illllltl Kluis- ATTENTIE! DINSDAG 21 DECEMBER 1915. 58ste Jaargang. Jo 5715. Woensdag en Vrijdag. Vereenlging tot Bevordering der Paardenfokkerij in Nederland. SCHAGER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor en ADVÈRTENTIEM in het eerst uitkomend nummer geplaatst. Uitgevers: TRAPMAN Co. SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 8 maanden f085; per post f 1.-. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels met inbegip van bewijsno. t' 0.35, iedere regel meer|6 et. Groote lett. worden naar plaatsr. berek De Schager Courant zal deze week, met het oog op het Kerstfeest verschijnen - De Uitg Bekendmakingen. LANDSTORM-KEURING. JAARKLASSE 1916. De Burgemeester der gemeente Schaden brengt ter algemeen kennis, dat de dienstplichtigen bij depi landstorm tier jaar Klasse 1916 gelegenheid hebben, zich aan een keuring te onderwerpen bij 'den keu- ringsraad, die zitting houdt te Schagen in 't Noorti- Hollandseh Koffiehuis, op Woensdag 19 Januari 1916, voormiddags 9 uur. Het welbegrepen eigenbelang van de landstorm- plichtigen maakt bet zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o.a. omdat zij, inge val zij ongeschikt mochten, blijken nadat zij in wer kelijke®, dienst 'zijn gékémen en alsdan weder huis waarts worden gezonden, hiervan moeilijkheden kun nen ondervinden ten aandien van hun maatschappe lijke of studie-belangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daar bij voldoende van ongeschiktheid, dan 'worden zij van den dienstplicht bij den,1andstorm terstond ont slagen en staan zij niet meer bloot aan de kansom als landstormplichtige in werkelijken dienst te wor den geroepen. Wenscht een landstormplichtige bij een anderen keuringsraad het onderhoek .te ondergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbedoelden keuringsraad hean daartoe op zijn verzoek toestemming verleen,én. De landstormplichtige, die meent ongeschikt voor den dienst te zijn, heeft bovendien de gelegenheid aan den Minister van Oorlog ontslag van den dienst plicht te vtagen met overlegging van een door twee geneeskundigen afgegeven verklaring. Van deze ge legenheid kan ook gebruik maken degene, die. reedis door den keuringsraad geschikt is verklaard. De ge neeskundige verklaring moet door den Burgemeester gelegaliseerd "zijn- Is de landstormplichtige in 'het buitenland gevestigd, dan, mag da verklaring ook zijn afgegeven door twee personen, bevoegd tot uitoefe ning van de geneeskunde in het'Rijk, waar hij ge vestigd is. De verklaring moet dan evenzeer be hoorlijk gelegaliseerd zijn. De tijd, waarop de ilandstormplichtigen van de jaarklasse 1916 in werkelijken dienst zullen, moe ten komen, zal nader worden bepaald. 17 December 1916. j' f 2le Burgemeester, J. P. W. VAN DOORN. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur.. Ik verzoek u een kleine plaatsruimte in 'uw blad voor het onderstaande. Bij voorbaat mijn dank- i WANTOESTANDEN. Dat er op marktplaatsen wantoestanden beston den, dat was mij als veedrijver- lekend; maar dat er zulke schandelijke wantoestanden bestonden als die ik jl. Donderdag 16 December heb ondervonden, dat wist ik nog niet. Toen ik 's morgens om omj streeks half zes uur met tweehonderd en 'tachtig schapen te Schagen kwam, bleek mij, dat ik er gcjen hokken voor kon vinden, alhoewel meer dan drie vierde van de uitgezette' hokken nog leeg waren. Overal waar ik de hokken wilde losmaken kreeg ik te verstaan, dat ze verloot wraren. Toen ik een half uur met die schapen op de markt heb rond gescharreld, kwam ik terecht in den zoogenaamde^ kuil, de allerslechtste plaats van de 'heele markt. Ook daar bleek mij, 'dat daar nog