Aliiiin Nlirn- Aliitiutit- MIMii -: G R A T1S ZATERDAG 18 DECEMBER 1915. 58ste Jaarg aog, Aio 5714. NIEUWE ABONNé's SCHAGER COURANT. L>it blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor en ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. UitgeversTRAPMAN Co. Int. Teleph. No. 20. SCHAGEN, LAAN D 5. Prijs per 9 maanden f 0.85 per post f 1.-. Losse nummers 5 cent ADYEÉTENTIFi'N' van 1 tot 5 regels met inbegip van bewjjsno. f 0.35, iedere regel meer|6 et. Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. op dit blad ontvangen de num mers tot 1 Januari a s. Ingezonden Stukken. Anna Paulowna, T7 December. Mijnheer de Redacteur 1 Gelieve in, het eerstvolgend- nummer uwer cou rant onderstaande te p'aatsen. Ontvang bij voor baat mijn dank. Uw verslaggevr van het raadsverslag van Anna Paul ow na, geplaatst, in de Schager Courant van Donderdag 11., zou ik erop willen wijzen, dat het zeer gewensckt was, meer uitvoerig te'zijn geweest. Daardoor had de duidelijkheid van het verslag zeer gewonnen. Mijns inziens ontbreken vele belangrijke zaken, voornamelijk in, 'dat gedeelte, waar in ver band mët de vraag om advies, de overplaatsing van; het Hoofd der School I naar School II werd be sproken. O.a., 'dat nog een lid van den 'Raad tegen overplaatsing was, doch geen 'bezwaar had tegen 't vragen om advies. Verder voerde de heer Koorn motieven aan tegen M.U.L.O., geput uit een 'door hem ingesteld onderzoek in zijn geboorteplaats, al waar een dergelijke school bestaat. Dat ondergeteekende nogmaals in bespreking brach de wenschelijkheid voor Breezand, 'om daar een II. d. S. met tuinbouwacte te hebben, is evenmin ver meld. Waar de courant de tolk moet zijn van liet gesprokene op een vergadering, meent hij, dat het publiek 'zoo zuiver mogelijk dient te worden 'inge licht. Hoogachtend, Uw dienstw. I Jb. BAKKER Jz. Tweede Kamer. Den Haag, 17 December. Hedenochtend, vóór den aaivang der zitting, lie pen er geruchten, dat over de toepassing van de Begrafeniswet, in verbalid met de gëvalVen van lijk verbranding, in den laatsten tijd voorgekomen, een' debate in aantocht was, dat allicht onstuimig zou kunnen worden- Zulk een vaart heeft het niet geno men, maar toch -zijn de Parleiments-golven even in gisting geraakt. De voorzitter, had &1 'dadelijk de grens getrokken, dat slechts over de vtcaag zou ge discussieerd worden, of de minister al dan niet aan leiding vindt om wijkiging in de wet te brengen. Dr. Beumer, die ovc-ir de crematie het zijne wilde peggen, was daardoor tot beknoptheid genoodzaakt. Hij- vergenoegde er zich dan ook mee, zijn misnoe gen te kennen te geven, dat de minister verklaard had, niet tot wetswijziging bereid te zijn, zonder meer. En mr. Gort van der ILinden wals in zijn ant woord haast even beknopt als in de Memorie 'van Antwoord. Bepaalde zich tot die mededeelingdat hij geen wijziging der Begrafeniswet zal voorstellen en zeker niet eene in, dr. Beumer's geest. Want deze minister is erkende hij ronduit voorstander ven vrijheid voor lijkverbranding. Beseffend, dat 'n ontwerp, daartoe strekkend, 'geen genade zou vin den in de oogen des Senaats,^aat hij 't achterwege. Als minister van Justitiealdus mr. Gort van der I inder ben ik ten, opzichte van doodstraf em Zondags-heiliging ook al „in mora" gesteld. Maar: rmn zal mij niet uit im'n tent lokken. Ik denk er niet aan, een, politiek twistvjuurtje te gaan stoken. r,rof. Van Hame' steunde deze zienswijze, maar bij'dc heeren Lohman en Loeff vond zij warme bestrijding. Beiden plaatsten zich op het standpunt, dat de wet. moet worden nageleefd. Zij mist zegt de minister „poenale sanctie", strafbepaling bij overtreding. Ook weet men niet, wie als over treder zou moeten aangepakt