Overstrooming. Vluchtelingen uil Anna Paulowna. Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Marktberichten. een gift van prinses juliana. (Jok Prinses Juliana heeft, het spreekt vanzelf, ge hoord van den watersnood: heeft zij niet dagen achtereen haar moeder, die de overstroomde stre ken bezoekt, moeten missen? Ook van de ellende, die geleden wordt, van den nood die gelenigd moet wor den, heeft zij gehoord. Toen is in het kinderhoofdje het plan gerijpt ook iets te doen, zelf iets te doen voor de ongelukkigen. En dat -plan heeft zij uitge voerd. Zelve heeft zij haar spaarpotje en haar beursje bijna geheel geledigd en het bedrag, f 20.13, met een, brief je, dat zij geheel alleen schreef, gezon den aan den voorzitter der Watersnoodcommissie, de heer S. P. van Eeghen. Dat briefje is een doodgewoon kinderbriefje, aardig, omdat er zoo goed uit büfkt, dat het eenbriefjel is van een bijna zevenjarige alleen dat niemand dande Prinses alleen de hand heeft ge had in deee kinderlijk-spontane daad van medelijden. OVER DE SCHUIMENDE BAREN LANGS INSTOR TENDE HUIZEN. f Een correspondent van het Hbld. schrijft: Als oude, houten schepen kraken de houten hui zen en schuren langs de Broekervaart in de woeste golven. Bij eiken golfslag, die schuimBpattend op de gevels, te gen deuren of ramen beukt, klinkt over de watervlakte het sombere gekraak -boven het geloei van den 'stormwind, totdat het huis eindelijk in el kaar 8tort._J)an drijft op de plaats waar eens een woninkje stond, slechts een massa wrakhout, tallooze groene planken, mahoniehouten kasten. Maar ook dit hout wordt door de golven verder gestuwd, om ea gens anders tegen een dijk te worden geworpen- Van 'ochtend gingen wij naar Broek. De,boot, groc ter dan die van den havenstoomboo^dienst, islingert en stampt tusschen Schouw en Broek alsof men op zee was. 't Lijkt hier wel de Schelde, zeide een Belg. Overalhebben de golven schuimende koppen, en slaan zij tegen de reeds 'scheefliggende 'huisjes bij den weg aan, dan klinkt het gekraak, als een laatste kucht voor de instorting. Komt dé instorting, dan neemt de ruine zulk een grilligen vorm aan, dat men ternauwernood nog kan zien of het huis achterover of voorover is gevallen. Van steenen huizen is een achtergevel geheel weg geslagen, alsof een granaat dezen vernield heeft. Maar op drie muren blijft nog 'het puntige dak staan. Rondom de muren drijft dan nog een onher kenbare massa hout, stukken inboedel, gedeelten van vloeren, zolderbalken, kruiwagens of een geel tent wagentje. j Hoevlug ook 'een steenen huis in dit 'woeste 'we der invalt, hebben wij vanochtend kunnen ziem. 'Van een nieuwe boerderij, in Augustus 'gebouwd, stond; toen wij er tegen elf uur voorbijvoeren, als een drie hoekige poort boven de schuimende 'baren de dak spanten van den zolder. Fantastisch' deed dit uitste kende deel der boerderij, die zelf geheel on|d'er wa ter stond, En om 12 uur zochten wij teVergeefs naar dat bovenstuk van wat eens een mooie, nieuwe boe renhofstede was. Verdwenen, :in de golven verzwolgen. Toept de kapitein van de boot, die den weg door de Broeker vaart op zijn duimpje kent. Maar er gaan er meer, veel meer ln dezun storm, waarvan in de stad zoo weinig te merken was. Even verder ligt weer een nieuw schuurtje onderst boven. Het steunt met een zijde van het dak op den weg. Het maakt den indruk van een spanen'huis Je uit een