1151 Reuzenpartij EmaiiSe, Stoelen, Glas, Forceiein, enz. E L. I WINDER, Koegras. Een flinke Knecht Solide Belegging HolWscti Sociëteit i. levensverzekeringen. EEN BESTE MERRIE, Een vist Werkman Profiteert nu van de gelegenheid, en haast U, voor dat alles is uitverkocht. Dankbetuiging. Dankbetuiging. Wie Yroeg in 't voorjaar sproeten. Metselaar ea Opperman, BOELHUIS. Huisraad en Inboedel, 700 IstB klas leaki W. Vader Dz. Boomkweeker Tujndnrn 9, HELDER. Mahonte-bonteii stoelen met rieten zitting ven f 3.25 Eiken Bloemtafels van <2.30 J. BOLMEIJER, Jantine Catharina Fokkens. ANTJE POEL, Onderlinge Brandwaarborg- MaalschappljenteOadKarspel. zich zelf de verplichting opleggen om te sporen voor') gezin- VRIJDAG 25 FEBRUARI 1916, MM. Grondcredlel te Alkmaar, »°k 10011-® Plaatselijk Nieuws. Tweede Kamer. G. Houtkoopcr 3 °|e PANDBRIEVEN C. SMIT Jr., want daar is aangekomen een voor f 2.19. voor fl.28%. G. Houtkooper-Kooij, K. van der Oord. Marietje, Dankbetuiging. Ta yan IJzendoorn. PAARDEN- en VARKENS- SLAGERIJ. - D. J. WIUS, Inlich ingen bij H. F. Morra, Heiloo. AARTSWOUD, De afsluitdijk van Oostzaan naar landsmeer heeft eveneens veel te verantwoorden gehad. Nabij Kadoelen is in ;den afgeloopen nacht de dijk van het opgespoten terrein overstroomd en daarna op vele plaatsen doorgebroken. Het water staat hier gelijk met den kistdam en het jnotor- geiqaal staat geheel geisoleetd eenige dAI. in 't water, zoowel buiten als binnen, waardoor veel materieele schade is teweeg gebracht Te Watergang hebben eveneens veelboerderijen het te kwaad met 't water en staan eenige op in storten. Palen en wrakhout beuken met de golven de houten gebouwen. De tocht langs het Noord-Hol- landsch kanaal is gevaarlijk, daar vele bakens ver dwenen zijn. Op den stroom zwalken vele zwaar beschadigde schuiten rond. Ook 't sectorpark nabij Schouw is zwaar beschudigd. In de nabijheid daarvan zijn eenige gaten in den dijk. In den tram- wegdijk van daar naar Buiksloot zijn vele gaten geslagen. TOLITIE. Gevonden: een portemonnaie, waarin een dameshor loge. Verloren: een paar kinderschoenties Inlichtin gen ter Secretarie. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Dieuwertje, dochter van Herbert Hes en van Trijntje Ruig. OPGEDRAGEN' Aan den heer P, Stammes alhier is de bouw op gedragen van een bouwuiaatsje op GrootewaL voor rekening van de heeren H. v. d. VVoude cs 'alhier BENOEMING SCHATTERS MOBILAIR PERS. BEL. D. Roggeveen te Schagen voor de gemeenten: S>cha- fen, Barsingerhorn, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude iiedorp, Oudkarspel en Harenkarspel; C. Swarthof te Zijpe voof de gemeenten: Schagen Barsingerhorn. "Winkel, Nieuwe Niedorp^ ,Oude Niedorp' St. Maarten, Callantsoog en Petten; J. Franz te Zijpe voor de gemeenten: Zijpe, Wieringer- waard en Texel;. D. Kramer te Schagen voor de gemeenten: Den Helder en Anna Paulowna; E. Holterman te Zijpe voor de gemeenten: Zijpe, Cal lantsoog, St. Maarten. Petten, Harenkarspel en Oud karspel. S.D.A.P. Wij vestigen de aandacht op de openbare vergadering die vanwege de S.D.A.P. a.s. Zondag om 2 uur in het lokaal van den heer Igesz plaats heeft. Met hel oog op de Grondwetsherziening is deze ver gadering voor vrouwen zoowel als voor mannen van bet hoogste belang. SOCIËTEIT „DE VEREENIGING". Donderdagavond hield de Sociëteit ,.De Vereeniging" alhier hare jaarvergadering* in het slamlokaal van „De Beurs". Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging telt 39 leden, dat de ontvangsten over 1915 hebben bedragen l 81.80 en de uitgaven f 69.50. Tot bestuurs leden werden herkozen de heeren G. Muijs, P. Buis Jz., en W. Roggeveen, De feestavond zal op de gewone wijze worden gi houden op Zaterdag 4 Maart a.s. GEZONDHEIDSCOMMISSIE TE SCHAGEN. Vrijdagmiddag had ten Raadhuize, onder voorzitter schap van den neer Mr. S, Meihuizen de openbare ver gadering plaats. De heer C. Visser Az. las daar het uitstekend ge- styleerde verslag over de bevindingen- en handelingen over het jaar 1915. Onze beperkte plaatsruimte dwingt ons tot enkele hoofdzaken. De commissie versaderde 10 maal. De rekening werd vastgesteld met een batig saldo van f 643.79V2. Pe begrooting werd bepaald op ont vangst en uitgaaf van 1480. De gezondheidstoestand der bevolking wordt vrij gun stig genoemd. Malaria kwam in meerdere of mindere mate voor, terwijl bij een beduidend aantal personen te Wieringen en Zuidseharwoude diphtherie voorkwam. Het muggengevaar wordt met het oog op het ontstaan van malaria geenszins denkbeeldig geacht en wensche- lijk wordt geacht hiertegen krachtig op te treden. Dc commissie was in verschillende gevallen voor vaart- verbetering, slootreinfging opgetreden, vooral ook te Schagen voor den opmerkelijk vervuilden steat van hei water achter de perceelen A, co, 10, B, nos, 43 en 41 en E no. 73. Hoewel de commissie bemerkte, dat eenige slooten zijn uitgegraven of uitgebaggerd, bleek niets van plannen tot verbetering van de sloot achter de perceelen B no. 43 en 44. Ook reeds in het jaarverslag over 1914 genoemd. De commissie wees da gemeentebesturen vap Wierin gerwaard en Zijpe op de wenschelijkheid van het schep pen van een geiege.nheid voor afvoer en berging, van vuil. Te Schagen werd gewezen op den hinderlijken stank van vele open mestvaalten De commissie had in verband met een adres van ingezetenen geadviseerd tot behoud van het verbod van meestvaalten in den kom der ge meente. .waarvoor men in buitengewone gevallen des- pensatie zouden kunnen geven. Door de commissie werd nog in onderscheidene geval len .opgetreden en tal van adviezen uitgebracht. Ook tot verbetering van verschillende woningen was de com missie actief, terwijl enkele onbewoonbaar werden ver klaard. Om de diphtherie te Zuidseharwoude (16 gevallen) tegen te gaan, werd geadviseerd de school 14 dagen te sluiten en schoollokalen cn leermiddelen te ont smetten. De commissie verklaarde zich bereid mee te werken om een onderzoek in te stellen mar de Nederlandscne raUenoevoujng in veroand met net peslgevaar. Ook verschillende gemeentebesturen verklaarden zich in dezé tot medewerking bereid. Tegen het viiegengevaar werd gewaarschuwd en met het oog op hel veelvuldig voorkomen van malaria, werd door den inspecteur Dr. Hamourger in overleg met Dr. Melchior, een vragenlijst aan de practiseerende- geneesheeren gezonden. Uit de ingekomen antwoorden meelt, dat de ziekte vrij algemeen in sommige gemeentén buitengewoon sterkvoorkwam en dat oehalve ae genees kundige behandeling der patiënten er nog weinig mid delen tegen werden genomen. Algemeen werd hét door de commissie nuttig geoordeeld, dal krachtiger tegen deze ziekte werd opgetreden en zulks voornamelijk door verdelging van de Anapheiesmug en het vernie tigen van kweekplaatsen van muggen. Op haar verzoek om inlichtingen ontving de commissie inzake de waterleiding voor W estfriasland het bericht, dat §poedig het rapport daarover zou verschijnen. Hek comité