Schaper Courant. Stoffen voor ffeeren- en Jongeheerenkleeding twee Commensaals te koop, Een vast Werkman, VQE0ER8IETENZAAD. SANGUIN0SE BRIEVEN VAN EEN ONBEKENDE. Verzekering-Hl". „West-Friesland", Laagzijde B 61, SCHAGEN Telef. latere. No. 15, 4 ttielige mdkwagen emi Boerenknecht, I op maat, ook voor Kippenhokken, een Dienstbode Tuingrond.- een Dienstbode, Vast Werkman DERDE BLAD. Eerste Kamer. Reclames. ZATERDAG 4 MAART 1916. 59ste Jaargang No. 5756. - lxxvii. VERZEKERT Waterzucht geen ziekte. (Comb. Gebr. Bervoets), opent het seizoen met eenprachtYoIle sorteering Door vroegtijdigen inkoop tegen zeer voor- deelige prijzen. Ch. H. Th. Schmalz. H. W. PISART, leeraarboek houden m.o. G. BUTTER Jz. 8 aren en 30 centiaren AANGEBODEN: P. YOS Mz., in Zaden (Yinum Sanguinosum in Yacuo). - t Is al weer lang celeden sinds ik een brief schreef in de „Sc-hager", De dagen en weken vliegen om; vooral wanneer bij voorbaat de taak voor die dagen en weken gereed ligt en ons van uur tot uur in beslag neemt. Of er dan in zoovele weken lang niets gebeurd is wat uitlokte om de pen op te nemen? Wie, die het leven In krant en werkelijkheid meeleeft, zal dót vra gen I Wat een onverwachte en treffende gebeurtenissen heeft 1910 ons reeds gegeven I Het schrikkeljaar heef tzich reeds een verschrikkelijk jaar betoond. Wat een emo ties! En derhalve wat een rijke stof voor hem, wiens werk het is kranten te helpen vullen. „Slechte tij den I" 'wordt er door velen geklaagd. Niet alzoo voor journalisten, die deze eerste twee maanden de copie maar hadden voor 't opscheppen. Ge denkt met mij aan den oorlog en de verschrikkin gen daarvan. Och! wat zijn we daaraan reeds wonder wel gewend! Het moet al met héél-vette letters in de krant gedrukt staan; en er moeten al héél wat doo- den vallen hij de velen die er reeds zijn gevallen, wil onze aandacht geboeid worden door oorlogsnieuws en zal er weer een nieuwe rilling van afschuw wor den toegevoegd aan de vele, die reeds langs onzen rug gegaan zijn. De slag bjj Verdun is nog bezig, maar onze aandacht heeft er al mee afgedaan. Bovendien 'themd is nader dan de rok. De ééne doode, die we zien vallen, treft ons meer dan de duizenden dooden, waarvan we hooren. Wat we lezen in de krant treft ons nooit zoo sterk dan wat we in werkelijkheid met eigen oogen zien gebeuren. En we hebben de laatste maanden tot in onze on middellijke nabijheid treffende en schokkende dingen beleefd. Dijkbreuken en watervloeden van die afmetingen, dat we om de wedergade er van te vinden, bijkans een eeuw moeten terugzien, 't Is niet noodig hierover meer uit te weiden. Wat hebben velen voor zichzelven of voor anderen in de laatste weken een angst en zorg uitgestaan t Wat hebben we afwisselend bij hoop en vrees (dit voor al!) geleefd! Wat zijn we pijnlijk verrast door de reus achtige krachtsopenbaring van onzen ouden vijand, dien we meenden voor goed te hebben bedwongen! Wat zijn we geschokt en ontroerd door het verlies, dat er m zoo velerlei vormen (ook zelfs verlies van menschen- levens) is geleden! Was er daaronder niet veel. "Wat noodde en drong om de pen eens op te nemen En in een brief eens de indrukken weer te geven, die het beleefde heeft gé- maakt? Die vraag is van meer dan ééne zijde waar men in den loop der tijden