Anna Paulnwna en Breezand, Bekendmakingen. landstorm-keuring. jaarklasse 1911. Burgerlijke Stand. gemeen'! e sint pangras. gemeente noordscharwoude. gemeente warmenhuizen. gemeente wteringen. gemeente sint maarten. gemeente oudkarspel. gemeente iiarenkarspel. gemeente winkel. Gemengd Nieuws. de zeppblin-raid. Marktberichten. Beleefd verzoeken wij aafl onze abonné'suit ons mededeeling te doen var hun tijdelijk nieuwe adres. Plaatselijk Nieuws. DE „AITTEMÏS". De Directie der Neder] andsch-Inidische Tank-Stoon üoot Maatschappij deelt nog heit volgende omede over hetgeval van de Artemis (Zie vorig nr.). Het motorschip Artemisv dat Dinsdagavond te 5 uur Rotterdam had verlaten, werd ongeveer midder nacht op 4 mijlen Oost ten Noordien, van den Noord- Hinder gepraaid door vier lichtgekleurde Duitsche torpedobooten, v» aarvan een officier en drie man aan boord van de Artemis overkwamen en het schip een koersZuid ten Oosten voorschreven. Na eenigen tijd wrd middels seinen weer order gegeven om tö stoppen, kwam een der torpedobooten langszij en wer den de marineofficier en zijne manschappen weer over genomen, nadat te voren in het journaal de volgende aanteekening was gesteld: „Dampfer 12.05 angehalten unverdachtig wieder frei- gelassen muss bis 5 Uhr Vormittags ankern. (Handtee- kening onleesbaar.) Ober-Leutnant zur See. 1 Februar 1916. en de commandant van de groep torpedobooten aan den kapitein gevraagd had of hij tevreden was geweest met de behandeling door den aan boord geplaatsten! marine-officier. Ingevolge opdracht van den commandant van deze groep torpedobooten zou de kapitein een uur lang volle kracht stoomen koers Zuid-ten-Oosten en dan ten anker gaan. Op de ankerplaats mocht hij anker licht branden, doch niet vóór den volgenden mor gen 5 uur vertrekken. Op de bestemde ankerplaats aangekomen, werd de Artemis" opnieuw aangehouden, ditmaal door een an dere groep van twee donkergekleurde Duitsche torpedo booten, die hem opdroegen naar Zeebrugge te stoo men. Toen de kapitein verklaarde het vaarwater daar heen niet te kennen en vroeg om een officier van een der torpedobooten aan boord te plaatsen, werd ten anker te gaan. De kapitein, aan dien last gehoor gevende, liet het anker uit de klein vallen, doch toen werd hem toegeroepen dat, als hij de gegeven bevelen niet opvolgdè, zijn schip" getorpedeerd zou worden. De kapitein antwoordde daarop dat de order was om te ankeren, en dat hij daaraan gevolg had gegeven. Men hoorde toen eenigen tijd niets, maar eindelijk werd aan het schip geroepen dat een torpedo zou worden afge vuurd en dat men vijf minuten tijd had om den bo dem te verlaten. Nog vóór dat de booten gestreken wa ren, werd een torpedo afgevuurd en maakte het schip onmiddellijk zware slagzij, dat zich later weer herstelde aan dit verzoek geen gevolg gegeven, doch gelast om doordat vermoedelijk het middenschot onder den wa terdruk bezweken is. Van de beide torpedobooten werd van af het oogen- blik dat de torpedo werd afgeschoten geen spoor meer gezien. De bemanning bleef gedurende den nacht in ae booten en begaf zich bij bet aanbreken van den dag weer aan boord Van het schip, dat om twee uur 's middags in een zoodanigen staat was, dat onder ei-1 gen kracht naar Rotterdam kon worden opgestoomd. OUDKAHSPEL. Tot lid van het Bestuur van den Kerk- en Dergmeer- polder is gekozen de hoer. Jn. Pranger. OUDKARSPEL. In de gister gehouden vergadering van den Vrijz.