Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. delen present, maar op dat oogenblik was er nog niet veel hulp te verieenen. Al spoedig gingen we den reedijk langs, vanaf de Van Ewijcksluis in de richting van de Wieringerwaard. m Weiken dijk dan de doorbraak had plaats gehad. Hel was nu juist geen gemakkelijke wandeling en de toestand van dezen dijk was na de geduchte wa termassa's die daarop en daarover waren geworpen, allertreurigst. Over ettelijke honderden meters was het binnengedeelte van den dijk als murw gebeukt door de terugslaande golven, reusachtige gaten waren er in geslagen. zoodat op sommige punten de kruin van den dijk geen halven meter meer breed was. De steenen-- glooiing bestond nog, verder waren heele gedeelten als vermolmd. Tenslotte waren we dan aan het punt van doorbraak gekomen. Een opening van een 150 M. breedte, waar hel water met een woedende kracht doorgulpte. En het was met angst en ontzetting dat we dit gadesloegen, ons zelf afvragend hoe hier te helpen en te redden was Op dit punt van doorbraak ontmoetten we in deze vroege morgenuren reeds den Admiraal Naudin ten Cate uit Den Helder met zijn stafofficieren en den Burge meester van Anna Paulowna, den heer Wijdenes Spaans die trouwens den geheelen nacht op post was geweest Een oogenblik later arriveerde de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, Jhr. Reigersman en werd de toestand onder leiding van opzichter Dekker, opge nomen. Atgemeen werd de toestand hoogst critiek in gezien en waar van redding van den Oostpolder in deze oogenblikken natuurlijk geen sprake kon zijn woedend als het water naar binnen stroomde, wero alle aandacht gewijd aan de vraag, hoe verdere rampen te keeren. Het resultaat was, dat oogenblikkelijk 't noo- dige hout werd gerequireerd, schuiten uit Den Helder en Vieringen werden ontboden, zakken met zand werdei gevuld en eenige honderden soldaten aan het werk werden gesteld om de laagste gedeelten in den weg tusschen Van Ewijcksluis en Kleine Sluis te verhoogen dm zoodoende den Westpolder te sparen. Order werc. gegeven om de verschillende duikers in den spoordijk te stoppen. En het duurde niet lang of de manschap pen togen aan het werk. Later spraken we nog den dijkgraaf, den heer Jb Stammes, diep onder den indruk van de geduchte ramp Deze vertelde ons. hoe om tien uur 's avonds nog geen gevaar dreigde, maar bij een later bezoek aai den dijk gebracht, de toestand critiek er werd en twei uur ongeveer bleek al, dat 't ergste was gebeurd. Alle maatregelen die toen nog genomen konden wor den, werden genomen, de menschen waren gewaar schuwd, verschillende telegrammen om militaire hulj en andere hulp werden verzonden. Naastbijliggendi gemeenten en polders werden gewaarschuwd, en zoo moest men afwachten, onmachtig om de watermassa te keeren. Het spreekt vanzelf, dat het voor velen een nacht vol angst en schrik is geweest. Velen zijn huis en ho, ontvlucht met alleen de noodige kleedingstukken. Er. in hotel Veerburg aan de Kleine Sluis b.v. was hei een intocht van vluchtende vrouwen en kinderen. Ook verschillende menschen trokken in den eersten schrik reeds verder, niet wetend hoe groot de ramp zou wor den. Verschillende maatregelen werden getroffen latei op den dag om het vee te redden. We hebben eenige oogenblikken aan den kant dit werk gadegeslagen. Ver van ons af, op den wijder waterspiegel, schoven de schuitjes heen en weer Dichterbij komend- ontwaarden we al spoedig, hos een dier naast 01 achter het schuitje zwom. Was het een paard, dan ging dit nog betrekkelijk vlug was het een koe, dan was het een ware