Uil Alpmtsi Nitm- Aivsruititr Luttuvllii J. STUURMAN, De Inbraak. Haarwerker. APARTE DAMESSALON EERSTE BLAD. ZATE RB AO 8 JANUARI 1916. '9ste Jaargang. \'o 57?4. Uitgevers: TRAPMAN Co. JLaagzijde B 50 Schagen Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bg inzending tot 's morgens 9 ure wor en ADVERTEN" TIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. COIIRA SCHAGEN, LAAN D 5. - Int. Teleph. No. 20. Prijs per 8 maanden f085; per post f 1.-. Losse nummers 5 cent ADVERTENTIEN van 1 .tot 5 regels met inbegip van bewijsno. t 0.35, iedere regel meeri6 ot. Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit nummer bestaat uit 3 bladen. DOOR J. H. In den laten avond v&n een schoonen September dag /alen in een smaakvol gemeubileerde kamer in een der hiioidstrateu van New-York twee jongeman nen bijeen. Een hunner was Joe Streetman, de be roemde uetective, die dienzellden dag van een vacantiereisje was teruggekeerd. Hij bad een kran- tenuitknip&e., dat de ander, die juist was binnen gekomen, hem zwijgend 'gegeven had, in de band en las halfluid: JDe inbraak in de Hudson-Bank. Juist voor het ter perse gaan van dit nummer Lereikt ons het Lu im ht, dat i'. C., die verdacht wordt drie weken ge leden de opzienbarende inbraak in de Hudson-Bank, waarbij op onverklaarbare wijze ongeveer eenhail millioen dollar verdwenen zijn, gepleegd te hebben of tem minste daarbij betrokken te zijn geweest, wegens gebrek aan bewijs is vrijgesproken en di rect uit de preventieve hechtenis is ontslagen. Wij zullen een uitvoerig verslag van de zitting doen vol gen. Hiermede was het bericht uit. Vragend keek Streetman zijn bezoeker aan. Ik bep die P. C., zei deze rustig, mijn, volle naam is Peter Canningham. De vragende uitdrukking is Streetman'8 gelaat Ver dween. I Als ik goed begrijp, is het uw bedoeling, dat ijs bet bewijs voor uw onschuld vind, wat dan be teekent, dat ik bet bewijs voor de schuld van an deren nmet vinden, zei Streetman zakelijk. De ander keek verrast op. i U raadt het precies, zei hij. Pardon, antwoordde Streetman, 'ik raad hét niet ik weet dat het zoo moet zijn. Dit moést de reden van uw bezoek zijn. U hebt gedacht, vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs, beteekent geen eerherstel en anderen zullen denken: hij weet er toch bepaald meer van. De eenige wijze om me van iedere smet te zuiveren' is, dat ik de ware schuldige doe ontmaskeren. I.aat ik dus naar een detective gaan en die opdragen een onderzoek voor u in te stellen. Is bet niet zooT Mijnbeer Streetman, antwoordde Canningham enthousiast, ik behoef er geen woord aan toe te voegén. U hebt woordelijk gezegd wat miju gedach- tengang was, toen ik hedenavond uit de gevangenis naar u toekwam, alleen Vergat u, dat ik speciaal om u dacht, wijl uw. reputatie zoodanig -"is, dat al leen u t*en zoo lastige taais als deze tot een goed einde kan brengen. Streetman boog dankend voor delzen lof. Wilt u zoo goed zijn mij geregeld te vertel len wat er voor en na den inbraak gebeurd is? vroeg hij. ik ben namelijk voor eenigen tijd op reis geweest en heb de zaak dus niet ?oo geregeld kunnen volgen. Zdoals ik u gezegd heb, begon de andere, is mijn naam Peter Canningham; ik ben of liever was hoofdkassier bij de Hudson-Bank ik ben daar zestien jaar werkzaam geweest, waarvan de eerste elf als kassier, eerst iater werd ik hoofdkassier. In al dien tijd.viel er niets bizonders voor tot voor twee maanden. Toen werd ik bij den directeur ontboden cn dié zei mij met vele omwegen en ex cuses, dat bij voortaan liever alleen, de sleutels der kluizen in zijn bezit had. Zoodra ik nl. hnofdkassier geworden was, bad ik een