worden. Optreden der politie hij gevallen als hier bedoeld, gaat niet aan. Best, zeggen de heeren Lobman en Loeff, verander dan de wet, vu1 haar aan, zoodat gij haar wél naar behooren kunt toepassen. Of: draag een nieuw ontwerp voor. Thorbecke herinnerde de hoer Loeff heeft gewezen op het gevaar van wetten, waaraan men zegt ontwassen -te zijn. Ziet gij dat over het hoofd, zoo hebt gij, minister Cort van der Linden, „den zin voor wettige waarheid ver loren" Ontduiking vaneen 'wet te gedoogen, om dat die wet een leemte, bevat, waardoor overtreding niet kan worden, gestraft, gaat niet aan. Ik zou zeggen, dat men voorstanden-kan zijn van volledige vrijheid voor crematie en toch alles gevoelen voor de redeneering yan mrs. Lohman en Loeff. Zeker is, dat de minister van IBinnenlandsche 'Zaken hiel* voor een lastig geval staat. Dr. Beumer zinspeelde op de mogelijkheid van een uit de Rechtsch? gelederen komend!'voorstel in deze. In dat geVal ontvlamt de strijd toch. Maar hejt ontduikings- 'en strijd ontwijkend stelsel.v nu ge volgd, zal vermoedelijk ook menigeen, die'overigens aan mr. Gort van der Linden-s zijde staat, onbegeer lijk lijken. Van wat over de Begrooting van Binnenlandsche Zaken heden verder is gesproken, stip ik nog aan, dat minister Cort van der Linden den heer Lobman vrijwel heeft toegegeven, ,'dat politiek kleur geen maatstaf mag zijn bij de benoeming van hooglee raren. Dat de heer Aalberse nietprofessor werd, vond aldus Z.Exo. (niet zijn oorzaak in de „kleur" van dien Katholieken jurist, maar in het feit dat de man, door de faculteit voor het docee- reri van Staathuishoudkunde 'voorgedragen, méér practischo érvarirg had. De minister gaf den hee ren Visser, 'Van IJzendoorn en Nolens grif toe, dat onze hoogleerarcn beter moesten bezoldigd 'werdén. Maar voor 't moment is daar niets aan te veran deren. Waarom niet: 't behoeft den schranderen le zer niét te worden verduidelijkt. Na de Onderwijs-pacificatie verzekerde mr. Cort van der I inden den beer Van 'der Molen zal ook aan het biZonder Middelbaar Ondcwijs Rijks zorg worden besteed. En de heer Van Vuuren kreeg de be'ofte dat in de examen-commissiön ook Recht- sche examinatoren zullen worden opgenotaen. Wij zijn nu'in het Beloofde Land van K. ter Laan: het Lager Onderwijs. Dat 'wordt in de laatste week voor Kerst „spurten", racen, om den eindpaal te bereiken. Zal 't toch nog lukkenl?.... Mr. AN'TONIO. Plaatselijk Nieuws. KAAD VAN SCuAGEN. Vergadering van den iRaad der gemeente Scha gen, op Woensdag 22 December 1915, des voormid- dags IC uur. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken, 2. Benoeming van leden, van de Commissie voor het Rjctbosch. 3. Benoeming van leden 'der Gascommissie. 4. Voorste1 tot het doen rooien, van boomen langs den Stationsweg. 5. Voorste*met betrekking 'tot verbetering van de Roggeveenstraat, c.q. 'aankoop terrein en geld- leenihg. G. Voorstel tot wijziging van de -Verordening re gelende d«» jaarwedden der 'Onderwijzers. 7. Benoeming van gemeentewerklieden. 8. Vo-.-rste1 tot aanvulling van de Algemeene Po liticverordening. 9. Voorsiel tot benoëming 1 van een tijdelijken ambt/maan ter Secretarie 10. Verzoeken om afschrijving Hoofdelijken Om slag. 11. Vaststelling 'Suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag en Belasting op de Honden. Schagen, 16 December 1915. De Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. GEMEENTE SCHAGEN. Géboren: 'Arie Cornelis, zoon van Arie Geel cn Trijntje Peper, POLITIE. Vermist: een schaap. Inlichtingen ter Gemeente-secretarie. LANDSTORM. De keuringsraad in het 3e Militiedistrict van, Nd- Holland zal op 19 Januari 1916 in het Noordhol- landsch Koffiehuis iaan de Gedempte Gracht te Schagen