jj|De critieke toestand. Vleesch is kracht. Gemengd Nieuws. Reclames. Burgerlijke Stand. Tegen bet uithongeren. De conferentie der geallieerden. |ot t besluit om voorloopig nog niet in te gaan op het voorstel der commissie van beheer om de groot uitbreiding volgens het rapport van den directeur tot stand te brengen én den directeur uit te noodigen, een nader rapport in te dienen omtrent de door hem reeds tan de commissie voorgestelde beperkte uitbreiding der fabriek welke»ongeveer f 8000 kosten zal. Voorts eene commissie te benoemen van 2 personen uit elk der 4 gemeenten, met opdracht tot het instellen van on derzoek naar mogelijkheid van electrificatie aan den Langedijk en voor rekening der gasfabriek een motor brandspuit a ongeveer f 2000 aan te schaffen. Do Raad overwoog daarbijtoen in Januari de directeur plan nen indiende voor beperkte uitbreiding van ongeveer f 8000, gingen in de commissie van beheer stemmen op, om in plaats van telkens wederkeerende kleine uit breiding, een flinke uitbreiding te doen, om voor de eerste jaren geen verdere kosten te hebben. De com missie ging hiermee accoord en droeg den directeur op, rapport over zoodanige uitbreiding te geven. Dit geschiedde. Toen was er nog geen sprake van elec- triciteit hier. Die kwam eerst later aan de orde. On der waardoering voor het plan van den directeur, vond de Raad het toch wenschelljk, de electriciteitsvoorzie- ning nader onder do oogen ta zien. Afgezien van het feil dat in de toekomst ae electrificatie toch ter hand genomen zal moeten worden en onderzoek dus thans reeds wenschélyk is, kan uit de ondervinding van an- 'dere gemeenten blijken, dat rentabiliteit van electri- citeit naast gasbedrijf zeer wel is en hoeft niet te worden aangenomgen dat aansluiting van Langedijk aan 't electrisch net ,.z'n eigen hals afsnijden" zal zijn. Ook is het plan opgeworpen om de gasfabriek te Langedyk op te heilen en aansluiting te Alkmaar tc zoeken, doen het zal niet noodig zijn, de ongerijmd heid hiervan aan te toonen, waar we de uitsteken de resultaten van onze fabriek voor oogen hebben in de door den directeur gegeven cijfers neergelegd. De Raad ontveinst zich niet, dat in de toekomst de groote uitbreiding toch mogelijk noodig is, doch acht het nu een geschikt tijdstip om naar electrificatie een on derzoek te doen, daar. by aanneming van 't kleine uitbreidingsplan van f 8000 gezorgd is voor: lo. vol doende hoeveelheid gas in den komenden winter2o. bij mogelijke doorvoering van het groote plan van uitbrei ding de thans voorgestelde werken met als nyttcloos .behoeven te .worden aangemerkt, daar eventueel het groote plan daarbij kan aansluiten en 3o. naar de mogelijkheid van electrificatie' aan den Langedijk een grondig onderzoek in te stellen. Verzocht .wordt een zelfde beslissing te nemen als de raad van 'Oudkarspel nrm. De heer Barten zegt geen bezwaar te hebben om hierin mede te gaan. Ook de heer Heman is er niet tegen, uitbreiding is noodig. De heer Vlug vraagt wat eigenlijk het kleine plan omvat. Voorzitter zegt, dat het kleine plan eigenlijk beteekent het plaatsen van een retort waardoor meerdere gasproductie verkregen wordt. De heer Vlug zal zich niet tegen kleine uitbreiding ver klaren, indien die maar geen andere werkzaamheden tengevolge zal hebben, waardoor de kosten grooter wor den. De heer Slotemaker licht nog toe dat aanvanke lijk door den directeur de kleine uitbreiding van de gas fabriek a f 8000 was voorgesteld. Maar de gascom- missie oordeelde dat