Binnenlandsch Nieuws. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Eerste Kamer. sint; maarten. rurgerbrug. geen turf. mond en klauwzeer. anna paulowna. werkzaamheden in noord-holland. marktoverzicht. Bij daaropvolgende stemming wordt met 6 stemmen voor lot vergoeding aan Bruin besloten. Tegen de hee ren Blom. v. d. Oord, Appel. Met en Den Hartigh. Een verzoek om duurtetoeslag over 1915 van den neer Bruin volgt nu en wordt door, voorzitter wat ver gezocht gevonden, gezien den korten tijd dat Bruin in functie is. Voorzitter stelt voor het totaal af te wijzen. De heer Overtoom vindt het verzoek wat kinderachtig en is ook voor afwijzen. Aldus besloten. De heer Appel, wethouder, heeft een schrijven in gediend waarin hij te kennen geeft, door bijzondere omstandigheden als wethouder ontslag te vragen. De heer Appel licht dit schrijven toe. Zijn leeftijd en ook huiselijke omstandigheden brengen hem er toe, ontslag te dragen, waar deze betrekking hem nogal eens van huis roept, wat niet best meer gaat. Als raadslid blijft hij zitting houden. Voorzitter vindt het jammer dat de heer Appel dit ontslag vraagt, doch wij moeten de redenen eerbiedigen en voorzitter dankt in hartelijke woorden den aftreden den wethouder voor wat hij voor de gemeente is ge weest en ook voor de aangename samenwerking. Men raakt in den loop der jaren aan elkaar gehecht. Nu is de taak, een nieuwen wethouder te kiezen. Bij stemming verkrijgt de heer Met 5 en de heer Over toom 4 stemmen;, de heeren Schilder en Krom elk 1. Volgende stemming: Met 5, Overtoom 6 stemmen. De heer Overtoom alzoo benoemd. Deze wenscht van den bedenktijd gebruik te maken, om te overwegen of hij al of niet aanneemt. Voorzitter zegt, dan kunnen wij den heer Overtoom nog niet feliciteeren met de benoeming. Maar ik felici teer u wel inet het behaalde succes en hoop als u 't aanneemt, dezelfde samenwerking met u te hebben als met uw voorganger. De heer Overtoom zegt, daar hij pas raadslid is. liever een ander benoemd te hebben gezien en hij wil zich ér over bedenken. Voorzitter brengt ter tafel een schrijven van onze af- deeling van 't Witte Kruis, dat wijst op de overstroo ming en in verband daarmede vraagt het Hoofdbestuur van het Witte Kruis, dat de afdeeling geen subsidie zal aanvragen voor 1916. Nu verzoekt ae afdeeling aan de gemeente f 75 subsidie. De heer Met is er voor dit verzoek toe te staan. Na eenige bespreking wordt met 7 stemmen voor, de subsudie verleend. Tegen de heeren Krom, Schil der, v. d. Oord en Den Hartigh. Na nog eenige hartelijke woorden van voorzitter tot den heer Appel als aftredend wethouder, volgt sluiting. LANDWEERLICHTING 1912 MET VERLOF. Men bericht aan het N. v. d. D.. dat de landweer lichting 1912, dus militie-lichting 1904, op 13 dezer voor een groot deel met klein verlof uit den dienst zal vertrekken. Het bericht van hét N. v. d. D„ als zou de land weerlichting 1912 13 dezer met verlof gaan. is beslist onjuist. Wel moet hot voornemen bestaan om die lichting welke 20 April met klein vérlof naar huis zou gaan, voor een gedeelte reeds vóór dien datum te doen ver trekken, maar dit vroeger tijdstip staat nog niet vast en zal stellig niet 13 Maart zijn. N.R.Ct. WATERSNOOD. 