achter het adres van den Onbe kende gekomen is tot mij gericht. Mijn antwoord is: „Zeer zeker 1 er was stof in overvloed. En mijn hart noodde en drong ook wel om over deze dingen te schrijven. En ik heb ook menigmaal naar de pen ge grepen. Maar veel verder ben ik ook niet gekomen. Want iets anders noodde en drong nog sterker. Wat hebben tientallen van menschen. die van huis en hof zijn verdreven, en waarvan velen in de overhaaste vlucht niet veel meer dan 't veege lijf hebben kunnen ber gen. aan overstroomingsontboezemingen op papier of aan de weergave van dé indrukken, die deze ramp op mij heeft gemaakt. Natuurlijk 't zou iets voortref felijks zijn geworden! Alles wat we namelijk hebben willen schrijven, maar wat ongeschreven blijft, is heel wat mooier, dan wat op 't papier komt te staan. Uit dat oogpunt beschouwd, moesten er eigenlijk heel wat pennevruchten ongeschreven blijven.) Nietwaar gij zijt het met mij eens die men schen hadden wat anders noodig dan wat drukletters op papier. Daar waren geen pennen, maar handen noodig. En toen heb ik de keuze moeten doen: mijn pen of mijn handen. En die keuze is me erg gemakkelijk afgegaan. En dat is volstrekt geen verdienste; want wij menschen zijn nu eenmaal zoo aangelegd, aat ons hart In rulze gevallen de al gedsan heeft eer 'ons hoofd ertoe besluit. En dat Is maar goed ook; want het koel berekenende hoofd komt wel eens tot $en andere (niet altij'd betere!) keuze dan 't warm voelend hart. Aldus is mijne keuze bepaald: de handen 1 En zoo is het gebeurd, dat de pen eenigen tijd op non- activneit is gesteld; of althans andere diensten heeft ver richt dan „brieven schrijven". Maar nu komt de pen zijn lang-miskende rechten weer opeischen. En daar oude liefde niet roest geef ik ge makkelijk gehoor aan dien eisch Bovendien - voor de keuze, die ik gedaan heb, of liever die mijn hart voor me deed. ben ik niet onbe- loond gebleven. Neen! lezer, ze heeft me geen cent rijker gemaakt. Maar ze heeft me wel gelegenheid ge boden eenige indrukken op te doen. „Kale belooning", hoor ik u meesmuilen 'n Kwestie van smaak, lezer! Ik ben altijd blij met een beetje vermeerdering van menschesnkennis. In stu- dy on mankind" (studie van de menschheid) —"heb ik altijd geliefhebberd en daarin altijd een zekere be koring gevonden. En die was hier te maken. Ja! zelfs in bizondere mate. Dit heb ik wel ervaren: -wat is in dagen van be wogenheid gelijk er achter ons liggen het ware karak ter der menschen beter te onderscheiden. De mensch laat zich dan (om 'tmaar eens zoo te zeggen) gemak kelijker in de kaart kijken. Gevoelen en Karaktertrek ken, die anders meer verborgen blijven, teekenen zich dan ineens scherp af. De ware aap komt dan uit de mouw. De mensch laat zich dan t gemakkelijkst zien zooals hij werkelijk is. Door angst en door schrik, die de zelfbeheersching verlammen? 