- Dem, Kiesveroeniging alhier, werd tot candidaat voor den Raad gesteld de heer K. Goet. MINISTER TREUB. De ondergeteekenden deelen mede dat zij beslotén hebben het volgende adres te richten tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en noodigen degenen, die dit adres adhaesie willen betuigen, uit vóór Woensdag 9 Februari a.s. hiervan schriftelijk kennis te geven, aan de mede-ondergeteekenden J. B. A. Jonckheer, Prins Hendrikkade 159 te Amsterdam, of aan Bern. A. Ruys. Veerhaven N.Z. te Rotterdam. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De ondergeteekenden voelen zich gedrongen en ach ten zich verplicht, aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal te doen weten, dat zij pijnlijk zijn getroffen en voor de toekomst van land en volk jn hooge mate zijn verontrust door de aanneming op Vrijdag 28 Jan. 1.1. vanf «ene motie, .waarvan het gevolg is, dat Mr. Treub, Minister van Financiën, als zoodanig zijn ont slag heeft aangevraagd. Onder de tegenwoordige omstandigheden, nu de groot ste economische vraagstukken onder de oogen moeten worden gezien, terwijl nog de hoogste eischen op het gebied der geheele politiek gesteld zullen moeten wor den aan degenen, die deel uitmaken der Regeering, ach ten zij het in hooge mate betreurenswaardig, indien Mr. Treub als Minister zal aftreden. Zij dringen er op aan toch niet te vergeten, dat hij mede een der mannen is geweest, die in de Augustus dagen van 1914 ons het vertrouwen hebben gegeven, dat het landsbelang in krachtige handen was en dat het voor een veilige toekomst noodzakelijk zal zijn, dat de personen, die ons toen dat vertrouwen hebben gege ven, gedurende de huidige wereldcrisis gehandhaafd blijven. Zij zijn overtuigd, dat Nederland thans dezen man van energie en werkkracht niet kan missen en stellen er prijs op van deze hunne overtuiging aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te doen blijken. Februari 1916. Volgen de namen van 45 vooraanstaande personen in de groote-zaken-wereld, professoren, advocaten, enz te Amsterdam, Rotterdam en elders. Eerste onderteekenaar is de bekende heer G. J. K. van Aalst, president der Ned. Handel-Maatschappij, op richter en leider der Ned. Overzee-Trust-Mij. Et'.N HU MDE GESC HIEDENIS. De heer Oo&Uogelfr, te Breda, deelt ons bet vol gende mede: i Ik ben sinds jaren kooper van de registratie: ik handel in allerlei dingen en doe diis dikwijls den bod naar in beslag genomen goederen welke door den ontvanger dor Registratie worden verkocht. De ontvange" kent mij als zoodanig en zendt mij dus geregeld uitnood.'gingen om eed bod te doen. Spr. liet ons verschillende \&n die uitnoodigingen zien, ge drukte kaarten, waarop met schrift was ingevuld wat te koop werd aangeboden. Op 18 Januari li», «-ft or heer Oostvogels den partij Vet gekocht, welke op 19 Jan. naar zijn huis is ge voerd Op 20 Januari komt de politie en néémt de partij vet in beslag. En op 1 Februari Krijg* de heer OostVogeis opnjeu een uitnoodiging van den ontyanger om een bod te doeu naar een partij vet. De heer Oostvogels ga&t zien.... en vindt de partij vet, door de politie hij hem in. beslag genomen, voor een groot deel in de nieuwe aanbieding terug. Dat zou een goed zaakje worden voor het rijk. De heer Ocstvcgels zou zijn, eigen waar, door hem op 18 Jan. gekocht en betaald, dus heden kunnen terugkoopen.... om bet opnieuw in beslag te •aten nemen door de politie.] Want do politie waakt. De politie moet zorgen, dat de militaire verorde ning worde nageleefd en dat niemand meer vet in zijn huis hebbe, dan voor zijn dagelijksch gebruik bestemd. Tenzij hij handelaar is in vet. De politie erkent den heer Oostvogels als Zoodanig neit, dus meent zij haar plicht te doem door partijen vet, bij den heer O. gevonden, in beslag té nernlen. Maar de ïtvangor eikent helm als zoodanig wed. De rijksontvanger noodigt hem uit om te koopem. Noemt zijn geld aau. Eu omdat hij aan de uitnoodiging van den rijks ontvanger gehoor geeft, acht de politie hem straf baar. Het ia een vreemde geschiedenis. I Het geval moest bekend gemaakt worden om te voorkomen, dat er nog meer menschen in loopen alt de heer Oostvogels. (lD. v. N.) POKKEN TE AMSTERDAM. Er heeft zich hier te'- stede 'opniéuw een geval van pokken voorgedaan. iDit keer betreft het een verpleger van den gezondheidsdienst, die -eenigen tijd geleden drie pokienlijde'rs naar het Wilhelmina- gasthuis heeft getransporteerd. De man werd eenige dagen geleden ziek en Donderdag !bieek, dat hij, zij het ook in zeer lichten graad, jdoor de 'gevreesde ziekte was aangetast. Als bijzonderheid kan hierbij worden vermeld, dat de man herhaaldelijk, den laatsten keer ongeveer en jaar geleden, was ingeënt. Aangaande de lijdeis, die allen, in het Wiihelïnina- gasthuis worden verpleegd, luiden de berichten be vredigend. Bij verschillende personen, die voor het uitbreken van de pokken wel «-ens mei de patiënten in aanra king waren gekomen, en zich derhalve gedurende eei zestiental dagen zonder in een ziekenhuis te zijn op genomen aan de controle van den gezondheidsdienst te onderwerpen hadden, rden geen verdachte vr- schijnselen geconstateerd, zoodat zij tlhane ontslagen zijn. (Hdhld.) WINKEL. De collecte gehouden ten bate van het Waters- nood-comite, heeft f 2319.30 opgebracht. De Burgemeester dejr gemeente Schagen brengt ter algemeene kennis, dat dei dienstplichtigen bij den landstorm der jaarklassel 1911 gelegenheid hebben zich aan een keuring te a onderwérpen bij dien keuringsraad, die zitting houdt te Schagen in het Noord-Hollanasch Koffiehuis, Ged. Gracht B 53, op Zaterdag 26 februari 1916, voormiddags 9 uur. Hei welbegrepen eigenbelang ivan de landstorm - pliehtigen maal' heit zeer wenischelijlk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden, o. a.,omdat zij inge val zij ongeschikt mochteh blijken nadat zij in wer- kelijken diens' zijn gekomen ën alsdan weder huis waarts worden gezonden, biervan moeilijktudén kurn'en (,'ifli rvinden ten aanzien van hun maatschap pelijke of studii belangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij vo'do.Tide van ongeschiktheid, dan worden '.ij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om a's landstormplichtige in werkelijken dietr.st te worden geroepen. Wenscht ecn landstoimplichtige bij eep anderen keuringsraad het onderzoeik te ondergaan, dlan kan de Voorzitter van eprstbedoelüen keuringisraad heim daartoe op zijn verzoek toestejmming verleenen. De lands tormplichtigev die meent ongeschikt voor den dienst te zijn, heeft bovendien de gelegenheid aan der. Minister van Oorlog ontslag van den dienst plicht to vragen mot overlegging van een, door twee geneeskundigen afgegeven verklaring; ook kunnen worden overgelegd twee afzonderlijke verklaringen, elk geleekend door een geneeskundige. Van