zitting houden, tot keuring der landstorm- plichtigen >der jaarklasse 1916, uit de gemeenten Schagen, Barsingerhorn, Sint Maarten, Harenkar spel, Zijpe, Anna. Paulowna, Wieringerwaard, Cal- lantsoog, Winkel, Hoogwoud, Nieuwe Niedorp, Span broek, Oude Niedorp, Opmeer en Wieringen. DUUR VEE. De bekende fokker W. >N. Veerman te Schagen heeft zijn vaars Struikboom V verkocht voor de imoge som van f 625 aan den iheer 'Jb. Kaan te Wieringer waard. Sf HOOLLEVERANTIE. Dc 'cvering der schoolbelhoeften ten behoeve der drie scholen van de Gemeente Anna Paulowna, voor het jaar 1916, is na aanbesteding opgedragen 'aan de firma Trapman Co. alhier 'voor f 753. De fir ma Out te 'Koog a. d. Zaan had 'ingeschreven voot f 762.2o. VEREEMGESG VERGUNNING. De af deeling Schagen van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders cn Slijters hield haar gewone jaarvergadering den 17den De cember te Schagen. Na de opening door den voorzitter, den heer Jb. Scherm er horn van St. Maarten, werden verschillen de verslagen uitgebracht. De finaneiëele commissie bestaande uit de heeren J. Peetoom te Schagen en D. Scbuitemaker te Spanbroek, deelde mede. /dat de entvangsten f 353.04%, en de uitgaven f 298.55% hadden bedragen. Den penningmeester, den heer II. Raven te Schagen, werd dank gebracht voor het ge voerde beheer. Uit het overzicht van den seer atris, den heer J. Boon, Schagen, bleek, dat de 'vereeni- ging 66 leden en 7 donateurs telt. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Jb. Schermerhorn en J. Boon. De heer S. Maakal te Broek op Langendijk, bracht verslag uit ovtr de Bondsvergadering te s-Hertogenbosch. Daarmee was de bijeenkomst afgeloopen, en werd zij op de gebrui kelijke wijze gesloten. WATERSCHAPSBESTUUR. lot Heemraad van het Heemraadschap der Strijk molens van de' Schager Kogge werd herkozen de hr. J. van der Horst te Barsingerhorn en gekozen de heer D. Smit, te Schagen, zulks in de. plaats van dén heer P. Timmerman, die 'zich uit het Bestuur der Kogge heeft 'teruggetrokken. DE SCHEPPING. Vrijdagavond had de slotrepetitie plaats Van het bovengenoemde werk, door do Zangvereeniging Eu- phonia, een vooroefening voor de luitvoering van Zondagavond, met alle medewerkenden: koor, solis ten en, orchest. Een druk bezoek viel deze repetitie reeds ten deel, en de bezoekers zullen, zich dezen avond niet beklaagd hebben, wamt de irepetitie liep uitstekend van stapel en gaf reeds Veel moois te hooren. Voor Zondagayond een schoone belofte! Vermeld dient wel te worden, dat de bas-partij gisteravond werd gezongen door den heer Bram van der Stap van Delft. De heer Van der Stap was in valler voor den heer Cara uit Utrecht, die Zondag avond zingt, doch gisteravond verhinderd was. In derdaad een sympathieke daad, deze hulp door den heer Van der Stap verleend, temeer, daar uit den aard een repetitie een ondankbaar werk mag ge noemd worden. Maar bij den, heer Van der Stap was hiervan niets te bespeuren:, 'hij zong zijn partij met gloed en voordracht de heet Van der Stap toonde zijn echte liefde voor Haydn's prachtig werk. Gemengd Nieuws. DE UITVALSPOORTEN DER GEALLIëERDEN. Naar aanleiding van de woorden, van 'den rijks kanselier over de uitvalspoorten der vijanden, gaa]t de militaire deskundige van de Berliner Zeitung am Mittag na, wat men hieronder moet verstaan. Het eerst behandelt hij het Oosten. Twee Russische legers, zoo ;zegt 'hij, hebben in het begin van den oorlog getracht Duitschland bin nen te vallen. Het is bun aanvankelijk ook gelukt gebruik te maken van de ongunstige ligging van onze grens, de zwakke grenswacht terug te werpen en in Oost-Pruisen binnen te dringen. Van uit hei Zuiden kwam het Russische Narew-leger, dat zich achter de Russische Boeg-Narew-Botr-linie, onder bescherming van de daar aangelegde vestingen, slechts weinig kilometers van, de Duitsche 1 grens verwijderd, verzameld had, en verrassend snel over hun beschermde overgangen een uitval deed tegen de openliggende Pruisische grens. Op gelijke wijze drong van uit het Oosten Ihet Russische Njémen- leger voorwaarts, dat zich verzaimeld had onder bescherming van, de Vestingen Grodno, Olita en Kowno in de onmiddellijke nabijheid van de Duit sche grens. 