't Is niet onmogelijk. Nooit heb ik zoo duidelijk dan in deze dagen gezien, wie de moedige, wie de laffe was. Wie sterk, wie zwak. Wie groot, wie klein. Wie zelfopofferend, wie egoïst. Wie inhalig, wie vrijgevig. Vul de tegenstellingen maar aan. lezer! Ik denk aan twee menschen. die naar mijn bereke- Tiing nagenoeg even zwaar getroffen waren door deze ramp. Ik trof ze op een van mijn tochten door den overstroomden polder, 't Water zakte. Hier en daar kwamen de wegen weer vrij. Toen hoorde ik den één zeggen, toet iets van zon en van staal in zijn stem: jjJa, een Dinken klap hebben we gehad. Maar onzen' polder komt weer boven; en wij beginnen j,weer!" De sterkei De moedigel En de ander, met de wanhoop op gelaat, ln houding en stem: „Wat moeten we beginnen! Ik zie er geen gat in! We komen er nooit weer bovenop!" De zwakke 1 Ik denk aan den arbeider, die met volkomen toewij ding eigen hebben en houden aan de golven over-t laat om 't kostbare vee van den boer te redden. De zelfopofferende En de boer. die die zelfopoffering niet beter weet te beloonen. .dan straks „gedaan te geven". De ondank bare 1 Maar ik denk ook aan den werkgever, die zelf zwaar getroffen, het loon van den ondergeschikte blijft uit betalen. De medelijdende! En 'de ondergeschikte, die den patroon dat „koopje" (incasu dat nadeel) wel gunt. De schadenfreudige! Ik denk aan den zwaargetroffene, die voor hulp door het Steuncomité als het ware moet worden gezocht. De bescheiden® I En aan den ander, wiens eersten gang, nadat hebben en houden veilig op zolder geborgen is. leidt... naar het Steunoomité. De inhalige! Ik denk aan de vrouw, die de o zoo noodige kleeren als het ware in de aarzelende handen moeten worden geduwd. En aan die andere, uit wier gauwe vingers de buit moet worden gered. Ik denk aan zoovelen, die het bij deze ramp er aller eerst om te doen was te helpen. Ik denk aan niet minder velen, die als eenig doel in 't oog hadden „er beter van te worden"'. Al die menschen hadden natuurlijk ook vóór de ramp 'die aantrekkelijke of afstootelijke eigenschappen. Maar nooit hebben die karaktertrekken zich zoo dui delijk afgeteekend dan juist onder deze buitengewone omstandigheden. Ja. wie er oog voor heeft, zal telkens weer kannen opmerken: de ure van schokkende en treffende gebeur tenissen is ook de ure om den mensch naar zijn waren aard te leeren kennen. Het masker waarmee we ons in gewone tijden opsieren of toetakelen, glijdt ons dan een oogenblik voor 't gezicht weg om de levende trek ken te laten zien. En wie van die momenten profiteert en daaraan zijn aandacht geeft, die zal ook telkens weer komen tot de levenservaring van den grooten menschenken- ner Ibsen, <ne een, geschreven heeft: Die Menschen sind nicht Immer, was Sie scheinen... aoer selten etwas öesseres". Dat is niet altijd een bemoedigende ervaring; en voor onszelven (die toch ook onder „die Menscnen" be- hooren) wel een beetje beschamend, maar dat is een waarheid, die gelijk alle waarheid, waard is gekend te worden. Gelukkig, dat de schoone uitzonderingen op dezen regel niet ontbreken. Ibsen liet er met zijn „selten" ook nog een klein deurtje voor open.- ALKMAAR SPOORSTRAAT 68 Werkoevers legen Ziekte- en Ongevallenschade van Personeel en Eigenzakendrijvenden voor zichzelf AGENT Ie Aartiwoud Joh. Veerman, Alkmaar D. Schenk Kennemerpark en Jb. Helder, Stationsplein, Barsin- Êerhom N. Dubbelman, Bergen F. G. Hofmann, 'irkshorn P. Swart, Hoogwoud J. Nieuweboer, Heiloo P. Vos, Hugowaard A. Kwantes, Nieuwesluis F. Koster Hz., Nieuwe Niedorp C. Dekker Hz., Oude Niedorp M. Kooijman, Obdam A. Kroon. Oud- uuae XNiedorp M. Kooijman, Obdam A. Kroon. Oud karspel C. Rempt, Ouaesluis K. Paarlberg, Scnagen