worstelpartij En de dieren, ze kwamen aan in een allertreurigsten toestand. Dik opgezet van het water, bijna niet meer in staat zich te bewegen. Het was allertreurigst. En och, hoe weinigen waren hek die op deze wijze gered werden. Een zestal stuks koeien en enkele paarden waren het die Vrijdagavond tegen 5 uur gered wa ren. We spraken ook enkele personen die naar de boerderijen waren geweest. En de toestand daar wis allertreurigst. Het vee stond in het water met even de koppen nog boven. Zooveel als het kon en dal was weinig, werd hulp verleend. De dieren werden los gesneden. Op een enkele boerderij kon men met pak ken stroo een verhooging maken in de schuren en daarop klauterde het vee.. Misschien dat op deze wijze nog wat behouden kan blijven. Het was een on doenlijk werk om het vee de boerderij uit te drijven. Men ranselde de stomme dieren half rauw en nog wilden ze hun plaats niet verlaten. We hoorden nog hoe een enkele bewoner 's nachts per schuitje zich heeft moeten redden. Het hoofd der school, de heer Raap, schijnt eerst in den middag zijn huis te hebben verlaten. En wat middelen zal men nu te baat nemen om nog meer rampen te keeren? De heer J. Blaauboer deelde ons mee, hoe in Den Heider een 7-tal tjalksche pen waren aangekocht en bij eenigszins gunstïgen toe stand zou men die in het gat laten zinken, om zoo- öpende daarop met zakken zand te kunnen voortbou wen. MéU karren vol werden deze zakken zand in schepen geladen om ze naar de plaats van doorbraak te kun nen vervoeren. En verder wordt steeds alle aandacht gewijd aan den scheu ingsweg tusschen Oost- en Westpolder. 'tWa: ook' de heer J. Blaauboer die ons meedeelde, hoe alle mannelijke, bewoners van het Westdeel waren opge roepen om aan den arbeid te trekken om dezeii weg te versterken. Een 500 schoppen waren uit Alkmaa, op komst. Trouwens de militairen, onder leiding var, kapitein Van Es, waren bereids met dezen arbeid be gonnen. Op het oogenblik dat wij Vrijdagmiddag de plaat' des onheils verlieten, was de toestand uiterst critiek en bestond er alle vrees voor overstrooming van den Westpolder. Wel was toet te constateeren dat he, buitenwater viel en zou dit aanhouden tot 's avonds 9, uur; maar het water in het overstroomde deel steeg nog steeds onrustbarend. En bij het gat van doorbraak donderde het water nog steeds met groot geweld naai binnen. De schade? Is biet te begrooten. Als men bedenkt dal het aantal stuks vee dat verloren gaat op 300 tot 400 wordt geschat, het bezaaide land verloren is. een ge deelte der oogst groote schade lijdt, het land door hel brakke water, wie Weet voor hoe lang, zoo met ge heel bedorven, toch zijn groote groeikracht heeft ver loren, dan is hel te begrijpen, door welk een ontzet tende ramp de Anna Paulownapolder is getroffen Het was in den laatsten tijd daar niet anders dan voor spoed mi bloei. Alles floreerde en ging vooruit en nu 't was zooals Burgemeester Wijdenes Spaans het ons zeiik was trotsch op mijn gemeente, ik kan er nu wel om weenenl Het was te begrijpen, dat men algemeen met groote angst en bezorgdheid de nacht tegemoet ging. 