Sctiaaer Courant DERDE BLAD. Tweede Kamer. ZIJN VROUW. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. VRIJDAG 24 DECEMBER 1915. 58ste Jaargang No. 5717. Den Haag, 22 Dec. 1015. Het afmaak-eyateem veroordeeld! De minister van Landbouw. Nijverheid on Handel heefl heden een zéér gevoelig échec geloden; dé groot- Blo nederlaag hem tot dusver door het Parlement aan gedaan. Eene, die in normale omstandigheden het hoofd van het drietakklg .departement allloht in mistige over weging zou doen nemen de vraag, of hem pet sa menwerken met een "Kamer, wier meerderheid een zoor belangrijk deel van zijn beleid afkeurt, wel mo gelijk blijft... Do heer Posthuma zal van het heden gevallen vo tum inzake do bestrijding van het mond- en klauwzeer geen portefeuille-kwestie maken. Maar wel zeer dui delijk was, pa de stemming over de motie-Teenstra en Do Wijckcrslooth de Weerdestein aan den minister te "bemerken, hoe onaangenaam hem deze beslissing trof. Met 30 tegen 35 stemmen {terwijl Rechtsche en Links che «temmen dootroengemengd waren) heeft de Tweede Kanier als haar oordeel uitgesproken, dat de bestrijding van het mond- en klauwzeer door het systeem van afmaken „thans geen aanbeveling verdient". Minister Posthuma had zich gisteren, Dinsdag, reeds met hand en tand legen deze beslissing verzet, en heden. 22 December, onderstreepte Z.Exc. dat protest nog eens met krachtige hand. Hij veroordeelde het Bol eer-systeem en wees er op, hoe de wets-overtréding, door het verzwijgen van ziekte-gevallen bij het vee, een der oorzaken is van de groote kosten. Zij. die over den veterinairen dienst zoo luide klachten deden hooren aldus de heer Posthuma mochten over de wets overtreding zeker niet zwijgen. De Friesche Mpijvan Landbouw had een telegram van adMesie gezonden met 's ministers systeem, en de heer Posthuma noemde vele cijfers ten bewijze dat het afmaken wel degelijk goede uitkomsten heeft geboden. 't Mocht niet baten. Van elf uur tot diep in den middag duurde het debat over deze kwestie. De eenige spreker van heden, die minister Posthuma te pulp kwam was jhr. Van Foreest, de Alkmaarsche afgevaardigde, die verklaarde 't, sphoon hij er voor zitter van is. niet geheel eens te zijn met de zienswijze In deze bh lae Hollands che Mpij. voor Landbouw over- heerschend. Hij diende een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel te kennen gaf, dat In de gegeven om standigheden met het afmaaksysteem, moet worden door gegaan, en dat bij' veranderde omstandigheden; in elk geval vóór den aanvang van den weddo-tijd eene na dere beslissing moét worden genomen. Na de beslissing over de motie-Teenstra was dit voorslel-Van Foreest natuurlijk vervallen. 't Was heden een cdgenaardig-woelige zitting. De vacantiestemming openbaarde zich in hevige mate, ook door het traditioneel© geklep met en gebonk tegen lessenaars etc., schoon 't nu reeds vrijwel vaststaat, dat de Kapier tusschen Kerst en Nieuwjaar moet terug komen. De motie-Teensbra en De Wijckerslooth' werd' ver dedigd Jdooir den tweeden voorsteller, die voorop stelde dat het Staatsbelang, niet dat van dé veehouders, den doorslag moet geven; |door majoor Van Twist, £n een ellelange rede, .welke speciaal den heer Hugenholtz telkens tot spottend^champere toitemiptiën prikkelde. De majoor viel den veterinairen dienst aan, welke zi. niets van de ziekte weet, waartegen laiber de heer Smeenge protesteerde. Van een veearts had] de heer