Anna Paulowna en Breezand, Adres-veranderingen. belasting op oorlogsw insten. minister treub. dl 1imes 0\ fr den smokkelhandel. Beleefd verzoeken wij aan onze abonné'suit ons mededeeling te doen van hun tijdelijk nieuwe adres. DE UITG. Marktberichten. BURGERVLOTBRUG. Op de Zondagmorgen gehouden vergadering van leden der Doopsgezinde Gemeente te Zuid-Zijpe, onder voor zitterschap van Ds. Huizinga, werd door mevr. Van der Ploeg als lid der commissie tot het na zien der re- kening, verslag uitgebracht over den toestand der geld middelen. Daaruit bleek, dat deze niet zeer bemoedi gend was. Door het bedanken van mej. GoversHoudetvind, als lid van den kerkeraad, was een nieuwe verkie zing noodig. Als plaatsvervanger werd benoemd de heer Jb. Struijf te Burgerbrug. De collecte voor den Watersnood, staande de verga dering gehouden, bracht met die der vorige godsdienst oefening alhier op de som van bijna f 11. Slechts wei nig leden waren ter vergadering aanwezig. SC1IOORL. De tuinbouwvereeniging alhier besloot een contract aan te gaan met gebroeders Sluis te Enkhuizen voor den verkoop van Oostindisch kerszaad tegen f 0.75 de K.G. lage en f 0.51 de K.G. hooge kers. Voorts besloot de vcreeniging een bedrag uit haar kas te storten in die der Watersnoodcommissie, KOLHORN. De watersnood-collecte heeft op de Openb. Lagere school alhier opgebracht f 22.64i/». KOLHORN. Vrijdag, 4 Februari jj.. werd de jaarvergadering ge houden van het Ziekenfonds „Steunt Elkander al hier. Uit de verschillende verslagen stippen wij aan, dat het ledenaantal is geklommen tot 97 en dat het jaar I m. Het zaï moeten geneuren, oi minister ireuo andere portefeuille zou krijsen, dan wel er op eenige wijze doet blijken, dat het in den minister in werkelijkheid edgem- 1915 een batig saldo heeft opgeleverd van f 188 bezit der vereendging steeg tot f 896. Aan ziekengeld werd uitgekeerd F 287. Het hoogst uitgekeerde bedrag aan éen persoon was f 75. Het totaal aantal ziekendagen was 384. De aftredende bestuursleden, de heeren Jb. Kistemaker Jr Zeegers en Jn. Dol, werden met nage noeg algemeene stemmen herkozen. De vergadering was bezocht 'door 51 leden en donateurs. De heeren Joman van Oudkarspel en Metselaar van Schagen werden ge kozen als voorloopige candidaten voor het Hoófdbe- stuur van den Bond van Ziekenfondsen in Noordholland. ANNA PAULOWNA. Bij het op 3 en 4 Februari te 's-Gravenlhage gehou den Staatsexamen voor Officier ter Koopvaardij, slaagde voor 3e Officier, groote stoomvaart onze plaatsgenoót. de heer R. Brands, officier der Holland-Amcrikalijn. BINNENBRAND. Door het ineenzakken van den kachelpot, ontstond Maandagochtend in de woonkamer van den heer J. H. L., in de Molenstraat alhier, een begin van brand. Door eenige emmers water wist de vrouw des huizes, geholpen door een buurvrouw, de vlammen te blus- schen. Toch had het brandje al vrij wat schade aangericht, al vist men dan erger te voorkomen. HET ADRES INZAKE MR. TREUB. Het Handelsblad noemt het adres van een aantal voor aanstaande Nederlanders uit de kringen van handel, scheepvaart en nijverheid aan de Tweede Kamer, zeer merkwaardig. (Zie vórig nt>.). Het is een adres, dat blijkbaar geheel buiten de po litiek staat, ia, het is, alsof de heeren voor de poli tiek hetzelfde gevoel hebben, dat de heer Schaper eens gezegd heeft voor de „juristerij" te koesteren. Zij meenen, dat de minister, die sinds het begin van den oorlog zulk een groot aandeel in de leiding van 's lands zaken heeft