Binnenlandsch Nieuws. De steen van Winterswijk. De eenden uil Waterland. De Vriiz.-Democraal. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Democra- tisfchen Bond heeft besloten het orgaan van dien Bond „De Vrijzinnig Democraat" tweemaal per week te doen verschijnen. De „Rotterdam" van de f!olland-Amerika>lijn. Hel dure koper. Provinciale Slaten van Noord-Hollund. De commissaris der Koningin heeft aan de leden der Provincialen Staten medegedeeld, dat de Ko ninklijke machtiging is gevraagd om de Staten in buitengewone zitting bijeen te roepen op Donder dag 13 April, ten einde in die zitting aan de orde te stellen de verkiezing van twee leden van Ge deputeerde Staten, ter voorziening in de vacature, ontstaan tengevolge van de aanneming van zijn benoeming tot lia vafi de Eerste Kamer door den heer mr. J. Kappeyne van de Coppello en ter voor ziening in de vacature, welke op 12 April zal ont staan, doordat jhr. G. S. Boreel met ingang van dien datum ontslag heeft genómen. Watersnood. Verzameling van goudgeld. Verkiezingen le Amslerdtrm Ren firma in, Noord-Holland 'de lezer ziet:- ik zoek het niet ver adverteerde oen week of Wee geieden een en (ander dat ik wellicht gebruiken kon. Ik vroeg de catalogus en ontving die; dochi zonder dat de prijzen ingevuld waren. Sedert vond die firma het onnoodig onnoodzakeüük misschien iett \e:'der van zich te "'aten hooren. Dit isl'n systeem, doch '*n slecht. Een Amtrikaansche firma heeft 'mij, sedert ik in, 1912 iets vroeg omtrent haar flabrikaa', geen kwar taal, feitelijk geen maand, laten voorbijgaan 'zon der me ëen circulaire^ ,'een brief of een 'nieuwe prijs cour au' te sturen. I Dit is 'n misso/hien 'vrij kostbaar, doch "in edik geval goed systeejm. Want in den 'oop onzer'corréspondentie zagen zij! in, dat ,,Gollars" en „inches" en „ounchep" en „af station Chicago" .voor een Nederlansch particu lier en zij wenschten /particuliere klanten! geen beteekenis hadden, (zoomin als -'„geid-met-be- stelling". i Dit veranderden (zij. De Amerikaanschamunt, maat, zwaarte en conditie, 'verdween en da luidjeB down goede zaken, 1 Maar dë Hollander, die betldht "(wordt talen te spreken (wat onjuist is, hoogstens radbraakt hij s») verandert aan zijn zaken-methodes nooit 'wtet. „Onze, vaderen deden ,1het, ook zoo". Het idee, dat ieïnand „vaderen" moet hebben go- had om «en modern koopman te zijn, schijnt mij wel onuitroeibaar. En toch zijn ten s/lotte al die oude methcdee zoo ontzaggelijk nadeel ig. i Iniplaahs van nieuwe industriën te gaan beginnen, die bij terugkeer van de normale verhoudingen direct 'in de goot liggen en slechts verlies van moeite, tijd en kapitaal kunnen opleveren, deed men beter 'een-wijden veld te openen voor handelsken nis 'en talenkennis. Zoogenaamde linguïsten als wij zijn, wekken onze pogingen op" in een vreemde taal irf schrij ven gewoonlijk niet veel unieer dan een beleefd heidshalve achter ,de hand 'verborgen lachje bij de lieden, die wij roei, onze (waren gelukkig willen maken. Talen, reizen^ vjakkennis, laat ons daaraan 'n mil- lioen of wat besteden. 1 1 I Hei, zal meer en betere 'vruchten opleveren dan, het beginnen vim, nieuwe industrieën 'die den kiem - van ondergang reeds,in zich 'dragen, wijl zij toch! niet imefe kunnen, i - I UITKIJK. ANNA! PAULOWNA. