De Oorlog. een Overhouder YREESELIJK ONGELUK'. Een vree&elijk ongeluk beeft plaats gehad in de fa briek van de firma A. v. d. Heuvel te Geldrop. I). werkman E. Vcrmeeren uit Tilburg herkomstig, werd in de spinnerij door een riem gegrepen etn eenige malen in de rondte geslingerd, waarbij hij telkens in aanraking kwam met het plafond. Met een gebroken arm pn beide boenen gebroken, werd liij jn hoogst ernstigen toestand naar not gasthuis vervoerd. EEN SMEEKBEDE AAN ONZE KONINGIN. Het te 's-Gravenhage verschijnende Belgische Dag blad be\ut ,,Een open smeekbrief aan H. M. de Ko ningin der Nederlanden" van L. du Castiilon, den hoofd redacteur van dat blad. Hij vraagt daarin onze Ko ningin slappen te willen doen om te verkrijgen, dat er aan dc ballingschap in Duitschland van Adolf Max, den burgemeester van BrusseL een einde kome. DE ,-ELLEWOUTSDIJK" OP EEN MIJN GE- LOOPEN. Men seint uit Hoek van Holland d.d. 30 December: De geheelo bemanning van bet Nederlands che stoom schip „Eilewoutsdijk'welk schip in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken is, werd hedennamia- dag door het Nederlaniische stoomschip „Batavier III, hier aangebracht. VEEL WERK. Er zijn in de afgcloopen maanden November en December {tot den 25en) veel werken aanbesteed, in het gehoele land natuurlijk, zoowel door het rijk, pro vinciale besturen, gemeentebesturen, andere besturen én particulieren. Wjj hebben ons eens de moeite gegeven van de aüoopen van aanbestedingen in onze num mers alleen over December lot en met den 25en voor komende een optelsommetje te maken en het resultaat is..dat alleen voor nieuwe en onderhoudswerken, jdus alleen op het bouwvak betrekking hebbende, voor een bedrag van bijna 7Va millioen gulden is aangenomen. Do aanbestedingen van verschillende leveringen, als daar zijn: magazijngoederen en artikelen voor gemeen ten en gestichten etc., zijn hieronder niet begrepen. Aanbestedin^-Ct. NIEUWE NIEDORP. den lsten Januari a.s. herdenkt de heer D. te Nieuwe Niedorp tden dag, dat hij 25 jaren in dienst der gemeente is in betrekking van veldwachter en bode en tevens 25jaren als bode in dienst der Banne Nieuwe Niedorp. JUL1ANADORP. Zondag 26 en Dinsdag 28 December gal de tooneel- vetteeniging „Klein Begin" twee openbare uitvoeringen in het lokaal van den heer J. Bijvoet. Zondag was de zaal flink bezet. Dinsdag matig. Die er geweest zijn, zullen zich hun gang niet betreuren, want het programma bevatte het mooie tooneelspel„Anna Worth- man". tooneedspal in 5 bedrijven, dJal zeer verdienstelijk weid gespeeld. Dat bewees beide avondenden het dank baar publiek, dat telkens" na ieder bedrijf hartelijk applaudiseerde. DE AANGEHOUDEN MAILS. DEN HAAG. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat thans alle voor Nederland bestemde mails, welke door Engeland waren aangehouden, hier te lainde zijn ontvangen. Tweede Kamer. Den Haag, 30 Deü. 1915. Zeer belangrijk was die rede van minister Bosboom bij do Algemeen© Beschouwingen over zijne Begraot- ting voor 1916 niet. ZeUs matter van toon dan an ders .niet iets vermjooidls. Maar sympathiek "klonk de slotzin, waarin gctn. Bosboom toegaf dat hij fouten zal hebben gemaakterkende, dlat 't ook nu nog bij ons leger niet volmaakt is. Maar voegde Z.Exc. er aan toe is do Kamer van oordeel, dat ik' niet tegen mijn taak ben opgefwiassen, mietn late mij geen dag langer op idozo plaatst.... Later op den dag wees de heer Pa lijn et1 op, dat er 'toelh \toel „iets eenzijdigs" is in de kritiek, op hot beleid van minister Bosboom