1 Uit VOLENDAM. De aangevoerde zandmassa voor en bij de dijkbreu ken te Katwoude van het bovenstuk van den dijk af tot aan de zinkstukken, waarop rails waren gelegd om met den zandtrein daarbij te komen, is gisteren met den harden Oostenwind en met het water 30 c.M. boven A. P. geheel weggeslagen, zoodat het werkvolk thans de rails weer boven den dijk trekt. De eerste zuidelijke zinkstukken hebben veel geleden. De zee is nu zeer kalm. Stand van het water llc.M. onder A. P. DE DUITSCHE VLOOT. In het ochtendblad van de N. R. Ct. Is er melding van gemaakt dat een te IJmuiden binnengeloopen log ger Duitsche oorlogsschepen in de Noordzee nad ont moet. Ook andere visschersschepen rapporteeren nu het zelfde. Men meldt uit IJmuiden: Enkele binnengekomen stoomtreilers melden bewegin gen van de Duitsche vloot. De opvarenden van den stoomtreiler Odin deelden mede. dat zij j.1. Maandag tegen den middag op 53 gr. 35 min. N.B. en 4 gr. 28 min. O.L. ongeveer vijftig Duitsche oorlogsschepen voorbij zijn gekomen. Er waren zeer groote, maar ook middelmatige schepen bij. Deze vloot werd gevolgd door een groote vloot van grijs geschilderde gewapende stoomtreilers, een aantal duikbooten en een Zeppelin. De treiler Odin werd door een van de groote krui sers aangehouden en moest in een oliezak zijn pa pieren ten onderzoek zenden. Nadat deze waren on derzocht, werden ze op dezelfde wijze teruggezonden met een bewijs, dat er een onderzoek haa plaats ge had. GEMENGDE HUWELIJKEN. De r.-k. bisschop te Haarletai cteejt in zijn gebrul kelijken „vastenbrief" mridfej' dat 'het laatste jaar al- leer ir. de provinciën Noordholland ZuicFfaollanjd en Zeeland meer dan 27jOD gettnetigde huwelijken werden gesloten en alleen in dei drie grootste steden daar van meer dan 2000. Slechts 400 dispemsatiën waren voor!die huwelijk, 'kein aangevraagd. HEEL BRABANT OE MUSSCHENJACHT. Men schrijft uit iVabant aan Het Voltk: Naar aanleiding van uw berichtje lover dei Vlij- mensche mussc'ihenjacht, kan ik u leen nog ergerlij ker staaltje meedeeflen. Te Udemhout, in Noord-Bra bant, geeft d® R. K. Boereinbond (voorzitter de bur gemeester van het dorp) voor lederen, af gesneden mnsschenkop twee cetnt. De kinderen, want dézen worden hierop afgericht, drijyen hierin eeli grooten handel. Gedurende nieelr dan een jaar hëb ik menig staaltje gezien votn da meest ruwe en wreedaardig^ wijze van dieren mishandeling, hetgeen tot heftige ruzies (soms aanleiding gaf met del ouders. Het is te begrijpen dat deze wreede plaag niet al* leen tot musschen beperkt bleef, |doch zich ook op andere vogels '(lijsters enz.) moest wrekeln. WIERINGEN. Gisteren had ten raadhuize door B. en W. de open bare aanbesteding plaats van: a.lHet leveren vair schoolboeken, leermiddelen, enz. voor de O. L. scholen,- ih twee peroeelen. Ingeschre ven, werd doorde volgende heeren: 1. H. A. Staderman, te Baarn, voor pero. 1 1 334,76 petceel 2. f 539.12. 2. P. Out, te Koog ajd, Zaan, perceel .1, f 310,25; perceel 2 f 422,55. 3. P. de Lalnge, te Deventer, perceel 1, f 286,06; percel 2 f 474.50 4. C. J. Bosïker, Wieringen, perceel 1 t 276,per ceel 2 f 320. Gegund aan, den laags ten inschrijver. b. Het 'everen der behoodigdhedn yoor hët hand- Werkonderwijs der O, L, scho.eïi: 1 Do eetnigste inschrijver was de heler L, .Rutnpff, tel Helder voor f 292..I9, aatat wien de leverantie fa! wend gegund. f SINT MAARTEN. Bij de Woensdag gehouden, stemming voor een lid van den gemeenteraad! alhier, vacature W, W„ Schermerhorn, zijn uitgebracht 33 stammen, waar van 26 od den heer D. Schermerhorn en 6 op don heer J,. Schermerhorm Laatstgenoemde had per ad vertentie verzocht geen stejm, op hem uit te bréngen, en 1 slem van onwaarde. Dus is gekozen de beter D. Schermerhorn. Bij het gehouden toelatingsexamen v voor de Am bachtsschool te Alkmaar, is geslaagd voor het vak machinebankwerker, C. Schermerhonr Jr., a'hier. Dinsdagavond hield de vereeniging „Nut", alhier, haar laatste bijeenkomst in dit seizoetm Als ge- wooni'jk was de avond vol afwisseling, zoodat het