illllttl Niims- G R A T1S DONDERDAG 16 DECEMBER 1915. 58ste Jaarg eng. No 5713. NIEUWE ABONNé's COURANT. l)it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor en ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. SCHAOEN. LAAN D 5. - lof. Teleph. No. 20. Prijs per 8 maanden f0 85; per post f 1.-. Losse nummers 5 cont A'DVERTENTIEJS van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno. t 0.35, iedere regel meer 6 et. Groote lett. worden n&ar plaatar. berek op dit blad ontvangen de num mers tot 1 Januari a s. Predikbeurten. ZONDAG 19 DECEMBER. NEDERLANDfcCH HERVORMDE GEMEENTE (te: Schogen, voorm. 10 uur, Ds. De Graaff. Anna Paulowna. Geen diernst. Ko'horn, Geen dienst. Petten, voorm. 10 uur, Ds. Nieuwburg. Eenigenburg, 's av. 7 ("uur, Ds. 'Nieuwburg. Winkel, 's 'av. 7 uur, Ds. Kars. Wiermgerwaard, voorm. 10 uur, Ds. Barnouw, Heerhugowaard, voorm- 9-30 uur, Ds. Broekqma. Oude Niedorp, voorin. 9.30 uur, Ds. Dijk. VeenLuizen. Geen dienst. Haringhuizen, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Callantsoog. Geen dienst. Sint Maarten, voorm. 9.30 uur, Ds. Tinholt. Hippoiytushoef. Geen 'dienst. i Westerland, nam. 2 uur, Ds. Witkop. Oos.terland, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Den Oever. Gem. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 6?: Hippolytusboef, voorm. 10 uur, Ds. Leendertz. Stroe. Geen dienst. Burgervlotbrug, voorm. 9.45 uur, Ds. Huiteinga. Nieuwe Niedorp, 'voorm. 10 uur, Ds. Haara. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Da. Van der Veen. EVANGELISATIE <14: Breezand, voorm. 10 uur, de "heer Quak. PROTESTANTEN-BOND. Breezand, 'voorm. 10 uur, Ds. Makkink van Alk maar, Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zitting vap Dinsdag 14 December 1915. UITGESTELD. De eerste zaak was eigenlijk die van den heer Of ficier contra A. v. d. 'Meulen, onlangs meelmole- naarsknecht te Anna Paulowna, doch deze zaak is uitgesteld geWorden tot a.s. Dinsdag. HELING VAN MILITAIRE GOEDEREN. We Kingen nu Petrus Dekker, koopman te Alk maar,, die terecht moest staan wegens heling van gestolen miiltaire goederen. Hij had onlangs in het café van Venneker kennis gemaakt met een paar militairen en dat leidde hiertoe, dat zoo'n klein af spraakje werd gemaakt, dat indien,de' militairen eens wat goederen te koop hadden, ze dan daarmee wel bij,hem konden komen. En dat gebeurdè. Dekens en borstrokken werden naaf hartelust gestolen uit "de kazerne te Alkmaar, ten nadeele.van het Rijk, waar aan die goederen bëhoorden. En dan gingen de die ven er mede naar Petrus, die het gêstolene» van hen kocht tn alzoo als heler optrad. Maar op een goeien keer werden de militairen gesnapt met hun oneerlijk werk. Dat kwam ter kennisso yan een goed vriend van Petrus, die nu onverwijld den heler waarschuwde, dat het hoog tijd werd om te maken, dat hij van de goederen afkwam. Petrus liet zich dat geen tweemaal zeggen, doch maakte dat hij den boel wegkreêg, gedeelte lijk hij een bevriend stadgenoot en voor de rest verborg hij het op een welgekozen plaats. Edor1' te last! De politie was al druk aan heft snuffelen en wist het goede spoor van de verdwe nen goederen te krijgen 'en ze op te sporen en in beslag te nemen. Petrus raakte in voorarrest en stond heden terecht. Hij erkende "t feit, doch beweerde niet te hebben gedacht, dat de door hem 'gekochte 'militaire goe deren van diefst?' afkomstig waren. Veel ingang vonc dit beweren echter niet. De O. v. J. vond hef een zeer ernstig delict, hij wensoht vast te houden aan zijn requisitoir van den vorigen keer en eischt 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Dorbeck, toegevoegd