verlote hokken waren. U moet weten, lezers, dat de schapenhokken des Woensdags verloot worden aan enkele personen, voor degenen die ze hebben besteld, omdat er een fooitje aan zit, en die het beste fooitje' geeft, krijgt de beste plaats. Of het 'op den weg van een Ge meentebestuur ligt, om het fooienstelsel te bevor deren, dat weet ik njet, maar door het Rijk is hef fooienstelsel reeds afgeschaft (zie Rijkswatersluizen, waar het ten strengste verboden is om fooien te geven of aan te nemen,) 'Toen ik aan het einde van, de markt den Marktmeester vroeg, of 'déze wantoe standen na 1 Januari ook bestaan Ibleven, kreeg ik ten antwoord, dat ik dan maar moest komen loten of bokken bestellen. Ook kreeg ik ten antwoord, da}, er zeventig vrije bokken geweest wéren, waarzoo dat weet ik niet. Als zelfs op de slechtste plaats van de markt al verlote hokken zijn, dan heeft men zefker op betere geen vrije hokken te zoeken. Het is lang niet allen veehouders en handelaren naar den zin, dat hoewel- hun drijvers des nachts donker en slecht weerd trotseeren om' met dé bees ten vroeg op de markt 'te wezen, zij altijd op de slechtste plaatsen moeten staan markten. Het is tién, ook te wenschen, dat het'gemeentebestuur van Scha gen na 1 Januari, als dit het innen van marktgel- den voor risico van de gemeente houdt, 'een einde aan dezen wantoestand maakt en de markt vrij open stelt en een ieder zijn schapen in de hokken kan jagen naar zijn goeddunken. Anders zullen veehou ders enhandelaars verplicht zijn, als zij schapen wil len markten, om hokken te bestellen en boven hun verplicht markt- en hokkengeld, 'ook nog 'n fooitje te geven, of 'anders den drijvers een bos touw mee te geven, dan kunnen zij hun schapen net als de koeien aan een touw aan de lijn markten. Zulk een toe6tand zal toch zeker niet bevorderlijk zijn voor den bloei van de markt. Nogmaals mijn dank 'voor de verleende plaats ruimte, J. GROOTES, - Veedrijver voor Koegras en Zijpe. Stolpt Schagerbrug, 20 Dec. 1915. Mijnheer de Redacteur. Reeds vaak heb ik er aan gedacht de melkprijzen, die aan de dagfabrieken betaald worden^ ereis in de eene of andere courant te ontleden en 't berichtje uit deze plaats omtrent eene uitbetaling 'van „Vila Nova'" is nu daartoe de 'naaste aanleiding. Deze fabriek betaalde uit volgens genoemd be richtje 11.34 ets. per KG. melk, maar deze prijs is niet geheel netto, immers de leveranciers moe ten voor melkvervoer 0,30 ets. per KG. melk betalen, dus de nettoprijs is 11,34 0^30 ,11.04 ets. Zetten we nu het ontleedmes verder in dit cijfer. Aan eene ,'dagfabriek brengt de. boer niet alle melk, maar houdt een gedeelte in 'den vorm van room thuis, terwijl ook door verdamping de avonds melk in gewicht verliest. Gemiddeld neemt men voor roomverlies 'en ver damping 7%, maar 'zonder overdrijving durf ik om dezen tijd van, 't jaar dit cijfer gerust op 8% stellen, dus van dë 100 KG. melk, die de boer melkt, komt slechts 92 KG. melk aan -de dagfabriek, om geslagen over alle gemolken melk, is dus de prijs niet 11,0 ets., maar' 92 x 11,04/100 '10,16 ets. per KG., waafbij dan nog de waarde det gemaakte boter komt. Tegenwoordig is 't gemiddeld vetgehalte van de volle melk,zooals ze bij ons aan de fabriek gele verd wordt, plm. 3.40-%, volgens gegevens van de kaaskeuringen kan, ik 't gehalte van de dagmelk otrn dezen tijd gemakkelijk op 2,70^ stellen, blijift a.l'zoo voor boter over 0,7% vet. (De boeren kunnen evenmin,als de fabriek, de boter uit de steenen ma ken, maar moeten, daarvoor ook botervet gebrui ken-) Stellen we nu gemakshalve botervet boter, dan krijgen, we per 100 KG. melk 0,7 KG. boter f 1.50 per KG. 105 ets.; per