De Oorlog. De Watersnood. Plaatselijk Nieuws. JUIST ANDERSOM. Marktberichten. Predikbeurten. nider© bezichtiging b'ijkt, dat vele voorwerpt van degelijk,» afwerking getuigen. Veel is er geplaatst, 8'een opeenboopmg, welke het geheel bederft, allee is neljts tn ruim gerangschikt. Na een rondgang komt nien tot de overtuiging, de tentoonstelling overtreft die van htt vorige .jaar. De 225 inzenders genen toet publiek ruime keuze van bijna 500 voorwerpen. Da huisvlijt is degelijk beoefend. i'e ongeveer 8 uur opende de voorzitter, ds. Deen- derts, de tentoonstelling, mededeelende dat zijne; 'helt vorige jaar geuite wensch, dat de toen zoo goed geslaagde tentoonstelling niet de laatste mocht zijn, in vervuiling is gekomen. Het bestuur had de be paling gemaakt dat toen ingezonden voorwerpen niet weder mochten w:orden ingezonden, het blijkt eehteï dat de inzepdirgein even ruim zijn Op enkele dingen wenschtt de voorzitter1 speciaal de aandacht te veeti- gein: k le. op de 'groote en rijke inzending van hielt mu seum te Haarlem; I 2e. op de door den heer Prinsen gezonden voor werpen; I 3e. op de fuik op het tooneel, loopt men daar in, dan kom* men bij de offerbus, waarvan de baten ko men voor een 'eventueel te stichten eigen gebouw; 4e. dat tusschen half acht en negen uur 's avonids muziek zal gemaakt worden, en dat de-op dien ;koep©l gplaatstë stoelen door het publiek gebruik kunnen worden, en aan het buffeft lihee en chocolade beschikbaai' is. Bij de rondgang verzoekt de voorzitter steeds eene ricl ing te houden, den wensch uitende/ dat allen een goeden en aangename» 'indruk van de tentoonstelliug mogen medenemen, wordt deze door den voorzitter geopend. I Daarna zingt'de jongejuffrouw P. Hardrir, begeleid op de piano door den jongenheer JPoel. het lied van „Omhoog", wat door alle aanwezigen 'met genoegen werd aangehoord. i ERGERLIJKE VERGISSING. Te "l iet.jerksterf.deei kreeg eton vrouw van de militai re autoriteit een telegram, dat haar man ernstig ziek was en haar overkomst gcwenscht. Zij reisdd'di reet naar zijn garnizoensplaats, 'waar ze haar man, zoo gezond als een visch, aanlhet ejccerceeren vond. Het telegram Iwas ,aan een verkeerd adres verzon den. De werkelijke zieke militair, die niet te Tia tjeirksteradeel woont, was reteds overleden. WEGENS HUWELIJK GESTRAFT. Het volgende verhaal is ontleend-aan Het Volk: De heer A. de Jong, )het klopt op 'n letter meit den naam van den Amsterdamschen onderwijzer was als vrijwilliger in militairen dienst eb had bet tot hoornblazer bij da gele rijders gebracht en tot dan rang van, sergeant. Hij schreef aan den Mihistelr dat hij trouwen wou, maar minister Bosboom verhar de zijn hart en zei nee. Toen schreef de 'sergeant ten tweede® male doch thansdat hij trouwen, moest, doch ook nu een weigerend antwoord. Toen stelde de haeir Arde Jong zijn eerbied voor de wet en voor het huwelijk als maatschappelijk in- stiutut boven alles !hij zette alles op de kaart der moraliteit en hij trouwde. Toen kwam de Minister va® Oorlog'en stuurde de® jeugdigen echtgenoot de laan uit. DE WATERSNOOD. HET GAT IN DEN WATERLANDSCHEN DIJK. Donderdag is het gelukt in de-ntou'pdijk, die hefc groote gat in dein Waterlandschen dijk moet af sluiten, twee taieuwe zinfcstukken tel leggen, waar door thans de hoogte van A.P. is bereikt en dus helt m, ilijkste deel van het werk is voltooid. De opwerking boven A.P. za' vlugger gaan. Toch meent men, dat j op zijn vroegst in de eerste week van April met uitmalen begonnen zal kunnen worde|r Ixniddels is men met het stellen der electrische pom pen voor de uitmal img reeds bozig. 