's Avonds om elf uur brachten we met den burge meester van Zijpe in zijn kwaliteit als hulp-dijkgraaf en polderbaas euger, nog een bezoek aan den over stroomden polder. We kwamen veel vee uit den West polder tegen, dat in veiligheid werd gebracht, men schen met het allernoodigste bepakt, sjokten allen in de richting Oudesluis. Een man met zijn heele be zitting: 2 schapen met een geit, hoedde de beestjes met zorg. Het was allerdroevigst. Hier en daar langs het oude Veer waren mannen druk aan het gra ven en met zakken zand barricades op te werpen Het was een angstige tocht in donker mi dit alias beloofde niet veaL goeds vóór den toestand. Dit viel later nogal mee. Het water in het' over stroomde gedeelte was vallende en de toestand werd niet critieker geoordeeld. Toch besloot de heer De Moor om alles in gereedheid te brengen voor het stoppen van den spoorduiker bij Oudesluis, om, mochten onver hoopt nog erger dingen gebeuren, tenminste daar ge reed te zijn. Op den weg naar Van Ewijcksluis waren honderden soldaten bezig met graafwerk en ophoogen van een hulpdijkje, dat volgens mededeeling 75 c.M. boven A.P. kwam. Zaterdagmorgen tfroeg weer op weg en al spoedig vernamen we dat de toestand niet ongunstiger was. Pol et, de sluiswachter aan dc Van Ewijcksluis, stond ons zeer welwillend te woord en deelde ons mee dat om 10 uur 's morgens de stand van het buitenwater was 18 min A.P., voor het binnenwater dus op het overstroomde deel 15 jnin A.P., dus een verval van 3. Het was dan hier en daar te merken dat hol water in het overstroomde deel viel. Met alle macht werden de voorzorgsmaatregelen om den Westpolder te behouden, voortgezet. Dt Provin ciale Ingenieur Tierie had daarvan de leiding. En de hulpdijk op den weg van Kleine Sluis naar Van Ewijck sluis, zal verhoogd worden van 70 tot 150 c.M. boven A.P. Van de binnenberm van den weg werd de grond afgestoken. Men was nog steeds bezig verschil lende schepen te laden met zakken zand en enkele gingen reeds buitengaats naar de plaats van den' door braak. De oude schepen uit Den Helder, w.o. twee oude kanonneerbooten, om die te laten zinken, waren nog niet aangekomen. Deze werden elk oogenblik ver wacht en zou dan een poging worden gewaagd. Gedurende den nacht waren de pogingen om vee te redden voortgezet en bij enkelen was het gelukt. Ook nu !weer trokken Scheepjes uit. Gisteravond leefde er nog veel vee, anderen waren reeds verdronken. Droevige verhalen werden gedaan van den strijd om het leven door de arme dieren. Hulpeloos moest men het aanzien. Het was, nu de wind over de groote watervlakte woei, een dubbel angstig gezicht. Groote graanschel- ven kwamen voor den wind af aandrijven. Men deelde ons neg mee, dat in den nacht van den storm het water steeg tot 2.40 M. boven A.P. Talrjjk waren de klachten over het zoo laat roepen der bewoners van den polder. Bij onzen tocht door den Westpolder, konden wt constateeren, hoe verschillende spoorduikers reeds wa ren voorzien van kistingen Zoowel gisteren als vanmorgen waren reeds hon derden op weg naar de plaats des onheils. Laat ons van harte hopen; dat de niet ongunstig^ toestand bestendigd moge blijven en het "gelukt om den Westpolder te behouden, die van den geheelen polder ongeveer *k gedeelte beslaat. Zooals gezegd, alles wordt gedaan, alle handen reppen zich, militaire hulp was weer voldoende aanwezig en zoowel bij het graafwerk als het reddingswerk deden d soldaten alles wat zij konden. Ook voor de visscherij is deze overstrooming een ramp. Alle zoetwatervisch is door het binnensb-oomen van het brakke "water gestorven en tailooze doode visschen werden opgevischt. Vrijdagmiddag brachten de Kamerleden Schaper en Rutgers een bezoek aan den polder. UIT WIERINGERWAARD In verband met de vreeselijke ramp welke onze bu ren te Anna Paulowna heeft getroffen, kan nog worden vernield, dat ook enkele Bewoners van onze gemeente nabij het stoomgemaal uit hunne huizen zijn gevlucht. Ook door stond 't water tot aan de ramen toe. Gisternacht ongeveer drie uur hoorden wij reeds rij tuigen onze gemeente door rijden. Spoedig daarna kwa men er ook reeds