DIN S P A fi II APRIL IRIS. 59ste Jaargang. No. 5777 UitgeversTRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Raad Schagen. Raad Anna Paulowna. Raad Warmenhuizen. Raad Nieuwe Niedorp. SCHA6ER ilpieto Nieuws- COURANT. AtaMk- Luüiiillti Dit blad verachjjiit viermaal per week: DiDsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 ure wor- en A.DVERTBNTIEN in het eerst uitkomend nummer geplaatst. SCHAGEN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. Prijs per 3 maanden f 0.90 per post f 1.05. Losse nummers 5 ct. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.85, iedere regel meer 6 ot. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Dit cmnmer bestaat uit twee bladen, Vergadering op Zaterdag 10 April 1910, des avonds 8 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester. Na opening der vergadering, wordt aan de orde ge steld benoeming onderwzijzeressen. Eerst wordt inge trokken de alfabetische voordracht, in de vorige ver gadering aangeboden. Thans worden voor de 2 plaat sen voor onderwijzeres die aan de openbare school bezet moeten worden, de volgende voordrachten mee gedeeld: Eerste voordracht: No. 1, mej. E. J. Sennekes, Den Hélder, tijdelijk reeds aan onze school werkzaam; 2. mej. A. Hoogcarspel, te Hoogkarspel, en 3, mej. A. P. J. van 't Veer, te Valkoog. Tweede voordracht: Nr. 1, mej. A. Hoogcarspel, te Hoogkarspel, nr. 2, mej. A. P. J. van 't Veer, te Valk oog, en nr. 3 mej. J. M. C. Adria'ni, te St. Maartensbrug Benoemd worden mej. Sennekes, met 10 (1 op mej. Hoogcarspel), en mej. Hoogkarspel met 9 stemmen (2 op mej. Van 't Veer). Daar de rondvraag niets opleverde, volgde sluiting. Naar men ons meedeelde hield de Raad daarna een bijeenkomst en werden daarin de schoolplannen be sproken. Het resultaat was dat een commissie werd benoemd voor de verdere plannen, bestaande uit de heeren: Van Doorn, Buis, Hopman, Snel, Koster en Deenik. Spoedeischende vergadering van den Raad der ge meente Anna Paulowna, op Zaterdag 8 April 1916. De heer Rezenman is afwezig. Eén vacature. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer C. Wijdenes Spaans Jr., burgemeester, wil hij voordat tot behandeling der onderwerpen wordt overgegaan er op wijzen dat zoo juist bericht is ont vangen, dat de heer H. van Haaften heden is over leden in den ouderdom van 62 jaren; nog geen 14 da gen geleden nam hij aan de vergadering deel en toen hem gevraagd werd naar zijn gezondheid, die daar vóór reeds had gewankeld, deelde hij zelf opgewekt mede, dat het zich gunstig liet aanzien. Het heeft slechts schijn geweest en zoo is hij onverwacht aan zijn gezin en aan zijn betrekkingen ontvallen. Sedert 5 April 1900 vervult hij de betrekking van raadslid en gezegd kan worden dat hij dit steeds met toewij ding deed, vooral opkomende voor de belangen van zijn omgeving die hij goed kende, namens de gemeen schap zeg ik hem dank daarvoor, we zullen Van Haaften gedenken als iemand die naar zijn beste krachten de belangen der gemeente poogde te dienen. Het lezen der notulen wordt tot een volgende verga dering uitgesteld. Aan de orde is de benoeming van een gemeente geneesheer. In de vorige vergadering is als zoodanig benoemd de heer Bernardi; hoewel door hem de benoeming werd aangenomen, maakte hij nader weer bezwaar; het slot was evenwel definitieve aanneming. De in diensttreding zou zoo spoedig mogelijk geschieden. Het heeft evenwel niet zoo mógen zijn. Donderdag j.L werd een telegram ontvangen van de vrouw van den benoemde, meldende ernstige ziekte van haar man. Een