volledig stel sleutels der kluizen ontvangen evenals de directeur bezat. Bui ten, ous beiden 1 ezat niemand sieuteis der kluizen tenminste niet voorzoo var wij wisten, ik vroeg den directeur waarvoor hij mij de sieuteis afnam en daarop gaf hij mij te kennen, dat zijn verant woordelijkheidsgevoel niet toeliet, dat builen beau nog iemand de sieuteis bezat. Later verklaarde bij voor de rechtbank, dat bij over mij inlichtingen had ontvangen, die hem tot dezen maatregel hadden doen besluiten, omdat hij vreesde, dat ik op zeke ren dag aan de ver/oekii.g geen weerstand zou kun nen bieden, ik 'heb dienaangaande niet het minste vermoeden ik kgn alleen denken dat bier een wraakneming in 't spel is, of dat het een truc van den inbreker was. Dat was liet ook, zei Streetman plotseling. Ga door, ,als t u blieft Verbaasd over deze vreemde interruptie ver volgde Canningham: De zaken werden op denzelfden voet voort gezet en ofschoon de inlichting, die de directeur ont vangen had blijkbaar zijn wantrouwen 'tegen mij hadden opgewekt, liet hij daarvan verder niet blij ken. Op een morgen echter, den derden van deze maand, dus juist drie weken geleden, kwam de di recteur op het bureau en ais naar gewoonte ging bij met oen der Jongste kassiers naar de kluizen, ten einde hot voor dien dag noodig zijndegeld te balen. Hij placht dat immer 's morgens te halen en s avonds persoonlijk weg te brengen of beter hij liet bet een kassier doen, doch ging altijd zelf mede. Na eenige oogenblikken kwamen beiden hoogst ont daan binnen et wa8 geen dollar meer in de klui zen. Alle deuren men moet verschil lende deuren openen voor men in de: eigenlijke kluis kwam waren als gewoonlijk gesloten geweest, doch toen de directeur, pa ze een voor een geopend te hebben, de kluis binnenkwam, lagen al'e trommels waarin de verschillende bankbiljetten bewaard werden, open gebroken dooreen. Zoowel bet papier als goud- en zalvergeld was verdwenen. Een a'gemeene consternatie was het gevolg van deze ontdekking. Direct werd de bank gesloten, ter wijl geen der emploé's het gebouw mocht verlaten. De boekhouder "berekende, dat, behalve de ruim tachtig duizend dollar, die den vorigen avond door den directeur in de kluis gebracht-waren, zich nog meer dan vierhonderd duizend dol ar daarin bevon den moesten hei bei., zoodat in totaal ongeveer een half mihoen gestolen was. Wat echter het ergste was, was dat de directeur, die tevens alleen eigenaar van de bank is, niet te gen inbraak verzekerd is. De kluis was zoo safe ge bouwd ingemetseld in een diepen kelder en eerst nadat men drie zware deuren van gebeimslo- ten voorzien geopend had, te bereiken dat de directeur een inbraak onmogelijk achtte en om de premie te sparen, zich daartegen dan ook'niet ver zekerd had. Beha'vo het baar geld in de bank had bij nog een groot deel van heit maatschappelijk ka pitaal in indu8triëele oudernemingen belegd, doch hij had juist dit kapitaal „losgemaakt" ten einde het voor speculatieve doeleinden te gebruiken. Dit alles verklaarde hij voor de rechtbank later. De inbraak echter zal, gnvermijdelijk, een bankroet ten gevolge hebben. Om echter docr te gaan vanaf de ontdekking van .dendiefstal, viel "de ex-hoofdkassier zichzelf in de rede: de directeur verliet de bank en wij allen Lieven in groote spanning achter. Un- geveer een uur nadat hij vertrokken was, kwam de uirecteur teiug mgezeld auor twee heeren, die zich voor mij nekend mankten ais politiemannen en mij gelastten hen tc voigen. ik weid aan nscUetp verhoor onderworpen en iater op het bureau en vastgehouden op aanwijzing van den directeur, die als' zijn vermoeden te kennen gaf, dat