wanneer men tot uitbreiding over ging, die zaak flink, moest worden aangepakt. Daardoor kwam het plan tótgrootere uitbreiding. Intusschen is electrificatie van den Langedijk meer op den voor grond getredén, waardoor het grootere uitbreidings-plan bestrijding ondervindt. D eheer Barten zegt gelezen te hebben, dat ook Broek oen onderzoek naar electrificatie zal instellen. En indien het zoover mocht komen, dat electrificatie werkelijkheid mocht worden, dan zou spreker voor een dergelijk onderzoek de bepaling willen stellen, dat de verbruiker voor alle onkosten opkomt, zoo goed als bij de gasfabriek en dat in deze de gemeente geen risico mag hebben. Moet er dan eventueel een cent by, dan .moet de verbruiker dat maar betalen.. Voorzitter zegt, dat de zaak volledig zal worden toegelicht door een deskundige, die hier een lezing met lichtbeelden zal houden, zooals voorzitter althans ter oore is gekomen. Wanneer de oommissiSn door de verschillende gemeenteraden zijn benoemd, zullen zij rapport moeten uitbrengen van onderzoek naar electri citeitsvoorzieninfl. Besloten worat in te gaan op het voorstel van Oud- karspel, waarna tot commissieleden worden benoemd de neeren Brinkman en Vlug. Nemen 't aan. Door het aannemen van dit voorstel verklaart de raad zich ook voor aanschaffing van een motorbrandspuit. De heer Heman verklaarde gaarne te zullen zien, dat de gemeentebrandspuit ook weer eens werd beproefd, dit zou met een gedeelte van het brandweercorps kunnen pltaats vinden. Voorzitter' zegt nog dat-de gemeentebrandspnit uit stekend wordt onderhouden. Wordt verder nog besloten tot het uitdiepen van enkele ondipe plaatsen in de Voorburggracht. De kosten daarvan zullen door Banne en gemeente elk voor de helft worden gedragen. Rondvraag. De heer Vlug-vraagt naar den toestand van dé brug op de Spoorstraat. Voorzitter zegt, dat een onderzoek hiernaar is ingesteld geworden en dat daarometrent nog wel een rapport zal inkomen. De heer Vlug meent dat de gemeenteopzichter, als de aange wezene hiervóór, daarmede moet worden belast. De heeren Barten en Ileman zijn dit met spr. eens. Aldus wordt besloten en zal den gemeenteopzichter worden opgedragen rapport uit te brengen. Hierna sluiting onder dank. ONTROUWE GRENSWACHT. Woensdagmiddag was de surveilleerende kapitein der grenswacht te Groesbeek doör zijn kijker ooggetuige van een der vele slechte praktijken, waaraan sommige mi litaire wachten zich dagelijks schuldig maken. Hij zag nog juist hoe een kar, beladen met varkens en gevolgd door een koe, onder bescherming van de aldaar dienst doende militaire wacht over de grens trok. Weldra was hij ter plaatse en liet de ontrouwe wacht ge vankelijk naar de hoofdwacht Groesbeek overbren gen. Nijm. Ct. KENNEMER SPORTCLUB. Door de Kennemer Sportclub is besloten de vol gende draverijen uit te schrijven! Op 30 April. Julianadag, korte baan-draverijen, maxi- mumafstana 800 meter: Op 1 Juni, Hemelvaartsdag, lange baan; Op 12 Juni, tweeden Pinksterdag, lange baan. DE NIEUWE STAATSLEENING. Op de Siaatsleening van 125 millioen gulden is in geschreven voor omstreeks 186 millioen gulden. STORM EN WATERVLOED. Men seint uit Monnikendam Heden worden alle gemalen in werking gesteld. l.ANGENDUK. De heer J. G. Tharner, opzichter aan de gasfabriek te Zaandam, is benoemd tot assistent aan de gasfabriek aan den Langedijk. ZLUDSCHARWOIDE. De gemeenteraad benoemde gisteravond tot gemeen teontvanger den heer P. Berkhouwer, met 4 stemmen tegen 3 stemmen op den heer K. Reiinders. De