De Oorlog. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuw». I gens het contract. Kan de gemeente, welke steeds in fi- nancieelc zorgen zdt, daar niets van gebruiken? VoorzitterDe Zeegrasexploitatie is zuiver een onder deel van den Gemeentedienst, de gemeente géniét dé winst, maar draagt ook het verlies, het komt niet op een bepaalde categorie van menschen. Ik heb zoo straks gezegd, over de eerste 19 jaar is er verdiend, het blijft echter een handelszaak en loopt men dus risico, daar om is de zaak ook geheel afzonderlijk gehouden van de gemeenteadministratie. Wanneer wij dus een verlies krijgen van een f 10.000, wat met het oog op ver schillende omstandigheden niet onmogelijk is, kan de exploitatie dit zelf betalen en hebben wij den hoofde- lijken omslag niet te verhoogen. Ik zou zeggen wij- moeten de reserve bewaren zoolang de Zeegrasexploi tatie bij de gemeente in, is dit later in andere handen, dan is de reserve voor de gemeente. De heer De Vries: Ik stel mij voor wij bepalen een zekere som voor reserve en zoodra die overschreden wordt, wordt dit gebezigd voor gemeentebelangen. Voorzitter: Zooals in sommige gemeenten de gemeente huishouding drijft op verschillende gemeente-exploitaties, lijkt mij dit onvoorzichtig. Of was b.v. de H. O.-hier 5 of 6 pet., dan was er iets voor te zeggen, maar die is hier laag. De heer De VriesWij konden voor de reserve een zekere som stellen, maar zoo kunnen wij wel doorgaan tot in het oneindige, de gemeente heeft een groot ka pitaal en zit altijd m armoede. Voorzitter: Wij hebben soms tijden dat er f 18 tot f 20.000 aan pakkengeld is uitbetaald, de reserve zit dus in de zaak, daar er door de contractanten maar een kleine f 8000 wordt gestort. D eheer De Goeje: Hadden wij geen reserve gehad en het Rijk ons vorig jaar de pacht niet kwijtgeschol den, hadden wij geheel van de genade van het Rijk afgehangen terwijl de gemeente toch jaarlijks een zekere som van ae exploitatie ontvangt, x Voorzitter: Gedurende 15 of 16 jaar is dit f 1000 per jaar geweest, d s dit eigenlijk te beschouwen als salaris van B, en W., welke de zaak gratis beheeren. hadden wij een directeur gehad, die had toch ook f 1000 per jaar moeten hebben. Het Rijk heeft ons de pacht kwijtgescholden, omdat wij per jaar slechts een reserve maakten van ongeveer f 12Ö0 gedurende 9 jaar zoo on geveer f 250000. Waren zij met overtuigd geweest dat zoo'n reserve voor zoo'n zaak aanwezig moet zijn, had den zij ons geen f 10.000 kwijtgescholden. De heeren kunnen er echter nog eens over denken. De heer De Goeje merkt op, dat voorzitter, toen hij over de kermis sprak, heeft gezegd, dit is alzoo aange nomen. Spreker wil echter opmerken dat de Raad niets heeft aangenomen, dat er slechts door voorzitter een mededeeling gedaan is. Voorzitter efkent dat dit juist Is, er kunnen natuurlijk door andere leden voorstellen worden gedaan om geen kermis te houden. B. en W. deelden ait echter mede, opdat men weet hoe wij er over denken. De heer De Goeje zegt verder te willen spreken ovér de wegen en wel over 3 punten: le. over het leggen Van spoorrails over den weg aan de Haukes door oen aannemer. Art. 138 der Gemeentewet zegt, dat de ge meenteraad daartoe moet besluiten. Spr. herinnert zich echter niet dat dit ooit besloten is. Hoe komt het dat de politie niet direct dien aannemer geboden heeft de rails op te breken? Voorzitter: Wanneer u met al die artikelen van de wet komt en de wet zegt het is het praatje uit. Zij begonnen met te rijden van die haven naar