1 BESMETTELIJKE BORSTZIEKTE. In sommige stallen ia Zuid-Beiveland "komt weer voor de besmettelijke borstziekte end» paarden; door de redactie van het „Zeeuwsché Landbouwblad" wordt er op gewezen, dat plaatsen waar vée|l paal den bijeenkomen, zooals uitspanningen ter gelegen heid van markten, enz., dikwijls bronnen van ver spreiding der ziekte kunnen zijd. Ook het rondleiden van hengsten wordt'aangemerkt ais mogelijke over brenging der ziekte. De Provinciale Regieilingscommia sie voor de paardenfokkerij in Zeeland he|eft ide op 8 Maart uitgeschreven hengstenkeuring niet| door la ten gaan met het oog op het voorkomen der ziejkte en deze uitgesteld tot in September-e.k. DE .MARKT TE ALKMAAR. Men méldt uit Alkmaar: 1 Ondanks de verhooging vata 'het consentenrechfc was de aanvoer alhier 'zeer groot. Hij bedrog ruim 110.000 Kg. 'tegen 72.000 'Kg. ito: de overeenkomstige week van liet vorige jaar. Wei was de prijs iets lagier dan de vorige week, nl. f 78,50 per 50 Kg. Telt'men hierbij evenwel ide f5 dm de handel nu voor bet consent van 50 Kg. meer moet betalen, danis I de prijs 'feitelijk f 63,50, een prijs, die nog imtrylr gemaakt werd. Algemeenn vreesde men, dat'de consebtien met hielt oog op de geschade belangen der zoetboeren wej hoo- ger zullen worden. De meeste boegen'zijn ewekiwej van meening, dat deze 'maatregel reeds veel 'eerder door de regring genomen had moeiten worden. De kaasboeren beweerden trouwens roedis lang, dat de regeeringsmaatregeleji tegen de zoetboeren in zakej den tuclkoorlog niet door den beugel konden. BELEED 1GING VAN MINISTER POSTHLMA. De rechtbank te (Amsterdam veroordeelde de» hoofdredacteur van I>e Telegi'aaf, den heer Schrö- der, tot f 25 boe{La of 25 dagen hechtenis, en de re dacteur van Het Volk, den heer Polak, tot f 50 of 50 dagen hechtenis, weigensbeleediging van eten Mi nister van'Landbouw. OUDE NIEDORP. In de Vrijdagavctad gehouden vergadering van dé afdeeliug van den Bond voor Staatspensionneering, alhier, werd besloten in de maand April een propa ganda avond te houden. Vermoedelijk zal de propa- gandaclub te Wieringerwaard worde® verzocht een paar toepasselijke tooneelstukjes op tél voeren. OUDE NIEDORP. Tot bestuursleden "Van het 'fanfarecorps „Cres cendo" 'zijn herkozen tot voorzitter, de heter J. Kla ver, en tot secretaris de heer A. Mijts. In de plaats van den heer L. Davids, die gemobiliseerd is, werd tot bestuurslid gekozen de heer S. Meereboer. TJADD1NGRUTPOLDER. De Tjaddingrijtpolder, gemeente Oude 'NieÖorp, heeft een Bijzonder Reglement, van Bestuur'gekregen Dit reglement zegt, na die begrenzing te hebben op gegeven, dat het bestuur bestaan zall uit drie molen meesters, van wie een voorzitter zal zijn. Er zal geen college van hoofdingelanden zijn. Het grondbezit, voor de verkiesbaarheid tot taolenmeeister, vereischt, ial 1 Hectare zijn; het grondgebied voor gtemgerecl tigheid een halve [hectare. De betrekkingen van secretaris en penningmeester word n door een persoon waargenomen. Een der Ingelanden zal worden ibedast met alles wa* noodig is om het 'regl«ment fn werking te doen treden. Hijziorgt dat na '4 maanden de eerste verkie zing van het beistuur plaats heeft. Binnen 2 maandér daarna benojepit het bestuur een'secretaris-penning meester. SCHOORL. In de deze week gehoudetot'vergadering van den ge) em enteraad werd o. m. besloten, dajtj de gemeente zou toetreden als lid van de Vehegniging voor^kleine ste delijke en platelandsgetaefei)tenafwijzend te beschik ken op het Verzoek van den Bouwvakarbeidersbond tot oprichting 'van een werkloosïieidskals; den da tum van de kermis 14 dagen later te stellen dan be paald is to het relgUfcment, wanneer die op