Schaper Courant, 1 I Complete AlDBUblGIDGIltGn E. Brandsma J. SCHOORL Pz, H. R. Oostveen, Nifpels Co., DE GROOTSTE KEUS A.KLOPPER&Zonen, Kassibis en Commissionnairs in Effecten. DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws; Reclames. Agent r. Schagen en tmg.i N. TBOMP, Haam- Makelaar, Landbouwsfr. Schagen. Dames Prachtige flacons prima Eau-de-Cologne. HOOGZIJDE SCHAGEN. AMSTERDAM, ALKMAAR. C r e d i e i v ereeniging. Dol heer Donderdags zitting te Schagen bij den t,eer J. IGESZ, Hotel „Vredeiust". Loodsgrachl 69, Helder. ZATFRDAG 18 DECEMBER 1915. 58ste Jaargang No. 5714. i sehr(jft„The D»Ut Mtll". I ST. MAAHTÊNSBRUG. ANNA PAULOWNA. Op Woensdagavond is bij P. v. Wachendorf van Rijn alhier aangekomen een kleine luchtballon, vol gens bijgevoegd briefje afkomstig uit Ostende. Voof terugzending wordt den vinder een belooning toege zegd van M 10. ANNA l'AULOWNA. Met ingang van 1 Januari 1916 wordt de kommies lc klasse bij 's Rijksbelastingen, de heer J. W. Eich- ner te Wolvega overgeplaatst naar deze gemeente op woilken datum de heer A. Damen, kommies alhier, wordt overgeplaatst naar Almelo. ANNA PAULÜWNA. Bij den heer 'P. Keuris Az. te Van Ewijcksluis is thans regeerings-schelvisch te verkrijgen. Men is hier mede in deze gemeente in de gelegenheid van regéé- ringswege te ontvangen brood, vieesch, kaas, groenten en viscn. W ARMENHUIZEN. De heer B. A. Eijkelkainp, tijdelijk ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, werd benoemd tot len amb tenaar ter secretarie te Losser (Ov.}. EEN NEDERLANDSCHE „MESSE". r Nuar «Centrum" verneemt, is in de V/fcreenigingi Nectérlandsch Fabrikaat het plan opgekomen tot het organiseeren van een Nederlandsche „Messe", zooals die voor Duitschland jaarlijks te Leipzig wordt gehou den en sinds het uitbreken van den oorlog ook in En geland is georganiseerd. (Het is de bedoeling, op die jaarmarkt een geheel voiiedig beeld te geven van de Nederlandsche nijver heid op alle gebied én aldus de inlandsche industrie en haar relaties, ook met het buitenland, te bevor deren. Deze Nederlandsche jaarmarkt zou dan in het mid den des lands, en wel te Utrecht, worden gehouden. HET ZUIVELBEDRIJF IN FRIESLAND. De toevoer van melk aan de talrijke zuivelfabrieken, in Friesland is aanmerkelijk grooter dan anders in dez^n tijd van het jaar. Vooral in den Frieschen Greid- hoek is de melk opbrengst belangrijk. Wat toch is het geval? Tengevolge van de hooge melkprijzen heeft elke veehouder 'in (ien herfst zooveel mogelijk melk vee gestald. De timmerlui hadden het in den nazomer overal druk met het "bouwen en in orde brengen stallen. Waar slechts gelegenheid was, werd stal- ruimte gemaakt. De hooioogst was overvloedig en daarbij had men schier overal in deze vruchtbare landouwen dezen herfst gelegenheid enorme hoeveelheden gras in te kuilen, hetwelk een uitnemend voedsel oplevert, waarvan het vee, als het oordeelkundig gevoederd wordt, veel melk geeft. Ook spaart men het Krachtvoeder niet, dat even eens de melkproductie niet onbelangrijk verhoogt. Wel is dit laatste duur, maar bij den teeenwoordigen melk prijs is dit geen bezwaar en bovendien, men spaart er nooi mee üit. Het behoeft wel geen nader betoog, dat een en ander den welstand <ier veehouders in ons gewest aan merkelijk bevordert en verhoogt. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd: tot heemraad van Geestmerambacht de heer D. Schuitemaker te Noordscharwoude- tot dijkgraaf van den polder de Lagehoek onder Hoogwoud en Opmeer de heer N. Laan te Opmeer: tot heemraad van Drechterland!: vanwege de Zuiderkogge de heer J. Bakker te Wijdencs, vanwege de Westerkogge de heer C. Zijp te Avenhorn, D. Winkel 'te Berkhout: tot id. van den polder As sendelft de heer J., Dekker Jz. aldaar, tot noogheem- raad van de Hondsbossche en Duinen tot Petten: van- we Drechterland de heer C. Oortman Gerlings te Hoorn, vanwege Duinkavel de heer A. J, Peeck te Schoorl. DE ROMAN VAN EEN ENGELSCH OFFICIER. Tot de Engelsche officiëren, die tijdens het beleg van Antwerpen binnen de muren dier veste vertoef den, behoorde ook luitenant Harold Guy Rawlins uit Bournemouth. Tijdens het uitbreken van den oorloog bevond luitenant Rawlins zich als marine-officier in de Vereenigde Staten. Hit stelde zich toen onmiddel lijk te Seattle tér beschikking van het Britsche consu laat met het gevolg, dat hij zeer spoedig repatrieerde en van Engeland naar Antwerpen werd gezonaon. Gewond kwam hij na den val dier stad over de Nederlandsche grenzen en werd te Amsterdam in het militair hospi- laol behandeld door dr. De Jong, wiens dochter nu en 'dan de gewonde geinterneerden kwam voorlezen en gezelschap houden. Mejuffrouw Elly de Jong en luitenant Harold Guy Rawlins zijn thans reeds sinds geruimen tijd verloofd en zullen binnenkort in hel humelijk treden, aldus Woensdagavond hield de vereeniging Nut en Ge noegen in net lokaal van den heer W. Swarthof haar eerste bijeenkomst in dit seizoen. Zooals gewoonlijk, was 'de zaal geheel gevuld met belangstellenden. Na opening volgde voorlezing en goedkeuring van de no tulen der vorige bijeenkomst. Daarna werd het uitge breide programma afgewerkt. Door de rederijkerska mer werd opgevoerd het tooneclstukje „De Werksta king", terwijl de zangvereeniging behalve eenige zang stukjes, het blijspel „Een PlelzTcrrttje" ten beste gaf. Tevens verleenden verscheidene personen hun mede werking, door hel geven van voordrachten enz. Uit het daverend applaus, dat ieder nummer ten deel viel, mo gen wij zeker wel opmaken dat het publiek genoot. Dankende aan allen, die aan het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, sloot voorzitter te ruim middernacht de vergadering. OUDE MKDOHI» Donderdagmiddag vergaderden de Hoofdingelanden van de banne alhier. Nadat de geloofsbrieven van de hee- ren C. Over als lid van het dagelijksch bestuur en van D. Wljnker ais Hoofdingeland waren onderzocht en goedgekeurd, en deze heeren zitting namen, werd de neer C. Over Klz. herbenoemd tot voorzitter. Op een verzoek van het gemeentebestuur alhier, om de leuningen langs de wegen, die thans door de ge meente worden onderhouden, om dit voortaan voor rekening der bannen te willen nemen, omdat ook de wegen eigendom zijn der banne, werd goedgunstig be schikt. Op een verzoek van den wegwerker S. de Boer werd diens loon voor het jaar 1916 gebracht op 20 cent per uur. Een verzoek van het bestuur van den Slootgaard- polder om een weg en de wipbrug te Zijdewind ge heel voor rekening van de banne te nemen, werd aan gehouden tot een volgende vergadering. ONSCHADELIJK MAKEN VAN EEN MIJN. Hoe men Dinsdag te Schevenlngen een mijn onscha delijk maakt en welke de gevolgen waren, vertelt „Het Vad." als volgt: Met het vuurtoren-personeel gingen de luitenants ter zee Canters en Van Roosendaal naar de mijn. In een taschje werd het materiaal meegedragen. Dit ma teriaal is 'zeer eenvoudig: een blokje pikrine-zuur, waarin een slaghoedje zit en een flink stuk