelijke orders wórden der. uitgevoerd, in dc soorten die voorhanden zijn, n.1. Edammer, Commissie of Middelbare. De kaas wordt voorzien van een niet weg te no men of voor andere kazen te gebruiken merkteeken, aangevende het procent vet in de droge stof der kaas. Het hoofdkantoor der Commissie is gevestigd te Alkmaar, waar alle orders moeten inkomen, via het kantoor van de Kaasvereeniging, Kanaalstraat 2 Den Haag. Door het kantoor te Alkmaar worden dc orders van uit het pakhuLs te Alkmaar uitgevoerd of ter uitvoe ring opgedragen aan de bijkantoren ter Hoorn, Purme rend en Edam. Iedere week wordt van ieder pakhuis een overzicht opgemaakt van de ontvangen en verzonden kaas en aan het hoofdkantoor ingezonden. G. NOBEL, Lutjewinkel. J. 3. STUYT, Purmerend. H. S. DE VRIES, Hoorn. H. K. KOSTER, Wieringerwaard. ONGELUK OF MISDAAD? Terwijl vrouw Sijkens uit Woensel Vrijdag na een korte afwezigheid in haar woning terugkeerde, vond zij haar 70-jarigen man met een wonde aan 't hoofd dood in huls liggen. HOOG WATER. Rondom Den Bosch is het water vrij plotseling ver schenen en dermate gestegen, dat de velden, polders en weilanden om de stad geheel blank staan. Bij den Pettelaarschen weg, die de verbinding vormt met St. Michiels Gestel, slaat het water tegen de ber men, zoodat, indien de was aanhoudt, het verkeer in die richting al zeer spoedig verhinderd zal zijn. Ook de Dommel is zeer sterk en snel gewassen, Dieze en Aa insgelijks. Vele inwoners der stad hebben reeds volop last van het water in hun kelders. Den, Haag, 13 Dec. 1915. Nu en dan Is de vraag gesteld, wat eigenlijk het nut, de reden van bestaan, van eene „repliek" ls in het parlementair debat. Natuurlijk met uitzondering van net geval, waarbij een Kamer-lid nadere opheldering omtrent een bepaald punt noodig acht of eene opmer king heeft Ac maken, vraag te doen, welke op iets, dat nog niet werd aangeroerd, nieuwen kijk verschaft. In verband met de geheimenissen en kronkelingen der politickerij is over de Repliek 't een en ander te zeg gen, dat den leek-buitenstaander verbazen en tevens vermaken kan. De gewone „huis- of tuin-replick" ls eene beknopte herhaling van het reeds betoogde, waarop ook bereids van de groene tafel antwoord kwam. Zeik nu, terwijl de Kamer overkropt, overladen met arbeid b; tien-tagen-wn na Kerstma den Budget-arbeid moet voortzetten, werkt met drie avondzittingen per weck, zelfs nu.wordt, more majorum, als in dood-gewonen tijd en naar oud, blijkbaar onverwoestbaar gebruik, herhaald, herkauwd, met zeer weinig eerbied voor den „nationalen tijd". De replieken bij de Algemeene Beschouwingen heb ben totdusver niets geopenbaard wat wij nog niet wisten en gehoord hadden. Dat de heer Rutgers 't dit Kabi net/ met vereven kan, dat hot de wettcn-Talma tot „eene ruïne" wil maken: 't is oud nieuws. Dat hij minister Treub uitdagen en prikkelend vindt, evenzeer. De uitlating van ds. Van der Voort van Zijp, dat hij èn zijn geestverwanten desnoods nog wel op de Onderwns-pacificatio kunnen wachten een poosje; be seffend dat dc zaak toch wel in orde komt, gaf mr. De Meester aanleiding om zijn twijfel uit te spreken ten opzichte van den trouw, waarmee Rechts minister Cort v. d. Linden's Bcvredigings-plannen zou steunen. Links schare zich riep hij uit, met des te meer kracht en zin tot samengaan om het Kabinet!.... Voorts ver dedigde dc leader der Unie-liberalen minister Treub tegen de beschuldiging, dat deze bewindsman een „weer haan" zou zijn. Laten we zei de heer De Meester de hand in eigen boezem steken. En zij, die mr. Treub zoo hard vallen, moeten niet vergeten bijv. de historie van mr. De Savornin Lohman s 25 amendementen, eenmaal op de Ziektewet ingediend en ijlings ingetrokken, vervolgens door den heer Roodhuijzen overgenomen. Van „weerhanen" gesproken... De heer De Meester ook herinnerend, hoe hij (evenals de heer Patijn,, jaren geleden reeds wees op het bedenkelijke van den