nader schrijven van een kennis lichtte toe dat hem een ongeval met het rijwiel was overkomen, zoo dat hem ernstige kneuzingen zijn toegebracht Tot herstel zal hij rust moeten houden en gedurende de eerste maand niet kunnen fietsen en in twee maan den niet motorfietsen. Voor de waarnming van de praktijk in deze gemeente zou hij dus vooreerst niet geschikt zijn. Op dien grond heeft hij voor de benoe ming bedankt. Voorzitter constateert dat deze mededeeling met te leurstelling wordt vernomen, doch het belang der ge meenschap is zoo beter gediend, dan met het stellen van een plaatsvervanger. De heer Olree, te Bruipisse, nr. 2 der aanbeveling van B. en W., die de praktijk van den heer Ber- nardie te Stavenisse zou overnemen, heeft zich hier aangemeld en medegedeeld, gaarne in aanmerking te willen komen. Wanneer hij benoemd zou worden, verklaarde hij zich bereid zoo. spoedig mogelijk in functie te zullen treden. Verwacht kan worden dat dit reeds Woensdag a.s. zal kunnen zijn. De heer De Mazure informeert of de woning reeds betrokken kan worden, waarop de voorzitter mede deelt dat zooveel mogelijk wordt gedaan om het be woonbaar te maken. De ruiten zijn gemaakt, eenige herstellingen uitgevoerd en order tot opnieuw be hangen gegeven, terwijl door stoken het gebouw zoo veel mogelijk gedroogd wordt Met algemeene stemmen wordt hierna tot genees heer benoemd de heer L. C. J. Olree, waarop de voor zitter de hoop uitspreekt dat de benoemde werk zaam zal zijn tot het genoegen van het publiek en van zich zelf. oorgesteld wordt wijziging der verordening tot verdeeling der gemeente in schoolwijken. Aan school II is de toevloed van kinderen zoo groot, dat zij niet meer te bergen zijn. Waar aan school I 24 leerlingen zijn tdegelaten, zijn aan school II 44 kinderen inge schreven. Niet alleen de le klasse is zoo bezet; alle klassen zijn vol. Door wijziging der grenzen van de wijken is voor de le klas al heel weinig verandering te krijgen. Het eenige bereikbare is algemeene ontlasting, en dit zou verkregen worden door de geheele Grasweg tot school I te rekenen, verder de Middenvliet en de eer ste huizen aan de Molenvaartsweg, voorbij de Drie- bruggen. Naar school I zullen dan overgaan kinderen van Walraven, Witteveen, Hoogvorst, Koning, De Groot, Pennekamp, Slijkerman en Smit, in totaal 14. De heer Blaauboer vindt het jammer voor de kinde ren, hetgeen voorzitter beaamt; de noodzakelijkheid gebiedt hier evenweL Met algemeene stemmen wordt deze wijziging aan genomen en bepaald dat zij op 17 April a.s. zal Ingaan Bij de rondvraag vraagt de heer Bakker, wanneer onverhoopt weer vertraging zal komen in de aanvaar ding der functie door den geneesheer of dan zal wor den ingegrepen. Zonder medische hulp is de positie hier toch te gevaarlijk- Het zal nu wel rondloopen maar er kan weer iets komen. Voorzitter zegt dat de heer Smidt uit Wieringer- waard bereid is hulp te verleenen wanneer die ge- worut,; dit is zooveel mogèlijk, bekend ge- nlut Lfï *8 Per telefoon te bereiken. Er is over «euaeat hem hier spreekuur te doen houden, doch de tijd die zou verloopen was daarvoor te gering. Wat nu gebeurd is was niet te voorzien, doch gaarne doet hij toezegging, zooveel mogelijk voor genees kundige hulp te zullen zorgen. Hierna sluiting. Vergadering op Vrijdag 7 April 1910. Voorzitter burgemeeste Blom. Allen present Na opening volgt lezing en goedkeuring der no tulen, na een kleine opmerking van den heer Swan. De secretaris deelt mede, dat hem door B. en W. was opgedragen om op Zaterdag 1 April, bij gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van den heer Van Veen, h. d. s. te Schoorldam, het college van B. en W. te vertegenwoordigen en de voor deze gelegenheid toegekende gratificatie aan den jubilaris uit te reiken De heer Van Veen had daarvoor zijn dank betuigd en spr. verzocht, dien aan B. en W. over te brengen. Ingekomen een schrijven van den Volksbond tegen Drankmisbruik. De secretaris geeft in korte trekken de strekking weer. Doel is: medewerking te verkrijgen voor verbe tering volksvoeding en dat is te verkrijgen door de aankomende huismoeders te laten kennis maken met de regelen om smakelijk eten te bereiden. Bereidver klaring volgt daarbij tot het beschikbaar stellen van de noodige dames voor onderwijs en de gemeente alle medewerking te verleenen. In 115 gemeenten zijn al zoogenaamde ouderskaar- ten verspreid. De kinderen moeten worden behoed voor de alcoholgevaren, Ingesloten is een schrijven ter begeleiding der ouderkaarten, met als doel propa ganda te maken voor bestrijding van alcohol bij kin deren en door goede volksvoeding de gevaren zooveel mogelijk te verminderen. Voorzitter vindt het wel goede dingen. Maar om hét hier op de school te doen.... De heer Biersteker vindt ook, een enkele moge er hier zijn, die eens niet alles verstaat van koken en zuinig-doen, maar de meesten weten dit toch wel te doen. En zal zoo het alcoholgevaar ook nog niet wor den geweerd. De heer De Groot vindt dat aanschaffing van bro chures toch wel zijn put zou kunnen hebben. De heer Swan vindt het nog al een onderwerp van ingrijpenden aard en zou liever aanhouding tot vol gende vergadering willen, liever dan nu al beslissen. Beter is dat we er eens eenige studie van Kunnen maken. Voorzitter: Als we alles zullen nakomen wat ze hier voorstellen, zal het niet meevallen. En als de spijzen zoo erg lekker zijn, zullen ze zeker niet goedkoop zijn. De heer Swan vindt, dat het toch wel terdege zijn nut zal hebben. De heer De Groot zou de uitgebreide ingekomen circulaire willen laten circuleeren. Zal geschieden. Secretaris leest een verzoek van de onderafdeeling Alkmaar en omstreken van den Ned. Bond v. Ge meente-ambt. om herziening van salarissen der amb tenaren.. Wordt op voorstel van den heer Gutker ge steld in handen van B. en 14voor nader onderzoek. Voorzitter zegt dat deze spoedvergadering hoofdza kelijk is belegd naar aanleiding van een gerechtelijke opzegging van een perceel, bewoond door mej. de wed. Maarhoff-Koomen, welk perceel gemeente-eigendom is. 't Is per week verhuurd, 't Is tijdig opgezegd, maar de bewoonster weigerde, het perceel te verlaten. Zoodoende is overgegaan tot het besluit tot gerechte lijke ontruiming. Maar daarvoor is ook een daartoe strekkend besluit van denRaad noodig voor den deurwaarder, tot gerechtlijké opzegging. Kan de Raad er zich mede vereenigen om hiertoe te besluiten? De heer Biersteker vraagt of het onwil of on macht is? Voorzitter zegt: Ze heeft geweten dat ze er uit moest. En ze heeft gelegenheid gehad om een woning te krijgen, maar ze heeft er geen gebruik van ge maakt. De heer Biersteker: Dan zou ze naar Schoorldam moeten gaan, daar waren kort geleden een paar woningen disponibel. De heer Swan zegt ook, de wed. Maarhoff wou niet verhuizen toen er hier een woning leegkwam. Voorzitter vindt het een beroerde geschiedenis, 't Is een heel oud mensch, van bij de tachtig en., ziekelijk. De heer De Groot: Als we het nu niet doen, blijft ze er in. Secretaris: Het besluit moet door Ged. Staten goed gekeurd worden. De heer Gutker: De woning, waarin zij nu woont is van gemeentewege gezet voor den stoker der gasfa briek. We moeten tot ontruiming overgaan, anders komen we tot geen eind. 