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden én Hoofd ingelanden vani'den Anna Piaulownapolder op 27 Maart 1916, des voormiddag® te) 10% uur. De Dijkgraaf, de heer Jb. -Staimimjejs, opent de ver-, gadering, de secretaris, de heer J. K. Kaan, lee|st de notulen, ddej worden goedgekeurd. Aflwezig zijn de hoeren ftezelpiian,'P. Kaan, de Jong, A. P. Sipman en C. Geerligs. Werden vervolgens getezen eenige ingekomen missives vanGed. Staten, waaruit blijkt dat tfij 't noof dige overleg geweinscht vinden bij de Y©rschillencb plannen in verband met de overstroopijng. Wat de beanaling betreft voor het diroget gedeelte van den Wastpolder, is eenfcommislsie ingeöteld. on der voorzitterschap van"dien heer A. de Graaf. De ze commissië 'is officieel'erkend door het, Polder bestuur, 'en wordt [goedgevonden, deze bemali ig voor rekening van (den Polder té nemen, i Voorzitter brengt dank laan deze commissie voor haar vele bemoeiingen. Er .worden verschillende mededelingen 'gedaan, waarvan het een en ander iaan, onze lezörs reteds bekend is. Êr blijkt uit, dat door de tweedie hoo- go vloed de Oostelijk ze|er heeft gele(dien en d^t al-. lo3 dadelijk isaangewend om deze| aan de binnen zijde te 'versterken tegen iden golfsllag van heft, bin nenwater. 'Van dit,werk was eerst door den', heler Boltje opgaafgedaan. Deze kon het met uitvoeren, omdat hij geen 'palen en fatten kon krijgen. Toen hfcd dei heer 'Van der (Pias opgave gedaan en deize zou het werk op andere wijze i uitvoeren, Dat is geschiedt en 'daarmee zal deze wéék nog worden doorgegaan, maar 'dan zal ;faet wierk worden stop gezet. Dit, werk iis uitgevoerd met, rijs, riet ep stroo, diat 'vastgeklampt en op ,de gevaarlijke plaat sen is een schoeiing .geplaatst. Dei dijk is nu heel goed beschermd. Ook op den Amsteildijk is over den 500 meter dusdanig werk gedaan. De lengte van *t iwerk op den 'Oostdijk is ,'4500 M. Al dit noodwerk moet weer worden weggehaald, als later dia dijk voorgoed in 'orde wordt gebracht. De kistdammen zijn aanbésteed, ^anders had hét werk veel tel lang geduimd. Van Kleinesluis naar; Oudesluis is aangenomen door Oldenburg voor I 38700.' Van Kleinesluis naar Ewijcksluis door Bolt je voor f 46000; Deze laatste kistdam 'is met, speciq volgebaggerd, eerst halfvol, later geheel ,gevuld. De heer Wijdenes Spaans 'vraagt of. deize kistdajmi bij de Weegbrug ophoudt- Dijkgraaf antwoordt dat Zaterdag 'begonnen is hem door té haleö fnet een booht aohter de Weegbrug om. Dijkgïiaaf öeeit verder mee dat'Oldenburg hét werk op tijd heeft opgeleverd. Boltje niét Het lag hem in hoofdzaak aan 'de baggermolens van hein die te Stavoreh lagen. 'Deze konden niet hier komen door de 'hoog® vloeden, en dait. noemt Boltje frce (majeur, Dijkgraaf wijst er op,, dat Boltje liever dé kistdam geheel 'in oeps had gevuld, maar dat bet Dag. Bestuur lieiver 'eerst half vol had, omdat dan de Westpolder vroeger tot' '70 a 80 cM. boven, A.P. beveiligd was. Dit tweemaal' 'vullen van den kistdam her.ft het fcverk ook opgehouden, De hee- Wijdojies, Spaans noepofi hiefeen gebrek in het bestek dat het,in twéémaal vullen'daarin rcieft vepmeld 'stond en spr. meent dat Boltje niet op zijn, baggermolens uit Stavoren- had 'behoeven te wach ten, maar ze van elders' i had moeten laten ko men. Dat hij dit niet deed wias zijn belang, maar s daarvoor beeft hij den Weeipolder langer dan noo>- dig 'was blootgesteld aan de risico Voor nieuwe vloaden. En wat bet ktoijtschélden van eijn boete betreft, moet daarop worden gelet, en mag dus niet geschieden dan na overleg 'met de Hoofdingélanaetn. Voorzitter ckelt nog :me« dat voor het werk (aan deu Oostdijk nog 2 opzichters, zijn aangeinoimdn, per- nando, en nog een, Niieuwdorp, tegen f 125 salaris per maand. 