dezë gë- legenheid kan ook gebruik maken degene, die reeds door den keuringsraad geschikt is verklaard. De handteekening van den geneeskundige op dc verkla ring 'moet geiegaliselerd zijn door den burgemeester der gemeente, waar de geneeskundige! woonplaats heeft. Is de landatormplichtige in het buitenland ge vestigd, dan mag de verklaring ook zijn afgegeven door twee personen, bevoegd tot uitoefening van de geneeskundé in het Rijk, waar hij gevestigd is. De verklaring moeit dan evenzeer behoorlijk gelegaliseerd De tijd, waarop de landstormpiichtigen van de jaarklasse 1911 in weikëlijken dienst zullen moeten komen, zal nader worden bepaald. Schagen, 1 Februari 1916. De burgemeester voornoemd, i J. P. W. VAN DOORN Ovsr 'x n: Jan Kamp, 68 j, wed. v. Grietje Tuin man; Neeltje Geel, 67 j., echtg. van Oornell» van der W He; Grietje Pool, 71 j., echtg. v. Heter \Vieks; Dirk Buis, 63 j,; Gerrit Mul, 82 j., wed. v.Neeltje Leiien. GEMEENTE ZWPE. Geboren: Dirk, zoon van Maarten Bakker en 'Su- zanna de Boer; Anna, dochter van Cornejis de Wit en Anna Atida Gouwenberg. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Geboren: Anna, d v. Gooitzen Heer inga en Trijn tje posthumus; .VeltJ'e, d. v. Arend Evers en Trijn tje Heinis; Jelle, i. v. Hendrik Walda en Iébeltje van dei Veen; Hendrik, z. v. Thomas van der Meer en Setske van der V ijk; Geertruida, d. v. Arie Jong kind en Janneijc ae Groot; Nico'aas, z. v. Klaas Bij voet en v. Gr etje Nieuweboer; Johampes Martinus, z. v. Adriunus Josef van der Ploeg en Marijtje. Dam- nenberg; Hendrkns, v. Jan Hegg^laar en Marijtje Evers; Louisa, d. v. Johannes Baars en Catharina Schotten; Maria. d. v. Jacob i Bojs en Cormelia Tromp; Cornelis, z. v. Jarob de Boer en MargarethR Ehsabeth Biaaufcoer. Overleden: Br^gtje Mionis, 83 j., wed. v. Cornelis Mienis; Gerrit Buisman. 75 J., wedn. v. Jantje Roemer, e. v. Maartje Beiktout. Ondertrouwd: Jol sDne.« üudhuis, alhier, en Neel tje Groen, te Harencarepel. Johannes We|ster, alhier, en Marijtje Kuypers, te Ursem. GEMEENTE NI FA WE NIEDORP. Getrouwd; Dirk Jacobus Wuis, Alkmaar, en Stijn- tje Bakker. Alhier; Memdert Andringa, alhier, en Dieuwertje Evers, Broek op Langejndijk. Geboren: Guuitje, d v Jacob Reindert Kuiper en Aagtje Brugmans. Overleden: Vrouwtje Gort gijzen, wed. v. Anthonie B'ok, 87 j.; Antje van der S'uis, echtg. v. Witman Arena, 62 j. Geboren: Grietje, d. Jy. Pieter Keizer en Aaitje Koning, Geboren: Asselina, d. y. Hannes Oostenbroek en Aaltje Wijtman; Nico laas, z. v. Gerrit van Loenen en, Elisabeth Bakker. Getrouwd: .Abraham da Jong en Catharina Roos. Overleden: Geertje Dekker, wed. IDirk de Graaf, 82 Jaar, Lcvei. geh. kin,d v. Ate Meinema enMaartie Klin- ge[er Geboren: Jasper, z. v. Hendrik da Vet en Trijntje Groot; Petrus .Franciscus, z. v. Pieter Groot en Catharina de Boer; Catharina d. v. Simon Ligtbart en Catharina; Theodorus, z. v. Cornelis Smit en Eli sabeth Kemper. Gehuwd: Pieter Opto, 45 j., schuitenmaker, en Jannetje Nieuwland, 33 jaar, beiden te Warmenhuizefl Overleden: Jacob, 10 m., z. v. Jacob van Zon en Dirkje Slicht; Klaas Mink, 4 mn t. v. Reijer Mink en Neeljte Pronk. Geboren: Simetje, d. v. Eibert Lont 'en Catharina Wiegman; Pieter Cornelis, z. v. Cornelis Bais 'en Trijntje Bakker; 'Trijntje, d. v. Dirk Dirks en Ca- therin.a Kooij; Nan, 'k z. v. Jan Metselaar en Maria Elisabeth Mulder. Overleden: Anna van .Duin, 7 w., d. v. Dirk van Duin