Lieftinck, Ölie ook dé motie-Teems tra steunde vernomen., dlait men „tot het duister tast" omtrent de juiste pcrzakcn dier ver spreiding van het monjd- en klauwzeer. Dr. Schemer bleek vriend van het isoleer-stelsel en kwam ook op tegen 't in den blinde afmaken van het vee. Aldus ook de heeren Van Wichen en Brummelkamp. De minSster van landbouw, Nijverheid en Handel heeft verklaard! dat hij, bij aanneming dér motié-Teen- stra. alle verantwoordelijkheid voor dé meik-voorziening van zich afschoof. Dit woord! klonk ernstig en drei gend genoeg. Evenals dé wat driftige verklaring van Z.Exc., dat 'do motio-Teenstra „moest worden afge maakt". De Kamer heeft geweigerd, ook zelfs den uitweg te kiezen, door den heer Van Fomeest geopend. Het afmaaksysteem is veroordeeld. Zij heeft bij deze zeer belangrijke kwestie minister Posthuma haar vertrou wen onthouden. Den leek past hier geen oordeel over wat men de „technische" zijde der kwestie zou kun nen noemen. Hij heeft slechts te boekstaven, dat de 22ste December 1915 voor den heer Posthuma een oogenblik gebracht heeft, waarop zijn gezag als land^ bouw-specialiteit in het Parlement een zeer gevoelfgen knak heeft gekregen. En wij beleefden nog het wonderlijke, dat iemand uit de soo.-demooratische geledeim, die eene door hem ingediende motie had! willen intrekken, daarvan door een man-van-Rechts werd afgebracht! De heer J. ter Laan had namelijk eene motie voorgesteld waarbij de Kamer zou uitspreken als hare meening, dat het niet langer aangaat het huwelijk van ambtenaren bij invoer rechten en aocijnsen, die jonger dan acht-en-twintig iaar zijn. door verbods-bèpaling te belemmeren. Majoor Van Twist kwam verklaren, dat velen van Rechts deze mo'.ie konden steunen. Waarop de. beer J. ter Laan, FEUILLETON. 4. Na een kort© pauze begon Louise 'weer: „Nu, lie ve juffrouw, u hebt toch zeker wel een behageilijk le\en, nietwaar?" „O ja, ik ben tevreden," kwam het 'er zacht, maar hartelijk uit. „Gaat u dikwijls naar den schouwburg?" „Zoo nu en dan eens." „En u hebt zeke- heel wat verkeer?" „Och neen, bijna niet." „Wat u zegtj Maar waarom niet?" Een oogenblik aarzelde het meisje. Toen zeide Louise vlug: „Vergeef me, mijn vraag was wel wat indiscreet." „O, in 't gehee' niet," antwoordde Lize met een verlegen lachje, „ik zie, dat u oyer mijn antwoord verbaasd is." „Dat ben ik ook werkelijk," bevestigde Louise eerlijk. „Ik meende, dat zulk een welgesteld jong meisje door aanbidders werd vervolgd." Met een weemoedig glimlachje schudde Lize het hoofd: „Och neen, zoo is het 'niet. Ik ken zeer wein'tf jongelui en die mij kent, past er 'wel voor op, om met zulke vragen te 'komen." Louis-1 werd steeds verbaasder. „Maar hoe zal ik voor dit alles een verklaring vinden?" „Die is met weinig woorden te geven, juffrouw Louise. Mijn vader draagt daarvan de schuld!" Licht bevend zweeg zij een oogenblik, maar sprak toen rr.et nieuwen moed verder: „Zoolang hij leefde duldde bij niet, dat er Jongelui bij ons kwamen, want in iederen Jongeman, die zich voor mij inte- re.