kinderspeelgoeddoos, dat omgevallen is. Heeft het schuurtje daar gestaan, of is het ver uit de Broekermeer komen drjiven. Andere huizen scheuren uit elkaar, eerst zajkt een muur in,'dan neemt het dak, niet meer bijèengehoud den door de muren, de meest grillige vormen aan. Er komen kuilen, de dakpannen ploffen in het water, de gevels verzakken meer en meer, op allerlei plaatsen afbrokkelend. In de golven er om heen plonst het voortdurend en dan is eindelijk het pleit beslecht. Op de eenzame watervlakte, waar enkele eenden Jon kippen, als de laatste leverde wezens nog bij hooi bergen samenscholen, wordt dan voor goed vernieflti, alles 'wat de gevluchte bewoners nog over hebben. Komen de vroegere bewoners later door de vaart, om te zien, wat er'nog over is, dan kunnen zij van het dek van de stoomboot alleen nog maar de plek aanwijzen, waar eens hun huiselijke haard was. Zij herkennen die plaats dan aan een huis van een buur man, dat nog staat, aan een hek, een paar boomen of een eenzaam heggetje. polder; de Damlanderpolder; de Berger meerpolder; de Zuur ven spolder; de Zuider- en Midden Reeker- poider; 'de Noorder-Reeker- en Mangelpolder; de Oudburgerpolder de Aagtdorperpolderde Groot - dammerpolder; de Groeterpolder; kwam het voorstel om voor gemeenschappelijke rekening zóódanige af sluitingen te maken, dat bij een hoogeren stand van, Schermerboezem dan N. A. P. het water niét in genoemde polders kan loopen, in behandeling. In deze vergadering, waartoe de heer J. van Ree- neu, na een bespreking met ide dijkgraven van de Egmonder en de Bergermeer het initiatief nam, wa ren alle polders tegenwoordig. Met 'algemeene stemmen werd besloten, om die werkzaamheden uit te voeren, waardoor deize polders gelegen ten westen van den spoorbaan van Castricu/n, tot het Noord-Hollandsch Kanaal en van daar tot het Hargergat, tegen een hoogeren waterstand boven A. P. zooveel mogelijk beveiligd zullen worden o. m. door de doorlaten af te dammen. Voor de daaraan verbonden kosten werd door alle polderbesturen geteekend. Tot leden van het uitvoerend comité werden gekozen de heieren J. van Renn, J. Oldenburgs en A. J. Peeck, met de heer H. D. A. van Reenen als toegevoegd secretaris. Het Landbouwcrediet zal voor deze combinatie als penningmeester odtreden. Alkm. Ct. SCHERMERBOEZEM. Het Hoogheemraadschap van de uitwaterende slui zen in Kennemerlsnd en West-Friesland vergaderdé Vrijdag in hotel „De Toelast", te Alkmaar. Besloten werd om het peil A. P. en het Noodpeil 0.08 boven A. P.:met het oog op den toestand te verande ren in 0.i5 M. onder A. P. en het Noodpeil op 0.10 M onder A. P. onder A. P. te brengen. Deze maatregel is genomen om te maken,, diat heit water door den veranderden toestand, waardoor bijv de Zijpe geheel is afgesloten -en zijn water alleein, niet meer door de andere galementen, toch een uitw kan krijgen. Deze maatregel zal ten gevolge hebben dat er meer ruimte in den Schermerboezetai komt, bij een evetueele overstrooming. OVERSTROOMINGEN IN VROEGER TIJD. Er zijn'er vele geweest in onfc waterrijke en blijk baar onvoldoende beschermde land. Er zijn tijden geweest, da t er elk jaar'een ramp van minderep of meerderen omvang viel te boeken. Op tdchzelf belang rijk, vormden ze in de geschiedenis geen feiten van bateekenis en het zijn alleen de groote gebeurtenis sen, die bij overlevering bekend blijven, ook bij menschen, die overigens van geschiedenis niets af weten.' Velen weten van hooren zeggen, dat in 1421 de Zuid-Hollandsche waard overstroomde en dat in 1570 de z.g. 