Een Bouwmanswoning, Een zware beste bet, Hoofddepöf: Trapman Co., Schagen. Een flinke Hulp. Een Boerenarbeider, Biljart met loebihooren Een flinke dienstbode een burgerwoonhuis Een tast Werkman, gebruikte Kapwagen, Een vast Werkman, een dienstbode een vast werkman Café-Inventaris. een flinke jongen Pak kaasdakken een vast arbeider, een nette Watertocht. boerenarbeider P. G. een flinke knecht bakkersleerling gelegenheid voor Scheerenen Haarsnijden Vast Werkman Ooerderijtfe Zetboer, ZAAIZADEN. Hooi te koop gevraagd. nette Burgerdienstbode J. TIMMERMAN Jz. G. BROUWER vdtirZaterdag 12 Februari a.s., Zeer vele landbouwers In N.-Amerika en Engeland sluiten een verzekering bij het aangnan van een huwelijk, om bij hun dood een som na te laten. Grafmonoigeitu. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuwe A d v e r 1 e n ti n. PIETER Onderoeleekende verklaart na drukkelijk, dal de advertentie in de Schager Couranl van 5 Febr. |.l. onderteekend door Jakob Wendel en Wed, S. van Celen, buiten haar medeweten is geplaatst. Wed. S. van Eeten. Breezand (N.*H.) C L. DE WIT 0 Q E. WIT AALTJE 00STINDIE, HUWELIJK, een net persoon P. LAMMERSCHAAG, De inschrijving op de Schager Loten is opengesteld vanaf heden tot en met Donderdag 10 Februari a.s. Prijs der loten: 1 lot f 0,50, 11 loten 15,113 loten f50, een Paard Wanneer zal men het hier algemeen doen Inlichtingen bij H. F. MORRA, Heiloo. Zondagsmorgens bij A. LIST, met IV» sneei?grond Notaris VRIJBURG. W. KOMEN Jr. 15 zak Schotsche muizenpeoters Alkmaarseho Stoom- Sleeahoaworii W.F, STOEL Zooo Kant.Luttik Ottdovp GEMEENTE SCHAGEN, Gehuwd: Paulus J charmes Antoasus Vlaming em Ken- drika Berrardina Katlwer. GeborenComelis, z. v. Clemens Melker en van Antje Komen. Calharina, d. v. (Willem Dekker en Cornelia CatharSna Stokman. POLITIE, Gevonden een schaam t® Sscsatarie, STEEDS BAL. We hebben er al eens eerder op gewezen dat hét Bal op Zondagavond in onze gemeente steeds meer ge- ykt schijnt te wonden. Wat vroeger nooit geschiedde, geschiedt thans herhaaldelijk dat onze burgemeester toestemming geeft tot het houden van Bal, in caié's. die o.Si. daarvoor niet zoo dikwijls, liefst .nooit verlof moesten ontvangen. Zondagavond j J. was er ook weer bal en dit en de nasleep daarvan was weer zooals ge woonlijk veel herrie, vloeken, aangaan, vechten, e>n nog meer moois. Voor de omwonenden brengt dit na tuurlijk in de eerste plaats veel onaangenaamheden mee. En waar nu een van die Bal bezoekers de dader schijnt te zijn van den moordaanslag op een spoorwegconduo teur te Anna Paulowna gelooven we toch, dat het zoo langzamerhand tijd worat dat het hoofd onzer gemeente ophoudt om dergelijke bacihanaliën maar toe te laten en door het verleenen van dansverlof in de hand te werken, Scha gen wnndt zoo tengramerbaad door dat «teeds Bal het Zondagavondtoevlucfet voor veieQ, die we hier liefst niet men, STAATSPENSIONNEERING. Algemeene vergadering van de af deeling Schagen van den Bond voor btaatspensionneeriitig, gehouden op jj. Zaterdagavond 8 uur, in het lokaal Gèrès. Na een kort woord van opening door dein voorzitter, den lieer G. Metzelaar, die er zijn leedwezen over uitsprak dat er zoo weinig belangstelling werd getoond door de leden, werd overgegaan tot de gewone werkzaamheden. De notulen der vorige algemeene vergadering werden gelezen -en goedgekeurd. Verder werd behandeld een circulaire der afd. Am sterdam, welke voor kennisgeving werd aangenomen. Het jaarverslag