publiek, dat ditmaal in niet zoo grooten getale was opgekomen als anders, eenige prettige uren door bi acht. Tijdens de vergadering werd een collecte gehou den voor de noodlijdenden vaar den watersnood, wel ke f'11,69 opbracht. Dit bedrag zal door den secreta ris ter bevoegden plaatse gedeponeerd worden. POKKEN TE AMSTERDAM. In de laatste dagen zijn weder vier gevallen gecon stateeici. een in de Bilderdijkstraat» een in de Van Speykstraat, een in de 2el Heüjnerstraalt ep een op da Bilderdijkkade. Alle gevallen zijn z,.g, gewijzigde pokken. De gezinnen waarin de geyalleïn zijn voor gekomen zijn in observatid genomen. In het geheel zijn 22 gevalleto voorgekomen, waar van 3 met doodeilijken afloop. HAT IS er AL eftn. Wegens de stijgende kostea-van papier en grond stoffen en de kostbare exploitatie als gevolg van den oorlog, heeft de Wurzburger Zeituïig, na een hon derdjarig bestaan, opgehouden te| verschijnen. In de groote veenderijen te Beets (Fr.) ia gejem turfje meer voorradig. Een handelaar aldaar heeft turf latenr komen uit eten dorp buiten de véetaderij (gelegen. WEL WAT BAR. Te Val om (Fr.) gooide eten jongen eetn meisje met sneeuwballen. Zij zette den jongen na en wierp h m in de vaart De jongen klauterde er uit en gooide niet meer. Die LANDBOUW IN 't OVERSTROOMDE GEBIED. Onder leiding van den rijksl^ndbouwleeraar te Scbagen, den heef C. Nobel, hadgisteren in Kraslira- polsky, te Amsterdam, een vetrgadering plaats mét afgevaardigden uit het overstroomde gebied gelegen tusschen Amstebdam en Pui-merend. Het doel der bij eenkomst was besprekingen te houden omtr nt de waag wat gedaan moet worden om dë schadelijke gevolgen der oveirstrooming voor het producti ,-ver- mogen van den grond zooveel mogelijk te beperketn. Na uitvoerige gèdachtenwisseling wrd besloten eejj commissie samen tel stellen waarvoor elk der aan wezige yereenigingen eeta lid zal benoemen. Als voor zitter dier cotomisSiel fungeert de heer Nobel. KAZERNEDIEFSTALLEN TE UTRECHT. Naar aanleiding van veelvuldige kazernefclietfstalletn gedurende den laatsten tijd te Utrecht gepleejgd, is- door da gemeentepoliite te Velp, ite Ellëcom en te Diefen in (onderscheidene woningen huiszoeking ge daan, hetgeen tefn gevolge had, dat een groot aantal militaire lijfgoederen, dekens en andere voorwerpen werdën opgespoord en in beslag genomen, terwijl eveneens em zestiental rijwielen werd gevondn, vër- (moedelijk allel van misdrijf afkomstig. Feta groot aan tal personen is in dezezaak betrokken. Er hadden reeds aanhoudingen plaats te Ellecom, Utrecht en Dan Haag. OUDKARSPEL. In de gisterenavond gehouden vergadering van de afd. Langedijk van den A.N.G.O.B.. was slechts een klein aantal leden aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden goedge keurd. terwijl naar aanleiding daarvan enkele mede- deelingen werden gedaan. Een nieuw adspirantlid is toegetreden. In behandeling komt de agenda voor de op 19 dezer te houden vergadering van de N.-H. P.-C. Hieruit blijkt, dat voor bestuurslid ter voorziening in de vacaturo-Rutsen te Nieuwe Niedorp zijn candidaat gesteld de heeren: Jn. Hartog te Nieuwe Niedorp, Jn. Koomen te Dirkshorn en S. de Vries te Amsterdam, waarvan de eerste door deze afd. Als afgevaardigden naar deze vergadering worden ge kozen de heeren Jn. de Leeuw en C. Paarlberg, als plaatsvervanger de heer KI. Ekkers. Van de afd. Haarlemmermeer was een circulaire in gekomen om steun voor dekking van een tekort in kas. Hierop «verd afwijzend beschikt, op grond dat de vergadering meende, dat voor deze afa. alle reden btetaat bij het hoofdbestuur om steun 'te vragen. De meening is. dat