«seor(ie, zeg hij iemand, die op een huwelijksgift loerde en wanneer werkelijk eens een hot waagde om vf-or de tweede maal bij ons te komen, dan zeide mijn vader botweg, dat ik op geen cent had die (om onzuivere stemming te voorkomen) zijne motie had wllloin Intrekken, haar achteraf handhaafde, En ,dc Kamer nam haar met overgoot© meerderheid (51 ttgen 7) aan!... Zulke wonderlijke dingen k-in he: „«pel der politlekerlj" en wat daar al zoo aun verknocht Is, veroorzaken!.,.. Na de beslissing inzake het afmaaksysteem was de „aardighedd" er ai. Siroomdén de tribun» loec Stip ik nog aan, dat minister Poethuma beloofd heeft het zoeken naar oone oplosaing. met allen ijver, naar de zaak dor z.a. „knappschafts-mse". Bij de afd. Mijnwezen word ook nog aangeroerd door den hoer Huys de Beorenbrocck het slechte verkeer in de mijndlatrloten. De miniater is aan het overleg plegen. We eindigden bij de afd. VissoheriJ. Majoor Ven Twist had 't daarbij over het onvoldoende politie-toezlcht op de Zuiderzee en de rivieren, alsook over het nood zakelijk verbod van nestvisscherij. Morgen, Donderdag, zet de majoor rijn rede voort. Ml. ANTONIO. Koogras, 22 Dcc. 1915, Mijnheer de Rédacteur, Naar aanleiding van het Ingezonden stuk van den heer Th. y. d. Meei\ verzoekt ondergeteekénde be leefd onderstaande regelen te plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. De hoer v. d. Meer söhrijff: gemiddeld neemt men voor ino-uverli^s en verdamping 7 pet. maar zonder overdrijving durf fk om dezen tijd van 't jaar dit cijfer genist od 8 pot. te stellen. Nu een vraag: Heeft mijnheer v. d. Meer dat onder zocht of gaat hij op praatjes van een ander af? Onder- geteekende weet zeker dat hij abuis is, en raad dén heer v. d. Meer aan, dat eerst te onderzoeken, voor hij zooiets schrijft, dan kqpit hij wel tot een andeie gevolgtrekking en dan ontleed hij het cijfer van Vita Nova niet zoo era. Hopende, dat dé heer v. d. Meer, nu hij in Noord- holland k, zich wat meer met den Noordhollandschen toestand op de hoogte zal stellen door dit schrijven, teekent met dankzegging voor de plaatsruimte, Uw dm, Ft DE BEURS. Controleur der ka&sfabrieken in Koegras en Callantsoog. JUJANAUORP. Dinsdagavond hield Onderling Nut en Genoegen zijn 3e gemengde vergadering. Na opening door den voorzit ter werden nie notulen gelezen en onverandérd goéd- gekeurd. Hierna volgde de lezing door den heer F, de Beurs met: „Isaak en de Gouwen Zuil", een onuit gegeven schets van Justus van Maurik. Behalve een bij drage van de heeren A. Speur en A. Noorden, de laat ste met iets niéuws, en heel mooi voor de Koegrassers, n.1.De eerste Paardenmarkt te Koegras, hebben Üe heeren H. Slikker Cz., diie was uitgenoodigd, en G. Sfdhut, met hun bijdragen iden avond recht gezellig ge maakt. Dezq f.tearea verstaan uitstekend: de kunst om een Nutsavond tot een feestavond te maken, lemeér als de h.eer D. Zon er bij is te aocompagneeren. De avond vloog om, en toen de voorzitter deze bijeenkomst sloot, ging een ieder opgewekt huiswaarts, met de ge dachte di0 Slikker 'pn Schut toch. YVARMENHUIZEN. Voor de vacant komende betrekking van onderwijze res jaan de O. L. school alhier, ontstaan door het a.s. vertrek van mei. Hoekénitz, hebben zich 19 solli citanten aangemeld. winkel. Tot voorzitter van het bestuur van dén Oosterpolder ondier Winkel en Niéuwe Niedorp, is herbenoemd de hlear J. Koomen Hzn. WINKEL. Het Nutsdeparteiment hield' Maandagavond een bij éénkomst met dames ten huize van den heer A. Wit. Dé opkomst was hoewel niet overgroot, bevredigend' té „noemen en naar ons wordt medegedeeld, hebbed de bezoekers zich niet te beklagen gehad, want zoo wel de voordracht van mejuffrouw Wilson, het piano muziek van mejuffrouw M. Egmond, als het voorge- dragene Idoor den heer Van Leersum, wist de aanwezigen zeer te boeden. CALLANTSOOG. De heer M. Flens, ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, is met ingang van 1 Januari 1916 benoemd tot directeur der aJgemeene begraafplaats. anna paulowna. Door hét (gemeentebestuur is bepaald dat dé candidaat- stelliing voor een lid van den Raad dezer gemeente ter voorziening in de vacature-Waiboer, zal plaats heb ben op Dinsdag 25 Januari en dat de stemming en her stemming eventueel zal worden gehouden respectieve lijk op .Dinsdag 8 Februari en Dinsdag 22 Febr. 1916. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, is dé heer W. Swarthof alhier benoemd tot huipbode voor de middagbestelling langs da Groote Sloot. BREEZAND Woensdagavond vergaderde in het café van den heer G. Borst de vereeniging van oudleerlingen van dén tuin- bouwwintercursus. De voorzitter, dé heer S. Spigt opent de vergadeiing en heet de aanwezigen welkom, waarna de secretaris, de heer C. Schilderman de no tulen leest, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orde komen thans de vei-slagen der proef velden, waarbii het de bedoeling was de werking van super en Slakkenmeel te vergelijken. De heer C. v. Genderen had twee perceelen, élk te rekenen. Dan, werd het bezoek niet herhaald." „Arm kind!" zeide iLouise zacht. Lize vervolgde met- een weemoedig glimlachje: ,,'t Gevolg was, dat alle verkeer spoedig ophield, ik zond"^ kennissen raakte en ook Lleef. En toen va der stDrf was ik spoedig geheel eenzaam, want om zulk een oud meisje bekommert men zidh niet." „Oud? Maar ik bid u, lief kind, u is nog in de Daste Jaren, hoogstens vijf en twintig." „O neen, ik ben reeds zeven en twintig gewor den." „Nu ja, dan behoeft men toch niet te vertwijfe len! Nu begint het eigenlijke leven eerst!" Lize schudde weer het .'hoofd. '„Ik ben innerlijk ouder; ik voel het. En juist dan, als ik in gezelschap kom, voe' ik het 't duidelijkst, want ik ben onzeker, en bijna angstig, het ontbreekt mij aan elasticiteit, ik kom mijzelf zwaartillend en "hulpeloos voor. en omdat >k bevreesd ben een) dwaas figuur te maken, ga ik bef. 'liefste heel em aal niet uit" Bedrukt hieJd zij stil en keek stil voor zich neer. Toen ging Louise bij baar zitten, tikte haar vrien delijk op dè handen en zeide: „Mijn lief kind, dat alles zijn niets dan droeve gedachten en inbeeldin gen, dat komt alleen daardoor, dat je tet veel alleen bent. Maar dat zullen wij nu wel overmaken. Wan neer het u goed is, zal ik mij uwer wat aantrekken en dan. zult ge we' spoedig tot andere gedachten komen. Nu, "wrat zegt u daarvan?" Dankbaar gaf Lize haar de band. „Och, juffrouw Louise, als u dat zoudt willen doen," „Met vreugde zelfs en u zult zien, dat ik ook niet halverwege za' blijven staan,." Op dat oogenblik werd del buitendeur geopend, eo, een moment later 'viel de deur weer in het slot." „Ah, daar komt mijn, Ibroer," "riep Louise en stond op. De bezoekster echter schrikte zoo heftig, dat zij zenuwachtig op haar stoel zat te trillen. Een paar minuten later trad Ernst reeds binnen. Louise stelde dadelijk haar broeder voor, die met "en wat stramme buiging 'groette en een korten voor de hdft bemest tnet 800 K.G. super, ds andere helft met 1000 K.G. alakkenmeel per H.A. Dover.dien ontving elk perceel 200 K.G. ch'A, *>00 KG. zuie Uitunojuok en 600 K.G, patentkaix. De perceelen 1 en IA waren het vorige Jaar bemest met stalmest, de perceelen 2 en 2A met kunstmest. Perceel 1 gif 701 H.L. groote, 165 H.L. planters en 61 H.L. luid. Perceel