Schoger Caurant RAAD VAN SCHAGEN. TWEEDE BLAD. Vrijdag 24 December 1915. 58ste Jaargang No. 5717. Vergadering van den Raad van Schagen, gehou den op Woensdag 22 Decetmber 1915, 's yoortouddags 10 uur. Voorzitter de heer Jhfc. J. P. W. van Doem, Burgemeester; secretaris de heer A. C. Roggeveen. Allen aanwezig. Voorzitter opent de vergadering, waarna de 'no tulen worden gelezen en Igoodgekeurd. Voorzitter doet de volgende mededeelingen: Inge tomen is een schrijven van Ged. Staten, waar bij goedgekeurd is teruggekomen de geoneenterelke- ning dienst 1914. De koopman Isaëk de 'Vries verzocht te woyden benoemd als schatter voor de roerende goederen. Wordt, als ingekomen na het beleggen dezer verga dering gesteld in handen van B. rn W. Vanmorgen is ingekomen \an den heer P. Bakker van de Blokhuizen, pachter der schapenhokken al hier, ;en schrijven, waarin hij ter overname 'aan biedt 150 hokketouwtjes (2tt cent per stuk kosten- den pri.'8) en een wagen voor f 10. Het aantal scha pen, t»ier in, Novo-mber en December aangevoerd, was gf ing. De schade van adressant was niet ge ring. Mede gesteM ir 'handen van B. en W. ter fine van afdoening. Ingekomen is een schrijven, gericht aan B. en W. (moest zijn aan den Raad), waarin ontheffing Bouw verordening word* gevraagd door gebroeders helle man en wel ten opzichte van de bepaling, dal open moet blijven voor open erf. Advies van de Ge zondheidscommissie alhier 'is ingewonnen. B. en W. stellen voor, ontheffing te verleen en. Alten 'voor. De atdeeling Schagen van den Nederlandschen Ty pografenbond vraagt in een adres, .bij de aanbeste ding van het gemeente-drukwerk de 'gunning te doen ai'een aan de patroons, aangesloten bij den Bond van Boekdrukkerijen,'en aan die patroons in de gemeente Schagen de voorkeur te geven bij niet te groot prijsvercehil Een ^memorie van toelichting gaat hierbij. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken en, alleen met bet slot eventueel' rekening te houden. De heer Trapman zegt: Tegen het eerste gedeel te héb ik geen bezwaar en zou ik er voor zijn daar op goedgunstig te beschikken. Met het tweede ge deelte kan ik mi.' njet vereenigen en zie ik het riut er niet van in, om dergelijke bepalingen te maken bij aanbesteding, 't Is njet goed aanbesteding onder beperkende bepalingen te hebben. Ik 'vind dat alle inschrijvers met dezelfde maat moeten worden ge meten. Voorzitter: B. en W. meenden, datals er een gé- ring verschil is, dan de ingezetenen der ge(meen,te misschien een streepje voor mochten hebben. Do heer Trapman: Er zijn hier 4 drukkerijen. Die van mijzelve valt er buiten, daar ik als raads lid geen drukwerk aan de gemeente zou mogen le veren. Resten nog 3, waarvan, 2 uitvallen, aangezien zij niet op eigen inrichting hpt vereischte werk kunnen, maken. Zij zullen dus't werk moeten laten'maken bui ten de gemeente Daar kan niet op slaan het laat ste gedeelte van het verzoek. Er schiet er dUs 'één over. En om nu voorrecht tel'geiven aan één inwo ner, hij gering prijsverschil, is niet de weg. Voorè.1 nie*, omdat hier niet geldt "t motief bov oor de el en van ingezetenen dor gemeente. Deze ingezetene toch is niet degene die direct de voordeelen geniet van die zaak, daar hij er als ondergeschikt* in werkzaam is. De voordeelen zouden, komen aan dieheeiendie hier irtgeven een Predikbeurtenblad. Ik moet ont raden om in te gaan op het tweede gedeelte van het verzoek. Het is niet de weg om gemeentegeld, hoe wienig misschien ook, te 'storten in de kas van die personen, die zich bezig houden met het propageeren van een of andere geloofsovertuiging.! On anderen onder onze