verdediger, onjtwikkelt, in zijn pleidooi bezwaren tegen het hooren van de mili tairen in deze zaak als getuigen onder eede, waar hunne zaak als beklaagden wegens diefstal nog niet is 'behandeld voor den militairen rechter. Hiermede wordt hen feitelijk ontnomen hun recht om in *unne eigene zaak te ontkennen, w-aar ze hier eerst als beëedigd getuige 'verklaring hebben te doen, tegen zichzelve feitelijk. Pleiter bestrijdt dit systeem van, nog vóór 'de diefstailzaak behandeld is, den dief als getuige uit te spelen, 'tegenover 'den heler, een systeem, dat in Nederland steeds' meer wordt gevolgd. Wat 'zijn cliënt betreft, pleiter geeft toe, del deze geen blanco strafregister heeft, doch concludeert tot het opleggen van 'een geringere straf. De O. v. J. kan niet nalaten evem op te komen tegen pleiter's bezwaren 'tegen 'het hooren van de dieven tegenover dên heler. Etöe bezwaren vervfellen immers, waar, zooals hier, reeds bekentenis had plaatsgevonden. Al hebben de dieven diefstal ge pleegd, zoo kunnen ze toch nog zeef geloofwaar dige getuigen onder eede 'zijn. Ook hebben we te beschermen de belangen der menschen, die.bestolen worden. De heer Dorbeck zegt in zijn dupliek, dat zijn bezwaren 'niet zoozeer den 'beklaagde als wel de getuigen zelf geldt. Spfeker wilde, dat hun de be voegdheid .werd gelaten, bij de behandeling van hun zaak a's beklaagden, om op kunne verklaringen te rug te komen ter openbare zitting. En dat kunnen ze niet, indien ze al eerder onder eede in. 's helers zaak verklaring hebben moeten doen. Na nog eenige re- en dupliek tusschen Officier ên toegevoegd raadsman, wórdt de uitspraak op den volgenden Dinsdag bepaald. VERZET iEGEN DE POLITIE. G. G. Huizing, glazenwasscher te Alkmaar, had zich in staat vand rohkenschap tegen een agent van politie verzet en liep daarmede heden een eisch op tot 14 dagen gevangenisstraf. BELEEDIGING. Daarna komt een Egmonder schipper met name Kees Koper aan de beurt, die zijn vak- en plaats genoot Jan Liefting beeft uitgescholden voor een op lichter. Daar was Kees Zonneveld bij tegenwoordig. De O. v. J. achtte het bewezen en 'eischte tegen Koper wegens de geuite beleediging f 15 boete of 5 dagen hechtenis. VAN' EEN VERDWENLN GEIT. Komt voor de groene tafel de 54-jarige geiten- eo bokkenboer 'Thija Mantel van Lutjebroek. Thijs schijnt wederrechtelijk eens anders geit uit de'wei te hebben weggenomen, en moest zich des wege verantwoorden. En hiji deed kolossaal zijn. bést om zijn onschuld aan te toonen en zoo mogelijk vrij uit te gaan. Of 't gelukken zal? De verklarin gen van een viertal getuigen'tegen hém zaten hem wel wat in den weg. De O. v. J. vond aanleiding om, het bewijs gele verd achtende, tegen Thijs, die gelukkig nog eeai blanco etrafregister heeft, f 25 of 10 dagen hechte nis'te eischen. VERZET EN BELEEDIGING. Kees Schaper, arbeider te Bovenkarspe', was als beklaagde absent. Hij heeft zich in de Wester&traat te Eukbuizen den 13den November 's avonds tegen twaalven, toen hij nog werd betrapt op „fietsen zon der licht", tegen een paar agenten verzet en hen uitgescholden. Dat lokte thans een eisch uit tot 'f 20 boete of 10 dagen hechtenis. DEUREN DICHT. De zaak tegen H. Dekker 'van 'Egmond aan Zee. werd met toepassing der Kinderwetten, behandeld met gesloten deuren. SMOKKELARIJ. Is aan de beurt de nétjes uitgedoste eri zich door beschaafd spreken kenmerkende Medemblikker koop man Nicolaas Christiaan Houwert, die in Augustus jl. had gepoogd een bezending lijnziaad, katoenzaad, ka pokzaad, rijst en gerst oVer de gren'zen naar Wezel in Duitschland