werd uitgebracht door den waarne- menden secretaris. Volgt rekening en verantwoording door den penning meester, welke rekening in de beste orde wordt be vonden en de penningmeester ontvangt een woord van dank voor zijn nauwkeurig beheer. Daarna wordt door den heer Kesteloo, afgevaardigde naar de Federatievergadering, een zeer uitvoerig en dui delijk verslag uitgebracht, welk verslag met dank werd aanvaard. Als laatste punt: Bestuursverkiezing. De hoeren Van Thijn, Kesteloo en Metzelaar werden met bijna alge meene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werd nogmaals de wenschelijkheid besproken van het houden ëener meeting in 1916, uitgaande van de Federatie. Hierna sluiing. GRASVERPACHTING. De verpachting van het grasgewas, toebehoorende aan den polder en de banne Schagen, heeft in 37 per- ceelen f 532 opgebracht, tegen f 492.50 in 1915. eene prijsverhooging dus met 8 pet. „HELP UZELF". l)o Ziektevereeniging „Help U Zelf' alhier hield eergisteren in de Cérès hare jaarvergadering. Wegens ongesteldheid van den voorzitter, werd de vergadering feleid dooT den vice-voorzitter, den heer C. Vlaskamp. iadat de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze geopend was, brachten secretaris en penningmeester verslag uil over den toestand. Deze mag alleszins bevredigendl weiden genoemd. 1915 begon met 61 leden, waarvan 5 gemoMlfeserd «n s!<?ot met 74 leden met 6 In „dienst". Een belangrijke aanwinst van leden derhalve, een be wijs, dat de" ijuttige werking van „Help U Zelf" in toenemende mate gewaardeerd wordt. Onder de leden kwamen 275 ziektedagen voor met een uitgaaf van f 247.50, De ontvangsten bedroegen f 318,17 de uitga ven f 255.16, alzoo een batig saldo van f 63.01. Na mens de finantieele commissie, bracht de heer J. van Ketel rapport uit over het gevoerde beheer. Zijne con clusie was, den penningmeester, den heer N. Hoog- schagen, op loffelijke wijze te decharcheeren, wat met algemeen applaus geschiedde, De uitslag der verkie zing van twee leden van het bestuur was, dat gekozen werd de' heer J, van Ketel en herkozen met het lot tegen den heer C. Slik, de heer D. Roggeveen. De uitkeering werd met algemeene stemman van 90 cent op f 1.per dag gebracht. Tot afgevaardigde naar de dis tricts vergadering werd gekozen de heer Th. Roep, afwezig. Daar de rondvraag geen aanleiding tot ver dere bespreking gaf, werd de vergadering onder dank- betuigmg gesloten. AANBESTEDING, -[ I Voor het maken van rioleeringen, dempen vaa~ëen sloot, in profiel brengen van de Roggeveenstraat en het tot stand brengen van een verbinding van deze straat met de 'Landbouwdwarsstraat, is ingeschreven door: P. Doorn f ,3860, A. Sleutel f 3825, A. Blom f 3815, M. C. Tuinman f 3150. P. Voorman f 3078 S. Koning f 2988, C. Blaauboer f 2605, J. Keesman f 2437. •Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund IN DE MOERASSEN VOOB RIGA. Duwell, de oorlogscorrespondent van de Vorwarts, schildert jhet terrein tusschen Mitau en Riga. Daar ligt, zoo schrijft hij, een groot moerasgebied. Velden en bosschen staan nu onder water. De vorst heeft honderdduizenden kleine en groote ijsvlakten ge vormd en de wegen door de bosschen zijn met een ijskorst bedekt. Vele boomgroepen schijnen opgeschoten uit "een plas. Elke boom staat in een bak van mos. Lil het water of boven het ijs steken van den bo6ch- giond alleen deze mosheuveltjes uit. De tegenwoordige weersgesteldheid is voor de levende wezens in dit ge bied