Schager Courant. Openbare Uitvoering Openbare Uitvoeiing erf Voerbieten te koop drie morgen Weiland, een ïmmermao, Een vast Werkman. Kaasmakersknecht, Een vast Werkman. Een jonge Knecht, Een smidsknecht, Een vast Werkman, Een 8urgerdisnstbo(le, bij A. STEEN, KKEIL. op Zondag 19 Maart 1916, „Vriendentrouw". „Een Huwelijksaanzoek" Ha sloep Viij Bal. K. Ackama on van Lier, op fietsen te VALKKOOG, op Zondag 19 Maart 1916, Kaasfabiiek li vertaiis, Bonen- en Bouwbediijfje Twee Dames Een sluit Paaidonmest, De landbouw op de over stroomde gronden. Vrijdag 24 Maait van 9-4 uur op Zondag 19 Maart 1916. a. SCHAAP, Schuitenmaker tc Kalverdijk, waaronder een SINUS, Een 2e Knecht, Zege-liaver, Timmerlieden, werkpaard, vast Werkman, DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. (i. van Bodegraven. NA AFLOOP BAL. Tabletten ZATERDAG 18 MAART 1916. 59ste Jaarpang No. 5764. A v e r I e n li n. op Zondag 19 Maart te Nieuwe Niedorp. Entrée 45 cents. l' I ltA spreekuur Muziek yoor den Dans. Zangvereen. O. K. K. te Julianadorp. vEen knap Stel 4. Komische Voordrachten. De Kinderen Een Eerste Zaaihaver. 3 bekwame Nu In Anna Paulowna een deel van <le overstroomde gronden veer boven water komt. is de vraag aan de orde, hoe die gronden zullen moeten worden behandeld tMi bezaaid, om de nadeelen van de overstrooming voor de productiviteit van den grond zooveel mogelijk te beperken. In een conferentie, welke op 9 Maart j.1. werd ge houden met het bestuur van de Afdeeling Anna Pau- louwna der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Werd hierover van gedachten gewisseld en besloten door voortdurend gemeenschappelijk overleg, te trachten in het belang van deze zaak werkzaam te zijn. De ervaring met overstroomde gronden leert, dat een zoutgehalte van den grond van 'meer dan 0.2 pet. voor bijna alle gewassen een beletsel is om te ont kiemen of althans om een ecnigszins bevredigend ge was ie leveren... Alleen suikerbieten, voeder bieten, zomergerst en luzerne maken hierop een uitzondering. Nu is bij o» zoutgehalte van den grond van 0.2 pet. en een watergehalte van 43 pet. het gehalte van het water in den grond 5.5 gram per liter en bij een watergehalte van 20 pet. 12 gram per liter. Daar het watergehalte van den grond bij droogte wel niet vaak beneden 20 pet. zal bedragen, moeten wij dus aanne men, dat de meeste planten in water, dat 12 Gram zout bevat per Liter, niet kunnen ontkiemen of groeien. Hot is daarom van belang te onderzoeken hoe hoog het zoutgehalte is van het water, dat zich thans in de overstroomde gronden bevindt. Op een groot aan tal plaatsen zullen daartoe gaten worden gemaakt, van het water, dat trtch daarin verzamelt, een monster worden genomen en deze watermonsters daarna wor den onderzocht op hun zoutgehalte. Zoodra die ge halten bekend zijn, zullen zij in dit blad worden ge publiceerd. Ook zullen op verschillende plaatsen grondmonsters worden genomen om de samenstelling en het zout gehalte van den grond te leeren kennen en door dit nu en dan te herhalen zal kunnen blijken, wanneer het zoutgehalte laag genoeg geworden is om met kans op welslagen andere gewassen dan de bovengenoemde te kunnen verbouwen. V» Voorloopig zal men zich wel tot de genoemde ge wassen moeten bepalen, want het zoutgehalte zal. naar te vreazen is, in de eerste maanden na het bloot ko men nog wel' vrij hoog zijn. liet zoutgehalte van het grondwater is onderzocht op een stuk grasland in den Westpolder op een plek, die 40 c.M. boven het grondwater lag. Het gehalte daarvan was 18 Gram per Liter, terwijl hierboven werd berekend, dat 12 Gram per Liter voor de meeste gewassen reeds te hoog is. Alles wat dienen kan om het zout uit den grond te verwijderen, zal moeten worden