gehad, die ook de internationale economische en verkeersaangelegenheden hééft hélpéin regelen, die de personen kent en begrijpt met wie onderhandeld moet worden, die van de geschiedenis en de reden van bestaan van vele overeenkomsten op de hoogte is. niet thans moet weggaan. Zij spreken niet over de Ouderdomswet en denken aan geen pensioenj- bclasting, maar meenen. dat boven den politieken strijd over die binnenlandsche wetgeving thans een ander en grooter belang primeert. Het Handelsblad meent uit het feit, dat nog steeds H. M. de Koningin het ontslag van minister Treub niet hoeft aangenomen, .te mogen afleiden, dat raadgevers van de Koningin een mogelijkheid zien, om' minister Treub in de regeering te behouden. Hoe dat zal moeten gebeuren, of minister Treub wellicht een andere portefeuille zou dat de Kamer oi wantrouwen lijk niet bestaat wij weten het niet en "begrijpen"het niet goed. Met dat al het adres van de vijftig Nederlanders geeft uiting aan een meening, die. daarvan zijn Wij overtuigd, in zéér wijde kringen bestaat. En de Volks vertegenwoordiging mag wel rekening houden met die meening, dat meer nog dan de toch zoo hoogst belang rijke binnenlandsche wetgeving thans een goede ver zorging der binnenlandsche en internationale econo mische verhoudingen, voor het voortbestaan en de wel vaart san ons land noodzakelijk is en dat het niet gemakkelijk is daarvoor den rechten man te vinden. VEENHUiZEN. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openb. Lagere school alhier is benoemd mej. Jongkees van O ver veen. NOORDSCHARU OUDE Den Eerw. heer Dr. H. G. Harrenstein, Pred. bij de Geref. Kerk alhier, heeft het beroep naar Water graafsmeer aangenomen. NOORDSCHARWOL DE. De tooneelvereeniging „Cicero" alhier heeft in stu die genomen „Onder één dak", van Jan Fabricius. Behalve iden len prijs in den gehouden toooeelwed strijd, won zij ook nog den len prijs voor de juiste uitspraak en mej. J. Deutekom-Berkhout den publieks prijs voor goed tooneelspel. ZU1DSCHARWOUDE. Alhier heeft de collecte voor de noodlijdenden van den watersnood ruim f 750 opgebracht. We vernemen, dat pogingen in het werk worden gesteld, om nog maals een collecte te houden. /.IIIDSCHAR W'OUDE. Voor de betrekking van vader en moeder bij de Ned. Herv. Diaconie alhier, hebben zich 6 sollicitanten aangemeld. ZL1DSCHARVVOUDE. De Vooruitstrevende Kiesvereenigilng alhier heeft zich tot de tuinbouwvereeniging gewend met het verzoek, het daarheen te leiden, dat men stemgerechtigd is voor het bannebestuur bij het bezit van Vï H.A. grond en verkiesbaar bij het bezit van 1 H.A. SCHAGLRBRUG. Ten bate van de slachtoffers van den watersnood gaf de gemengde zangvereeiiging „Zang- en Vriendschap" alhier, directeur .de heer G. L. Kroonenburg, Zondag avond eene openbare uitvoering in de zaal van den heer C. Swarthof. Er was tamelijk veel publiek, wat met genoegen geconstateerd werd, niet al'een met hét oog op het sympathieke doel dat men trachtte te ver wezenlijken, maar ook omdat zij, die hunne krachten aan dat doel wijdden, werkelijk verdienen voor een goed bezette zaal een uitvoering te geven. Het met zorg samengestelde programma bood veel afwisseling. Behalve toon eenige mooie zangnummers, werden opgevoerd: „Een knap stel", blijspel in één bedrijf door J. ,J. Rentmeester en (na de pauze) „Ar- tisten-Revue". bewerkt door G. L. Kroonenburg. Deze nummers weiden zeer goed ten uitvoer gebracht, waar bij de lachspieren soms danig in beweging kwamen. Een