Pinkster valt; gunstig te axiviseeren 'op hejt verzoek vain den veldwachter en den gdmeentebod© om een gemeente toeslag, dn' een 'subsidie van f 40 te verleenan aan dei Fanfar ever een iging fin de gemeente. |i LANGEN'DIJK. In de vergadering'van de afdeeling Lange®dijk S. D. A. P, is besloten den 1-Meidag in samenwerking met vak\ereenigingen e. d, feestelijk ie/ vieren. idt voorzitter werd gekozen de heer P. Zeeman, tot secretaris de heer J. Prinsen en tot bestuurslid de heer J. Rreijger, allen te Zuidscharwoude, zulks ter vervanging van de heeren P. v. Zoomen,*)bed. H. Bakker )bed„( en C. Bakker vertrokken MIERINGEN. Wegens bedanken van den heer 'Joh. Muit is tot watermolenaar op den watermolen in de Stroeerpol- der door het betetuur van hot heemraadschap he- hoe.i.d de heer Cortt. G'im, die deze benoeming heeft aangenomen. f KOEGRAS. rijdagn.orgen 'werd alhier ten huize van J. Bij voet een vergadering belegd met het doel om hier ee maalderij ën veevoéder-aankoop-vereeniging op te ridnten. Door d«® heer C. Dito s wertd deze vergacte- ring geopend, de heer Dito vraagt of del vergadering accoord kan gaan met da eenigszins gewijzigde statuten vata De Tijdgeest, te Oosthuizen, hetwelk hi rna wordt voorgelezen, en met nog enkele kleine wijzigii.ge® wordt goedgekeurd. De naam van deze i vennootschap zal zijn N.V. Graanmalerij „De Hoop," gevestigd te Koegras, met een kapitaal van f 50.000; verdeeld fn 200 aardt) len van f 250. Hierna wordt het huishoudelijk reglement opge maakt en goedgekeurd. Hierna wend gelvTaagd ,'boeveel aandeelen ieder wilde hebben, de personen die ter vergadering aan wezig waren namen samen 60 stuks, zoodat er al 'n flink gedeelte werd geplaatst. I Toen werd het 'bestuur gekozen, ihetwelk bestaat uit een voorzitter, een vice-voorzitter dn 5 lelden. Ge kozen werden de heeren C. Dito, P. de Beurs C. Kant, PJ. Slikker, JD. Sleutel, C. Maters eïi P. de Graaif. Door de vergadering werd besloten het bestuur vrij te 'aten met den aankoop van de® grond doch v rij algemeon was men van oordeel, jomaan het N.-H. Kanaal te gaar.. Hierna sluiting. OORLOGSWINSTBELASTING. Bij die Tweede Kamer isgisteren het ontwerp van d? oorlogswinstbelasting ingediend, eene belasittag, „wegens de vermeerdering van inkome® of winst als onmddellijk lof middellijk gveolg van den oorlogs toestand". Iedere vermeerdering van inkomen of winst wortjt geacht f«n gevolg vata dien oorlogstoe stand te zijn, „indien en voor zoover het tegendeel nie,* aannemelijk is gelmaakt." i Belastingplichtig zijn natuurlijke personen (we gens vermet rderiiig van inkomen, waaronder ook die winst uit bedrijf of beroep valt), en wegens ver meerdering van winst, naamlooze vennootschappen, commanditaire venootcshappen, op aandeejlen, coöpe ratieve vereenigitagen, enz., reederijen, stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoef enen. De belading heeft terugwerkende kracht; de wet zal geacliFworden in werking te Jzijn getreden op 1 Augustus 1914. D© belasting wordt jaarlijks gehe ven, voor- de natuurlijke personen over het kalepiier- jaar voor rechstpersonen, over het boekjaar, Als vermeerdering van inkomen of winst wordt beschouwd het bedrag, waarmede het zuivere inko men of de zuivere winst over een jaar het zuivere inkomen of de zuivere -winst van het vorige jaar overtreft. 