toestand onzer geldmiddelen; van hel systeem om „op zien komen' te leven, pleitte voor blijvende dekking van de reusachtige tekorten, waarin nu moet worden voor zien. En hij riep minister Treub toe: Ook wanneer gij eene teleurstelling mocht ondervinden, vergeet dan toch niet, dat in de tegenwoordige omstandigheden uwe krachtige hand en helder hoofd niet kunnen worden gemist. Gij moogt nu niet uwe taak neerleggen!... Uit de verdere repliekrij stip ik nog aan, dat de heer Van Wijnbergen o.a. protesteerde tegen het over dragen van Regeerings-beslissingen aan het Parlement. Met den duurte-toeslag had de Regeering zelve moe ten komen, en niet ae zaak laten afhangen van een „wenk der Kamer. Heden, 13 December, bsd de Ka mer ontvangen een nieuw adres om lotsverbetering van den Bond van personeel bjj Posterijen en Tele grafie, waarin te lezen ls, dat „alle hoop nu gericht is op de beslissing van de Kamer". Alsof eene motie van het Parlement niet eerst eenige waarde en betee kenis krijgt, wanneer de Regeering erdoor tot eene daad wordt gebracht. Wat adressanten dus beschouwen als iets va nzelf-sprekends Terwijl een ander Katholiek lid, dr. Nolens, klaagt over het gebrek aan deferentie voor het Parlement. Zoo zeer zelfs, dat minister Treub de „Kamer eigenlijk schijnt te beschouwen als „een deel van zlin departement"!... Men ziet, ook in het Lagerhuis leven wij in den tijd van verrassend- en verbluffend-scherpe tegen stellingen!... Teeken ik nog aan, dat de leider der antl-revo- lutionnairen, de heer V. d. Voort van Zijp, de Regeering wél met de onderwys-pacificatic, niet met de verze keringswetten en het finantiéel beleid wil volgen. De hoer Bichon van Yselmonde handhaaft zijn bewe ring, dat do M.pij. „Koningskade", -en niemand an ders, den Staat gronden verkocht. Toen 't zóóver was gekomen, scheidden wij in den zéér laten namiddag. Voor de een paar uren erna vol gende avondbijeenkomsl.. Dat berokkenen nu de heerlijk-onmisbare, onuitroei bare, verschrikkelijke replieken!.... Mr. ANTONIO. Geboren Anna, chter van V. DE WIT en G. DE WIT—Tijsen. 'ieringerwaard, 12 Dec. 'l5. AdvertentiKn* Geboren Trijntj e, chter van J. C. K. HEEK en M. J. BEEK—Heers, en N.-Schenner, 12 Deo. '15. S. WIT en D. WIT geb. Floor, ven kennis van de geboorte van in dochtertje Jannetje Cornelia. Barsingerhorn, 11 Dec. '15. Bnige on algetneene kennisgeving. Geboren Jacob Dirk, o» van A. HELDER en Tr. HELDER—Saai. rognum, 10 Deo. '15. Hiermede vervullen wij Bn treurigen plicht, kennis te Bven, dat na een kortstondig lij- en en langzaam verval van krach- is overleden onze geliefde ader, Behuwd- en Grootvader, Heer j. J. MULDER, Wedn. van MAARTJE VET, i den ouderdom van 79 jaar. Kindoren, Behuwd- en Kleinkinderen, lift, Wieringen, 10 Deo. 1915. Heden overleed, ten huize an don iteer K. de Haan, onze eliefde Moeder, Behuwd- Irootmoeder, Mejuffrouw Antje Smak, Wed. van.THIJS TUINMAN, den ouderdom van 75 jaar en 11 maanden.* Uit aller naam: C. TUJNMAN. Alkmaar, 12 Deo. 1915. Voor de vele blijken van deel- leming, betoond bij hot overlij den van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer I. SCHRIJVER, betuigen wij on- len oprechten dank. Namens zjjn Kinderen, Behuwd- eu Kleinkinderen. Dirkshorn, Deo. 1915. Ondergetekende bericht hiermede, dat hij a.s. Don derdag met 15 stuks 1ste klas uitstekede ZEUGEN te SCHAGEN ter markt komt. D. N1ER0P, Nibbixwond. op 17 December, nam. 1 uur, ten sterfhuize van den heer VAN DEN BERGH, fe Verlaat, bij O.-Niedorp, kleigrond, met nieuw huis en groote schuur, waarin ook woning. Ook bij gedeelten. Te bevragen bij N. S. DE BOER, Nederhorst den Berg. Afd. WIERINGERWAARD. Leden der Afdeeling die nog gebruik willen maken van de ge legenheid tot het vorkrijgen van de door de Regeering disponibel gosteldo gele La plalamais tegen den betrekkelijk lagen prijs van f 220 per 2000 KG. boordvrjj Rotterdam, gelieven daarvan opgaaf te doen vóór 18 December a.s., bij den ondergetoekende. Zij die reeds besteld hebben, genieten de zelfde voordeelen. Namens het Bestuur der Afd. 1). SLEUTEL Dz., Secr. W. O. VISSER, N.