'Beide legers werden door Hind3fliburg verslagen. Het Narew-leger bijna vernietigd. Dë overblijfselen daarvan konden echter weer bescher ming en een wijkplaats achter de bevestigde Narew- linje, die de vervolging der Duitschers tot staan bracht, vinden. Het Russische Njemen-leger 'ont trok zich door een snellen terugtocht aan de drei gende omsingeling ;en werd opgenomen in de ves tingen aan de Njemen. Ook hier .'kwamen de Duit schers tot stilstand. Later hebben deze beide ver sterkte, tegenover ide 'Duitsche grens liggende li nies, met haar talrijke vestingen en bvuggeihoofdeln een voortdurend 'gevaar voor Oost-Pruisen beduid, waaruit de Russen herhaaldelijk verrassend, een uil val deden len waarin zij zich steeds weer terug trokken, zonder dat het mogelijk Nvas ze vernieti gend te verslaar. Een dergelijke beteekenis had voor Westpru'isen, Posen en Silezië de Weichsellinie, tal 'merkte meai oen invloed daarvan ook niet zoo onmiddellijk, om dat ze verder 'van de grenzen lag. De rijkskanselier heeft iop 'de beteekenis ervan gewezen toen bij zei, dat Frankrijk zijn leeningen aan Rusland 'slechts gegeven had onder dc uitdruk kelijke voorwaarde, dat Rusland zijn Poolsche 'ves tingen en spoorwegen tegen Duitcshland verbeterde. Deze vestingen lagen grootendeels aan den 'W'eich- sei, Nowo Georgiewsk, Warschau en 'Iwangorod. Op deze punten kwam ook het hecle strategische spoorwegnet van het westelijke IRusland 'te zanien. De Russen haddein het handig verstaan de voor- deelen, die hierdoor geboden werden, te gebruiken. Bij het eerste groote offensief van de "bondgenoo- tsn tegen den Weichsel deden plotseling sterkei Rus sische strijdkrachten uit Warschau en uit Nowo- Georpiewsk een, aanval tegen de linkerflank der Duitsche troepen, en dwongen daardoor Hindenburg zijn aanyal op te geven en tot den algemeeaen te rugtocht. Ook het tweede offensief kwam in het front tegenover do voor 'do Weichsellinie liggende stellingen tot staan, die 'uit de vestingen voortdu rend manschappen, en materiaal kregen. Vervolgens bespreekt dë schrijver het westen, „Op het westelijke oorlogstooneel hebben, zooals de rijkskanselier betoogde, Engeland en Frankrijk steeds België als hun opmarschgehied tegen Duitsch land beschouwd. Het Maasdal vormt den. overouden grooten weg voor legers en volkeren, waarlangs teeds \aak legers van West naar- Oost en in omge keerde richtin^ zijn getrokken. Hadden de Engel sehen en Franschen daarvan gebruik gemaakt, dan hadden zij het voordeel gehad, dat hun opmarsch met vermijding van het moeilijke bergland def Vo gezen, van bet Lotharingsche berggebied en de Eiffël onmiddellijk in, dc Noordd.uit.sche laagvlakte gevoerd had en tegelijkertijd 'het kostbaarste in dustriegebied van Duitschland getroffen werd. Al leen het snelle optreden 'van het Duitsche legerbe stuur kwam deze plannen voor en verhinderde door een vroegtijdige bezetting van het Maasdal, de uitvoering van de plannen van den vijand." De belangrijkheid van België en van zijn naar Duitschland voerende opmarschwegen, berust ook niet op toevallige omstandigheden, maar op onver anderlijke geografischë toestanden. Dit blijkt ook hieruit, dat België met het Maasdal in allef'oorlogen dezelfde gewichtige