Verzekering-M". „West-Friesland", Waterstoornissen. D. KUILMAN, L. F. Til. KOELMAN. Binnenlandsch Nieuws. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Marktberichten. VERZEKERT Keclames. Verblijve met dank voor de opname, geachte Re dacteur, Uw dw. DIRECTIE menden aanvoer duur. Ook de overhouders waren prij zig. Heele beste, voor de wei, gingen voor 40 gld. Eenige vette schapen van de hoeren Boekei te Tuitjenhora- bpachten 56.75 gld. op. Het was de heer Langerijs van Heerhugowaard, die ze voor export naar Duitschland kocht. Vette varkens maakten een negatief record: geen aanvoer. GRASGEWAS "BURGHORN. Het grasgewas van den Polder en Banne Burghom, werd gisteren verpacht aan aen heer A. Dekker alhier voor f 75. In 1915 was de opbrengst 45 gld. VERLAAT. Zbi.dag b en Dinsdag 8 Februari gal de nieuwe tooneelvereeniging ,,'t Scheepje" genaan.d, hare eerste uitvoering in ihet lokaal van, den heer J. Mvereboer, alhier. Opgevoerd 'weiden: „Levens dwang", dramatische s chets in een bedrijf, en „De Wed. Hansop", blijspel in drie bedrijven. Dinsdag avond hadden wij het genoegen deze uitvoering bij te wonen en willen bier gaarn©"verklaren dat deze nog zoo jonge vereeniging succes heeft gehad: De rol en zaten er goed in, en men speelde met en vrij- hèid, alsof de luidjes he|t al jaren haddén gedaan. Vooral in het nastukje kon men merken; dat flink was gestudeerd. Ook was het lichteffect, dat men verkreeg op het tooneel, door de lampen zoo te hangen, dat men ze niet zag, zeer mooi. Toonoelsetuk king ep grimage waren eveneens in goede handen, terwijl de pauze werd aangevuld door 'n flink orkest van de familie Hos. 't Was een rnoöie avond, die werd besloten met een gejoel lig bal, door de talrijke aanwezigen. 1 DIHKSIIORN. 4 Het Watersnoodcomite kwam bijeen ten huize van L. Vink. 20 leden die zich verdienstelijk hadden ge maakt door te loopeu met lijsten. 3 waren absent door oi gesteldheid, nl. de heeren Dam, Doetkes en Kuiper, 2 wegens beizgheden en, zaken van huishou- delijken aard. De Burgemeester opeint als voorzitter de -vergadering; de-notulen worden gelezen, waarna de lijsten worden ingeleverd met een totaal bedrag van f 2354.740. Een'zeer gfoo* bedrag Voor de niet- rijke gemeente piet maar 2800 zie'ein. Aan allen die hebben bijgedragen mag een woord van warmen dank niet worden onthouden. Burgers vap Harencarspel, gij hetot u van de beste zijde iee- ren kennen. Hulde aan u, die zoo toondot uw mede gevoel. Tweeduizend gulden za' worden'afgedragen aan 't Algemeen Watersnood-Comite, terwijl f 354.70, indien poodig, zal 'worden beistaecl om voor de vijf ge vluchte gezinnen die tijdelijk hier een toevlucht vonden, aan te koopen 'wat zij in de eerste plaats noodig hebben. Een commissie van drie,'eden zal in deze zaak een onderzoek instel'en. Aan dp Holl. Mij. van Landbouw kan worden mee gedeeld dat plan. 200 stu'ks vee kunnen gestald wor den. Aap bet eind der vergadering word bij monde van ds. Damste een hartelijk 'woord van dank en waar deering burgemeester Burger toegevoegd. f De lijsten bedroegen: Dirkshorn f 500,10; Kerke- buurt f 123,75; Tuitjenhom f 473,85 Kal verdijk f 225,75; Waarland f 347,Slootgaard f 71. Woudmeer en Speketer 1 f 114,75, en Schager- waard f 498,50. OUDKARSPEL. De R. K. kiesvereeniging'zal In de a.s, raadsvaca- ture-v. d. Toom den heer P. Groen candidaat stellen DE ZUIDEHZEEKWESTIE. In de „Ijzer en Staalkroniek" wordt inzake de drooglegging van de Zuiderzee de aandacht 'geves tigd op de reeds in 1907 door den heer 'L. A. San ders, thans j dr.