'Dan i» 'er Visser als opzichter over het gat in de dijk, eveneens tegen f 125 pier maand. Chr Dekker voor net algejmee®. toezicht ad f 25 per week, C. O'denfiurg, 'op Wkringen, 'ad f 25 per week, plus f 8 voor kost, en daarboven die heer Nieujwdorp voor f 3000. - f Algemeen worden des® voorstellen goedgekeurd. Er wordt op 'gewezen dat de bemaling van' dien Westpolder met eigen krachten 'goed is geslaagd. De heer K. Kaan informeert wanneer of de be maling van het 'droge gydeoltu van den Westpolder weer bij da d rest der bemaling wordt getrokken?. Spr. wil dat ook met bet oog op het zoete wét,er dat dan doorstroomt. 1 Dq heer Da 'Graaf zegt dat dut nog niet kan. Er rijn' nog groote zwinnen die bemalen moeten wor den. Eerst moet de 'kistdam klaar zijn en zekerheid bieden, dan kian, wat spr. beitreft, wiel weer) de gewone wijze van bemaling gevolgd worden. Dijkgraaf 'deelt mee, dat dezer dagen een zandzuiger komt met een capaciteit van 150 kub. (meter per minuut, met 2 pompen, die geptoast fcvoixiën op de Ewijckvaart en kost f 500 per dag, Wissakerke 'kornt mét een ceritrifugaalpctmp wer ken bij de, Kleinesluis. De molen aan 4®n Oosthoek zal eveneens malen, deze is 1 tenminste weer bedrifje: klaar gemaakt. i i Dan komt de Dieselmotor vati 'hét Rijk, gratis daarvoor afgestaan. De pompep worden,door Werk spoor gemaakt «n d ze (most de l'older betalen, be groot op i 4u.UX). De motor, moefti op een zo.der- soüuit, door een gat in de kade. Daar s luen druk mee bezig; 'maar dit werk loopt niet mep en zal de baggermachine vjan Boltje ook hiervoor moei ten worden gebruikt. Het gat in do kadé moet l,ö0 M. diep worden Voor dit (werk is zelfs Zondags dborgewerkt i' Die neer. K. Kaan dringt aan op het plaatsen van nog unieer maaikracht, dit eisciieoi de ïngclttiKleix in den Oostpolder. JSpr. wil dev (hul(pgeinalen uit dé Westpolder gebruiken, f D© beer -X>e Graaf zegt spoedig nog een gemaal te kunnen missen, maar eerst moeft toon de spoor dijk worden opengemaakt wil men pe bulpgé- malen-, allen kunnen missen. Da beer Wijdenes Spaan® waarschuwt met klenn voor het te veel vertroufwen op die kistdam. Men mag cle spoordijk nieteerder openmaken voordat de zeedijk voldoende zekerheid biedt. Dé kistdam is -maar een hulpmiddel daar niet-te vee|l op mag wor den vertrouwt.- De heer K. Kaan,blijft aandringen ofp zooveel bulpgemalen (als maar kan. Dijkgraaf wijst er (op (boa weinig °f dit BOms zal geven, omdat mét steeds Jzfd kunnen worden ge spuid en de Bwijcksyaart op dia ma mui' spoedig vol ,is. Er zal echter 'alles worde» gedaan wat kan. l-.r wordt met argemeene steun non machtiging ver leend om een nieuwe kasgetdioemng aan te gaan van 500.000 bij de Boerenleenbank a 4 pet. We hooren dat de overige leening van i 300.000 is gesloten bij JLandbouwcrediet, eveneens voor 4 pet. Eerst had Land bouwer ediet een hooger pet. geëischt, door de billijke aanbiedingen van de Boerenleenbank te Utrecht was ook het ppt. van Landbouwcrediet verlaagd. De heer Wijdenes Spaans spreekt er zijn genoden over uit, dat hy vernomen had dat het geld te Utrecht billijker was te krijgen, dat heeft'een massa rente uitgewonnen. Deze leening wordt algemeen goedgekeurd. Het bleek, dat van de vorige kasleening van f 300.000 ongeveer nog f 20.000 over was. Deze leening van f 500.000 zal hoogstwaarschijnlijk .later bij' de Boerenleenbank in een blijvende kunnen worden omgezet. De heeren De Graal enK. Kaan informeeren hoe het staat met den finanti-eelen steun van Rijk en Pro:, vincie. Do laatste spr. vraagt verder of er reeds plan nen zijn voor afdoend dijkherstel en of de dijk niet kan worden opgespoten? Ook de heer Wijdenes Spaans bespreekt deze punten en dringt aan op