rol heeft gespeeld. Op den anderen vlëugël begon de oorlog met een inval der Franschen door het gat van 'Belfort over Müllhausen naar den Boven-Elzas. Ook dit is een overoude poort der volkeren, die zich tusscheh Jura en Vogezen open' en die iedere veldheer gebruikt heeft, die in deze streek van West naar Oost of in omgekeerd© richting uittrok om vijandelijk gebi'ejd te veerovoren. Het optreden d^ Franschen, werd aanzienlijk vergemakkelijkt doordat aan den ingang van het punt van doorbraak het groote! ka,mp Bel fort lag, dat dit gebied tegen het binnenrukken der Duitschers volkomen versperde en tegelijkertijd 't verzamelen van Fransche strijdkrachten en hun plotselingen uitval 'mogeijk 'maakte. Ook nadat de eerste aanval der Franschen bloedig afgeslagen was, hebben ze later nog herhaaldelijk getracht langs dezen 'weg 'voorwaarts te dringen. In het gebied tusschon de noordhe'ling 'dér\ Voge zen en de vesting Metz vond in Augustus van het vorige jaar de groote poging tot doorbraak der Franschen tegen de linie Saatburg-Falkenberg plaats, die tot hevige en verbitterde gevechten van eenige dagen leidde. Terwijl in het zuiden de Vo gezen operaties van. grootere troepen bemoeilijken en in het noorden de sterke vesting Mete een ver dere uitbreiding van den noordvleugel der Fran schen belet, is het daartusschen liggende gebied zeer geschikt 'voor operaties niet sterke strijd - krachten. Ook hier was de verzameling van Fran sche aanvalstroepen door de Fransche vestingen cn verdedigingswerken van Epinal, Luneville, Nancy en Toul beveiligd en vergemakkelijkt. Vele spoorwe gen liepen door dit gebied cn eindigden in de Fran sche vestingen. Deze bemoeilijkten ook een vol komen omsingeling v&n 'de aanvallende troepen en boden hun, als zij verslagen waren, weder bescher ming en wijkplaats, zoodat de vervolging der Duit schers daar tol staan moest ■komen. Dat zijn de verschillende uitvalpoorten, zoo ein digt het artikel,' waarover onze vijanden in Oost en West beschikken, en waarvan zij tijden* den oorlog hebben gebruik gemaakt. EEN BLOKKEERENDE ADMINISTRATIE. Tengevolge van het tekort aan vervoermiddelen stapelen de goederen in verschillende stations zich zoodanig op, dat de administratie is overgegaan tot sluiting der stations voor goederen. Het station van Havre is vijf van de zeven dagen gesloten, dat van Tours gemiddeld een van de twee dagen. Nu is ook de beurt aan Parijs gekomen. Er wordt schande oyer geroepen, zegt het Jour nal, maar tot hoefver zal men het laten komen? Er moeten onmiddellijk maatregelen worden genomen. De Engelsche vloot, blokkeert Duitschland, maar Frankrijk wordt geblokkeerd door zijn eigen admi nistratie. DE KOUDE AAN DE STRYPA Uit het Oostenrijksehe oorlogs-perskwartier werd aan het „Berliner Tageblatt" d.d. 13 December ge mold: j Sedert het' mislukken van de poging tot door- araak der Russen bij Sienikowce hebben do artille rie- en vlieger gevechten in, Oost-Galieië niet op gehouden. Eveneens vinden iederen dag en i ede-ren nacht kleine ondrnëmingen van de infanterie plaats. Ten oosten van de Strypa zijn de Russische stel lingen ten gevoiga van de doodelijke koude en het slechte weer naai' de Sereth teruggetrokken. Blijk baar omdat zij onder het vuur der Oostenrijksch- Hongaarschc en Duitsche troepen niet voldoende op den winter konden worden ingericht. Sneeuwstor men hebben het gevechtsterrein door hooge driften, onbruikbaar 'gemaakt. En toen daarop de gT.unnige kou zelfs bij dag twintig 'tot dertig gi-aden inviel, bevroren de bezettingen van de Russische *i- ni° bij dozijnen, omdat zij in de onverwarmde en natte dekkingn geen bescherming vonden. Door dat de Russen het bevel gaven hun Strypa-liiüe naar de Sereth