en Anna Mostert; Jan Boersen, 76 j., echtg. v. Antje Koendrink; 'Jan Klein, 64 j., echtg. v. Trijntje Schoenmaker; Pieter Cornelis Bais, 3 d., 'z. v. Cor nelis Bais en Trijntje Bakker; Antje Dirks 68 j. wed. v.Tieter Wiegman; Nan Rotgans, 79 j., wedn. v. Maartje Kinne; Heintje Metselaar, 3 m., d. v. Nan Metselaar en Aaltjej Everts. Geboren: Alida, d. v. Dirk Visser tn Antje Meijles; Johannes Henricus, z. v. Pieter Retnk en Vrouwtje Tak; Trijntje, d. y. ïYederik Keetman en Jannetje Bruin; Geertruida, d. v. Téeuwie van Stralen en An- tonia Komen. Overleden: Frans Hoekstra, 34 j., echtgn. v. Jo lt anna Politiek; Cornelis Schrijver, 26 j., echtgn. v. Neieltje Weij; Arie Eriks, 3 m., k z. v. Hendrik Eriks en ArijaantJe Breed. Géboren: Arien, z. v. Simon Petrus Ruiter en Geertruida van Straaten; Herman, z. v. Pieter Zweec ep Margaretha Catharina Schuurman. Getrouwd: Dirk Beeldman en Catharina Nap; Ja- oob Hart en Grietje Besee» Overleden: Cornelis Wit, 62 j, (te Alkmaar), ec'hjtg. v. Geertje Manneveld; Leonardus Quax, 9 ui., z. v. Dirk en, Johanna Roskam.: Pieter Roliel 82 j., wed. v. 'Helena Breed; Jan Kos, 82 j, wed. v. Trijntje Kraakman. Geboren: Cornelis Adrianus z. v Pieter Hoedjes en Jantje Stam; Maria d. v. Nicolaas Kruijer en Catharina Petrone'la Pronk. Overleden: Simon Weel, 64 j., onge|h.; Jan'Groot huizen, 78 j., wed. v. Maartje Groot; |And!reas Nolten, 3 maanden. Geboren: Gabriëlle Juliana, d. v. Josephus Ludo- vicus Hooge en Maria Zaman. 1 Gedurende der laatsten aanval dier Zeppelins bo ven Staffords!?ire, werd in een zaal dicht bij een kerk een zeiidiigsbijeenkomet van vrouwen gehou den. meldt Reuter aan eenige bladen. Een v iouw was bezig, met den Bijhei in dehand, het rehoor van zoowat 200 persoren, voor het mee- rendr-yl vrouw er en n eTjes, toe te spreken, toen ëër bom neerkwam tusschen de ikerk en de zendings zaal. Er werd op 7 meiter van het missiehuis een houten geitouw een gat in den g-rond gePla- genvan 1)4 M diep en 5)4 M. dianieter. Eerst'was er een oogverblindende lichtstraal daarna enkel duisternis. Do voorgangster werd door een groote 'granaat scherf getroffen en bleef op slag dood, etvenalls nog een jonge vrouw ten een meisje. Men kon in het duister het gegil van de gekwetsten 'hooren em ve'en geraakten onder den voet. Twee geestelijken, die de vergadering bijwoondfen, werden gekwetst, van wie een vrij ernstig Bij het reddingswerk oeed iedereen heldhaftig zijn best; verpieegs 'teirs ep doktoren verricltten in het centrum van de gevaarlijke zone prachtig werk. De Kerk en, de predikantswoning werden ten deele^ vernield. De granaatscv eirven drongen verscheiden duimen diep door in hej metselwerk. De machinist van een sneltrein reed Ié K.M. door de gevaarlijke zone en bleef (toen een uur in een tunnel schuilen. Een andere trein deed ei r.egën uur over om 30 K.M. ver te irijden. Een andere trein deed 13 uur over 160 K.M. De passagiers in de wagons bleven al dien tijd onkundig van wat er voorviel, Een andere Zeppe'in bleef heen en weer vliëgën boven den spoortrein en wierp gedurende een half uur bommen naar een trein, zonder dien te raken. ZEPPELIN VERGAAN. Uit GRIMSBY, 3 Februari. De treiler „King Stephen" is hier aangekomen en meldt, dat men Woensdagoch tend vroeg de Zeppelin L 19 zag met de schuitjes en een gedeelte van het omhulsel onder water. De be manning, zeventien tot twintig koppen sterk, zat boven op het