activiteit vaji het Dagelijksch Bestuur voor dezen finantieelen steun. Spr. wil, voor en aleer er uitvoering gegeven wordt aan de plannen vap de dijkveniieuwingen, eerst de noodige zekerheid hebben van den finantieelen steun van Rijk en Provincie. En dan bespreekt spr. den vorm voor den nieuwen dijk. Spr. wijst op den Oost- en Balg- dijk, die beiden weinig hebben geleden. De vorm daar van is: eerst oploopend, dan plateau, dan weer op loopend en dan het hoogste punt voor den dijk. En het is gebleken, dat dezen vorm zich uitnemend 'heeft ge houden. Dijkgraaf zegt, dat voor de nieuwe dijkwerkèn reeds peilingen en opmetingen worden gedaan. De Hoofdinge nieur neeft ook Vrijdag weer een bezoek gebracht. Later zal hierover meer kunnen worden meegedeeld. Wat den finantieelen steun betreft gelooft spr,, dat er eerst bekend moet rijn het plan der kosten. Bovendien zijn de heeren P. Kaan en Rezelman reeds naar den Com missaris der Koningin geweest en deze heeren kwamen niet ontmoedigd terug. Er zal evenwel tekening ge houden worden met de geuite wenschen en de plannen voor de dijkwerken zullen aan Hoofdingelanden ter goedkeuring worden voorgelegd. Den heer Waiboer wordt op zijn vraag pertinent toegezegd ,dat de dijkwerken voor het volgend najaar gereed moeten zijn. De heer Stipriaan ontvangt toezegging voor het zen den van een stratenmaker voor het herstellen van den weg. Hierna sluiting. KOLHORN. Op 26 Maart 'werd bibier in het lokaal Schip- perswelvaren, 'et-na démonstratie gegeven ïdoor dejn neer P. v.d. Welle, 'van nZuidséharwoude. f Van de 12 'deelnemers wonnen '3, de Iheeren S. Droog en J. Geel te 'Kolhorn, en W. Verkroost te Zuidschartvoudei; 3 -speelden, retmise en '6 verloren. De belanstejling wjas minder 'groot dan anders. De „Tubanfia". Het departement van marine deelt mede dat in twee sloepen, afkomstig van het stoomschip „Tu- bantia", welke door een stoomschip vaü de Bata- vierlijn in zee drijvènde zonder bemanning zijn aangetroffen en te Rotterdam zijn aangebracht, stukken metaal zijn gevonden, welke ten onderzoek aan de marine zijn afgestaan. De ten onderzoek overlegde stukken metaal bestaan uit, le. een stuk S-vormig gebogen brons, lang circa 250 m.M. en breed circa 85 m.M"., dik 5.2 tot 6 m.M.2e. 11 stuk jes brons, waarvan op sommige nog een weinig tin3e. 2 stukjes vertind brons waarin nog eenige halfronde gaatjes voorzien van schroefdraad; 4e. 3 reepjes zink en een klein stukje rood koper. Het onderzoek nakr de herkomst dezer stukken metaal in het torpedo-atelier der marine te Amster dam ingesteld, heeft het navolgende opgeleverd De kleur van het sub le. genoemd stuk brons ep de vorm doen vermoeden, dat het aïkijmstig is van een bronzen luchtkamer van een torpedo. Optrek- strekte werd beproefd een prpefstaaf van het groot ste sttik brons, 6 c.M. lang, doorsnede 44.6 m.M., totale belasting 2920 K.G.per m.M2., 65.5 K.G.rek 3'/s m.M., dus 5.8 De zeer hooge trekstrekte verstrekt het vermoe den, dat het brons afkomstig is van een luchtkamer van een torpedo. Hierbij wordt opgemerkt dat, voor zoover bekend, slechts enkele soorten torpedo's van ouderen datum bestaan, welk® van bronzen luchtkamers zijn voor zien. Van de herkomst der overige stukken is niets met zekerheid vast te stellen. In verband hiermede seint Reuter uit Londen d.d. 26 Maart: Naar aanleiding van de verklaring van het Ne- derlandsehe Departement van Marine, heden door Reuter geseind, heeft de Secretaris van de Admi raliteit een verklaringlgepubliceerd, waarin hij zegt, dat van de volgende feiten nota dient te worden genomen le. Gedurende dezen oorlog zijn zes complete Duitsche bronzen torpedo's opgevischt in de Noord zee en het Kanaal. 