't Is wel heel onaangenaam, maar we moeten er toe overgaan. De heer Kraakman: Ze wist ftet lang genoeg vooruit Een ontwerp-besluit tot ontruiming dezer woning wordt nu gelezen. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot de ontruiming besloten. De heer Swan wijst echter nog op haar ziekelijken toestand en wil voor alle zekerheid advies van den dokter over haren gezondheidstoestand inwinnen We moeten toch vooraf weten of er gevaar bij is Voorzitter vindt het goed, dokter te raadplegen. De heer De Groot: Maar als 't nu blijkt dat het niet kan. De heer Swan: Dan kunnen we er moeilijk toe overgaan. De heer De Groot: Dat duurt veel te lang. Hier is onwil in h-t spel. Daarmee moeten we niet te goed geefsch zijn. Mot allen voor, wordt besloten dokters advies te vragen. Volgt behandeling voorwaarden verpachting sluis te Schoorldam. Na voorlezing zou de heer De Groot willen inlas- schen, dat in de sluis niet gestoomd mag worden. Goedgevonden dit er in op te nemen. Algemeen worden de bepalingen na eenige bespre king goedgevonden en zal de sluis zoo voor één jaar worden verpacht. Voorzitter noodigt den Raad uit, straks de gasfa briek te bezichtigen, wat zal geschieden. Rondvraag: De heer Biersteker zegt, dat te Krab bendam voor hem een perceel, bevattende 2 wonin gen in aanbouw is, waarvoor door den heer Westra het'bouwplan is ingeleverd. Nu worden daarvoor 2 regenbakken voorgeschreven in plaats van 1. En dat terwijl spreker in den grond daar een zeer groote Nortonpomp bezit, die in droge jaren in en zelfs buiten de gemeente voor watervoorziening dienst doet, terwijl het water er van zelfs is goedgekeurd. Spr. vraagt gaarne ontheffing voor dien tweeden regenbak. Voorzitter zegt dat de Baad toch over die pomp van den heer Biersteker niet beschikt en we ons aan de verordening dienen te houden. Die schrijft in dit geval twee regenbakken voor. De secretaris licht nog toe, dat de heer Biersteker van de voorschriften van B. en W. in hooger beroep kan komen bij den Raad. maar dan door middel van het indienen van een schriftelijk verzoek. De heer Biersteker zegt dat bij de splitsingsaete is bepaald dat de groote Nortonpomp voor watervoor ziening daar gebezigd zal worden voor de woningen die op dien grond staan en ook voor die, welke daar later nog zullen worden gebouwd. Spreker zal met een schriftelijk verzoek om ontheffing in den Raad komen. Voorzitter sluit onder dank de vergadering. Vergadering gehouden op Woensdag 7 April 1916. Allen present. Voorzitter, burgemeester Koopman, opent de ver gadering, waarna de secretaris, de heer J. Kuilman, de notulen leest, die worden goedgekeurd. De heer K. Wit merkt op, dat het zandhok nog niet in orde is gemaakt. Voorzitter zegt dat degene, wien het maken daarvan opgedragen is, ongesteld is geworden. Maar het zal in orde komen. Voorzitter zegt verder, dat de instructie voor de schoolschoonmaak aan den schoolschoonmaker is voorgelegd. Deze kan daaraan niet voldoen en heeft bedankt tegen 1 April. Als zijn opvolger is nu be noemd de heer S. Arts. Voorzitter doet mededeeling, dat de rijksontvanger huurder van een huis der gemeente, met 15 Mei gaat vertrekken. Dat is een slechte tijd voor den tuin. B. en W. zouden den tuin apart willen verhuren en dit wel zoo spoedig mogelijk. Evenwel zijn er reeds sollicitanten, die dien tuin er heel graag bij zouden hebben. Men besluit, aan den nieuwen