omhulsel en vroeg om eraf gehaald te worden. Daar de bemanning van de Zeppelin sterker was dan die van den treiler, weigerde de kapitein. Hij keerde dadelijk naar Grimsny terug eu rapporteerde het gebeur de aan de marine-autoriteiten. Uit Berlijn wordt het verlies van een Zeppelin erkend EENARMIGE SPOORWEGCONDUCTEURS. Uit Muhlhausen in den Elzas wordt aan de Vor- warts geschreven: Kort geleden wekte het op het station te Muhl hausen algemeene verbazing, dat twee éénarmigen als conducteurs aan het werk waren gezet. Een floor een verkeers-inspecteur uitgedacht toestel vervangt de ont brekende hand, die noodig is om de kniptang te han- teeren. Dit toestel wordt in plaats van met de hand met de voet in beweging gebracht. Ook om kaartjes door te breken en om coupons uit boekjes te scheuren, waarvoor anders twee handen 'noodig zijn, heeft de eenarmige conducteur aan zijn voet nog een bijzondere inrichting. Er is een uit twee platen bestaande klem aan verbon den waarin de kaartjes en couponboekjes door eer druk met den voet worden vast gehouden. Tegel ijkertij i komt ook de tang in beweging, zoodat de coupons uitgescheurd en geknipt weer Uit het toestel genomen kunnen worden. De proefneming met dit toestal kan men als gelukt beschouwen. Daar deze inrichting spoedig in het "c- heele rijk in gebruik zal worden genomen, kan men vele spoorwegambtenaren, die in den oorlog een arm of een hand verloren hebben, weer aan het werk zetten De Vorwarts wijst op den grooten yooruitgang in vergelijking met den tijd na 1870, toen invalieden zich als orgeldraaiers en venters door de wereld moesten slaan. Belangwekkend is in verband hiermede een lezing- die dezer dagen door een man van het vak in Berlijn is gehouden en waarin men een overzicht kroeg over de zorg voor invaliden in vroegere tijden De groote fout, zoo heet het daarin, die men vroeger riet de beste bedoeling heeft gemaakt, was het modeli den en de werkloosheid waarmede men de invalieden omringde die bij hen zelf het gevoel van ongelukkig zijn ver sterkte en hun de laatste rest van hun zelfvertrou wen ontnam. Nu heeft men ingezien, dat men de wils kracht en het verantwoordelijkheidsgevoel van inva lieden moet zien te stalen, waardoor zij weer zelf vertrouwen en het vermogen om voor zich zelf te zor gen terug krijgen. Vroeger heeft men gezie dat men schen met een goed hoofd, huisvaders, dij volkomen gezond waren, als bedelaars op straat liepen, zonder eenig middel om op een behoorlijke wijze in hun on derhoud te voorzien. Zoo is 'het een lang- reeks van jaren geweest. De Grieken en Romeinen hadden ten minste res pect voor hun invaliede soldaten. In Atheni werden zij eervol op staatskosten ip het Prytaneum onderhouden. Alexander de Groote zond na den Indischi-n veldtocht de invalieden met geschenken naar huis. D-J Romeinen richtten zelfs hospitalen in voor gewonde soldaten en stichtten voor de invalieden militaire kolonies. Konsta- tijn richtte in Byzantium een bijzonder hospitaal voor hen 'op. Keizer Alexius Comenius bouwde oen bijzon dere stadswijk voor verminkten en invalieden en in 330 werd in Konstantinopel zelfs het eerste tehuis voor ver minkten gesticht. Dit alles echter ging weer verloren. De middeleeu wen kenden geen staatsondersteuning voor invaliede sol daten. Slechts eenige welwillende leenheercn brachtén hun invalieden in kloosters onder dak en de ridderor den bouwden hospitalen voor