het deze afdeeling, die dezen winter 7 propagandevergadering heeft gehouden waardoor een tekort in kas is ontstaan van t 15, niet geweigerd zal worden. Daar ook nu, evenals de vorige maand ter elfde ure van het Diaconiebestuur van Zuidscharwoude be richt inkwam, dat in hun lokaal dezen avond niet ver gaderd kon worden, werd besloten de vergaderingen weer om beurten te houden bij Kramer te Zuidschar- woude en Nap te Oudkarspel. Omtrent het al of niet houden van een jaarfeest, zal de volgende week vergaderd worden. Tevens zal dan gelegenheid zijn, voorstellen voor den beschrijvingsbrief op te geven. Een der leden spreekt zijn leedwezen er over uit, dat te Oudkarspel zoo weinig propaganda is gemaakt voor de Drankvveertentoonstel]ing, in tegenstelling met hetgeen in de andere gemeenten geschiedde. Tevéns werd met waardeering gesproken over de medewerking van de hoofden van scholen, die hun klas In de gele genheid stelden de tentoonstelling te bezoeken. Hierna sluiting. HEER HUGOWAARD. Laatste vergadering der Federatie van Tuinbouw- vei eenigingen aata den Langendijk en omstreken. Woensdagmiddag vergaderde! de Federatie in 1 het lokaal van detn heer Kramer, te Zuidscttiarwoude. Vertegenwoordigd waren De Toekomist, te Zuid- scharwoude, Landbouwbelang, te Noordscharwoude; De Eendracht, tg Oudkarspel, De Weet, te Koedijk, St. 11 ancras, St. Maarten en Harenkarspel, en de zus terverenigingen Nieuw Leveto, en Waarland en Orrnsti tervereepigingan Nieuw Leven dn (Waarland en omstr mede, da' ze te beschouwen is alB een voortzetting der slechtbezbchte vergadering op 23 Februari ge houden teneinde tot eien beslissing te komein, of die Federatie zooals thans heptaat, zal worden gejmnd- hafd of opgvheveta. Na lezing der notulen wordt deze Zaak door den voorzitter ingeleid die meent, dat nu een drietal bonden is gevormd voor het marktwezen in deze om geving de Federatie geen reden van bestaan meejr heeft. Z. i. kunnen de gemeenschappelijke belangen allicht mefr doeltreffend worden behartigd, vooral ook, omdat de bestaande Federatie hoegenaamd geen bindende kracht heeft. Door da heeren Zwetsman, van Koedijk, van Ester van Oudkarspel, sen J. Wit, van Nieuwe Niedorp, word* een lans gebroken voor helt blijven voortbe staan der (Federatie; de heërejn Kliffer en OotjerB achten dit niet gewenscht, vooral nu verschil van be langen al'icht aanleiding kan geven tot conflicten, maar meer nog, omdat van de Federatie-vergadering weinig of niets uitgaat, geen vereeniging acht eieh door een Federait^beisluit gebonden. G'-oentencultuur, Nieuw iLëven en Waarland staan er buiten, al al verschijnen ze damt ook, wanneer pun ten oj) de agenda voorkomen, waarmee haar belange, gemoeid zijn. De Noord, De Noordwest en Wesit- Friesland, hoetwel aangesloten, zijn maar zeilden ver tegenwoordigd. Men acht dit wel heft me^t sprekend bewijs voor de geringschatting der resultaten door de Federatie te 'bereiken. Deze beide stroomingën beheerschen het verder© debat, .waaraan d,oor ivelen der aanwezigen wordt deel genomen. De heer Zeeman, isecr.-penningto., der Federatie, ment, aat er toch jjj del jaren van het bestaan dozbr Federatie vrij Iwat door haar to tstand is gekomen, a1 6rkent ook hij, dat de Federatiebamd te ilos is, om de vergaderingen tot krachtige! besluiten te brengen. Spr. acht inlde opheffing em van toch een afbreken in plaat* van opbouwen, waardoor anderen tegenover gestéld wordt, dat van getmeenschappejlijk'ei vergaderingen der nu bestaande bonden allicht meer kracht za' uigtaain en meh dan niet moer behoeft te vergaderen, waim®r het gWdt de belangen van enke vêreenigingen, Na