'Allerheiligenvloed vele slachtoffers eischte. Maar de ergste ramp, waarvan men bij 'elke over- strooming steeds weer hoort gewagen, was de waters nood van '3, '4, en 5 Februari 1825, welke slechts wordt over trof en door de ramp, die ona h» dit jaar is overkomen. Tn de negentiende 'eeuw heeft ons land van het water ontzaggelijk vee] te lijden gehad. Er waren overstroomingen in 1800, 'in 1801, 1809, 1820, 1825, 1861, 1862, 1863.... reeds genoeg; we noemden vol doende data om te bewijzen, dat Nederland van den waterwolf meest van'al te vreezen heeft. ZOO IS HET GOED. Te Beerta (Gr.) vergaderde Donderdagavond 'de afdeeling Beerta der Groninger Maatschappij van Landbouw'en Nijverheid. Zij besloot het reservefond1? Öoor de coöperatieve aankoopcomonissiën gestort 'in de kas der afdeeling, groot ff 1225, geheel te bestemmen voor de watersnoodcomhiisisie. Bovendien werd door achttien landbouwers staande de verga dering 'op een lijst voor dit doel fiog geteekend f 1625. t UTTVOER VEE. 1 De Minister van Landbouw'heeft bepaald, dat vee (uit de overstroomde polders) levend mag worden uitgevoerd. BEZOEK VAN DEN OPPERBEVELHEBBER. Per motorboot „Dordt" zjn generaal Snijders, de opperbevelhebber van land- en "zeemacht, en ge neraal Ophorst, commandant der Stelling Amsterdam via Buiksloot, Broek in Waterland en Monnikendam naar Edam gevaren. BESLUIT VAN POLDERS TOT GEMEENSCHAPPE LIJKE ACTIE. In de Vrijdag in het hotel „De Nachtegaal" gehou den gecombineerde spoed-vergadering van de polders die uitloozea in de Hoevervaart, in de Berger meer - ringvaart, en in het Groot Noord-Hollandsch Kanon.) tot de Hondsbossche Vaart. te weten: J De r 'Groot LimmerpoJder; de Vennewaterspolder; deM aalwaterpolderde Baafjespolder; de.Varne - broekpolder; de Sammerspolder; dé Bovenpolder; de Egmondermeerpolder; de Wimmenummerpolderd« de Monniken-, Raven- en Robonsbospolder; de Een draohtpolder; de Sluis po ldei-; de Philisteins WfiOflSL. Weer is bet Vrijdag geweest, Juist een week na dien 'verschrikkelijken nacht, en hoé is het geveest gedurende die week? We zijn betwaard gebleven yoor groote onheilen, gelukkig, en zeker is 'dat te danken voor een groot deel aan het weder en voor een ander deel aan vele werkkrachten, die gedaan hébben wat ze konden om te behouden, wat te behouden was. Detoestand 'van den Zuiderzeedijk, was voor een week, hoogst critiek. Groote bressen en gaten, op sommige plaaitsen'gleuven, waardoor water naar bin nen gestroomd was. Het polderbestuur, met zijn dijk- graaf aan 'het hoofd, had onmiddellijk uitgebreide maatregelen genomen voor het verschaffen van stroo edz., maar er waren handen te kort, rappe handen. In overleg met den burgemeester werdén 200 genie soldaten gevraagd, en die arriveerden reeds des Za^ terdags. Direct, bij aankomst het werkpak aangetrok ken en onder leiding van drie genieofficieren, 'werd direct een begin gemaakt. Nog waren de krachten niet voldoende om direct zooveel te kunnen verrich ten, dat onmiddellijk gevaar voorkomen werd, en 's Maandags arriveerden nog ruim 100 geniesoldaten. Met man en macht wordt nu gewerkt en wat ver Ie den, week nog een gat was, is nu bijna gestopt. "Sta pels stroozijn er verwerkt, duizlenden zakken zand aangebracht. Van huis tot