Schager Courant Het recht Yan weg. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Zaterdag 5 Februari 1916. 59ste Jaargang No. 5740. Nieuwe Niedorp. I Thans is schrijven ingekomen van die Vereeni- ginf waarin op het reeds gegeven antwoord van den raa3 wordt gewezen. Doch mocht aanvankeiijk zijn bericht, dat geen correspondent wordt benoemd, het kon zijn dat er nu een andere meening was en men wel een correspondent wilde hebben. HL 0mJLU„ChVe .kriifieil- Hij staarde miTwhd^ Vergadering van den raad der gemeente Nieuwe Niedorp, gehouden op Woensdagmiddag 2 Februari 1916. Voorzitter Burgemeester Koopman. Allen aanwezig, ook het nieuwbenoemde raadslid, de heer Jb. Wit. De voorzitter opent, allen welkom heetende, de vergadering, waarna de heer Jb. Wit als raadslid wordt geinstalleerd. Deze legt in handen van Voor zitter de bij artikel 39 voorgeschreven eeden af en wordt door Voorzitter daarna hartelijk toegesproken en gefeliciteerd. Waarna felicitatie door ae andere heered volgt De heer Wit betuigt hiervoor zijnen dank aan Voorzitter en heeren raadsleden,waarna hij als raadslid zitting neemt, De notulen worden vervolgens door de secretaris, de heer J. Kuilman gelezen. Worden goedgekeurd. Voorzitter zegt naar aanleiding der notulen, dat Armvoogden in kennis zijn gesteld met het idéé om een straatje weg te breken bij het Armenhuis en er grint voor in plaats te doen. De gemeente-werldeden is opdracht gegeven om ter gelegener tijd dat werk te doen. Tevens zal gezorgd worden dat er zand aan de Langereis aan wezig is en zal weldra van steen een luein zand- hok aldaar worden gemaakt. Ged. Staten wenschen een wijziging te zien aan gebracht in de bepaling omtrent jaarwedden onder wijzers, waar daar is aangegeven, dat n& een jaar onder de wapenen zijn ae uitkeering van hunne jaarwedde ophoudt. Ged. Staten willen dit zoodanig zien gewijzigd, dat ook ni een jaar onder de wapenen zijn nog uitkeering van jaarwedde aan het onderwijzend personeel plaats vindt en wel aan gehuwden en aan ongehuwden, kostwinner voor anderen zijnde, 75% en aan andere ongehuwden 25%. Algemeen goedgevonden, deze wijziging aan te brengen. Voorzitter zegt dat de heer Barsingerhorn, huur der van het gemeenteland „De Smal', vergunning heeft gevraagd, daarin putten te mogen leggen voor rekening der gemeente aangezien ae vorige huur der, die daar putten gelegd had, ze weer terugge nomen heeft Voorz. zegt het is door den raad op de vorige vergadering aangenomen. De heer K. Wit zegt, dat de putten er alreeds ingelegd zijn. De heer Wilken zegt, dat het nu voor het vervolg de putten van de gemeente zullen zijn, die in het gemeenteland worden aangebracht en zullen huur ders, die niet opnieuw weer huurder worden, dus niet de door hen ingelegde putten meer mogen terugnemen. Komt aan de orde het schrijven der Vereeniging voor Arbeidersbeurzen. Geantwoord is daarop, dat de noodzakelijkheid ervan niet is ingezien om een agent met betrekking tot de arbeidskrachten aan te stellen. In dat geval wera gaarne vóór 1 Febr. mede- deeling ingewacht, waar men in den secretaris van de afa. "Waard en Groet der Holl. Mij. van Landb. reeds heeft een bemiddelaar tusschen arbeids krachten en werkgevers, wordt dat schrijven thans voor kennisgeving aangenomen. Wordt aan de orde gesteld de gemaakte verorde ning voor het schoonhouden der school te Nieuwe Ni edorp. Voorz. zegt dat het hoofd der school, de heer Brouwer, er graag nog iets in opgenomen wilde hebben, doch aat is nog niet door B. en W. behan deld kunnen worden. Zullen B. en W. dat eerst nog behandelen? De heer Stammes vindt, dat het nu al lang onder weg is. We hebben een schoolschoonmaker zonder instructie en het is beter, nü de verordering te be handelen. De heer Kuilman. Het werk wordt