-ing. L. A. Sanders, ontwikkelde denkbeelden om "de oude methode van dijkaa.nleg te laten varen en bij 'den aanleg van dijken gebruik te mak ui van bet cementijzer, het gewapend, beton. De heer Sanders, toentertijd nog'ingenieur aan de Amsterdamscbe .fabriek van Gement-ijzerwerken, Wittenburg, thans directeur van'den Nederlaiidschen Beton-ijzerbouw, 'zette in een, ook ip het Fransch, Duitsch, Engelsch vertaalde 'brochure, uiteen wat zijn plannen zijn en hij becijferde daarbij dat door de uitvoering van zijn plannen millioènen zouden kunnen worden bespaard. IReeds in 1902 kwam de heer Sanders bij 'de werken, vóór die Vissollorshaven te ljnmiden tot een constructie, die, naar hij meent, ook voor de Zuiderzee dienstig zou zijn en laterfe studiën lpbben zijn vertrouwen in zijn 'denkbeelden niet geschokt, zooals ook blijkt uit do indertijd in"db dagbladen Kort vermelde 'concessie-aanvrage - door hem ingediend voor de drooglegging der 'Friesche Wadden ten zuiden van Ameland, welke drooglegging volgens zijn plannen ondernomen, een winstgevend bedrijf zou zijn. 1 De heer Sanders ging bij zijn plannen'ten aanzien van de Zuiderzee uit van de gedachte o«i de zee af te sluiten door middel van ccment-ijzeren putten waartusschen damplanken, eveneens van 'cemept- ijzer. De ontwerper stelde zich voor het plan, 'zooals dit door hem is ontworpen, in zes jaren 'tijdis tte kun nen uitvoeren, terwijl voor dien aanleg van den dijk, zooals die thans gedacht is. negen jaren noodig zou den zijn. Dat is dus al reeds een belangrijke tijdsbesparing. Maar ook in kosten zou een Igroote besparing wor den verkregen. Dé heer Sanders 'berekend in izijn brochure wellicht hebben de cijfers nu door wijziging van materiaalkosten en arbeidsloopen eenig correctie noodig i dat naar zijn ontwerp de af sluitdijk, die volgens de berekeningen van Zuidwrzee- vereeniging en Staatscommissie over de 40 millioen zou moeten kosten, voor een bedrag van 28 millioen zou kunnen worden aangelegd. MINISTERIE VAN FINANCI6N. H. M. de Koningin heeft Woensdagochtend te kwart voor tienen den nie^wbenoetmden minister van Financiën, mr. dr. Anton van Gijn, ter beëediging Ontvangen. Nadat pir, Treub in den loop van den'ochtend van de verschillende chefs der afdee'ingeu van het de partement afscheid had genomen, hr'»ft hij om streeks 12 uur hot beheer yan het departement' aan zijn opvolger overgedragen. i Bij Kon. besluit is uap mr. M. W. "F- Treub, op diens verzoek een eervol ontslag verleend als minis ter van Financiën, met dankbetuiging voor de vele en zeldzaam belangrijke diensten, den lande in deze moeilijke tijden fcewejzon. i TORPEDO QNTPLOFT. Te Vhssiigm is Woensdagmiddag een ongeluk gebeurd met een torpedo van eten Nederlandsen on- drzboot. De torpedo is ontploft tegen de ponton vui de Maatschappij Zeeland. Bij het ongeval is ecjn korporaal-machinedrijver gedood, 'terwijl nog eenige marineschepelingen niet levensgevaarlijk werden ge wond De onderzeeër heeft weinig schade geleden. Men meldt uit Vlissingen nader: De ponton is een groot eind verzakt, een brand spuit i>. op