ik, terwijl ik de s'eutels van de kluis in bezit bad, die had laten namaken, en die duplicaat—sleutels nu, terwijl ik officieel geen sleutels meer bezat, gebruikt "had, om de deuren te openen en de kluis te ledigen. Ik bezat nog wei de sieuteis van de kantoren, zoodat 't voor mij geen moeite was daar binnetn te komen. Buiten mij kon niemand duplicaat-sleutels bezitten en toch waren daarmede de kluisdeuren geopend. Bovendien had ik 's middags den nachtwaker ver lof gegeven, dien nacht weg te blijven, omdat hij naar een bruiloft moest, en zoodat ik dus met voor-, bedach'en rade gezorgd had, 'dat er geen bewaking aanwezig was. Zoo ongeveer luidde de acte van beschuldiging alles volgens getuigenis van den directeur. Deze schijnt in 't geheim wel verteld te hebben uit welke bron hij die totale inlichtingen ontvan gen heeft en van welken aard die waren, doch noch in de openbare zitting, noch tegen mij of mijn ad vocaat beeft hij er zich over uitgelaten en de of ficier van justitie besloot, dat deze inlichtingen geen verband me: da inbraak hielden, doch slechts de reden _vormden, die den directeur deed besluiten mij de sleutels af te nemen. Zoo hebben alle feiten zich toegedragen en zoo als u gelezen hebt, luidt het vonnis: „vrijspraak wegens gebrek aan bewijs," wat moreel beteekent „schuldig". Canningham zweeg. Ik geloof, zei Streetman, -nu langzaam, dat ik de schuiuige reeds ken mijn conclusie is 'zeer, zeer eenvoudig, doch wanneer die juist is, geldt het een uiterst geraffineerd heer en moeten wij heel voorzichtig te werk gaan, terwijl het tevens heel moeilijk .zal zijn, de bewijzen te krijgen. Wie is bet? vroeg de ander, die ademloos bod toegeluisterd. Wie het is, kan ik niet zeggen, zei Streed man glimlachend, ik kan slechts vermoeden, en dat vermoeden zal ik voorloopig geheim houden. Oom u echter tt bewijzen, dat ik werkelijk 'een vermoe den heb, wil ik zijn naam op dit blad papier schrij ven en u den brief aangeteekend zenden. Het is slechts om u te bewijzen, dat het geen groot spraak van mij is. Vindt u het goed? O, maar ik geloof natuurlijk direct, dat >u geen bluf gebruikt, 2ei de ander vlug. Toch wil ik doen wat ik u voorstel, zei Stree)t- mnn, naar zijn schrijftafel gaande. 'Beter Cannin gham hoorde zijn pen even krassen, daarna was bet een moment sti' en toen kraste de pen iets langer btreetman sioot het briefje, waarop hij geschreven bad in de enveloppe en verzegelde detze. Gaat u mede? vroeg hij, dan zullen we samen dezen brief aan uw adres verzenden. Canningham wist niet wat hiervan te denken. Die jonge man sprak zoo zelfbewust, dat hij zeker van zijn zaak scheen, doch hoe kon hij nu reeds iets ontdekt hebben? Canningham kwam tot het besluit dat Streetman reeds voor 'zijn bezoek een en ander van de zaak geweten moest hebben. 'En toch was dat niet waar. Nadat de brief verzonden was, scheidden beide mannen. Canningham ging naar zijn huis, terwijl Joe Streetman zich naar zijn club begaf, waar bij door zijn bekenden Lm-lelijk verwelkomd werd. En heb je aiweer werk na je vacantie, vroeg een hunner. Ja, antwoordde Streetman, ik ben bezig te on derzoeken naar de inbraak in de Hudson-Bank. Voor wie? Wat heb je ontdekt? is Cannin gham onschuldig? Moet je het bewijs, yoor zijn schuld zoeken? klonk het dooreen. Streetman wuif de om tot stilte te mapen met de hand. Ik /êg nooit wie mijn lastgevers zijn, zei hij, noch wat de aard van mijn lastgeving is, ten min ste niet vóór dia lastgeving uitgevoerd is. uouis da directeur van da Hudson-Bank" jd lastgever jS, zei een der omringende heeren, viaag dan maar voorschot, anders visch je achter 't net. Waarom? vroeg StreeUnan kalm. Wel vandaag ol morgen gaat hij failliet eg' bank heelt baar betalingen sedert de inbraak reeds ge=taaku^ eeu dief8tai ais deze dan op een zoo groote onderneming als de" Hudson-Bank zoo'n im" uiet, maar met de duizenden die onze man in den laatsten tijd verspeeld heeft, loopt het waar- schijÏÏijk over. 