Schap Courant Vrijdag 31 December 1915. 58sfe Jaargang No. 5720. FEUILLETON. ZIJN VROUW. TWEEDE BLAD. Raad W armenhuizen. Vergadering op Woensdagnamiddag f'9 December 1015. Aanwezig alle leden, \oorzitter Burgemeester Blom, die de vergadering opent, waarna leziiur en goedkeuring der notulen volgt. Mededeeling wordt gedaan, dat de gisteren ver kochte landerijen van de 'gemeente 'hebben opge - bracht f 14162. Door het Ambacht van West-Fries land, genaamd Geestmerambacht, zal 'f 526 worden bijgedragen in de onkosten van brug en «ooddeuren, bij de schutsluis te Schoorldam. Mej. de Weduwe Koenen, geb. Visser, betuigt haar dank 'voor den 1'inanciëelen steun. Gedeputeerden hebben het ko hier H. Omslag goedgekeurd. Tot onderwijzer aan de school in Warmenhuizen is benoemd do heer Paardeh aar. 72 Sollicitatiën zijh ingekomen voor de betrekking van stoker aan de gasfabriek. Benoemd werd met algemeene stemmen, de beer.A. Donker. De eerste gasfitter, de heer Braak, is 'nog steeds Jn de mobilisatie. De Gascommissie stelt voor, om aan Braak, 'zoolang die ih de mobilisatie is, f 3 per week vergoeding te>e te kennen. B. en W. achten f 2 per week genoeg: de man is ongehuwd. Met allen voor f 2 per week toegekend. B. ën W. stellen voor het geschil met Spruit en Bakker, aannemers der gasfabriek, aanhangig te maken bij het bureau van arbitrage voor bouwvak ken en er aldus een rechtsgeding van te maken. Directeur en adviseur der gasfabriek adviseeren, het geschil aanhangig te maken. Goedgevonden. Voorzitter stelt aan de orde het voorstel van B. en W. tot goedkeuring van dein onlangs beproefden 5-retortsoven'der gasfabriek en vraagt, of de hee- ren er zich mede kunnen verepnigen. De heer Biersteker zegt, nu B. en (W. dit voor- stël doen, te veronderstellen dat zij zich hebben over tuigd, dat de oven goed is bevonden, ook door den directeur uer o-sfafcriek. Voorzitter levestigt dit. De directeur had den nieuwen 5-retortsoven uitste kend in orde genoen d. De;'sccrtaris leest nu nog de resultaten van op 10 en, 11 November genomen proe ven, waarbij wel niet de 1000 kub. M. werden be reikt, maar die toch flink bevredigende resultaten hadden, terwijl directeur en adviseur, 'alsmede /de Gascommissie adviseerden tot goedkeuring. Met algemeene instemming keurt de Raad 'den 5-retortsoven goed. Het volgende punt der agenda behelst het voor stel van B. en W. om de schutsluis te verpachten. Die verpachting loopt in den, regel van Januari tot Januari, maar aangezien het nu wat laat is, zouden B. en W. de verpachting van dei sluis 'mejt Mei wil len doen ingaan, om haar tot Januari daaraanvol gende te laten duren. De secretaris licht toe, dat het er nu eigenlijk alleen om zou gaaii om in ber- ginsel tot verpachting te besluiten. De "neer Gutker kan wel- meegaan met het voor stel tot verpachting. Maar dan zal er ook wel voor een woning voor den pachter der sluis moeten wor den gezorgd. Misschien, dat het voorloopig1 zoo eerst gaat en dat 'er te Schoorldam Wel een woning is. De heer De Groot zegt: fk vind, dat de Raad zich eerst heeft uit te spreken voor ve'rpachting, om dan de zaak verder te regelen. Bij stemming wordt met op één' na algemeene stemmen tot Verpachting besloten. De heer Nahnes verklaarde zich er tegen. Voorzitter