gevaarlijker dan voortdurende droge en hardie) vorst. Onder het wild is groote sterfte. De grond levert geen voedsel op en de dieren vinden geen toevluchts>- oord meer. De menschen echter moeten het hier uithou den. Onder zeer moeilijke omstandigheden zelfs. Wel wondt voor hun voedsel gezorgd, maar niet alleen de natuur bedreigt hun gezondheid en leven, doch zij moe ten zich bovendien beschutten tegen den vijand, die met de hulpmiddelen van de moderne techniek is uilgerust en het terrein nauwkeurig kent. Dezen vijand moe en zij zelfs aanyallen. Buitengewoon moeilijke hin dernissen staan hier in den weg. Een vesting m zand is reeds lastig in te nemen. Maar de vijand, die ach ter de poelen zich' verdedigt, is nog veel moeilijker uit zijn stelling te krijgen dan een, die door zandheuvels wondt gedekt. Bij hevige vorst kan men over de moe- lassen heen en daarom moet de geheele linie ver sterkt worden. De moerassige strooken, die bij dooi- weer eiken opmarsch en overrompeling verhinderen, zijn daarbij nog een groote moeilijkheid. Eenige dagen ge leden was het levensgevaarlijk de hooggelegen wegen te verlaten. Nu kan een kenner van het terrein er reéds een weg vinden. Houdt de vorst nog een halve week aan, dan is het grootste gedeelte van den gponsigen grond en van de moerassige bosschen stevig genoeg om ook in geslo ten troepen er overheen Je komen. Daarop hebben zich vriend en vijand moeten voorbereiden. De "Russen waren in zooverre in het voordeel, dat zij bij hun terug tocht steeds het gunstigste terrein voor het aanleggen van hun verdedigingssteiling konden uitzoeken. Zij ver schansten zich achter duinreeksen, hcoger gelegen stroomoevers en andere lerreingolvingenDe aanvaller is echter gedwongen elk terrein, dal den. loop van do operaties hem aanwijst als vela vesting voor taktische maatregelen te gebruiken. Dit noodzaakte tot het zoe ken van nieuwe middelen. Eerst probeerde men het met de gewone, in den grond gelegde loopgraven. Maar zelfs de zorgvuldig uilgekozen plekken aan de randen van bosschen en aaien, die men voor droog gehouden had. bleken meestal zeer spoedig nat te worden. Dezelf de onder-vinding deed men op met de verblijven, paar denstallen. en andere woningen, die men in het bosch had opgericht. Het water verdreef er de menschen. De loopgraven konden niet gebruikt werden. Gedeeltelijk zakten zij reeds na korten tijd in. Men moest er dus wat anders op vinden. Men bouwde loopgraven bo ven de aarde, wat lang niet eenvoudig was. Het werk eischte een bijzondere techniek en buitengewone In spanning. Over groote uitgestrektheden moesten er eerst fundamenten worden gelegd voor de wallen. Men deed dit door zeer breede en kilometerlange knuppelwegen aan te leggen. Het materiaal leverde het bosch. maar het wasxweer een moeilijk werk het te krijgen. Uren lang moesten de manschappen in moeras en water ronawaden om de gevelde stammen op de schouders naar de plaats van bestemming te brengen. Op den knuppelweg werden dan ter manshoogte en op breede afstanden van elkaar sterke pianken-scnuttimgen opge richt. Als dit klaar was, moest de ruimte tusschen de planken met aarde enz. worden gevuld. Daarmee was het werk nog niet klaar. De voorste houten schutting moest weer een schuin afloopende bekleeding van aar de krijgen. Zoo werd een wal gevormd, di6 banedda eenige meters dik was «n die niet alleen geweérko- gels, maar ook artillerie-projectielen en granaatsplin ters volkomen tegenhoudt. Deze