ingezetenen, wier opvatting of geloof daarmede in strijd is, daaraan mede te laten betalen, ligt niet op onzen weg. Ik stel voor, zegt de heer Trapman, om dit verzoek voor 'kennisgeving aan to nemen. Do hoer Koster verklaart de meening van den he» 'rapman volkomen te onderschrijven. Als we willen doen wat het adres aangeeft, dan zouden we to' plaatselijke aanbesteding frnoeten komen, doch dat zou ik ook niet goedvinden. Bij stemming ever het voorstel-Trapman wordt dit wet t stemmen voor aangenomen. Tegen de hee- ren Hopman en Buis. Mej. 1.. Atema vraagt op uitdrukke'ijk bevel ven hanr geneesheer ontslag als onderwijzeres in hand werken. Voorzitter zcgl, dat B. en W. voorstalen, haar eervol ontslag to verleenen n et ingang' van i Januari a.s., onder dankzegging voor de door haar gedurende ruim 3i' jaren aan de gemeente bewezen diensten in haar nuttigen iwerkkring. Allen voor. Aan de orde is benoeming leden van de commissie voor h. Rietbosch. Benoemd wor'en de heeren J. Schuorl en K. Blaauboer, die het beiden aannemen (de laaiste na eenige bedenking ten aanzien van 't vueren der administratie). Volgt benoeming leden gascommissie. Voorzitter zegt, dat B. en, W. nu den, tijd gekomen achten om weer een gascommissie te benoemen. Benoemd wordt eerst de heer Trapman, die even bedenktijd vraagt en verkrijgt ten opzichte van al- of niet-aanneming. Wordt overgegaan tot stemming voor een tweede lid dtr gascommissie. Wordt benoemd de heer Kos ter. liij bedankt. De lieer Trapman spreekt 'zich nu uit en zegt op den uitslag dezer stemming te hebben gewacht. Spr. wil niet in bijzonderheden treden over wat in ge heime zitting is besproken, maar daar waren aan de orde voorstellen betreffende het beheer en de leiding der gasfabriek. De groote meerderheid heeft die voorstellen niet geaccepteerd en zoodoende dé verantwoordelijkheid aanvaard van den toestand daar En nu vindt spr. het hoogst bevreemdend, dat men- schen, die de voorstellen tot verbetering niet wil- len aanvaarden, nu dengeoe benoemen, wiens voor stellen zij hebben yerworpen en als 't ware hem n.u aanwijzen, om het zaakje op te knappen, zichzelf ont trekkend aan de verantwoorde!ijkhid die feitelijk op hen rust. 't Is wei eigenaardig, die redeneering van: „Wat jij wil, aanvaard ik niet, maar het werk, dat or aan vastzit, gun ik je van harte!...." Ik vatl mijn plicht als raadslid zoodanig op, dat ik ook zjal doen, wat niet aangenaam is en ik zal de benoeming tóch aannemen. En dan hoop ik de functie te vervullen tot tevredenheid van hen, die mij nu zulk een groot vertrouwen hebben gegeven. Nu vo'gt de benoeming van een tweede lid der gascommissie, met als uitslag, dat de heeren MeUrs en Snel ieder 5 stommen krijgen. Volgt opnieuw stemming. De heer 'Meurs wordt benoemd, doch bedankt, zeggende: ik hen jaren lang er in geweest, ik heb bedankt, om een ander in de gelegenheid te stellen, er in te komen en nu ben ik ntot van plan zitting in de commissie te 'nemen. Alweer stemming. Nu wordt benoemd do héér Snel. Hij bedankt, veronderstellende, dat voorzitter hem we' zal excuseeren, dat hij 't niet aanneemt. Vcigt nogmaals stemming, Iwaarbij de heer v. d. Kamp wordt gekozen. En deze neen i bet 'aan. Aan de orde is het voorstel tot 'het doen rooien van hoornen langs den Stationsweg, wat doot B. en W. zoowel voor den toestand van den weg als voor dien van de boomen heilzfoam wordt geacht. De be doeling ie, om den anderen een boom te doen weg- rooien. Voorzitter zegt, uit (deskundige ivoorlichting te kunnen meedeelen, dat de afstand tusschen d> boo men minstens 7 M. en liefst 10 M. behoort te zijn. En