Bond van Zuivelfabrieken. Verzekeriog-M". „West-Friesland", P ZATESl ifi 15 APRIL 1015. '9ste J 8 a r 9 8 n Q. *0. 5780 EERSTE BLAD. Uitgevers TRAPMAN Co. SCBAGBN, LAAN D 5. Int. Teleph. No. 20. ALKMAAR SPOORSTRAAT 68 VERZEKERT Werkgevers legen liekle- en Gngevallenschade van Personeel en Ëigenzakenilriiveciien vcor zichzelf AGENT Ie SC HAGER Alieitei Niens- m- - Uit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 9 uro wor- en ADVERTENTIEN in het eerst uitkomend nuifimer gepla^ist. Dit nummer bestaat uit 8 bladen. per Prijs per 3 maanden f0 90; per post f 1.06. Losse nummers 5 ct ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels fO.35, iedere ïagel meer 6 ot. (Bewijsno. inbegrepen). Groote lett. worden naar plaatsr. berek Vrijdag vergaderde te Alkmaar in het eafö Cen tral, bovengenoemde Bond. De heer H. K. Koster, opende de druk bezoehte bijeenkomst met een gepast woord, mededeelend, dat deze vergadering niet eerder bad kunnen wor den uitgeschreven. De door den secretaris, den beer C. Nobel, opge maakte notulen, die in druk waren verschenen, werden goedgekeurd. Medegedeeld werd: dat de Bond thans 72 leden telt en 92,776,000 K.G. melk is verwerkt. Het adres inzake de pasteurisatie is aan den mi nister verzonden en door voorzitter en vice-voorzit- ter mondeling toegelicht. Op verzoek van den mi nister is in een' rapport de toestand der fabrieken geschetst en dat rapport is aan Z. Exc. toegezon den, en verzocht dit nogmaals te mogen toelichten. Het adres is door enkele vereenigingen gesteund met een adhaesiebetuiging. De handel heeft gevraagd bekend te maken dat niet te zachte kaas worde gemaakt. Tot nieuwe leden werden aangenomen: Een dracht en Nooit gedacht te Wieringen; Onderne ming, Tessel; Westfriesland, Lutjewinkel; Vita- Nova, Heer Hugowaard; Wormer, te Wormer; De Ster, te Jisp; Eensgezindheid, te Wervershoof, en Eendracht, te Zijpe. Tot buitengewoon lid wordt aan genomen De Holland, te saCtricum. De rekening en verantwoording werd' goedge keurd. De ontvangsten en uitgaven waren f 3581,66 met een nadeelig saldo van f 349,35. Volgen besprekingen en voorstellen omtrent pasteurisatie van karnemelk en wei, in te leiden door den heer V. Kay Jz., te Hauwert, voor de fa brieken Oostwoud, Miriwoud, Westfriesland te Abbe kerk, Benningbroek, Sijbekarspel en Hauwert De inleider van dit punt, de heer V. Kay, wenscht ten aanzien van de pasteurisatie het volgende voor te stellen: om aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een verzoekschrift te zenden, geteekend door alle aandeelhouders, eigenaars en leveranciers van zuivelfabrieken in Noord-Holland om onthef fing voor hen van het Koninklijk besluit van 16 De cember, betreffende verplichte pasteurisatie, op de volgende gronden: De Wet is onvoldoende en onrechtvaardig voor den eenen veehouder tegenover den ander; bij toe passing der wet wordt het de ondergang van alle kleine zuivelfabrieken in Noord-Holland; een financieel débacle voor aandeelhouders en eigenaars meestal eigen geërfde boeren, die zich reeds door storm en watersnood van 14—15 Januari 1916 voor vele Jaren buitengewoon hooge lasten zien opge legd. Het komt den inleider voor aan dit verzoek eene toelichting toe te voegen, waaruit blijkt, hoeveel melk verwerkt wordt en hoe groot de schuldenlast der fabrieken is. Ten aanzien van dit voorstel kan worden meege deeld, dat de Bond bij alle fabrieken in de Provin cie een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijk heid van de pasteurisatie in de bestaande fabrie ken alsmede naar den tijd van oprichting en