wallen worden op dezelfde wijze uitgerust ais de loopgraven. Zij geven voor de verdediging een nog beter overzicht van het terrein. De soldaten moeien echter ook tegen de natuurkrachten beschermd worden. Het water, dat van achter den wal komt, kan hen nog uit hun stelling drijven. Daarom is men nu een tweede wal aan het oprichten als dekking in den rug tegen den natten vijand. Deze tweede wal is, zij het ook niet zoo dik, toch op dezelfde wijze geconstrueerd als de voorste. Zoo ontstaat er werkelijk een loopgraaf boven flfe aarde. Op eenige plekken doen zich daarbij nog bijzondere moeilijkheden voor. De sol daalt tnoct tot de techniek van het heien terugkeeren. Om een fun dament te hebben voor den knuppelweg moet hij eerst palen inslaan, omdat anders deze weg met de geheelei wal, die er op staat, kon verzakken. In plaats van de verdronken verblijven en andere bovenaardsche gebou wen achter de stellingen, heeft men nu nieuwe wo ningen op palen gezet. Dit reusachtige werk Is overal mei groote grondig heid vei richt. Men heeft niet alleen met de behoeften rekéning gehouden, maar ook het noodige voor het oóg gedaan. De wanden van de wollen heeft men met sparrentakken bekleed, waardoor zij groene, lekker ruikende slop pen vormen. Ook in hun verblijven richtten de man schappen zich behagelijk in. Zij vragen zich echter af; ral niet juist als alles klaar is en we ons aangenaóm hebben ingericht het bevel tot den opmarsch komen? Natuurlijk wil men vooruit, maar men gevoelt toch ttelkens spijt dat men van al die mot moeite inge richte heerlijkheid niet een korten tijd genieten kan. DE OORLOGSBUIT. Uit BERLIJN, 7 Febr. De avondbladen bevatten ar tikelen, waarin de resultaten van den oorlog op grond van den gemaakt en oorlogsbuit worden beschreven. Volgens die artikelen zijn thans in Duitschlajnd 1.429.971 krijgsgevangenen, 9700 buitgemaakte kanon nen, 7700 munitie- en andere wagens, 1.300.000 gewe ren en 3000 machinegeweren. Niet medegerekend zijn bij de gevangenen en de gevangen genomen manschap pen. die door bondgenooter van Duftschland rijn over gelaten en bij het geschut de vele kanonnen, die ver brijzeld op de slagvelden zijn blijven liggen en de groo te massa kanonnen en machine-geweren, die, voor zoo ver ook munitie werd buitgemaakt, door de Duhsche legers in gebruik konden worden genomen. SCHOENEN ZONDER LEER. De correspondent van het „Bed. Tagebld," te Leip- zig schrijft: Eeaigen tijd geleden werd bericht, dat in Duitsctuo ateliers te HeUerau bij Dresden schoenen waren uit gevonden, waarbij in het geheel geen leder was ge bruikt, dl ezeor goed de thans zoo duur geworden lederen schoenen en laarzen zcuden kunnen vervan gen. Er zijn niet deze schoenen inmiddels proeven ge nomen en ze worden thans onder dan naam corlogsLaar zen in den handel gebracht. Het bovengedeelte is van zwart zeildoek, de binnen- en buitenzeden en de hakken zijn van dunne houtreep jes gemaakt, die kruislings op eikaar gelegd en war terdicht gelijmd zijn. De vorm en het gewicht zijn ge lijk aan die van lederen laarzen. EEN WAARSCHUWING. Uit LONDEN, 6 Febr. De Board of Thtde vestigt de aandacht van reeders en kooplieden op de vele gevallen van brand en ontploffingen onder omstandig heden. die op kwaadwilligheid wijzen, niet alleen op Engelsche schepen, maar ook op neutrale, die ladingen aan boord hebben voor Engelsen© rekening of die naar Engeland varen. De agenten van den vijand gaan jseer vernuftig te werk. Het is