het land van Koorn en is de weg toen buitengewoon stuk ge reden. dat kon niet gekeerd worden. Wij waren o zoo blij aat het afgeloopen was. Toen zyi begonnen met rails, waardoor de weg niet vernield werd, dachten wij, gaan jelui je gang maar. Zou u het leggen van de rails, waarmede ze gelukkig begonnen, niet aan B. en W. over laten willen? De heer De Goeje: -Of het niet aan B. en W. kan worden overgelaten, komt hier niet ter sprake, het is hier een kwestie van bevoegdheid, waar wij niet aan kunnen laten tornen. Toen vorig jaar een speeltuin werd opgericht, zonder vergunning was gevraagd, werd ook direct de politie gezonden om dit te verbieden. Er mag ook geen spoorweg gelegd Worden zonder dat de Raad dit goedkeurt. Het moet zelf ook door Ged. Staten worden goedgekeurd. Het is niet de vraag of het nuttig is, maar de bevoegdheid, de burgemeester door de Kroon aangesteld, moet waken tegen de mindere wetskennis van den Raad en niet de hand lichten met de wet. Ik vind het ook heel nuttig, maar er had een voorwaarde van betalen aan verbonden kunnen wor den, dan hadden wij iets teruggekregen voor het vernielen van den weg. Voorzitter: Uwe opmerking betreffende art. 138 is Juist, hoewel ik dit art. niet kende en ook de secro-, taris er zijne aandacht niet aan geschonken heeft. Wij waren al erg blij dat zij met ae wagens eindigden.. Acht u het echter noodig voor dergelijke onbenullige dingen de Raad bijeen te roepen?, Zullen wij dit voortaan doen? De heer De Goeje: Ik vind dit niet onbenullig. Voorzitter: En om betaling te eischen in deze diep rampzalige omstandigheden van den Anna Pöulowna- polder, zou niet menschelijk zijn. De heer De Goeje: Neen van den aannemer. Voorzitter: Het gaat voor rekening van den polder. "Verder vraagt de heer De Goeje waarom aan den weg San de Haukes hoegenaamd niets is gedaan, ter wijl aan B. en W. is opgedragen voor het vrije en vei lige verkeer te zorgen. Is er al dien tijd niets aan den weg kunnen doen. Voorzitter: Welken tijd bedoelt u? De heer De GoejeTijdens den tijd dat de menschen daar aan het werk waren. Voorzitter: Dat gaf toen niets, er was absoluut geen beginnen aan. Hierover ontwikkelen zich nog verschillende discus- siëfn en is men het er over eens, dat tijdens het transport niets aan den weg te doen was geweest. Thans is de weg wat opgeknapt met puin en grint en zullen a.s. Dinsdag B. en W. den weg nog eens nagaan, hij is thans weder vrij goed. De heer D. Koorn merkt op, dat hij thans nog slecht is. Voorzitter beroept zich herhaaldelijk op de leege kas, waardoor niets te doen is en geeft den Raad in over weging voor f 2000 op den post onvoorziene uitgaven te plaatsen. De heer Hermans beveelt aan een straatweg aan de Haukes te leggen van getrokken klinkers, dat is niet zoo duur en sterk. Voorzitter zegt nog aan B. en W. te zullen voorstellen den H. O. op f 12000 te brengen, vinden B. en W. dit goed dan kan de Raad hierover nader beslissen. Verder merkt de heer De Goeje nog op, dat tijdens de laatste sneeuwstorm zoo weinig aan den weg is gedaan, verschillende deelen van het eiland waren niet te bereiken, terwijl de heer Koorn te Westerland den weg vlug en afdoend heeft laten opruimen, waarom kon dit op andere plaatsen niet? Voorzitter zegt, dat dit zoo erg niet is geweest alles was vrij goed te bereiken, hij heeft 12 menschen aan de wegen gezet, maar kon echter niet zooals de heer De Goeje wilde, een 80 menschen aan de wegen zetten, hij voelde zich niet verantwoord op een dag f 200 uit te geven voor