1 Hoe dit g berekeht wordt, is uitvoerig,in het ont werp geregeld. Wij noemen 'hier ter plaatse slechte twee bepalingen. Vermeerdering -van inkomen als ge volg van opbrengst van kapitaal, dat gevormd is uit vermeerdering van inkomen of witast, waarover oorlogswinstbelasting ovefr een vroeger jaar wordt betaald, blijft voor 6 pet. van, dat kapitaal huiten be rekening. Vermeerdering vata inkomen of winst als gevolg van eenige uitdeeiing van eene aamlooze vennoot schap, die in de belasting overhet jaar waarop fl© uitdeeiing betrekking, heeft, in de belasting is aan geslagen, komt niet.in aanmerking ails vermeerdering De belasting wordt slechts geheven 'over het be drag, waarmede de vermeerdering over eenig jaar f 2000 te boven gaat. De belasting bedraagt drtig pet. w de vermeerdering, waarvan 1,-6 gedeelte werdt gestort 'in'een ifonds, voor uitkeringen aan gemeenten, die tengevolge van den oorlogstoestand in buitengewoon sterke mate hebben,1 schade geleden. '1 egen opzettelijk onjuiste of onvolledige aangifte) wordt gevangenisstraf van 'ten hoogste zes maanden bedreigd. Tegen overleggitag yan valsche of vervalsdl te bewijsstukken of boeken wordt ten hoogste twee| jaren gevangenisstraf bt|drejgd. Enz.' i ter verzekering van eene goede controle kan del directeur der directe belastingen op verzoek van den inspecteur, deskundigen (acountantb) aanwijzeto voor de inzage van, boéken of andere bescheidien. ANNA PAULOWNA. Donderdagavond 9 Maart hield de Middenstandsver- eeniging een buitengewone vergadering in het lokaal van den heer A. Last. Alweer een nieuw vleugje van opleving dus, na de zware ramp, die onzen Polder trof en als zoodanig op zichzelf alzoo een vermeldens waardige gebeurtenis. Dat de opkomst natuurlijk nog niet zoo groot was als vóór de overstrooming, zal echter wel niemand ver wonderen. Bij bet openen der vergadering releveerde de voorzitter kortedijk de ernstige omstandigheden, waaronder men voor het eerst weer bijeenkwam, vervolgens het woord gevend aan den secretaris, tot net lezen der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarop kwam aan de orde punt 3 der agenda, waar om wel voornamelijk deze buitengewone vergadering was uitgeschreven, .namelijk; Bespreking van hetgeen door het bestuur reeds was gedaan en nog zou ver richt kunnen worden met betrekking tot het verkrijgen van schadevergoeding door de Watersnoodcommissie. Voorzitter vindt, dat het plicht der wellevendheid is en bovendien het volgen van een zichzelf wijzenden weg, dat men in idezesn zich allereerst tot het Plaatselijk Comité zal hebben te wenden. Hij deelt mede, dat te eenigertijd circulaires bij de door de ramp getroffen ingezetenen zullen rondgezonden worden, de uitnoodiging behel zend, om 'de geleden schade op te geven. Natuurlijk dat dit nog wel een poosje zal duren, wijl op hetoogen- blik nog maar weinigen in staat zullen wezen, een overzicht van hun verlies te maken. Dat die opgaven streng gecontroleerd zullen worden spreekt vanzelf. Yooits deelt hij mede. dat het Plaatselijk Steun comité den wensch heeft geuit, zich op een nieuwe vergadering door eenige zijner leden te doen vertegen woordigen. Hierop verkrijgt de heer A. Wiggers het woord, om verslag te doen van het onderhoud, dat hij, namens het bestuur. met een der leden van het Plaatselijk Steuncomité heeft gehad. Bedoeld bestuurslid, aldus de heer Wiggers. .had van den Commissaris der Koningin de nadrukkelijk verzekering ontvangen, dat gegeven zou worden als nooit te voren, ofschoon nog niemand bekend was. waar het geld vandaan zou moeten ko men. wijl de ruim twee millioen, die tot nog toe zijn opgebracht, bijna grootendeels al verbruikt waren, enkel nog maar om te kunnen voorzien in de meest dringende behoeften. Ter controleering van de latere schadeopgaven zouden commissies van deskundigen wor den benoemd en aan verzoeken van vereenigingen hee- lemaal geen aandacht worden gewijd, uit overweging, dat daardoor de buiten zulke