de hellebde ponton geplaatst en door pon pon houdt men doze drijvende Eet ijzerwerk, dat de ponton van den wal afhoudt, is afgebroken. Van personen, die op 't oogenblik van het ongeluk ter plaatse aanwezig waren, vernamen wij, dat men eejrst dacht aan het werpen van een bom uit een vliegtuig De slag was bijzonder hevig..De onderzeeër lag met den kop paar de getroffen ponton, waarop zich op het oogenblik dat de torpedo afging, Juist een lan dingsdivisie van een der oorlogsschepen bevond in afwachting van het embarkeeren. Een groot wonder mag b^t dus genoemd worden, dat riet meer si ach toffere te( betreuren zijn. Hat lijk van den gedoodetn korporaal-stoker was ontzettend verminkt: het hoofd was bijna geheel van den romp gescheiden. Aan »en der booten van den provincialen stoom bootdienst op de Westersclielde is ook vrij groots schade aangericht: eten stuk van het projectiel ging dwars door de boot heen. Alom was men bezig de gesprongenranten dicht te timmeren, pok werden hier en daar kozijnen beschadigd. Van andere zijde meld4 men nog aan'del N. R. Gt. dat de korporaal-machinedrijver j. Havers, uit Den Helder, door een stuk van de torpedo in den hals word getroffen, en onmiddellijk dood was, terwijl de sergt.-niajoor Beets, uit Vlissingen, e^n gedeelte van etn been werd afgeslagen. De pijper van 't detache ment schepelingen krecfe dok een kwetsuur aan het hoofd, terwijl verschillende personen onder den hals en op andere plaatsen in de omgeving getroffen en bloedend verwond worden door glasscherven van de honderden ruiten, d5e door den "luchtdruk sprongen. De getroffen ponton verkeerde direfct in zinkenden toestand, nam de ponton van de provinciale boot ge deeltelijk mee onder water en ontwrichtte de ver- bindmghbrug met den vasten wal. Aan de kleine ponton lag de Zeeuwsch-Vlaanderen van den Prov. "Stoombootdicnst. Dif schip werd op drie plaatsen zoo erg getroffen door wegvliedende stukken s taal, dat de reis, die omstreeks 4 uur ge maakt moest word én, kwam te vervallen. Een stuk ging er aan den eenen kant in en kwam eraan ddn anderen kant uit. Verder vlogeji-stukken ijzer tot over de buitenhaven, zonder echter iemand tel tref fen. De stoffelijke schade is zeer groot. In 't kantoor van de Maatschappij Zeejfand zijn 90 ruiten vernield, terwijl van het station en het kantoor van den prov. Stuombootdienst de ruitefa aan de zuidzijde bijna alle soms niet sponningen .en al, zijn uitgerukt. Ook van de visitatiezaal zijn verscheidene! ruiten vernield terwijl van de ruiten in den voormuur van die hal ei bijna niet t(en heel is gebleven. Op het Eiland zijn'de woningen van de sluiswach ters ernstig getroffen, alsmede verderop staande ge bouwen. De onderzeeër zelf is niet beschadigd; ook de men- schen die aan boord waren, hebben geen letsel ge kregen. l DE BELASTINGONTWERPEN. Op goede' gronden wordt aangenomen dat de door minister Treub ingediende belastingontwèrpen in hoofdzaak door zijn ambtsopvolger zullen worden ge handhaafd. Met name schijnt het ontwerp-Pensmon- belasting niet te zullen worden ingetrokken, zij het ook dat de mogelijkiiejd niet 'is uitgesloten dat het tarief van heffing wijziging zal ondergaan.' UIT EDAM. De oenden zijn uit Volendam gered. Het werd hoog tjid, want er kwam sterfte ond*r de hoesten, door het zilte water, en het