hier is die 'hans slechts 5 Meter. De heer Boekei kan wel met B. en W.'s voorstel meegaan, om om den anderen een boom weg te rooten, maar bij omgewaaide boomen was geble ken, dat zij te weinig diepte in den grond hebben. Oorzaak daarvan is te vochtige grond. Dit kan door draaineering aan da 'laagste zijde van den weg worden verholpen. Voorzitter zal hiervan gaarne nota 'nomen. B en W.'s voorstel wordt hierop aangenomen. Volgt voorstel van'B. en W. met betrekking tot verbetering van de Roggeveenstraat e.q. aankoop terrein en geldleening. Voorzitter zegt, dat het geen onbekendheid is, dat hiar ee.n straat en een weg zijn, waarop de gemeen te m t trotsch behoeft 'to zijn. Getracht wordt de zen weg te verbeteren. B. en W. hebben Verbete ring geprobeerd in den loop van dit jaar en er in een vorige vergadering op gewezen, maar de resul taten zijn niet van dien aard, dat B. en W. meen den er verder op in te kunnen gaan. B. en W. heb ben conferentie gehad met eigenaren en belangheb benden. Velen zijn er die bijdrage aan verbetering wjlle-i geven. De gemeente zal 6r ook haar offer aan moeten geven. Deze weg moet worden doorgetrok ken naar de Landbouwstraat. Dat is een productief belang. Bij 'raming zal beharding, "bestrating 'en rioleering f 3100 kosten. De particulieren zullen hier van f 1195 bijdragen, waaronder f 195 aan toege zegd renteloos voorschot is. Ongeveer een kleine tweeduizend gulden komen alzoo voor rekening on zer gemeente. B. en W. achten het dermate een gé- meëntëbélang, dat zij vinden, dat tot deze verbete ringen moet worden overgegaan met hulp deir ge meente. Maar behalve de verbetering dezer straat zal de gemeente van de heeren Overtoom overnemen een paar stukjes grond aan. beide zijden der Rogge veen straat, die voor den bouw der nieuwe school niet van belang ontbloot 'zijn. Aan den aankoop van terrein door de gemeente zit nog een 'andere kwestie vast en wel de 'riolee ring. Evenwijdig aan, de Roggeveenstraat loopt een sloot, die in, een hoek loopt achter het Oudeman nenhuis en achter de percelen van de heeren, Over toom en de dames Waterman 'en Konjjn. Die sloot zal moeten, worden gedempt en gedeeltelijk moeten de riolen daarin komen. De kosten van rioleering zullen worden gedragen door de eigenaren dier per- ceelen, terwijl de demping gedeeltelijk op kosten der eigenaren en gedeeltelijk top kosten der gemeente (als eigenaresse der jsloot) zal plaats vinden. Het riool zal dan u\tlooi)en op het riool in 'de Rogge- veenstraat en zoo uitloopen, op het riool in de Lamdi- bouwdwarsstraat. Nu zullen de kosten van verbetering Roggeveen- straat, kosten van aankoop en kosten van dé döm- ping der sloot, benevens eenige erfscheidingen, voor de gemeente in totaal komen op f 4100. Mocht de Raad hiertoe besluiten, dan tot dit be drag een geldleening aan'te gaan, dan zal zulk9 ge schieden tegen ten hoogste 5% rente, Jaarlijks 400 gulden af te lossen, de eerste aflossing in 1917- De heer Koster zegt, met belangstelling te heb ben geluisterd en zeer te waardeeren, B. en W.'s arbeid in deze, die in het belang der gemeente is geweest en 'waarvoor spr. hulde brengt. 'Spr. ver klaart zich voor het voorstel van 'B. en W. Voorzitter voegt nog aan, zijn mededeelingen toe, dat het gedeelte 'bouwterrein dat de gemeente zou kunnen krijgen, ruim 530 vierk. meter is. Een bij- voorwaurde der heeren Overtoom zal zijn, dat het oouwterrein loopend naar den Stationsweg, met 2 Meter zal moeten worden verbreed om productief te zijn als bouwterrein, dit is bijna geheel sloot. Voorzitter heeft den indruk gekregen, dat het struikelblok in deze dan is verdwenen en dat de heeren Overtoom wel genegen zullen zijn, om te gaan bouwen. De heer Trapman is het ook 'volkomen eens mét het voorstel van B. en.;W. en brengt ook hulde en dank aan hen. 