't millioen - zelf zal hij met meer dan een half uiilhoen bezeten hebben, zoodat een krach onvermijdelijk is. In jullie branche zijn die chronisch, zei Streef man glimlachend, de vorige spreker was ook in bail et Onderw erp v.an het gesprek veranderde ech- streetman sprak nooit veel over zijn „za ken". Hij n ank te reeds spoedig aanstalten om te vertrekken, doch voor hij 'ging vroeg hij een adres boek, waHi .n bij een adres opzocht, dat hij in zijn zakboekje noteerde. Hij nam een auto en liet zich naar het hoofdbureau van politie rijden, waar hij zich bij den hoofdcommissaris liejt aandienen. Joe btreetman was hier geen onbekende, want reeds hm haalde malen bad hij -met 'de politie sa- mengeweikt of zelf« zaken die voor baar onoplos baar waren met succes onderzocht. Hij genoot dan ook het algemeen vertrouwen, wat ook nu weder om blijken zou. JÜJ vertelde den icommissaris, dat hij onderzoek deëd in den bankdiefstal, zonder etofti— ter te zeggen in opdracht van wien. Nu moet ik echter ter kennis van den direc teur brengen, zei bij, dat ik een spoor gevonden heb ik wil dit langs officiëelen weg doen en daarom verzoek ik u me met een inspecteur naar den directeur te yergezellen, ten einde hem mede te iieelen, dat ik op de tweede kluisdeur twee vinger afdrukken gevonden heb en één op de derde deur. Verrast keek de politie-autoriteit op. Maar is u dan in debank geweest? vroeg bij; ik had last gegeven dat er zonder éen speciale toestemming van mij niémand mocht worden toe gelaten. Uw mannen hebben, tegenover 'mij hun plicht ook niet verzaakt, zei Streetman geheimzinnig la chend. U kent mij, ik vraag u: wilt u aan mijn ver zoek voldoen en, ik garandeer u, dat wij nog dezen nacht den waren inbreker hebben. Ik ipoet bekennen, dat ik dikwijls van buiten gewone prestaties uwerzijds getuige was, zei de hoofdcommissaris en daarom 'ofschoon ik van de geheele onderneming niets begrijp, wil ik aan uw verzoek voldoen. Hij gaf bevel, dat de auto' van het bureau moest voorkomen en dat een inspecteur 'hem en Joe Streetman vergezeUen moest. Streetman gaf den chauffeur het adres wat hij pas genoteerd had. Hét was reeds vrij laat, toen de drie heeren het huis van den directeur bereik ten. Deze was niet weinig verbaasd op een,'zoo laajt uur nog twee politiemannen en een detective op bezoek te krijgen. Hij had reeds met den hoofdcom missaris en met den -inspecteur "kennis gemaakt. De eerste stelde hem Joe Streetman voor, als zijn de de detective; die inzake deze inbraak onderzoek gedaan had. U begrijpt, vervolgde Streetman na de inlei ding van den hoofdcommissaris, dat wij u niet zou den lastig yallen, wanneer wij niet een zeer bifeon- dare reden daarvoor badden. Die reden bestaat ook, het is deze: wij hebben het spoor van den inbre ker gevonden een spoor dat onherroepelijk tot zijn ontdekking leiden moet. De directeur was zeer verrast.1 En mag ik ook weten, welke'dit is, vroeg hij belangstellend. Op de tweede kluisdeur staan twee vinger afdrukken en op de derde één. U weet, dat dit een spoor is, dat nimmer vervalsoht kan worden. Het scheen den directeur tegen te vallen. Ik wensch de heeren geluk met hun succes, zei hij koel, bijna ironisch, en ik hoop, dat zij, dit spoor volgend, den dader vinden of liever, dat dit het bewijs tegen den dader zijn zal, want die is reeds gevoelen