zoute voeder, dat ook al geg leden had. Nu moest nog eefri schip met 40.000 kilo gram stroo naar Amersfoort, voor de hokken. Ge- luükig was de commandant der Stelling, generaal Ophorst, zoo weJwillend toestemming te geven, dezen voorraad uit de stelling te vervoeren.' Vier zerdingen rundvee) zijn uit het bedreigde ge bied, alhier naar het buitenland verzonden, in 't ge heel wel 400 stuks. De verzwaring van den Purmerdijk vordert goed, en de gerustheid der boeren neemt tpe. Yeje, dat reeds elders gestald was, komt terug naar de be kende hoeven, en de'mannen van kapitein Portheine werken geregeld en met opgewektheid door. Van Volendam gaan weer zooveel visschers als'mo gelijk is naar zee om het bedrijf uit te{ oefenen. Nu het verkeer o Ver land stop is gezet, heeft Edam's gemeentebestuur een directen sotomboodtionst Volen damAmsterdam in het 1 elven geroepen, ten 'einde de gevangen waar ten spoedigste naar de Amster- damsche markt vervoerd te krijgen. Die boot zal tweemaal per dag de 'reis makenn. PAPIERGEBREK. De Vereeniging van Duitsche "cartonfahrikanten heeft besloten tot het Pruisische ministerie van Oor log het verzoek te 'richten, dat in Duitschland al het oud papier e(n de afval van carton in beslag zal worden genomen, opdat de papier- en carton- fatorioken goedkoopejr aan de noodige igrondstoffen kunnen komen. I ST. PANKRAS. .In «het lokaal van den heer J. Buijs vergaderde dte vereeniging Tuinbouwbelang met 60 van de 107 ledwi Na opening len leizing der 'notulen, vo gdè lezing van het jaarverslag, waaruit bleek, dat het ledental van 50 gestegen was tot 107; dat voor f'12.900 aan meststoffen was verhandeld en dat de) "winst ruim f 748'had bedragen. Uit het verslag van den uitvoerder bleek, dpt ver handeld was ruim 5007 baal meststof voor f 42858,16 en aan regeeringsiueststof 29525 Kg. voor f 7408,85. Aangenomen werd aan de leden over 1915 uit te keuren 1 over het door hen gekochte. Tot ledenvan het bestuur werden gekozen de heë- rën K. Duif Cz.', A. Verduin en G. Leien.' Hierna s luitlng der vergadering. WATERSNOOD WEKELUKSCHE BIJDRAGEN. Geachte Heer Redacteur. Naai- aanleiding van een bericht in uw blad van 2 l ebr.-over de hulpverleening door de Winkeliers- vereeniging te Schagen, kan ik niet nalaten dé aan dacht te vragen der gemeentelijke commissies voor watersnood-collecte.j Waai- in Schagin door eenige Jonge dames f 107,80 aan wekelijksche bijdragen zal worden geïnd, is het dunkt mij niet twijfelachtig, of bij gelijke wijze van handelen zullen in zeer 'vele gemeenten ook goede resultaten niet achterwege blijven. Zouden de H.H. combiissieleden niet eens in over weging nemen of zij zich eveneens» een subcommissie /au jong-» dames züllen toevoegen? Er zijn menscbén, die in deze dure tijden weinig g.o woon aan royaliteit, hun bijdrage „In eens" wil len aanvullen met e)pn wekelijksche kleinigheid. Er tijn er ook die al 'weer vergeten zijn, en ei' niets meer van bemerken, dat 'ze^ voor kort diep in den bui del gelast hebben. Voorts hebben de heeren gecollecteerd bij de ge zinshoofden, doch er zijn nog anderen, zoons en doch ters, dienstbaren, die door de jonge) dames voor een wekelijksche bijdrage kunnen worden aa igeklampt. En daarvoor kennen we bedoelde jeugdige, on weerstaanbare leden dier eventueele subcomimissiës, z'j laten