in deze zaak bleef diligent en had reeds een verzoekschrift ingediend om rijkssteun. Ten opzichte van een wenschelijke keuringsdienst! op levensmiddelen, werd- aan de verschillende gemeen tebesturen vragenlijsten gezonden. Ook ten opzichte van gemeentelijken vischverkoop was de commissie werkzaam. Te Schagen werd een paar maal melk op vetgehalte onderzocht. Het laagste vetgehal.e was de eersle piaal 2.35 pet., de tweede maal 2,6 pet, Na voorlezing en goedkeuring van dit verslag werd de vergadering gesloten. Den Haag, 18 Febr. 1916, Het somber vermoeden, dat de twee dagen van 17 en 18 Februari voor het Parlement niet voldoende zou den zijn om zich door het Eedsontwerp heen te werken, 'tis bewaarheid. De Kamer kon geen gevolg geven aan haar plan om heden voor een week op reeès te gaan en daarna met het sectie-onderzoek der belasting- ontwerpen een aanvang te maken. Men zal moeten trachten a.s. Dinsdag 22 dezer tot .eene oplossing te komen. Of dat levens een compromis zal zijn, de over- groote meerderheid der Kamer bevredigend; 't staat nog niet vast. I Ik zal mij bepalen tot "het vermelden van den uit weg, door mr. Loeff .aangeduid en de rede van Exc. Ort over de amendementen, op artt. 3 en 4 voorgesteld. De oud-minister Loeff wil aan de Doopsgezinden even als minister Ort trouwens hun oud recht laten tot /belofte-doen en hen niet brengen onder de „individu- eel-gemoedsbezwaarden". Voor het amendement-Van Sasse gevoelt mr. Loeff slechts matige Sympathie. Het opgeven van .beweegredenen" voor eedsweigering kan z.i. zoowel goed als slecht werken. Voorts wil de heer Loeff het tijdelijk karakter aan het ontwerp ontnemen. Hij gevoelt zéér veel voor het amend-Ete Geor. De „schriftelijke verklaring", daarin genoemd, beschouwt mr. Loeff als eene zeer eenvoudige zaak, die tot gee nerlei omslag aanleiding zal geven. Het le Ud van'het amend-De Geer wekt bij den heer Loeff echter „overwegend bezwaar". Hij vreest, dat het de d©ur zal sluiten voor wezenlijke gemoedsbezwaren. Het amend-Rutgers heeft geenszins mr. Loeffs sympa thie. Hij geelt verre de voorkeur aan het denkbeeld door mr. De* Geer uitgewerkt. Nu geeft de katholieke oud- mfnister, afgevaardigde voor Waalwijk, eene combinatie in overweging. Hij denkt zich eene soort van samen smelting der amendementen-De Geer en Rutgers. Het 2é lid van het amend-De Geer zou de 2e alinea van de „combinatie" blijven. En de 1ste alinea wil mr. Loeff aldus redigeeren: „Belofte of bevestiging wordt mede af gelegd, indien de betrokken persoon schriftelijk ver klaart dat hij hetzij wegens het niet hebben van gods dienstig gelooi hetzij op grond van dat geloof tegen het afleggen van den eed onoverkomelijk bezwaar heeft". Op dezen grondslag zou volgens mr. Loeff over leg kunnen plaats hebben. Minister Ort bleek tegen ':e! amend-Rutgers „groote bezwaren", ook en vooral van practlschen aard, te heb ben. Met Mr. Limburg neemt 7. Ere. aan, dat tal van menschen zich werd 't in d- et gclascht aan den eed zouden onttrekken. Beho>.