2e. De afmetingen, de gaatjes, voorzien van schroefdraden en de opgegeven sterkte en trek kracht wijzen er alle op, dat het gevonden metaal deel heeft uitgemaakt van de luchtkamer van een bronzen torpedo. 3e. Er is geen deel van een Fransche of Engel- sche torpedo of mijn, dat bestaat uit metaal van die grootte, dikte of sterkte. 4e. Voor zoover wij weten, werden in alle ge vallen (behalve één) waarbij een schip door Duit- schers werd getorpedeerd, bronzen torpedo's ge bruikt Het Handelsblad wijst er op, dat bij deze mede- deelingen één voorname is vergeten, n.1. dat tor pedo's met bronzen luchtkamers uitsluitend geleverd worden door de firma Schwartzkopff te Berlijn. Schwartzkopff-torpedo's hebben uitsluitend be halve Duitschland Holland, Spanje en Japan en enkele Zuid-Amerikaansche staten. Waarom heeft de regeering niet, nu zij nog niet openlijk aan Duitschland wü verklarenwe nech- ten geen waarde aan de resultaten van uwtehaas- tig gehouden onderzoek, naar den schuldige aan de „Tubantia"-misdaad, niet althans zeer duidelijk ge openbaard, welke zeer sterke aanwijzingen er be staan om den misdadiger in Duischland te zoeken. De Whitehead-torpedo's, het model bti de Fran sche- en Engelsche marines in gebruik, hebben evenals de nieuwe in eigen ateliers vervaardigde Duitsche torpedo's, stalen luchtkamers. Wij wachten in spanning afi wat de regeering, met aeze bewijsstukken in handen, thans doen zal. Men schrijft uit Winterswijk Voor eenige maanden meldden wij de vondst van een dier groote zwerfblokken, zooals ze op enkele plaatsen van ons land meer aangetroffen worden. Deze kolossus nu, die een hoogte" van plm. 250 M. en een dikte van plm. 2.70 M. met een gewicht van' 1200 K.G. heeft, is dezer dagen uitgegraven en in de buurt Woold, waar hij overgebracht is, op een voet stuk van gewapend beton geplaatst, ter herinnering aan de tot standkoming van een paar zeer belang rijke verbindingswegen Woold Miste Duitsche grens Eenige inscripties vermelden de historische betee kenis van deze steen plaatsing o.a. 7 Maart 1911, d* dag waarop het verzoekschrift voor de verharding dier wegen bij den raad werd ingediend en 15 Sep tember 1915, de datum, waarop, met het leggen van het fundament voor dien steen werd aangegeven. Aan het achter-Noord en Zuidzijde zijn granieten steenen aangebracht, waarop respectievelijk het wapen van Winterswijk (een hazewind) en de namen van Jhr. G. A. van Nispen, Burgemeester van Win terswijk en P. van Vliet Jr., afgevaardigde der Tweede Kamer voor het district Doetinchem, waar toe Winterswijk behoort. De officieele onthulling zal eerst tegen den zomer geschieden, wanneer de weersgesteldheid zulks beter toelaat. In ieder geval Winterswijk heeft daardoor een attractie meer gekregen. Evenals Amersfoort kan het nu van zijn beroemde kei'spreken. De plaats, waarop zij zich bevindt, ligt op ruim 1 Va uur af stand van de kom van het dorp, aoch is langs eenen mooien, met hooge boomen beplanten harden weg te bereiken. Men schrijft uit Amersfoort aan het Hbld. Door den Watersnood van 13 Januari kwamen te Volendam, llpendam en omgeving duizenden eenden in het gedrang. De Rijkspluimveeconsulent, de heer H. B. Beaufort te Amersfoort, wist die een den een plaats te geven op de zeer uitgestrekte terreinen bij de voormalige Schans, de Maat en de Eem in de gemeente Hoogland, waarheen ze wer den overgebracht en waar ze werden verzorgd door hun eigenaars. Al spoedig kwam er sterfte, die de bewakers toe