gedaan. Het water, dat thans in den grond zit, zooveel mogelijk laten weg zakken is natuurlijk het eerst aangewezen. liet zoute water schoon wegmalen en de afwatering zoo goed mogelijk weer in orde brengen.de allereerste maat regel, die men zal moeten toepassen. Daarna zal men moeten traenten het zout verder te taten uitspoelen door zoet water. Men kan dit over laten aan den regen of misschien ook zoet water wan elders inlaten. Laat men het over aan den regen, dan kan men daarbij nog twee wegen inslaan, men kan het water in de slooten hoog houden of laag. Houdt men het laag, dan zakt het regenwater, misschien te snel door den grond en dringt het niet voldoende in alle deelen van den grond door om het zout er snel uit op te kunnen lossen. Houdt men hctJioog, dan wordt aaar- door een snelle wegvoering van het zout misschien be vorderd. Vooral de bovenste grondlaag moet zoo weinig mo gelijk zout bevatten. In droge periodes verdampt veel water aan de oppervlakte, en stijgt het water uit den ondergrond omhoog. Het zout komt daarmee naar boven en blijft in het bovenste laagje achter als het water verdampt. Daarom moeten wij de verdamping tegen gaan en wij kunnen dit doen door het alferbovenste laagje voortdurend met den wieder los te houden. Andere bewerking en vooral diepere bewerking, moet volstrekt worden nagelaten, want de ondervinding heeft ovi ral gele 'r l, dat men zich daardaor groote schade be- Aokkenl. Het zout is over een jaar waarschijnlijk wel zooveel verminderd, dat het geen schade meer doet maar als het over een paar jaar geheel verdwenen is verkrijgt de grond groote neiging om bij nat weer nat er» ilemperifl en bij droog w-aer hard en plakkig te wor den. En dit verschijnsel doet zich het sterkst voor op „gronden, die in vorige jaren veel en diep zijn bewerkt. Ik heb gemeend deze mededeelingen thans reeds te moeten doen om te voorkomen, dat de bloot gekomen gronden te spoedig en te veel worden bewerst. Ook met het bezaaien dient nog een tijdlang te worden gewacht. Alle zorg zal zich voorloopig moeten bepa len tot een goede afwatering en als ac tijd van zaaien komt, zal men rekening moeten houden met het zout gehalte van den grond, dat dan wé) bekend zal zijn aarschijnlljk zal dan aan de luzerne eén groote plaats moeten worden ingeruimd, want de ervaring heeft geloerd, dat hot goed togen een hoog zoutge halte bestand is en In latere jaren zeer voel hi|drnagt om den grond weer een aoodo struotuur te genen. Belanghebbenden, die omtrent de behandoling en be bouwing van hunne landerijen voorlichting wenschen te ontvangen, kunnen zich mot dot doel tot mij wenden. Do RJjkslandbou wieeraar voor Noordholland, C. NOBEL. Schagen, 16 Maart 1916. Groentenvoorziening Vragen van den heer Van Foreest, betreffen de groentenvoorziening, (Ingezonden aan den voorzitter der Tweede Kamer 2 Maart). Ie. Is de Minister van meening, dat de prijzen, die aan de exporteurs uitgekeerd worden voor re geeringsgroenten, van dien aard ziin, dat, gelet op den stand der gewassen en op de bearijfsuttgaven, het tuinbouwersbedrijf bij deze prijzen loonend mag worden geacht? 2e. Acnt de Minister het te rechtvaardigen, dat een betrekkelijk klein centrum van tuinbouw, n.1. de Langedijk en omstreken, belast wordt met het grootste deel der groentenvoorziening van het ge heele land, tegen prijzen, die lager zijn dan die van normale jaren, terwijl alle standen van deze groen tenvoorziening kunnen proflteeren? 