ontvanger we der huis en tuin te verhuren voor een iets hoogeren huurprijs, in verband met de hooge onderhoudkos ten. De termijn voor opzegging wordt op zes weken gesteld. Ingekomen is een verzoek van Moerbeeker inge zetenen om een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid voor hen om te worden aangesloten aan de gasfabriek alhier. Onderzoek zal worden ingesteld. Den directeur der gasfabriek zal worden opgedra gen, rapport daaromtrent uit te brengen. Mocht men te Oude Niedorp besluiten, ook Zijdewind van gas te voorzien, dan zou ie kostenberekening voor de Moerbeek daarmede rekening gehouden kunnen worden. De gascommissie deelt mede, dat voor de stokers der gasfabriek geen woningen beschikbaar zijn, ter wijl dit toch om personeel te behouden, een bepaald vereischte zou zijn. De commissie verzoekt aan de. gemeente Nieuwe Niedorp, een paar woningen daar voor te doen bouwen. Motief voor dit verzoek is, zoo als voorzitter toelicht, dat de gemeente goedkooper geld zou kunnen krijgen dan de gasfabriek. De heer Wilken merkt op, dat de gasfabriek zelf niet kan bouwen. Dat moeten toch de gemeenten doen, en spr. is van meening dat ook Winkel daar aan moet paedewerken. De noodzakelijkheid is zeer groot. Spr. stelt voor, in dien geest aan de gascom missie te berichten. Beter ware nog, dat beide Raden een gemeenschappelijke vergadering met den direc teur hielden en deze uitbreidingen (ook een nieuwe oven en een laadmachine zijn noodig), daarin be spraken. Voorzitter is het eens, dat het bouwen van wonin gen voor dit doel niet op den weg van de gemeente ligt. Wil men hier woningen bouwen, dan zou men waarschijnlijk niet het terrein der gasfabriek daar toe kiezen. Algemeen voelt men veel voor het denk beeld van den heer Wilken om de Raden bijeen te roepen. Wordt niet spoedig in dezen toestand voorzien dan, is de algemeene meening, zou een normaal be loop van het bedriif niet verzekerd zijn! Het gemeente bestuur van Nieuwe Niedorp zal dete vergadering uitschrijven tegen Woensdag 19 of Dinsdag 25 April a.s. Vervolgens deelt voorzitter mede, dat bij de gas fabriek steeds het gemis van bedrijfskapitaal wordt gevoeld. Verschaffing daarvan is wenschelijk. Men vindt echter goed, met een leening daarvoor te wach ten, tot ook de uitbreidingsplannen zijn vastgesteld. De verordening tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers voldoet nog niet aan de eischen, die Ged. Staten stellen ten aanzien van de uitbetaling der jaarwedde, ingeval de onderwijzer zich in mili tairen dienst bevindt, Men besluit, daaraan tegemoet te komen. Voorts wordt ook aan het hoofd in de Moer beek voor het bezit van een der acten Engelsch en Duitsch 50.— toegekend. Aan de orde wordt gesteld een adres van een on- derwijzersscomité om tot verhooging van salarissen van het onderwijzend personeel over te gaan. Een uitgebreide memorie van toelichting wordt voorgelezen. Voorzitter zegt dat B. en W. dit punt hebben be sproken en voorstellen het salaris der gehuwde leer krachten met 100.te verhoogen en dat der on gehuwde leerkrachten met 50. De heer Kuilman, wethouder, zegt in de minder heid te zijn geweest toen hij in het college van B. en W. voorstelde, alle leerkrachten, gehuwd en on gehuwd, leder 100.verhooging te geven. Dit vond bij het Dagel. Bestuur geen bijval. Spr. deed het voorstel, omdat zijns inziens kostgeld, enz. ook hoo ger wordt voor de ongehuwden. Met sprekers voor stel, in het college van B. en W. gedaan, zouden alle leerkrachten 200,boven het wettelijk minimun* zijn met hun