terug te trékken, waar steunende op do heter bevolkte streek, winterkwartieren waren voor-- bereid, kon de linkervleugel van hét Jeger Pflanper- Babin, waaraan zich 'de Duitsche troepen van het leger-Von Bothmer. aansloten, zijn stellingen voor uit schuiven oenyoor de reeds op den winter inge-_ riohtë vaste Strypa-linie een nieuwe stelling bezets ten en aanleggen. De ih de laatste dagen ten ge volg*» van warmere winden ingevalien dooi heeft dit werk begunstigd, en eveneens de .draineering van de met sneeuwwater gevulde loopgraven mogelijk ge maakt. EEN ZEPPELIN ONTPLOFT. Reuter seint uit Kopenhaen: Het blad „Kolding Avis" "bevat een bericht uit Husum (westelijk Slceswijk), dat de Zeppelin L 22 ongeveer twee weken ge,eden bij het verlaten, der hal, ten gevolge van 'de ouv-trwaehte ontplof fing van een bom werd vernield. Bijna de geheele bemanning werd gedood of gewond, terwijl de hal gedeeltelijk uiteengesiageen werd. De I, 22 was slechts eenige wéken in dienst ge- woest. Het was een- zusterschip van de L 18, die onlangs te Ton,dern ontploft is en behoorde- 'tot de super-Zeppelins, die yan a' d© nieuwste verbete ringen zijn voorzien. EINDELIJK THUIS. Uit Zwickau wordt aan het Berliner Tageblatt ge meld, dat daar een jonge matroos van den gemter- ueeiden Duitschen hulpkruiser Kronprinz Wilhelm is aangekomen, die, na velerlei wederwaardigheden, Rio de Janairo had kunnen, bereiken en vandaarmeft oen kameraad als „blii.de passagier" met de Hol- laudia de reis van Rio naar Amsterdam heeft ge daan. De twee Duitschers hadden ;zich aan boord van de Hollandia onder in bet ruim ver-stopt. Bij Dover werd het, schip door de Engeischen onder zocht. Zij haalden metterdaad twee Duitschers, die met Spaansche papieren reisden, 'van 'boord, maar ontdekten de mannen in het ruim niet. hoewel zij speurhonden bij zich haaden. De Duitscher s hadden namelijk de voorzorg genomen, om peper L© strooien, waardoor de honden hen niet rokemo Den twee Duitschers kostte het schier "bovenmenschelijke in spanning het in hun bekrompen, koude en vochtige schuilplaats uit te houden. Al hun voedsel bestond uit scheepsbeschuit en' water. In Falmouth was hun voorraad uitgeput, maar de twee bleven standvas tig en vastten nog tot hun' aankomst in Amsterdam 1% dag lang. Toen zij daar uit hun 'schuilplaats kwamen, wa^en zij zoo zwak, dat zij nauwelijks op hun beenen kon-aen staan. Zij'begaven zich naar hét Duitsche consulaat, waai- men hen liefderijk ver zorgde. De fvvo.» zeelui hadden in het geheel een reis van 12.600 KM. afgelegd. HET HUWELIJK VAN VVILSUN. De correspondent van de Daily News te Wash ington, seint eenige bizondc-rheden over het huwelijk van president Wfison. Zaterdag za' dit voltrokken worden in 'het huis van de bruid, Mrs. Galt. Ge schenken uit alle dejelea van het land stroomon toe naar het huis der bruid en,, ook naar het. Witte Huis. Het meest opmerkelijke geschenk is een hoeveel heid ruw Californisch goud, dat gefatsoeneërd is tot een huwelijksring. Californië heeft ook 'frissche oranjebloemen aan de bruid voor haar huwelijksdag gezonden. Een afvaardiging van dames overhandig de een yer/.oekschrilt, geteekend'door 300.000 vrou wen en meisjes van Califarnië, waarin het presiden- tiëele paar wordt verzocht om Califomie op zijn huwelijksreis te bezoeken. Doch dit heeft besloten die dagen in het Zuiden door te brengen. De president za' dit seizoen twee diplomatieke diners geven iyt plaats vanj één, teneincD te vermij den de vertegenwoordigers van de beide oorlogvoe rende partijen tegelijk 'te 'moeten vragen,. DURE HOEDEN. Het oorlogscomité van de .Duitsche "hoedeffinijver- heid klaagt in het Berl. Tageblatt over de s'echte

Schager Courant | 1915 | | pagina 1