overigens heel goed gedaan. Voorz. wijst er op, dat toch met betrekking tot het aanmaken der kachels het hoofd vertelde dat eens op een morgen, toen hij in de school kwam, de kachels in de lokalen uit waren. Hij heeft ze toen alle drie moeten aanmaken. De heer Stammes vindt als dit gebeurt, omdat we geen instructie hebben, dan wordt het wel hoog tijd die vast te stellen. Want de kinderen in de kou te zetten in de school is niet goed. Daarom vindt spreker dat er mee doorgezet moet worden en dat de vaststelling der instructie haast heeft Ze wordt nu gelezen en enkele wijzigingen door het H. d. Sch. voorgesteld en op papier gebracht, worden nog ingelascht, waarna de verordering wordt vastgesteld. De schoolschoonmaker is tot wederopzeggens toe benoemd. Medegedeeld wordt nu dat de suppl.-kohieren Hoofdei. Omslag en hondenbelasting goedgekeurd zijn teruggekomen. De heer Wilken zou voor de school in de Moer beekook een soortgelijke verordening zeer wen- schelijk achten. Goedgevonden een ontwerp-verordering te maken en met het Hootd dier school te behandelen Van het comité, aangewezen door het Ned. Ond. Genootschap is ingekomen de bekende aanvrage om verhooging salarissen onderwijzend personeel en herziening salarisverordering. Memorie van toelichting gaat daarbij. Voorzitter vraagt of we het voorloopig voor ken nisgeving zullen aannemen of willen de heeren wijziging in de verordering. De heeren K, Wit en Stammes vragen of B en W. al advies kunnen geven, doch dit blijkt niet zoo te zijn, daar deze wegens drukte er nog niet over hebben kunnen vergaderen. De heer Kuilman zou wel goed vinden als B. en W. eerst nog eens ampel hun aandacht er aan kon den wijden. Voorz. wijst op het indertijd ingekomen schrijven van Gedeputeerden, en dat geheele herziening voor de tractementen van onderwijzers zal geschieden. In het volgend jaar zal de regeling voor de jaar wedden aan de herziening moeten worden onder worpen. Goedgevonden, dat B. en W. het eerst behandelen en volgende vergadering advies uitbrengen. Van Z.Exc. den Commissaris der Koningin is ver zoek ingekomen om van eventueel in de gemeente ondergebrachte vluchtelingen van den watersnood namen op te geven aan den betrokken Burgemeester. Goedgevonden de namen van de weinige hier vertoevende vluchtelingen te verzamelen. Voorz. deelt mede dat B. en W. nog niet hebben kunnen vergaderen ter bespreking van den toestand bij de perceelen van eenige bewoners in de kom van het dorp, waar de Gezondheidscommissie ver betering door een beerput wenschelijk vonden, wordt daarom nu tot een volgende vergadering aangehouden. Volgt adres van de gemeenteambtenaren alhier om duurtetoeslag met eene memorie van toelichting waarin de motieven, die tot het verzoek leidden, worden uiteengezet, ongeveer volgenderwij ze: ...In een gemeente als de onze ondervindt een groot gedeelte van de inwoners geen nadeel van de huidige omstandigheden integendeel velen profiteeren ervan. Anderen ondervinden daarvan evenmin schade, omdat zij hun verdiensten kunnen regelen naar den heerschenden toestand, Een derde groep en dat zijn zeker verreweg de kleinste lijden ten zeerste onder de gedachten prijs stijging. Het zijn voornamelijk degenen, die een vast in komen hebben. Hun salaris is berekend naar nor male tijden en waar nu deze zoo abnormaal zijn, is dus hun inkomen relutief achteruitgegaan en niet voldoende om te kunnen leven onder dezelfde om standigheden als vroeger. Waar nu de grootste rroep inwoners in onze gemeente öf geen schade ïjdt, öf zelfs voordeel heeft van den oorlogstoestand zal dus het inkomen der gemeente ook toenemen en zal het gevolg van het voldoen aan ons verzoek een grootere belastinguitgaven eischen van hen, ie geen voordeel of schade hebben van dezen ab- normalen