KG. wordt dus de kaias- prijs met 1,05 ets. verhoogd, een zoetfabriek moeit dus in bovengenoemd geval 10,16 1,05 '11,21 ets. per KG. bèta'en, ongerekend nog het véle werk en kosten, verbonden aan de boterbereieüng op de boerderij en de onkosten aan het botermarkten ver bonden, hoeveel dat bedraagt, weet elke Noordbol- landsche boer beter dan ik- Hopende, dat U 't bovenstaande eenige plaatsruim te, waardig keurt, omdat- ik 't in 't belang van dein Noordhollandschen boer acht, dat zulke cijfers in 't. ware licht gesteld worden, teekén 'ik met dank daarvoor Uw dw. Th. v. d. MEER, Dir. Goöp. Zuivelfabriek „Excel sior", Heer hugo waard. Heerhugowaard. 20 Dee. 1915. Binnenlandsch Nieuws. HLT DRAMA OP DE „NOORDZEE". Men herinnert zich het drama, voor eenige maan den geleden op de Noordzee op een Katwijkschen logger, afgespeeld, ten gevolge van een plotselingen aanval van krankzinnigheid onder de bemanning. De overlevende leden der bemanning zijn later uit En geland naar hier vervoerd en in observatie genomen met bet gevolg, dat. "Vlieland, een der opvarenden, spoedig naar het krankzinnigengesticht' Meerenbefg werd vervoerd, terwijl acht andere leden der beman ning in voorloopige bewaring werden gehouden. De instructie in deze zaak is thans gesloten. 'Ook 'voor deze 'acht personen, heeft de officier van justitie buiten vex-volgingstelling gevorderd '.en plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van een jaar. j MIERINGEN. Kerkeraad en Kiescollege der Ned. Herv. kerk {e Oosterland c-a, beriepen tot leeraar dier gemeente den heer G. B.Kruisinga, candidaat tot den H. D. tei Scheëmda. r W LERINGEN. Voor rekening van 23 leden ('t Oosterdeel) on zer onder afdeel ing der V.P.N. werden jl. Vrijdag op de Amsterdamsche eierenveiling geveild '470 kipeie ren, 16 een|deieren, 19 stuks pluimvee en 4 konijnen. De hiervoor verkregen 'prijzen waren zeer goed en als volgt: kipeieren f 9 en eendeieren f 8.50 peir 100 stuks. Pluimvee van f 0.94 tot en met f 1.30 per stuk en konijnen van f 0.85 tot en met f 1.50 per stuK. Aan schoon geld ztillen de leden., voor de kip- eieren per kilo ontvangen f 1.40 en'voor de eend- eieren 8 cent per stuk. Handel vlug me!t veel vraag. WIERINGEN. Uitslag openbare verkooping ten verzoeke van'de erven van wijlen den, heer Hendrik Veirgat, in hotel Lont te Hippoltushoef. 1. Huis en erf, groot 56.70 A.; 2. Land benoorden het huis, groot 33.30 A.; 3. Verdronken1 lapd, groot 44.40 A.; 4. Zouiiand, groot 47.30 A. Gecombineerd l4, kooper de heer C. Lont voor f 3963. 5. Bos bij de Kooi, groot 35.4i0 A., kooper de hoer D. Koorn voor f 300. 6. Land op Noordburen, groot 19.50 A., koopen de heer A. Kooi voor f 445. NIEDORPER KOGGE STRIJKMOLENS. De heer K. de Moor te N. Niedorp is herbenoemd tot Heemraad bij de Niedorp er Kogge Strijkmolen^. EIEREN. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek han de N. Crt.: De maatregel der regeering, om voor den 'uitvoer van eieren geen, consenten meer te verleenen, heeft op den prijs der eieren gunstig gewerkt. Was de prijs drie weken geleden nog 82 cent per pond, thans is hij reeds gedaald tot 65 cent, zoodat we langza merhand komen aan den normalen prijs van 58 cent per pond, die in de laatste jaren otm dezen tijd ge vraagd wordt. Naar ons wordt verzekerd, is eT op het oogenblik een groote voorraad eieren beschik baar. DE HOOFDREDACTEUR VAN „DE TELEGRAAF" Naar wij vernemen is het Openhaar Minister ia in hooger beroep gegaan, van het vrijsprekend von nis, door de rechtbank Dinsdag jl. gewezen in tie zaak tegen den hoofdredacteur van „De Telegraaf", wien, overtreding van art. 100 IW. v. Str. was ten laste gelegd. I Het O. M. had zes maanden gevangenisstraf ge- eischt. EEN MUISJE MET EEN STAART Het is gebeurd in het dorp Tegelen. Eindelijk had den de liefhebbers van een pretje er weer eens een ontdëkt, die wel graag ihet smokkelen wilde leeren. Lustig haddein, ze de smokkelriuiten laten rammelen, om hem 'dol belust te maken op 'een mooien slag. 