salaris, dat thans 100.daar boven is. Na eenige bespreking doen de heeren Stammes en K. Wit het voorstel om de salarisverhooglng te bepa len, zooals in het idee van den heer Kuilman is aan gegeven. Bij stemming wordt dit met 4 tegen 3 stemmen aan genomen. Vóór stemden de heeren Stammes. K. Wit, D. Kuilman en J. Wit; voor het voorstel van B. en W. stemden de heeren Wilken, v. d. Stok en voorzitter. Voorzitter leest daarna het bekende verzoek van Nieuw Leusden om adhaesiebetuiging op hare aan vrage om te bepalen dat onderwijzers binnen twee jaar niet naar elders mogen solliciteeren. Voor ken nisgeving aangenomen, Voorzitter zegt dat de missive, waarin sprekers herbenoeming en beëediging als Burgemeester wor den medegedeeld juist na de vorige vergadering is ingekomen en vermeld zulks thans als ingekomen stukken. De heer Kuilman vraagt nu het woord en wijst er dan op, dat onder 's heeren Koopman's burgemees terschap met diens medewerking en die van Dag. Bestuur, Raad en secretaris, belangrijke werken zijn gedaan, als bijv. de algeheele hernieuwing van de straat, de stichting onzer gasfabriek, enz., zonder in hooge mate de burgers te drukken. Spr. hoopt dat de volgende 0 jaren burgemeester Koopman en Raad en secretaris weer evenzoo door kunnen gaan om de gemeente Nieuwe Niedorp nog tot meerderen bloei te brengen. Spr. wenscht den heer Koopman van harte geluk met diens herbenoeming. Volgt alge meene felicitatie. Voorzitter zegt daarvoor hartelijk dank en be spreekt verder, dat hij, toen hij er 6 jaren geleden voor stond, wel eenigen schroom gevoelde. Maar die 6 jaren zijn achter den rug en mocht ik van het Dag. Bestuur medewerking ondervinden, pok de Raad betoonde die. Deze samenwerking stemde mij dank baar; ik ben er erkentelijk voor. Maar er is nog iets dat ik wilde zeggen en dit is, dat ik ook veel steun mocht ondervinden van onzen gemeentesecreta ris. Bijna 25 jaren ben ik raadslid geweest en suc cessievelijk In de gemeentebelangen ingewijd gewor den, terwijl ik mij daar voor dien tijd niet mede be moeide. Om els voorzitter op te treden, daar ge voelde ik eerst schroom voor. Maar met de hulp van u allen en inzonderheid van onzen secretariB zijn de zaken gegaan en ik hoop, dat het goed moge zijn gegaan. Ik hoop dan ook weer met nieuwen moed verder te mogen gaan, mijn taak te vervullen en daarvoor mijn gezondheid te moeren behouden en dat de Raad en secretaris mij daarin ook in de komende jaren mogen blijven terzijde staan. Ik weet niet of ik onzen secretaris al deze nieuwe 6 jaren naast mij zal zien, maar indien al niet, dan zal ik toch die ja ren, dat dit nog het geval is, zeer gaarne met hem samenwerken en met Dag. Bestuur en Raad om voor de belangen van Nieuwe Niedorp onze beste krachten te geven. Van Hoogwoud is een schrijven ingekomen, dat de Raad aldaar aan hoofd en onderwijzeres aan de gè- meenschappelijke school te Langereis resp. 25. en 12.50 toekende over de laatste 3 maanden van 1915, als duurtetoeslag, in de hoop dat Nieuwe Nie dorp dit zal goedkeuren. Allen voor. De belooning voor het herhalingsonderwijs te, Nieu we Niedorp nu 60 cent per uur wordt op 80 cent per uur gesteld. Voorzitter deelt mede, dat mej. Oostwald voor het geven van herhalingsonderwijs en handwerken liever niet in aanmerking komt. Mej. Langedijk (Moerbeek) is er wel toe bereid. Als het wenschelijk geacht wordt, kan deze het dus geven. De secretaris licht toe, dat het geen verplichting is het herhalingsonderwijs te geven. De heer Wilken merkt op, dat de gelegenheid er toch moet zijn om het