enkele koppels vee om hier bij fa milie en kennissen onderdak te vinden. Gistermiddag half vier hoorden wij nog beweren, dat van ver scheidene boeren al hunne koeien nog op de stallen stonden, o.a. koppels van 39N 18 enz. enz. Tegen half vijf kwam een hokkeling bij de coupure aanzwem men, het arme dier moest ondersteund worden om te kunnen loopen. Een bewonderenswaardig geval willen we nog me- dedeelen over eene redding van menschen en vee. De heer A. J. K. is vanat zijn boerderij met twee paarden voor een boerenwagen bespannen, na eersl den heer Raap en gezin van uit zijn woning te heb ben gehaald, door het water gewaad. Achter de boe renwagen was een schuit gebonden waarin vrouwen en kinderen plaats hadden genomen, terwijl daarachtei nog weer twee paarden op sleeptouw werden mee genomen. De paarden liepen tot aan den buik in het water, terwijl de wielen van den wagen onder het Water door gingen. Na oen zeer gevaarvolle tocht kwa men ze echter allemaal behouden onze gemeente bin nen. Ook de militairen hebben zich kranig gehouden. Met roeibooten zijn ze tot bil de boerderijen gevaren en hebben zooveel mogelijk koeien achter de booten naar den dqk gesleept. Wat echter verloren of verdron ken is, kan nog met geen mogelijkheid worden vast gesteld. Innig treurig Is zeker wel 't feit, dat twee kinderen moeten zijn omgekomen. De ouders waren met hun 5 kinderen aan ae Van Ewijcksluis aangekomen, doch twee van hen, een van 8 en een van 9 jaar, zijn ze kwijt geraakt. Den geheelen dag was het in onze gemeente ver bazend druk. Van heinde en verre kwamen de men schen dit treurig schouwspel in oogenschouw nemen. Ook de post had heel wat vertraging, omreden in ge wone omstandigheden alles via 0astpolder naar Kleine Sluis wordt vervoerd. Men seint ons uit Wieringerwaard Hedenmorgen werden vanaf „de Molens" pogingen gedaan om 18 stuks koeien van den heer Geertsema te. redden. Den geheelen dag mi nacht hebben de dieren in het water gestaan. Twee bleken reeds bezwe ken te zijn, 16 stuks1 worden met booten naar den dijk gebracht, telkens 4 tegelijk. Wij vernemen, dat dit reddingswerk geslaagd is. In meer dan treuri- gen staat zijn de 16 koeien uit de boerderij weggehaald. In de Wieringerwaard wordt het reddingswerk ge organiseerd. Hedenmorgen 8 uur had eene vergadering van ingezetenen plaats om middelen te beramen, aan de geteisterde boerenbedrijven in den Oostpolder hulp te verieenen bij het redden van het vee en anderszins. Er zijn 2 commissiën benoemd, de eene voor het verzorgen van naar hier gevluchte personen, de andere om hulp te verieenen bij het redden van vee en het bergen san goederen. Het Gemeentebestuur van Wieringerwaard verleende een crediet. Het Polderbestuur van Wieringerwaard heeft voor- zorgmaatregeiea genomen ter voorkoming van door braak. UIT WINKEL. De gevolgen van den hevigen storm en den hoogen watervloed, zijn ook hier niet uitgebleven en de Zuider zeedijk heeft het danig moeten ontgelden. Onrustbarend steeg het water en deed de storm de golven schui mend en bruischend tegen den-dijk beuken, den dijk, die hiertegen niet bestand bleek te zijn. En toen ons Vrijdagmorgen het droeve bericht uit Anna Paulowna bereikte,was de eerste vraagHoe hefoiien wij het er zelf afgebracht? Ja, wel was er nog niets noemens waard ondergeloopen, maar elk oogenblik konden we voor de treurige werkelijkheid gesteld we rden. Zoo'n beproeving kon niet lang meer weerstaan worden. Omstreeks 3 uur in den morgen waren de bewoners van Waard en Groet gewekt en op hel gevaar ge wezen en toen sloeg het water op enktJe plaatsen over dijk. De kruin van den