Th. Paauw, Scnagerbrug A. L. Zuidscnerwoude, Wieringerwaard Alb. Kuin Pz., Warmenhuizen K. de Geus, Wieringen E. J. Baijs en C. M. Koorn. Winkel J. Blom, Sint Maarten (Stroet) D. Barten, Den Haag, 2 Maart. Minister Cort v. d. Linden heeft, volgens zijn ge woonte, de sprekers, die bij Hoofdstuk V het woord hadden gevoerd, even duidelijk als beknopt beant woord. Met prof. Van Swaag erkent Z.Exc., dat de salarieering aan de Technische Hoogeschool te laag is. Edoch... /Terwijl da eisch van bezuiniging meer dan ooit dringt, komt men van alle kanten ae Regeering toeroepen: „Ja, maar op hetgeen ik wensch, mag zeker niet bezuinigd". Aldus mr. Victor de Stuers onlangs in de Tweede Kamer, waar 't zaken van Kunst betreft; aldus het vragen om meer geld voor veldwachters, vakscho len. volksgezondheid, enz., enz., enz. De Regeering zou aan al deze „rechtmatige eischen" gehoor gevend, eindigen met geen simpel nikkeltje te bezuinigen! Den heer Van Kol antwoordde de minister, dat de kwestie van een leerstoel voor Japansch te Leiden in onderzoek is. De zaak is niet makkelijk te regelen. Misschien komt men tot eene combinatie van Chi- neesch en Japansch. Wellicht loopt 'top een lecto raat. Het vinden van een geschikten gegadigde vormt hier niet het gemakkelijkste deel der te regelen zaak. Den heer Henri Polak beloofde mr. Cort v. d. Lin den een volledig overzicht van kosten enz. der vak- en teekenscholen. Hier wil de minister de vrije, on belemmerde ontwikkeling eerbiedigen. De grief van den heer Polak is. dat men bij Waterstaat, waar plannen voor landsgebouwen worden ontworpen, doet „alsof er na de 17de eeuw geen architectuur maar wordt gevonden". Dat is zegt de soc.-democratische se nator nog iets anders dan het van Regeeringswege niet kunnen partij-kiezen voor eene bepaalde kunstrich ting... Op eene vraag van prof. Waltjer verklaarde minister Cort v. d. Linden, hoe bij hem nog steeds de stel lige verwachting leeft, dat de Bevredigings-commissie innen niet al te langen tijd" tot een compromis, alle partijen bevredigende, regeling zal komen. De redactie te vinden voor een Grondwets-artikél in plaats van art. 192, dat „sluitsteen" en definitieve beslechting van den kamp beduidt: 't is een zware toer! Over de In eenschakeling-plannen zei Z.Exc. o.a., dat hij voor stander is van eene „meer vrijzinnige wijze van re geling" der toelating tot de Universiteit. D eheer Gilissen kreeg de mededeeling. dat Z.Exc. de laatstelijk-getroffen regeling van vroegere uitkeering der subsidieering van het bijzondere onderwijs, wil be stendigen. De geringe risico, daaraan verbonden, moet de Staat dan maar dragen. Eindelijk: de Ijjkverbanding. Do heer Cort v. d. Linden houdt nog steeds vast aan zijn bezwaar om bij de tegenwoordige politieke constellatie eene roreling voor te bereiden. Hij wijst op de verouderde, schier nooit toegepasts, duizend-en-een maal overtreden Zon dagswet. Dacht minister Kuyper of minister Heems kerk er aan. een ontwerp in cle richting van Zondags heiliging voor dragen? Door mr. Bosch, den voor zitter der Utreciitsche Rechtbank, was o.a. in overweging gegeven om pressie liit te oefenen op de gemeente-bé sturen. opdat verbodsbepalingen in de gemeentelijke ver ordeningen zullen worden opgenomen. Dit zou her innert de minister