-Niedorp, vraagt met Kerstmis a.s., wasoh buitens huis. Te koop, een groote partij „de Njjverheid" te Mansbroek. Gratis Bloembollen! Om vaste clientèle te krijgen, zend ik na ontvangst van 25 cis. aan postzegels voor verpakking en verzendingskosten, een pakket Na- jaarsbollen (Hyacinthen, Crocii8«en Narcissen en Tulpen) door geheel Nederland, gedurende de maand December. 0. Derksema, Scheemda. Gevraagd om Februari a.s. in dienst te tredpn, bij C. v. d. Zei, Kaasfabriek, Den Hoorn op Texel. Uit de haud Ie koop: met 2 Boeten en ongeveer bun der Land. Te bevragen hij G. TEN BOEKEL Klz. en K. TÈN BOE- KEL Gz., Callantsoog. Mot Kerstmis gevnaagd bij P. J. Slikker, Mr. Bakker, Koegras. in het Noordhollandseh Koffiehuis van den heer J. Th. Heijselaar. Uitvoering van het beroemde Oratorium N (i/Die Schöpfung") van Joseph Haydn, doer de Gemengde Zangvereenigtng „EUPHONIA", van de Afdeeling Schagen der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. (Beschermheer Jhr. J. P. W. VAN DOORN, Burgemeester van Sohagen,) versterkt door eenige Heeren Zangers van Schagen en elders, met medewerking van Mevr. TUUUS URLUS van Rotterdam (sopraan), don Heer E. G. TOBI van Doesburg (tenor), den Heer J. Ph. CARÓ van Utrecht (bas) f Orchest (volledige bezetting); de Kon. Ned. Marinekapel van Helder (30 Heeren). Een gemengd koor van 80 Dames en Heeren. Direetie: de Heer JflC. JANSEN. Enlrée fl.plus Plaatsel. Bel. en?. Aanvang 8 uur. Kaarten zijn dagelijks aan de Baal verkrijgbaar. Opgaven knnmen eok sehrifteljjk geschieden. Plaats, bespreking 10 cent extra, Bjj de plaatsbespreking moet tevens de entrée werden betaald. Tekstbeekje* met vertaling, toelichting, verklaring en foto van den componist 20 eents. Leden van „TeonkuDst* hebben vrijen toegang. Tot de Slot-Repetitie op Vrijdag 17 December, waarbij het werk volledig met solisten, orchest en koor wordt uitgevoerd, wordt toegang verleend èi f 0.Ö0 de persoon. Aanvang 7'|2 uur. Voor het lidmaatschap van de Afd. Schagen van „Toonkunsr" 6 f8.per jaar kan men zich aanmelden bjj den Seoretaris den heer F. v. d.-Kamp. Nieuwe leden hebben vrjjen toegang tot dit concert, met de leden van hun gezin. Gevraagd bij C. NIEUWLAND Jb«. te BuVgerbrug. Wordt gevraagd. 1 Maart 1916, aan de Coöp. Kaasfabriek te Hem Zich te vervoegen vóór den 20 December 1915, bij den Directeur G. GRANDICK, waar tevens in- liohtingen z(jn te verkrijgen. Gevraagd, om zoo sppedig moge lijk in dienst te treden woning disponibel, bjj Jb. Nieuw land te Oudkarspel. gevraagd, bfj K. IJ ff, Brood- en Koekbakker te Dirkshorn. Er biedt zich Br. fr. lett Z.Z. bureau v/d blad. ENTRÉE YRIJI in de Ned. Herv. Kerk te Dirkshorn, 'b avonds 7 uur. SPREKERS mei medewerking van den Heer C. BIJPOST, Organist der Herv. Kerk le DIRKSHORN. VRIJ ENTRÉEI het Comita Te koop Een KET (voz merrie), 7 jaar oud, bjj L. WIT te Oud- karipel. Vrij zeker zal door de Zweed- sohe Regiering onder bepaalde voorwaarden conseüt worden ver leend tot uitvoer van Orig. Zege- haver echter moet DIRECT de ver langde hoeveelheid worden opge geven. Zjj, die wenschen fe bestel len, worden beleefd verzocht even per briefkaart, of a.s. Donderdag van 9 l/,-l 1 uur in Café „de Beurs" te Sohagen, het verlangde kwan tum op te geven. Vermoedelijke prjjs f 15 A f 17 per 50 K.G. fr. brd. Rott. Alles Vrjjbljjvend. W. KOMEN Jz. Anna-Paulowna. Gevraagd: Een BEKWAAM bjj M. C. TUINMAN, Behagen. Terstond gevraagd Een in de Stoomwagenmakerjj van J. Speets te Winkel. k 29 cent per stuk. Per 100 franeo thuiz, aan ade Njjverheid" te Hensbroek. Te koop gevraagd, een le klas gebruikte Aanbieding met prijs aan JAC. KUIPER Cz. Langereis Hoogwoud. Te koopEen beste mak voor alles, bjj' C. Zeilemaker te Aartswoud.

Schager Courant | 1915 | | pagina 3