dijk, anders een horizontale lijn, is nu geheel golvend., met op sommige plaatsen gaten, meters groot. Zoo zag de zeedijk er uit zoover we hem zagen en op sommige plaatsen tol op de helft weggeslagen. Zoo was het bij den Groetpolder en bij Aartswoud niet beter, groote gaten ook daar op ver schillende plaatsen. Al wat beschikbaar was hielp en wat -geschikt was om te stoppen, werd aangevoerd, den geheelen dag door werden wagens stroo aange bracht. Het zag er in den morgen nog zeer critiek uit, de- wind was tnog bterk en de zee hoog en woest, en toen heette het laag water te zijn, wat moest het dus worden als het hoog water zou worden, 's middags omstreeks 4 uur? We hebben gezien hoe er gewerkt werd met stop materialen en zeilen, hoe de mannen, waarvan er nu ook velen streden voor huis en haard, maar tegen de woedende natuur, er niet tegen op zagen tot over hun middel in het water te staan om de zeilen aan den teen van den dijk te brengen en '"Vast te maken, want niet alleen dat er groote gaten in den dijk geslagen waren, maar op sommige plaatsen was de dijk gescheurd tot in het paardonpad. En toen de mannen buiten streden tegen het water, werd daarbinnen in de huizen, alks voorbereid tot de vlucht en menig voertuig ontmoetten we reeds, be laden met bezittingen, welke allereerst in veiligheid moesten worden gebracht. Er is gewerkt, maar niet afdoende, geen jiieuwe opstekende storm of hoogen vloed kunnen we onbezorgd afwachten, en toch zoo spoedig mogelijk moet dat alles wordt in het werk gesteld en de hulp van een paar honderd soldaten is aangevraagd geworden. Ge durende den dag 'werd de wind minder en de zee kalmer en toen we op deo tijd dat het hoog water moest zijn, weer waren op de meest bedreigde plaat- tsen, toen. was wel alle gevaar niet geweken, maar do toestand toch gunstiger en wordt gehoopt met tij dig verleende hulp te behouden, dat, wat bij de bu ren zoo jammerlijk verloren"ging. Maar vooral gunstig weer is noodig en waar dit vandaag veel verbetera is, er nu reeds het noodzakelijkste gedaan kunnen worden. H'et werk wordt met alle kracht voortgezet. Mi litaire hulp wordt morgen verwacht. De bewoners zijn nog op alles voorbereid. Laten we hopen dat het niet nocxlig is. Men seint ons uit Winkel heden: Zaterdagmorgen toestand Zuiderzeedijk Groetpolder hachelijk. De wind is iets gunstiger, er staat minder water. Militaire hulp kan elk oogenblik aankomen. Uit 'de stallen en schuren wordt het vee en de gra nen in veiligheid gebracht. UIT KOLHORN. Voor bewoners van polder Waard en Groet was 't van Donderdag op Vrijdag een zeer onrustige nacht. De zeodijk had 't met den storm zwaar te verant woorden en men was bang voor doorbraak. Gelukkig is 't zoover niet gekomen en wist men de zwakke punten "door zeilen, stroopakken etc. zoodanig te ver sterken, dat men t water buiten hield, tot het weer verbeterde en 't water zakte. Ongevoer middernacht stond de zaak echter zoo critiek, dat de bewoners werden gewaarschuwd om op hun hoede te zijn. Verschillende maatregelen wer den dus (genomen: paarden en vee werden buiten den polder gebracht, van de Strook werd een zieke man. alsmed' e een zieK meisfe te Kólhorn ondergebracht, een aantal bewoners verlieten hunne woningen en kwa men met h un voornaamste hebben en houden om! onder dak bij familie of kennissen te Kolhorn aankloppen. Begrijpeliijkerwijze was dus ook het dorp niet in stille ruste, 't was e£n loopen en draven als anders op het midden van den dag. Voorloopig kan 't gevaar als geweken worden'be schouwd; natuurlijk worden verschillende veiligheids maatregelen genomen en wordt