te vervoeren, welk plan niet is ge lukt, door de van zijn wil "onafhankelijke omstan digheid, dat de wagons te Winterswijk door de kom miezen aldaar niet werden doorgelaten, doch aan gehouden werden, terwijl de te verzenden artikelen in beslag werden genomen. De partij zaad was afge zonden als afval van kanariezaad en van mosterd zaad. Houwert verklaarde, dat het 'allemaal afval was, ongeschikt yoor consumptie, 't Was alles zeetf- sel, rommel en afval.' De O. v. J. vond een zending van 131 balen, ter gezamenlijke waarde van f 1400, toch niet alles afval en rommel. Z.E.G. achtte het een zeer ernstig delict, waar het Rijk eenmaal heeft besloten, in verband met den oorlogstijd den uitvoer van ver schillende artike'en te verbieden. Het is voor het Rijk der Nederlanden van 't grootste belang, dat zulks wordt nageleefd, opdat, als Nederland m den oorlog mocht worden betrokken, er dan hier vol doende levensmiddelen in 't laind zhllen zijn. Strikt noodzakelijk is ook naleving hiervan voor de .levens behoeften der Nederlanders niet alleen, maar ook voor verschillende hunner industrieën, Deze be klaagde heeft getracht de ambtenaren te bedrie gen, d'>or in de verschillende papieren kanariezaüd- en mosterdzaadafyal te vermeiden, terwijl de zen ding van andei en inhoud was. Sprekeri gelooft, dat we hier te doen hebben met kwade tlrouw en eischt 3 maanden gevangenisstraf, met verbeurdverklaring der verzonden goederen. Mr. W. G. Bosn an, verdediger, hield een larg pleidooi, waarin hij er op wees, dat de kommies te. Medemblik consent had gegeven tot uitvoer, den wagon van een loodje had voorzien en deze vervol gens had laten vertrekken, met bestemming naar Wezel. De O. v. J. is_, naar pleiter's meening, in gebreke gebleven om aan 'te toonen, laat staan te bewijzen, dat we hier hebben te doen met kwade trouw. Pleiter concludeert tot vrijspraak. Waarna nog eenige re- en dupliek tusschen Offi cier en pleiter volgt. Ook de volgende zaak is 'contra N. G. Houwert, denzelfden Medemblikker koopman, ook weer met een gelijksoortig delict. De O. v. J. wil nu kort zijn en vindt alleen: „Waarom heeft beklaagde niet op gegeven alle soorten ^vari zaden in de zending en, er dan bijgevoegd, dat 't rommel was?"' dat ware beter geweest. De Officier eischt hier 1 maand ge vangenisstraf met verbeurdverklaring der in beslag genomen waren. i Mr. Bosman concludeert tot vrijspraak. EEN RUIT VERNIELD. Aan de beurt is nu een groote, forsche slager, Da- vid v. d. Pijl van Oudendijk, die op 1 November 1915 in den laten avond een glasruit heeft vernield iri de woning van S. Laan, melkslijter te Avenjhorn. De O. v. J. eischte tegen'beklaagde f 20 boete of 5 dagen hechtenis. YISCHSTROOPERIJ. T. Kliffen en J. Moeijes, visschers uit Zuidschar- woude, hadden in den nacht van 24 op 25 Septem ber jl. per vaartuig met een schrobnet gevischt in vischwater, dat eigendom is van J. Vlug, die het verpacht had aan zijn broer A. Vlug van Broek ap Langendijk. De rijksveldwachter Van der Ploeg uit Heerhugowaard snapte en verbaliseerde de vis schers Kliffen en Moeijes wegens hun verboden be drijf. De pachter van het vischwater. de heer A. Vlug, Klaagde, dat zooiets 'al gedurende 20 jaren zeer dikwijls gebeurde. 