le werd aanbevolen, omdat hij een zoon neeft, die hem kan assisteeren; de 2e omdat hij het diploma ge/ meente-secretaris heeft. Op een verzoek van den teleoonkantoorkouder Kist, om verhooging van jaarwedde werd afwijzend beschikt. Algemeen zag men de noodzakelijkheid van verhoo ging in, doch de gemeentefinanciën laten het niet toe. Met algemeene stemmen werd ingegaan op het voor stel van Oudkarspel, inzake uitbreiding gasfabriek, n.1. om niet tot de groote uitbreiding te besluiten, doch een kleine vergrooting te bewerkstelligen en vertier een onderzoek in te stellen naar electrificatie van den Lan gedijk. CALLANTSOOG. Burgemeester en wethouders dezer gemeente heb ben, in overleg met den arrond, schoolopziener, de volgende voordracht opgemaakt, ter vervulling van vacante betrekking van onderwijzer aan de open bare lagere school, alhier: gem. Finsterwolde. - Vrijdagmiddag bereikte ons het volgende tele gram: Naar wl) vernemen, worden er voorlooplg geen verloven bij land- en zeemacht meer verleend. De hoogste militaire autoriteiten van zee- en land macht waren hedenochtend met elkander in drukke conferentie. De Minister van Blnnenlandsche Zaken had he denochtend een conferentie met den directeur van het Kabinet der Koningin en met den Minister van Bultenlandsche Zaken. Hedenochtend beeft ook de voorzitter van de Twee de Kamer, mr. Goeman Borgesius, geconfereerd met minister Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den ministerraad. Nadat gisterenmiddag de gewone ministerraad plaats gehad, werd hedenmiddag een buitengewone ministerraad gehouden. t Wij hebben dit terecht direct naar verschillende onzer agenten in vele gemeenten overgeseind, hoogst belangrijk als dit berichtje was. Belangrijk maar ook verontrustend, juist ook door het weinige dat hieruit met eenige zekerheid was op te maken. Wit was ditï Wat .beteekent ditT Allerlei vragen kwa men op, zonder dat een bevredigend antwoord kon worden gegeven en ook thans nog is nog niets met zekerheid te zeggen. Toch gelooven we niet dat er vrees behoeft te bestaan voor dadelijk gevaar. De Pers is in deze meening algemeen van hetzelfde oordeel, We laten hieronder enkele berichten uit ver schillende groote bladen volgen: Ter toelichting van het bericht in zake het intrek ken van verloven, maken wij er ónze lezers opmerk zaam op, dat de intrekking van de verloven niet be teekent, dat degenen, die reeds met vorlof zijn, naar hun garnizoen moeten weorkeeren. Van een plotse linge terugroeplrg is, op dit oogenblik althans, geen sprake. Ook de landweermannen, die met klein ver lof uaar huis zijn gezonden, geldt de beschikking der militaire autoriteiten niet. De beteekenis is geen andere, dan dat de verloven, die reeds verleend wa ren, doch nog moesten aanvangen, zijn ingetrokken en dat voorlooplg ook geen nieuwe verloven verleend worden. Naar aanleiding van de gisteren gepubliceerde on rustwekkende binnenlandsche berichten (die niet als een regeeringscommuniqué kunnen beschouwd worden, een opmerking, welke intusschen geen cri- tiek op de juistheid dier berichten bedoelt), kan ik, zoo schrijft de Hoefijzer-correspondent van het Hbld., nog het volgende mededeelen: Ten eerste, dat aan eenig verband met het gebeur de in zake de Tubantia niet moet worden gedacht. Ten wteede, dat evenmin is te denken aan een plotselinge spanning tusschen Nederland en een of meer der oorlogvoerende mogendheden, doch alleen aan een meer algemeene verandering van het „oor logsaspect", in zooverre