schreven a«m de-minder oordeelkundige wijze waar op de duizenden dieren inderdaad waren vervoerd. De pluimveeconsulent dacht er anders over. Hij liet als eersten maatregel, de eenden onderbrengen in hokken en riep de voorlichting in va'n de Rijks- seruminrichting. Immers hij vreesde, dat de dieren elkaar hadden besmet. Toen nu verleden week een 200-tal stierf in 't geheel zijn er thans ruim 90.000 werden eenige cadavers opgezonden naar Rotterdam, waar bleek, dat men had te doen met hoendercholera en werd besloten, de zoo gevreesde ziekte onmiddellijk te bestrijden door entstof en serum. Dr. B. J. C. de Hennepe, bacterioloog-veearts van de Rijksserum-inrichting kwam in het einde der vorige week met drie assistenten^ de heeren T. J. Boersma, W. Frankenhuizen en G. van den Berg, naar de reusachtige eendenkooi en Zaterdag ld. werd de eerste kunstbewerking toegepast. Flink doorwerkend, kunnen" 10.000 „puien" per dag worden behandeld, in het begin van den aag 800 per uur en per man. De inspuiting geschiedt onder de borsthuid. In de hokken waarin de kunst bewerking is toegepast, is de sterfte geheel tot staan -ekomen. Natuurlijk zijn inmiddels nog enkele ieren gestorven, doch bij de sectie bleek, dat de doodsoorzaak een andere was dan de cholera en veelal het gevolg van de ontberingen, in de eerste dagen na ae overstrooming geleden. De eigenaars waren eerst heel weinig ingenomen met inspuitingimmers iedere eend vertegenwoor digt thans een bedrijfswaarde van f4 en menvreesr de, dat de eierproductie in het gedrang zou komen. De legtijd reeds verlaat door het overbrengen begint echter te komen en de heeren van de seruminrichting doen dan ook al het mogelijke om de kunstbewerking zoo snel mogelijk toe te passen. Jammer, dat thans het weer dit belet, daar zij op deze terreinen uit den aard der zaak moet gebeuren in de buitenlucht en de heeren na een paar uren in sneeuwjacht en regen doornat en niet in staat zijn, door te werken. In enkele dagen echter is de ziekte geheel tot staan gebracht E? ET i De directie van de Holland-Amerika-lijn heeft het belangrijke besluit genomen, de „Rotterdam" op te leggen, omdat zij geen kans ziet. dat voor haar lijn zoo belangrijk schip in geval van een on geluk binnen 3 1 5 jaar na het sluiten van den vrede te vervangen, aangezien een schip van dien omvang uitsluitend op buitenlandsche werverrge- bouwd kan worden. (N. R. Ct!) De politie te Vlissingen heeft bij een opkooper aldaar een hoeveelheia rood koper in beslag ge nomen, welk koper bleek gestolen te zijn uit de koperslagerij van de Kon. Maatschappij De Schel de" aldaar. Een op die fabriek werkend jonge man is daarop aangehouden, die bekend heeft dat koper te hebben gestolen, waarbijis gebleken, dat hij sinds de maand Januari geregeld bij het verlaten van de fabriek koper wegnam en dit onder zijn kleeren verborg. Hij stelde het thuis aan zijn moe der ter hand, die het bij den opkooper verkocht en de opbrengst met haar zoon deelde. „De jonge man is ter beschikking der justitie te Middelburg gesteld, terwijl tegen de moeder proces verbaal is opgemaakt wegens heling. Het is nog gebleken dat de moeder naar zoon bedroog door een lagere opbrengst op te geven, dan zij werkelijk van den opkooper had ontvangen. Het voornemen bestaat ae vergadering alsdan te verdagen en in ee.n nadere bijeenkomst op 27 April aan de orde te stellen het rapport der commissie uit de Staten, over de nota van Gedeputeerde Sta ten, zoomede de nog in te dienen voorstellen van Gedeputeerde Staten, in zake droogmaling van het overstroomde gebied. Van. den