sneeuwscheppen en vindt voorzitter zoo'n bar reisje, hij heeft dit zelf ook medegemaakt wel eens aardig. De heer De Goeje herhaalt dat verschillende deelen van het eiland niet bereikbaar waren en verschillende menschen afgesloten zaten en vensters e.d. niet rond konden en op sommige plaatsen geheel geen genees- of verloskundige hulp te krijgen was. De heer Hermans bevestigt, dat de voorzitter In deze zaak zeer zuinig is geweest. De voorzitter beroept zich echter op de zuinige ge- meentefinancifin. Ook anderen bevestigen dat er te weinig ls gedaan. Niemand meer het woord verlangende, gaat de Raad ln geheime zitting over. Onze Zeevaart. De Regeering heeft gisteren aan de belangheb benden bij de zeevaart, waaronder de corporaties waarmede leden der Regeering dezer dagen heb ben geconfereed, het volgende telegram gezonden „De regeering is voornemens, teneinde de ge varen voor de vaart naar het Kanaal te verminderen, le. bij het lichtschip de ,,Noord-Hinder" een vaartuig te stationeeeren, voorzien van een installatie voor draadlooze telegrafie, teneinde bij mogelijke onge vallen hulp te verleenen2e. eenmaal per dag de schepen, die^zich daartoe aanmelden, tusschen het lichtsehip de „Noord-Hinder" en de Engelsche ter ritoriale wateren, door sieepbooten-mijnenlichters te doen voorafgaan". De regeering voegt hieraan toe, dat zij door deze maatregelen geenerlei verantwjordelijkheid op zich neemt, ln 't bijzonder wijst zij er op, aat de gevaren in de Engelsche territoriale wateren door de voor: genomen maatregelen niet worden verminderd. Zij is van oordeel dat de in de laatste maanden plaats gehad hebbende ongevallen de conclusie wettigen, aat de vaart om de Noord veel minder risico mee brengt dan de vaart door bet Kanaal. Zij meent echter, indien desniettemin de vaart door het Kanaal door belanghebbenden wordt verkozen, zij van hare zijde niet mag nalatig blijven om de daar aan verbonden gevaren te temperen. Do verant woordelijkheid voor de keuze van de vaart blijft geheel voor belanghebbenden zeiven. CALLANTSOOG. Ter vervulling van de vacante belrekking van onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, zijn 5 sollicitaties ter Secretarie ingekomen- De door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op 22 Maart j.1. gewijzigde kiezerslijst bevat de namen van 189 personen. Zij is ter Secre tarie ter inzage nedergelegd van 23 Maart tot en met 21 April a.s. en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld, De Heer M. J. S. ae Rijke, voorheen Gemeente- Secretaris alhier, komt thans voor op de aanbeveling van Secretaris der gemeente Zonnemaire (Z). ZIJf'E. Blijkens de op 22 Maart j.1. gewijzigde kiezerslijst dezer gemeente bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de Provin ciale Staten en den Gemeenteraad respectievelijk 877, 877 eri 813. Het vorige jaar waren deze getallen 870, 870 en 802. SCHAGERBRUG. Aan den heer M. Groen, aannemer alhier, is op- fedragen het afbreken der bestaande behuizing, ewoond door den heer J. Harp, en het bouwen daar ter plaatse van 2 burgerwoonhuizen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer S. A. Le- verink, thans werkzaam te Sloten, is benoemd tot adjunct-commies ter secretarie te Wormerveer. De heer Van Leverink heeft zijn eerste opleiding bij de gemeente-administratie ter secretarie der ge meente Zijpe ontvangen. WIERINGERWAARD. De heer J. Wit voorheen Anna Paulowna heeft uit de hana gekocht van den heer K. de Groot te Schoten, de helft van een burgerwoonhuis staande