merkt op. dat er geen huis bij is. Maar als de'verpachting Mei ingaat, is er voor dién tijd nog gelegenheid om een huis te bouwen. De heer Swan vindt, dat het nog wel 'verschil maakt of de sluis wordt vernacht zonder woning of met woning. De heer Biersteker zegt, dat T baantje voor den pachter geen brood geeft en Voor hem een bijbaantje zal moeten blijven. Als het zOo zon der woning "wil gelukken, zijn wij vrij om. een wo ning te bouwen. Wil 't 'zoo niet, dan kunnen we altijd zien of we een woning zetten. Maar 't is wel wat bezwaarlijk om een woning te zetten. De heer Kraakman: Maar die 't pacht, moet er toch dicht bij wonen. "Voorzitter: Dus de Raad is er voor, de sluis te gen 1 Mei te verpachten? De heer De Groot: Nou, dat weet ik nog niet Als de verpachting zonder woning erbij gebeurt, dan kunnen we Jook wel te- 5. Sidderend bemerkte Lize wat Ernst deed. Zij ont stelde zoozeer, dat zij bijna het. boek, dat zij in haar handen hield, liet vallen. Ernst greep vlug het boek en keek haar met een smeekenden, blik aan, waarvoor zij de oogen neersloeg. Dat ai'es duurde nauwelijks een seconde, zoodlat Louise er niets van bemerkte. En snel had Lize ook haar bedaardheid weer te rug. Met kalme stem zeide zij: „Het spijt mij, mijn heer Bremer, maar van die lied-eren heb ik geen pianopartij." „Zoove-' te beter," dacht hij. Dan zeiden hij luid: „Wanneer u het toestaat, breng ik u mijn mu ziek." „Heel gaarne/' luidde het antwoord. Dan kJken zij elkaar aan, een oogenbliK maar, maar hij wist nu, dat zij hem om zijn brutaliteit niet toornde. Spoedig daarop gingen broer en zuster heen. Toen Ernst heneden do gastvrouw dankbaar de hand kuste, vroeg hij.zacht: „mag ik moirgen de mu ziek brengen?" Lize beefde, maar zij keek hem aan en knikte. Langzaam, arm ih arm, liepen broer en zuster naar huis. Louise wilde nog eens de voortreffelijkheid bedin gen van de gastvrouw. Doch Ernst antwoordde lachend: „Geef mij toch een oogenhük 'rust, Louise, doe Je zooveel last en moeite niet aan. Wanneer ik niet wil, helpt al dat aanbevelen niemendal wees maar kalm en wacht af, hoe d" zaken zich zullen ontwikkelen M Glimlachend, keek hij voor zich heen. De zuste*- zeide niets daarop, maar zij trok een zeer zorgelijk gezicht en dan dacht zij: „Ach, men heeft toch werkelijk heel wat te stebén met zulke mannen." HOOFDSTUK 4. Op dier avond kon Ernst maar niet in slaap ko men. Wat.in den namiddag was gebeurd hield hc*n ne/ig en toen hij eindelijk wgen middernacht de oogen sloot, werkte zijn opgewonden fantasie ver gen 1 Februari of 1 Maart as. de verpachting laten ingaan. De 'ledige woning van l'ronk zou dan door den sluiswachter gehuurd kunnen 'worden en dan waren we zóó klaar. Als de tegenwoordige pachter der sluis deze opnieuw pacht, zijn we trouwens ook klaar. De heep Biersteker vindt* waar er nu vlak bij de sluis die woning van Pronk leeg staat, moesten we de verpachting spoedig laten ingaan. Dan zal er nog gclpgonheid zijn, die woning door den 'pachter te laten betrekken. Dé secretaris wijst er op, dat moet worden afge wacht, dat de 'nieuwe verordening is goedgekeurd. De heer De (.ioot vir.dt dat ook. De heer Swan: Dan afwachten. Voorzitter: Afwachten dus?Allen voor. Rondvraag. De heer Biersteker zegt. raar aanlei ding der