huis is er inkwartiering, en het isieenbuitengewone gebeurtenis, als 's morgen al die ijverige werkers in rij en, gelid naar hun, werk gaan, en 's avonds terugkomen. De voorziening is echter, hoe goed ondernomen ooi een tijdelijke, en daarmede een, die ons voor alle ge varen niet zal kunnen beveiligen, en als dan. zooals in de laatstedagen, de wind weer onheilspellend op steekt, dan kijken de menschen elkander wel eens aan 'en spreken wel eens mét een zekere vrees, van den komendn nacht, 'want, zeker is het, dat men zich nog langnietgerust gevoeld. Dalt bewijst wel het feit, dat er n,og al door maar graan 'en andere artikelen van waarde? in veiligheid worden gébracht buiten den polder. En dan al die berichten, waaruit blijkt, dat het bij onze buren niet beter, maar eerder erger wordt. Wéér huilt de wind "en wakkert voortdurend aan, en, hoewel na een week werken, er .heel wat gestopt is, moettoch het gevaar nog niet'als geheel geweken worden beschouwd, en, dankbaar voor het werk ver richt tot onze béveiliging, hopen we dat we gespaard blijven voor onheilen, 'alB die waarvan we zoovele tre rige voorbeelden in onze omgeving zien. WIERINGERWAARD. Van uit deze gemeente valt momenteel weinig nieuws te vermelden. Wel heeft het water hier een hoogen stand bereikt, doch dit komt omdat de machin* nog steeds nietkan malen; naar we verndmen zal mei zoo spoedig het weer wat kalmer wordt, de machine in werking stellen. Voor overstrooming behoeven we ons echter voorhands niet ongerust te maken, tenzij een storm uit het noordwesten nog meer water in den Oostpolder zou jagen. Toch hebben hier reeds velen hun maatregelen genomen en zijn reeds bij sommige boeren de schapen naar andere gemeenten overgebracht. Bij aanplakbiljetten is bekend gelmaakt, dat hulp behoevenden uit Anna Paulowna, die zich in onze ge- 'meente bevinden, zich om steun kunnen wenden tot de heeren ds. Barnouw en 'K. Zijp, leden der onder steuningscommissie, en voor geldelijken steur) kan'm zich des Zaterdags in het schoollokaal vervoegen. Ook is men bezig bij die ingezetenen meubelstukken, als tafels, stoelen, enz., top te halen voor hen die hier wel een 'woning hebben kunnen vinden, doch overigens overal behoefte aan hebben. Mogen wij in de-gelegenheid blijven steun te kun nen geven. Vrijdag hebben de schippers wegens'-h*>t onstuimi ge weer bijna niets kunnen weghalen uit dpn.Oost polder. We ^verlangen heel erg naar -wat kalmer weer. UIT AMSTERDAM. Er zijn in de laatste dagen ongeveer 10.000 koeien in den Tolhuistuin aangekomen, waarvan er dagélijk 2000 zijn doorgezonden, meestal naar veehouders ten zuiden van het IJ, die den koeien een tijdelijk onder dak verleenen. In oorlogstijd zou de verplegingscom- missip de veehouders uit niet geïnundeerde streken kunnen verplichten vee uit het onder water gezette land bij zich te nemen. Van dezen dwang kan de coir missie thans geen gebruik maken maar ook is dat niet noodig, want alle veehouders ten, zuiden van het IJzijn keer bereidwillig om als gfstheer oo t te treden voor het daklooze vee. Bovendien komen uit verschillende deelen van het land aanbiedingen van boeren, die mee willen'berber gen. Deze aanbiedingen worden dankbpr aanvaard, o maar voorloopig behoeft er geen gébruik van» te worden gemaakt ZAANDAM. Ingevolge het besluit om den'spoordijk in de lijn ZaandamPur merend als water keer ing te benutten is gisteren