geoefend. Hg maakte dteze opmerking in verband met de aankondiging van een amendement tót ijnert voorshands aanhouden van het graan^siloi-voorstel. Minister Bosboom is zeker niet een organisator Van buitengewone kracht, maar.... Om een edhrt-Hol- landscihe zegswijze te gebruiken: „Wie geeft wat hij heeft, is waard idiat hij leeft". De minister "heeft in zeor zware tijden zijn best gedaan. Dat valt niet te betwisten. Evenmin, dat onze weermacht in d!e laat ste zeventien maanden versterkt, verbeterd is, schoon dit dan stellig niet geheel op gén. Bosboom's „debet- lijstje" kan worden genoteerd. Uit de rede van den minister van Oorlog stip ik aan. .dat Z.Exc. constateerde, hoe het vertrouwen dei Regecring in generalissimus Snijders ongeschokt is. De zaak van de geestelijke verzorging en van den steun aan de Tehuizen wordt commissoriaal voorbereid. Den lieer Arts antwoordde hij, wart de Tilburgsche relletjes betreft, .dat .daarbij ,.de sop Ide kool niet vnard is". Met .kracht protesteerde die minister, in verband met hot aftreden van den commandant der le divisie. togen het drijvfen om in de Kamer „de doopceel te lichten' 'van allerlei officieren. Dal heeft de heer Bos boom ten sterkste afgekeurd vóórdat hij minister werd; zoo denkt hg er nog steeds over. Naar aanleiding van 'shceren K. ter Laon's uitlating dat wij slechts een legertje noodig hebben om „onze onzijdigheid te mar keeren". maakte de heer Bosboom de ooiijke opmerking dal men aldus redeneerend ten slotte moet vinden, dat bordjes met „verboden toegang" ook wel voldoende zijn om onze grenzen te beveUigen Ik zal o\er deze Algemcene Beschouwingen niet veel meer vermelden. Majoor Van Twist blijft diep ver ontwaardigd over hel niet tot reserve-luitenant benoe men van den Ilaagsdhen veldicornet Sijthoff, van wien beweerd wordt dat men zijne bevordering heeft tegen gehouden, wijl het door zijn vader uitgegeven Haag- sche blad een artikel bevatte den militairen autoriteiten onwelgevallig. Minister Bosboom vindt dat de zaak voldoende onderzocht is feu „weigert er verder op in te gaan. Majoor Van Twist, die telkens geweldig-booze in- terruptiën van ,,'t Is mooi! De minister weet er niets vanr en zoo "meer liet hoorem, brengt met -deze kwestie de meer-bdangrijke der rechtspositie van den militair ia verband en verklaarde dat hij „de zaak niet Ad loslaten". De heer Marchant blijft gekant tegen het aanschaf fen van nieuw.geschut; zegt: een verstandig jnensah doet, in dezen lijd, zooiets niet. Zou willen wachten totdat de terugkeer van den ntede op aard3 ons jaren lang gelegenheid biedt om alles in te richten gelijk we wensoiesn. Waartegenover gen. Bosboom stelt„Ik bedank ervoor om den weg in te slaan met de defen sie. te onzent na 1871 gevolgd!" Toen de Algcmeene Beschouwingen werden gesloten, waren er.... 22 sprekers .ingeschreven. De voorzitter het mogelijke willende doen pm eene avond-zitting te voorkomen maande tot beperking aan, er bij voe gend. hoe hij besefte dat zijne vermaning „toch niets zou geven Nog had de "heer Borgesius meegedeeld, dat hij de Kamer na het recès, op ..Dinsdag 25 Januari, reeds *h-cer wil bijeenroepen. Alen zal dan enkele kleine ont werpen afdoen, ook die welke vóór half Februari ge reed moeten zijn met het oog op het verstrijken van zg. fatalen termijn. En volgen zal dan een voorstel om Eedsontwerp en Ouderdoms-rente in openbare be handeling te nemen. En voor het afdeelings-onderzoek Ja, de voorzitter gaf den heeren het advies om maar vooral studie te maken van