met man en macht op de zwakte punten, éen in Waardpolderdijk len twee in ,Groetpolderdijk, gewerkt. Meer afdoende maatregelen kunnen' en moeten vol gens deskundigen eerst later worden genomen. UIT AARTSWOUD. Door den hevigen storm van Donderdag op Vrijdag nacht, heeft onze zeedijk en de nieuwe dijk van den Groetpolder het zwaar te verantwoorden gjhad. Groote stukken zijn weggeslagen en het zeewater vloog er over heen. De autoriteiten waren aanwezig, zeilen werden er voor gehangen en verdere maatregelen wer den genomen, om erger te voorkomen. Een visschers- schuit van Wie-ringen lag alhier voor anker, doch deze is gelukkig behouden gebleven. Vele inwoners dachten met schrik aan den man, die zoo'n nacht heeft moeten doorstaan.. Van de verschillende oorloggterreinen geen nieuws. Het volgende belangrijke bericht komt uit Weenen: WEENEN, 141 Januari. Officieel. De hoofdstad van Montenegro is in onze handen. Den verslagen vijand vervolgend, rukten onze troe pen gisternamiddag Cettinje binnen. De residentie van den koning en 1de stad zijn niet beschadigd, de be volking is rustig. ENKHUIZEN—STAVOREN. Wegens aanwezigheid van mijnen in de Zuiderzee zijn voorloopig de avonddiensten der veerbooten stop gezet. Bij Stavoren is een mijn aangespoeld en men meent ook meerdere gezien te hebben. De bedoelde diensten zijn 5.33 en 8.46 van Enk huizen en 5.21 en 7.57 van Stavoren. BARSINGERHORN. De propagandaclub „Houdt moed", werkende voor Staatspensioen, gaf haar eerste tooneelvoorstelling ten huize van den heer Scheringa, op den avond van Don derdag jj. Het was niet te verwachten, dat bij dat stormweer zelfs een klein gezelschap die uitvoering zou komen bijwonen. En toch was de zaal tot voor de helft bezet, hoewei men op het vastgestelde uur nog in beraad stond of men zou beginnen of wel de bijeen komst uitstellen. Opgevoerd werd de dramatische schets „Oude Toon" en tot slot „de Erfgenamen van Neeltje Pater". Ter afwisseling werd muziek gemaakt voor piano en viool door de twee jonge dames, die al meer voor het publiek optraden, n.1. Gr. Spaans en Je. Sluis. Zoowei de tooneelstukjes als de muziek werden door de aanwezigen met genoegen aangehoord. LALLANTSOOG. Gedurende den storm van Donderdag op Vrijdag zijn 2 mijnen aangespoeld, respectievelijk bij paal 12 en 11. benevens een kist, inhoudende 5 Engels ui e sabels AARTSWOUD. Tot watermolenaar voor de Kolk van Dussen is be- benoemd de heer F. de Beurs, inplaats van zijn vader, die ongeveer 32 jaren den molen bestuurde. .ILTJANADORP. Vrijdagmorgen vergaderde de Vereeniging ter beharti ging der belangen van den Boerenstand voor Den Helder, Huisduinen en Koegras, in 't lokaal van den heer J. Bijvoet alhier. Door den voorzitter, den heer J. Slikker Jz., werd de vergadering onder een welkom woord geopend, waarna de notulen door den secre taris, den heer P. Nieuwland, werden gelezen en on der dankzegging goedgekeurd. Punt 1 van de agenda: Rekening en verantwoording. De ontvangsten bedroegen f 639.42, de uitga »-en f619.82. zoodat er een sakio is van f 19.60. Het ledental bedroeg 120 met 1998 koeien. De rekeningen waren nagezien door de heeren C. Maters en A. Schoort, vledegeueeLd werd, dat alles in de beste orde werd bevonden, waarna den eersten dank werd gezegd voer het goede beheer. Medegedeeld werd tévens, dat de verloskundige 'het vorige jaar 68 keer gebaald js bij leden eu 4 keer bij niet-leden. Verkiezing bestuursleden. Aftredend wa;en de hee ren W. Noot en C. Bellis, beiden vertro iken; geko zen de heeren R. Hoogschagen en S. Eriks. Beiden namen de benoeming aan. Vaststelling salaris verloskundige. Daar «t geen ver zoek van den functionnaris is ingekomen, blijft het 't zelfde. Vaststelling omslag voor de verzekerde l.oeien. Deze blijft bepaald op 20 cent per stuk. Benoemd werden de heeren D. de Graaf en A. Grin om het volgend jaar de rekeningen na te zien. Bij de rondvraag merkt de neer A. Schoorl op, dat de Vergoeding aan den Secretaris-Penningmeester te Haag was; hfl Stelde voor dat mei 10 gulden te ver hoogen, hetwelk door de geheele vergadering werd goedgevonden. Hierna staat de voorzitter onder dankzegging voor <de opkomst de vergadering. NIEUWE ONTSCHEPINGEN. BERLIJN, 13 Januari. Uit Saloniki wordt aan het Beri. Tageblatt geseind, dat in de laatste dagen de ontschepingen te Saloniki belangrijk grooter zijn gewor den. Te Saloniki wordt de ontscheping verhaast door oen nieuw geoiganiseerden sleepdienst. Te Órfano wor den op zes landingsplaatsen niet alleen troepen doch voornamelijk munitie en levensmiddelen ontscheept. Vanaf het oogenblik dat de Engelschen en Franschên met de eerste verdedigingslinie flink zijn opgeschoten en de tweede linie geheel gereed hebben gémaakt schijnt In de stemming meer vertrouwen te komen. Zij hopen tenminste dat Saloniki voor hun tegenstanders een tweede Yperen zal worden. De Engelschen en Franschên schijnen den hoofdaanval van net Westen te verwachten. GEINTER EERDE DUITSCHE OFFICIEREN.. Gasteren werden de Duitsche officieren, die te B©r gen waren geïnterneerd, naar het interneeringsdepot te Wierikerschans ov ergebracht. De mmandlant van dit interneerignsdepot, de major i 1 aron Van Boecop geleidde ben van Bergen nar. Wieriker schans waarheen ook een (i- r geïnterneerde officie— ren werd overgebrach», die in het hospitaal te Utrecht vertoefde. LANGEREIS. De op Donderdagavond '13 Januari uitgeschreven feestavond san StaaUpensfionneering, te houden in het lokaal van den beet Wis, en waarop ds. Van Leeuwen, van Aartswoud, a's spreker zou optreden, is w egens het ongunstige weef met doorgegaan ten uitgesteld tot nader order. OUDE NIEDORP. De boerenwoning met 2.69.40 H.A. f'0.uw- en wei - land, eigendom van Ah. Strijbis, alhier, '\rijdaga- vond in het cafe van den heer T. de Jong door nota- risdeBoer publiek geveild, is gekocht door de heeren; Percee' 1. a, c, d, groot 20 snees, door D. Ursem e. a., te Heer Hugowaard iyoor f 1921. Perceel e. f. g. groot 83 snees, door Hartog e.&., alhier, voor f 4691. Perceel 1. h, groot 10% snees, door P. Bossen, e.a., te Hoogwoud, voor f 533. Totaal f 7145. Het woonhuis piet 35.40 aren bouwland, eigendom van de erven P. Koster, liggende aan de. Langer eis, alhier, dat hierna 'geveild werd, werd g"kochl voor f 779 door Jb. Bakker GGz. te Schagen. TER WAARSCHUWING. Een 80-jarige kindervriend schrijft uit Haarlem aan de Haagsche Grt.: 'n Bekende van mij, wonende in Haarlem, had met de Kerstdagen een Kerstboompje in buis voor de kin deren. Twee kinderen, een van 6 en een van 3 Jaar, zijn ernstig ongesteld geworden hevig braken enz. De dokter werd gehaaid, zag het roode braaksel én Vroeg wat zij gegeten hadden. De kinderen vertel den toen, dat zij van de roode bessen van den hulst boom hadden gegeten. 