'Het is een wanhopige toe stand cn ik kan mijn bedrijf zoo -niet uitoefenen, klaagde Vlug. De O. v. J. achtte het tijd, krachtig in te grij pen en eischte tegen elk der beklaagden 14 dagen gevangenisstraf met verbeurdverklaring van het gebezigde schrobnet, EEN KOOLSNOEPER, Dirk Houwert, veehouder te Venhuizen, had zon der eenige vergunning op een avond laat eenige ko len weggehaald van, een stapel, toebehoorende aan den Enkbuizer koopman J. Reus. Dirk gaf toe eenige kooien te hebben, meegenomen, doch 'dat gaat bij ons in de omgeving 't gebeurde te Broekerhaven veel zoo. Ais je kool eten wilt, haal je en dan later betaal je, als je den man ziet, van wien ze zijn en.... Maar die man kende u niet, zei de Prae6us, u wist qp dat oogebblik niet, van wien do kool was.... O, rep'iceerde beklaagde, dat was wel uitgeko men; ik heb altijd „bij ons" gewoond, ik weet wel, hoe 't gaat. De O. v. J. meende echter te weten, dat het zoo niet goed gaat en eischte f 20 of, 10 dag-en tegen Dirk. UITVOER ZONDER CONSENT. Simon Albertus Duinker, schipper te Alkmaar, hoorde f 2 boete of 1 dag hechtenis tegen zich eischen wegens uitvoer uit de stelling Amsterdam zonder het noodige consent. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIELLANTAARN De laatste zaak was tegen Dirk de> Wit, timmer knecht te De Rijp, die wegens diefstal van een rij- wieUantaarn onlangs terechtstond en in wiens zaakje nu nog gehoord werden een tweetal getuigen. De een was J. C. van, der Ham, een Jongmensch uit Koe dijk, wiens gehoor niet zoo goed was als zijn her kenningsvermogen, dat hem in staat'stelde de hier aanwezige lantaarn als de zijne te herkennen. De andere getuige was zekere Veerman, die bij beklaag de aan huis was geweest, om de lantaarn, op aan wijzing van getuige Klokkemeier. Toen getuige Veer man ten huize yan beklaagde was, riep beklaagde die boven was, Haf, de lantaarn op tafel stond. En De Wit's moeder gaf de lantaarn toen aan Veer man mee. Beklaagde blijft een ontkennende houding aan nemen. De O. v. J. blijft bij zijn vorig requisitoir en eischt 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraken a.s. Dinsdag. Yereeniging van Oudleerlingen der R.L.W.S. 29ste Algemeene vergadering op Woensdag 15 De cember 1915, des morgens te 10 uur, in Céres. De •voorzitter, de heer H. Koster Kz., opent met een hartelijk welkom de vergadering. Hij spreekt zijn teleurstelling uit over de kleine opkomst, daaraan verbindend de opwekking 'tot de leden der vereteni- ging om toch te beseffen, wat 'de vereeniging .wil. Er moet een band tusschen de oud-leerlingen der R.L.W.S. blijven bestaan, 'zij toch zijn door het geleerde op die school het best toegerust, om zich in het publieke leven te bëwegen én die ideeën naar voren te brengen, waarvan ju et het oog op de nieuw ste theorieën, dit gewenscht is. De oud-leerlingen, zegt spr. verder, zijn degenen die die nieuwste theorieëD aan, de praktijk moeten aanpassen en de vereeniging moet de vereeniging worden, waaraan de zaken worden opgedragen die thans onder Noor derkwartier ressorteeren, hoeveel hulde of spr. ook aan die vereeniging voor haar groote werkkracht moet brengen. Een woord van welkom brengt voorzitter aan dein directeur der R.L.W.S., den heer C. Nobel, en den heer Smeding, leeraar aan die 'school. De heer P. Hopman, secretaris, leest de uitvoerige notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Verschillende verslagen en brochures waren inge komen. De vergadering besluit om lid te worden van de Vereeniging tot Wetenschappelijke teelt. De heer J. J. Sleutel brengt namens de finan- ciëele commissie een gunstig rapport 'uit en advi seert tol goedkeuring der rekening. Deze sluit op f 412.i7%, met.