geanimeerd bal, dat volgde, hield; velen der aanwezigen nog zeer lang bijeen. SCHAGERBRUG. Men deelt ons mede, dat de warmoezerij van mej. de wed. H. Smit alhier is venhuurd aan den heer Schenk le Anna Paulowna, thans tijdelijk alhier. ZIJPE. De vanwege de afd. „Zijpe" van de Hall. Mij. van Landbouw gehouden collecte ten bate van de Wa tersnood-Commissie, heeft f 2531.25 opgebracht EEN VERLOREN ZOON GEVONDEN! Men schrijft uit Utrecht aan de Tel.: Toen Zondagmorgen, als naar gewoonte, de recherche te Utrecht de logementen naging om de daar verblij vende gasten te monsteren, wilden de rechercheurs even nader keunis maken met een ingeschreven 18-jar rigen logeergast in een der logementen in de Oranje straat. Toen het jongemensch er de lucht van kreeg, achtte hij het maar veiliger de vlucht te nemen. Hij zag kans om op het dak van het logement te komen, klauterde vervolgens over verschillende daken van aangrenzende huizen en kwam ten slotte in den lampenwinkel te recht van den heer G. van R., aan de Zandbrug. Van uit den winkel vluchtte hij de Oude Gracht op, doch was spoedig door de recherche gegrepen, die hem, begrijpende dat er iets niet in den haak was, arresteerde. Hij onderzoek bleek, dat önze logeergast onder een valschen naam logeerde, eveneens een valschen leéf- tijd had opgegeven en in werkelijkheid bleek te zijn de 16-jarige J. de G.. uit 's-Hertogenbosch, die onge veer een half jaar geleden door de rechtbank te s-Her- togenbosch voor een of andere zaak ter beschikking van de regeering was gesteld. Het merkwaardige is, dat dit veelbelovende jonge mensch zich gedurende zes maanden aan het oog van politie en justitie heeft weten te onttrekken. Het gaat thans met spoed naar 's-Hertogenbosch terug. HULPVERLEENING. Tot dusver is aan giften bij het Watersnood-Comité ingekomen een bedrag van f 1.509.884.031/». COLLECTE WATERSNOOD. De collecte voor den watersnood heeft in de Boemster opgebracht f 12.185.54. De bevolking aldaar bedraagt 5100 zielen, zoodat gemiddeld f 2.40 per persoor is bijgedragen. - ANNA PAULOWNA. Zondagavond 11 uur brak er brand uit op de plaats „De Hoop" aan den stoomweg, bewoner Boots. Het vee en cfen inboedel was wegens den watersnood te Koegras ondergebracht. Het hooi gedrenkt door het overstroomende water is gaan broeien en hierdoor is de brand uitgebroken. Huis en hooi verbrand. In Duitsche gevangenschap. De zoon van een bekend cargadoor te Rotterdam, die begin Augustus van het vorig jaar naar Noor wegen was vertrokken ter behartiging van eenige zaken der firma en begin December d.a.v. terug keerde over Kopenhagen, werd te Warnemünde door de Duitschers gearresteerd en gevangen ge houden. In de N. R. Ct. komt een lang verhaal voor van zijn wedervaren in Duitsche gevangenschap. Wij ontleenen daaraan het volgende De douane te Warnemünde had hem de gebrui kelijke vragen gedaan en ging daarna over tot het onderzoek van zijn koffers. De reiziger bemerkte toen, dat een daarbij tegenwoordige persoon in po litiek een opmerking maakte aan een soldaat, die daarin aanleiding vond, zijn bagage op een onge- woon-nauwkeurige manier te visiteeren. Dit duurde zöo lang, dat hij tenslotte de laatste reiziger was, met wien de douane zich onledig hield, en toen hij zich vervolgens in een ander vertrek van zijn kleederen moest ontdoen en ook die aan een nauw gezet onderzoek werden onderworpen vertrok de trein naar Hamburg en werd onze landgenoot eeni- gen tijd daarna onder geleide van een onderofficier naar