eventueel te kunnen geven. Het procesverbaal der jongste kasverificatie bij den gemeente-ontvanger gaf conform de boeken een kas geld van 2564.45,5 aan. De schildersvereeniging Wesf-Friesland, afd. Zuid- scharwoude en omstreken, doet het verzoek bij even- tueele werken het schilderwerk inplaats van zoo als nu, mede door den timmerman te laten aannemen apart aan te besteden. Men bespreekt dat hiermede al eens de proef genomen is, zonder dat dit veel resultaat gaf. Voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek der Ned. Automobielclub om afronding van straathoeken, enz., wordt mede voor kennisge ving aangenomen. Het verslag der gezondheidscommissie te Hoont, zal circuleeren. Van veldwachter Pool is een verzoek ingekomen om een extra belooning te mogen genieten voor de vele werkzaamheden in verband met inning 5-jaarlijksche grafrechten. Algemeen is men van gevoelen, dat er nu veel werk aan geweest is. De heer Stammes stelt voor 15,— gratificatie te geven. Allen voor. Een suppletolre begrooting dienét 1915, in ontv. en uitgaaf, sluitenden op een eindcijfer van 700, wordt goedgekeurd, terwijl begrooting 1910 nog wordt inge houden. Met algmeen goedvinden wordt besloten, om in verband met het in beginsel genomen besluit door het Dag. Bestuur der Banne Nieuwe Niedorp, om te stichten een, verbindingsweg van den Oosterweg naar den Westerweg daarvoor tegen den gestelden prijs af te staan de gemeentegrond, genaamd Bankerserf. Rondvraag. De heer Kuilman geeft in overweging een boom aan het Westeinde, die gevaar voor vallen oplevert, te doen rooien. Algemeen goedgevonden. Hierna sluiting, onder dank. NIEUWE NIEDORP. Zondagavond 9 April j.L, hield de Geheel-onthou- dersvereeniging Nieuwe Niedorp en omstreken, al hier, in lokaal Kooiman haren 19den jaarlijkschen feestavond. Ds. Schermerhom opende en heette een groote schare belangstellenden welkom; inzonderheid stond hij stil bij de kortelings opgerichte afdeeling der J. G. O. B. alhier, wier stichting van actie getuigde op het gebied der geheel-onthouding. Nu volgde afwerking van een zeer gevarieerd en welvoorzien programma. Eerst een paar nummertjes welklinkende zang voor gemengd koor, onder leiding van den heer Horst, vervolgens en boelende aria voor clarinet en piano, en dan 'n blijspelletje „Wittebroodsweken", dat zeer verdienstelijk werd opgevoerd. Allen, tot zelfs de kruier toe, waren, bij uitstek in de rol. Ons wachtte echter een nieuwe verrassing, en wel het optreden van de altzangeres mej. R. Cap- pijn, di$ een drietal aardige liedekens met fijne voor dracht en een flink geoefend orgaan ten gehoore bracht; zulks met passende klavierbegeleiding door den heer Hoveriens. De nu volgende feestrede, uitgesproken door den heer Buis, behandelde het onderwerp: Bedwelming. Het moet gezegd worden dat deze nog jeugdige, maar tevens geestdriftige spreker volkomen voor zijn taak berekend was. Hij wist in het betrekkelijk korte poosje, dat hem voor de rede kon worden toegestaan, heel wat te zeggen voor de goede zaak. Een welver diend applaus volgde. In de daarop intredende pauze zong de afd. der J. G. O. B. bij wijze van verrassing een nummertje. Opgevoerd werd vervolgens „De Verwoester", een fragment met propagandistisch karakter, waaraan een vertolking ten deel viel, die te prijzen was. Dat verjaarsavondje met „de borrel" er bij was keurig. Nog wat mooien zang van de alt-soliste en van het koor, en een paar leuke voordrachten van den heer Prinsen dan sluitingswoord door ds. Schermer-

Schager Courant | 1916 | | pagina 1