'C Is niet gemakkelijk, bij zooveel belangen tot één inzicht te komen. ,Ik wil echter niet verhelen, vervolgt de heer Trapman, dat de opoffering voor de gemeente niet gering is, maar het is een 'groot belang, die uitbreiding en verbete ring van deze straat, mede ook in verband met den sohoolbouw. 't Werk van B. en W. in deze is tce te juichen en ik hoop, dat de Raad het voorstel ook zal aannemen,. Voorzitter betuigt zich erkentelijk voor wat ide heeren aan het adres van B. en W. zeggen. De Raad vindt vervolgens algemeen goed 't voor ste' van B. en W. om over te gaan tot verle,tering der Roggeveen straat, doortrekken tot Landbouw- dwarsstraat, aankoop terrein en aangaan van een geldleening. Volgt voorstel tot wijziging der verordening, rege lende jaarwedden onderwjziend personeel. De wijziging en aanvfulling van sub 4 met betrek king tot toekenning van Telooning voor akten, bijv voor schoonschrijven erf teekenen, enz., wordt door den Raad algemeen goedgevonden. Aan de orde is nu benoeming gemeentewerklieden. Eerst is benoeming straatmaker 'aar, de beurt. Voorzitter vraagt of de heeren er zich mede kun nen vereenigen om C. Rentenaar weer "als zoodanig voor 1 jaar te benoemen? Door den heer Trapman wordt een bespreking ingeleid of een vaste aanstelling niet meer wen- schelijk is, in 't belang van, den, te benoemen werk man, èn van, de gemeente, met het oog op Hielt pensioen. Aangevoerd wordt bet bezwaar, dat nog niet gebleken is, wegens 'de mobilisatie, of de tijde lijk benoemde een, bekwaam vakman is, maar 'd'e indruk van den man is wel een gunstige. De heer Trapman stelt tenslotte voor, den straat- maker voor vast als gemeentelijk straatmaker te benoemen. IWordt zonder stëmming aangenomen. Aan de orde is benoeming gemeentelijk timmer man. B. en W. stellen voor: benoeming voor één jaar. Voordracht- 1. J'. Klerk te Epe; 2. L. den Ou den te Broek in Waterland. De Raad gaat in co mité-generaal. Na heropening wordt de heer Klerk met '11 stem men benoemd. Volgt voorstel tot aanvulling der Algemeen© Po litieverordening, waarbij wordt opgenomen 'n reeks van artikelen in verband met het genomen besftiit tot toezicht op de winning en verkoop der melk. De Gezondheidscommissie heeft advies uitgebracht. B. en W. stellen voor tot vaststelling over te gaan. Daartoe wordt met algeoneene stemmen besloten. Nu komt in bespreking het voorstel van B. en W. tot benoeming van een tijdelijken ambtenaar ter secretarie 'op een salaris van f 60 per maand (we gens overstelping van werk 'ter secretarie). Voorzitter wijst hierbi- op het vele werk ter se cretarie, dat eer nog zal vermeerderen in plaats van afnemen. Vroeger hadden we 'hier veelal het genot van 'een volontair. Thans niet. Nu is er be halve de gemeentesecretaris, alleen één ambtenaar, de heer Muurling. Om te voorkomen, dat het werk achterop zal komen, waaruit moeilijkheden zouden voortspruiten, wordt voorgesteld een tijdelijk amb tenaar te benoemen. De heer Van der Kamp vraagt: Waaruit blijkt dat het werk ter secretarie zich zoozeer uitbreidt? 