in strijd zijn met art. 150 der Gemeente>-wet. voorschrijvend dat de gemeenten zich zullen onthouden van zaken, bij Rijkswet geregeld. Bovendien: de zaak. jvaar 'thier om gaat "is (verklaart de minister van Justitie nadrukkelijk) niet urgent. Men had bij Algemeenen maatregel van Bestuur het ver voer van lijken naar het buitenland voor crematie kunnen verbieden. Dat is echter, in den loop der ja ren. nooit geschied. Toen Senaat én Parlement eene Rechtsche meerderheid hadden, was dit uiterst gemak kelijk. Toch liet men 't achterwege, maar eiscnt het nu van deven minister. „Voor vijf-en-twintig jaar" zegt Z.Exa.. „zou ik mij misschien aan zulke halsbrekerij hebben gewaagd; nu ben ik er te oud voor geworden!"... Wi ebetwijfelen of iemand het recht heeft om over rijn lijk te beschikken ter crematie, vergeten dat eene beschikking, verlof tot ontleding "ervan gevend, wel wordt gedoogd. Tegenover de vraag, of slechts mag begraven worden, komt dit op hetzelbde neer. De heer Bosch was niet overtuigd. In zijne repliek waagde hij de lichtelijk-naieve bewering, dat men best eene regeling, volgens rijn inricht geredigeerd, kan sclteppen, waarbij ae politieke hartstochten, blijven slui meren!....^ Morgen-. Vrijdag-ochtendMarine. Heden-middag werd de Eedswet in de Senaats-a fdeclingen onderzocht. Mr. ANTONIO. Waterzucht dient niet beschouwd te worden als een riekte, maar als een ziekteverschijnsel. De riekte zelf zetelt gewoonlijk in de nieren. Trage nieren onttrekken namelijk niet voldoende wa ter aan het bloed en dit water verspreidt zich op andere wijze. En de onnatuurlijke afscheiding uit de bloed vaten leidt tot waterzuchtige zwellingen onder de oogen. ijl de ledematen en het lichaam. Een kenmerkend verschijnsel van waterzucht is, dat de zwellingen zich slechts langzaam weder vullen, na dat men er met den vinger op gedrukt heeft. Als de nieren de oorzaak rijn. treden gewoonlijk ook urine- stoornissen, rugpijn en bezinksel in het water op. Dampbaden en aftapping verlichten ongetwijfeld het verschijnsel, maar genezen het niet. Er is geen betera behandeling in zulke gevallen dan met Foster's Rug pijn Nieren Pillen, die de nieren tot werkzaamheid bren gen. heelen en versterken, en het urinezuur en de andere belemmerende onzuiverheden uit de urineka- nalen en blaas verwijderen. Zij verschaffen een vrijen uitweg aan het opgehoopte water, en de waterzuchtige zwellingen verdwijnen langzamerhand. Een geregelde leefwijzer, voldoende rust, warme baden en frissche lucht, alsook weinig gebruik van vleesch, thee, koffie en alcohol rijn bevorderlijk voor uw Foster's Rugpijn Nieren Pi.'ïen hielpen zelfs in ge vorderde gevallen van nierkwalen en de daaruit voort vloeiende kwalen als waterzucht, ijiergruis, rheumatiek, rugpijn, ischias, niersteen, spit eriz., hoewel natuurlijk de béste resultaten verkregen worden bij tijdige behan- lergri no deling en gebruik bij het optreden der eerste verschijn selen van nieraandoening. Te Schapen verkrijgbaar bij J Rotgans, Drogisterij „Het "Witte Kruis", Molenstraat C 14. Toe zending geseheidt franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor een of flO,— voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk Hl. H 1SCHMALZ, Eiken Donderdag is een Coupeur aanwezig voor maatnemen en passen, ook aan huis Ie onlbieden. Prima coupe gegarandeerd. AANBEVELEND, TE KOOP 4 sterke aan elkaar sluilende modern ingerichte ruimte biedende voor pl. m. 100 kippen. Franco brieven onder let ter Z. aan het Hulppostkantoor Zuid-Scharwoude. Te koop Een zoo goed als nieuwe Brieven onder letter E. D. bu reau van dit blad. Gevraagd best melken vereischte; bij G. GILDEMEIJER, te Koegras, nabij Julianadorp. Terstond gevraagd (P.G.) goed kunnende melken Loon tot f 8.