nutulen eenigwilns ironisch, den voorzitter zeer dankbaar te zijn voor het mooie pad, dat we hebben gekregen. Maar ei- is toch nog niets geko men. Wij komen haast in de modder onf!.... Voorzitter: Ia het dan nog niet verbeterd? Ik had het toch den gemeente-opzichter opgedragen. De heer Biersteker hoopt nu maar op spoedige verbetering. Voorzitter doet toezegging daartoe. De heer Swan wijst op de wenschelijkheid van het innen der grondlasten, van de Noorderstoomtram- wegmaatschappij. Voorzitter zegt er voor te zullen zorgen. Voorts heeft do beer Swan er 'aanmerking op ten aanzien van den aankoop van land door het Ge meentebestuur, dat dit bestuur jle onkosten nog nielt betaald had, toen de betaaldag voor het gekochte land daar was. En ook het land zelf is niet op 'tijd betaald geworden. Als de gemeente zelf niet op tijd betaalt, dal vindt spr. niet mooi. De voorzitter zegt, dat de verkooper verklaard bad, dat het niet op een dag of wat aankwam. De hee* Swan: 't Is toch een treurige manier van zaken doen. Voor zitter: 't Is 14 dagen daarnja toch door de gemeente betaald! Do heer Swan: Heet is niet zooals 't hoort. Ik zal niet zeggen, dat het 'zooveel hindert; maar het gaal/met >een heeleboel dingen zpo. Voor zitter zou dan wel willen, .vernemen wat dat alle maal is. De heer Swan wijst dan hog 'eens op inning grondlasten tram. Verder brengt de heer Swan ter sprake dat vóór 1 Januari een Armvoogd aftreedt. Er is nog geen stemming voor 'geweest. Volgens de nieuwe Armenwet had dat toch vóór 1 Januari moeten gebeuren. En 't gebeurt niet. Mis schien za' 't v.pl op een. herbenoeming neerkomen, maar 't diende toch plaats te vinden. De heer Biersteker vindt dat "toch eigenlijk 'ook- Met dat modderpad bij ons gaat het ook al zoo. Nu kun je je ziel wel in lijdzaamheid beritten, maar 't is toch leelijk. Graag zou spreker zooiets ook vlugger van stapel zien gaan. 't Komt dan wel 't Komt dan wel terecht maar 't duurt zoo lang. Da's lastig. De heer Swan tot voorzitter: U zei, noem dan maar op, maar dan wijs ik op 'het in geheime vergadering genomen besluit tot aankoop, van land door de gemeente, welk 'besluit is bekend gemaakt geworden. En dit vind ik toch beneden alles. Voorzitter, 'met vuur protesteerende: „Maar dat is mij toch te kras; daarvan heb'ik niets gezegd en ik weet ook niet, dat het gezegd is. Dat zult heb ben te bewijzen. De heer Swan: Iemand wist. het bij u vandaan. Dat kan de heer Gutker ook verklaren. Diens moe der weet het bij u uit huis vandaan. De broeder van Gutker is niet op den verkoop geweest, maar die zou anders 'koopman genoeg zijn geweest, om bijaldien hij op% de verkooping -gekomen ware, aan 't strijkgeld halen te gaan. En voor den heer Gut ker zou 't dan ook niet mooi zijn geweest. De heer Gutker bevestigt, wat de heer Swan zegt, door te verklaren dat zijn ('s Iheeren Gutker's) moeder het van de vrouw van Burgemeester wist, van dien landaankoop, dien de gemeente wilde doen. De heer Swan heeft nog iets: We. hebben hier veel overlast van bedelarij. Talrijke beroepsbede laars ziet men hier. Warmenhuizen wordt door hen bestormd er wordt totaal niets aan gedaan. Voorzitter: Iedere bedelaar, die komt, heeft een kastje. En de negotie, daar kunnen we niets aan doen. De heer De Groot