't Lijkt een vreemde geschiedenis, waar de eenige ambtenaar zoo gemist kan worden om in een an dere gemeente werkzaam te zijn!.... Voorzitter wijst op de vacantie, die de heer Muur ling had en die hij bezigde voor werk te Callants- oog. Ik heb hem verlof gegeven, twee middagen per week te Callanisoog te werken; des avonds van die dagen was hij dan toog weer hier op de secre tarie. De tijd, dat bij te Callanisoog werkzaam zU'u zijn, is trouwens wat langer gebleken dan B. en W. dachten en wenschelijk achtten. De heer Van der Kamp informeert naar do werkuren der ambtenaren ter secretarie. Voorzitter zegt, dat de secretarie is geopend .voor het publiek van 's morgens 912 uur en des na middags van 14 uur. Bovendien wordt nog wed 's avonds gewerkt tot 8, soms 9 tour. De heer Koster: Ik heb me laten voorlichten door de heeren, die op de secretarie werken, cvor het werk daar. Ais ik nu aanneem als jtoist, dat te weinig werkkracht hier is, dan rijst bij mij dë vraag of dit wat B. en W. willen de juiste weg is lot op lossing der zaak. Was het met beter, als er zoo veel werk is, om een vasten tweeden klerk te nemen? Het eerste Jaar vooral zou dit veel voor deel geven. Met zoo'n klerk van een f Z50 per jaar /.ou Bet wel kunnen. En dat is voordeeliger dan I een tijdelijke, dien we wel een maand of vijf noo- dig zouden hebben. Spr. acht het verstandiger zich tot een vasten tweeden klerk te 'bepaden. Voorzitter: B. en W. denken aan de mogelijkheid, dat er wei 'eens 'weer een volontair komt. Maar hier is vooral noodig een persoon, die op de hoog te is van het werk, die zelfstandig kan werken. Hejt zou niet moeten zijn een. klerkje. De heep Trapman tzogt, 'op de conv.ocatie met groote verbazing dit punt van behandeling te heb ber gelezen Met verbazing juist in verband met wat d« hee-Van der Kamp zooerven reeds he#*ft opge merkt, het werken van onzen eersten ambtenaar ter 'ecretarie van de gemeente Callantsoog. Door mijn werkkring, zegt spr., ben ik tw<4 zoo ongeveer op de hoogte van den toestand der zaken te7* ge meentesecretarie ie Callantsoog en om daar orde' en regel te brengen, eischt lyan onzen ambtenaar ko lossaal vee' tijd. En gezien dit, verbaast het mij, dat hier de hoogere gemeente-autoriteiten hebben kun nen goedkeuren, dat onzb eenige ambtenaar dat groote werk doet, terwijl hier volgen& hun bewe ren zoo kolossaai veel werk op de secretarie is. Hat gevo'g van het werken van onzen eersten ambtenaar te Callantsoog i9 geweest, dat onze volontair daar heen is verhuisd en de gemeente indirect den last van die hulpverleening ondervindt. De yolontair is natuurlijk vpikomen vrij aldus te doen, maar spr. wijst er alleen op ter teekening van den toestand. Spr. heeft 'bij zichzelf dit gaan jvan onzen eersten ambtenaar naar Callantsoog afgekeurd, maar heeft gemeend, dat hij a's raadslid niet mocht treden in de meer huishoudelijke aangelegenheden ter secre tarie, en als het werk daar even goed gebeurd, was de beslissing, zegt spr., bij. den onmiddellijken chef van den ambtenaar. Maar waar het werk van den ambtenaar elders financiëele gevolgen heeft voor de gemeente, zelfs van belangrijken aard, nl. f720 per jaar, daar zëgf spr., acht ik 'het mijn plicht daartegen op te komen. Toen door mij bij de be handeling van den post schrijfloonen, aanmerking werd gemaakt op het hooge bedrag daarvan, heet te het: ja maar. bet is zoo druk op de secretarie en toen waren er zelfs vier ipersonen, en toch zien we, ondanks dat beweren, over die groote drukte, ae ie werkkracht gaan naar een andere gemeente. Toon f 200 verhooging van_ salaris voor den len ambtenaar werd voorgesteld," heette het: deze amb tenaar heeft het zoo kolossaal druk, en toch kreeg hij alle vrijheid 'aldus te helpen. Spr. kan het niet helpen, maar als hij dat alles bedénkt en, hij hoort nu ook weer praten over dia groote. drtokte, dat hij niet heel erg onder den 'indruk daarvan komt. Ziet u, mijnheer de voorzitter, iwe wonen hier op een kleme plaats zien, meer dan wanneer de