Grondlwets-herziening en de belasting-ontwerpenDe praeses noemde het voor uitzicht, wat de werkzaamheden in 1916 betreft, „vaag". Eenigermate is dat woord, zou ik zoo zeggen, ook van toepassing op rar. Borgesius' vaderlijk studie-advies, zijn medo-leoen in het Parlement heden verstrekt. Daarna zijn we aan 'rt „spurten" gegaan. Geboren werden in warm-woelige vacantie-stemming de mo tiën-Mendels. om de maximum-vergoeding voor Mi litie. h-.W. en L.S. op f 2 per dag te stellen. En eene, aan het brein van den heer Kleerekoper ontsproten, om uit te spreken, als het oordeel der Kamer, dat de Regeering de „Soldaten-Courant" niet moet subsidieeren. Overeengekomen is, dart deze motiën daddijk na het bijeenkomen der Kamer. eind-Januari, zullen worden behandeld. Op die conditie berustten de vaders der moden in cenig .uitstel van behandeling. Het amendement-Patijn om den post graansilo en meelmolen voorloopig aan te houden, is door mi nister Bosboom overgenomen. Rechts bij monde van mr. Lohman heeft verklaard in 't niet tegen-stem- men geen votum van Vertrouwen in min. Bosboom's beleid le willen zien. Rechts wü slechts geen strem ming berokkenen in den gang der zaken. En de S.D.A.P. verzocht „aanteekeningvan het gevoelen zij ner in het Parlement gebrachte leden, dat ze willen geacht worden, tegen dit Budget te "hebben gestemd. 't Voornaamste is, dat wij heden, nog vroeger dan men durfde verwachten. gereed-kwannen. Maar eind-Januari, of begin Februari, doen we toch nog sommige fragmenten „dunnetjes over"!... Warneer de Senaat wil, dan kan hij met verbijster renden spoed arbeiden. Heden, 30 December, heeft het Hoogerhuis zoowat 't „record geslagen". Hoofdstuk I der Staatsbegroorting voor 1916 is goed gekeurd „sans tambour ni trompette". Wat dus be duidt, dal de Eerste Kamer geen groote, politieke be schouwingen thans houdt. Hulde, lot en eere zij haar!... Ook Financiën is goedgekeurd, na 'eene hoffelijk-ge- noegelijke gedachtenwisseling tusschen de beide groote en geniale finantiëele specialiteiten mr. Treub en mr. Van Ni erop over de vraag, of amortisatie thans go- wenscht is. De heer Van Nierop zegtneen. Onnoodig hls zij niet verplioht is. Minister Treub wijst op de da ling van vele koersen, zoodat de Staat voordeel kan behalen. De Wet op de Middelen is bezegeld. En ook net ontwerp tot Staats-exploitatie van de Benkoelensehe 'goudvelden, alsmede die gansche Indi sche Begrooting voor 1916. De heer Cremer sprak wen- schen uil voor minister Pleyte's herstel en verklaarde, dat men later wed op verschillende zaken zal terug komen. Bij het Benkoelen-ontwerp bleek de heer Laan niet geneigd de zaak der S taats-goudexploitatie te steunen. Maa; zoowel de heer Cremer als de heer Col ij n (weer in Patria terug en pa zijn jongste reis voor 'teerst weer in het Hoogerhuis presentbestreden de bewering, dal de Staat zich bij deze zaak gedurende tien jaren onderzocht aan eenig bedenkelijk „risico" blootstelt. De heeren De Gijselaar, Van Wassenaer en Laan ble ven tegen het Benkoelen-ontwerp, dat er dus met vlag en-wimpel doo.ging. Reeds 11 Januari a.s. koeren onze Senatoren terug Mr. ANTONIO. Plaatselijk Nieuws. GEWEIGERD. Aan den Lagedijk alhier wordt behoefte gevoeld aan eene tramhalte. Deze wensch na-ar eene ia en uitstap- plaats is ter kennis gebracht aan het Bestuur der Holl. Spoorwegmij., onderteekend door 41 personen. Gisteren werd bericht ontvangen, dJart genoemde Mij. geen ter men kan vinden op dat verzoek in te gaan. JACHTVERPA,CHTING. Door den ontvanger der Registratie en