niet af, zij rusten niefc alvorens ze 'n „reu- zensucces" behaald hebben. K. SCHOORL. Barsingerhorn, Februari' 1916. NACHTKWARTIER IN EEN HAREM. Een Duitsch soldaat,die den veldtocht in Mace donië mede ST-naM, vertelt als volgt hoe hij in een baren» werd ingekwartierd. „HaiiiU^nri Wij komen in een r'aatsje, dat bijna uimui» door Turken bewoond is. Kleine leem, die zich door een bovenverdieping \an de- ser- visoh-Bulgaarschen bouwtrant onderscheiden, t trokken onze aandacht, doordat zij aan alle kanten Joit oen hoogen muur omgevejn zijn, die het geheeie dorp het aanzien geeft van éen kleine, ouderwetsche vesting. Een Turksch boertje opeipt mi.1 en eenige kamera den de houten poort in den muur van zijn nuis en brengt ons onder vriendelijke woorden o\er zijn drempel. Hij weet- reeds, waar het om te doen is. Als vrienden en bondgenooten worden we\ ontvan gen. Hij heeft zijn uiterste best gedaan om ons waar dig op te nemen. Langs een trapje komen wij op een open balcon. Links stoot hij de deur van een ka mertje open, waar wij binnen gaan en waar wij het ons spoedig gemakkelijk maken. In eem kleinen 'haard biandt een vroolijk vuur, waaraan onze gast- jheer bijzondere zörg besteedt. Door twee kleine gë- 1 traliede vensters kijken van uit de verte de toppen »van het bergland naar binnen. Een éénvoudige hou ten rustbank staat tegen den muur, lage driëpootige stoeltjes vormen de zitgelegenheid. Een tafel ont breekt, maar in een boek staat een buitengewoon groot weefgetouw, waarin nog een halfvoltooid bont tapijt hangt. Heit ziet er uit, alsof de wevende hand midtieh in het werk gestoord is. Wij begrijpen, dat wij ons in het allerheiligste van den li.uisheer hervinden, in het haremvertrek. De vriendlijke Turk heeft ons inderdaad de kamér, waai zifn drie vrouwen woonden, afgestaan. De eigenlijke meesteressen van dit vertrék, die "wij slechts» even te zien kregen, hadden een donker vertrekje voor lief genomen. Een klein valluik in den Vloer van het Vrouwenvertrek leidde naar de "bened'enverdieping, Waar de drie uitverkorenen 'van oneen gastheer •den nacht doorbrachten. Hij zelf sliep op stroo voor onzen deur. Toen wij den volgendén morgen in de schelmering gewekt werden, hadden wij tijd noodig voor wij weer besef hadden van de werkelijkheid. Slaapdron ken wreef ik mij de oogen uit en keek verwonderd naarde aardige kleine tralievenstertjes. Daarbuiten zat verkleumd een vogeltje te tsjilpen, als wachtte het op een vrouwenhard 'die bet 'voeren zeu. In plaats daarvan zag het achter de Tralies een grim mig soldatengezicht. Toen kromp het inren en flad- dei de verschrikt weg. HET SPOORWEGONGELUK TE ST. DENTS De Parijsche correspondent van „De Tijd" schrijft dd. 3 Februari: Dinsdag 1 Fehruari, 's avonds tegen Ihalf twaalf, heeft te St. Denis een vreeselijk spoorwegongeluk plaats gehad. De- posttrein nr. 502. van Boulognje naar Parijs, zou zonder stoppen St. Denis passeeren, doch juist op dat oogenblik werd een volgeladen goe derenwagen gerangeerd, en werd over-het hoofd spoor gestooten; waarlangs de posttreinnaderde. De locomotief en zeven wagons ontspoorden. Reeds klonken er kreten van smart, toen tot overmaat van ramp de wagons in brand vlogen; de gas-reser- voirs ter verlichting van den trein )oud systeem voedden het vüur. Er ontstemd onder de reizigers