Bickfortbrand- koord. Bij de mijn gekomen, moest allereerst een uiterst gevaarlijk werk de hevel worden weggenomen. De nevel heeft in het midden een parallelogram-achlig gat, dat, net als een fietssleutel, op de schroef van den mijnkop past. Door een veer wordt de hevel tegen de schroef geklemd. Uiterst voorzichtig werd de hevel aan beide uiteinden vast gepakt, terwijl een derde de veer zachtjes terug trok, waarna de hevel afgelicht kon worden. Toen bleek, dat de mijn in een hoogst gevaarlijken toestand verkeerde. De toestand is het best te vergelijken met de haan van een ge weer, die over de rust gehaald is! Door dien toestand wordt dan ook het feit verklaard, dat de mijn niet. zooals de bedoeling, in twee keer vernield werd, maar dadelijk totaal in de lucht vloog. Men wilde toch eerst, zooals gebruikelijk is, den mantel laten sprin gen en daarna de lading. Blijkbaar heeft de eerste schok dadelijk ook het contact met de lading bewerkt. Een stuk pikrinezuur werd tegen de mijn bevestigd, het brandkoord aan het stuk vastgemaakt en daarna de lont, die tot aan den duinrand reikte, aangestoken. De moedige, kalme uitvoerders van dit gevaarlijke werkje maakte toen een sauve qui peut. Onverwacht snel vertoonde zich het machtige schouw spel. Het leek, alsof opeens de grond zwarte stralen met witte wolkkoppen lijnrecht m de hoogte begon te spuiten. Even flitste een vuurgloed in de wit-zwarte dampmassa, die bij het hooger stijgen al het zwart scheen te verzwelgen, en daarop zeer snel naar zee dreef; waar ze neerkwam, kon men duidelijk den brok- slukkenhagel van het projectiel in het water zien op spatten. Ook over de duinen gierden de stukken weg, maar de wind dreef toch den hoofdinhoud de zee in. Pas een paar seconden na het opgaan van de dampzuil hoorden we den knal; welke ons zeer meeviel. Van de luchtdruk was op 800 M. absoluut niets meer te merken. Een gat van 3 meter middellijn en D/s meter diepte was 'geslagen, maar van het projectiel bleef letterlijk niets over. Als tropee namen de matrozen den hevel mee huiswaarts. Weldra stonden honderden om den diepen kuil, die al bezig was zich weer dicht te zuigen. Raad Harenkarspel. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woens dag lo December, nam. half twee. Alle leden waren aan wezig. Voorzitter de beer Burger, secretaris de heer Dam. Na opening met een woord van welkom, worden de hotulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij gehouden kasvcrificatic bh den gemeente-ontvanger, gehouden op 9 December bleek, overeenkomstig de boe ken, in kas te zijn f 1794.77V». Gedurende de maand October is 7170 kub. M. gas verbruikt. Van mej. Kudders is bericht ingekomen, dat ze haar benoeming als onderwijzeres aanneemt. De begrooting voor 1916 ls goedgekeurd teruj ontvan gen. De heer Reuvers vraagt ontslag als onderwijzer voor het herhalingsonderwijs, wat hem op de meest eervolle wijze wordt verleend. De voorzitter licht dit nader toe en zegt, dat dit met onderling goedvinden is ge daan, omdat do heer v. d. Laan uit den dienst is terug gekeerd. De heer v. d. Laan zal zich nu weer met het geven van herhalingsonderwijs belasten. Van het bestuur van den polder Woudmeer is een schrijven ingekomen betreffende overname van den Woudmeerweg, op naam van den polder. Dnar er nog meer soortgelijke zaken aanhangig zijn, wordt besloten dit adres voorloopig aan te houden, om tegelijk met andere plannen te behandelen. Verder zegt de voorzitter, dat de heer v. d. Laan