IA 677 H.L. groote, 170 H.L. planter on 08 H.L. kriel., zoodat he; suuorpcr- cèel per H.A. ,21 H.L. meer gaf. Perceel 2 gaf 5/7.5 H.L. crooie. ldO.5 H.L. planters en 18 HX. kriel. Perceel 2A 506.5 H.L. groote, 147 H.L. planter en 60 H.L. kriel, zoodnt hier hel superpeioeel 71 H.L. per H.A. meer gaf. Bij den heer H. Pennckamp gaf het perceel be mest met euper 840 H.L. groote, 80 H.L. planters en 20 H.L, kriel, het slakkenmeel-peroeel 640 H.L. groote, 120 H.L. planters en 40 H.L. kriel, zoodat hier do super 200 H.L. per H.A. meer gaf. De hper Pennekomp had ook een proefveld met stamslabooncn. Hiervan was de eerste helft bemest met 8 K.G. super en 5 K.G. patentkali per Are, de tweede helft roet 10 K.G. slakkenmeel en 5 K.G. pa tentkali. Het superperceel gaf 21,5 K.G. boonen en 13.5 K.G. stroo, het slakkenmeelperoeel 14,5 K.G. boo nen en 8.5 K.G. elroo, dus van het eerste perceel 7 K.G. moer. Over 't geheel gaf de super dus belangrijk meer. De h<*r Spigt heet dc leerlingen van den tuinbouw- wintercursus welkom, HJj hoopt dat ze van het tuin bon wonderwijs flink mogen pioüLecren en stelt ze in dc gelegenheid adspiranihd te worden. dc rondtvaag wordt cr op gewezen, dat dc vrucht bommen wel eens besproeid mogen worden, heigeen ge beuren zal. De heer P. Slijkerman vraagt, waar de elzenboompjes zullen worden aangekocht. Hij vindt Smit een goed adres. Het bestuur zal er onderzoek naar doen. Daar de rondvraag verder niets oplevert, dankt de voorzitter de adspirantleden voor hunne toe.reding en sluii de vergadering. - TERDIEK. Vergadering van het Nut „Ons Genoegen" alhier, in het lokaal van den heer P. de Boer, op Woensdagavond 22 December 1915. Voorzitter de' heer Joh. Harten, die de vergadering opent, waarna de secretaris, de heer P. Blokker, de notulen least, die worden goed gekeurd. Daarna treedt de heer P. de Boer op mei de lezing: „Dokter George". een goede keuze blijkens het applauaissement dat aan de keurige vertolking Jen deel viel. De heer.K. Stapel volgde met de eerste bij drage. getiteld: „Dankbaarheid", volgden nog: de heer Gras met: Het sterfbed in de hut" en de heer P. de Boer met „Het Staatspensioen". Daarna kwamen de losse bijdragen los, niet weinig in getal!... Het was een flink gevulde en zeer genotvolle avond en 't was laat eer men scheidde. IUTIEWINKKL. De bouw van de Directeurswoning en de arbeiders woningen, behoo rende bij de Zuivelfabriek JWest-Fries land". is gegund aan de heeren Gebr. Wina t» Medem- blik—Amsterdam voor f 23.300. DE HOOFDREDACTEUR VAN DE TELEGRAAF. Volgens "Öe ,,N. Rott. Ct." is de invrijheidsstelling van den heer J. C. Schröder hiervan het gevolg, dat hij blijkens het gerechtelijk onderzoek niet verantwoor delijk moet worden geacht voor den inhoud van de „Telegraaf'. (Wy merken hierbij op, cüat aan den heer Schröder was ten laste gelegd' het opnemen of doen opnemen van een door hem geschreven artikel.) MOND- EN KLAUWZEER. Sedert |de vorige opgave dl.d. 15 December 1915 werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd in Noordbrabant: 4 gevallen te Boxtel en 1 geval te Engelen: in Gelderland: 2 gevallen in elk der'gemeenten Hen gelo en Ruurlo en 1 geval te Bergh; in Zuidholland1 geval in élk dier gemeenten Oud- Alblas. Vlist en 'Lekkerkerk; tn Noordholland: 1 geval in elk der gemeenten West- zaan en Heemskerk; in .Zeeland'; 1 geval te Arnemulden;/ Èn Overijssel; 1 geval te Weerselo; in Groningen: 2 gevallen