bijv. voorgekomen, dat het hout, dat voor vulling werd gebruikt zoodanig behandeld "was, dat het bij de geringste wrijving moest ontvlammen. Aan reeders. kooplieden en andere personen, die be lang hebben bij verschepingen naar buitenlanasche ha vens. wordt derhalve geraden zich te overtuigen, dat geen firma, die relaties heeft met den vijand, wordt betrok ken in werkzaamheden aan schip of lading, waarbij zij geïnteresseerd zijn. EEN DUITSCH OFFENSIEF TER ZEE? Uit Rome wordt aan de „Daily Télegraph" bericht: „De „Angezia Nationale", die een maand geleden de grooie Zeppelin-raid tegen Engeland voorspelde, zegt uit dezelfde bron te hebben vernomen, dat Duits civ- land groote maritieme toebereidselen maakt voor een offensief ter zee in de aanstaande lente. Duitschland zal spoedig in 't bezit zijn van een aantal nieuwe schepen, die bestand zullen zijn tegen torpedo-aanvallen en eene bewapeningzullen voeren van 42 of zelfs 50 c.M. kanonnen". EEN ONTPLOFFING IN DE SKODA-FABRIEKEN. Uit LONDEN. 7 Febr. De „Daily Chron." verneemt uit Milaan, dat volgens berichten uit Boecharest een ge weldige melinietontploffing plaats heeft gehad tn de Ooslenrijksche Skoda-fabrieken. Drie fabrieksgebouwen zijn in de lucht gevlogen. 195 arbeiders werden gedood. IIET ANTWOORD DER SOLDATENVROUWEN. Wij lezen in de Weener Arbeioerzeitung"Eenige dagen geleden bevatte het „Wehlauer .Tageblatt" de vol gende waarschuwing: „Ik heb vernomen dat vrouwen, wier mannen te velde zijn, de echtelijke trouw niet handhaven. In ge vallen welke bewezen worden zal ik'de namen dezer vrouwen openlijk bekend maken". Deze waarschuwing was geteekend door den kapitein Rosenow. Het Wehlauer Tagebl." ontving hierop de volgen de verklaring, onderteekend door „vele soldatenvrou wen": ,.De openlijke waarschuwing En no. 17 van het „Ta geblatt" houdt de vrouwenwereld in onze stad ten zeerste bezig. Waarom echter zullen slechts wij in bewezen gevallen aan de kaak worden gesteld. Wij verzoeken de bevoegde autoriteit, de bedreiging niet alleen op het schoone, maar ook op het betrapte sterke geslacht te willen uitstrekken". Geboren zoon van J. KUIPER. C. KUIPER—Kat Nieuwe Niedorp, 5 Feb. '16. paaaaaactaaat Op den 20 Febr. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders EN den dag te herdenken, waarop zij voor 40 jaar in den echt werden verbonden. Dat zij hun verdere levensjaren in gezondheid en stil geluk mo gen, doorbrengen, is aewensch van hunne liefhebbende Kin deren, Behuwd- en Kleinkin deren. Namens mijn Broeders en Zusters, MAARTJE TIMMERMAN. Petten, Febr. 1916. aaaaoaacoaoQ Met de schuiten 48, 102 en 148, zal a, s. Zondag gelegenheid zijn tot het varen van passagiers door den overstroomden polder. Afvaart 's morgens 930 en s middags ten 1 ure Dij de Watermachine Wie ringerwaard. rl acacaocacacacscaon Den 13en Februari a.s. ho- J pen onze geliefde Ouders Q Q en hunne 12'/rjarige Echtver- eeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, JAN en GRIETJE. D Oudkarspei, Febr. 1916. 8 Receptie van 10—1 uur, aaaaaaaaaai Heden overleed na een langdurig lijden, onze geliefde Zuster in den ouderdom van 53 jaar en 6 maanden. Valkoogerdijk, Sint Maarten. 