aan de Kleine Buurt, alhier, en bewoond door v. d. Laan. Naar de voorzitter der Timmer-Aanneempa- troons ons mededeelde is het bericht: „Timmer liedenactie" voorkomende in de courant van 21 dezer niet geheel juist, wat betreft de om Schagem heen liggende dorpen. In de jl gehouden vergadering werd o.m. beslo ten een uurloon uit te betalen aa 24 cent, de schaft uren niet meer te betalen en geen koffie meer te verstrekken. Dat de propagandaclub alhier met de opvoe ring van het nieuwe tooneelstuk „Arm Daantje" op verschillende plaatsen succes heeft gehad, blijkt wel dat 't bestuur ook nu weer een uitnoodiging heeft ontvangen van de afdeeling Oude Nieaorp. Begin April zal aan die uitnoodiging gevolg wor den gegeven. Tot hulpmonsternemer voorde fokvereeniging alhier is aangesteld de jongeheer A. de Hoop. OUDE NIEDORP. Het anmoveeren van den watermolen en het daar voor in de plaats stellen van een nieuwe boerderij voor den Heer C. Wilsmeer, is opgedragen aan den Heer J. A. van Eerden, alhier. Provinciale Stalen van Noord-Holland. De commissaris der Koningin heeft aan de Konin gin machtiging verzocht, de Staten bijeen te roepen voor een buitengewone zitting op 13 April. Druk vreemdelingenverkeer. Blijkens het jaarverslag der vereeniging V. V. V. te Arnhem is het vreemdelingenverkeer aldaar in het afgeloopen seizoen zoo druk geweest, dat alle logeergelegenheden steeds geheel vol waren en tallooze gasten in den omtrek vooral in Nijme gen, onderaak moesten zoeken als zij Arnhem wilden .bezoeken. In de hotels alleen (dus onge rekend de overtalrijke pensions e. d.) logeerden in het afgeloopen jaar te Arnhem ruim 22,000 vreem delingen. Het aispuien begonnen. Op de Willemsluizen bij Amsterdam woei gisteren de blauwe vlag met het woordspuien 1 Bij de doorbraakplaatsen te Ultdam, Katwoude en uit het Waterlandsche huis te Monnikendam wappert de driekleur: de nooddijken zijn klaarI Een belangrijk stuk werk is thans achter den rug, het is eerder gereed gekomen, dan bepaald was, waardoor de aannemersfirma Blankenvoort en Van Hattum een belangrijke premie verdiend heeft Een slecht begin. Een handelaar in land- en tuinbouwartikelen in de Goudsche Straat te Rotterdam vermiste uit zijn portefeuille, waarin eenige bankbiljetten van f 1000, die op zijn bureau in zijn kantoor lag^een bank biljet van f 1000. Van dien diefstal werden verdacht zijn beide kantoorbedienden, een 17-jarige en een 21-jarige. Bij beiden werd huiszoeking gedaan en in de woning van een hunner is het biliet gevon den in een kist Beiden bekenden den diefstal ge pleegd te hebben om zich geld te verschaffen, ten einde zelf een zaak te beginnen. Zij hadden reeds enveloppes en briefpapier laten drukken met den naam van de nieuwe firma. Pokken te Amsterdam. Sedert de vorige mededeeling is één nieuw geval voorgekomen en wel bij een Kindje, dat reeds in observatie was genomen. De toestand van de patiën ten is bevredigend, Geen enkele verkeert in levens gevaar. Melkvoorziening in Noord-Holland. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft het wenschelijk geacht over te gaan tot de samenstelling van district-commissiën. Aanvankelijk was die noodzakelijk alleen gebleken voor Amster dam e. o. en de Zaanstreek. Thans echter is aan leiding gevonden, de instelling dier gelastigden, over ae geheele provincie uit te strekken. Ook de „Rijkscommissie van toezicht op de Ver eeniging der Fabrieken van Melkproducten" acht, in het Delang der melkvoorziening, vorming van meer districts:commissiën bepaald noodzakelijk. Voor het geheele gebied van Noord-Hollana (met uitzondering der eilanden, behalve Texel) zijn negen commissiën in het leven geroepen. HET ZAND. Dezer dagen kwam de heer de W. alhier tot de ontdekking, dat men zijn beide regenwaterbakken onbruikbaar had gemaakt, doordat men er petro leum in had gegooid, 't Is te hopen, dat de bedrij ver van deze lage daad zijn straf niet zal ontgaan. Woensdagavond had in het lokaal van den heer Ruis, alhier, de jaarvergadering plaats van de maatschappij „Electra Na opening door den voor zitter G. P. ae Wit werden ae notulen voorgelezen door den secretaris, W. J. de Leeuw, welke on veranderd werden goedgekeurd. Daarna volgde het verslag van den boekhouder G. Blaauw, welke een totaal in ontvangsten en uitgaven over bet boekjaar 1915 aanwees van f 5201.72. Een commissie welke belast was geweest met het nazien der boe ken en bescheiden verklaarde bil'monde van den heer S. Timmerman, dat alles in de beste orde was bevonden. Vervolgens werd tot verkiezing van be stuursleden overgegaan. Afgetreden garen de heeren Tb. Schilder, F. Ranzijn en G. Tuin. Her kozen werden de heeren Schilder en Ranzijn en in de plaats van G. Tuin werd gekozen de heer A. A. Yiaer Bii de rondvraag werd de aandacht ge vestigd op het stroomvcrlies, welke zaak door Eet bestuur zal worden onderzocht. Na nog eenige be sprekingen over het snoeien van boomen, wat nood zakelijk is vaor het vrijblijven van het net, en bi] sommige personen nogal tegenkanting ondervindt werd ae vergadering aoor voorzitter gesloten. Eigenaardig. Deze week werd op het eiland Texel de vrouw v* een landbouwer naar de groeve gebracht De liifcbaar werd gedragen door twaalf personen, die allen den naam van ae overledene dragen. Brand in de jamfabriek fe Prinsenhage. Gisternamiddag werd brand ontdekt in een hou ten loods, oppervlakte ongeveer 25 bij 12 meter, waarin de groentendrogerij werd uitgeoefend, In deze afdeeling stonden twee electromotoren voor het bedrijf. De loods is geheel nit- en afgebrand, een groot aantal karren en wagentjes werden vernield, en de in deze loods aanwezige groenten werden een prooi der vlammende motoren beliepen weinig schade. Door eigen brandbluschmiddelen konden de be- lendenden gebouwen der fabriek waaronder het nog niet voltooide kantoorgebouw voor brand ge vrijwaard worden. Waar de groentendrogerij thans in volle werking is, zal de bedrijfsschade nog al beduidend zijn, daar nu deze drogerij waarin een tiental personen werkzaam waren siil zal moeten gelegd worden. - De oorzaak van den brand is onbekend. De gebouwen waren verzekerd. In net voorjaar van het vorig jaar is eea groot gebouw van aeze jamfabriek geheel in vlammen opgegaan. Knoeierij mei regeeringspeulvruchlen. Het volk meldt, dat een lid van de Gemeentelijke Levensmiddelencommissie het spoor heeft gevon den van een geknoei op groote schaal met Regee- ringserwten en -boonen. Een hiernaar ingesteld uitgebreid onderzoek heeft tot gevolg gehad, dat de laatste drie dagen op last van den burgemeester krachtens de lefensmiddelenwet bij een 16-tal gros siers en winkeliers hier in de stad belangrijke par tijen regeeringserwten er -bruine boonen in beslag genomen zijn. Deze inbezitnemingen geschieden door den secre taris en twee leden van de Levensmiddelencom missie, vergezeld van de recherche. Tijdens het ondezoek bleek, dat een groot aantal personen, zoowel grossiers als winkeliers, een han del drijven uitsluitend in Regeeringspeulvruchten. Deze personen wonen door de