Domeinen alhier is voor den tij di van één jaar verpacht de jacht en konijnenvangst op den Koegnaszandldijk en* hel Noord- duin. benoemden da lichtkapen op Callantsoog. Het jachtrecht is gegund aan den heer C. Franzeni te Zijpe voor f 67.75, vorige 'verpachting f 63.75'. MARKTOVERZICHT. De (handel was Donderdag j.I. in alle afdeelingemj van aanvoer stug, met een algemcene neiging tot lager prijzen. Bij den veehandel goed ingelichte personen schrijven de gedrukte stemming aan verschillende in vloeden toedie drukkende en beperkende bepaling bij den uitvoer, hét mindier binnenlandscih verbruik, mede een gevolg van. de verminderde koopkracht in verschillende kringen van otns volk. Het gelid kan. maar eens gebruikt en er zijn vele artikelen, waaraan Sin het huisgezin nog meer behoefte bestaat dan aan vleesch. Vette koeien golden voor eersite kwaliteit 49 a 50 cent, tweede kwaliteit 46 a 47 cent terwijl nog mindere soorten beneden 45 cient stonden'. Do weinige gelde- koeien wanen zeer sttig; ook melk- en kalfkoeien wa ren traag. Schapen noteerden 1 a 2 gulden lager dan verleden Week. die verlaging trof zoowel de 'vette schapen als de overhouders. Vette schapen, met kleinen aanvoer liepen tot 60 gulden, overhouders f 35.50. De varkens kostten 41 cent. De handel beteeken.de Wegens den kleinen aanvoer (niet veel. Oude kippen en konijnen waren vrij willig, goede boerenkippen van 1 gld. tot f 1.25, konijnm 25 a 30 cent slachtgewicht. LANDSTORM. De landstormplichtigem der jaarklasse 1912: Petrus Baars. Levie Cohen en Johannes Diominus Huiberts, zullen in begin Februari a.s. in werkelijke», dienst Worden gesteld. ZOO IS HET NIET I Wart wij gezegd hebben over oen consortium van dominé's in betrekking tot de bewuste aanbesteding van gemeentedrukwerk, schijnt aanleiding geweest te zijn, dat sommigen de conclusie hebben getrokken, als zouden de redacteuren der West fries che Kerkbode zich' hun propagandistischen arbeid laten betalen. We stellen er prijs op mee te dealen, dat deze arbeid "vol maakt belangeloos geschiedt. r.i mkimi schagen. Geboren: Egidius Jaoobus. z. v. Dirk in 't Veld en van Kaatje Elisabeth Hart. Maartie Connelia, d. v. Jannes Wijnen en van Willompje ae Boer. OverledenDirk Stam, oud 74 jaar. EEN JUBILEUM. Den lsten Januari, zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer J. P. Ah ma als gemeenteveldwachter in dienst trad. ATTENTIE. Een paar ingezonden stukken der heeren Van der Meer en Bregman, zijn verschoven tol het volgend nummer. Gemengd Nieuws. BOTERVERLIES. Volgens medodeeling van den Pruisischen Minister van Landbouw! gaat jaarlijks een hoeveelheid van hiet minder dan 520.000 centenaars (1 centenaar is 100 pond) boter voor de consumptie verloren in het Duits che rijk. omdat de landbouwers in het algemeen voor de boterproductie te weinig technisch ontwikkeld zijn, en omdat nog veel te weinig gebruik wordt gemaakt van de melk-(afscheidings}-separaten. De hoeveelheid melk, welke op deze wijze voigens een berekening van des kundigen in het Duilsche Rijk voor menschel ijk ge bruik verloren gaat, bedraagt minstens 2<>0.000 dub bele centenaars per jaar. Al kan men hier niet tot het volmaakte geraken, toch zou er bij een meer oordeel kundige behandeling gder melk zeer zeker een groo- ter quantum aan boter te winnen zijn, dat ongetwijfeld de helft van den gezamenlijken invoer zou overtreffen. De minister dringt er daarom met kracht op aan, om de boterbereidiers zooveel mogelijk melkafscheidingitoe- stellen te verschaffen en een degelijke