3 Februari 1916. Zoekt kennismaking met eenjonge- dame of Wed. Leeftijd tusschen 35 en 45 jaar. Franco br. onder lett. K. Bur. v. d. Blad. Uit de hand te koop met Tuin, gunstig gelegen aan weg en water. Te bevragen bij W.RUS,Groen veld gem. St. Maarten. Zij, die Stroo, Riet, Zakken of ander materiaal hebben ge leverd ten behoeve van den pol der ZIJPE, in verband met de over strooming worden verzocht opgave van kosten te doen aan den heer G. VEUGER, Opzich ter van den Zijpeen Hazepólder, te Sint Maartensbrug. TE KOOP: Voor de vele blijken van deel neming ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Echt genoot en Vader, den Heer in leven Burgemeester van Krom menie, betuigen wij onzen welge- meenden dame. M- Lammerschaag—Houtkooper. W. A. N. Lammerschaag, A. w. G. Lammerschaag. Krommenie, Febr. 1916. (Merrie) mak in alle tuigen. Te bevr. onder no. 315 bur. v.d. blad. SCHAGER LOTEN. Gevraagd: goed kunnende melken tegen hoog loon bij G. GLAS, a,/a. Hoog woudergouw. Aan hetzelfde adres in bruikleen gevraagd. Gevraagd, om terstond in dienst te treden: een gevorderd bij J. SCHIMMEL, brood- en koek bakker te Hoogwoud. Terstond gevraagd, wegens ziekte Br. letter H, Hulppostkantoor Wieringerwaar d. Gevraagd, met 1 Maart: foed kunnende melken en met de oerderij bekend. J.BRBED Czn., W ieringerwaard, vanaf half negen Café de Hoop, Molenvaart, Anna Pauiowna. Te koop: wegens verandering van zaken, een zoo goed als nieuw bij N. VLAMING, Veenhuizen O.- Niedorp. gevraagd in hotel „DE T OELAST", Spoorstraat, de nH der. Uit de hand t« koop: op het Rijpje. gem. St. Maarten. Aanvaarding i Mei a. s. Te bevra gen bij D. A. BLOM te St. Maarten gevraagd, met 1 Maart, tegen hoog loon, goed ploegen vereischte. M= VETHMAN; Kolhorn. Uit de hand te koop: aan den Ruigeweg, wijk Schager- *-em. Zijpe sectie C. nos.234, en 837 groot 78.32 aren. Aanvaarding dadelijk en 1 Mei a.s. Te bevragen bij den eigenaar en bewoner Jb. SCHOORL en bij Er biedt ziek aan, een flink per soon, als: foed bekend met de bouwerij en ijkomende machinerieën. Br. fr. lett LD. Hulppostkantoor, Wierin- gerwaard. Twenter Princessegerst Twenter Zegehaver. Enter Mansnoltshaver No. 1. Enter Mansholtskortstroo groene Erwten. Klaverzaad. Graszaad. Voederbietenzaad enz. enz. Beleefd aanbevelend, 'T ZAND, v.h. Anna Paulowna. Te koopjongeveer bij Joh. Ruitenburg voorheen Anna Paulowna thans p./a. Jb. Toes, Hartensteeg No. 21, Helder. Gevraagd tegen 1 Maart: kunnende melken, bij J. VRIES( Keinsmerbrug. Wegens overproductie zeer billijk te koop: Een bij K. SCHAGEN, Wieringerwaard Gevraagd met 1 Maart: goed kunnende melken, adres Jb. W AIBOER Hi,, Wieringerwaard, Gevraagd voor direct bij A. N. KOSSEN, Molenvaart, Anna Paulowna. Gevraagd met 1 Maart goed melken, ploegen en met machinss kunnende omgaan door Alb. KAAN Kz., Wieringerwaard. Wegens zwakte der vrouw, te koop: Een compleet Te zien en te bevragen bij K. KIK KERT, Café „de Fuik" Opperdoes. Gevraagd voor vast werk goed kunnende melken of het willende; leeren bij A. HOOIJ, Braak-Polder, Winkel. Wordt gevraagd: gevraagd, gehuwd of ongehuwd en een gevorderd LEERLING bü R. HARREVELD, stoomsmederg N.-Scharwoude. Brieven met prijsopgave en hoe veelheid onder no. 14 Bureau dezer courant. vermist sinds 28 Jan, j.L gemerkt „Voorwaarts, Stompentoren". Te rugbezorging verzocht bij G. MEIJ- ROOS te Alkmaar. Gevraagd: tegen 1 Maart, goed kunnende melken bij G. JON KER Pz., Rijpje, Gem. St Maarten. Gevraagd wegens huwelijd der tegenwoordige tegen half Maart wasch buitenshuis bij Mej. A. C. van der STOK, Nieuwe Niedorp, tegen hoog loon bij G. LIEFHEB BER te Oude Niedorp. Groote keuze. Nette bewerking Teekeningen es Fo tografische afbeeldin gen op aanvrage.

Schager Courant | 1916 | | pagina 3