geheele stad ver spreid en hebben een aantal handlangers, die zoo wel groote als kleine partijen bij de winkeliers op- koopen. In beslag genomen zijn, zoowel origineels balen als honderden zakjes met enkele kilo's inhoud, in de verschillende winkels door allerlei opkoópers opgekocht LANGEDIJK. De prijzen der nog aanwezige koolsoorten stijgen schrikbarenddie nog heeft is er meer dan goed aan toe. Wij vernemen, dat een bouwer deze week 16000 roode kooien verkocht A 80, zegge tachtig ct. per stuk. Natuurlijk is dat geluk maar voor enke len weggelegd. NOORD-SCHARWOUDE. In de vergadering der pas opgerichte Roomseh- Katholieke kiesvereen. alhier, waarin het Bestuur werd gekozen en het Reglement vastgesteld, ves tigde ae Eerw. Heer Kapelaan er de aandacht op, dat de groei der bevolking in Noord-Scharwoude ten gunste der katholieken was; de meerderheid der burgers was thahs katholiek. In deze gemeente moet dus goede actie worden gevoerd. Laten de anders denkenden nier nota van nemen het meerendeel der kiezers is niet Roomsch-Katho- liek 1 Mogen ook zij voor tegen-actie gereed zijn I Langedijk. De beweging naar electrificatie neemt de vaster vormen aan. De Langedijker winkeliers vereenig. en vakvereeniniging zet er 'spoed achter en van haar uitgaande zal een openbare vergadering te Noord-Scharwoude worden gehouden, waarin de heer Smith Kleine, directeur der Kennemer Cen trale bioscopisch zal toonen, wat er met electriciteit gedaan kan worden. In een rede, waarop debat 'toegestaan wordt, zal dit toegelicht worden. WIERINGEN. L.1. Donderdag hield de afd. Wieringen van de Ned. Prot Bond een bijeenkomst op de bovenzaal van Ned. Herv. Kerk te Hipolythoef, waar als spre ker optrad de Weleerw. Heer Ds. IJ. B. Kalma van Oudsnoorn, met het onderwerp„Het vergaan der Anna Holmann." Dit onderwerp, een kort uittreksel uit een Duitsch boek werd door spreker mooi en duidelijk weerge geven en door ae aanwezigen met aandacht ge volgd. Wanneer deze spreker een volgende maal hier weder optreedt, twijfelen wij niet of hii zal grooter gehoor vinden. Ook werden door de Viee- Voorzitter Dr. de Goeje met-een toepasselijk woord de cadeaux uitgereikt aan de dames der Zondag school, onderwijzeressen en organisten, en een woord van afscheid gesproken tot de scheidende dames mej. M. Kooij-Omis en mej. M. Rump. ZUÏDSCHARW OUDE. De oude R.-K. kerk aan fdeo Langepdijk wordt a geroken, en in de plaats "aarvaji een school g- bouwd, Voorloopig zullen 3 lokalenwordien gebouwd welke in 1917 zullen worden geopend. In dien loop van dal, jaar ztillen weer 'meerdere lokalen Vortim bijgebouwd. i 1 ZUÏDSCHARW OUDE. De I/angedijker Winkeliarsviereenilging 'zal, naar wij vernemen, een tentoonstelling lorganlseeren om de electriciteit, die door velen wordt gewunscht, meer 'bekendheid te geven. I J Het is een heel vaag bericht en of het vertrouwen verdient, we weten het niet. maar het is toch wel op merkelijk, dat nu een vredesbericht komt van Engel sche zgde. Het is de Daily Tel., die ons meldt, dat de a.s. conferentie te Parijs zeer belangrijk zal zijn, daar zullen niet plleen handelsvraagstukken worden besproken, ook de toestand waarvoor de geallieerden zouden komen te staan, indien de Midden-Luropeesche mogendheden aannemelijke vredesvoorstellen mochten doen. 