^n batig saldo van f 130.58. Dq zomervergadering zal gehouden worden te Winkri indien de nieuwe zuivelfabriek te Lutjewin kel gereed is, anders zal het bestuur een plaats aanwijzen. Volgt begrooting, die goedgekeurd wordt in ont vangst en uitgaaf op f 476 58. Goedgekeurd wordt óm f 60 aan te wenden voor het aflossen der laatste aandeelen der Landbouw boekhouding. Als bestuursleden moeten aftreden de heeren A. D. Groneman en V. Kaan Kz., deze zijn niet her kiesbaar. Gekozen worden de heeren Jm. Blaauboer Kz. en C. Veerdig. De heer Jm. B'aauboer Kz. brengt verslag uit over het Station voor Melkonderzoèk. Daaruit blijkt, dat in de ufgeloopen 11 maanden zijn onderzocht 9276 monsters, dat is vergeleken bij vorig 'jaar een toe name van 461 monsters. Op deugdelijkheid zijn maar 21 monsters onderzocht» tégen 458 vorig jaar. Het gistingstoestel is niet eenmaal gebruikt. Deze ach teruitgang wordt toegeschreven aan de abnormale tijden. i De beer _P* Kistemaker brengt rapport uit over het verbeteren van zaaizaden. Van de eerste kleine haverproef was geen conclusie mee te deelen. Mét het groote proefveld van de zaaihaver was het uit stekend gegaan. De haver was van goede kwaliteit. De heer C. Nobel had pogingen gedaan om een afzetgebied te krijgen in Haarlemmermeer, wat zich eerst gunstig liet aanzien, later is er echter niets van vernomen. De rijkssubsidie voor 1914 was nog niet ingekomen, <ius mét de kas staat het) niet roos kleurig. Met be» oog op de geldmiddelen was de verkoopsprijs verhoogd en gesteld op f 2 boven marktprijs voor a.s. voorjaar. Het contract met den proefnemer moe* worden hernieuwd. Na eenige discussie wordt besloten de proef voort te riten. De heer.Dr. D. L. Bakker te Alkmaar hield daar na een zeer onderhoudende lezing over de leer van Mende) en de toepassing daarvan in de-praktijk. Wé meenen goed te doen van déze lezing geen resumé te geven; door le weinig plaatsruimte zou dat niet anders dan ze*r korL kunnen zijn en zou de hoogst belangrijke en interes santé stof daardoor te veel lijden en niet voldoende to* l,aar recht komen. Er ontwikkelden zich oyer net gehoorde zeer ge animeerde besprekingen. Nadat de heer Bakkejr, die vertrekken moest» wak heengegaan, werden vanuit do vergadering nog een paar mededeelingea gedaan dat met roodbonten stier cn roodbonte koe een zwart kalf zou zijn gefokt, 'terwijl een fokker werd genoemd, die gaarne in he* roodbont vee willende blijven en,fokkende, met roodbonte koeien en stieren, dit-niet had gekund. De vergadering achtte,''t goed, dut eens onderzocht werd in hoeverre deze mede- deelingen juist waren,,nauw als de leer van Mendél daarmee samenhangt. De voorzitter zeide, dat het bestuu- deze zaak zou onderaoeken, 'terwijl later vanuit de vergadering de wensch werd geuit, dat eea commissie zou worden benoemd. Daartoe werden gekozen de heeren Joh. de Veer, J. Sijp, P. Jz. Eriks en D. Pijper. De heer Raap doet eenige mededeeUngen over da controle van voeder en 'meststoffen. Er zijn to Hoorn 14, te Scagen 50 partijen voeder en mest stoffen 'bemonsterd. De heer P. Jz. Eriks deelt mee, dat te Schagen, 25 monsters en te Hoorn 11 mon sters zijn genomen, waarvan 6 niet aan, de eischen voldeden. Voorzitter leest vervolgens de agenda voor van de algemeene vergadering van den Algemeonen Bond. Als afgevaardigde moest aftreden de heer H. Kz. Koster, niet herkiesbaar. Gekozen werd de heer H. S. Eriks. t De heer P. Jz. Eriks geeft daarna een zeer on derhoudend 'verslag van de excursie naar de pro vincie Friesland. (Reeds uitvoerig in ons blad ver meld.) De heer R. I. Waiboer doet eenige interessante mededelingen over den tocht door den 'IJpoIder. In de volgende vergadering zal beslist worden of er een excursie zal worden gehouden in Noord- Holland. Bij de rondvraag wijst de heer Pijper op het be weren, dat de exameneischcn voor de Zuivelschool te BoJsward in werkelijkheid hooger