vereenigingen staanden zou den'gepasseerd worden. Allereerst zou gestreefd worden om m de nooden van den klein-handel en de klein- industrie zooveel mogelijk te voorzien. Tenslotte had bedoeld Steuncomité-lid geadviseerd!, oen afwachtende houding aan te nemen. De vergadering leek dit dan ook, na al het gehoorde ,wël het béste toe. De heer J. van Nuland brengt ter sprake, hoe wen- schelijk het zou zijn daf de neringdoenden uit onze eigen gemeente de benoodigde goederen aan het Plaatselijk Steuncomité zouden mogen leveren. In Schagen, Den Heider en Slders. zegt nij, is dit wél het geval, niet hier. En toch, juist daardoor zouden velen in den Polder, die groote schade leden, zoowel door het wa ter als schier totalen stilstand van zaken, reeds on middellijk worden gebaat, terwijl zij het andere 'nog moeten afwachten. De heer G. Blom sluit zich hierbij aan, evenals de heer J. Jonker, doch deze laatste meent, dat ook tal van kleeren, kant en klaar, hetzij nieuwe of reeds gebruikte, door weldadige particulieren of vereenigin gen aan 'het Comité werden gezonden. Het slot van de discussie is. dat besloten wordt, een adres aan het Plaatselijk Steuncomité te richten in de hoop, dat alsnog door de neringdoenden alhier de benoodigde goederen mogen geleverd worden. Wat de boekhouderscursus 1916—1917 betreft, die door den watersnood werd onderbroken, acht menjiet gewenscht, dezen cursus zoo mogelijk met April weer te vervolgen, de subsidie weer aan te vragen en met September den nieuwen cursus te beginnen. Daarna rondvraag en sluiting. In De Vonk", een Sociaal-Democratisch weekblad te Helder verschijnend, redacteur de heer C. Thomassen, lezen we het volgende uit Schagen: Men schrijft ons We hebben hier een gasfabriekbekend als de bonte hond; de gemeenteraad heeft natuurlijk voor die in stelling eeii gascommissie benoemd, waarin o.a. zit ting heeft de heer P. Trapman. Genoemde heer ging, denkelijk in zijn kwaliteit van gascommissielid eens een kijkje nemen aan de fabriek en zag daar. dat "t terreinwerk, opruimen enz. werd gedaan door èen los arbeider,terwijl dat volgens den heer Trapman door de stokers gedaan kon en moest worden. Dat alles gebeurde 's Maandags en Dinsdags kon die terreinwerker al thuis blijven. Nu hebben we heelemaal geen verstand van dergelijk werk en kunnen noch willen ons inlaten met de vraag of die arbeider daar gemist kon worden ja of neen. we vragen alleen maar: „Is een dergelijke handeling om een arbeider zoo te ontslaan geoorloofd?" In de gemeenteraadsvergadering is pas een verorde ning betreffende gemeentewerklieden vastgesteld, die vooral de benoeming en 't ontslag van personeel be treft, waarbij de rechtspositie der gemeentewerklieden wordt bevestigd, zoodat bij ongewenscht ontslag beroep bij den Raad open blijft. We weten niet of deze losse arbeider ook in de termen valt, misschien is de man wel niet eens van plan er werk van te maken, maar we willen toch even 't licht laten vallen op zulk een handeling. We zijn wel verplicht, waar onze naam zoo per tinent wordt genoemd, om in ons eigen blad gast vrijheid te viagen. En wat is er nu van het boven staande waar? Ziehier mijn verklaring: van het ont slag van een los arbeider is mij niemendal bekend, ergo kan ik dus ook op dat ontslag onmogelijk hebben aangedrongen. En in die laatste Gascommissie-vergadering is juist op mijn voorstel besloten om het hierboven- bedoelde terreinwerk niet te laten verrichten door de stokers, maar daar wel los personeel voor te nemen. Dus net precies andersom. TRAPMAN. HEEL JAMMER. Het Bestuur onzer Paaschtentoonstelling zag zich ge noodzaakt om het besluit te nemen om de