een begin gemaakt met het dichten der ooupures.1 i Vooral voor de Wijde Wormer zal dit van guneti- gen invloed zijnzoomede op de Oostzijde, benoorden de spoorwegviaduct. Op verzoek van den burgemeester van Znnnriftm jg door den Minister yan Oorlog aan alle militairen uit deee gemeente, die in het overstróómde gebied woon achtig zijn, 14 dagen verlof verleend bji dringende noodzakelijkheid, te beoordeelen door den burgeniees ter.' SPREKENDE CIJFERS. De N. R. Crt, heeft reeds een totale som bijeenge bracht van f 358.547,65. PROV. SI ATEN NOORD-HOLLAND. Naar wij vernemen, zullen de Prov. Staten van Noord-Holland in buitengewone vergadering worden bijeengeroepen op 1'Februari an. ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer (\acature-Lei f) en ter voo ziening in den watersnood. GIFT VAN DEN PRINS. Z. K. H. de Prins hééft f 1000 doen toekomen aandee Algemeene Vereenigde Commissie ter leniging van rampen door watresnood in Nederland. VOOR MARKEN. Gisteren is er ook iets 'liefs gebeurd op Marken, iets dat temidden van al deze verschrikking heeft aangedaan ais een koesterende zonnestraal. De lec- trice van H. M. de Koningin, jonkvrouwe Van Rijn van Alkemade, is van Monnikendam overgestoken, oln in 'opdracht van Hare Majesteit aan eene lu aam vrouw, de echtgenoote van Piet wan Riel, een ge schenk in geldteo verhandigen. Die vrouw beeft zich, in hoogst zwangeren toestand, in den nacht van 13 O] 14 Januari met tien man aan een, balk vastgeklemd, terwijl om haar heen de 'zeeb ruide en het huisje reeds gedeeltelijk uiteengeslagen was. Zondag 1.1. i9 zij bevallen van een meisje, een flink kb-d, em Konin gin Wilhelmina, die van het geval gehoord had, héef de goede gdacht gehad, een Harer vertrouwden, naar Marken te sutren, om althans de mat„rieeie zor gen, van de moeder wat te verlichten. Moeder en kini Zijn welvarend. BEDESTONDEN. Als lidmaat der Hervormde Kerk heeft H. M. de Koningin de Synode verzocht, er zorg voor te willen dragen, dat Zond'ag a.s. de watersnood in een gebed in de kerkenherdacht wordt. H. M. verklaarde hierbi. pok tegelijkertijd, 'bet op prijs te zullen 'stellen, in dien dit ook'bij de andere kerkgenootschappen zou g schieden. BARSINGERHORN. Vr ijdagavond was, op uitnood iging van den burge meester, een groot aantal burgers bijet ngekomeu in het lokaal .van den heer Scheringa. Deburgemeester, de heer Breebanrt, maakte de aanwezigen bekend met het doel dezer ibijeenkomfet, nl. voorziening in verschillende behoeften van zoo- vélen, die slachtoffers zijn en nog kunnen worden va den watersnood. Er werd daarop kennis gegeven van'een gevormd bestuur, en van de voordracht van een aantal per son,en iuit <de verschillende deelen deizer gemeente) welke zich vormen tot vier commissiën, die maatregt len zullen nemen tot de noodige voorziening van klee ding, huisvesting van dakloozen en berging en ver zorging van vee, het laatste indien dit onverhoopt mocht worden vereischt. DE NIEUWJAARSSLAG IN HET OOSTEN. Een oorlogscorrespondent van het Berliner Tage- blatt seint, uit Czernowtz omtrent het eerste gedeelte van den grooten slagaan het Bessarabische front: Den '27en December openden de Russen over het geheele front een buitengewoon hevig geschutvuur, dat bij Toporoutz, ten noordwesten van Bojan, het karakter aannam van trommelvuur. Voor de hoofd aanval volgde, hield de Russische cotnlmandant eerst een toespraak