3e. Heeft de Minister een bepaalde reden, om de de regeeringsprijzen voor de producten van zuivel bedrijf en veenderij gelet op de hoogere produc tiekosten te stellen overeenkomstig aie van nor male tijden, doch bij de prijzen voor regeerings groenten de hoogere bedrijfskosten blijkbaar niet in rekening te brengen en de prijzen niet vast te stellen overeenkomstig die in normale jaren 4e. Acht de Minister niet, dat deze voorziening tegen abnormaal lage prijzen dubbel zwaar drukt en als nog grooter onbillijkheid wordt gevoeld, doordat ook voor het leger deze groenten t$gen regeeringsprijzen worden oetrokken 5e. Is 'de Minister overtuigd, dat in de stijging der regeeringsprijzen voor groenten gedurende het 'seizoen, ten volle is uitgedrukt de stijging van den kostenden prijs, ontstaan door gewichtsverlies, en de kosten van voortdurende behandeling dier groen ten gedurende den geheelen winter? Antwoord van' den heer Posthuma, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. (Inge zonden 15 Maart 1916.) Ie. De tegenwoordige regeling in zake uitvoer van groenten, waarbij aan exporteurs en verbou wers de verplichting van beschikbaarstelling tegen bepaalde prijzen is opgelegd, is in werking gesteld in de verwachting, dat de nadeelen, voortkomende uit genoemde verplichting, door de hooge export prijzen op het buitenland zouden worden afge wenteld. Deze verwachting is ten aanzien van de meeste tuinbouwproducten volkomen bewaarheid, zoodat in het algemeen kan worden gezegd, dat het tuin bouwbedrijf bij de van kracht zijnde distributie- prijzen loonend is geweest, in de meeste gevallen zelfs zeer loonend. 2e. Uit den aard der zaak had de z.g. „koolstreek" voor een belangrijk deel bij te dragen in de groen tenvoorziening, hetgeen trouwens in normale jaren eveneens het gevol is. Alle tuinbouwcentra in ons land hebben intusschen, al naarmate de productie, in deze groentenvoorziening gedeeld en het is ondergeteekende aangenaam, dat van de medewer king der tuinbouwers in deze aangelegenheid niet dan met den meesten lof kan worden gesproken. Kool is natuurlijk in de eerste plaats uit de z.g. „koolstreek ontvangen, doch ook in andere streken bijv. in Groningen, de Streek en Horstermeer, moest bij export evengoed het vereischte percen tage beschikbaar worden gesteld. Zeeland en Zuid- hollandsche eilanden 'hebben zeer groote hoeveel heden uien, Friesland de meeste peen en rapen en Groningen en Zuid-Holland de benoodigde boonen voor den inmaak geleverd. Wat de opmerking betreft, dat alle standen van deze groentenvoorziening konden profiteeren, zij er op gewezen, dat bij het vaststellen der onderwer- pelijke regeling de opvatting is gehuldigd, dat ook ae niet onmiddellijk tot de min- en onveraiogenden behoorenden zich van de regeeringsgroenten moes ten kunnen voorzien, in verband met het feit, dat voor vele levensmiddelen de prijzen zijn verhoogd en de tijdsomstandigheden voor velen vermindering in hun inkomsten hebben gebracht. Hier zij echter aan toegevoegd, dat de practijk heeft uitgewezen, dat de regeeringsgroenten volstrekt niet onder het bereik van alle standen zijn gekomen, daar in-de meeste gemeenten de leverantie zich beperkte tot winkels m de volksbuurten en coöperatieve ver- koopsvereenigingen. 3e. Bij de vaststelling der regeeringsprijzen zoo voor groenten als voor andere artikelen, zijn even tueel noogcie productieprijzen niet over hét hoofd gezien. In alle gevallen zijn de hoogere productie prijzen bij de vaststelling der regeeringsprijzen in aanmerking genomen. Er bestaat echter een belangrijk verschil tüsschen tuinbouw- en veenderijproducten wat de mogelijk heid betreft om uitgevoerd te wordepde eerstge noemde worden wel, de laatstgenoemde niet uit gevoerd. Ken bepaalde reden om bij de prijsbepa ling voor de groenten een uitzondering te maken bestaat niet, en ondergeteekende is zich niet be wust bij de prijsbepaling voor de beschikbaar te stellen groenten een anderen maatstaf te hebben, aangelegd dan bij de prijsbepaling der zuivelpro ducten. 