electrici- teitstentoonstelling die hier gelijk met de Paaschtentoon stelling zou worden gehouden, dit jaar niet te doen doorgaan. De tijdsomstandigheden en in verband daar mee net zoo hoog noodig elders optreden van het per soneel der Kennemer Electrische Centrale, bracht het bestuur tot dit besluit.. ROUWEN. Door den heer Mr. S. Meihuizen is van den heer W. Roggeveen Cz. een perceel grond naast dat van onzen Burgemeester aangekocht, om aldaar een heeren huis ce laten bouwen. Hel doet ons genoegen dat de Kantonrechter zich hier weer ter woon zal vestigen. AANGENOMEN. Ds. Boeke heeft zijn benoeming als Evangelisatie- Predikant aangenomen en hoopt Juli a.s. als zoodanig in functie te treden. kaasfarriek. Naar wij vernemen, wordt de kaasfabriek aan den Molenweg alhier omgezet in eene Naamlooze Vennoot schap. EEN GOEDE MAATREGEL. Door de Gezondheidscommissie te Schagen is een deskundige aangesteld, de heer N. Koppes te Wie- ringerwaard. om toezicht te houden en van advies te dienen bij "het weder betrekken van de woningen in het overstroomde gedeelte van den Anna Paulownapol- der. Vooral met het oog op de vochtigheid der wonin gen, de onbruikbaarheid van put- en regenwater, den toestand van welputten en de verontreiniging der erven en woningen, is deze aangeboden hulp van net grootste belang. Niet alleen in 't belang van den algemeenen gezondheidstoestand, maar in 't bizonder ook in 't belang der bewoners zeiven. Wij raden ieder aan, van deze voorlichting, die ge heel kosteloos is gebruik te maken. TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van den llen Maart 1916. medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.1 te Bodo, laagste baro- 5taelerstand onder 750 te Zuid-Duitschland. Matige, in het Noorden tijdelijk krachtige N.O. tot O. wind. Betrokken of zwaarbewolkt. Waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien. Zelfde temperatuur. ALKMAAR, 11 Maart 1916. 19 Paarden f 180 a 450. 36 koeien f 160 a 360, 61 schapen f 20 a 45. 532 nuchtere kalveren f 12- a 36, 117 magere varkens f 28 a 57, 157 biggen f 16 a 30, Kip eieren 6i/s a 7 cent. Boter 80 a 92ya cent per pond ALKMAAR. 10 Maart 1916. Fabriekskaas. Kleine f 78.50. kleine boerenkaas f 76. commissie boerenkaas f75.50. middelbare boerenkaas f 71. Aangevoerd 220 stapels, wegende 108398 K.G. Handel kleine goed. Graanmarkt. Aangevoerd 1101 H.L. Tarwe f 11.40 a 12.10. gerst chev. f 12 a 13, haver f 7.80 a 8 paar- deboonen f 22 a 24. .bruine boonen f 25 a 29, citroen- boonen f 25, witte boonen f 26 a 27.75, duivenboonen f 22. grauwe erwten f 25, vale f 25 BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdag. 1200 roode kool f 2.20 a 4.40 3300 gele kool f3.20 a 8.40. 700 witte kool f 2. 21 zak roode f 8.02 a 8.66. 20 zak witte f 8.38, 25 baal uien f 7 a 10.80 stek (uien) fT.10. NOORDSCHARWOUDE. Vrijdag. Roode kool f 2.10 a 10.50 gele kool f 2.20 a 17.10 Deensche witte f 3 a 6.70, 'ufen f 10.90 a 11, roode kool zak f 6.50 a 8. Deensche witte zak f 6 a 8.06. Zaterdag. Roode kool f 2.80 a 6, gele kool f 2.70 a 32.80. Deen sche witte f2 a 11. wortelen f 5, uien f 10.80 a 11 roode kool zak f 8.11, Deensche witte zak f 7 a 8. W ARMENHUIZEN. Roode kool zak f 6.87. uitschot per zak f 0.50 a 0.55. uien f 10.40 a 10.70, stek f 1.90 a 2.10. ZONDAG 12 MAART 1916. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te: Winkel, nam. 7 uur, Ds. Kars. Valkkoog, voorm. 9.30 uur, Ds. Tïnholt EVANGELISATIE te: Schagen, Hoep, 'sav. 6 uur. Ds. H. E. Vinke. Alkmaar Breezand, voorm. 10 uur, de heer G. A. Niessink van Huisduinen. WOENSDAG 15 MAART 1.916. NED. HERV. GEMEENTE te: Barsingerhorn. 