als -deze mogelijkheden be vat, die het voor ons land raadzaam maken nog meer dan tot nu toe op onze hoede te zijn. Ten derde, dat in verband metd it laatste de toe stand voor ons natuurlijk wel ernstiger, doch niet onrustwekkend is te achten en er geen reden is om een onmiddellijk dreigend gevaar als zeer waar schijnlijk aan'te nemen. ;Het gerucht, dat zelfs door een der Haagsche bla den werd gebulletineerd, volgens hetwelk Engeland aan onze regeering doortocht voor zijn troepen zou hebben .gevraagd, moet volgens onze Inlichtingen volkomen ongegrond worden geacht. De goederenwagons, die sedert 1 Augustus 1914 ter beschikking der militaire autoriteiten moesten gesteld worden, doch sedert weder tijdelijk op de spoorwegen dienst deden, zijn gisteren door de auto riteiten opgevorderd. Wagens, die gisteren te zes uur gereed waren om te vertrekken, mochten nog heengaan; andere zijn weder ontladen. Naar aanleiding v^n het, van verschillende zijden geopperde vermoeden, dat de maatregel, om de ge bruikelijke periodieke verloven voorshands niet te verleenen, verband zouden houden met de kwestie van de vernieling van Nederlandsche schepen op de Noordzee, kunnen wij op grond van inlichtingen van bevoegde zijde bevestigen, dat tusschen beide aan gelegenheden niet het geringste verband bestaat. In de Nieuwe Courant, enn in een enkel ander blad, is gisteren de mogelijkheid besproken, dat de aanleiding tot de militaire maatregelen van onze re geering zou 'gezocht moeten worden in een besluit door de conferentie der geallieerde mogendheden te Parijs genomen. Wij hebben ons telegrafisch tot de meest bevoegde Engelsche autoriteit hier te lande gewend, die ons het volgende mededeelde: Het is mij niet bekend dat eenig besluit door de Parijsche conferentie genomen noch eenig andere reden de uitstekende verhoudingen, die tusschen mijn regeering en die van Nederland bestaan, zou kunnen schaden. Naar wij vernemen zal heden een beslissing wor den genomen omtrent het houden van een comité- generaal der Tweede Kamer. De Telegraaf schrijfta an het eind harer persbe schouwing: Hoe het zij: op het einde van den middag was de spanning er een beetje uit Hoe zeer iedereen na tuurlijk wel besefte, dat onze regeering niet zonder ernstige reden haar besluiten had genomen en haar conferentie gehouden. Maar zoo allengs won de mee ning veld dat van acuut dreigend oorlogs-gevaar geen sprake'is, en het staat nu wel vast dat een be paald incident tusschen ons land en een der oorlog voerenden zich niet heeft voorgedaan, En zoo wordt ten slotte de toestand zeer kalm beoordeeld. Het eenige wat wij doen kunnen is: afwachten. En kalm blijven. De Nieuwe Courant, in Den Haag,-schrijft: Tegenover al die geruchten kunnen wij slechts stellen wat wij reeds in ons Avondblad van gisteren in staat waren te verzekeren: dat de ontstane onge rustheid die tot de bijzondere conferenties der au toriteiten en tot enkele militaire voorzorgsmaatrege len aanleiding gaf, haar oorzaak vindt in den alge- meenen oorlogstoestand, welke aan onze Rggeering reden biedt om in de naaste weken zeer op haar hoede en op de mogelijkheid van gevaar voor ons land bedacht te zijn. Hieruit volgt dat er niet een bepaald incident heeft plaats gehad en dat de genomen en te 'nemen maat regelen zeer wel louter gunnen dienen om te toonen dat onze autoriteiten op do hoogte van den toestand zijn en voorbereid om té doen wat voor de handha ving der onzijdigheid noodig mocht blijken te zijn. Bepaalt zich hiertoe de