Berlijn gebracht Te Berlijn voerde men den gearresteerde naar een gevangenis, waar hij van af 10 December in een cel werd opgesloten en waar hem gevangenis kost werd voorgezet Hij bleef daar geheel geïso leerd van de buitenwereld, en op zijn herhaalde vragen aan den commissaris van politie op welke gronden zijn arrestatie had plaats gehad, werd hem tenslotte geantwoord, dat men hem verdacht van in Engelschen dienst te staan. De gevangene schreef verschillende brieven naar huis, naar den Nederlandschen gezant te Berlijn, naar den minister van Oorlog hier te lande, totdat men hem eindelijk na vier weken opsluiting bene den riep, en hij aaarjhr. Clifford Kocq van Breugel, gezantscnapsraad bij het Nederlandsche gezantschap vond. In tegenwoordigheid van den politiecommis saris mocht hij met Thr. Clifford spreken, echter niet over zijn zaak. De heer Clifford deelde hem mede, een brief te hebben ontvangen van zijne familie, waarin hem verzocht was, den gevangene een bezoek te brengen. De laatste verzocht, nem aan Duitsch geld te nelpen en hem lectuur te wil len verschaffen. Daarna vroeg hij den bezoeker of deze wellicht -iets voor zijn zaak "kon doen, waarop de commissaris onmiddellijk tusschenbeide kwam. Eenigen tijd later ontving de gevangene het geld 1 kon hij zijn eten nu tenminste uit de stad laten komen. Het was vrij goed, maar de hoeveelheid was in spijt van den prijs, 4.80 mark per dag, onvol doende. Dok boeken bezorgde het gezantschap hem, en de autoriteiten vergunden hem zelfs Fransche boeken te lezen, en Mr. J. Kappeyne van de Coppelie. Men meldt uit Amsterdam: Naar wij vernemen heeft het lid van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland, mr. J. Kappeyne van Coppello nog niet officieel verklaard de be- noening tot lid van de Eerste Kamer te zullen aannemen. De voor beslissing bepaalde wettelijke termijn is nog niet verstreken en in Statenknn- gen verluidt dat de heer Kappeyne hoogstwaar schijnlijk eerst op het laatst van dien termijn zal meedeelen de benoeming te aanvaarde, omdat hij daardoor gelegenheid heeft nog deel te heb ben in maatregelen, die vanwege de provincie be treffende den watersnood worden genomen. Waar schijnlijk zal de heer Kappeyne nog als gedepu teerde deelnemen aan de spoedig te houden bui tengewone Statenvergadering. Voor de bezetting der" zetel worden in Statenkringen genoemd de heeren mr. dr. H. J. C. van Tienen, Unie-liberaal Statenlid voor Amsterdam VII en mr. M Slingen- berg. vrijzinnig-democraat, vertegenwoordiger van het Statendistrict Haarlem. Anna Paulowna. Toen Zondagavond met den trein die te 11 uur hier aankomt ae hulpconducteur Wagema uit den j Helder ontdekte dat een passagier voor deze ge-1 meente wegens den beschonken toestand waarin hij zich bevond niet tot het besef te krijgen was dat hij moest uitstappen, pakte hij hem beet en bracht hem van liggende in zittende houding wat den beschonkene, me bleek te zijn een bakkers knecht Jansen, alhier, aanleiding gaf tot groote toorn. Al razende stapte hij de coupé uit. Nadat het sein tot het vertrek was gegeven en bedoelde conducteur reeds op den loopplank stond, snelde Jansen op den conducteur toe en bracht hem onver- "loeds een steek in den buik, waarna hij onmiddel lijk viel en in bewusteloozen toestand werd opge nomen. Waar hier geen dokter in de gemeente is, werd de getroffene direct met den trein, die inmid dels weer was gestopt, vervoerd naar den Helder, waar hij in het gasthuis werd opgenomen. Heden