k er nis van dé bolerbereiding te helpen verbreiden. BRITSCHE LOOPGRAVEN-SPORT. Captain Bean geeft in de „Times" een beschrijving van een eigenaardige soort loopgraven-sport aan de Dardanellen Een officier deed de ronde in de loopgraven van de le vuurlinie toen hij een Australiër aantrof, die met het hoofd en de schouders boven de borstwering uitstak en naar een punt in de Turksche loopgraven, die ongeveer 250 M. ver wanen, tuurde. Het bleek, dat hij een duel met een Turk had; op de een of andere rare manier waren de twee vijandig erin geslaagd een afspraak te maken, dlat zij om de beurt vrij mik op elkander zouden hebben. De andere soldarten in 'de loopgraaf sloegen belangstellend door hun periscopen het schouwspel gade. De officier gelastte den soldaat onmiddel'ijk te buk ken en niet zoo krankzinnig te doen, welk bevel hij dan ook opvolgde, Nauwelijks was evenwel de officier een eind verder gelromen, of de Australiër stak hooM. en romp weer boven de borstwering en zette de partii voort. Eindelijk sloeg de Australiër achterover, hij had een sdiol door zijn slaap gekregen, niet vatn zijn te-j gonstander, maar van een anderen Turk, die waar schijnlijk niet van het duel op de hoogte-was en ge meend had zijn kans te moeten waarnemen. Captain Bcan's filosofische conclusie is, dat deze Turk hoewel niet noodzakelijk een goed sportsman, zeker een goed schutter was. VERDEDIGINGSMAATREGELEN IN EGYPTE. Men schrijft uit Zuridh d.d. 27 dezer aan de N. R. Crt. Over de voorbereidingen ter verdediging van Egypte seint de correspondent van de Secoio uit Kairo, dat dagelijks buitengewone iransporten van Australische en Nieuw-Zeelandsdhe troepen in de haven van Alex-ah- drië aankomen en vandaar naar de kampementen in liet binnenland gezonden worden. In Kairo rijn tal van groote gebouwen, o.a. de bekende Savoy-hotel, voor militaire doeleinden opgeëisdht. Een der jongste decreten van generaal Maxwell regelt de onteigening van allen grond, benoodigd voor den aanleg yan een dubbele spoorlijn Zagaziö— Ismailaeen spoorlijn van de groot ste strategische beteekenis voor de verdediging van Egypte, omdat rij de verbinding vormt van den Suez- kanaal-spoorweg met hel overige gedeelte van Egypte. Reeds zijn vele duizenden inwoners met de voorberei dende grondwerken en transporten bezig. Intussdhen meldt men van ae westelijke grenzen der NijUanden, dat lalrijke troepen der Senoesi optrekken langs de binnenkaravaanwegetn, die naar het hart van Egypte voeren. Men schat hun aantal op ten minste 5000 gewapende lieden, riet echter van Êngelsche zij de in deze onderneming niet veel meer dan een roof- ocht zonder groote militaire beteekenis. Om 'echter op alle gebeurlijkheden voorbereid1 te rijn, hebben de Engelschen de punten, waar deze binnenwegen Uit monden, voldoende verkerkt. Wel heeft het hoofd der Senoesi den Engelschen nog kortelings zijn vriend schap betuigd, maar men hecht daaraan geen groot vertrouwen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, mar waarnemingen verricht in den morgen van den 31 December 1915t medegedeeld dóór het Konïnk- tf'eorologisch Instituut te De Bilt. Matige tot krachtige Z.O. tot Z.W. wind. Betrok ken of zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring. Waar schijnlijk eenige regen. Stijging van temperatuur vooral in het Noorden. Marktberichten. SCHAGEN, 30 Dee. 1915. 3 Paarden f 150 170. 5 Slieren f 200 a 280. 4 Geldekoetien (mag.) f 230 a 260, stug. 94 Idem (vette) f 190 a 462.50. stug. 12 Kalfkoeien f 240 a 340, slug. 19 Vaarzen- f 150 a 180, stug. 25 Nuchtere kalveren f 12 a 24. 