tot zijn soldaten, waarin hij zei, dat" de Tsaar bevolen had dat de Russische soldaten met Kerstmis in Ozernowitz moesten zijn. Het vuur werd voortgezet tot het aanbreken van den avond. De Russen concentreerden hiervoor niet minder dan 300 kanonnen van verschillend kaliber. Het gedreun was zoo hevig, dat in Czernowitz de lucht trilde en de ruiten, vandehuizen van den buitenkant der stad rin kelden. Tegen den avond zag men duidelijk van de heuvels, die |Ozernowitz beheerschen, het vlanunen van de kanonnen: de geheele horizon was spookach tig verlicht. Daarna gingen de Russen tot den storm aanval over. De soldaten stormden er verwoed op loa in zestien, achttien gelederen. Tserkessen en Toerk- menen flankeerden den aanval. Toen begon ons ge schut te spreken. Het -'was een verschrikkelijk werk. In de Russische gelederen scheen razernij uit gebroken te zijn. Voor, naast en achter hen, woedde dood en vernietiging. De Russen drongen tot onze draadversperringen door, verwarden daarin, sloege» zich gedeeltelijk er door heen, zoodat ei kelen, zelfs bij onze loopgraven kwamen. Hier 'stieten zij op de blanke wapens yan,een Kroatisch regiment. Een ge vecht van man tegenman begon, ter wijl de Pussén steeds weer nieuwe reserves naar voren zonden. Uren lang duurde dit geveecht. Eerst tegen middernacht, toen de laatste reservekolonnies der Russen den grond bedekt hadden met dooden en gewonden, werd het gevecht minder hevig. Het resultaat was, dat'die Rus sen onzedraadversperringën en de eerste rij vin een loopgraaf enig uren bezet h ie idem Den 28en 'a mor gens vroeg ondernamen de onzen een sterken tegen aanval en wierpen den vijand er uit. Maar hiermee was de aanval-der Russen niet ge daan, Opnieuw openden zij het vuur. Weer trommel vuur, thans gericht niet alleen op Toporoutz, maar ook op Rarancze. Deze aanval was misschien nog verwoeder dan die yan den 27en. Zes tot achtduizend granaten vielen op een enkel van onze steunpunten,. Om dit vuur te ondersteunen en onze draadversperrin gen en, andere hindernissen beter te bewerken, maaik ten de Russen gebruik van zoogenaamde Japansche werpmachines, waarmede zij groote ijzeren stangen slingerden tegen onze versterkingen. Ma; r dit alles was niet in staat den tegenstand te brékt n. Het ge vechtsterrein zag er gruwelijk uit. Bij honderden lagen de lijken der Russen voor onze loopgraven tus schen de draadversperringen en hooptn ach tot beu veis op. Aan dezen aanval namen'36 Russische infant terie-regimenten 'deel, waaronder een r 'ginnt uil Odessa, dat uit eerst kort geleden ouder de wa pens geroepen lichtingen bestond. Van dit regiment bleef bijna niet 'een man in leven. De o\ erige regi menten leden zulke zware verliezen, dat zij den strijd niet konden voortzetten. Zoo eindigde 't eerste gedéel te van 't Russische offensief. Hierop kwak. i er rust, n en dan onderbroken door zwak artillerievuur. De pat ze duurde tot den eersten Januari, in den nieuw jaarsnacht hervatten de Russen het offensief. DE PAPIERNOOD IN ITALlë. Uit Milaan wordt bericht, dai de groote Italiaan- sohe bladen, tengevolge van den oorlng genood zaakt waren zeer spaarzaam om 'te gaan met het pa pier- De papiernood is echter thans zoo groot gewor. den, dat ook dezezuinigheid niet meer haat. Op een conferenties van directies der groote bladen werd gie- constateerd, dat niet alleen geern papier in voldoende hoeveelheden