beteekenis dezer maatrege len, dan zouden de daaromtrent verspreide berich ten het publiek veeleer- een gevoel van veiligheid danv an verontrusting moeten geven. In elk geval bevelen wij een ieder met nadruk aan jegens ge ruchten en mededeelingen zelfs „uit zeer goede bron" zeer ongéloovig te zijn. Naar ons bleek, is het aan tal personen, zelfs in hoog-ambtelijke kringen, die iets meer van de aanleiding tot de gehouden confe renties weten dan de negatieve Inlichtingen die wij gisteravond gaven, uiterst gering. Overigens veroorloven wij ons de opmerking, dat, Juist om de toeneming van fantastische geruchten te voorkomen, het zeer wenschelljk zou zijn, dat van regeeringswege langs officleusen weg althans iets be kend werd gemaakt omtrent den aard van de aan leiding tot het betrachten van bijzondere waakzaam heid. Zulk een mededeeling, al ware zij ook van ne gatieven aard geweest, hadden wij eigenlijk gisteren TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt, op den lsten April 1916: Hoogste barometerstand 772.0 te De Bilt; laagste barometerstand 755.8 te Haparanda. Verwachting; Veranderlijke, later zwakke tot ma tige wind uit N. tot O.-richtingen, nevelig tot halfbe- wolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nacht vorst, iets kouder overdag. Door tosschenkomsf van den Paus bevrijd Een correspondent van „De Tijd" in België meldt aan dat blad Een paar maanden geleden meldde ik u, dat Duitsche militairen plotseling in het huis van me juffrouw Reffkin, de zuster van den Belgischen Mi nister van Kolbniën,' waren binnengedrongen, en zich van haar meester maakten zonder dat haar gelegenheid, werd gegeven, eenige noodige zaken te regelen. De inhechtenisneming ging 'gepaard met een huiszoeking, waarbij alles overhoop werd geworpen. Een en ander wekte te meer opzien, daar me vrouw Renkin zich geheel aan liefdadige werken wijdt. Later is gebleken, dat zij te goeder trouw had deelgenomen aan de bevordering van het vertrek van Belgische militieplichtigen naar de grens, een „misdaad", waarvoor zij tot vijf maanden gevange nisstraf werd veroordeeld. Nadat de gezant van België bij den H. Stoel op de tusschenkomst van den H. Vader had aange drongen, heeft Z. H. de Paus zich langs diploma- tieken weg tot de militaire overheden gewend, en door bemiddeling van den Internuntius gedaan weten te krijgen, dat mej. Renkin. die reeds eeni- gen tijd in arrest had doorgebracht, op vrije voeten werd nesteld. DE DUIIfBOOTENOORLOG. Uit Berlijn, 30 Maart. In de begrotingscommissie van den Rijksdag werd heden met alle stemmen op één na (alle commissieleden waren aanwezig) de volgende motie aangenomen van de afgevaardigden Bassermann, Bruhn, Ebert, v. Gamp-Massatten, Grö- ber, dr. v. Heydebrand, Lase, dr. Müller (Meiningen), v. Payer, dr.Roesieke,Scheidemann.Schiffer(Maag denburg), dr. Stresemann, graaf v. Westarp. De commissie moge besluiten den Rijksdag de volgende verklaring aan den Rijkskanselier voor te stellen Aangezien de duikboot is gebleken een werkzaam wapen te zijn tegen de Engelsche, op uithongering van Duitschlana berekende oorlogvoering, geeft de Rijksdag als zijn meening te kennen, dat het gebo den is om, evenals van al onze militaire machts middelen, ook van de duikbooten dAt-gebruik te maken, welke de verkrijging van een, Duitschlands toekomst waarborgende vreae verzekert, en om bij de onderhandelingen, met andere mogendheden de voor Duitschland noodigejvrijheid in het gebruik van dit wapen, met inachtneming van de