't Is zeer vaag dit bericht, zooels reeds gezegd, maar toch komt hieruit een andere klank als wij steeds van die zijde vernamen: wij vechten door. Laat ons hopen 1 Van President Wilson uit Amerika krijgen we een pertinente tegenspraak dat Duitschland over vredes voorwaarden heeft gerept. Hier dus een heel ander ge luid. De strijd om Verdun wordt helaas nog maar steeds voortgezet en het is de Duitschers gelukt enkele plaat selijke voordeeltjes te behalen. Of du in blijvend succes zal worden omgezet, moet de tijd loeren. De Duitschers probeeren het wel pteeds en hebben nu weer eén geweldig vuur op de Franschen geopend van Malan- court tot aan de Maas. Of de Duitschers zullen slagen hangt voor een groot deed ook af, of zij niet gedwongen zullen worden soldaten naar het Oosten te «enden, want de Russen vallen daar met kracht aan. Tj»ng« het heele front van de Duitschers, van de Golf van Riga af tot aan de Fripetmoerassen toe, doen de Russen krach tige pogingen om op te dringen, en verder naar het Zuiden laten zij ook de Oostenrijkers niet met rust. Leest men het officieele Berlynsche bericht van gisteren over den strijd in het Oosten, dan begrijpt men on middellijk, dat er bij Jacobstadt iets moet gebeurd zijn, wat voor de Duitschers niet gunstig ls. Want Jacobsstadt verschijnt als eerste van de reeks plaatsen, waar de Russen met groot geweld hebben aangevallen. Bij de andere aanvallen wordt er bij vermeld, dat zij zijn afgeslagen, maar van Jacobsstadt staat er wel go- bi-uggehoofd Jacobkktadt herhaaldelijk met sterke strijd krachten vooruit drongen, maar het resultaat wordt eenigszins in het midden gelaten. De Russen zeggen, dat zij hier de vijandelijke verdedigingswerken hebben ..doorboord" en hun succes van den vorigen dag heb ben uitgebreid. Om te weten, wat hier precies is ge beurd zullen we nog een paar dagen geduld moeten hebben, maar voorloopig is toch wel al duidelijk, dat hier de Russen een voordeel hebben behaald, zegd, dat de Russen tegen de Duitsche stellingen bij TELEGRAFISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen verricht in den morgen van doa 25en Maart 1916, medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 759.3 te Haparanda, laagste barometerstand 741.7 te Wisby. Verwachting tot den avond van 26 Maart. Meest matige winden uit Z.W. richtingen. Betrok ken of zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen. Waar schijnlijk nog regen- of sneeuwbuien. Aanvankelijk zachter. GEMEENTE StHAGEN. Gehuwd: Albert Lont, 20 jaar en Trijntje Ploeger. 19 jaar. Levenloos aangegeven kind van Arie Francis en van Grietje Gutker. i GEMEENTE ZIJPE. GeborenMarijtje, dochter van Klaas Schouten en Cornelia Ooteman. OverledenLevenloos aangegeven kind van Aris Bak ker en Maartje Dekker. GEMEENTE HOOGWOUD. Aangifte van 1 tot 15 Maart. Geboren: Maria, dochter van Nicolaas Muideren Geertje Stam. OverledenJohanna de Vries, oud 57 jr., vrouw van Pieter Aker. Trijntje Zinger, oud 79 jr„ vrouw van Gerrit Hartog. Huwelijk: Gaene. - SCHAGEN. Door eenige dnderwijzer» en onderwijzeressen is Donderdagavond in de O. L. School te Schagen een vergadering gehouden, waarop men besloten heeft, pogingen aan te wenden om in Schagen een cursus voor de Hoofdacte op te richten. Inenting en herinenfing. Van de gelegenheid om kosteloos ingeënt of heringeënt te worden werd Woensdag een druk tebruik gemaakt Vrijdag was de toeloop zoo groot, at onze geneesheer wegens gebrek aan koepok stof, niet allen kon helpen. Roodvonk. In onze gemeente komen verschillende gevallen van Roodvonk voor. Wij hoorden van een gezin, waar vier patientan zijn. Gelukkig draagt de ziekte tot heden een goedaardig karakter. HET WITTE KRUIS. Onze afdeeling van het Witte Kruis vergaderde Vrij dagavond onder leiding van den heer u Visser Az. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Er werd besloten om geen subsidie aan het Hoofdbestuur te vragen, maar dan ook geen quotum af te dragen als dit kon. Dr. Beeker van Barsingerhorn zal als can- didaat voor het Hoofdbestuur worden gesteund. Door 116 personen werden 120 artikelen uit het magazijn gebruikt. De rekening van Ziekenzorg sloot met een voor- deelig saldo van f 320.33i/i. Dit had volgens het jaarver slag van den heer M. Visser zijn oorzaak hoofdzakelijk in het persoonlijk bezoeken van belangstellenden. Dit bracht f 360.50 op. 20 personen werden door Zieken zorg gesteund, 1709 L. melk werd verstrekt, plus 99 eieren. De rekening der afdeeling zelf sloot met een voordeeling saldo van f 129.19. Uit het jaarverslag door den heer Muijs uitgebracht, bleek, dat net aantal leden 341 bedroeg. De begrooting sloot in ontvangst en uit gaaf op f 591.59. De heer De Boer werd benoemd tot opzichter der Volksbadinrichting. Over deze inrich ting ontspon zich een druk debat, met als resultaat, dat het bestuur zal zorgen voor enkele reddingsmiddelen en zal worden nagegaan in hoeverre een uitbreiding zal kunnen worden gegeven aan deze inrichting, zóó, dat ook grooteren daarvan gebruik zullen kunnen ma ken. In een spoedig te beleggen vergadering zal hierover rapport worden gedaan. POLITIE. Gevonden een Vulpenhouder. Inlichtingen ter Secre tarie. ZONDAG 26 MAART 1916. EVANGELISATIE te: Schagen, Hoep. nam. 6 uur. J0s. A. Verwaal van Alkmaar. HOORN, 23 Maart. 18 Stapels kleine fabriekskaai f 76.50, 4 stapels kleine boerenkaas f 75, 7 stapels boe- rencommissiekaas f 73.50, Totaal 29 stapels, wegende 35544 K.G. Handel matig. ALKMAAR, 24 Maart 1916. Fabriekskaas Kleine f 77. kleine boerenkaas f 70, com missie boerenkaas f 67.50, middelbare boerenkaas f 66. Aangevoerd 302 stapels, wegende 132611 K.G. Handel kleine matig. Aangevoerd 953 H.L. Tarwe f 13 a 13.25, gerst chev. f 13.50 a 14.25, haver f 7.90 a 8.50, paardeboonen f 24 a 25, bruine boonen f 15 a 30 citroenboonen f 26 a 27.50. witte boonen f 24 a 28.50, groene erwten f 29 a 30, grauwe erwten f 25. NOORDSCHARWOUDE. Vrijdag. heimers f 1.90 per 35 K.G. Zaterdag. Roode koof f 0.60 a 29.90, gele kool f 6 10 a 30. Deen- sche witte f 1.40 a 30, uien f 13.10 a 13.20, stek- uien f 2.80 a 3.30. ALKMAAR, 25 Maart 1916. 5 Paarden f 200 a 400. 43 koeien I 75 a 35a 184 schapen f 20 a 43, 471 nuchtere kalveren t 10 a 30. 139 magere varkens f 27 a 56, 216 biggen f 12 a 27. kipeieren f 7 a 7«/4ct., boter f 75 a 8 "ct.. 7 amm®- ren f 6 a 10. MENSCHEL!JKE RADIUM. Prof. Benedikt te W oenen heeft een vronw, die een wichelroede wateraders ontdekken kon, in do don kere kamer op haar emanatie-eigenschappen onderzoen. Hierbij bloek, dat zoowel van haar als van de j"tHY stralen uitgingen, die tn yerschülende kleuren, rood, oranje en violet, zichtbaar waren, over de he' lichaamshelften gelijk verdeeld. Ptof. Benedikt blfi' hieruit, dat dergelijke, voor het gebruik van een wie roede geschikte personen, piet alleen de eigenschap radioastosthesis, maar ook de gave der radiuinui s ling bezitten. Hét geheimzinnige vraagstuk wordt ooat door nog belangrijker. Een Zeegeveehl. Uit Berlijn, 24 Maart. Volgens berichten, die ▼an verschillende zijden zijn Ingekomen en van dezer dagen dé bevestiging ts ontvangen. den 29 sten Februari in het noordelijk |,n cj«p de Noordzee «en gevecht plaats gehad tussen - Duitschen hulpkruiser „«reit" «n drie Ei-»*15

Schager Courant | 1916 | | pagina 2