zeer langdurige 'discussie meent da voorzitter eindlijk tot etmirrü te 'moeetn overgaan, ovqr de vraag al dan niet (opheffen. Van de 7 stemgerech tigde vereenigingeta stemmen 3 voor opheffen, 3 voor voortbestaan, 1 bltüico. iWaartaet voorstel fei telijk was gedaan, tot opheffing, is .volgens rqgletment dit voorstal verworpón, doch de heer Zeeman is van oordee\ dat op diezelfde wijze) nu voort) te gaan, toch wat zot wordt, fooewd hij .er zijn spijt over te kennen geeft, dat men z. i- bffeig ra een moord te P'mjnireeft den voorzitter In overweging, geoord de aiscussiën, g^ezien ds uitslag der gehouden step ming, en daarbijgevoegd de) afwezigheid vaflf^n drie tal aangesloten vereenigingan, aan de vergadering voor te stellen de Federatie als opgehervetn tq be schouwen. De voorzitter acht (dit. nu ook de besté oplossing, vooral ook omdat van niet-vertegemwoor- digde ver eenigingen bekend is, dat ze meer voor op heffing dan voortbestaan geVoeMn. Onder da gegeven omstandigheden is do vergadering h«t met deze ziens wijze ens, zoodat de Federatie Langetadijk! en omstre ken als opgeheven wordt beschouwd. Bes'oten wordt nu de overige! punten der agenda: Distributie van aardappelen;en groenten; Veilen van uit-wi-n-aardappelen/per 50 Kg. Bespreking overliggejdèn, en 'Toepassing van ratten-seruut nietln behandeling te taetmen. Door den heer Brugman wordt eeta woord van dank .gebracht, aan den heer Bar ten voor de ontvangst der vereeniging Nieuw Leven, ,als gast, en voor de leiding der vergader! k Hierna sluit dé heer Barton deze vergadering, ho pende, dat op meer praktische wifcfe de algelmeene belangn zullen (kunnien worden behartigd, dankende voor de welwillendheid,'hem als voorzitter beltoonid en den wensch uitsprekende, idat spoedig 'normale on standighedeta zullen mogejn aanbreken, 'waaronder niet te min bloei enwélvaart otas deel moge zijn ep, het de vereenigingan wel moge. gaan. landiyeerlichting 1916. Naar de Avp. meldt, heeft de Min. van Oorlog be(- paald, dat de latadwaerlichting ,1916 zal worden ge vormd door: j le. De maliitepHchtigen, dip in normale tijdsom standigheden in 1914 ett in 1915 maar de landweer zouden zijn overgegaan; I 2e. Door dei militieplichtigen, die Jin (normale tijds omstandigheden eerst ito 1916 naar de landweer zou den cv ergaan. AANGEREDEN. Op den Amsterdamschen Straatweg nabij Halfweg is gisteravond, tijdens een hevigem sneeuwstorm, een van de' richting Amsterdam komenden auto op' den van tegengestelde richting komenden vrachtwagen van H. J. de Leeuw te Halfweg gereden, welke wagen werd bestuurd door zijn 18-jangen zoon. Het paard werd on middellijk gedood, de voerman ernstig verwond, terwijl de auto zwaar beschadigd werd; de voerman is in een passeerenden tram opgenomen en naar het St. Elisa- beth Gasthuis te Haarlem vervoerd; zijn toestand was zeer zorgwekkend. Vermoedelijk heeft de chauffeur, .die weinig letsel bekwam, geen schuld aan het ongeluk, daar de "wagen, tegen den sneeuwstorm in, midden op den weg en zon der licht reed. Sedert de vorige opgave, d.d. 1 dezer, werden ge vallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Zuid-Holland 1 geval in élk der gemeenten Vlaar- dingen en Zuid-Beijerland in Limburg 3 gevallen te Meerssenr Alle besmette hoeven zijn geisoleerd, zonder afmaking van vee. Behalve bovenstaande gevallen bestaan thans nog be smettelijke hoeven te: Teteringen 1. Zevenhaven 1, Wassenaar 1. Nieuwer- kerk a. d. IJseL2. Berkel en Rodenrijs 1. W'eesperkarspel 1, ..Sloten 1, Bruinisse 2. Poortugaal 6. Vlaardingen 2, Maasland 1, Pijnacker 1. Wissekerke 1. Spijkenisse 1. Sluis 1, Beek L. 1. Woensdag