meer wordt gefabriceerd, maar 'dat het papier, dat in den handel komt, bijna driemaal zoo duur isalsvroeger. Men heeft nu g( tracht een overeenkomst te trefen met de papierhandelaren. Mochten de onderhandelingen nieit slagen, dan zullen de bladen in het vervolg slechts in edities van vier zajdenverschijuen. pels, wegende 210000 K.G. Handel kleine vlug. Graanmarkt. Aangevoerd 1212 H.L. Tarwe f 10.25 a 10.75, haver f 6,60 a 7.30, bruine boonen f 18 a 22, karwijzaad f 25.25, citroenboonen f 24, witte boonen f 24 groene erwten f 23 a 25. WARMENHUIZEN, 22 Jan. 1916. Roode kool f 2.20 a 8.90, gele kool f 4.90 a 6.20. witte kool f 2.10 a 7.90, zak kool f 0.90 a 1.60. NOORDSCHARWOUDE. Geen bloemkool. Roode kool f 1.70 a gele kool f 1.60 a 14, Deensche witte kool t 1.60 12.70, witte kool f 1.80' a 1.95, uien f 4.70 a 4.80, Deensche witte kool per wagon f 500 a 516. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdag. 800 Bloemkool f 4.70 a 7.20, 9500 gele kool f 1 50 a 10 70. 1700 witte kool f 1.90 a 7, 90 zak gele kool f 2.96, 1 wagon gele kool f 580. 1 wagon roods kool f 725 'Zaterdag. 160 bloemkool f 4.60, 1100 roode kool f 1 a 3.20, 5000 gele kool f 1 a 3.30, 800 witte kool f 3, 120 zak gele kool f 2.90 a 3.01. ALKMAAR, 22 Jan. 1916. 6 Paarden f 150 a 350. .10 koeien f 160 a 350. 60 schapen f 23 a 31, 47 nuchtere kalveren f 8 a 20, 81 magere varkens f 23 a 42, 145 biggen f 13 a 20 kin- eieren «Va a 7?/a Cent, boter 72Va a 90 cent per half K.G. die nog Inboedels wenschen te redden uit hun huizen in het overstroomde gedeelte van die gemeente, wor den verzocht hiervan kennis te geven aan de Bergings commissie, bestaande uit de heeren: A. de Carpentier, P. Schenk, H. Lompers, A. Visser, ,T. Pranger en D. Haverkorn. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen veriiht in den morgen van den 22 Januari 1916, medegedeeld door het Koninklijk deteorologisch instituut te De Bib. Hoogste barometerstand nabij 775 te Zuid-Duitsch- land, laagste 728.4 te Bodo. Matige tot krachtige, tijdelijk stormachtige Z. tot W. wind. Betrokken of zwaarbewolkt met tijdelijke opkla ring. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. ZONDAG 23 JANUARI. NEDERLANDSCHE HERVORMDE GEMEENTE té: Kolhorn, voorm. 9.30 uur, Ds. Theesing. Bevestiging Kerkeraad en Doop. EVANGELISATIE te: Schagen, Hoep. nam. 5.45, Ds. E. Vinke. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 19 tot 21 Januari 1916. GeborenGeertruida Anna, d. v. Klaas Slot en Grietje Zeeman. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Jan, zoon van Dirk Tames en van Aafie Keijzer. ILRINGEN Donderdag een keer postdienst gehad via Ewijck- sluis. Van uit Anna Paulowna nog wat vee en men schen overgekomen welke allen onder dak zijn gebracht. -Van uit de richting Den Helder Worden enorm zware knallen vernomen. Of het kanongebulder is of het sprignen van mijnen, weet men niet, doch de hui zen staan bij iederen knal te dreunen. 