tijd. Daarom wenden we ons met vrij moedigheid tot U. Een reden die ons hierin ver sterkt, is nog deze, dat wij meenen, dat de gemeente als werkgeefster een voorbeeld behoort te zijn voor particuliere werkgevers. Het gevolg van het vol doen aan ons verzoek zal dus ook kunnen zijn, dat de gemeente het aantal getroffenen niet alleen onmiddellijk, doch ook middellijk help verminderen.... Onderteekenaren zijnD. Brouwer, Veurman, mej, Langedijk, P. Haringhuizen, D. Pool, mej. Oostwala en S. Pruis. De heer J. Wit geeft in overweging, waar we het op de volgende vergadering over het verzoek om hoogere onderwijzerssalarissen zullen hebben, ook dit duurtetoealag-verzoek op die vergadering te behandelen. Voorz. vraagt of de raad daarvoor is. De heer K. Wit wijst er op dat volgens de notulen het verzoek om duurtetoeslag in de eerstvolgende voltallige vergadering zou worden behandeld; We zijn nu voltallig en behooren dus nu het verzoek te behandelen. Voorz. zegt het punt is nu aan de orde en kan worden behandeld. De heer K. Wit verklaart weinig voor het duurte toeslag verzoek te gevoelen. Wel ben ik voor salarisverhooging. Maar wat ae duurtetoeslag betreft, er zijn er die er aan zouden moeten betalen, die minder inkomen hebben. En waar het hoofd der school, de heer Brouwer f50 geniet voor acte Engelsch zou ik er voor zijn mej. Oostwald f50 toe te kennen voor haar acte Fransch. De heer Stammes zegt: Ik ben wel voor duurte- 'In die deur draaide de kleine zich nog eenmaal om en vroeg: „Wie moet ik eigenlijk melden dat u is Sirf' L Reginald sprong op haar toe en overhandigde haar zijn kaartje. Zij wierp een vluggen blik daarop en keek ver rast op. „U is dus de zoon van dan president van Etten, SirV' vroeg zij blozend. „Die ben ik", antwoordde Reginald trotsch. „Eet u graag kruisbessenkoeken?" „Hm, .hoe dat?" „O, pardon Sir! Ik meende verontschuldigde zij haar nieuwsgierigheid en bloosde nog meer. „Wij bakken die juist vandaag'. Daarmee wierp zij de deur toe en was verdwenen. Reginald keek haar zwijgend na en kon de oogen slechts met moeite van de deur afhouden. Zulk een allerliefst meisje meende hii in N.-York nog nooit te heb ben gezien. „Haren als de nacht 1", fluisterde hij dwe pend. „Dogen als robijnen. Tanden als paarlemoer. En zoo jets moet achter een oven staan om kruisr bessenkoeken te bakken. Wat zonde en jammer. Het is schande voor zulk een meisje!" Hij zat nog steeds dwepende, toeil hij plotseling buiten aan het venster halfluid hoorde spreKen. II ontzetting temg.V°°rZ1Chtig naar buiten en deinsde V0 a6 betooverende kleine in ijverig ge- ?hrik 1 Fn aarts'eelijke vrouwelijke vogel schrik. En deze vogelverschrikster hield ziin kaartje ln hanardahtanmdena En aan 'ïaar a™ b£g «rS En in dat mandje waren kruisbessen het tafelplat vaT^iPS^ Cn hield rich aan Steunen, niet minder iep mJ°&É t maa' opende oogen ademloos naar buiten en K ogelverschnkster de kleine in huis volcde Nu was er echter geen seconde met? té verliezen "aaS^,^ R^aald zijn hoed op, sprong de toeslag tot zoolang als het ingaan van verhooging van salaris waarover we net de volgende ver gadering zullen hebben, den duurtetoeslag weer zou doen vervallen. Dan zou de duurtetoeslag eindigen. De raad is algemeen van opvatting, dat de duurte' toeslag loopt over 1915 en dat we dus nu besluiten over al of niet toekenning over dat jaar, Over 1916 kunnen we nu niet besluiten. Voorz. wijst er ook op. dat als hier in den raad eene meerderheid gevonden wordt voor toekenning yam duurtetoeslag, dat die dan geldt tot 1 Januari Als in de volgende vergadering salrrisverhooging wordt aangenomen, vervalt met 1 Januari 1916 de duurtetoeslag. Wordt niet tot salarisverhooging besloten, dan kunnen we het weer over duurtetoe slag over 1916 