4e. Waar ondanks de verplichte beschikbaar stelling --het tuinbouwbedrijf in het algemeen loonend, in de meeste gevallen zeer loonend is ge weest, heeft het dezerzijds geen bedenking ont moet ook voor dc militaire intendances goeakoope groenten beschikbaar te stellen. 5e. De stijging der kostenden prijs der groenten is wellicht 'niet geheel tot uitdrukking gekomen in de verhooging van de regeeringsprijzen in den loop van dit seizoen. Hier dient echter de vraag festeld of door een en ander rentabiliteit van het edrijf in gevaar is gebracht en hieomtrent zij ver wezen naar de mededeeling sub. 1, De gevolgen van de overslrootning. Men schrijft van deskundige zijde aan de Telegraaf. Zonder de arme bewoners der overstroomde ge bieden ongerust te willen maken, meenen wij hen toch te moeten waarschuwen, niet al te spoedig te juichen, dat hun huis door de overstrooming hoe genaamd niet geleden heeft. De gevolgen van de overstrooming kunnen toch eerst veel later aan het licht komen. Zeker door de kracht der golven is reeds veel verwoest, en ongetwijfeld is dit het groot ste gevaar van den doorbraak. Als straks echter het neele overstroomde gebied is afgemalen, terwijl de' zon brandt en broeit, dan dreigt een nieuw ge vaar. De huizen zullen dan den invloed van de uit droging ondervinden. Door de uitdroging krijgt de grond, waarop de huizen rusten, een Kleiner volu me. Verzakking is dus te duchten. En zakt op de eene plaats de grond sneller dan op de andere, dan kan aie verzakking onregelmatig zijp, en kan een huis zelfs instorten. Uitdroging heeft al herhaalde malen groote ver woestingen aangericht. Op schade door uitdroging werd o.a. in-het" bekende tijdschrift „Te Builder gewezen. De droge zomer van 19M veroorzaakte in Engeland ernstige schade aan vele gebouwen, vooral aan die huizen waarvan de funaeering op leem rustte. In gewone zomers bleef het leem op diepten van 5 Engelsche voet nog' vochtig, doen in 1911 droogde zelfs leem op een, diepte van 6 voet geheel uitnet leëm veranderde in een poederachtige stof, de verzakkingen begonnen en deze werden door de hevige herfstregens nog bevorderd. In het overstroomde gebied ,is het volume van den grond eerst grooter geworden, doch de brij achtige /nassa kon makkelijk ontwijken. Op die manier verdween de grond feitelijk reeds. Krijgt straks de grond weer de normale droogte, dan zinkt die, in letterlijken zin, onder de voeten weg. ■Zooals we reeds opmerkten, willen we niemand bevreesd maken. De eigenaars van huizen, welke geheid zijn, of welke een diepe fundeering bezitten, kunnen ongerust zijn. Doch huizen, om zoo te zeg gen direct op den bodem gebouwd, zullen onge twijfeld zakken. Alleen van het feit, of die zakking gelijkmatig is, zal afhangen, of schade zal worden aangericht. Van de grens. Men meldt ons uit Brabant: Bij Baarle-Nassau trachtten vier Duitschers over de grens te komen. Eén werd doodgeschoten, twee werden door den electrischen draad gedood. Een heeft Nederland bereikt. Deze persoon, een Beier, had zoowel aan het Oost- als Westfront gestreden, was negen maal gewond en nu weer genezen zijnde moest nij naar Constantinopel. Dodi hij had er thans genoeg van. Onder Wouw is nog een Duitscher geïnterneerd. Deze was in uniform. Lichting Zeemilitie. Het Tweede Kamer-lid de heer Hugenholtz heeft de volgende schriftelijke vraag tot den Minister van Marine gericht„Is de Minister bereid aan de Kamer mede te deelen wanneer de oudste lichting der zeemilitie met klein verlof naar huis-zal worden gezonden hoslwiniierschdii Mililairr.it. Mr. Mendels zal de volgende vraag richten tot den Minister van Oorlog„In de vergadering van de Tweede Kamer op 4 Februari j.1. heeft ae Mi nister meegeteld, ten spoedigste