morgen was zijn toestand nog geen minuut buiten levensgevaar. De getroffene is gehuwd. Deldader is hedenmorgen gevankelijk naar Alk maar overgebracht. Anna Paulowna Zondagavond brak er brand uit in de verlaten woning van Jb. Boots aap den Stoomweg in deze gemeente. Omtrent den omvang van den brand is nog niets anders bekend noch van den oorzaak. Uil Waterland. Men schrijft van Zondag uit Landsmeer aan het Hdbld. Het weer is den geheelen dag onstuimiggeweest, en joeg de golven hoog op. Liep het water de laatste dagen terug, heden steeg het weder. Bij onderzeek bleek, dat door den golfslag geheele gaten in de dorpswegen waren geslagen en schooiingen ver broken zijn. Op de bocht van het vroegere stoom- en schooiing geheel zijn weggezakt De hooge" golven "beuken den Nieuwe Rijweg (verbindingsdijk) van de Haal (ge meente Oostzaan) naar den lip, zoodat ook deze het zwaar te verantwoorden geeft. Ook hier schijnen geheele stukken weggeslagen te zijn. Te Den lip waren in net laatst van de vorige week weder eenige bewoners, eenigszins gerust gesteld door de daling van het water naar hunne woningen teruggekeerd. Ze worden thans, benevens de reeds achtergeblevenen uit Ilpendam van levens middelen en water voorzien. Te Ilpendam staat het Oudelandsche dijkje nog eheel onder water; het dorp is bijna niet meer ewoond. Door middel vun platten, noodbruggen en planken tracht men het onderling verkeer van huis tot huis te onderhouden. Schouw en Watergang, beide behoorende tot de gemeente Landsmeer, zijn geheel ontruimd. Van sommige woningen hebben deuren, luiken en planken losgelaten, zoodat de golven binnenshuis vrij spel hebben en veel vernielifig te weeg brengen. Ook de Slochten is geneel overstroomd en ver laten. Hier en daar steekt een watermolentje of dak van een huisje boven de watervlakte uit. De storm en krachtige golven hebben weder in geheel Waterland veel schade berokkend. Schuren en huisjes, welke voor eenige dagen nog stonden, zijn thans verdwenen of staan wankelendte noot, waarde schatten, zn het gezantschap en beweerden, dat 't flinker en beter optrad, dan de andere gezantschappen van de on zijdige landen. Onze landgenoot is evenzeer over tuigd, dat onze gezant, baron Gevers, al het moge lijke voor hem heeft gedaan, en dat het ook aan diens bemoeiingen, tezamen met die van de firma, aan het hoofd waarvan zijn vader staat, en die vele en goede relatiën in Duitschland heeft, te danken is dat hij niet nog langer van zijn vrijheid is beroofd. Eindelijk wera hij voor den" commissaris geleid, die hem een stuk voorlas waarin stond dat hij ont slagen werd. De commissaris deelde hem tevens mede, dat men geen bewijzen tegen hem had kun nen vinden, maar niettemin niet overtuigd was, dat hij niets had gedaan. Men zou hem daarom over dé grenzen zetten en verbood hem voor den ver deren duur van den oorlog, zich in Duitschland op te houden. De langdurige eenzame opsluiting in een klein hok, de eindeloos lange dagen en nachten die nog langer worden, naarmate ae gevangene den slaap slechter kan vatten, zoodat hij ten slotte uitgeslapen geraakt: de voortdurende moreele pijniging, de be handeling alsof hij een misdadiger is, de drukkende, steeds meer drukkende onzekerheid, het eeuwige denken en overdenken, het gevangenisleven, waar van de nfechten nog meermalen verstoord werden door de wilde aanvallen van de opgeslotenen, wier zenuwen hen de baas werden, en niet het minst de schrijnende zekerheid, dat er niets, niets, hoege