een geweldige paniek. Pompiers en troepen 'sneldejn to om de eerste hulp te bicden, en uit Parijs ver trok onmiddellijk, na telegrafisch bericht, een hulp- trein. Heel de kop van dén trein waa een massa vormloo ijzer- en houtwerk, waar de vlammen doorheen speelden. Achtereenvolgens werden de lijken van twee mannen en twee vrouwen te voorschijn ge- ghaald, ontwricht en zwart van brandwonden, ver volgens de romp van een irienschenlichaa-m, ver schrikkelijk verkoold 'en nog rookend, en nog een verminkt Uchaam, waarvan de romp nog slechts een arm droeg, waaraan een taschje. Tot heden vond men, 14 dooden en 20 gewonden. Op de plaats van het ongeluk ligt de spoorweg overdekt met stukken ijzer en versplinterd hout. De looomotief is bijna V-vormig verbogen, de tender ligt djvara over de rails als Ware hij ihet struikelblok geweest 'voor de wagons, die volgden. Een wagon ligt half weggebrand, nog rookend; een andere staat loodrecht omhoog en is slechts aan de beschilderde oppervlakte verschroeid; van een derde -ziet men nog slechts bet onderstel als samenhangend geheel. Opzij liggen twee wielen Tusschen verkoolde splin ters; dut was de goederenwagen die het .ongeluk veroorzaakte. Naar d e oorzaken der ramp is ''een gerechtelijk ondèrzoëk ingesteld. De stoker en de machinist, dié tijdig van- de locomotief konden springen en slechts eenige kwetsuren opliepen, legden de volgende ver klaring af: Onze trein was veertig minuten te laat. Volgens de signalen was de lijn vrij. Bij een kruis punt van sporen zagen wij een goederentrein ran- geereri; de trein was veilig op een zijspoor, doch een losgehaakte goederenwagen gleed langs de glooiing van d rails er kwam voor ons. Er verliepen tus- schen het oogenblik dat wij den trein zagen, en den schok geen tien seconden. i Een schok gevoelden wij eigenlijk niet. Na een drietal seconden bemerkten wij, dat de locomotief zich niet n.eei over de rails bewoog en snel naar. trondreents overhelde. 'Toen sprongen wij snel op den grond en zagen toen locomotief en tender terug schuiven, terwijl de wagens, onder kreten van smart en schrik der passagiers, in brand vlogen. GEBREK AANMONDHARMONICA'S. Er heerscht in Engeland gebrek aan mondhar monica's, liet. geliefkoosd instrument van den sol daat en matroos. Voor den oorlog kwan en die uit Duitschland, vooral uit 'Saksen en Wurtettnberg. Kort na het uitbreken van den'oorlog egon 'men in Zwitserland zich met deze nijverheid "bezig te hou den en in den laatsten tijd voerde) dat land groobe .partijen mondharmonica's naar Engeland uit. Plot seling werd onlangs om orbekende reden n de uit voer uit Zwitserland gestaakt, zoodat thans een 'ern stig gebrek aan dit populaire instrument de tlroost van de muziekliefhebbeude 'Toinmies aan het front, is ontslaan. DE VREDE Kolonel House, een vriend van President Wilson, was door dezen naar Europa gezonden, jn een 'ge heime zending' doch waarschijnlijk in verband! met (len oorlog, ten einde te trachten de stemming de oorlogvoe "ende mogendheden te polsen, over de mogelijkheid pan vrede, te sluiten. Over de resultaten van dit bezoek van kolonel House, die na Berlijn bezocht te hebben en daar 'metver schillende autoriteiten te hebben gesproken, en té Ge, jfiève een conferentie te hebben gehad met den Ame rikaanschen gezant te Weenen, van