hun verminkte ordebroe ders. Toen het landsknechtstelsel zich uitbreidde, wer den verminkte huurlingen eenvoudig uit het leger ontsla gen en maakten zij als bedelaars on roovers dc land wegen onveilig. In Pruisen is Frederik de Groote met de zorg van invaliede soldaten begonnen; hij bouwde een invaliedenhuls voor hen. Onder Frederik Wilhelm IJ werd aan die zorg een wettelijk karakter gegeverf Hoe gebrekkig ze echter nog lang bleef, bewijzen de hevige teleurstellingen, die de verminkte jiit den oor log van 1870 ondervonden hebben. De geneeskundige wetenschap en in het bijzonder de orthopaedie heeft hierin groote verbetering gebracht Toen professor Biesalski acht jaar geleden met huln van de regeering een statistiek opstelde over de vermink ten in Duitschiand, werd de algemeene ..ndacht op" den heerschenden nood gevestigd en kr men een heel nieuw stelsel yan zorg .voor de ongclukkigen. De orthopaedie ontwikkelde zich tot een bijzondere weten schap. De vakvereenigingen en het verzekeringswezen hielden zich vooral bezig met de sociale zijden van niet aangeboren verminkingen. De chirurgie verrichtte wonderen in het overplanten van spieren,, de paedago- gie vestigde haar aandacht steeds meer op ie lichame lijke bewegingen; de genezende kracht van arbeid werd steeds meer ingezien. Zoo werd de „opvoeding tot bruikbaarheid" de kern van de zorg voor vermink ten. VEEHANDEL. In het „Landwirtsch und Handels-Wochenblatt voor Noordwest-Duitschland wordt geklaagd over het im mer stijgen der veeprijzen met het begin van 1916. Sinds enkele dagen, zegt het blad, zijn de prijzen der biggen met ministens 1 M. per week ouderdom gestegen en de vraag naar deze dieren en naar loop varkens is zoo groot, dat in de verste verte niet in de behoeften kan worden voorzien. En de prijzen van het rundvee? De St. Jacobi-Braue- rei te Drebber (Hannover) verkocht de^er dagen voor het Rijnlandsche industriegebied vier ossen, wegende 5817 pond voor een som van 4888 M., of gemiddeld 84 pfg. per pond ruw gewicht. En inmiddels gaan de conserven- en worstfabrieken voort met den opkoop van groote partijen runderen, zoodat het ten zeerste te vreezen staat, dat er spoedig groot gebrek aan rund- vleesch zal komen. En de handel in rundvee is le vendiger dan ooit te voren. Er worden in den laat sten tijd in Noordwest-Duitschland voortdurend koeien opgekocht tegen 600 tot 800 Mark en hooger. De vee* houders in Westfalen, Hannover en OostT riesland zijn dan ook met reden bevreesd, dat ze in het aanstaande voorjaar hun Weiden ten deele „ontvolkt" zullen zien. En wanneer er niet op de eene of andere wijze in wordt voorzien, zullen in den aanstaanden zomer de weiden der vetweiders totaal leeg zijn. Wat dit voor een behoorlijke vleeschverzorging betcekent, zal ieder aanstonds begrijpen, zegt het blad. Op de nieuwe Prui sische begrooting is wederom een bedrag van 150.000 mark uitgetrokken, alleen voor ontginning van woeste gronden in de provincie Hannover. Maar waar zullen dan nog meer weiden voor moeten dienen alle ont ginningen kunnen toch niet geschikt zijn voor bouw land als er nu reeds groot gevaar voor gebrek aan rundvee bestaat? Ook de handel in paarden, die ge. durende eenige maanden niet recht wilde vlotten, be gint weer als in 't voorjaar van 1915 buitengewoon levendig te worden en ae prijzen mogen met recht weer oorlogsprijzen genoemd worden. De gemiddelde prijs toch van een