8T. MAAR! EN. Door de Commissie tot steun der slachtoffers der overstrooming is besloten om, evenals ln vele plaat sen met een lijst rond te gaan, om daarop de offer vaardigheid (welke, naar wij hop^n, groot zal zijn) voor deze-stumperts te doen inschrijven. ST. MAARTEN. Dat het de inwoners dezer gemeente ernst is met het'electrisch licht, blijkt wel uit de aansluitingen. In de kom dezer gemeente ztelf is, behalve door 2 oude vrouwtjes, door allen voor dit 'licht ingetee- kand. BIETENVERBOUW. Wij maken attent op de in dit nummer voorko mende aankondiging van een, voor deze streken, zeer belangrijke vergadering op Maandag a.s., te half 2 bij Krasnapolsky, te Amsterdam. Voor devergadering is gelegenheid om lid der ver- eeniging te worden. ZIJPE. Uitslag d er keuring van landstormplichtigen 'der rijn: Eli Bos, Bartholomeus Dapper, Johannes Groot,- Gerardus Kamper, Cornelis Kolt, Paulus Koopman, Adriapus N. Ligthart, Tamis Rampen, Jan Schermer, Petrus J. Strooper,Jacob Stuijt en pieter Veu- ger. ALKMAAR, 21 Jan. 1916. Fhbriekskaas Kleine 72.50. kleine boerenkaas f 70. commissie fabrickskaas f 68, commissie boerenkaas f 71.50, middelbare boerenkaas f 72. Aangev. 440 sta- ZIJPE. Wij vernemen, dat, wegens langdurige ongesteld heid van den bode van de Zijpe en Hazepolóer, door het polderbeetuur is besloten de waarneming van het bodeschap tijdelijk op te dragen aan den heer G. Veuger, te St. Maartensbrug. BI RGEDBRUG De feestavond door het plaatselijk steuncomité al hier georganiseerd, en Donderdagavond in de zaal van, den, heer Bregman gehouden, was, ondanks het ongunstige weer, druk'bezocht. De heer J. Raai, als voorzitter van, het comité, opende de bijeenkomst met een gepast woord, waarna het programma werd afgewerkt. De heeren Verkroost en v. d. Ploeg leverden bijdragen: Op reis, van'J. C. de Vos, en Wijnkenners, van J. van Maurik. Deze voordrach ten werden afgewisseld! doorhet zingen van aenige liederen van oen gemengd koor. Na de pauze werd door eenige dilettanten opge voerd het itooneelspel „De voddenraper van Parijs", waarvan de vertooning zeer in den smaak van het publiek viel.' De feestavond, ten voordeele van de kas van het algemeen steuncomité te Zijpe, gehouden, bracht met inbegrip van de baien van den verkoop van verver- schingen, ongeveer 1 110 op. OUDE NIEDORP. Donderdagavond hield het Nut ^Ons Genoegen" al hier zijn vierde gezellige bijeenkomst in dezen winter, in het lokaal van den heer T. de Jong. De lezing, getiteld: „Verkoudheid" een Kerstsprookje door J. v. Maurik, werd zeer ten genoegen van de aanwezigen vervuld door den heer Woutman. Verder werden er nog bijdragen gedaan door verschillende heeren. Een en ander ver schafte weer een echt gezelligen avond. NIEUWE NIEDORP. De Kolfclub „Over de Helft" alhier, hield in café „Prins Maurits". Donderdagavond 20 Januari hare le denvergadering. De voorzitter, de heer J. B. Wilken. opent de vergadering, waarna de secretaris, de heer J, Stammes, de notulen leest. Goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, den heer S. v. d. Stok, wordt uitgesteld, daar de heer v. d. Stok afwezig is. Tot com missie voor het nazien der rekening worden benoemd de heeren: A. Haringhuizen, G. Stnjbis en J. L. Tim merman. De heer S. v. d. Stok wordt als aftredend bestuurslid met algemeene stemmen herkozen. De uit geschreven. onder de leden te houden wedstrijden, wor den wqgens geringe opkomst uitgesteld tot de volgende week. Hierna sluiting der vergadering. WETSONTWERP HEFFING BUITENGEWONE BELASTING. De „Vrijzinnig-Democraat" meldt, dat de leden der vrijzinnig-democratische Kamergroep bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp hebben ingediend tot het heffen van een buitengewone belasting tot dekking van o® oorlogsuitgaven. Het wetsontwerp van de cr- cnM*

Schager Courant | 1916 | | pagina 2