naamd niets was, dat een dergelijke bejegening ook maar eenigszins zou kunnen rechtvaardigen, terwijl de gevangene niet bij machte was, zelfs het geringste tot zijn verlossing bij te dragen, hebben het zenuw gestel van onzen landgenoot aangetast, zoodat hij tot het doen van een geregeld verhaal van zijn ervaringen dan ook niet in staat was, zich ook niet sterk genoeg gevoelt, zijn dienstplicht bij de land weer, dien Hij nog eenige weken moest vervullen te kunnen waarnemen,, en in de eerste plaats rust noodig heeft om weer geheel de oude te worden. Bij zijn ontslag heeft hij den commissaris ver- zocht, nem nu eindelijk eens te zeggen, op gn waarvan hij gearresteerd was. Daarop heeft hij mededeeling ontvangen, dat de commissaris dan namen zou moeten noemen, en deze dit niet kon doen, omdat hij die persoon dan zou compromit- teeren. De eigenlijke reden van zijn arrestatie zal hij dan ook wel nooit te weten komen. Bunsings. In verschillende streken van Noord-Brabant ko men dit jaar opmerkelijk veel bunsings voor. De boschwachters nebben er in geen jaren zooveel aangetroffen. Zoo (werd b.v. door den boschwach ter Snellen uit Terheijden in enkele weken niet minder dan een tiental bemachtigd, Een mooie gilt Morgan heeft aan het Metropolitan Museum te New-York een collectie schilderijen ter waarde van 200,000 pd. st. geschonken, daaronder de beroemde Hoenscnel-collectie en de Raphaëls Madonna Co lonna, het prachtigste schilderij dat ooit naar A- merika is verhuisd. rond lij de midden dér watervlakte. Eenden- en kippenhokken benevens ijfselen van schuren zwall rond. Boven overblijfselen van schuren zwalken over de ruimte sn de dijken staat een gevaarlijke golfi slag. Vele hooibergen zijn totaal bedorven. Het hooi ziet geheel zwart, wat zijn 'oorzaak vindt in de sterke broeiing, veroorzaakt door het „optrekken" van het water in het hooi. Men was dan ook bezig hier en daar gaten te steken teneinde het opgeperste hooi te luchten. Met hooiijzers wordt nagegaan in hoeverre dit gevaar oplevert voor doorbraak. Gedurende de afgeloopen dag is het water 6 c.M. gerezen. DE ONGESTELDHEID DER KONINGIN. Man meldt ons uit 's-Gravenhagie: H. M. de Koningin heeft gisteren voor de eerste maal sedert haar ongesteldheid een korten rijtoer per automobiel gemaakt. KOLHORN. In den polder Waard, en Groet zijn thans alle genie-soldaten vertrokken, en zijn 'ook de burgen- kerklieden g" iiolendeel8 ontslagen. Enkeje tientallen kunnen nog eenige weken aan het werk blijvejn. éch ter tegen van het loon, tot 1 dusverre 'uitbe taald daar hét werk weer gewoon is en de (nood toestand als geweken kan worden beschouwd- ST. MAARTENSVLOTBRUG. Zondag jl. nad in het lokaal van den heer G. Veu. gen H/., alhier, een openbare vergadering piaats van wege Je, afd. Zuid Zijpel der Soc. Dem. Arb. Parüj. Het nubliek was vrij goed opgekomen. Als sprek jt t-ad op de leer 1. I. Samson, met het onderwerp: Wat ik leerde als oorlogscorrespondent a;.n hejt wes telijk front. De loeiende redenaar werd door de aan- wezigen met de grootste aandacht gevolgd. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik geanaawt. SINT MAARTEN. De boerderij, waarbij 22% H.A. land, eigendom van den heer W. W. Schermerhorn, alhier, is bij inschrijving verhuurd aan den heer D. Schormerhori alhier, voor den tijd van 4 jaren. WIERINGEN. Voor rekening van 19 leden )'t 'Westdee1 onzer onder afd^e ing der V. P. N. 