hebben. Salarisverhooging is echter iets dat blijft. Duurtetoeslag kan, als de tijden ver anderen, weer worden getrokken. De heer Kuilman verklaart, nog niet te zeggen wat hij zal doen, maar toch een anderen kijk te hebben op salarisverhooging, dan op duurtetoeslag. Ik acht het nu nog geen casus-belli zegt spr. Meer wil ik er maar niet van zeggen. Voorz. Ja, ieder heeft er zijn meening al wat over te kennen gegeven. De heer WilkenIndien de raad besluit, duurte toeslag toe te kennen, zijn onze financiën dan wel in staat om dien toeslag te kunnen geven? Want na inzage daarvan heb ik haast schrik om hart gekregen, zooals het er met de financiën voorstaat De heer Kuilman wijst ook op verschillende hooge uitgaven door stormschade aan den toren, voor nieuwe leermiddelen, uitgaven aan de gemeentege bouwen, verandering aan de school, enz., wat ons verre boven de begrooting deed gaan. De heer Stammes zou het toch verschrikkelijk vinden als die grootere uitgaven aanleiding waren dat onze ambtenaren daaronder moeten lijden. Dit vind ik verschrikkelijk zegt Spr. nog eens. En je zou zóó op 't laatst komen tot salarisverlaging voor hen. Anderen weerspreken dit. De heer YYilken houdt zich bezig met de vraag: Wat zijn onze middelen. Misschien zou het met Suppletoire Begrooting gaan. Maar als je dat vooruit kunt doen, sta je er ander voor als nu. De heer Stammes. Die genoemde uitgaven zijn gedeeltelijk een gevolg van de buitengewone om standigheden. Maar de aanvraag om toeslag is ook gekomen uit de buiunget neomstacdighrf ji. De heer J. Wit vindt ook, dat de ambtenaren niet nogen lijden onder onze uitgaven voor storm schade, enz. Maar is hun salaris zoo gering? Er zijn tegen woordig ook tegenmaatregelen, die maken dat ver schillende dingen maar weinig duurder meer zijn. Doch de stormschade mogen we niet verhalen op de ambtenaren. De heer Stammes zegt aan de hand van de be rekening, die de heer Kuilman ons gaf, ten opzichte van de duurtetoeslag, ben ik juist vóór toekenning daarvan. De heer Kuilman wijst er op dat de toestand beter is. Regeeringsmelk is er evenals regeerings- varkens. Ook groenten zijn niet duur. Dus de bere- ning zou zich wijzigen. Spr. blijft tegen duurtetoeslag. Voorz. zegt, zich niet direct ongerust te maken, dat er geen geld voor zou zijn in de gemeentekas. Wat de heer Kuilman zegt van dingen die niet hoog in prijs zijn, ben ik niet met hem eens en dan wijs ik op dingen, die wel terdege duurder zijn. Al laat men zijn schoenen maar lappen, brengt dat al heel wat meer kosten mee als anders. Ook vleesch is duur. De ambtenaren hebben niet de gelegenheid om zich schadeloos te stellen zooals bijv. de ambachtslieden kunnen doen door prijzen, materialen en loonen hooger te berekenen: Ik ben er vóór de ambtenaren een kleine ver goeding te geven. De heer K. Wit bespreekt, nooit te hebben ge hoord, dat arbeiders ook duurtetoeslag krijgen, Voorz. zegt er toch wel te kennen, die dat wel krijgen, maar ieder loopt niet met zijn handelingen te koop. Sprekers arbeiders klaagden ook over duurte en hebben ook duurtetoeslag gekregen. De heer K. Wit zegt dat de materialen cue duur der worden berekend door de ambachtslieden ook zelve duurder moeten worden betaald en bijv. de bakkers mogen niet anders leveren dan tot den vastgestelden prijs. Volgt stemming. Tegen duurtetoeslag verklaren zich de heeren Kuilman, K. Wit, v. dT Stok en Wilken. Er voor: Stammes, J. Wit en Voorzitter. Dus afgekeurd met 4 tegen 3 stemmen. Voorz. brengt nu in bespreking of de gemeente N. Niedorp iets zal doen, ten opzichte van de slacht offers van den Watersnood en veronderstelt dat wel niemand daartegen zal zijn. Allen zijn er voor, daarvoor iets te doen. Voorz. vraagt nu wat men denkt te doen. Een plaatselijk comité vormen, of