behoorlijk loopend en niet al te oud paard blijft niet beneden 2000 mark. Daarom zullen zoovelen zich met minderwaardige dieren moe ten tevreden stellen, of wederom als in 't vorig jaar de koe of den os als trekdier moeten gebruiken. Hbl. BRAND IN HET PARLEMENTSGEBOUW TE OTTAWA. Uit OTTAWA, 3 Febr. Vanavond is brand uitgebro ken in de leeszaal van het parlementsgebouw. Twee vrouwen zijn bü den brand omgekomen, twee anderen zijn met moeite gered. Reeds aanstonds was de verdenking gerezen, dat de brand is gesticht en het onderzoek heeft deze ver denking versterkt. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar haar pogingen schenen vruchteloos, daar de vlammen, door een sterken wind aangewakkerd, zich snel door het gebouw verspreidden. Voor het officieele onderzoek is afgeloopen zA 1 de- oorzaak van den brand wel onbekend 'blijven, maar de algemeene indruk is dat de brand is gesticht. Om twee werklieden en twee soldaten zijn omgekomen. AMERIKA—DUITSCHLAND. PER TELEGRAAF. LONDEN. De Europeesche editie van de New-York Herald publiceert het volgende bericht: i Uit alles blijkt thans, dat men spoedig een verscher ping van de betrekkingen met Duitschiand verwachten kan. daar Duitschiand geweigerd heeft, zijn afkeuring uit te spreken over het torpeaeeren der Lusitania. Een breuk tusschen Amerika en Duitschiand is aan1 staande en blijkbaar onvermijdelijk. WARMENHUIZEN. Roode kool f 3.90 a 6.70. gele kool f 1.60 a 6.80, witte kool, zak, f 1.63 a 2.89, uitschot, zak, f 1.10 i 1.30. NOORDSCHARWOUDE. Vrijdag. Roode kool f 1.60 a 11, gele kool f 1.70 a 10.20, Deensche witte f 1.60 a 8, uien f 5.40 a 5.60. gele per wagon f 570 a 610, Deensche witte per wagon liïD a 6.10. Zaterdag. Bloemkool f 3.50, roode kool t 1.20 a 5.10 kool f 1.80 a 11.80, Deensche witte f 0.20 a 9.30. aka f 6. witte per zak f 1.50 a 3.02. BROEK OP LANGENDIJK. 60 Bioemfool f 5, 8000 gele kool f 1.40 a 7,20. 1700 witte kool f 1.30 a 2.80, 80 zak roode f 4.50. Zaterdag. 100 Roode kool f 1.70, 8500 gele kool f 1.20 a 7.90. 14 zak gele f 2.26, 45 baal uien f 5 a 5.70. ALKMAAR, 4 Februari 1916. M Fabriekskaas. Kleine f 75, kleine boerenkaas f 7t 3 commissie fabriekskaas f 68, commissie boerenkaas f 73® middelbare boerenkaas f71, Aangevoerd 329 stapels, wegende 142845 K.G. Handel kleine goed. 1 Graanmarkt. Aangevoerd 1172 H.L. Tarwe f 10.25 a 11.40, gerst chev. f 11.75, haver f 7.25 a 7.60, l>aa{' deboonen f 17 a 21, bruine boonen f 20 a 25.50. c!' troenboonen f 23, a 26.50, witte boonen f 24, kan# zaad f 27.60, groene erwten f 25 a 26, grauwe erwt® f 27, vale f l£ ALKMAAR, 5 Februari 1916. ,l4 4 Paarden f 150 a 225, 6 koeien f 200 a 300. H8 schapen f 22 a 50, 72 nuchtere kalveren f8 a 67 magere varkens f 24 a 40, 98 biggen f 10 a JJ- kipeieren 6 a 6.75 ct., boter 82»/» a 92i/s ct. per half TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen va? .f-jt 5en Februari 1916, medegedeeld door het KoninkHrl Meteorologisch Instituut te De Bilt. M. Hoogste barometerstand 759.8 te Wisby, laagste "J rometerstand 746.3 fe Christiansund. Matige, later wellicht yveer krachtige Z.O. tot wind. Meest zwaarbewolkt. Wellicht eenige regen. de temperatuur. DOOR KOLENDAMP. Het gezin v. d. W. aan den Stationsweg l' W nadeeligo gevolgen ondervonden van vergiftiging kolendamp. Door te veel afsluiting der kachel nachts de kamer vol kolendamp geraakt, mei bef 8®^

Schager Courant | 1916 | | pagina 2