gemeen te grooter is, en dan wil spr. hier wel in het openbaar zeggen, dat hij nooit den indruk heeft getregen: jongen, jongen, wat 'wordt er op onze se cretarie kolossaal gewerkt! En verder: wat zien we Donderdagsmorgens? Onze le ambtenaar, terwijl het zoo 'erg druk is, op het secretarie, zit als waagmeester bij het wegen der varkens. Da's wel nuttig werk, maar dal ge- beurt ten gerieve yan onzen gemobiliseerden waag meester. En waar dit tot dusver geschiedde zonder bezwaar van de gemeentekas, had ik 'mij met de egeling dezer werkzaamheden niet te bemoeien. Nu er echter zooveel arbeid is op de secretarie, zeg ik, 'aat een ander dat werk Klcea en laat de gemo biliseerde waagmeester, die als adjudant een flink salaris heeft, de kosten daarvan helpen dragen. fk zie lijv., en dat zeg .ik. niet om een' hatelijk heid te detiteeren, n aar alleen om de toestanden die hier bestaan te iltustreeren, bijv. onzen eersten ambtenaar steeds s morgens om eif ufur naar huis wandelen om zijn kopje koffie te drinken, iook aJ weer geen bewijs, dat men heit zoo kolossaal druk heeft. De secretarie-uren, zijn van 912 en van, 1 tot 4, en dan behooren, de 'ambtenaren, er te zijn, en moet het niet voorkomen, dat bijv. een raadslid informaties komende inwinnen, niemand vindt die hem helpen kan en dë welwillendheid van dein Burgemeester moet inroepen. Dit zijn alleimaal fei ten die aantoonen, dat de toestand op op onze se cretarie niet is zooals die moet zijn, die er op wijzen, dat het niet zoo Ikolossaaldruk is boven dien. Spr. heeft tevens niet den indruk, dat er veel moeite is gedaan, om volontairs te krijgen, en of schoon dat een zaak is, die buiten deze kwestie staa*, en men op deze hulp niet mag rekenen, het toch niet zoo heel erg is, dat een volontair in ruil voor de practische opleiding, die 'hij ter secretarie ontvangt, eenig nut voor de, gemeente oplevert. Spr. noemt deze volontairs op, alleen in verband met heit ideë van B. en W., om een tijdelijken ambtenaar te benoemen, hopend dat straks volontairs zullen zijn te krijgen, daarmee aanvaardend het idee, dat der gelijke hulp voor de gemeente een 'geoorloofde is. Spr. wijst verder op Anna Paulowna, waar een burgemeester -secretaris, plus een ie ambtenaar, ook .net yolontairshulp, het werk verrichten, terwijl hier het ambt van burgemeester en secretaris door twee peasonen wordt verricht. En spr. durft gerust te zeggen, dat daar in Anna Paulowna niet-minder ar beid is, en b.v. alleen ter voorlichting van de raads leden beel wat vellen worden volgetikt en geschre ven, dingen, die hier geheel ontbreken. Gezien dat alles concludeert spr. dat vermeerde ring van personeel 'ter secretarie hem vooralsnog onnoodig lijkt en spr. zal stemmen tegen het voor stel van B. en W. De heer Van, der Kamp vreest dat een tijdelijke ambtenaar moeilijk zal zijn te krijgen en hebben we er een, we deWen niet meer kwijt zullen, daken. Spr. voelt, als er per se hulp noodig is, meer voor het idee yan den hoer Kost». De heer Meurs is er evenmin van overtuigd dat er meer hulp op de secretarie noodig is en kan niet aannemen, dat nu de volontair een blauwen Maandag weg is, er direct een noodtoestand is oüt- btaan. Spr. sluit zich aan bij het gezegde van Öe/n heer Trapman en hij ook nooit 'den indruk heeft gekregen, dat 'het op het secretarie hier zoo kolos saal hard gewerkt wordt Voorzitter: Of er kolossaal hard of niet kolossaal hard wordt gewrrkt, ia oen suhjoctieve opvatting. Maar vele werkzaamheden moeten worden verricht, ai8 militie, landstorm, distributie van levensmidde len, behandeling broodkaarten enz. En om te vooT- kompn dat