wijst er op, dat er in de politieverordening staat, dat ze vergunning moe ten henben om te venten. De heer Swan zegt ook, ze moeten toestemming hebbén. Verder wijst de heer Swan, nog op de fietsen zonder 'icht. Gisteravond ontmoette spr. er nog drie zoo. Je bent je lijf niet zeker. Voorzitter zegt, dat er toch meer dan één, bekeuring plaats heeft. Dan bespreekt de heer 'Swan nog, dat er reclames Hoofdelijken Omslag zijn ingekomen. Wat spreker volstrekt niet Verwondert, daar hij er op de ver gadering, waarin het kohier werd opgeimaakt al op gewezen heeft of het kohier, in slechts twee uren tijds opgemaakt, wel ernstig genoeg behandeld ge acht moeM worden. Voorzitter zegt, dat er niet zoo veel reclames zijn ingekomen. witte kruis, nieuwe ntet>orp. Vergadering der afdeeling Nieuwe Niedorp op Woensdagavond 29 December 1015 in Prins Maurits. Voorzitter, de heer P. Koopman, opent ae aoor een 16-tal leden bezochte vergadering, waarna de secretaris, de heer P. Haringhuizen,de notulen leest, die worden goedgekeurd, Besloten wordk dat bet bestuur de schadgvergoe* ding inzake ijsaankoop voor 't Witte Kruis met den heer Le Clercq zal regelen. Medegedeeld wordt, dat er flink wat ijs in den kelder is. Bij de bestuursverkiezing wordt de 'secretaris de heer Haringhuizen herkozen. Benoemd wordt, ver der voor de kom de heer A. Visser; voor Moerbeek wordt benoemd de heer C. Wit Dz. en voor Verlaat de heer A. Mijts. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening worden benoemd de heeren S. Prins, J. ie Clercq en J. Peetoom. Daarna wondt door den heer D. Kuilman rapport uitgebracht van de algemeene 'vergadering op 28 September Jl. te Amsterdam. Daarna krijgt het woord Dr. Maats, tot het hou den van de voordracht over Vegetarisme. Na ineen boeiende lezing zijn onderwerp te hebben behan deld, beantwoordt Dr. Maats nog een paar vragen. Hierna sluiting^ der pn scMep hean stralende droombeelden. En den volgenden morgen gebeurde-heit voor de perste maal, da;, hij in de zaak niet zoo recht er bij was, want zijn gedachten zweefden steeds den an deren kant uit. llij zag de toekomst, hij zag zichzelf aljs 'een rijk man en betrapte, zich erbij, dat "hij een paar ieeiijke rekenfouten maakte. Doch zijn kalm verstand zegevierde eindelijk en met een stil lachje wierp hij zelf zijn luchtkasteéten ia'Jkaar Maa-* toen hij 's avonds met de muziek naar juf frouw Gerloff ging, was hij het met zichzelf eens, dat er np in zijn leven een 'beslissende wending aanbrak. Plotseling, 'toen hij reeds voor het huis stond, viel het hem in, dat hij eigenlijk niet op dit uur naar een dame op visite mocht gaan. Dat bracht 't goed fatsoen mee en daaraan moest hij zich toch houden. Jammer was dat. Wat moest hij nu doen? Hij keek onwillekeurig naar een der venstens van haar woning en bespeurde dat zij zelf daarvoor stond. Ook zij bad hem reeds gezien en knikte hem toe. Toen vatte hij moed en ging op zijn doel af. Zijzelf opende hem de deur. Doch hij aarzelde nog even. „Mag ik binnen komen, zonder u te compromitteer en?" vroeg hij zacht, lachend. Zij knikte vroolijk. „Ik "heb immers nog-een. juf frouw van gezelschap en die kan als 'bliksemaflei der fungeeren. Dat Mridert niets.' Gaat u maar bin nen, zoo precies ben ik niet opgevoed. Waarofm