'werden j.1. Vrijdag op do Amsterïlar ische eierenveiling geveild 1035 kip- eieren, wei ka prijzen zeer 'goed waren en varieerden van f 5.73 tot f 6.70 per 100 stuks. 'Aan schoon g.*ld zullen de 1< i n voor de eieren per kilo f '0.98 ont vangen. Rnndd vlug. DOOR DEN BLIKSEM. Tijdens een hevig onweder is gisteren die 40-jarige landbouwersknecht .1. de Wit te Sommelsdijk door den bliksem getroffen en gedood. Meja vond het lichaam achter den stuk geslagen ploeg ernstig gewon,d aan hoofd en borst, terwijl zijn kleeirem en haren ver brand waren. De ongelukkige laat een vrouw met 5 kinderen achter. DE MOEITE WAARD. Voor het kantongerecht te 'Eist is, na een zeet uitgebreid deskundig getuigenverhoor, 'vrijspraak geëischt tegen dep heer J. L., landbouwer te Elden, aan wien ten laste weri gelegd, dat hij te) laat aan gifte! had gedaan van het heerschen van nd- en klauwzeer onder zijn veel Wordt het vonnis conform den eisch, dan krijgt de heer L. dei geschatte waarde van het afgemaakte vee, begroot op pl.m. f 20.000, terug. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond heeft besloten, dat de algemeene vergadering van dezen Bond di', iaar te Tiel zal worden gehouden op 20 en 21 Mei a.s. Als leden van het hoofdbestuur zijn aan de beurt van aftreding de bieren mr. L. N. Roodenburg, voor zitter Tb. M. Ketelaar en dr. Ribbius, Arnhem. DStaatscommissie voor do belasting op oorlogs- wnisten, heeft in haar vergadering van rterdag jl. een voorontwerp in eerste lezing vastgof - ,d. Men deelt mede, dat een groot aantal professoren, order wie de btcien De Louter, Molengraaf f, Brug man, Kernkamp, van d ér Vlugt, van Eysinga, Krabbe en Verrijn Stuort, geteekend hebben op het in ona blad van Zaterdag jl. opgenomen adres. Ook hebben adbaesie betuigd de oud-t jogleeraan jhr. Van der Wyrk en de oud-gouverneur-generaal van Ned.-lndió "Van Heutz. In verschillende gemeenten des'lands zal het adres ter teekening worden gelegd. monnikendam. 'Bij gunstig tij rijn aan den Waterlandschendijk t tweede en derde zinkstuk en aan het ^"at te Kat- woude het fei^te zinkstuk te water gel-aten. De!ze liggen in hot voorland. Er moet hierop eerst een hulpdijk gelegd en daarachter de dijk. De hulpdijk zal zoo sterk woeden, dat materiaal treinen er over c heen kunnen. Heden reed de eerste locotnotiqff ovër de baan. 'Thans worden de dijken voor1 het verkeer afgesloten en is bezichtiging van de doorbraak en het werk dus niet meer mogelijk. Waterland besmot eep geldleening van een half müiioen aan te gaan en het bestuur krei^ volmacht naar bovind van zaken te handejlen, omdat vergade ren bij de verstrooiing der leden lastig is. In zake het pian-Vis ser besloot men zich bij het protest er tegen aan te sluiten. De stad is geheel droog. Een stoommachine zal nu de fiemaling onderhouden. LANDWEER 1911 De dienstplichtige onderofficieren, korporaals 'en manschappen van de landwe|erlichting 1911 zullen op 10 Maart met voorioopig, klein verlof worden gezon den. Bij een groot aantal onderdeeJenj 'waar de be langen van den dienst dit veroorlovep, zullen, 'de dienstplichtigen echter reeds op 18 Februari met voo loopig, klein verlof huiswaarts kern. R' Uter seint uit Londen, dat "de „Times" in e^n artikel over den smokkelhandel "In Nederland zegt: „Op enkile uitzonderingen na, moet men aan' amen dat de Neder'andsche douanebeambten zoo goed mo gelijk hun plicht doen." J ONTVLUCHTE KRIJGSGEVANGENEN. Te Winterswijk zijn 3 ontvluchte Belgische krijgs gevangenen aangekomen. Eelrst kwam Zaterdagavond oen 22-jarig sergeant-majoor aan, die