-, bij D. BURGER te Burgerbrug. (Zijpe) Gelegenheid voor bij Wed. C. LOUW, Landbouw- straat Schagen. Toussainlslraat 16, ALKMAAR, leidt op voor praktiik en examens, beveelt zich aan voor 'I inrichten en contrüleeren van administraties en hel opmaken van balansen. TE WINKEL per '/a K.G. Edammer kaas 40%-f- 40 cent. 30°/o4- 32cent. 20%-f 27'/, cent. Franco huis. TE KOOP Te bevragen letter B hulppost kantoor Wieringerwaard. Gevraagd om zoo spoedig mogelijk in dienst te treden, bij D. COUVERT, Kaas maker te Grootschermer. ;d, woning dis iman, Kolnorn. gevraagd, woning disponibel, bij bij W. Rempt, aan de Gouw, gem. Hoogwoud. Terstond gevraagd: goed kunnende melken, bij A. Schenk, Haringhuizen. Groene Jaapies k f0.96 per K.G Rosa Jaapies k f 0.% per K.G. Per 100 K.G. f92.-. AARTSWOUD. Zuiver plantaardig tonicum. In alle gevallen van bloedar moede, zenuwzwakte, algeheele verslappingstoestanden is de Sanguinose gebleken een versterkingsmiddel te zijn van den eersten rang. Daarom maakt zich de Sanguinose ook zooveel nieuwe vrienden, onder geneesheeren en leken. Wat zeggen de doctoren Ik zal zeker voortgaan met de Sanguiuose voor te schrijven bij bleekzucht en bloedarmoedewant mijne ervaring is dat tal van per sonen net gewone minerale staal niet verdragen of niet verteeren. Het lichte staalge- halte dat de Sanguinose in organische verbinding be vat, is voor mij eene groote aanbeveling. Dr. JAMES M SULLIVAN. Ik feliciteer U zeer met dit prachtige middel. Ik ver wacht dat het, wanneer het genoeg bekend zal zijn, de gewone staalpreparaten zal verdringen, die zoo dikwijls zonder uitwerking blijven. Dr. ALF. DE VRIESE. Wat verklaren de gebruikers? „Voor mij is de Sanguino se een uitstekend middel, ja het éénigst middel dat mij genas. Ik heb langen tijd ge sukkeld aan zenuwzwakte, en was na een groote ope ratie erg verzwakt. Ik kan uw Sanguinose niet genoeg roemen, en raad het allen zwakken en herstellenden aan." Mej. VAN DER VEEN. Apeldoorn, Auroralaan 326. Ik was lijdende aan de ze nuwen en nad veel last van duizelingen; maar de San guinose heeft mij heerlijk geholpen. Mei. KRAAIPOEL. Woerden, Utr. straat 30. Wanneer de Sanguinose niet wezenlijk schitterende re sultaten had, meent U dat zij zich voortdurend zoovele vrienden maakte? Dat kan op den duur alleen een mid del dat de menschen goed doet Indien gij de verschijnse len hebt van bloedarmoede of zenuwzwakte, en gij begeert spoedig de verlorene kracht en levensopgewektheid te her winnen, probeer het met de SanguinoseWat zij voor dui zenden gedaan heeft, doet zij gaarne en stellig ook voor U Wacht U voor namaak! Prijs f 1.50, 6 fi. f 8.—; 12 -fi. f 15.—. Bij alle eerste Apo thekers en voorname Drogisten. Den Haag, De Riemerstraat 2c/4. VAN DAM Co Te Schagen bij S. STAM.

Schager Courant | 1916 | | pagina 9