de boe' in de war loopt, achten wij een tijdelijke hulp noodig. De Raad kan altijd beslissen of de tijdelijke hulp een vaste wordt of niet. De heer Trapn aji: ik beb 'gewezen op dingen die werkelijk geschied zijn en dan mag ik niet 'anders concludeereoi daaruit, dan dat Ihet op de secretaris niet zoo drv~k is of ik zou van u, mijnheer de voorzitter, 'n c< ten aannemen, dat u uw ambtenaren maa- vrijaf geilt, met de wetenschap dat daardoor de boel hier in het honderd loopt. En dat zal toch wel niet zoo zijn. Dan komt spr. op de secretarie-uren die zijn vast- gesteld, maar cue zeggen niet, dat ook "de werk uren van de ski Ltenaren precies zóó zijn. Wanneer er rneer werk 'is, zal er langen- moeten worden ge werkt, vooral in buitengewone tijdsomstandigheden als thans en spr. wijst op voorbeelden eld3rs waar dat ook geschiedt. Spr. 'zegt, dat de heeren de zaak zuiver moeten stellen; niet er is te -vee! werk en daarom moet 'er hulp bij neen, er is te veel werk, maar dat is voor -em zeer groot deel het gevolg van het feit, dat door verschilleiKie omslan- dighaden niet die werkkracht aan de secretarie wordt gegeven als geëischt mag worden. De heer Koeter: Ik heb in overweging gegeven om, als het noodzakelijk bieek te zijn,' eerA 2e klerk als hulp te nemen, zijnde dit mijns inziens finan- ciëei dan de 'beste regeling, ik heb voorlichting ge vraagd en meen het voorstel van B. en W. goed ovërdacht te mogen achten en ik trek dus de con clusie dat hulp nQodig mag worden geacht. Ik hoor echter met veel belangstelling naar wat de hedr Trapman daar zei en het treft me, 'dat efir 2J00 wei nig weerlegging op komt van den kant van den voorzitter. En na zulk een beschouwing zijn maar twee dingen mogelijk: dal. wat gezegd is, is juist, of de onjuistheid daarvan aantoonen. Spr. zal dus van zijn idee om een vasten 2den ambtenaar te benoe men nog geen voorste1 maken, maar nog de \-erdere inlichtingen afwachten, die thans nog gegeven zul len worden, en kan voorzitter niet direct allee weer leggen, wat in het breede betoog van den heer Trap man is aangevoerd, dan wil spr. de zaak wel tot de volgende vergadering aanhouden. Voorzitter zegt, nu niet aUe door den heer Trap man aangehaalde punten op volgorde te kunnen be antwoorden. Dat de heer Trapman hier 'kwam en njet den scret&ris of den, heer Muurling vond, kan waar zijn. 'Toen kwam de heer 'Trapman bij mij. Dat die ambtenaar 's morgens gaat koffiedrinken ia waar Die andere /beschouwing, dat Eet vrijgeven van die middaguren verkeerd is, als men die op vatting huldigt, dan i 3 dat niet goed. En het is odk ons tegengevallen, dat het zoo lang zal moeten duren, 't Duurt langer dan Iwij bedoelden. Dat de voldbtair nu ook te Callantsoog is, daarover hebben wij Diets te zeggen. Die wilde zich verbeteren. De pogingen om hier eén volontair te krijgen zijn in- tusschen eerder aangevangen, dan de heer Trapman, deed uitkomen. De klachten over het zoo drukke werk 'ter secretarie hebben al iten gevolge, dat ik werk heb te verrichten, 'briefjes heb zitjen schrij ven wat met mijn ambt niet is overeeS, 'te bren gen. Ik moet 'me eigenlijk met hoel andere dingen ambtshalve op 'de hoogte houden en met alle mo gelijke aangelegenbeden bekend blijven eav men mag van mij niet ver'angen, dat ik mij met dergelijk werk zou moeten bezighouden. Het zou jammer zijn als hier ter secretarie, die bij de Tiocgere autori teiten goed staat aangeschreven, de klad ei- in kwam. Ik ben 'ook geheel op de «inlichtingen van secretaris en ambtenaar afgegaan. De ambtenaar is buiten de secretarie ook steeds gebleken welwillend te mijner beschikking te