Parijs naar Lon den vertrok, is natuurlijk nog niets bekend. Het is duidelijk, dat kolonel House eerst ha zijn terugkeer te Washington aan den president dier Ver. Staten ver slag zal doen van, zijn bevindingen. En hij kan dat vers tdoen, nh zijn conferenties te "Parijs eai te Londen te hebben gehad. Het is ondenkbaar, dat de resultaten van zijn gedeeltelijke enquête nu reeds bekend zou den zijn. Toch weet de .Morning Post" nu al mede te deelen, dat. naar kolonel House gemeld heeft Duitsch land bereid is over vredesvoorwaarden te onderhandelen, doch dat de geallieerden onder dé 'tegenwoordige om standigheden tot geen vredesonderhandelingen bereid- zijn. Nieuw is dat niet, en de „Morning Post" behoefde dat heusch niet in telegrammen uit Lugano en Washing ton te mejden. De redevoering van den Duitschen Rijks kanselier in de Rijksdagzitting, in antwoord-'-opde soaaai-dêinocral bewijs, dat Duitschland genegen Is, vrede te sluiten. onder de door Duitschland te stellen voorwaadren. Maar tevens is bij de besprekingen over die .redervoering ges noegzaam gebleken, dat de Entente niet geneigd is daarop in te gaan. De Morning Post" weet echter verder, uit het nog onbekende, waarschijnlijk nog niet opgemaakte verslag van kolonel House mede te doelen, dat Duitschland vrede wil sluiten o pvoorwaarde van her 'e' -an den toestand voor den oorlog bestaande, dus m t ruiming van FVankrijk en België, en met terugga -jner ko- 1° tintin een hnder bericht, dat dé zonderling' reis r<T i.^nriA Atrap Vi>nr_VrvrlricVvir»rv_ vreezen, zoo de oorlog nog langer duurt, en b.j de re geering ernstig aandringen o phet sluiten var den vmte. DaarbTi zou Duitschland alle bezette gebieden willen ontruimen, en slechts van Polen een autonoomkonink rijk willen maken als bufferstaat tusschen Duitschland eb Rusland, met een Duitsch^ prins als komng. De kanselier zou-stappen gedaan hebben, om die voorstel len aan de geallieerden mede te deelen.' Het blad weet dan nog verder mede Ie doelen dat zoo deze aanbieding verworpen wordt, Duitschland, dein oorlog nog ont/ettender zal makefc, door middelen, die nog geheim worden gehouden. Ook dit zo uaan kolonel House bij zijn bezoek te Berlijn zijn medegedeeld!. Hofiia. TEGEN DE KINDERSTERFTE. Nu ten gevolge van den oorlog in de daarbij be- interpeliatie der I-democraten, was een vq] trokken landen de volwassen bevolking zoo groote ver-» liezen aan dooden en hopeloos verminkten lijdt, spant men meer dan ooit zijn krachten in, om de kinderlevens te redden. Vooral voor dé verzorging der zuigelingen wordt zooveel mogelij kgedaan. In Engeland heeft men dit vooral getracht Ie doen door de aanstelling van inspecteurs en inspectnces, die tot taak hebben, den moeders inlichtingen om trent de voeding en verzorging dér kleinen te geven en op den gezondheidstoestand van moeder en kind te let ten. Vooral draagt men er zorg voor, dat de aan staande moeders goed gevoed worden en niet te zwaar arbeiden. Thans wordt in "Stepney, een district dat zich door het hooger sterftecijfer van zuigelingen onderscheidt, eene tentoonstelling gehouden' ,van alles wat op do voeding en verpleging van'het kind betrekking- heeft. Eene commissie organiseert lezingen en de leden daar van geven den bezoekers (-sters) der tentoonstelling alle geweuschte