op 9 December weer is teruggekeerd en in verband daarmee aan de tijdelijke leerkracht, mei. Winter, met ingang van 16 dezer eervol ontslag is verleend. Reeds enkele malen, zegt de voorzitter, was te Waar land een openbare vergadering vastgesteld om de zaak der Kennemer Electrische Centrale uiteen te zetten. Telkenmale moest ze echter om verschillende redenen wederom worden uitgesteld. Besloten is nu het tot de volgende nieuwe maan uit te stellen. Bericht is ingekomen, dat de gemeente als rijksbijdrage voor het lager onderwijs over 1913 nog een bedrag van f 41.661/2 heeft te ontvangen. Als lid van het burgerlijk armbestuur wordt me; algemeene stemmen herbenoemd de heer J. Baan. No. 2 van de aanbeveling was de heer G'. Boekei. Hierna koml aan de orde een voorstel van B. en W. om aan den ambtenaar van den burgerlijken stand een verhooging van salaris toe te kennen van f 50, met in gang van 1 Januari 1915. Ter nadere toelichting dient, dat het de bedoeling van B. en W. was voor de vele buitengewone werkzaamheden aan den secretaris een f ratificatie to ete kennen van f 50. Later bleek echter at Ged. Staten dit niet zouden goedkeuren. Ook een lijdelijke verhooging van salaris, wat overigens op het zelfde neerkomt, zou niet goedgekeurd worden. Daar de secretaris tevens ambtenaar van den burgerlijken stand is en voor dit laatste een salaris van f 75, in ver gelijking met andere gemeenten zeer laag is, meenden B. ,en W. op deze manier van hun goeden wil te kun nen doen blijken. Om vrijer te kunnen spreken, ver wijderd de Secretaris zich een oogenblik, waarna de heer Bakker opmerkt, dat het voordeeliger zou zijn geweest als we gratificatie konden geven. We hadden dan het volgend jaar weer los gestaan. Voorzitter leest verschillende plaatsen in den omtrek op, waar het salaris belangrijk hooger is. De gewone weg lag niet open, waarom we den buitengewonen weg moesten volgen. De heer Hoogland kwam eerst het voorstel van B. en W. vreemd .voor, na de laatste verduidelijking is spreker fcchter volkomen tevreden gesteld. De heer Groot acht de verhooging billijk. De heer Doekes informeert of nu bij terugkeer der gewone werkzaamheden het salaris verhoogd blijft. De voorzitter: Ja, maar B. en W. vonden geen bezwaar het op deze manier in te pikken. Allen verklaren zich voor de verhooging. De secretaris wordt weer geroepen, de voorzitter deelt Hem het besluit mee, waarna do secretaris dank zegt voor het in hem gestelde vertrouwen, waarvan deze verhooging het volle bewijs is. Een ander voorstel van B. en W. is, aan den ge meenteveldwachter Homan een gratificatie te verleenen van f 50, eveneens voor de vele buitengewone werkzaam heden. Ook voor den heer Reuvers, het tijdelijk hoofd der school, wordt een gratificatie gevraagd van f 50. De heer Groot vraagt of de buitengewone werkzaam heden van den bode gelijk staan met die van den secretaris. De voorzitter antwoordt, dat de buitengewone werk zaamheden van den secretaris grooter zijn dan die van den bode, doch de eerste ontvangt het ook als salaris de tweede slechts als gratificatie. Verder vraagt de heer Groot of het salaris van het tijdelijk hoofd gelijk stond met dat van het hoofd der school. De voorzitter antwoordt, dat de heer Reuvers niet meer salaris ge noot, dan hij als onderwijzer met hoofdakte heeft. •De heer Doekes kan zich met beide voorstellen vol komen vereenigen. Het beoogd een tweeledig doel, ten eerste loon voor gedane werkzaamheden, ten tweede een toeslag