wettige belangen van de neutrale staten, te waarborgen. Mevrouw Paasche schrijft in de Vossische Ztg. een artikel tegen het uithongeren, waarin zij het denkbeeld bepleit, om de menschen, die in de stad gemist kunnen worden, noodlijden engeleden hebben, naar het platteland te zenden, om daar veld arbeid te verrichten. Uit Parijn De conferentie der geallieerden heeft, voor men scheidde, met algemeene stemmen de volgende resoluties aangenomen De op 27 en 28 Maart te Parijs vereenigde ver tegenwoordigers van de verbonden regeeringen stellen de volkomen overeenstemming van de in zichten der bondgenooten en hun solidariteit vast Zij bevestigen af de maatregelen, die er getroffen zijn om de eenheid van handelen op het als eenheid te beschouwen iront te -verwezenlijken. Daaronder verstaan zij tevens eenheid van het militaire op treden, dat door de tusschen de generale staven getroffen overeenkomst verzekerd is; de eenheid van het optreden in economischen zin, waarvan de organisatie door de conferentie geregeld is en de eenheid in het diplomatieke optreden, die door den onverzettelijken wil van den strijd voort te zetten tot aan de overwinning van de gemeenschappelijke zaak gewaarborgd wordt. De regeeringen der bondgenooten besluiten de overeenstemming en inzichten en belangen op eco nomisch gebied in de praktijk toe te passen en dragen aan de economische conferentie, die bin nenkort te Parijs gehouden zal worden, op hun de maatregelen voor te stellen, die geschikt zijn om deze solidariteit te verwezenlijken, om dé econo mische actie te bekrachtigen en in één richting te leiden, die er gevoerd zal worden om te verhinde ren, dat de vijand van levensmiddelen voorzien wordt. De conferentie heeft besloten te Parijs een permanent comité op te richten, waar alle bondge nooten in vertegenwoordigd zullen zijn. De confe rentie besluit: De door het Londensche centrale bureau voor de vrachten begonnen actie voort te zettengezamenlijk en zoo spoedig mogelijk de practische middelen te zoeken om een rechtvaar dige verdeeling van de uit het vervoer ter zee ont staande lasten onder de bondgenooten te bereiken en verdere verbooging der vrachtprijzen te ver hinderen. J SCHILDERIJENDIEFSTAL TE PERUGIA. Uit Bern, 29 Maart. Volgens een bericht van het agentschap Stefani zijn in den afgeloopen nacht on- bekend gebleven dieven in de sacristie der Basilika »I'1,e1ter. *e Peru8ia binnengedrongen en hebben 9 yidnlderijen van groote waarde gestolen, 4 van Pe- rugino, 1 van Baseano, 2 van Guernino, 1 dat aan Mantegna wordt toegeschreven en 1 van Rafuël. Er wordt een onderzoek ingesteld. WERKSTAKINGEN IN ENGELAND. Uit Londen, 29 Maart. Ondanks de dringende aan maning van de leiders der vakvereenigfngen heb ben de munitie-arbeiders aan de Clyde geweigerd het werk te hervatten. Dertig man verschenen daar om heden voor de rechtbank. Tweo-en-twintig wer den veroordeeld tot een boete van 5 pd. St. per man. De stakers verklaren dat zij niet aan het werk zul len gaan, voor den leiders van de stakers toege staan wordt terug te keeren. Ook tien duizend boot werkers aan de Mersey hebben geweigerd den ar beid te hervatten voor een scheidsgerecht over de kwestie van de betaling van overuren uitspraak heeft gedaan. ELECTRISCHE OVENS. De Vereenigde Staten hebben Duitschland tot nu toe no. één op het gebied van electrische ovens voor de fabricage en verfijning van staal, ingehaald. Een jaar geleden waren in Amerika 41 dergelijke ovens en in Duitschland 46. De laatste mededeelin