wil men anders? Spr. zou hier collecte willen houden en afdragen aan het Algemeen Watersnood comité. De hee- Stammes vindt, eerst moet een comité zijn opgericht en nu moeten we er in den raad nog met over spreken. Is er een comité dan uitmaken of aan het Alg. comité de gelden afgedragen zullen worden of dat Hij deed de deur weer zacht dicht en dacht na. Waarom verdwijnen en zich belachelijk maken? Hij behoefde immers alleen maar te zeggen, dat hij in opdracht van zijn vader kwam, om te zeggen dat zijn vader de voorwaarden had aangenomen en zijn verplichtingen precies zou nakomen. Daarmee basta. Adieu I In het rijtuig. In drafl Thuis. Klaar I Reginald wierp zijn hoed op tafel en zichzelf zette hij in een schommelstoel en wachtte op de vogelver schrikster, die komen zou". Maar de verwachtte kwam niet. In plaats van die hoorde hij zingen, helder en vroo- lijk zingen en het klonk jubelend als een leeuwe- rikkenslag op Meimorgen. Hij luisterde met belangstelling, leunde in zijn stoel achterover^ sloot de oogen en zuchtte alsof een heele iep op zijn borst drukte. Dan hoorde hij kastdeuren openen en sluiten, stoelen verschuiven, borden ram melen. kopjes rinkelen, water koken, Koffiemalen en daar tusschen lachen en praten en dan weer zin- gen. Eindelijk hoorde hi^ schreden naderbij komen. Zij naderden de salondeur. Hij hield zich flink en keek met stoïcijnsche kalmte naar de kamerdeur. Daar ging de deur open. „Stoor ik u, Mr. van Etten?" T Hij sprong als geëlectriseerd op. In de deur stond de kleine, met neergeslagen mouwen, zonder meel aan de vingers en zij keek hem schelmsch-vragend aan. Storen?" stotterde hij, u? Nooit.. Wel zoudt u niet een kopje koffie met ons wil len drinken, en hier lachte de plaaggeest, „en versch gebakken kruisbessenkoeken eten?' Reginald zuchtte als een misdadiger wanneer deze gereed staat het schavot te bestijgen. Hij zocht als Tware nog kracht te vinden voor dezen laatsten gang. Hii wenkte de kleine binnen. Hebt u mij aan miss Blinton gemeld?" fluisterde knikte en haar zwarte oogen schitterden van rmoed "laar waarom ontvangt deze dame mij dan niet hier?" fluisterde hij weer. De kleine haalde de ronde schouders op. Hoe oud kan zij wel zoo wat zijn? fluisterde hij' die onder het Plaatselijk comité blijven. De heer Kuilman wijst er op dat er een schrijven is, waarin de Burgemeesters verzocht worden, zich niet aan het hoofd te stellen van een plaatselijk comité. Wil men een comité vormen voor Oostpol- ner of Anna-Paulowna in 't algemeen, dan zou dat van particulieren kunnen uitgaan en dan wordt verzocht Burgemeester niet voorzitter te doen zijn. Als wij officieel collecte gingen houden van raaas- wege, dan zouden wij genouden zijn aan het voor schrift van Burgemeester. Er zou, vindt spr. wel een aanwijzing kunnen plaatsvinden. De heer J. Wit vindt, waar er hier nog niets gevormd is, het wel goed het in den raad te be spreken en acht het beter, aan het aan het algem. comité af te dragen. De heer Stammes wil nu nog niet beslissen of we aan plaatselijk- ef algemeen comité afdragen. Eerst hier een comité vormen lijkt spr. het beste. Dan kunnen we de menschen toelichting geven. De heer Wilken vindt het voor de geheele zaak van belang, dat de raad het initiatief neemt voor vorming van het comité. En dat de raad eenige personen aanwijst om daarvoor aan zich toe te voe gen. En het aldus gevormde comité doet het verdere. Spreker vindt het een plicht, dat de raad er zich voorspant. Voorz. had gedacht, dat de gemeente kon beginnen met een vergoeding uit de gemeen tekas toe te kennen, al behoeft dat bedrag nu niet zoo groot te zijn. Dan zouden de verschillende corporatiën hier gevraagd kunnen worden. Voorts is de zorg het steuncomité. En verder wilde Voorz. rondsturing van