in Oanningham. De drie heeren stonden op eenigermate ont hutst door dit poovere resultaat. Zelfs Streetman was van zijn stuk .gebracht en volgde zwijgend de anderen naar buiten. Naar de Hudson-Bank, fluisterde bij den chauf feur in. Daarna steeg hij met de beide anderen in. Mag ik nu weten, wat dit beteekent? vroeg de hoofdcommissaris. Liever nog niet, zei 'Streetman weifelend, ik moet eer'ijk bekennen, dat ik vrees mij vergist te hebben en anders Anders?.... d^ong de 'hoofdcommissaris aan. Anders hebben wij met een zeer krachtige te genpartij doen, zoodat ik toch nog voor verras singen kan komen te staan. Zwijgen 1 werd de rit ten 'einde gebracht. Voor de bank stond een politieagent op wacht. Als er straks iemand komt, zei Streetman tegen den man, kun je hem, wanneer hij de sleu tels heeft, rustig naar binnen laten gaan, doch zeg vooral niet, dat hier binnen reeds menschen zhjn. De hoofdcommissaris knikte, tep teeken, dat hij met deze bevelen instemde. Hij begreep steeds min der van S,"eetman's handelwijze, doch besloot hem geheel het initiatief te laten. Wee< u hier den weg? vroeg Streetman. Ik heb hier onderzoek gedaan, gaf de inspec teur ten sntwoord. Wilt u ons dan voorgaan naar de kluis? Zwijgend 'iepen de mannen door de lokalen, die zwak ver'icht waren doo- een of twee lampen. Voor een zware ijzeren deur hield de inspecteur stil. Dit is de eerste kluisdeur, zei hij. Laten we binnengaan, antwoordde Streetman. 'De deur was niet op slot en met eenige moeite kreeg men baar open. De becuekers daalden eenige treden af en na een korte gang te zijn doorgegaan, stonden zij voor een tweede deur van eenzelfde con structie. Nu gebeurde er iets eigenaardigs. Streetman haa'de eenige malen de band door het haar en drukte twee vingertoppen tegen het spie gelgladde staal. Duide'ijk zag men bij Het licht van de lantaarn, die de inspecteur in de 'band hield een dubbelen afdruk. Streetman liet do deur een eindje open staan en 'iep tot aan de derde deur, die toegang gaf tot de eigenlijke kluis. Wi't u even met de lantaarn aan de andere zijde van de tweede deur gaan staan? vroeg hij den inspecteur. Deze deed wat Streetman hem vroeg. Streetman stond bij de derde deur en de hoofd commissaris stond naast hem. Zwijgend wees I de detective door de opening tusschen de deur en post naar de eerste deur. De commissaris zag s'echts het beeld van den inspecteur met de lantaarn en zei dit ook tot Street man. Dat is ook voldoende, antwoordde hij, daarna riep hij den inspecteur. Laat de deur een eindje open, zei hij, en doof de lantaarn. Even 'ater stonden de drie manhen in de duister nis tegen d- derde deur. Is er nog bewaking in het gebouw? vroeg Streetman den inspecteur. Neen, alleen de agent voor de deur hij mag niemand toelaten zonder speciale vergunning van den hoofdcommissaris. i En waarom zijn de kluisdeuren open? 1 Die zijn, nadat het 'onderzoek in de kluis was ingesteld niet meer gesloten geweest een I tweede inbraak is niet meer te vreezen nu en het is gemakkelijk zoo. Waarop wachten we nu eigenlijk? vroeg de 1 hoofdcommissaris na eenigen tijd. 1 Wanneer ik me niet heb vergist, zal straks jde inbreker komen, gaf Streetman ten antwoord ik begin echter te vreezen, dat ik me wel heb ver gist. Plotseling echter vernam men het geluid van, eep deur die geopend werd. Stil, f'uisterde Streetman, ik heb (mei niet ver gist. I Ademloos wachtten de drie mannen af. Zij hoor den de deur weder sluiten. Daarna was heit stil. De béide politiemannen hoorden naast zich 'iets rinkelen zij herkenden het geluid van hand - boeien. f Houdt beiden uw 'revolver en electrische lan taarn gereed! fluisterde Streetman vlug en en'richlt die op het juiste tijdstip op onzen man. Hij kon niet 'meer zeggen, want op hetzelfde moment werd de eerste kluisdeur 'Zacht! 