heeft de Inspecteur van het Algemeen Wa tersnood-Comité. onder leiding van de heeren Wij de- nes Spaans en Van Doorn, burgemeesters van Anna Paulowna en Schagen, l>s. Reinders uit Anna Paulowna en Ds. Huizinga van Schagerbrug, een autotocht door den polder gemaakt. O.a. werd bezocht de barak, waar thans 4 gezinnen zijn ondergebracht, Oudesluis en Wie- ringerwaard. CALLANTSOOG. Naar we vernemen, is op het verzoek van den heer Jhr. J>e Beijer. burgemeester, om niet te Callantsoog te behoeven te wonen, afwijzend beschikt. Van de zijde van ''t provinciaal bestuur van Noortt- Holia wondt omtrent dein voortgang (rfer werkzaam heden, welke in velband met .'dan watersnoo zij on dernomen, het volgetade medegcthlld. f In de afgeloopen week zijn in 'de doorbraak van de dijk van den Anna (Paulownapolder in totaal een tiental groote en klëine zinkstu en 'aangebracht, men slaagde er zoodoende in biet allejqn en bodeim van het gat over de geheela lengte) van zinkstukken ta voorzien, maar ook da bezihkiug over een lengte van ongeveer 70 M. tot boven N.A.P. iop te werken. Met de voorziening tegen afslag aan (da binnenzij de van en Zeedijk, wordt zoowel aan deta Amstejdijk als aan den Oostdijk met kracht voortgegaan. De ontbloote oijksvlaktetn en afkalvingen iwordefi met rijsbesiag, sdhoeiingen en stroopakken ivoorzian. De noedkeering langs de Van Ewijcksvaart, welke tot i,50 plus N.A.P. zal waken, is, voor wat de bef- kislmg betreft over het stuk OudsluisVeerbrug over twee vijfde deej en voor'lheft stuk Veerburg-—v( G Ewijcksluis over ©en vijfde deel 'der lepgta geree|d. De verdediging langs de Oostzijde 'van de spoor baan AlkmaarDen Hofld'er, door (middel van. gesta pelde zandzakken wordt voortgezet, sedert 23 'Febr. hebban aan den spoordijk geene afkalvingen plaats gehad, r Zoowel in het gat 'te Katwoude als in dat van den Water andschen Zeedijk zijn ita de [afgeloopen week een zestal zinkstukkejn aangebracht. IGedurendbl d>' laatste dagen heeft echter dei felle Istrooim door de gaten het uittvoeran van 'bezinkingen belemmerd. Hei gat in den Katwouderdijk is niet ;te min seder Ihet begin dezer maand door de gemaakte werken over de voiJe 'engte van 1 M. N. A. P. tot N.A.P. beteugeld Het gat o in den jWaterlandschen Zeedijk, dat de vorige week met den bodeim nog op ongeveer 3,50 M plus N.A.P. lag, ligt thans over 20 meter lengte op 1,70 M. plus N.A.P. en voor de overige 40 M 'engte op 2,40 M. plus NA..P. De versterkingen aan de provinciale noodkeering nabij Zaandam en Purmerebd zijn nagenoeg voltooid Op 4 Maart kon uit het overstroomde gedeelte van laatstgenoemdegemednta reeds water op Schermer boezem worden afgelaten. Met het droogmalon van Purmerend is daarna ;op 6 1 dezer begonnen, de af rna'ing vordtri ..snel. I'e voorziening tegen afkalving vanden spoordijk ZaandamPurmerend ,'is over ruim 5 K.M. gereed; in bet jvverstrooirde gebied stond op 7 dezer het wa- ler 0.35 M. hnoger dan ten Noorden dkarvan, waarui blijkt dat deze baan goedé (diensten alB wAn'keertog bewijst. De voorhereidendei maatregelen voor de droogleg ging van de overstroomde lauden nemen goeden voortgang. Met den aanvoer van da werktuigen is eiej begin gemaakt. Opgave van het aangevoerde en der daarvoor betaalde ^£^1916 wee^ma te behagen, op Donderdag 9 2 Slieren f 250 a 300. 23 Geldekoeien (mag.) f 180 a 260, matig. 149 Idem (vette) f 200 a 480. matig.' 50 Kalfkoeien f 240 a 390, stug. 8 Pinken 150 a 160. 360 Nuchtere kalveren f 17 a 40. 625 Overhouders f 26 a 39.50 37 Varkens (mag.) f 25 a 50. 22 Idem (vette) p. K.G. f 0.92 a 1.06. 90 Biggen f 18 a 24. 55 Konynen f 0.75 a 2. 