een couvert bij ieder, dan kan elk teekenen op zichzelf voor zooveel hij wil. Dan behoefde niet met lijsten te worden rondgegaan. De heer J. Wit is wel voor voorzitters idee. De heeren v. d. Stok en Stammes niet. Vrij algemeen bestrijdt men Voorzitter's idee en Voorzitter wil er van afzien, indien men een beteren weg weet Het doel is zooveel mogelijk geld bijeen te krijgen voor den watersnood. Voorz. zegt nu te hooren dat de vergadering een comité wil en dan eene commissie benoemen. De heer Kuilman zegt, het particulier initiatief ziet men nog niet en daarom is het wel goed, dat de raad initiatief neemt. De heer Wilken wil uit de verschillende deelen onzer gemeente eenige heeren in het comité zitting doen nemen en zoo met den Raad het comité vor men en verder de zaak ter hand nemen. Dit wordt goedgevonden, Rondvraag. De heer J. Wit vraagt of er al iets te melden is over de aanvrage van den Westerweg door te trekken naar den Wateringskant tot ge meenschap met Lutjewinkel. De heer Kuilman zegt, dat hij lieden bij zich gehad heeft en een adres aan de Banne zal worden gericht, wat nog niet geschied is. Voorz. zegt ook het adres hoort bij de Banne thuis. Daar moet het eerst worden behandeld en daarna zal het in den Raad komen. De heer J. Wit stelt zich met deze inlichtingen tevreden, waarna sluiting, onder dank volgt ONVOORZICHTIGHEID. In de nieuwe kazerne te Harderwijk had een militair de onvoorzichtigheid een geweerpatroon op de kachel te zetten, met 't gevolg dat deze uit elkaar sprong. Een militair van den landstorm 1912 werd daardoor zoodanig jn 't oog gewond, dat hij direct naar Ut recht moest worden vervoerd. Waarschijnlijk zal hij het oog moeten missen. Een ander kreeg een groote won de paast het oog, terwijl de dader aan ae hand ge wond werd. NEKKRAMP. Nadat de gevreesde ziekte maanden lang was weg gebleven, werd te Harderwijk een paar weken gele den wederom een geval van nekkramp geconstateerd. De patiënt, die thuis behoorde onder den bewakings troep win het interneeringskamp, is beterende. Gisteren werd een militair uit de Oude Kazerne naar het mil. hospitaal overgebracht, Waar geconstateerd werd, dat hij ook lijdende was aan nekkramp. MIJN ONTPLOFT. Men seint uit Westkapelle: Donderdagmorgen te kwart voor tien werd Westkapelle door een hevige ontploffing opgeschrikt. Een mijn, die men reeds sedert den vroegen morgen voor de kust had zien drijven, was op het palenhoofd geslagen voor den molen op den dijk en was ontploft. Er hadden ge lukkig geen persoonlijke ongelukken plaats. Arbeiders, die in ae nabijheid van den dijk werkzaam waren, za gen een rookkolom opstijgen; zij wierpen zich daarop plat ter aarde én dekten zich met bossen stroo om zich te beschermen tegen de stukken ijzer, die door de lucht vlogen. In het dorp is een groote verwoesting aangericht. Overal zijn de ramen ingedrukt. In de woning van den opzichter van den polder Walcheren sloeg een groot bazaltblok door het zinken dak en spatte in de bo venkamer in duizenden stukken uiteen. In andere wo- ningcr. kwamen groote stukken ijzer terecht. De mo len is wouüei K -er "nder bijna onbeschadigd, doch in de woning onder aan den dijk is geen ruit heel gebleven. Van het palenhoofd zijn slechts enkele pa len vernield. In de school ontstond een paniek. Nog niet heelemaal acht en dertig!" fluisterde de kleine terug. En in haar oogen flikkerde het weer. Maar hij be merkte dat in 't geheel qiet. Hij kuchte stil voor zich heen. Acht en dertig jaar en deze ongezonde lust om te willen trouwen. Daarenboven een audiëntie aan de koffietafel. Maar die audiëntie kon kort zijn. „Komt u nu mee!", maande de kleine aan. „Zij wordt anders ongeduldig". „Wel, ik kom al". Zij liep voor hem uit en hij volgde haar stom en stil in een behaaglijk