een wetsontwerp te zullen indianen om het maximum der militaire vergoeding Ut' zake kostwinnerschap te brengen op twee gu'Jcn. Is de Minister in staat mede te deelen. tegen .r meer de indiening van een dus danig wetsonitv -.'p kan worden verwacht Prtoodige uitgaven. Door den Molster van Oorlog is voor het jaar 1916 een bedrag van pl.m. f 30,000 beschikbaar ge steld van het leger, om te dienen voor kleine prij zen bij schijfschieten, en als belooning voor be toonden lust en ijver bij het schijfschieten. Moge op zichzélf beschguwd het uitloven van prijzen voor betoonden lusï en ijver bij het schieten worden gewaardeerd, tot een geheel andere ge volgtrekking komt men, wanneer men weet, dat voor het grondig beoefenen van het schijfschieten door alle militairen, geen patronen genoeg be schikbaar worden gesteld. Ook de toekenning van een bedrag van zeven gulden aan iederen compagniescommandant enz., als z.g. „administratiekosten", welke gelden door deze commandanten worden afgedragen aan de met dezen arbeid belaste personen, waren voor het jaar 1915, en zijn voor ait jaar overbodig, om de een voudige reden, dat er, tengevolge van de weinige gehouden schietoefeningen te dien opzichte geen werkzaamheden worden verricht en geen uitgaven behoeven te worden gedaan. lp deze tijden moge men van het D. v. O. wel eens bedenken, dat „vele kleintjes één groote maken". (Avp.) Te veel ijver Dinsdagmiddag bevonden zich twee grenswacht soldaten en een onderofficier op de grens der ge meente Winterswijk in de buurtschap Kotten. Op eenige meters afstand staat een seinwachtershuisje, waarvan de bediener, een Hollander, de soldaten uitnoodigde bij hem een buurpraatje te maken. Zij gaven hieraan gehoor, zooals wellicht meermalen febeurde, doch nauwelijks binnen, verscheen een eldwebel en een Duitsche soldaat en arresteerden het drietal. De sergeant zag nog kans te ohtvluch- ten, doch de beide soldaten werden meegenomen naar het Duitsche grensplaatsje Burlo. Eerst 's avonds werden ze op vrije voeten gesteld, nadat de Feldvfebei een standje had gekregen om zijn overdreven dienstijver, want ook de Duitschers waren vaak zonder overlast te ontmoeten, op Hol- landsch gebied beland. Buitenlandsche kaas. Voortaan zal in Duitschland de uit het buiten land ingevoerde kaas alleen door de Zentral-Ein- kautsgesellschaft m. b. H. te Berlijn, of met goed vinden van dat lichaam, in den nandel gebracht mogen worden. Zij zal als „Auslandkhse moeten verhandeld worden. Importeurs van buitenlandsche kaas moeten van' 20 Maart a.s. af de genoemde maatschappij kennis geven van de hoeveelheid, soort, inkoopprijs en plaats van bestemming der ingevoerde zending. De maatschappij moet dan onmiddellijk verklaren of zij de kaas wil overnemen of niet en bepaalt in het eerste geval den prijs. De watersnood. De ministers-van Odrlog heelt in afwijking van de bestaande voorschriften bepaald, dat aan alle militairen, aan wien in verband met den waters nood veriof werd verleend, gedurende dat verlof soldij of jaarwedde zal worden uitbetaald, terwijl hun tevens vergoeding van levensmiddelen- wordt toegekend over dagen, waarop zij niet met voe ding zijn ingekwartierd geweest of uit anderen hoofde voeding van rijkswege hebden ontvangen. Die militairen, welke door de berokken burge meesters gedurende het hier bedoelde verlof wer den ingekwartierd, moeten worden beschouwd als ter plaatse te zijn gedetacheerd geweest van hun corps. De Keurige toestand In Servië. Uit LONDEN, 15 Maart. Het Servische persbureau deelt medeVluchte tingen uit Oud- en Nieuw-Servië, die voortdurend op Korfoe aankomen, schilderen den toestand in Servië in de donkerste kleuren. Uskub is onher kenbaar. Tal van huizen zijn totaal verwoest; het