's av. 7 uur, Ds. Van Loon GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Albert Lont, 20 jaar en Trijntje Ploe ger. 19 jaar. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Willem Hendrik Rasch en van Catnarina Elisabeth"-Mul. GEMEENTE 7.IJPE. Ingeschreven van 8—10 Maart 1916. GeborenSimon, zoon van Willem Slikker en Trijntje Boontjes. Aan het Rapport, dat 7 Maart i.1. is uitgebracht door de Commissie, welke door de Provinciale Staten van Noord-Holland uit hun midden is benoemd, om Ge deputeerde Staten ter zijde te staan, inzake de rampen welke onze provincie hebben getroffen, onueenen wij het volgende: D£ TEGENWOORDIGE TOESTAND. I. In Waterland. Bij de bespreking van de ramp, welke dit belangrijk en bloeiend deel onzer Provincie heeft getroffen, waar door nadat ook de Polder Oostzaan was bezwe ken een oppervlakte van ruim 13000 H.A. met een bevolking van ongeveer 20000 personen werd ge- inundeerd. werd op 22 Februari medegedeeld, dat van de 9 gaten bij Zuiderwoude en Katwoude er nog 2. waarbij de dijk geen „voorland" had. openlagen voor het in- en uitvloeien van het zeewater. De andere 7 zijn thans gedicht tot een hoogte van 2 M. A. P.. zijnde boven den hoogsten waterstand, welke over een tijdvak van 10 jaren gedurende de maanden Februari. Maart en April werd geconstateerd. Zoodra ook die nu uog openliggende gaten zullen zijn gedicht en de kade ook daar op een hoogte van 2 M. j- O. P. zal zijn gebracht, .zal met de armaling kunnen worden begonnen. Met die afmaling aan "te vangen vóórdat die hoogte zal zijn bereikt, zou zeer gevaarlijk zijn, terwijl daarentegen niet 't oogenblik be hoeft te worden afgewacht, waarop de dijken geheel zullen zijn hersteld. Uit den aard der zaak werd door verschillende leden de vraag gesteld, wanneer die dichting der nog openliggende gaten tot 2 M. 4- A.P. zal ziin volbracht. De Hoofd-Ingenieur meenae zich te dien aanzien van het doen van eenige bindende mededeeling te moe ten onthouden. Het al- of niet opschieten van dit werk is van zoovele factoren, waarop met den besten wil van de wereld geen invloed kan worden uitgeoefend, afhankelijk, dat het noemen van een bepaalden termijn hoogst gevaarlijk zou zijn. De schade door den tweeden stórm op 17 Februari aangericht is gelukkig nog al meegevallen en de vertraging van de afwerking daardoor ontstaan, kan op ongeveer een halve week worden geschat. Indien 't mogelijk zal zijn onder eenigszins normale omstandigheden te blijven doorwerken, zal men over een maand „een heel eind verder zijn". f II. Te Aanna Pa ulowna. Ook deze belangrijke polder werd zwaar geteisterd. Door de doorbraak in den Amsteldijk is de geheeld Oostpolder onmiddellijk ondergeloopen. De weg langs de van Ewijcksvaart heeft, ondanks de in allerijl op geworpen noodwaterkeering, de doorstrooming naar den Westpolder slechts korten tijd kunnen beletten, zoodat ook aeze polder voor een belangrijk deel. n.1. tot aan de spoorlijn AlkmaarHelder en ten noorden tot over de Zandvaart werd geïnundeerd. Ten aanzien van het herstel van de breuk In den, overigens ook zwaar beschadigden, zeedijk, werden, in overleg met den Hoofd-Ingenieur van den Provincialen Waterstaat, onmiddellijk de noodige plannen gemaakt, zoodat het herstellingswerk op 4 Februari kan worden aanbesteed. Een der leden, daar ter plaatse bizonder bekend, toonde zich met den gang van zaken te Anna Pau- lowna weinig ingenomen. Z.i. bad men dadelijk een deskundig aannemer aan 't werk moeten zetten met de opdracht al hetgeen noodig mocht blijken te ver richten. waaronder begrepen ae onmiddellijke verster king der ernstig bedreigde dijken. In plaats van zoo te handelen, heeft