inlichtingen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den lOen Februari 1916, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 756.2 te Hernosand laagste barometerstand nabij 1745 te Oost-Duitschland. Verwachting tot den avond van 11 Februari. Aanvankelijk zwakke tot matige winden uit W. rich tingen. Zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring. Aanvan kelijk weinig of geen "neerslag. Mogelijk nachtvorst. Zelf de temperatuur over dag. Opgave van het aangevoerde en der daarvoor betaal de prijzen, ter weekmarkt te Schagen, op Donderdag lü Februari 1916. 5 Paarden f 180 a 500. 4. Stieren f 200 a 400. 12 Goldekoeien (mag.) f 200 a 280, stug. 157 Idem (vette) f 200 a 500, matig. 10 Kalfkoeien f 220 a 400, stug. 10 Pinken f 65 a 93. 115 Nuchtere kalveren f 12 a 30, vlug. 9 Schapen (vette) f 57. 275 O ver n ouders f 26 a 39.50, vlug. 4 Bokken en geiten f 6 a 9. 40 -Varkens (mag.) f 25 a 40. Idem, vette, geen aanvoer. 43 Biggen f 16 a 20. 40 Konnnen f 0.80 a 3. 173 Kippen f 1 a 1.50. 14 Eenden f 0.80 a 1.90. 65 K.G. boter f 1.85. •10 K.G. kaas f f.80. 2891 Kipeieren f 6.50 a 7.50. WARMENHUIZEN. Roode kool f 2.10 a 6. per zak f 2 50 a 5.29, witte kool -per zak f 2.28, uitschot per zak f 1,30 a 2, uien f 6.60 a 7.30. NOORSCHARWOUDE. Roode kool f 2.10 a 10.40, gele kool f 2.60 a 8.10. Deensehe witte f 1.20 a 12.60, uien f 3.80 roode kool pe rzak f 2.98 a 4,68, gele kool per zak f 3.40, Deen sehe vitte per zak f 2.58 a 4. BROEK OP LANGENDIJK. 830 Roode kool f 2.40 a 4.50, 5800 gele kool f 1.60 a 6.10, 500 witte kool f 1.90, 100 zak roode f 5.90. 12 zak gele i 3.30, 1 wagon gele f 624. ALKMAAS SPOORSTRAAT 68. Werkgevers legen Ziekte- en Ongevallenschade vau Personeel en Cigenzakendrijvenden voor zichzelf Waarom wondt het water zoo nauwkeurig onder zocht bij ieder geneeskundig onderzoek Omdat de ui ine aantoont of de nieren verzwakt of ziek zijn. Als het water dik en bewolkt is, sterk verkleurd, van een scherpen, doordringenden reuk of branderig, is dit een zeker teeken van nieraandoening. Sommige patiënten moeten 's nachts dikwijls opstaan om het water te loozen dit kan wijzeai op niergruis blaassteen of gevorderde nierkwaal. In normalen toestand worden omstreeks DA liter urine per dag geloosd, maar ander enkele vormen ran nieraandoeaung is deze hoeveelheid veël grooter". Daarentegen kan ae hoeveelheid ook beperkt ziin en het water branderige pijn veroorzaken Anderen kunnen het water niet ophouden en het komt ook voor, dat de urineloozing verstopt raakt. Al deze verschijnselen ziin ernsiig, niet alleen door j r?-s,1 diei1 veroorzaken, maar ook doordat zij dtudelijk ernstige kwalen aanduiden. Ru8PÜn Nieren Pillen werken, rechtstreek» op ae meacn en blaas, en geven spoedig baat in do meeste gevallen van waterstoornissen. doordat zij de natuurlijke werking der nieren en blaas herstellen. moeders spraken ook hare tevredenheid uit over de werking van dit geneesmiddel fax gevallen vah blaas- zwakte bij kinderen (bedwateren). Te Schagen verkrijgbaar bij J. Rotgans, Drogisterij „Het Witte Kruis", Molenstraat G 14. Toe zending geschiedt 'ranco na ont vangst van postwissel s f 1.75 voor een, of flO. - voor zes dooien. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos (Hp r 'et V" >rt1on Is van nevenstaand handelsmerk

Schager Courant | 1916 | | pagina 2