't Ging al heel gemakkelijk. Uit de loods van een pa®nenbakkerij ^et klaarstaande vrachtje weghalen, den weg oversteken, dan dWars de spoorlijn over en daar den zak aan, den kant klaar leggen. 23 Mark was er mee te verdienen. Wie, die het spel niet doorzag, zou niet zwichten voor zoo'n' aanbod. En 't was nog wel 'ne Pruus, die er op inging, 'n,e Pruus die altijd schimpfte op dè 'dummen Hollan der. Op het afgesproken 'uur was hij present. De ka meraden hielpen hem den zak rijst op de schouders tillen; 'zand zat er in. Zelf pakten 'ze ook een zak rijst; strooisel en kaf was het. Toen, schoven ze behoedzaam in 't pikdonker den 'weg over naar de spoorlijn. Maar natuurlijk, "t was 'direct mis. Daar klonk al het bevel door de stilte: Halt!Amb tenaren!.... En he* hollen begon....'langs de lijn, éen veldweg op, dwa-s door de beek, over veld én ak ker, Tot de stakker doodop, 'met de tong uit de keel, in de armen liep van een militaire patrouille. Er hielp niets aan. De militairen stelden hun eiscih: zes gulden dokken, |of ze brachten hem de grens ovejr n,aar Pruisen. Met 3% gulden stelden 'ze zich ten slotte tevreden. Voor een eerste Smokkelles niet te duur. Maar het slachtoffer schijnt bemerkt te hebben, dat hij er in was geloopen. En- er volgde een aan klacht bij de politie wegens afpersing. Wel werd het geld daarop spoedig teruggegeven, maar de mare chaussees en de militaire superieuren zijn reeds hun onderzoek begonn,en. Men is .benieuwd naar den af loop. Misschien heeft de PrUus npg gelijk met z'n schimpfen op die dummen Hollander.' VERDUISTERING VAN f 5000. Bij een firma op de Gedempte Botersloot te Rot terdam is in den loop van de laatste twee of drie jaren voor een bedrag van ongeveer f 5000 aan geld verduisterd. De dader, een 19-jarige kantoorbedien de, beeft, zich bij de politie gemeld, toen hij be greep, dat de verduisteringen aan het licht zouden komen. In zijn bezit had hij nog ruim f 300. Hij heeft de verduisteringen, gepleegd door het afgeven en innen van kwitanties, die hij per ordeT toekende. OPROEPING LANDSTORMPLICHTIGEN 1912 EN 1916. In, de verschenen Memorie van Antwoord over 'de Oorlogsbegrooting deelt minister Bosboom mede, dat het eerste .'gedeelte van de landstormlichting 1912 (dat zijn dus de vrijgestelden en, vrijgeloten van dé militielichting 1912) zal worden opgeroepen tegen begin Februari en het tweede gedeelte vermoedelijk tegn einde Maart van het volgende jaar. De land stormlichting 1916 zal eerst in den volgenden zomer onder de wapenen worden, geroepen. Ook tieelt dè minister mede, dat het onmogelijk is, de oudste lich ting van de bereden korpsen naar huis te zendién. EEN DUITSCH SOLDAAT IN THORN (L.). Op Dinsdag 7 December arriveerde een der in 't Belgische grensdorp Kessenich in garnizoen liggen de soldaten (een Duitscher alzoo) in uniform aan'de wacht der Hollandsche soldaten te Thorn. De Duitscher yroeg en verkreeg vain den wacht commandant verlof om !in Thorn levensmiddelen to koopen. De wachtcommandant gaf den Duitscher een Hollandschen soldaat mede, die den Duitscher op ziji wandeling door het dorp Thorn vergezelde. Deze kocht vreschillende levensmiddelen, o.m. spek. H'et is te begrijpen, dat de aankomst van tien Duitscher in het dorp heel .wat consternatie veroorzaakte. Een groepje kinderen, schreeuwde luid: „een