36 Kippen f 0.75 a 2.25 20 Eenden f 1 a 1.75. 185 K.G. boter f 1.85. 60 K.G. kaas f 0.90. 14665 Kipeieren f 6.50 a 7.25. 400 Eendeieren f 6.50. BROEK OP LANGENDIJK. 3500 gele f 2.60 a 11.60. 10 zak gele f 7.51. 65 baal uien f 10.60 a 10.80, uien (spek) 13 a 3.25. NOORDSCHARWOUDE. Roode kool f 2.60 a 35. gele kool f 1.10 a 6.10. Doen- sche witte f 1.60 a 15.60. wortelen f 4, uien f 10.20 a 10.50 gele per zak 1 9.50. Deenscbe witte per zak f 7.3Ó. De hoofdaanvoer bestond heden uit W.e koeien. Bij de groote hoeveelheid, die wordt gepresenteerd, zoowel hier als elders, laat de kwaliteit meermalen te Wenschen over. Eerste kwaliteit koeien maakt slechts een minderdeel van den aanvoer uit. De handel was matig vlug. Voor eerste soort werd 51 a 52 cent betaald, 2e noteerde 47 a 48 oent. Een prijs van 480 gld. kwam op naam van den heer H. Spaans. Het fonds boekte 100 s'uks. Melk- en kalfkoeien waren matig. Nuch tere kalveren "blijven hoog in prijs. De aanvoer van vette varkens' bestond vrijwel uit re- geeringsleverantie. Do prijzen zijn in deze week overal omhoog gegaan; op enkele markten werd zelfs 54 a 55 cent besteed. Bij deze hooge prijzen is het 3e aan nemers der regeeringsvarkens vaak niet mogelijk aan hunne verplichtingen te voldoen. Biggen waren heden weer duur. Weekprijzen van f 2.2o tot f 2.50. Ook overhouders waren prijzig. Be steed werd 39 a 40 gld. GEMEENTE SCHAGEN. Overléden: Henrietta Louisa Frederica Claus, 78 jaar, weduwe van Jacob Frederik Christoffel Jörg. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waamémingen verricht in den morgen van den 9en Maart, 1916, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 768.3 te Haparanda, laagste barometerstand ongeveer 750 te Zuid-Duitschland. Verwachting tot den avond van .10 Maart. Meest matige N.Ö. tot N.W, wind. Betrokken tot zwaarbewolkt. Waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien. Stijging van temperatuur. Den Haag, 8 Maart 1916. Minister Pleyte 't moet erkend slaat na zijn terugkeer aan'de groene tafel een wat fikscher, wat van zich efbijtehden" loon aan tegenover kritiek, uit ae Kamer komend. Hij protesteerde er tegen, dat de hoer Van Kol tal van punten had besproken, niet in „de stukken" voorkomend, alsook dat deze senator. vaak apodictische beweringen uitend, te weinig zijn licht te juister plaatse opsteekt". Voorts kwam mr. Pleyte ertegen op, dat hij met ruwe hand de Suri- naamsche Begrooting zou hebben verhakstukt. „Inte gendeel" huldigde Z.Exc. zichzelf. „met geduld en beleid ben ik terade gegaan". Maar:: Augustus is voor het departement van Koloniën de zwaarste werk- maand; de Koloniale Begrootingen moeten vóór den tweeden Dinsdag van September kant en klaar zijn, en... Jn 1915 kwamen de stukken uit Paramaribo abnormaal Iaat aan. Overigens was er weinig bijzonders in 's ministers rede. De gewone sympathie-betuiging met het streven om Suriname te leeren op eigen beenen staan ontbrak ook nu niet. De heer Pleyte legde er veel nadruk op, dat tusschen hem en Gouverneur Van .Asbeek nooit eenig ernstig verschil van meening is geweest. Gelijk ook de verhouding tusschen Plein en Buitenzorg steeds voortreffelijk was, voegde Z.Exc. er aan toe. Ook bracht de minister van Koloniën een sympathiek woord van hulde aan zijn ambtgenoot Rambonnet, die volstrekt niet als „interim" slechts de spreektrompet der ambtenaren was, maar o.a. „voor de eer van den tijde lijk, afwezigen minister van Koloniën opkwam". Bij de Begrooting voor, Curacao wees mr. Pleyte op teekenen van vooruitgang, in die kolonie waar "te ne men. Ook op landbouwgebiod. terwijl zich Ameri- kaansch kapitaal voor den Curafaoschen