zul len we zoo kinderachtig zijn. Een ieder 'zou ik na tuurlijk niet ontvangen, maar wij kennen elkaar im mers. Dus treedt u maar 'binnen." Hij kuste haar de hand. „Ik breng u de muziek." „Besten dank, dat u daarajm hebt gedacht." Toen keek hij haar aan. \,Hadt u dan gedacht, dat ik dat zou vergeten?" Zij sloeg haar loogen neer en bloosde. Dan be- beersc-hte zij zich en keek hem .'zoo trouwhartig aan en zeide met trillende stem: „Ik dank u." Zij gingen 'samen naar de eetkamer. „Hoe gaat het met uw zuster?" 'vroeg zij. „Dank u, die laat u groeten." Nog 'steeds -stond hij. „Maar gaat u toch zitten," zoo noodigde zij hem uit Hij deed hei en zij nam tegenover hem plaats. Stilzwijgend, met vroolijken blik keek, hij haar aan, zoodat zij wat verlegen naar de muziek keek. Predikbeurten. ZONDAG 2 JANUARI. DOOPSGEZINDE GEMEENTE vi: Nieuwe Niedorp. Geen dienst Tweede Kamer. Den Haag, 29 Dec. 1915. Met de verdere behandeling $er Begrooiting van Su riname voor 1916 is 't wat vreeand geloopen. Het eind wtas de intrekking der groot» motie van de Com missie van Rapporteurs en de goedkeuring, zonder stem ming, van de Begrooling zelve. Algemeen is geroemd de uitstekende wijze, waarop de minister-ad interim, de heer Ramhonnet, de sprekers jbeeft te-woord gestaan. Ook in fiksche vaardigheid van spreken overtrof Z.Exc. zichzelf. Den heer Rambonnfit is voor een goed deel ie danken dal de Kamer geen votum nam, waarvan, de heer Fock wel beweerde, dat 't „geen politieke strekking" had, doch waartegenover de minister zoo volkomen terecht stelde: lo. dat de motie der C. v. R. de betoekenis zou hebben, dat men in den te- genwoordigen toestand! y/il berustendus weer Op de Begrooting te brengen wat geschrapt was om Suri name een wteaik te geven in de richting van het op eigen wieken loeren drijven; 2o. dat deze motie een „démenti", scherpe afkeuring, bevat van minister Pleyte's beleid. Exo. Rambonnet erkende ronduit, dat hij zich, persoonlijk, van hel plan-1 denburg iniet de minste il lusie vormt. Wij hebben in-den loop der jaren nu al 32 millioen pa-n de kolome besteed, en 't baatte niets. Een slecht bestuursslelsel, offerend werkelijkheid aan schijn, bevat de kiem der ellende. Maar ons 't heft uit handen te laten nemen, zal zeker geen red ding brengen. Overigens verklaarde de minister zich ten volle bereid om met dien Gouverneur van Suriname in overleg te treden over dia vraag, welke posten al licht nog op de Begrooting kunnen worden terugge bracht. Na deze verklaring bestond er voor de motie aangenomen, althans, dat déze inderdaad; geen „ver dere strekking" had dan het verhoogen van enkele pes ten op de Surinaamsehe Begrooting; óók niet na mr. Fock's vernietigende kritiek op minister Pleyte's be leid, natuurlijk geen reden meer. Dit stipte de heer Van Vuuren ook aan, die verduide lijkte. hoe verwerping van de Surinaamsehe Begrooting- 1916 en aanneming der 'motie feitelijk „zusje en broer tje" waren. Bovendien achtte de afgevaardigde voor Zevenbergen 't deloyaal, stuitend om tijdens mr. Pley te's afwezigheid deze motie te behandelen. En de heer Van Vuuren stelde dhn ook voor, het debat er over te schorsen totdat minister pleybe zijne taak zal heb ben hervat. By het debat over dit voorstel gaf de heer Kleere- koper