gen geven 53 voor Duitschland, voor de Vereenigde Staten daarentegen 73. Dit resultaat is een gevolg van den oorlog, tenminste voor een deel, daar de oorlog in het algemeen in Amerika oen grooto vraag naar speci&alstaal deed ontstaan. (PoL Wkbldl) VRFDESVOOBSFET.LrVG. Ook Londen heeft eindelijk zijn «orlngsprofeat g«. kregen, zooals die in Frankrijk en Duitschland re< ds zoo lang bestaan. De Excelsior bericht or het vol gende over: Een Londensch officier, die naar het front vertrekkeja zou maakte in het najaar van 1915 een afscheidsbezoek bij een met hem bevrienden bankier. Deze zei hem: U zult niet lang wegblijven, binnen korten tijd koert u terug met een lichte wond aan de hand. Werkelijk kwam de officier na een paar weken met een gewonde hand terug. Toen hil na zijn genezing weer vertrok, voorspelde de bankier hem, dat hij ditmaal langer zou wegblijven, maar tamelijk zwaar aan het rechterbeen verwond zou worden. Ook de tweede voorspelling kwam uit., een granaatsplinter trof den militair aan het rech terbeen en nu overtuigd, dat zijn vriend een bijzon dere gave moest bezitten, vroeg hij hem, wanneer de oorlog eindigen zou. En de profeet antwoordde: 17 Juni 1916. Ik zal den vrede niet beleven, want ik sterf kort na Nieuwjaar. Toen nu do bankier werke lijk den 2den Januari overleed twijfelde niemand meer aan de.waarheid van zijn voorspellingen. Dus 17 Juni, over drie maanden, zal de oorlog geëindigd zijn. GEMOEDELIJK. Voor de politierechtbank te Stratford moest Zater dag een winkelier terchtstaan omdat hij te veel licht had gebrand. HIJ verscheen echter niet, maar zond den magistraat een blanco chèque. De inspecteur van politie verklaarde, dat de man al eerder was be boet. Welnu, zei de magistraat, vul dan nu de che que in voor vijf pd. st. SLAOLIE UIT WATER. Het gebrek aan olie, doet zich in Duitschland nij pend gevoelen, ook aan plantaardige oliën, voor het bereiden aan voedingsmiddelen. Een Hamburgsche firma heeft nu een vervangingsmiddel voor slaolie in den handel gebracht Salatölerzats dat ech ter, bij onderzoek door het medisch laboratorium te Berlijn, gebleken is te bestaan uit 99,48 pet. wa ter. De waarde van het goed is ongeveer nul. de voe dingswaarde nog iets minder. Als vervanging van slaolie Is het volkomen waardeloos, zegt de Vorwarts UIT LIEFDE. Een soldaat krijgt van zijn beminde thuis een paar gestopte pantoffels met het opschrift: Uit liefde Op den linker stond „uit", op den rechter „liefde" en hij droeg zijn liefdespand zoo dikwijls hem dat mogelijk was. Op zekeren dag ontvangt hij een brief waarin over de trouw van Rika rare noten worden gekraakt. Een kameraad dien hij den brief laat le zen, zegt: Nou kan je de pantoffels ook niet meer dragen, Jansen! „Waarom niet?" zegt Jansen, „ik trek ze anders om aan en dan is het zaakje in orde; „Liefde uitl" IETS ONGEWOONS. In het Lagerhuis is er Woensdag Iets ongewoons gebeurd. Toen de vragen waren afgeloopen en de voor zitter tot de orde van den dag zou overgaan, klom een officier in khaki, die op de tribune had gezeten, aan de zijde van dc klok over de leuning, bleef een oogenblik aan éen hand hangen on liet zich van eeti kleine zes meer hootg vallen. Hij sprong dadelijk op, rende op den boom toe en riep opgewonden uit: ,.Ze hebben me verzocht, u te vragen de hoofden van de Engelsche soldaten tegen granaatiartetsvuur te be schermen I" Voor hij den boom voorbij kon komen grepen hem een dienaar en een parlementslid, die hem ae saai uitgeleidden. Volgens oen blad