te Uithuizermeeden en 1 geval toi elk der gemeenten Groningen en Noonddijk; toi Limburg: 4 gevallen te Jabeek, 3 gevallen te Sit- tard en 1 geval in elk dér gemeenten Heer en Meérssén. Vain 8 tot 15 December j.1. waren 2 gevallen voorge komen te Franeker, welke niet zijn vermeld. DIEFSTAL VAN GOUD. Het s.s. „Tubantia" van den Kon. Hollandschen Lloyd, (dat. gisternacht van dé reis naar Zuid-Amerika te Amsterdam is teruggekomen, 'had op d'e uitreis een vijftal kistjes goud aan boond, bestemd1 voor Buenos- Aires. Tusschen Falmouth en Buenos-Aires is één van die kistjes, dat voor een bedrag van circa f 60.000 aan gemunt goud1 inhield, spoorloos verdwenen, Iedere aanwijzing van den dader ontbreekt tot nog toe. IN- EN UITVAL VAN HET HDBLD. Op de volksschool. 't Is doodstil in de klas Plotseling een pijnlijk gekreun. Juffr.Wat scheelt je Kobus? Kobus: 0, juffrouw, ik heit een klein fluitje door- Juffr. (zeer ontsteld): Maar jongen, hoe kom je zoo dom. Je ijjoeder moét terstond een groote koek voor je halen en "dan... Kobus: Ik zal 't teuge me moeder segge. K. af. Volgenden ochtend. Juffr.: Maar Kobus, heb je nu weer een nieuw fluitje? Kobus: NeL .juffrouw, me moeder heit gedoan wat u sée enne... nou heb fik 't fluitje weer teruggehad van ma moeder. maar scherpen blik op de beaoekster richtte. Dan zeide hij met een, vriendelijk lachje: „Ik fc-A- <rour het zeer juffrouw, dat ik op ons bal niet het genoegen heb gehad aan u voorgesteld te worden." i.ize antwoordde aarzelend: „Ja, dat betreur ik ook maar het 'volgende joogenMik had zij re ;ds weer spijt van hetgeen zij had gezegd en zweeg verlegen. „!k hoop, dat u zich goed hebt geamuseerd," sprak hij snel verder, „en ook rech*. veel gedanst hebt." Nog steeds verlegen antwoordde zij: „Dat nu juist niet, ik was geheel vreemd in dat gezelschap." „Zooveel le meer betreur ik het, dat ik eerst nu het genoegen heh Hij boog nadat hij echt militair de hakken tegen elkaar geslagen had. Toen riep Louise: „Jelui moet mij een oogenblik verontschuldigen, ik moet even naar de koffie kij ken, want het'meisje is vandaag niet "thuis." Ê-nel liep zij de kamer uit. Verlegen keek 'Lize voor zich n,eer. Toen Ernst haar zoo hulpeloos >zag 'zitten, dacht hij: „Moet dat nu werkelijk mijn aanstaande wor den, dan zal zij mij het leven wel niet al te moei- 'ijk maken, dat is haar zoo wel aan te zien." Dan zeidó hij vroolijk: „Het is bovendien zeer aardig van u, juffrouw, dat u 'ons bezocht heeft." „Uw zuster heeft, mij zoo vriendelijk uitgenoo digd." „Ja, zij was er heel blij om, dat u haar uifnoodi- ging had aangenomen, zij heeft zoo weinig omgang, trouwe zuster. 'Al haar zorgen en moeiten gelden alleen mij." „Hoe gelukkig moet gij dan zijn." Hij lachte. „Dat is ook zoo. 'Maar zij vêrwent mij wel wat al te 'veel. En dlat is niet 'goed voor mij." „Waarom dan niet?" Lachend antwoordde hij: „Werkelijk, dat is zoo. titel u eens voor, hoeveel moeite dat voor mijn aan staande vrouw 'za' zijn, wanneer zij zulk een ver wenden man krijgt." Lize bloosde, maar moest toch lachen over den EEN NIEUWE TRUC. Mcrechauiacej en militairen hebben aan de spoor lij*1 Roer—.o*i't—v»nlo •dc.'."