280 Schapen (vette) f 38 a 60, stug. 1100 Overhouders f 24 a 35.50, stug, 20 Varkens(mag.) f 20 a 28. 8 Idem: (vette) p. K.G. f 0.72 ai 0.82. 150 Biggen f 12 a 20. 100 Konijnen f 0.50 a 1.75. 100 Kippen f 0.60 a 1.75. 20 F^enden f 0.75 a 1.50. 240 K.G. boiler f 1.55 a 11.65. 50 K.G. kaas f 0.60 a 0.70. 800 Iüpeieiien f 7 a 8 per 100. NOORDSCHARWOUDE, 30 Deo. 1915. Bloemkool f 7 a 9.10, -roode kool f 2 a 17.10, gele Icool f 1.60 a 11, Deensohe wille f 1.60 a 10.90, uien f 4.80 n 5, Deensche witte per wagon f 425 a 432. 31 December. Bloemkool f 4.20 a 5.60, iroode kool f 1.70 a 17.70, gele kool f 1.10 a 11, Deensche witte kool f 1.70 a 15. Verzonden: Woensdag 13 en Donderdag 20 wiagieos. BROEK OP LANGENDIJK. 30 Deo. 1915. 10800 Bloemkool f 4,20 n 8.30, 2e soort f 1.70 a 2.40. 760 roode kool f 2.50, 7500 gele kool f 1.30 a 11.10. 2200 witte kool f 1.50 a 5.70 roode kool per zak f 1.88. witte kool per zak f 0.93. 2900 Bloemkool Te sootrt f 3.10 a 5.20, 2e soort f 1.50 a 1.70. 1200 roode kool f 2.10 a 5, 7900 gele kool f 1 a 8.80. 500 witte kooil f 1.20 a 1.80. 1600 bieten f 4.80. WARMENHUIZEN, 30 Decf. 1915. Roode kool f 3.10 a 15, gele kool f 2 a 8.80, witte kool f 3.60 a 13.60, roode kool per zak f 2 a 2.02. 31 December. Roode kool f 2.30 a 5.20, gele kool f 2 a'11.30, witte kool f 2.20 a 8.10, roode kool per wagon f 764, idem per zak f 1.20 a 2.11. ALKMAAR, 31 DtécJiteibl'T. 200 Stapels 'kaas, 85000 KG. Fabriekskaas kleine f 72, boerenkaas kleine f 69, commissie f 70, mid delbare f 71. 5 HL. tarwe f 10. 134 HL. haver f 6.60 a f 7, 53 HL. boonen, brüine f 22 a f 24, citroenboo- nen f 20 a f 24, witte f 22 a f 25. 27 HL. erwten: groene f 24.50, grauwe f 24. per HL. InlEngeland is op dit oogenhlik de publieke opinie sterk geïnteresseerd bij de,invoering van den dienst plicht. Minister Asquith heeft aangekondigd, dat de ongehuwde jongelingschap, (die zich niet in voldoen de mate vrijwillig heeft aangemeld, nu gedwongen zal,worden om dienst te nemen, 't Is bekend, hoe in Engeland een groot deel der bevolking tegen dienst plicht gekant is, maar uit de pers komen op dit oogenbHk weinig anders dan instemmingsbetuigingen met het plftn van één eersten minister. Of liet ge- heele ministerie het met hem eens is, 'is nog niet tlekend, wel heet het, dat er een paar zullen uittre den, maar anders het ministerie eensgezind met de voorstellen zal meegaan. We zullen kien wat dit geeft. Verder is er niet veel nieuws. De Duitechers en Franschen vechten stedes om den Hartimennsweiler- kopf met wisselend succes. Aan het Oo&lelijk front wat meer actie 'in Oost-Galicië. De Rus sen begin nen zich zoowel in Bessarabië als aan de Strypa te roeren. Vanuit Griekenland nog niets positiefs. De Entente troepen versterken zich 'nog steeds in S aloniki en de Duitschers stellen een aanval nog steeds uit. Odk do Bulgaren doen niets anders dan zich -ersterken. Dq algemeen© 'toestand blijft dezelfde, a leen" lezen we steed.s in Êngelsche berichten, dat Duitschland zeer moedeloos begint te worden. Uit Zweden komt het bericht, dat men daar 'van meening is veran derd en niet meer gelooft in Duitschlands overwin ning. Zoo blijft de toestand maar hetzeï. de en lijkt het er nog weinig op een beslissing. Het voorjaar, zoo heet het, z&i ons die brengen. Raad Heerbugowaard. Vergadering van den Raad van Heerhugowaard op Donderdagmiddag 30 December 1915. Afwezig de heer Schilde- wegens ongesteldheid. Voorzitter 'Burge meester Van Slooten. Na