gebruikelijken Dinsdag moest worden afgewezen, omdat Dinsdag 25 April, ook met het oog op het Israëlietisch Paaschfeest, bezwaarlijk voor het houden van een Statenvergadering kan worden bestemd. ANNA PAULOWNA. Hendrik van E&keren, a»hier,'li« geslaagd voor heft toelatingsexamen 'der ie klasse van [de Rijks- QormaalLaeeeD te 'Den Helder. Een der ijzeren' buizen voor de electrische pomn. installatie te Uitdam, die onlangs op Pampus weg dreven, is gezonken. Daar er nu eerst een nieuw© buis gemaakt moet worden, zal het in werking stellen vermoedelijk nog twee duren; Aan den dijk tusschen Durgerdam—Monnikendam worden op verschillende plaatsen kleinere machines geplaatst, die, als Waterland bijna geheel droog is dienst moeten doen om de kleinere binnenpolders leeg te malen. Hollandsch schip gezonken. Uit Rotterdam is bericht ontvangen, dat het stoom schip „Duiveland", van de Scheepvaart- en Steen- kolenmaatschappij, op weg van Londen naar Sun- derland in ballast, is gezonken. De bemanning is gered en te Sheerness geland. Men schrijft ons van de Oostgrens In Duitschland bestaat een ontzaglijke ijver in het verzamelen van goudgeld. En de regeering wakkert dien ijver niet weinig aan door óp het in leveren van die specie als premie te stellen, dat een familie daarvoor «en paar dagen verlof kan beko men voor een aan 't front vertoevend strijder. Dat deze „inzameling" vah goudgeld zich uitstrekt tot onze Nederlandsche goudstukken in het bezit van Nederlanders en tot schade van deze, gaat ai. tochs wel wat al te ver. Twee Nederlandsche dames, die eenige dagen in Duitschland hadden doorgebracht en Zaterdag j.1. van Gronau naar ons land terugkeerden, werden door de stationswacht aldaar ontlast van f 25.— in Ned. goudgeld. Ze ontvingen er Duitsch geld voor terug, de mark berekend tegen den koers van 60 ets. voor haar f 25 ontvingen ze dus 42'/a mark terug. Toen 'ze in Enschede waren aangekomen, had dit geld wegens het enorme koersverschil slechts een waarde van ruim f 17zoodat de beide dames een verlies te boeken hadden van plm. 8 gulden. Gisteren heeft de verkiezing (candidaatstelling) plaats gehad voor de vacatures in de Provinciale Staten in de districten IV, VI en VII (vac. mr. Kap peyne van de Coppello, L, Serrurier en C. B. Pos- thumus Meyjes en voor dan gemeenteraad in dis trict VI (vacature-C. B. Posthumus. Meyjes). In district IV werden candidaat gesteld de heeren H. Rud. du Mosch (Unie-liberaal) en D. Wijnkoop (S. D. P.). In district VI voor de Provinciale Staten de heer J. B. A. Jonckheer (Unie-liberaal) en voor den ge meenteraad de heer J. ter Haar Jr. (Chr.-Hist.), zoo dat deze beide heerea dadelijk gekozen. In district VII de heer J. ter Haar Ir. (Chr.-Hist.), zoodat deze ook tot lid van de Provinciale Staten gekozen is. De stemming in distriet IV is bepaald op 4 April. NIEUWE NIEDORP. De Voorz. der afdeeling Winkel van Staatspen- sionneering, Ds. Kars, opende de Zaterdagavond belegde vergadering alhier, in het lokaal van den heer Kooiman met een toepasselijk woord en ver vervolgens trad op de heer W. de Boer, Hoofd eener School te Helder. De spreker behandelde ons tegenwoordig art. 369. der Invaliditeitswet, dat zoo onrechtvaardig pen sioen toekent, maar waarmede dan toch de eerste stap in de goede richting gezet is. Ook het Deensche- en Duitsche stelsel wera behandeld. En tenslotte gaf hij een warm pleidooi dat wij allen onze krach ten wijden aan die zoo belangrijke zaak, het staats pensioen. Laten wij, mannen en vrouwen, zij 't in den vorm van belasting, een deel van ons bezit, van onzen arbeid