Pruis, een Pruis." Het is onbegrijpelijk, dat deze Duitscher in uni form gekleed, niet werd geïnterneerd. Beladen met de door hem gekochte levensmiddelen en vergezeld van den Hollandschen soldaat, keefde hij ongemoeid over de grens terug. Honderdén inwoners van Thorn kunnen dit feit constateer en. Tel. W ARMENHUIZEN. Zondagavond jl. hebben, de Wognummers hunne gaven ten beste gegeven in de Herv. Kerk alhier. Zoowel uit' den omtrek als van de 'plaats, waren zte opgekomen, zij die .al meermalen „Jacob Kwast" hadden gehoord en anderen, die zoo gaarne naar )dit beroemde zangkoor wilden, luisteren. Er was dan odk zoo goed als geen plaats onbezet in hot ruime kerkgebouw. Dat er Iwas genoten, kon men hooreïi aan de gesprekken, bij het verlaten der kerk. De heer Ds. Ot-erdoom bracht in een kort en hartelijk woord dank aan den heer 'Directeur en 't gezelschap zangeressen en zangers, voor 't sohoone, door hen vertolkt, én sprak zijn voldoening uit, dat zoovelen ook hier in de gelegenheid 'waren gestelti te genieten van de zeldzame 'gaven dér „Wognum mers". Afdeelina NOORD-HOLLAND. De voorzitter, de heer J. H. M. Evelein, opent met een woord rvan welkom de vergadering, dit apart "ichtend tot de heeren Heidema en Olie. Daarna leest de secretaris, de heer J. J. de Boer, de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Uit de 'mededeeüingen bleék, dat de voorjaarskeu ring van hengsten, zal gehouden worden te 'Hoofd dorp op 1 Maart 1916 en de centrafle keuring op den volgenden dag. Ingekomen stukken en mededeélingen gaven geen aanleiding tot bespreking en werd overgegaan tot benoeming van een commissie tot het nazien tier rekening van de afdeeling over 1915. Benoemd wer den de heeren: B. Biesheuvel Az., C. Dz. Rezchnan, en A. Colijn; tot plaatsvervangers de heeren J. van Gulpen, Jb. Biesheuvel'en C. Stoop. Tqt plaatsvervangend lid der Stamboekjury 'werd met algemeene stemmen benoemd 'de heer G. Cos- termans te Eist. Vooraf werd nog besproken de wen- schelijkheid om iemand Niit de provincie te benoe men, maar werd dit algemeen ongewenscht geacht, omdat deze personen direct of indirect bij de keu ringen belang kunnen hebben. De heer J. H. M. Evelein wordt daarna met al gemeene instemming herkozen tot commissaris van, het Hoofdbestuur der Nationale Vereeniging. De begrooting wordt vervolgens ongewijzigd goed gekeurd op f 2094.49 in ontvangst en uitgaaf. De heer Commandeur, Wogmeer, beklaagt zich dat hem, nadat zijn hengst was afgekeurd, voor 'n nieuw aangékochten hengst, 'n extra-keuring is "ge weigerd. Waar, zegt spr., liet Rijk zijn hengst had afgekeurd, had men hem toch alle. gelegenheid moe*- ten geven om een nieuwen hengst daarvoor in de plaats te kunnen stellen. Spr. had 'een "hengst uit Drenthe willen koopen, die daar iwas goedgekeurd en had door de extra-keuring de zekerheid willen hebben, dat deze hengst ook in Noordholland goed was. Dit is hem nu onmogelijk gemaakt. En spr. verbindt hieraan do vraag of het niet kan, dat een hengst, in, één provincie goedgekeurd,niet meer be hoeft te worden, gekeurd in een andere proviincie» De heër Heidema zegt tot spreker, dat do ge weigerde herkeuring alleen berust bij de algemeene keuringscommissie. Na de voorjaarskeuring wordt steeds extra-keuring toegestaan, maar na de na jaarskeuring niet en dit wordt nagelaten, om do fin,anciëele gevolgen. De fokkers betalen f 50 voor een extra-keuring, maar dit bedrag !is niet vol-' doende. En 'wat het tweede punt betreft, verwijst spr. naar bet ontwerp-wet op de Paardenfokkerij, waar met den wensch van den -heer 'Commandeer rekening is gehouden- De Stamboekjury keurt de hengsten en deze zijn gekozen 