men den kostbaren tijd verdaan met 't maken van plannen en heeft men, nadat daarmede 3 weken waren heengegaan, ten slotte alleen het dich ten van de ontstane breuk aanbesteed. Dientengevolge zal men, indien onverhoopt door een nieuwen storm op een andere plaats een gat wordt geslagen, ook het herstel van die breuk weer opnieuw moeten gaan aan besteden enz. Door een dergelijke spijze van werken, loopt de polder groot gevaara. Komt er ook een door braak aan den Oostdijk. die al enorm heeft geleden en een feilen aanval niet meer zal kunnen weerstaan, dan is de geheeie Anna Paulownapolder verloren. Uit ae door den Hoofd-Ingenieur gegeven uiteenzetting bleek, dat van al de in de Zuiderzeedijken geslagen ga ten de breuk te Anna Paulowna de grootste is. Hare breedte is 134 M. Bovendien is dit gal uiterst moeilijk te bereiken. Men heeft in den Anna Paulownapolder geen centrum van waaruit kan wófrden geageerdde toegang tot den polder is zeer lastig, vooral nu de Oude Sluis is afge sloten; dé wegen staan onder. Niettegenstaande dit al les. heeft men gedaan wat men kon. Het Polderbestuur is onmiddellijk krachtig opgetreden inzake 't maken van noodwaterkeeringen, terwijl ook door den Stelling-Com mandant te Helder flinke militaire hulp is verleend. Het verwijt, dat men alleen het dichten van het be staande gat heeft aanbesteed, is, naar het oordeel van den Hoofd-Ingenieur. onjuist. Men kan toch vooruit niet weten of en zoo ja waar weer nieuwe breu ken zullen ontstaan. De definitieve voorziening der dij ken zal eerst kunnen geschieden als de polder weer droog is; bij den tegenwoordigen toestand is dit tech nisch onmogelijk. Voorloopig doet men alles om ver dere afkalving te voorkomen. Onmiddellijk na de ramp en zonder op het maken van plannen en de aanbeste ding te wacnten, .is materiaal voor dichting van het gatm de noodvoorziening der beschadigde dijken be steld.. Die aanbesteding heeft bovendien in den meest eenvoudigen vorm plaats gevonden; den aannemer is feitelijk een „cahier de charge" verstrekt. Op 4 Februari vond deze aanbesteding plaats, terwijl de gunning reeds den volgenden dag volgde. Op dienzelfden datum (5 Februari) kwam reeds een 5groote hoeveelheid materiaal aan, zoodat de aannemer onmiddellijk zijn werkzaamheden kon aanvangen. Naarmate de uitvoering van het werk groeit, wordt ook meer personeel aangevoerd. Thans zijn reeds pl.m. 300 man daar ter plaatse aan den arbeid. In ons volgend nummer zullen wij nog enkele mede- deel ingen doen uit dit Rapport. ii De belangrijkste gebeurtenis der'laiatste dage® is wel geweest de oorlogsverklaring van Duitscnlanp aan Portugal, waarover wij op een andere plaats meer bijzonderheden medeqeeleln. Van eenigen in vloed op den loop van den strijd kan dit echter oie(t zijn, 't is rnqer een kwestie van vortm. De strijd om 'Verdun duurt met onverminderde kracht voort; ide Duitschers blijven aanvallers. ZIJ winnen terrein, voet voor voet, doch van strategisch belang is dit niet. De langzame voortgang heeft de Lianschen in de gelegenheid geeteld hun tegenmaatt regelen te namen. Donderdag schijneto dé Duitschiers een oogenblik W het bezit geweest te zijn van helt tweelde pantstarforS van \eidun, Vaux, doen de'Franschen hebben k he® er weer uit verdreven. Overigens is er van'allel oorlogsterreinen weinig of geen nieuws. AUeeo, blijkt nu de krachtige aanval van het Lingelsche leger in Zuid-Afrika begonnen'W zijn. tegen Duitsch-Oost-Afrika. Generaal Smuts de leider, en meldt reeds belangrijke vorderingen O® ia laatste Duitsche koloniale bezitting zal wél spoeflM voer Duitschland verloren zijn. f

Schager Courant | 1916 | | pagina 4