'geopend en daarna weder gesloten. Zoodra heit. doffe geluid van de dichtvallende 'deur vernomen was, hoorden de drie wachtenden een kort klik-klak en 'een electri sche lantaarn flitste aan. Zij stonden tegen de.der-, de 'deur en in het duister, doch konden juist door den kier der tweede deur en de deurpost tegen de eerste deur het spiegelbeeld van een man zien, die het licht' yan zijn lantaarn op de 'tweede deur liet vallen en deze aandachtig bekeek. Ah, mompelde hij, mijn verraderlijke vinger afdrukken. Hij legde zijn, 'lantaarn neder en haalde uit zijn zak een doekje en 'een fleschje, dat hij S opende. Hij wierp wat Vloeistof op het 'doekje en de drie mannen aan de andere zijde bespeurden een scherpe benzinelucht.'De man nam zijn lantaarn op, zocht wederom de plaats waar zich de vinger afdrukken bevonden en begon ijverig deze weg te wisschen. Na eenige oogenblikken hield hij op en liet het licht van zijn lantaarn vallen op de plaats, waar de afdrukken zich bevonden hadden. Dat is Schoon, mompelde hij tevreden, sporen zijn altijd gevaarlijk en dus züllen wij het andere ook wegwasschen. Onder het uitspreken dezer woorden, had hij de 'deur geopend, ten einde tot de derde kluisdeur door te loopen. Licht, fluisterde Streetman. 1 Handen op! riep hij met luide stem. Ik Op hetzs'fde moment dat hij deze woorden ver nam, werd de aan verblind bij de deur door twee sterke lichtstralen. De verrassing was zoo groot, dat liij van schrik zijn lantaarn en benzinefleschje liet vallen. Voor hij van 'zijn verrassing bekomen was, voelde hij. twee ringen om zijn polsen dichtklappen. Het is uit, zei een stem naast "hem. Zelfs die pruik en baard zijn overbodig. Mijne heesren, vervolgde dezelfde spreker tot de twee politiemannen, bereidt u voor op een ko lossale verrassing. Met een ruk trok Streetman den gevangene baard en pruik af en de hoofdcommissaris en inspecteur herkenden den directeur van de, Hud son-Bank. Deze zelf was totaal verslagen hij scheep, döor den, plotselingen overval versuft.1 Ik geloof, zei Streetman, dat de 'bekentenis duidelijk is: déze man kwam de vingerafdrukken Een huiszoeking ten zijnen huize zal het bewijsma- wegwassehen, die hij meende dat van hem warefn. teriaal voltooien. U wilt helm wel in verzekerde be waring 8 tellen, niet waar? De beide politiemannen namen hun arrestant mee, nadat de inspecteur beloofd had hem den'uitslag vsd da huiszoeking te komen mededeelen. Den volgenden middag verscheen Peter Cannin- 'gham bij Streetman. Hebt gij den brief? vroeg Streetman. Jawel, doch ik begrijp niet, wat er in staat. Wat staat er? „De Directeur."* Wat betaekende dat? 1 Dat hij de schuldige Zou zijn? Dat is hij ook! Hij is "reeds'gevangen. Canningham kon zijn ooren niet gelooven en Street man moest hem gedetailleerd vertellen, wat er dien nacht gepasseerd was. Maar hoe kwam u tot de conclusie dat hij die inbreker was? 1 Zoodra u mij vertelde, dat de directeur u de sleutels ontnomen had, begreep ik, dat hij u uit de- kluizen houden, wilde, waarschijnlijk omdat.diel'be-- halve het dagelijks benoodigde kapitaal niets be vatte en u dat niet mocht weten. Straks zult u hoo- ren dat van die vierhonderd duizend dollar niets ge vonden is. Dat hij dit later aanvoerde als bewijs tegen u, was voor mij een teeken, dat hij nog een bijbedoe'ing gehad had bij het afnemen dier Bleutels de bedoo'ing om u in een verdacht licht te stel len. Dit kon hij alleen doen wanneer hij zelf, of een

Schager Courant | 1916 | | pagina 3