geven, tot heil van hen, die de Maatschap pij maakten tot wat zij nu is. Dat is niet meer, dan eten plicht van menschelijkheid. En daarmede werk ten we ook voor onszelf en opk voor onze kinderen I Onder applaus eindigt spreker. Van de gelegenheid tot debat wordt geen gebruik gemaakt Vervolgens voerde de rederijkerskamer „Ons Genoegen" van Winkel nog op: „Een Offer" en „Poppekastje" een paar propaganda-nummers, die goea vertolkt werden. Het was middernacht toen de voorzitter met dank de niet druk bezochte bijeenkomst sloot Met 17 leden was hier een afdeeling van den Bond van St'aatspensionneering opgericht geworden. SINT MAARTEN. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, is benoemd de Heer A. Klerk. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur der Banne St. Maarten is benoemd de Heer D. Schermerhorn, alhier. SCHAGERBRUG. Uitslag van de op Maandag j.1. gehouden aanbe steding van het bouwen van een graanmalerij enz. voor rekening van de Coöperatieve Malerij „De Goede Verwachting te Schagerbrug. Ingeschreven was door: P. Doorn te Zijpe voor f 16.300.— S. Overtoom, Zonen te Schagen voor 16.180.— P. de Geus te St Maarten voor T 16.000.— P. Tuin te Zijpe voor f 15.850.—P. Voorman te Schagen voor f 15.485.— J. Veuger te Zijpe voor 15.375.—G. Plevier te Zijpe voor 14.950.— Huizinga Berkhouwer te Bergen voor f 14.740.—J. Levendig te Dirkshorn voor f 13.400.—J. Schenk te Barsingerhorn voor f 13310.— J. R. Vlaming te Schagen voor 12.999.—G. Rutsen te Nieuwe Niedorp voor 112.990.—J. Faus te Nieuwe Niedorp voor f 12.960.—C. de Graaf te Moerbeek voor f 12.350.85; en A. Sleutel te Dirkshorn voor f 12.349.-. t_ Gegund aan den laagsten inschrijver. WIERINGER WAARD. De jongejuffr. G. Sijbrands alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor de 2e klasse der ge meentelijke Normaalschool te Alkmaar. KÈINSMERBRUG. J.1. Zaterdag geraakten de gebr. W. uit Anna Paiiiowna, thans te Schagerbrug, door het schrikken van het paard alhier met paara en rijtuig te water Persoonlijke ongelukken -hadden hierdoor niet plaats, doch het gaf veel moeite paard en rijtuig, dat erg beschadigd was, weer op 't droge te krijgen. WIERINGEN. De Heer A. Peereboom alhier, is met ingang van 11 April a.s. herbenoemd tot burgemeester onzgr gemeente. D. Luijt alhier is te Den Helder geslaagd voor het toelatingsexamen aan de Ambachtschool aldaar. Op de Amsterdumsche V. P. V. eierenveiling werden j.1. Vrijdag voor rekening van 56 leden onzer onderafaeeling geveild 8.772 kipeieren, 5 ganseiren, 144 eendeieren en 5 stuks pluimvee. De hiervoor verkregen prijzen waren zeer goed en varieerden voor de kipeieren van f 7,— tot en met f 7.70 per 100, voor de ganseieren f 21.— per 100, voor de eendeieren f 7.75 per 100 en voor 't pluim vee van f 0.70 tot en met f 1.50 per stuk. Aan schoon geld zullen de leden voor de kipeieren per Kilo ontvangen f 1.19, voor d,é ganseieren 20 cent per, stuk en voor de eendeieren 7'/4 cent per stuit. Voor de kipeieren zal alzoo per stuk berekena worden uitbetaald voor die van 15 in een Kilo bjjna 8 cent, 16 in een Kilo 7% cent, 11 in een Kilo cent en van 18 in een Kilo 6.6 cent. Handel vlug met veel vraag. Wegens bedanken van den heer Q* Sz. Tijsen als bestuurslid van de Evangelisatie „RehoDotn werd als zoodanig gekozen de neer N. Metselaar sz.. die deze benoeming heeft aangenomen. HOOGWOUD. - TTV ,:ker Deze gemeente is alweder eene vereeniging n] ^worden, want er is in de weere opgerichte ;iten fokvereeniginc aiet aanvankelijk 60 iea geworden geiten fokvereeniging

Schager Courant | 1916 | | pagina 2