als zijn méening te kennen, dat de toezegging vtun minister Rambonnet een voldoend succes was voor het verzet tegen de geschrapte posten. Een vrat ver getrokken conclusie!... En de heer Rutgers zei, dat uit stel der motie daaraan eene „politieke strekking" zou geven. De commissie van Rapporteurs, bij monde van mr. Fock nog eens herhalend, dat van politieke strek king „geen sprake" was. stond toen wel voor die nood zakelijkheid (hare (mo|lie in te lirekken. Deze loop van zaken deed! de heer De Savomin Lobman in groote verboOgenlheid uitbarsten. Hij maakte de vergelijking van dien vhder, idie een verkwistenden, op zijn beurs terenden zoon krap-houdt, terwijl de moe der deze inkrimping aan... het goedvinden en de kri tiek van meneer zoonlief wil overlaten. Papa is hier dan de minister, toegevende mama de Kamer. De heer Lehman stond aari de zijde van den "minister. Deze beschouwing isr zeer zonderling. Vooreerstlaat men niet gdljk' mr. Ftydc rechtzette, nwn „bst kind" (de kolonie Suriname) over de beoordeeling van wat al of niet moei „eschrnpt, maar aan den gou verneur nrn ncauuuiig^ zoontje Gouverneur Van Asbeck. En van verneaering des ministers (waar over mr. Lobman 't ook had) is evenmin sprake, daar de Regeering op hot Haecsche Plein, na ovcneg ie hebben «epkeed met Paramaribo, toch altijd volkomen vr^biyft t? behouden tc schrappen vte.i haar gc- Het ontwerp tot aanvulling van art. 100 der Militie- wet (vrijdom 'van militie- en L.W.-plkht voor hen, die na 21 Maart, na het sluiten der inschrijving voor matroos met kort dienstverband, hun vijfjarigen dienst als zoodanig volbrachten. Bij <Tcze gelegenheid ant woordde minister Bosboom op eene vraag van den heer K. lei' Laan, dai overwogen word' bij evemuecle de mobilisatie aan hen, daartoe den wensch te ken- -nen geven, nog oemigeta tijd gelegenheid te laten ouubjr de wapenen te blijven. Eindelijk kwamen we aan de Oorlocs-begrooting. Wanneer de behandeling daarvan zal volbracht zijn?... De lijsten der Ingeschreven sprekers geven, een getal spreeklusligen te zien om van te Sidderen. Dat wij morgen, Donderdag-avond gereed zullen komen, is zéér dubieus. En zeTte is 't ae vraag, of het op Oudejaarsochtend vergaderen zou baten 1.... 't Is overstelpend. Gedurende de nu volgende zittingen zal minister Bos boom niet „op mzen wandelen". Dat staat ai vast. De kritiek op het beleid, van zijn departement uit gaande, 'is wel zeer bitter. De Katholieke afgevaar digde uit Tilburg, de hoer Arts, wii passecren la ter weer de „revue" klaagt over georek aan orga nisatie. De depots zijn overladen met achterstallig werk. De rechtzoekenden blijven vruchteloos kloppen. Er is toomeiooze geldverspilling. En tal .van klachten en grieven meer. Majoor Van Twist, die overigens een woord van lof had voor de regeling der verloven, vroeg eene regeling, waardoor in oen landbouwers-gezin althans één der zoons aan den arbeid zou kunnen blijven. Ove rigens had de Steenwjjker majoor 't over schromelij- ken willekeur bij de benoeming van reserve-luitenants, waarvan Ihjj inderdaad-krasse staaltjes citeerde. Brand merkte hij t onvoldoende inlichten der Kamer, .en zoo veel meer in *s ministers beleid. Of 't ligt aan 'de ver houding tusschen minister en opperbevelhebber, zei de heer