op 15 Septem ber 1914 in een hospitaal 'te Luik gevangen geno men werd en jl. Woensdagavond uil Duimen, ontvluch was en Zondagmiddag arriveerden eèn 22-jarige in fanterist en ten 32-jarige cavalerist, die; reep. op 13 Augusius '914 t. Luik en 25 Augustus 1914 te Na men gevangen genomen waren en Woensdag uit Mun ster en Weslfalen gevlucht waren. Beide laatstge noemden hadden II maanden te Gerthe, dicht bij Bö- chum, in de mijnen gewerkt, doch weigerden later met dit werk vooit te gaan. DE ,L 19". Naar aanleiding van den odergang van het Duit sche luchtschip L 19, schrijft de vroegere kapitein ter zee Persius in het Berl. TacolT.: Hoe droevig ook het verlies van de L 19 met het grootste deel van haar dappere I emanning is, het blijft toch een kleine troost, dat Ik luchtschip niet <k»n vijand ten offer viel, n aar doo" de heschii ting door neutralen ten gronde giDg. D» I- 19 zal zeer waarschijnlijk in den mist 'enigszins te dicht lij het Nederlandsche eiland Ameland g Kt men zijn. Ook is het mogelijk, dat het luchtschip door den sterken wind is afge dreven. De Nederlandsche kustwacht had natuurlijk het recht op het luchlschip te schieten. Daar d.' L 19 zoor dicht hoven de i arde vloog om welke rede nen is onbekend (van Engelsche zijde is dadelijk ge zegd. dat de Zeopalin door de beschieting der En gelsche artillerie was beschadigd, Red.) konden de schoten gemakkelijk doel treffan. Op groote hoog te zou het 'uontschip zeer waarschijnlijk even on kwetsbaar zijn geweest boven het Nederlandsche ge bied als boven het Engelsche. Bij de vele strooptoch i«n onzer luchtschepen hoven Engeland ging tot dus. ver nog geen verloren, ondanks de uitgebreide ver- dedigings maatrege'en, (Jl waren getroffn. SPOOR W'LGONGM I K IN ZWEDEN. Lil Gefe, 7 ebruariEen sneltrein van Karungl in zuidelijke richting w gisteren vroeg bij het sta tion Raestbn, in de huur* van Kilafors, op een snel- r em gflloopen. De loc 'notiof, een personenwa^on en n goederenwagen van d^n sneltrein zijn van den de machinist van den r sneltrein is gekwetst, de machinist van den sneltrein is gekwetst. TELEGRAFISCH WEERBERICHT 8enr l^hrr^1^ VeTncht b den morgen van den hen I ebruari 1916, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. J Hoogste barometerstand nabij 765 te Zuid-Duitsch- land. laagste barometerstand 737.8 te Bodo erwachting tot dein avomd van 9 Februari Meest matige tort krachtige Z. tot W. wind. Zwaarbe wolkt met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk reuen- of hagelbuien. Zelfde temperatuur. W ARMENHUIZEN. Gele kool f 1.20 a 3.90, roode kool per zak f 5.50. ^RD^WO^.^ f Maand-- Roode kool f 1.60 a 13.10, gele kool f 1.20 a 12.80, Deensche witte f 1.10 a 11, uien f 5.60 a 6 gele por V*'070' a Btensche witte per wagon f 600 - Dinsdag. Roode kool f 4 a 13.10, gele kool f 1 50 a 15.30. Deensche witte f 1 a 9.20. uien f 7 a 7.20. roode kool per zak f 5.80 a 6, gele kool per wagon f703 a 740. Deensche witte per wagon f 700 ALKMAAR, 7 Febr. 1916. Aangevoeld 14 koeien en ossen f 250 a 350. 9 vette kalveren f 70 a 165, por K.G. f 1.50 a 2, 59 nucht. kal veren f8 a 22, 57 magere schapen f 24 a 40, 527 vette varkens 56 a 102 ot. per ned. pond. AMSTERDAM, 7 Febr. 1916. Veemarkt. Aangevoerd 521 vette koeien le kwal. 96 a 100 ct., 2e kwal. 90 a 95 ct., 3e kwal. 85 a 89 ct.. 80 melk- en kalfkosien f 309 a 380, 174 nuchtere kalveren f 12 a 18, 29 schapen f 25 a 40. 346 vettfl varkens.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2