'door de leden der afdeeling zelf,-'en nu is het beginsel daarin neerge legd, dat deze jury's keuren voor het terrein waar op dit Stamboek zich beweeg^ Dus: éen hengst in Noordholland goedgekeurd, zal 'goedgekeurd zijn, voor 6 provincies, omdat NoordhoUand is aangeslo ten, bij Utrecht, Zuidholland, Brabant, Gelderland ca Overijsel, terwijl Groningen, Friesland en Drenthe n,og op zichzelf zijn. De heer Olie wijst er op, dat "het practisch een eisch is om na de najaarskeuring geen extra-keu ringen te houden,, te veel als bij 'nieuwe aankoopen die extra-keuringen zouden, worden aangevraagd» wat den heer Jb. Kaan de opmerking doët maken, dat het voor de fokkerij toch wel van belang is, dat in de hand 'wordt gewerkt het kunnen aankoopen van hengsten in het najaar, wanneer deze goed koop er kunnen worden, aangekocht. Daartoe kun nen de extra-keuringen na de najaarékeuring 'mee werken. Voorzitter belooft, 'dat deze zaak in de Regelings commissie zal worden ter sprake gebracht. Als het zou worden toegestaan, zou het wel kunnen zijn, dat alle kosten aan extra-keuringen verbonden, door de belanghebbenden zouden moeten'worden gedra gen. De heer Olie wijst er op, hoe de Minister-Prési dent in de Tweede Kamer den wensch heeft geuit, om thans té doen alsof we in normale tijden leef den. Dit geeft spr. aanleiding 'om voor te stellen, dat de afdeeling een adres naar den Minister zendt, om allen spoed te maken met de 'behandeling van het ontwerp-Paarden,wet. Allen voor. Do heer Heidema deelt mee, dat net Hoofdbe stuur reeds zulk een adres naar. 'den Minister heeft gezonden. Spr. acht het goed, (dat ook de afdeeling zelfstandig aandringt. De heer Van den Heuvel bepleit de wenschélijk- heid, dat de premiën van f 30Cf voor merrien steeds zullen worden uitgekeerd. Voorzitter belooft behandeling dezer vraag 'in do Regelingscommissie. De heer A. Colijn jwil voor merriën die geprimeerd worden'de verplichting op leggen, dat zij mak zijn 'en in tuig gaan. Voorzitter zegt, dat de Regelings-Gommissie deze. bepaling al reeds heeft vastgesteld. De heer Commandeur /bepleit het terugkeeren tot de hengstenkeuringen, op drie plaatsen in de pro vincie en met de centraliseering te breken. Voorzitter acht dit laatste juist hoodig voor on derlinge vergelijking, er op wijzend, dat de meest© hengstenhouders in het Zuiden der provincie' wonen, dèar dus ook de centrale keuring plaats heeft De heer Olie zegt, aan de hand van de geschie denis dezer zaak, dat de fokkers 'zelf die central© keuring hebben gewild en dat heit, gezien het feit, da* 80 90% der fokkers in het Zuiden wonen. Hoofddorp de aangewezen *plaats is. Spr. zou voor hengsten uit het Noorden, die niet geprimeerd wor den, reductie willen verleenen-.op den marktprijs. Dit laatste idee belooft veorfcitter in de Regelings-Cöm- missie te zullen bespreken." Hierna sluiting. Gemengd Nieuws. 533 PAARDEN VERDRONKEN. New-York, 18 December. Gisteren zonk op de Northriver plotseling een lichter 'met 533 paarden, welke werden overgeladen in ,een stoomschip. De paarden verdronken. De politie stelt een onderzoek in. Het is mogelijk, dat de lichter door Duitscherb, die er gaten in geboord hebben, 'tot zinken is ge bracht. Het ongeval had plaats bij dezelfde pier waar onlangs in een schip met een lading suiker, door een bom brand is ontstaan. DUITSCHE SCHEPEN IN DEN GROND GE - BOORD. Uit Berlijn. Op 17 December, 's 'namiddags, zijn de kleine kruiser „Bremen" en leen 'der torpedo- nooten, die hem begeleidde, in het oostélijk gedeelte van de.Oostzee door een onderzeer in den grond ge boord. Een groot deel der bemanning 'is gered.

Schager Courant | 1915 | | pagina 1