Van Twist, 'of aan andere oorzaken: ik constateer het droevig-stemmende feit. Uit het „roode hoekje" kwam. een aanval bij monde van den heer Duijs^ ditmaal bijzonder beknopt en. niet slecht» „voor zijn doen'\ die staaltjes noemde van onrechtmatig of te streng straffen. Prof. Eerdmans sloot zich bij majoor Van Twist's bezwaren over geldverspilling aan. Ook wees deze af gevaardigde o.a. op het noodeloos onderbrengen van manschappen in onvoldoend-ingerichte, slecht te be reiken kampementen. 't Komt als eene lawine op armen, sinds straks an derhalf jaar „op zijn zenuwen levenden" minister Bos boom aanrollen!... Mr. ANTONIO. Toen begon hij: „fk dank u nog wel, daC u mij mijn driestheid van gister hebt vergeven." Zij zweeg en ke ek niet op. „In zulke 0-genblikk.en 'is een 'man zijn tempe rament niet altijd meester." Plotseling keek zij hem vast aan en vroeg: „Waar om verontschuldigt u zich eigenlijk?" Hij lachte even. „Waarom? Wel, omdat er mij veel aan gelegen, 'is, dat u mij vergiffenis schenkt." „Is u daar werkelijk veel aan gelegen?" „Mijn woord daarop." Toen we rd zij wat moediger. Schelmsch vroeg zij„En hoe weet ge nu, dat ik u vergiffenis heb geschonken? Gezegd heb ik het u nog niet" ,- „Uit uw oogen 'heb ik het gelezen." „Ah,kunt u dat?" „Wanneer ik wil, kan ik het." Hij lachte en zijn witte -tanden schitterden en keek daarop het meisje lang en onderzoekend aan. Zij poogde om over de opgekomen verlegenheid heen te schertsen, door snel te zeggen: „Ik geloof, dat u een zeer gevaarlijk mensch is." Toen lachte hij luid. „Ik hoop toch, dat tl niet bang voor mij is." Ook zij 'lachte, maar er klonk een zachte sidde ring in door. „Ach, neen, .zoo vreesachtig ben ük niet." „Werkelijk? Nu, dat verheugt mij. Daarvoor ben ik u zeer dankbaar." Hfj keek haar onafgebroken aan en zij kon haar verlegenheid maar niet meester worden. Lachend en afwachtend 'zat hij daar. En in zijn binnenste sprak een stem: waarom dat dwaze spel miet woorden, dat steeds tot op het keerpunt terug keert. Liever royaal het 'beslissende woord gespro ken. Toen begon zij opnieuw: „Wat dunkt u, zullen wij de liederen dadelijk eens samen probeeren." Hij weigerde ernstig. „Ik betreur het, maar van daag kan ik niet zingen.' „Is u verkouden?" „Neen, dat niet-, maar ik ben niet rustig genoeg, ik ben opgewonden en nerveus." „Is u dan niet wel?" „Zeker, ik ben gezond. Mij ontbreekt wat anders. Ziet u, ik ben een mensch, dié niets meer haat dan onzekerheid. Voor mij moet alles duidelijk en klaar zijn. En dat is het, wat mij op dit oogenblik ont breekt. Zij begreep wel waarop hij doelde. Rustig en kalm sprak hij verder: „Ik weet, dat in mijn leven een keerpunt is gekomen, dat voel Binnenlandsch Nieuws. HET TRAMONGELUK BIJ VOORBURG. De toestand van do slachtoffers van de treinbotsing te Voorburg is over het algemeen bevredigend'. Van een der militairen, moest echter gistermiddag in het Militair Hospitaal een der beesnen worden ge amputeerd. ONDER HET ZAND BEDOLVEN. Het 12-jarig zoontje van de wed. Ilars te Emmert speelde met een drietal andere jongens in de Emmer dennen en hadden een woning onder den grond go- maakt. Plotseling stortte het zand in, met het gevolg, dat het kind onder het zaad werd bedolven, waar het levenloos onderweg js