*? mo,,':v', ".ethods ont dekt. Tuischen de stations Reuver en Swalmen bevin den zich daar ui'gestrekte dennenboeschen, welke voort- loopen in de richting van de Duitsche grens. Dit dicht begroeide on daarbij onbewoonde lertcin is bii uit stelt geschikt voor den smokkelhandel. Do moeilijkheid schuilt echter In bet overbrengen der smokkelwaar naar dit terrein, daar in Reuver en Swalmen zoowel marechaussees als ambtenaren en militairen aurveil- 1 oenen. Uilgelekl schoen het echter, dat de passoéréndA treinen voor dit doel werden gebezigd. En zoo kon den do op den loer liggende wachten een dezer do gen constateer©n, dat uit een 2e klasse-coupé een giooe hoeveelheid rollen koperdraad, ter waarde van 7 a 8000 gulden, naar buiten werd geworpen. Hoewel di rect een uiige breid onderzode werd ingesteld, verneémt men nog niets van eenig resultaat. IN AANRAKING METEEN STROOMDRAAD. Maandagavond is de machinist P. Molenaar In de stoommeelfabriek Fortuna, af deeling molen 't Lam, te Leeuwarden in aanraking gekomen met een draad van een looplamp. waardoor een stroom ging van 120 volt. De man was opslag dood. De isolatie van dezen draad was op sommige plaatsen afgeschuurd. Vermoed wordt, dat de man ten gevolge van den schrik is overleden, daar een stioom van 120 volt niet doodelljk Is. WILRINGER WAARD. Woensdagavond hield de vereeniging ..Burgerkring" haar 3e gezellige bijeenkomst in het-lokaal van den hcor D. Ha\ujkora. Evenals altijd, maar weer ecu vuile ï~Aj. De iczbig »e*d gehouden door dca heer P. Harder, waarvoor gekozen was: „De gevonden brief' uit Tram- praatjes door J. Courage^ terwijl door den heer A. Wccstenburg als bijdrage werd vertolkt ten drama tische schets uit do Geneslet: Het haantje van den toren. Bcadc heeicn verwierven een welvérdiénd ap plaus. Verder werd de avond gevuld met voordrachten, een paar Uxmeelstukjes cn zangnummers. Wat de zang betreft. Y-'ilien we gaarne een complimentje maken aan de jonge dames G. en A. Havcrkom. Ook de overige voordrachten enz. voldeden zeer goed. Men houd© ons ten goede, dat wij niet alles afzonderlijk bespreken. Het geheel was een gezellige avond. Tot slot een dansje. ANNA PAULOWNA. Dinsdag 21 December hield het departement Anns Paulowna der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene vergadering met vrijen toegang in „Veerbjirg". al waar voor het departement zou optreden de heer F. H. G. van Iterson van Wiraumv met het onderweép: „Lacht". (De ontwikkelingsgang der mcnsciiheid in ver band met de ontwikkeling van het kunstlicht.) De lieer Van Iterson sprak eerst over oorlog en vrede, onder werpen. overal aan de orde, maar die hedenavond gelukkig op den -achtergrond konden blijven. Zijne lezing aanvangende met de toezegging, geen wetenschap pelijke uiteenzetting te zullen geven van licht, aange zien deze toch niet zou kunnen voldoen, deed hij uit komen. wat gewoonweg door licht werd volstaan en be lichtte fiit met de voordracht van het bekende gedicht van J. van Beers. Toen werd nagegaan, hoe de ouden dachten over licht, ook in verband met hunnen gods dienst. Uit de Noorsche en Grieksche mytologie -.ver- den verhalen gedaan, die de aanwezigen blijkbaar boei den. Bij de behandeling van het zonnestelsel werd de verwondering gewekt door de uiteenzetting en bereke ning der afstamden tusschen de verschillende wereld bollen en groote aandacht werd spreker geschonken bij zijne beschrijving van het ontstaan der verscheidene zonnestelsels. Na de pauze wees spreker op het groote verschil en uiterlijk van de tegenwoordige jnenschheid en van die, uit den oertijd, waarbij tot bewijs herinnerd werd aan de gevonden afdrukselen toi gesteenten en aardlagen. De ontdekking van het vuur had' groote gevolgen gehad. Na eenigen tijd 3til gestaan te hel>- ben hij de voor- en nadeel en dei- beschaving, werden door iaën heer Van Ilterson verhalen gedaan, waarbij het gebruik van licht naar voren werd gebracht, ook werd op het Kerstfeest gewezen. Ten slotte gaf spreker iets 'over kunstlicht. Na de lezing wenden twee schets jes gegeven uit „Het wondere Ambt", die zeer in den smaak vielen. Raad Callantsoog. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 22 December, des morgens te 10% 'uur. Aanwezig alle leden. De voorzitter 'opept de vergadering en. 'léést de notulen, die worden goedgekeurd- Als ie punt Ivao, de agenda is aan de orde de vaststelling van, het reglejmeht van orde op de raads vergadering. Van. den heer De Heer waren opmer kingen dienaangaande «ingekomen, 'betreffende de regeling vervanging van den secretaris bij ongesteld heid of iets 'anders. Om aan de opmerking van den heer De Heer te gemoet te komen, stellen 'B. en W. voor, een art. 5a tusschen te voegen: Bij ziekte, afwezigheid cf ontstentenis van den secretaris jzullen B. en W. spoedig plannen aanhangig maken 'ter zijner ver vanging. De beer De Heer vindt dit niet goed, de Gemeen tewet schrijft het voor. In een tijd tusschen ziek- worden en benoeming zitten we dan 'toch zonder secretaris. De voorzitter merkt op, 'dat bet moeilijk is, /nu reeds een aanwijzing te doen. Er kan'dan toch een spoedvergadering belegd worden. 'B. en W. achten dit de, rationeelste weg. Verder wenscht genoemde heer aan art. 8 toege voegd te zien, dat uit de notulen een kort en zake lijk verslag wordt samengesteld. B. en W. gaan hiermee accoord, doch wenschen ondeugenden toon, waarop hij dit'zeide. Vroolijk voer hij voort: „Ja, geloof/ mij, zulke echtgenoofen, die door hun moeder of zuster 2>o verwend zijn, geven aan jonge vrouwen steeds ont zaglijk veel moeite.'' Nu durfde zij op zijn plagenden toon in te gaan: „Ik geloof, dat u zich slechter voorstelt dan u is," schertste zij. „Doorgaans niet, ik ken mijzelf heel goed." „Maar u doet 'met uw beweren de fvrouwen 'on recht. U miskent ze." Hij lachte. „Ja, het gaat met de vrouwen als met Maria Stuart, niet waar? (Zij zijn beter dan haar roep." „Dat zijn zij ook," riep zij 'steeds vroolijker wed dend. „Gelooft u mij, n aar wanneer een vrouw haar man liefheeft, dan went zij heel snel aan zijn kleine eigenaardigheden." „Maar wanneer hij nu eens groote eigenaardig heden had?" yDan went zij eerst recht daaraan." loen lachten zij beiden hartelijk en keken elkaar vroolijk aan. Louise kwam terug. Toein zij hen beiden zoo op gewekt zag, keek zij "heel vergenoegd naar binnen en was vol blijde hoop. Vijf minuten later zat men aan de koffie in een opgewekt onderhoud. En onderwijl maakte 'Ernst steeds heimelijk zijn opmerkingen. En hij zeide tot zichzelf: „mooi is zij niet en heel jong ook niet meer, maar zij heeft goede en trouwe oogen en haar inzichten van het leven zijn kjtfm en solide en men aal met haar wel door het leven kunnen komen. Zij is alleen wat zwaar op de hand, wat onbeholpen, menigmaal scheen ze hem wat plomp toe dal was misschien het gevolg van te weinig verkeer in de kvere'd en dat was wel genoeg te veranderen, evenzoo als haar smaak wat gemoderniseerd kon worden, want n o- svel haar japon als friseur was zonder veel smaak. Al met al kwam hij tot het besluit, 'om. de zaak niet geheel van de hand fA wijzen, maar eens rijpe-

Schager Courant | 1915 | | pagina 9