voor het dure leven. Allen zyn er voor de voorgestelde gratificatiën te verleenen. Besloten wordt uit den post van onvoorziene uitgaven te betalen f 10, die uitbetaald zijn aan den heer T. de Jong voor geleverde consumptie tijdens het geven van proefles. In een der voorlaatste raadsvergadering is besloten een post van f 40, die uitgegeven is, doch ook weer terug ontvangen wordt, te betalen uit den post van onvoorziene uitgaven. Ged. Staten wenschen hier een suppletoire begrooting voor te zien opgemaakt. Hiertoe wordt besloten, terwijl er tevens zal worden bijgevoegd een bedrag van f 200, wat over eenig tijdsverloop aan militairen is uitbetaald, doch wat niet van het Rijk terug ontvangen wordt. Tevens wordt vastgesteld een post van f 30 in af- en overschrijving, welk bedrag meer moest worden betaald voor verpleging van een krankzinnige. Hierna wordt voorgeleden een schrijven rtn den •''«fricts-schoolcpzier.er in verhand met het plaatsen van orivatenibij de school te Dirkshorn e* h* bijhouwen van een lokaal te Waarland. De schoolopziener deelt daarin mee, dat om uitvoering te geven aan het, ge noemde in het desbetreffend Koninklijk Besluit, de in gezonden plannen van den Raad geheel onvoldoende Het builen plaatsen van privaten wordt in het belang van de gezondheid van het kind niet cewenscht geacht. Als de Raad op 4jn standpunt blyit staan, zal fle ministeriëele beslissing worden ingeroepen. Het bijbou wen van een lokaal in het "Waarland is dringend noodig. In ieen lokaal ontvangen 60 leerlingen onderwijs en er mogen er hoogstens 5ö zijn. B. en W. zijn van oordeel, dat het ingenomen standpunt moet blijven gehandhaafd en Ve desnoods een minlsteriëele beslissing moeten afwachten. Wanneer we de privaten in de school plaat sen, zal zeer zeker de toestand slechter worden en met het hoofd der school te Waarland is overleg gepleegd, zegt de voorzitter, omi eeh 4- a 5-tal leerlingen uit be doelde klas in zijn klas over te brengen. Eerst sputterde hij wel wat tegen, doch hij was cr toch ook van over tuigd, 'dat bijbouwen van een lokaal niet gewenscht is. Van bevoegde zijde, zegt de voorzitter, heb ik verno men, dat het bouwen van een bijzondere school wérke lijk nog lang niet van de lucht is. Wed zal het in 't belang van die la 5 kinderen beter zijn, dat ze in hun igen lokaal blijven, doch het kan niet anders. Allen vinden het uitstekend, den schoolopziener in dezen geest tc antwoorden. De voorzitter zegt verder nog, het vreemd te vinden dat volgens hel raadsverslag van Nieuwe Niedorp, voor komende in de Schager Courant, daar de privaten wel over. de sloot mogen staan, verder dat in een der .".cholsn te Nieuwe Niedorp het volgens de plannen van den schoolopziener een ideaal-toestand is, doch het daar soms, volgens een later bericht, lang niet vrij van reuk is. Hierna sluit de voorzitter met dank voor de mede werking in deze vergadering en in het afgeloopen jaar de vergadering. Zijt gij even gezond als de vrouw van het platteland? Z\j betojjst u, dat vrouwen even gezond kunnen m$n als mannen, als zij willen, Indien vrouwen in het algemeen niet zoo sterk zijn als mannen, is dit dan niet, gmdat zij te lang weufken, zich te veel zorgen maken en niet voldoende ontspan ning krijgen? In sommige streken op het platteland, waar de vrou wen het werk buitenshuis der mannen doen en losse kleeding dragen, zijn het beelden van gezondheid. Een eenvoudige leefwijze verzekert gezonde nlérén, volkomen zuivering van het