gehaald. HET ONGELUK IN DEN HAAGSCHEN DIEREN TUIN. Ongetwijfeld herinnert men zich 't ontzettende on geluk, dat i n 'den Dierentuin te 's-Gravenihagenhage een juffrouw is overkomen: een beer greep haar rechter arm en verslond dozen. Het slachtoffer is dank zij krachtig gestel en goede verpleging genezen en dezér dagen uit het ziekenhuis vertrokken, naar hare moeder te Heemsteden. Ze mist echter den rechterarm totaal, zoodat zij nu enkel den linkerarm tot haar beschik king heeft. Zij kan reeds enkele handwerkjes daarmede maken, oefent zich in het links schrijven. (Vad.) - EEN DESERTEUR OP ZOLDER. Een herbergier te Rilland-Bath. vermiste eenig geld uit zijn portemonnaic. Een onderzoek werd ingesteld en het huis afgezocht, omdat men vermoedde, dat er de laatste nachten leven op don zolder was gehoorti. Na onderzoek kwam uil een groote kist een manspersoon te voorschijn. Deze wterd 'bij de politie gebracht en wteldra bleek het een Duilsdhe deserteur te zijn, die reeds drie dagen op den zolder doorgebracht had en s geleefd bad van appelen en rauw spek. Hij was over een afdak door een raam naar binnen gekomen. Ook het geld, dat de herbergier vermiste, werd bij hem gevonden. ik." Hulpeloos 2at zij daar en keek voor zich heen. „En omdat ik met. mijzelf daarover eens ben, daar om moet ik ook op een beslissing aansturen." Bevend ke ek zij op. „In werkelijkheid, juffrouw Lize, kennen wij el kaar eerst enkele dagen. Maar ik geloof, dat wij elkaar toch'niet nauwkeurig kennen, niet waar?" Zij knikte: „Ja, dat geloof ik ook." „Ziet u, dai wist ik weL Voor dat woord ben-ik u oprecht dankbaar." Hij stond op,trad op .haar toe en bood haar de hand. Zij bloosde in.meisjesachtige schaamte, maar uit haar oogen 'schitterde een reine, zoonige vreugde. Dan reikte zij hem de rechterhand, dié hij snel en innig aan de lippen drukte. '„Juffrouw Lize!" smeekte hij zacht en met in gehouden hartstocht, en hield 'haar 'hand .vast. Zij zweeg en keek voor zich heen. „Juffrouw Lize," bad bij nog eenmaal, innig en teeder haar hand drukkend,-„begrijpt.u mijn woor den?" Toen sloeg 'zij de oogen op en keek hem aan. Eén blik was 'het 'slechts, één enkele blik, maar deze zeide hem alles. Snel trok hij haar tegen zich aan, omhelsde haar, drukte haar vast tegen zich aan en kuste haar. Zelfvergeten, in zalige bevfcnde verrukking, lag zij in zijn arm. Zacht en teeder streelde hij haar'over het blonde haar en kuste haar weer. Toen sloeg zij haar bei de armen om zijn hals, keek hem met van vreugde schemerende oogen lang'en innig aan en fluisterde: „Ach, ik heb u zoo innig, innig lief." En zonder iets te zeggen drukte hij haar weer te gen :zich aan. Toen hij een half uur later vertrok, was hij heel kalm. Stil lachend keek "hij voor zich heen. Nu was het beslist, nu ging hij voorwaarts, de eerste 'stap was nu gezet hij was met zijn lot tevreden- Met krachtige, zekere schreden ging hij langzaam ver der. En daar thuis, toen Louise hem'vragend aankeek, zeide hij met een goedmoedig lacbje: „Juffrouw Gerlof laat u groeten,*wij zijn zooeven ver loofd." De zuster was een oogenblik sprakeloos en keek hem stil aan. Toen knikte hij vroolijk: '„Ja, Ja, Louise, het is zoo. Uw wensch is vervuld." Wordt "vervolgd.

Schager Courant | 1915 | | pagina 5