hoekkamertje, waar op een heldergedekte tafel dampende koffie, versche brood jes, suiker en versche kruisbessenkoeken naast elkaar stonden. Miss Blinton was al reeds met een van die koe ken bezig, waarbij haar lange, magere armen druk deden. Reginald maakte een beleefde buiging voor haar. Zij beantwoordde dezen groet kort en noodigde hem heel stijf uit plaats te nemen, waarop zij hem da,L delijk koffie schonk. „Ik zal den koetsier ook een kopje brengen". ?ei- de de kleine en verdween. Nu waren de twee trouwlustigen samen alleen. Miss Blinton vroeg haar gast vooral toe te tasten, ging tegenover hem zitten en gaf hem verder een zeer bemoedigend voorbeeld. Reginald greep eveneens dapper toe. F.n ziedaar' Kruisbessenkoeken en koffie hadden zelfs in ae fijnste New-ïorksche lunchroom niet beter kunnen smaken. Was die acht-en-dertig-jarige vogelverschrikr ster er maar niet geweest. „Arm ding!" dacht hij, „wat een moeite heeft zij zien gegeven om door mijn maag heen een plaatsje in mijn hart te krijgen. En hoe reddeloos verliefd moet zij wel zijn. Zij spreekt geen woord én zucht maar steeds. Maar het is in elk geval de groote, diepe hartstocht die haar den mond sluit. Maar zoo besloot hij medelijdend, „ik zal haar niet langer folteren en haar niet langer in kwellende onzeker heid laten". „Mijn vader is het met den geëischten koopprijs eens. miss Blinton". zoo begon hij op koelen, zakelij- ken toon, „en hij gaf er de voorkeur aan om mij op te dragen dit u persoonlijk mee te deelen en te roggpn, ook de verdere voorwaarden precies hou den worden nagekomen, zoodat de zaak als afge daan kan worden beschouwd en het recht van weg van de Western-spoorbaan niets meer in den weg staat". Zij knikte tevreden. „Ik hoop ook, Mr. van Etten", voegde zij er wat verlegen aan toe, „dat de echtelijke verbinding „Een gelukkige moge zijn", viel Reginald haar in de rede „Bepaald, heel bepaald I Twintigduizend dollars zijn ook een respectable huwelijksgift niet waar?" De vogelverschrikster lachte wat beschaamd. „Maar de echtgenoot brengt toch ook een offer". „Zeer juist, zeer juist!,,, bevestigde Reginald ijverig. „U hebt volkómen gelijk. De echtgenoot brengt ook een offer. Zeker bepaald". „Ik had anders nooit gedacht, dat Mr. van Etten nog zulk een beminnelijken zoon had." Reginald werd rood als een pioen, keek naar de klok en stond op. „Wilt u reeds vertrekken, Mr. van Etten?" „Ik moet ik moet werkelijk, miss Blinton. Mijn opdracht is vervuld. Vader wacht 'mij. Adieu. par don Daarmee was hij reeds bij de deur, opende haar, boog nog eenmaal: „AdieuI" cn gleed de halfdonkere Vwaar had hij zijn hoed gelaten? Aha! Die lag nog in de salon op tafel. Dus yooruit ae gang door, ae salondeur open de hoed genomen de gang weer in en den tuin door en „Maar Mr. van Etten, waar wilt u nu heen?" riep achter hem een heldere, vroolijke stem. Dat was de stem van de kleine. Maar waar was zij Daar in het priëel. Daar had zij den -koetsier van het een en ander voorzien. Die was nu echter weer bij de paarden. Zij ruimde juist de koffietafel op. Zij was alleen in het priQel. En zij keek hem aan met een blik! Hij kon haar niet weerstaan. Hij snelde op haar toe en reikte haar de hand. Zij legde aarzelend de hare daarin. Adieu, juffrouw En dan ontzegde hem zijn stem alle dienst en hij stond voor haar en moest de oogen neerslaan en kon toch haar hand niet loslaten, deze blanke, zachte. warme hand. „Waarom wilt u nu reeds heengaan?" vroeg de kleine °n haar stem beefde even. „Wilt u onze bloemen en vruchtentuin niet eens zien? En nu? Wat scheelt u toch? U is 'zoo treurig!" voegde zij er lachend aan toe en reeds weer tintelde in haar oogen een prettige 'spotlust. „Is het u bij mij niet bevallen?"

Schager Courant | 1916 | | pagina 5