bloed en geen uiinezuur kwalen. Urinezuur -in het bloed ('als gevolg van ver zwakte nieren) veroorzaakt rugpijn, rheumatische en zenuwkwalen, hoofdpijn, duizeligheid, moedeloosheid, waterstoornissen en gevaar voor niergruis, waterzucht en nierontsteking. Als gij reden hebt om uw nieren te verdenken, f?bruik dan FosteFs Rugpijn Nieren Pillen. Zij heb- en duizende vrouwen geholpen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben een verzach tende, versterkende en opwekkende werking op zwakke nieren, en voeren deze zachtjes tot gezondheid en werk zaamheid terug. Zij helpen haar om het overvloedige urinezuur af te voeren evenals het overtollige water bij waterzucht. Zij dienen alleen voor nier- en blaaskwa- len en werken niet op de ingewanden. Om beter te worden en te blijven is het aanbevelens waardig om iederen dag uw huiselijk werk een poosje te laten liggen en een opwekkende wandeling te maken. Drink water, eet eenvoudig voedsel en slaap voldoende. Een betere gezondheid maakt u een betere moeder of vrouw. Te Schagen verkrijgbaar bij J Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst van po twissel a fl .75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Dirk, zoon van Pieter Wiedijk en van Elisabeth Bakker. Aviaantje, dochter van Juriaan Jonker en Trijntje de Graaf. Arie Izaak, zoon van Pieter van der Veer en van Maria N'iewland. Overleden: Hendrik Meijer, oud 47 jaren, ongehuwd. Peirus Huiberls, oud 82 jaren, weduwnaar van Trijntje Dekker. gemeente hoogwoud. Ingeschreven van 1—15 December 1915. Geboren: Gerrit, z. v. Pieter Bossen en Elfcabeth Koorn. Simon Matthijs, z. v. Jacob Kort en Aafje Langereis. Onderbouwd, Gerouwd en Overleden: Geene. bevalt op den duur het best! Belas! zich met bef koopen en verkoopen vin Huizen en Landerijen; het plaatsen van gelden op hypotheek; het opmaken van Inventarissen, Successie-memoriBn, Boedelscheidingen, Huur contracten en alle andere onderhandeche aclen. Ken gevoel van loomheid en voor durende ver moeidheid kan sioh van ons moester maken en lykt het alsof dit ona niet wil verlaten. Om dore loomheid te overwinnen, moer men zorgen voor gezond bloed, dat men verkn gen kun door 't gebruik vun MIJNHARDT's Eiwitstaai. Dit geeft in betrekkelijk korten Jyd een# flink hoeveelheid geed, gezond bloed, d«t u frisache levenakrsehtenzal toeveeren Tt Schagen D. Wit, Noord 19, te Kelhera H. Kaper, te SI. Maartensbrug Jn. Sleutel, J. Doorn, te St. Maarlensvlol- brug A. do Boer, te 'f Zand Tosselaar, te Anna Paulewna P. Govera, te Dirkshorn Jb. 8mi', te Oudetluis A. Muntje- werf, te Breezand G. Borst, te St- Maarlen P. Bronder, 0. de Vries en G. Dekker, Groenveld, te Lnljewinkel Wed. W Fineer, te Barsingerhorn 0. v. Stipriaan, te Keinsmer- brug H. Peetoom, te Wieringerv/aard ïJ. Visser, te Scha- gerbrug J. C. Koesen, te Oude Niedorp Wed. W. 8emeins, Verlaat, te Oudkarspel H. van Ree, te Hippolytushooef K. Raseh, te de Haukes (Wieringen) Wed. C. Omis, te Ooster land K. Stadig, te Schoorl P. Duin, te Warmenhulzen A. Nannes, te Nieuwe Niedorp J. Korter, Drog. „Het Roode Kruis" en in 't groot bjj G. Haagen, Kanaalweg 147, Helder. Hoeden. Wegens vergevorderd Seizoen vermindering van prijzen. Aanbevelend, Opgericht 1 Januari 1818. Heerengracht 504. Breedstraat. SAFE-DEPOSIT. AGENTSCHAP: Opgericht 1858. LMaatschappelijk kapitaal f5.000.000. Reservefonds f808.000 Waarvan uitgegeven f4,000.000. Extra Reserve f 180.000' vindt IJ voor

Schager Courant | 1915 | | pagina 9