('<ms eenige wijziging in de richting, door mr. Loeff aan^-duid. heeft de mi nister van Justitie tegen het atr-<-"d De Geer geen he rwaar, Om gelijk de heer Van Sasse, v. IJsscIt wil van „onoverkomelijke bezwaren" te gewagen tegen eedsaflegging, kan de minister gedoogen. Het eiscnen van „beweegredenen" is Z.Exc. een bezwaar. Ten slotte hebben de "heeren Van Idsinga en Gerhard hun amendement aldus gewijzigd, dat er nu van belofte of bevestiging" in zal worden gewag gemaakt. Ter wijl mr. Rutgers gedeeltelijk tegemoet kwam aan mr. Loeffs wenk. Zijn amendement, wat de eene alinea be treft, wijzigde in dien zin, dat gezegd zou worden, hoe belofte, bevestiging of verklaring mede kan worden afgelegd. Indien met schriftelijke verklaring wordt ge meld, dat er onoverkomelijke bezwaren zijn wegens gemis aan godsdienstig geloof of dat de eed in strijd Is met het geloof van den te beëedigen persoon. Dit gewijzigd amend-Rutgers vindt echter bij Links .evenmin genade als het oorspronkelijke. Wanneeer men mr. Limburg's verklaring, in den zeer laten middag afgelegd als eene namens links gedaan mag opvatten? De heer Limburg noemt'het amend-De Geer „de brug*', welke beide partijen tot verzoening en bevredigende op lossing zal kunnen brengen - Zal deze ,.brug" worden gebouwd op 22,Februnri a.s.? Ook na den dag vau heden is 't onzeker. Mr. ANTONIO. Haast U! Spoed U! t 5. Emaille pannen Behalen waterketels wasohkommeo 2 pits kookstellen Prachtige schuiflampen Eikenhouten theetafels voor 27% cent. Borden voor 8'/, cent. V 9 Zo91betlag «Va 9 V 63 Zware boenders 15% 9 w 88 Kop en Schotels 9 2 9 V 219 Gele broodtrommels 9 96 9 299 Theeserviezen, 16-deelig 9 229 W 9 398 Ontbijtserviezen 9 218 9 Den 20en Februari hopen mijn geliefde ouders en hunne 25 jarige Echtvereeni ging te herdenken. Hun liefhebbende dochter. ANNA. Schagerbrug, Stolpe Feb. 1916. ncucu overleed plotseling onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd—en Grootvader de Heer in den ouderdom van 70 jaar en ruim 8 maanden. Wjl K. van der OORD-Kat en Kinderen, Haringhuizen. 17 Febr. 1916. Heden overleed te Appingedam in den ouderdom van 76jaren onze geliefde Vader en Behuwdvader, de heer Echtgenoot van H. MULDER, R. BOLMEIJER. .A. BOLMEljER—Reek. Eenige algemeene kennisgeving, Barsingerhorn, lè Februari 1916. Hiermede betuigen wij onzen har- telij ken "-dank aan Familie, Vrien den, Buren en Kennissen voor de vele blijken van belangstelling on dervonden bij gelegenheid van ons 12'/rjarig "huwelijk. L. DE WIT. f E. DE WIT-Wit. Oudkarspel, 19 Febr. 1916. Heden overleed onze beste Moeder Namens de familie. Ds. J. P, DE GRAAFF. Eenigste kennisgeving. Utrecht, 17 Februari. V Heden overleed ons geliefd oudje, in den zeer jeugdigen leeftijd van ruim 7 maanden. M. A. WIT en A. WIT-Kuin. Nieuwe Niedorp, 18 Febr. 1916. Hiermede vervullen wij den treu Een plicht U kennis te geven van et overlijden van onze innig ge liefde Motdec, Behuwd-, Groot moeder en Zuster. Weduwe van wijlen den heer C. KAAN, in den ouderdom van bijna 75 jaar. Neeltje Kaan N. J. Poel en kinderen Wed. J. B. Berkemeier en kinderen P. Kaan Czn. G. Kaan—Lont en kinderen T Wieringen. L Berkemeier—PoeL A. F. Berkemeier. u. Uithoorn. A'pp., Wieringen, 16 Februari 1916. Getroffen door de vele blijken van belangstelling, medeleving en- betoonde hulpvaardigheid, van familie, buren, vrienden en ken nissen zoo van verre als nabij on dervonden bij het plotseling over lijden van onzen innig geliefden Echtgenoot en Zoon, betuigen wil bij deze onzen welgemeenden dank daarvoor. Inzonderheid ook aan de heeren Dr. Keus en Ds. Kars te Winkel, voor de vele troostwoorden en weloverdachte handelingen om ons groot verlies te verzachten, alsmede aan den heer Lange voor de welwillend heid van hem op dea 2den dezer ondervonden. Wed. And. SMIT-Leijen en haar oude Moeder. Lutj ewinkel Febr. 1916. Ondergeteekenden betuigen hun nen hartelijken dank. voor