zijn. Maar als er niet tijdig hulp komt, zou de boel achterop geraken. Dat is aanleiding tot B. en W.'s voorstel. De heer Trapman wijst er neg op, dat hij bij zijn, voorbeeld van Anna Paulowna, de werkzaamheid van den Schager Burgemeester niet in het geding heeft gebracht. Spr. wees op het tegelijk burgemeester en secretaris zijn aëar van één persoon, daarmee willende zeggen, dat hier de secretaris gi heei en al leen kan doen wat des secretaris' is. Spr. kan over de werkzaamheid van den heer Van Dc^rn als bur gemeester, binnenskamers niet oordeelen, wat zijn werkzaamheid in het publiek betreft, gelooft hij hier geen oordeel te behoeven uit te spreken, als zijnde niet aan de orde. Mant als de burgemees ter hier, brieijes moet schrijven, dan is dat zijn eigen schuld, waar hij zijn ambtenaar vrijheid gdeft werk t© doen in een andere gemeente. Spr. wijst er verder op, dat de zaken te Callantsoog dermate in de war zijn, dat de volontair van hier daar dat ajles niet- voor elkaai zal kunnen krijgen en onze eerste ambtenaar nog weken zijn avonduren voor dit werk zal moeten gein iken. En spr. meent dat Schagen recht heeft p de gansehc- werkkracht van zijn ambtenaar en ais te veel extra-werk noodig is. kan omtrent gra'ifu atie daarvoor hier een voorstel ko men. Spr. wijst er vej tier op hoe de voorzitter den eersten, ambtenaar, ook te veel gebruikt voor weik, wat niet tot de secretarie behoort, wat bodewerk is. En is door mobilisatie de bode'er niet, welnu, spr. verwijst naar zijn vroeger genoemd adX ies: laat de gemobiliseerde bede voor voldoende plaatsvervan ging zorgen. Uit alles blijkt, wél, dat hier een ab- normalen toestand is geschapen en dat is, mijnheer de voorzitter, geschied met uw medeweten en on der uw goedkeuring, en daarvan de koeten maar 'te laten dragen door de gemeente, «spr. zal er zich tegen blijven verzetten. Wordt nu gestemd over het voorstel of het per soneel ter secretarie zal worden 'uitgebreid ja of neem,Vó6r uitbreiding verklaren zich de heeren Buis, Hopman en Koster, de andere heeren tegen. De heer Roggeveen had zich vóór de stemming \er- wijderd. Het voorstel van B. en, 'W. was dus ver worpen. Bij de rondvraag informeert de heer Trapman hoe of het staat met de informaties van B. en 'W. over het assureerea yan al de gemeente-eigendomttnen bij óén assurantie-maatschappij. Voorzitter izegt, dat het onderzoek loopende is, de verschillende maatschappijen waar gemeente-eigen dommen zijn verzekerd, verzocht zijn opgave te ver strekken. Wij hebben nagegaan hoe lang verschil lende polissen loopen, bij andere gemeenten geïnfor meerd enz. i De heer Trapman vraagt, 'wanneer de termijn aiToopt van de assurantie der gasfabriek. Voorzitter zegt, dat idie i December was afge- loopen. De heer Trapman: Maar is deze dan thans ge assureerd? Voorzitter: Bij De Jong en Go. De heer Trapman zegt met deze mededeeling on mogelijk vrede te kunnen nemen. In begin October reeds is met algemeene stemmen door den Raad oesloten, een onderzoek in te'stellen naar den prijs van assurantie der gemeente-eigendommen bij één maatschappij en nu gaan B. en W., alsof dat be sluit er maar niet is, op eigen houtje hun gang. Er was van begin October tot'1 December, dus volle 2 maanden, alle lijd geweest, om dit onderzoek te hou den en had de gasfabriek onder die voordeeliger voorwaarden verzekerd kunnen worden. Dat is niet geschied, B. en W. behandelen een genomen raads besluit maar en bagatel en dat is iets waartegen ik, zegt spr., moet protesteeren. Zooiets komt niet te pas en ik héb te veel respect voor het raadscollege

Schager Courant | 1915 | | pagina 5