zouden zijn dan werd opgegeven. Daardoor zouden leerlingen zijn gezakt. Het bestuur Zal dit onderzoeken. De beer P. Jz. Eriks informeert of het onder zoek rakende de bezwaren 'tegen de regeling op dé R.L.W.S. alhier is afgeloopen en of daar -'nog mede- deelingen over kunnen worden verwacht. Spr. ont vangt de 'toezegging, dat als er mededeelingen zijn,' deze de vergadering zullen worden gedaan. Spr. informeert, verder of er meer monsternemers zullen worden aangesteld, reeds dit Jaar. Voorzit ter zegt ja. j Hierna sluiting.) Tweede Kamer. Den Haag, 15 December. Heden-, Woensdagmiddag; te ruim vijf ure wilde voorzitter Borgesius de zitting doen voortduren, na dat de minister van Marine in eerste instantie zijn begrooting verdedigd had dus voor de replieken. Te acht ure moest de Kamer weer bijeenkomen voor de avondzitf.ing, aan Hoofdstuk IX gewijd. De wensch om toch nog op24 defter gereed te komen is alleszins te prijzen. Maar... men kan de boog alte sterk spannen: De heer Van der Voort van 'Zijp paste het. middel toe, onlangs door mr. Rutgers ge bruikt, obstructie is 't, om namelijk eea on voltallige vergadering te doen stemmen over een voorstal tot ve" daging. Er bleken slechts 29 'eden present, en de Kamer 'moest het Marine-debat tot morgen-, Donderdag-ochtend verdagen. Wij zullen nu pogen de volgende,'weck door eiken avond te vergaderen, op 23 December gereed te 'komen, daar anders de nog onvolledige treinenloop een aantal leden zou beletten op Kerstmis thuis te zijn. Of het 'ukken zal, moet blijken. En inhoever zulk afjakker- systepem in 's 'ands belang is, laat ik thans in het midden. Bo\ en dien worden de gemoederen al meer prikkel baar. Vandaag hadden wij daar een sterk staaltje van, toen de president 'do leden verzocht, den mi nister van .Marine niet te storen in zijn luisteren naar de rede-Van der Voort van Zijp, die verklaard had daarop pri's te stellen. Exe. Rambonnet zat, in een dn* vensterbanken, irderdaad 'te luisteren, nu en dan aan te teekenen. .Maar wisselde nu cn dan een woord met den naast hem gezeten heer De Sa- vornin Lohman. Wat herhaaldelijk driftige woor- oen zoowel aan den spreker als aan ds. Van der Voort van Zijp had ontlokt. Na den „wenk" van den prao->s ging de minister aan de groene tafe' zitten, terwijl de heer Lohman, zich de terechtwijzing'na tuurlijk aantrekkend, in heftige gemoedsstemming protesteerde tegen de inmenging van den voorzit ter. De gramschap was m.1. stellig niet onbegrijpe lijk, schoon mr. Lohman zich ook nu weer door zijn temperanvmi liet vervoeren tot niet-toelaatbaar 't woord vatten midden in die rede 'van 'een collega. O 'k dit is we- verklaarbaar. Maar teu'ko dingen, gebeuren als de Kamer.... De lezer begrijpt immers de rest! Minister Rambonnet is opgekomen tegen het ver wijt van den hepr Hugenholtz, dat hij inzake den bouw der duikbooten de Kamer een rad voor de oogen zou hebben gedraaid. iNiets zegt hij is geheim gehoud;n. Maar allerlei omstandigheden van het nogenblik bemoeilijken, belemmeren* de zaak. Het insteilen van een vloot-comimissie,waarop ver schillende leden, o.a. de heer v. d. Voort van Zijp op aandrongen, zou allicht Izegt de minister in h-t Parlement wat meer waardeering voor Ma rine brengen. Maar dat is dan ook de eenige goede zijde ervan. Fen Vlootwet» waar men om gevraagd heeft, is niet uit to voeren. De splitsing bij den bouw der nieuwe kruisers was door den heef v. d. Voort van Zijp scherp afgekeurd. Had ik ze aldus Exc. Ram bonnet oo één werf doen opzetten,'men zou ook geklaagd hebben. Bovendien waren aan zulk samen-

Schager Courant | 1915 | | pagina 1