opening llezing en 'goedkeuring behoudens een kleine opmerking door den heer Poolland.vtan de notuten.0 De h er H. Zwart vraagt wegens vertrek af - schrijving Hoofdelijken Omslag. Allen voor.1 Van dm Vader en de Moeder in het 'Armhuis al hier is "en verzoek ingekomen om f 50 meer sala ris te 'mogen genieten, 'zoodat het salaris dan f 250 's jaars zou worden. B. en W. stellen echter voor, er niet op in te gaan, doch het salaris op f 200 te houden. Kort geleden hebben aanvragers nog f 75 vórhooging gehad. Wordt gewezen van de hand. Het suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag en hei raadsbesluit tot betaling uit den post onvoorziéne uitgaven zijn goedgekeurd yan Gedeputeerden te ruggekomen. De Jongste kasverificatie bij don ge meente-ontvanger gaf f 1858.95 kasgeld «an. Van J. Winnips was ingekomen een rzoek om zijn zoon ter verpleging als krankzinn over te plaatsen van Meerenberg naar Noordwij^erhout. Aangehouden. Een ongezegeld verzoek \an de aeeren Bruin en Kwantes om duurtetoeslag blijft zonder beschikking daarop. De heeren Wijnker, Met en Blom, aftredend doch herkiesbaar als 'leden der commissie voor het ge meentelijk electrisch bedrijf worden herbenoemd. De heer P. Konijn wordt herbenoemd als iid van het Burgerlijk Armbestuur. De heeren Schilder, Met en Wijnker, aftredend als leden van de commissie voor rec'ames Hoofdelijken 'Omslag, worden herbe*- noemd. f Vervolgens stellen B. en W. voor om ter voorzie ning in kasgeld te sluiten een leening, groot f 3000, Goedgevonden. Komt t^r tafel het verzoek van dokter Spierings, om de keuken iji zijn woning in te richten als spre>ek kamer en een keuken aan te bouwen. De kosten zijn geraamd op f 625 èi f 650. B. en W. stellen voor, dat werk te doen en er dokter 6% rente van te laten betalen. De dokter had zich bereid verklaard rente en ook aflossing te betalen, De heer Met zou ook tot het daarstellen van spreekkamer en keuken 'willen overgaan, doch zou er dokter niets van willen laten betalen. Ook geen, rente. De heer Den Hartigh vindt: we hel - ben hier dokter benoemd op het tractement plus vrije woning. Die woning moet dan ook goed zijn. Is ze niet goed, dan is het toch de plicht der ge meente geen rente van dokter moet amnemen. De heer Poolland acht de verbetering der woning evengoed in het belang der patiënten, ais in het belang van dokier en kan zich aansluiten bij het idee-Met, ,om geen rente van dokter te ontvangen. De heer Appel zou wel eenige 'rente daarvoor willen zien geven door dokter Spierings. doch wil 4 ook voldoende achten. Na nog eenige discussie verklaren allen zich voor de voorgestelde veranderingen. Het voorstel B. en W. om 6% rente der kosten door dokter te 'laten betalen, wordt met 6 stemmen tegen verworpen. Tegen de heeren Met» Den Hartigh, Overtoom, Bos, Poolland en Krom. Het voorstel-Appel 4% rente wordt nu aangenomen met 6 stemmen voor en 4 tegen Vóór de heeren Blom, Krom, v. d. Oord», Appel, Overtoom en Wijnker. Komt ter tafel instructie geftneente-opzichter, Helt salaris van dien 'opzichter is daarbij op f 200 ge bracht." Vroeger was het f 100. De heer Poolland bespreekt de wenschelijkheid, dat we over de laatste jaar of drie eens wisten, wat de gemeente zoowat 'per Jjaar uliet vertimme ren, dan /.ouden we beter een overzicht krijgen of het opzicht duur is of niet. Na eenige discussie wordt met allen voor de in structie vDstgesteld en het salaris op f200 bepaald. Voorzitter brengt nu in behandeling een verzoek va den heer J. Wagenaar om bij de eleotrische ver lichting te worden aangesloten. Daar zullen wat kosten opkomen: ongeveer f 150. 