's Avonds stierf het meisje van 6 jaar. Het jonge tje vm 3jaar ligt nog heel bedenkelijk ziek. BEKEND. De veertienjarige Johannes Kant heeft bekénd dep moord te Winschoten op Antje Heikens. onderwi.zeres te hebben gepleegd. Zooals mem weet werd mej. Hei kens, toen ze 's avonds 'n brief in de bus wilde doen, door een doodèlijken steek getrofen. PRIJSVERHOOGING SIGAREN. Een groot aantal sigarenfabrikanten uit verschillen de patroonsbonden hebben instemming betuigd n et {iet streven van het verbond van sigarenfabrikanten in Nederland, om de prijzen der sigaren ten spoedigste te verhoogen. Uit goede bron kan thans worden gemeld, dat hef. plan vaststaat, om bij afdoende medewerking der hoi derden fal rikanten. die een© verhooging voorstaan, reeds op 20 Januari e.k., de prijmi der sigaren met f 3 per duizend stuks te verhoogen, NOORDSCHARWOIDE. Gedurende de maanden October, November en December 1915 is over het kantoor van den Noor- darmarktboom albier onderl andsch verhandeld f 331.644,07. OUDKARSPEL. De tooneelvereenigirg „Cicero", "'hier, zal op uit- noodiging van het Nut te Heer Hugowaard aldaar op \oeren „Mèsalinace' het stuk waarmede zij hier veel succes had, J ALKMAAR, 15 Januari. 5 Paarden f 150 a f 400. 4 Koeien f 220 a f 425. 24 Schapen f 16 a f 38. 34 Nuchtere kalveren f 8 a f 22. 59 Magere varkens f 28 a f 42. 114 Biggen f 13 a f 19. Kipeieren 7 a 7% cent Boter 72% a 85 cent. ALKMAAR, 14 Jan Fabriekskaas. Kleine 'f 69,50, klein© boerenkaas f 67.commissie fabriekskaas f '65,'commissie boerenkaas f 70,middelbare fabriekskaas f middelba-e boerenkaas f 68,50. Aangevoerd 400 stapels, weg.. 210000 Kg. Handel kleine goed. ALKMAAR, 14 Januari. Graanmarkt. Aangev. 722 heet.1 Tarw© f 10,a 11,gerst f"0a'f 0,k gersfyj chev.f 10,40 a hayer f 6 55 a f '7,bruin© boonen f 17 a f 23, rood mosterdkaad 'f a BROEK OP ALNGENDIJK. Vrijdag. 2100 Bloemkool le 6oort f 3.50 a f 6.40, 2e soort f 2.60. 1500 Gede kool f 1.40 a f 11.70. 1700 Witte kool f 1.40 a 'f 5.60. Zaterdag. 3100 Bloemkool le soort f 2.80 a f 3.80, 2e soort f 1 70. 2400 Gele kool f 1.20 a f 12.40. 400 Witte kool f 1.60 a f 2.50. 120 Zak gele kool f 2-69 a f 2.00. 1 Wagon witte kool f 490. NOORDSCHARWOUDE. Vrijdag. B oemkool 5 a f 6.90. Roode. kool f 1.30 a f 14.60. Gele koo' f 1.10 a f 11. Deensche witte f 1.10 a f 13. Uien f 5.10 a f 5.20. *7— Zaterdag. Bloemkool f 5 a f 5-70. 'Roode kool f 1.10 a f 10. Gele kool f 4.6Q a f 11. Deensche witte f 1.20 a f 7. Wortelen f 1.80 a f 2. Uien f 4.90 a f 5.10. Roo de kool per zak f 2 a f 2.50. Wagon deensche wit te f 410 a f 460. WARMENHUIZEN. Zaterdag. Roode kool f 2,IC. a/f 8. Gele kool f 120 a f5.60. Witte koo' f 2.20 a f 6.70.'Wortelen f 1.45 per baal. Uien f 4.80 per baal. BEVORDERD. De hee A Ebfiinga, klerk ten kantore der di recte VJastingen en accijnzen, alhier, is benoemd tot Rijksklerk ter Inspectie der Directe Belastingen, Invo^rr.echten en Accijnzen te Den Helder.. WATERSCHAPSBESTUUR. De heer G. Schoor', te Alkmaar, 'heeft bedankt als Hoofdingeland van het Heemraadschap Ider Strijkmolens van de Schager Kogge. In zijn plaats is gistten door den Kaagpolder verkozen, de heer D Marees, voorzitter van dien 'polder, te Bar- singThorn. MARKTFONDS. Ons marktfondsv ter verzekering van tuberculoos slachtvee verzekerde in het vierde kwartaal' van 1915, 1090 runderen, waarvan in de openbare slacht huizen, 8 geheeJ en 24 gedeeltelijk werden afgekeurd De ontvangsten bedroegen f 3652,78, de uitgaven f 33465,01%, zoodat dit kwartaal een batig saldo opleverde van f 187,76%. NOG EEN WATERONGELUK. Vrijdagmiddag geraakte de heer Lutjeharims op een eigenaardige manier te water. Op de Snevert rij dende pe- fiets, raakte zijn cape tusschen de spaken, waardoor hij duchtig met bet natte element kennis maakte. Met hu'p van anderen was de heer L. weer spoedig op het droge GEZONKEN. De motorschuit van den schipper N. 'Hoogscha gen alhier, is bij bet stormweer ondT Bpaarndann gezonken. Het schip was met verschillend goed ga laden. De schipper en zijn knecht zijn gvrtsi

Schager Courant | 1916 | | pagina 2