landbouw be gint te interessoeren. Voor betere bevloriing zijn maat regelen in "voorbereiding. Ook tot verbetering van de verbinding tusschen de Boven- en de Bénedenwindsche eilanden. Zooals men weet. wordt thans bij Hoofdstuk XI de Nota des ministers, en daarmee het indertijd uit gesteld Indisch debat" gehouden. Van beteekenis was "hier de gespierde rede van den heer Cremer. die de zwakke, weifelende houding des ministers tegenover de kwestie van Staatsexploitatie van het mijnbedrijf in Indië de heer Cremer had speciaal het oog pp Diambi zeer scherp critiseerde. Veer tien dagen naaat mr. Pleyte verklaard had. dat van Staatsontginning „geen spreke" kon zijn. deelde de mi nister mee te... zullen afwachten wat het Parlement daaromtrent zou beslissen. Ondermijnde Z.Exc. zelf zijn eigen loopgraaf, de Tweede Kamer de lont in handen gevend. De motie-Albarda aldus nog de heer Cremer heeft het werk van zes jaren vernield; is een ramp voor de mijnontginning in Indië. Petroleum is wel 't meest ongeschikte product voor Staatsexploitatie. Dus feitelijk heeft de motie-Albarda veel verder en ernstiger strekking dan minister Pleyte schijnt in te zien. Z.Exc. wil „elk geval op zichzelf beoordeelen"!.... Maar de Mijn-wet wilde juist vaste regelen scheppen. Er is zei de se nator en oud-minister van Koloniën, meer overtui ging, .meer kracht, meer spoed noodig dan wij bij xioloniën in den laatsten tijd hebben ontwaarwaard: Wil men gaan in de richting der motie-Albarda, men trekke de Mijnwet in. Of welmen voere haar eerlijk uit. Die 4 ede-Cremer was voor minister Pleyte in hooge mate onaangenaam. De afgevaardigde gif wel den raad om door samenwerking van Staat en particulieren te trachten nog iets goeds te bereiken, maar van vertrouwen in mr. Pleyte's beleid was geen oogenbhk bh' hem sprake. Wél bracht hij hulae aan minister Cort v. d. Linden voor diens op den voorgrond stellen van het belang der verdediging van Insulinde. En ook aan de nagedachtenis van generaal Michielsen, die ont worpen heeft de voorstellen betreffende Europeesche en inlariösche militie in onze Oost. Wél veranderen de tijden I. riep de heer Cremer uit. Eenmaal waren 't huurlingen, die tegen de bewoners van den Archipel hadden te vechten. Om den B.V. (buitenlandschen vij and) werd toen gelachen. Die kwam toch niet Thans is het tegen de mogelijkheid, dat die B. V. ons over valt, dat de Indische militie wordt gevormd. Ook sprak ar. Cremer woorden van vertrouwen in hetgeen graaf Van Stirum voor Indie zal zij. Maar hij voegde erbij dat deze keuze ongetwijfeld t.de •vrucht van overleg was. door alle leden der Regeenng gepleegd"... Voor minister Pleyte was deze rede van den vrijzinnigen senator een zéér bittere pil I De heer Cremer heeft overigens sympathier betuigd met de beschouwingen, welke prof. Van den Berg meld over de decentralisatie, autonomie, zelfstandigheid, acht de hooggeleerde Delftsche burgervader noodzakelijke voorwaarden voor opgewekt gemeentelijk leven in Indië. huropecsch bestuur voor de inlandsche gemeenten dus door de Lokale Raden wil hij echter niet. De heer Van den Berg denkt zich het bestuur dier in- iandsche gemeenten ongeveer als van de voormalige rriesche grietenijen. Nog vroeg mr. Van den Berg inlichting m verband met een bericht der „Nieuwe Ct." over eaie nieuwe regeling van den privaat-rechtelijken toestand der Chineezen in Indië. De heer Van Kol ving zijne rede aan met een warm woord van hulde aan Van Deventer's nagedachte- Op Rienzi's rede die morgen. Donderdag, wordt voortgezet kom ik in mijn eerstvolgend overzicht Mr. ANfGNIO.

Schager Courant | 1916 | | pagina 2