'Wagenaar wil de kosten aan de-gemeente vergoeden en den aanleg in 10 jaar aan de gemeente terugleiden, eik jaar 1/10 van de kosten. Allen voor. - Voorzitter stelt aan de orde, het -voorstel van B. en W. oni het als voorschot toegezegde bedrag aan de Bouwvereeniging alhier te verhoogen. De liouw- vereeniging wil 16 arbeiderswoningen stichten, waarvan reeds 'eenige gereed zijn, die echter maar matig bevallen. En betere inrichting eischt meerder geld. De heer Overtoom heeft vernomen, dat de wo ningen voor personeel der Zuivelfabriek Excelsior zullen zijn. En nu is spreker er niet tegen, om het voorschot te verhoogen, doch als de Bouwvereeni ging de woningen uitsluitend bestemt voor hen, dio aan Exc Jsior werken en wanneer niet anderen zo kunnen huren, 'dan is de heer Overtoom wel tege» verhooging van het voorschot. Voorzitter zegt, dat het niet zoo is, !dat 'alleen menschen vanE xcelsior in die woningen zullen mo gen wonen. Zoo'n regeling zou de wet verbieden. Ieder, die huren wil, kan dat doen, als 'hij door de Bouwvereehiging als huurder wordt aangenomen. De heer Poolland vindt, dat Excelsior, zoo'n groot lichaam, ook zelf wel* woningen zou kunnen zetten voor het personeel. De heer Wijnkor vindt, als de te bouwen huizen te veel huur moeten doen, 'dan kunnen toch geen anderen dan personeel van Excelsior ze huren. Die menschen verdienen hoog-loon. De heer v. d. Oord .vraagt: Zou het personeel van Excelsior zooveel meer verdienen dan boerenarbei ders? De heer'Wimkor is van meening, dat er wri veel wordt verdiend door her.'di*1 aan Excelsior ver ken. De heer Met zegt, dat de 'Bouwvereeniging kan bouwen, 'daar waar ze geschikt terrein er voor kan krijgen en spreker zou wel ruimer crediet wil len zien aanvragen. Het is hier "niet zoozeer 'de in richting of huurprijs, waar we over hebben te dis- cussiëeren, maar 'eerst de vraag of de Raad goed keurt de geldleening 'aan de "BouwYereeniging. De heer Overtoom zou liever woningen bouwen in 't Noordind, waar we terrein hebben, dan in den Voddenweg, waar we het nog moeten 'koopen. 5 De heer Blom zou toch liever niet alles zoo bij een in 't Noordeind hebben. Op andere gedeelten is het ook goed'in de behoeften aan woningen te voor zien. f Na nog eenige bespreking volgt stemming en wordt met allen voor aangenomen het voorschot aan de Bouwvereeniging te xerhoogen. De pensioengrondslag voor dokter Spietrings wordt vastgesteld op f 1350. De gTondslag voor den se cretaris van het Burgerlijk Armbestuur wordt vast gesteld op f 150. Hierna sluiting. VRIJDAG 31 DECEMBER. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE fis: Huisduinen, '8 av. 7 uur, Ds. Van GriethuiJsen. Barsingerhorn, 's av. 7 uur, Ds. Van (Loon. ZATERDAG 1 JANUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE té: Huisduinen, toorm. 10 uur, Ds. Van Gr iethui jsen. ZONDAG 2 JANUARI. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE t Julianadi rp. voornt. 10 uur, Ds. Van Griethuijseffi. Huisduinen, 's av. 7 uur, Ds. Van Griethuijeen. Barsingerhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Bevestiging van Kerkeraadsleden. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Barsing'srhora, voorm. '10 uur, Ds. Van der Veen. EVANGELISATIE tl*: Breezand, voorm. 10 uur, de hepr Van Marsbergen uit Haarlem. VERMIST. Donderdag 30 December: gemerkt Teersfrees op 'f Schoff. Inlichtingen verzoehtdoor R.Zw&an St. Maarten.

Schager Courant | 1915 | | pagina 2