den ge noeglijken avond ondervonden ter gelegenheid van de 25-jarfge ambts vervulling, bij den heer C. REJs'S en Echtgenoote. De gezamenlijke Buren. Pettenerkluft, Febr. 1916. het gelaat begint te verzorgen met SPRUTOL, voorkomt de vorming van zomer- drogisten in iedega plaats ver- koopen Sprutel. Schagen, J. Rotgans Schagen, „Groene Kruis", Schagen, D. Wit, Wieringerwaard, K. Vis ser, Kolhorn, H. Kaper. Anna Paulowna, Kleinesluis, P. Go- vers, St. Maartensbrug, J. Sleu tel, St. Maartensbrug, J. Doorn, Breezand JG.Borst, Éwijcksluis, J. Keuris, Dirkshorn, Jb. Smits, Oudkarspel,H. v. Ree, Scha- gerbrug, H. v./d. Poll, N. Nie- fl dorp, JT Korver. Voor de vele bewijzen van deel neming, betoond bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader en Behuwdvader, betuigen wij onzen hartelijken dank. B*,erWijk'R BERGMAN—Walch. Amsterdam, M. RAMPEN-Bergman. P. C. RAMPEN. Febr. 1916. Tijdelijke woonplaats van Agent van de Bode van hef Begrafenisfonds T „Algemeen Belang" en Yan de vereeniging Help Elkaar le Anng Paulowna Agent van de Nerina Verzekering, is Ihans bij den beer voor den goeden gang van zaken worden leden beleefd verzocht hun adres op te geven. Zij, die nog iets te vorderen heb ben van den polder Wieringer waard, wegens geleverde nood materialen als anaerzins, bij gele genheid van de doorbraak in den Anna Paulownapolder worden verzocht hiervan opgaaf te doen aaa het adres van den Dijkgraaf vóór oi op 24 dezer. Zij, die nog in het bezit ziin van aan den polder toebehoorende spa den of schoppen, enz. gebruikt bij bovengenoemde gelegenheid, wor den dringend verzoent die gereed schappen vóór 24 dezer te brengen in het magazijn van den polder. Wieringerwaard, 16 Febr. 1916. Dijkgraaf en Heemraden van den polder Wieringerwaard K. KOSTER Hz., Dijkgraaf. J. K. KAAN, Secretaris, van de v Per 5 ons. Biefstuk (haas) 60 cent Lappen 40. Gehak 40 Reuzel 40 Varkensyieesch tegen Regeerings- prijs. per 9 ons. Boterhammenworst 12 cent. Metworst 8 Bloedworst 7 Leverworst en spek 7 Rookvleesch 13 Alles machinaal gesneden. Minzaam aanbevelend, Meeldijk, Barsingerhorn. In het HOtel VADER, wordt be gin Maart: gevraagd. Terstond gevraagd bij P. KRAPMAN, Lutjewinkel. LEVENSVERZEKERINGEN SLUITEN, wil zeggen De Notaris H. DE BOER te Hoogwoud zal op des morgens 980 uur, ten huize va* den heer RENS REMPT te j om contant geld publiek ver koopen: waaronder antiek kabinet en zoo goed als nieuwe Singer Naaima chine, veeren bed en kapokken bed met toebehooren. Een driewielige kar met toebe hooren, twee handwagens waarvan een zoo goed als nieuw, 60 bakken Eootaardappelen (meerendeels chotsche muizen), partij blauwe pootaardappelen en bravo,s, 6 jonge witte kippen met hokken, divers LANDBOUWGEREEDSCHAP, waaronder ploeg, eg. bascule met gewichten, dorschzeilen, zakken enz. 2 Boeten, 1 Varkenshok, Brandhout enz. enz. Te koop gevraagd: lieist drachtig, beslist mak in alle tuigen, leeftijd 6—10 jaar. Opgaaf van kleur en prijs, franco brieven G. BAKKER, Az., Schagen. Ook genegen een mak BEST PAARD In bruikleen le nemen. Te koop aangeboden:' ook bij kleine partijtjes voor zeer geschikte prijzen bij A GEEL a./aT Keins, gem. Schagen. van het tegen den koers van in stukken van f1000.-, f100.- en f 100.-. Verkrggbaar gesteld bjj Landbouwstrnal, SCHA8CN. Gevraagd, met 1 Mei met Zoon, beide goed kunnend* melken bij Jn. ZEIL EMAKER te WinkeL te 4NNA PAULOWNA is tijdelijk verhuisd naar

Schager Courant | 1916 | | pagina 3