was het luit. Arthur Turnbull, officier van gezondheid. Er schijnt dus nog gebrek aan stalen helmen ia het Engelsche leger ta zijn. Verleden week werd er officieel meegedeeld, dat er 300.000 waren uitgedeeld on spoedig alle mannen aan het front ervan voor zien zouden zijn. In Februari werden er in Frankrjjk 3Vi millioen gemaakt. DE LUCHTAANVAL OP 8ALONIKL Uit Sofia, 30 Maart. Den 27sten Maart bombardeer de een eskader van vijftien Duitsche vliegtuigen de haven van Saloniki en het Engelsch-Fransche kamp in de nabijheid der stad. Er werden 800 bommen ge worpen, die groote schade toebrachten. Nadere berichten melden dat het bombardement een ware slachting heeft aangericht onder burgers en Grieksche soldaten. De verontwaardiging in Grie kenland tegen Duitschland is algemeen. De bevolking heeft gelegenheid gehad zijn gevoe lens lucht te geven bij de begrafenis der slachtoffers, welke gepaard ging met antl-Duitsche betoogingen. De menigte, die den stoet volgde, schreeuwde: Weg met de barbarenl Weg met de Duitschersl Het neerschieten van vier der vliegtuigen heeft al gemeene voldoening gewekt. Men verwacht dat hier door een herhaling zal worden voorkomen. Maar als gif veel vleesch eet, dient gij op uw nieren te letten. Vleesch is een ander woord voor kracht. Sommige vleesehetende volgen zijn de beste en flinkste strij ders ter wereld, maar er is even goed kracht in ander voedsel. De Japanner voedt zich met rijst, de Italiaan met macaroni en groenten, de Schot met meelspijzen. Want hoewol vleesch een hoog voedingsgehalte bezit, maakt het spoedig urinezuur. En hot is lichaamsbewe ging, die verhindert dat dit vergift zich verzamelt en rugpijn, rheumatiek. jicht, zenuwpijnen, niergruis en -steen, waterzucht, verharding der aderen en nieront- steking veroorzaakt. Twee of drie malen per dag vleesch eten zal u schaden, als gij -niet voldoende lichaamsoefening neemt, want vleesch maakt urinezuur en urinezuur veroor zaakt nierkwalen, rheumatiek en zenuwaandoeningen. Dit is de reiden, dat zooveel vleescheters, die hun werk binnenshuis hebben, door rugpijn, vreemde pij- nen, duizeligheid, hoofdpijn en waterstoornissen ge plaagd wonden en blijven vermageren, zenuwachtiger en moedeloozer wonden. Zulke menschen dienen minder vleesch te eten, overwerk en zorgen te vermijden, te zorgen voor voldoende lichaamsoefeningen en slaap, in ruime mate water of melk te drinken en hun nie ren te hulp te komen met Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de nieren en helpt haar om de nieronzulverheden af te voeren, TeSchagen verkrijgbaar bij l Rotgans, Drogisterij „Het Wittl Kruis*", Molenstraat C 14. Toa* zending gescheidt franco na ont vangst van Dostwisael a fl.76 voor een of f 10,voor zes doozen Eischt de eohte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke dool die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 29—31 Maart 1916. Geboren: Anne, dochter van Pieter Rcns en Antjo van Buuren. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven van 16 tot en met 31 Maart 1910! Gehuwd: Cornelis Schoorl, 25 j„ en Grietje Veeter 24 jaar. Geboren: Dirk, z. v. Gerrit Volder en Willem!»* Smit. GEMEENTE W ARMENHL1ZEN. a Ingeschreven gedurende de maand Maart IW>. Geboren: Johannes Josephus, z. v. Arie Ooijevaa Maria Mosch. Godellva Petronella, d. v. Johannes nes en Catharina Llgthart. Johnn, i. v. Sim°" J e on Meertje Zoon. Geartruida, d. y. Gerrit Zoon Wühtlmiuö BcrauUi* Zwamborn. Janaatjt Guv «f*»

Schager Courant | 1916 | | pagina 2