meerendeel der bovolking woont buitenshuis. Ven sters en opgbroken vloeren dienen als brandhout^ en in de woningen, die niet vernield zijn, zijn Oostenrijksche en Duitsche soldaten ingekwartierd In een dorp bij Uskub hebben de bewoners twee soldaten gedood, die een meisje mishandeld hadden. De geheele bevolking moest daarvoor boeten. De toestand der bevolking van Oud-Servië is buitengewoon treurig. De troepen mishandelen vrouwen en meisjes, en zwaargewonde Servische soldaten worden onmeedoogend afgemaakt. Moord en plundering zijn aan de orde van den dag. Dit alles geschiedt op last van den Bulgaarschen gene raal Borjadef en diens zoon, welke laatste thans prefect van Monastir is. De meest krasse maatre gelen worden daar genomen om de bevolking er toe te dwingen, haar nationaliteit af te zweren. BAL in hel Café „de Roode Eenhoorn" Opgevoerd zal worden Tooneelspel in 3 bedrijven Blijspel in 2 bedrijven. zullen '""l""5' Y00r,Tandvullen en opera- •fmT TEVENS Aanbevelend, Directeur: de heer F. v. d. MEIJ. in het lokaal van den heer J. Bij voet te JULIANADORP. Aanvang 7.30 uur. Ter afwisseling: Blijspel iQ 1 bedrijf, en Entrée 40 cent. Heer en Dame 60 cent. Entrée blijft verschuldigd voor de geheele lokaliteit V erplicht programma 5 cent. nemen wal graag de Iele kere Wybert-tableHen ln, die se tegen de gevolgen van het ruwe weer be schutten. Sedert meer dan 70 jaar als een uitstekend huismiddeltje bekend en beproefd. By alle apothekers drogisten 6 «0 ccni beveelt zich beleefd aan tot het verrichten van allerlei werkzaam heden betreffende het vak. bij J- G. CEERTSEMA Kolhorn. Nog te koopeenig Te bevragen bij P. Best, Lange- reis en J. E- Rol, Hoogwoud. Te koop: ruim waaronder 20 snees bouwland met huis en flinke koolboet en boom gaard, alles aaneen gelegen aan den Middelweg te Heernugowaard. Komt in verbinding met vaarwa ter naar de Noordermarkt. Te bevragen bij C. Koopman te Heerhugowaard. Twee vrienden zoeken langs I dezen weg in kennis te komen met uit de nette burgerstand. (Liefst vriendinnen), om na wederzijdsche goedvinden, een paar gezellige Zon- aagei» door te brengen. Br. fr. lett. B B, met tijd en plaats der samen komst, bureau van dit blad. Terstond hevraagd bij J. SMIT, Veenhuizen, bij Oude- Niedorp. Gevraagd, tegen 1 Mei of eerder foed kunnende melken en met de ouwerij bekend, bij P. Wit Czn., Groetpolder. GEVRAAGD tegen hoog loon. vakkennis geen vereischte, om direct in dienst te treden. Kaasfabriek „Moerbeek" te Nieuwe.Niedorp. Wordt gevraagd voor een jaar vast, bij C. van der Klooster, Zuivelfabriek „De Ster", Baarsdorpermeer. Vakkennis geen vereischte. De Comm. tot Verb. van Zaai zaden van de Ver. van O. L. der R. L. W. school te Schagen, biedt aan zoolang de voorraad strekt zuive re, onaer contröle van de Rijks- landbouwleeraar geteelde tegen den prijs van f9.75 per 50 K.G. Bestellingen worden aange nomen door Jin. Blaauboer Kz. voorzitter Barsingerhorn. P. Kis- temaker Jr. secretaris Kolhorn. Te koop bij M. KOOIJ, Barsingerhorn. Gevraagd, tegen Mei goed kunnende melken, bij J. de Veer, Zoutkaag, Winkel. Terstond gevraagd: bij C. DEKKER te Eenigenburg. Te koop: Een best mak bij C. KATER, Westfr. dijk Wie- ringerwaard. Gevraagd, met 1 Mei: voor boerenwerk en bouwerij, in- of uitwonend. Te vervoegen bij G. Jongejan te Waarland. Gevraagd, met 1 Mei bekend met boerenwerk en hoef beslag, bij D. GORTER Barsin gerhorn. Gevraagd, met Mei met 2oon, goed kunnende melken bij G. Stuij, Weere, Winkel. Gevraagd, om 1 Mei in dienst te tredenEen met de bouwerij bekend, bij F Liefhebber, Veenhuizen bij Oude Niedorp. Gevraagd, tegen 1 Mei a.s.: bij Mej. A. C. v. d. Stok, Nieuwe Niedorp. Hoog loon, wasch buitens- uis.

Schager Courant | 1916 | | pagina 9