de oprichtingskosten der fabrieken; verder de hoe veelheden verwerkte melk der laatste drie jaren, en de capaciteit van den stoomketel. De gegevens waaruit blijkt hoe groot en hoe veel de moeilijkheden zijn, zijn aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verzonden, met het verzoek om het Bestuur gelegenheid te wil len geven ze mondeling te mogen toelichten, opdat Zijne Excellentie volledig is ingelicht omtrent den toestand. De heer Kay geeft nog een nadere toelichting op zijn voorstel. Spr. meent, dat het nieuwe Kon. be sluit waarlijk niet zal maken, dat de besmetting ge heel zal worden opgeheven. Daarvoor zou meer moeten gebeuren. De boeren worden door den maatregel sterk ge troffen. Men moet niet vergeten, dat da eigen ge- erfde boeren in hoofdzaak de aandeelhouders van de kaasfabrieken zijn. Ze worden al genoeg getrof fen. Door waterschade worden hun voor jaren enorme lasten opgelegd. Men zegt, dat men groote fabrieken moet oprich ten, daar dan de kosten der pasteurisatie minder worden. De kaasfabrieken zitten echter in sthuld en gaat men tot groote fabrieken over, dan zouden de aandeelhouders de schulden moeten overnemen. Ook zijn aan de groote fabrieken nadeelen ver bonden. Hooge transportkosten, bijv. De uitbetaling bij de groote fabrieken kan dan ook niet eoncurree- ren tegen die der kleine. Spreker meent dat het middel erger zal zijn dan de kwaal. In Oostwoud is zelfs gezegd, geef me lie ver de tongblaar dan de pasteurisatie. De heer Avis doet vervolgens eenige mededeelin- gen over de besprekingen van de commissie voor de pasteurisatie, onder voorlichting van den heer De Boer, ingenieur van de F. N. Z., Er waren drie typen van fabrieken aangenomen, nl. een kleine fa briek, 200 koeien, middelmatige fabriek, 400 500 koeien, en groote fabriek, 2000 koeien. Voor de klei ne fabriek beliepen de kosten voor verbouw f 12000 en 33,5 ct. per 100 L. melk voor exploitatie. De mid delmatige fabriek vraagt 25 ct. per 100 L. wei. De groote fabriek 5,5 ct. per 100 L. wei. Voorzitter licht nog toe dat het bestuur het daar heen wil leiden dat de wei voor den boer als voed selproduct voor het vee bewaard blijft Ne uitvoerige besprekingen, waarbij de heeren Jac. Met, D. de Boer en anderen het woord voeren, wijst voorzitter er op dat elke fabriek op zichzelf om ontheffing moet vragen aan den minister en deze heeft toegezegd elk verzoek in overweging te nemen en evengoed vanwege den Bond een adres te zenden om ontheffing en dit door een paar leden, uit de vergadering te benoemen, bij den minister toe te lichten. Er wordt besloten hier voor aan te wijzen de heeren V. Kay en Jac. Met De voorzitter wijst er op dat er thans een eigen- aardigen toestand bestaat in den kaashandel, waar over de Avis het een en ander zal zeggen. Wij beleven zeer zeker ernstige tijden, aldus vangt de heer Avis zijn inleiding aan. Sedert 20 maanden leeft het Ned. volk tusschen hoop en vrees, Gedurig worden wij bevangen door de vrees, dat de oorlog zich ook zal uitstrekken over onze grenzen. De wetenschap dat onze regeering alle mo gelijke moeite doet de neutraliteit van Ons land te bestendigen,' doet ons voortdurend hopen, niet in verwikkeling met onze naburen te komen. Boven verwachting, door de vreeselijke gebeurtenissen, hebben de producten tot heden meer dan middel matige prijzen opgebracht Door den oorlog is de behoefte aan onze producten zoo groot gebleken, dat de regeering het noodig vondt tot bescherming van hen, die niet het voorrecht hebben boer te zijn, die de producten te doen verkrijgen voor matige prijzen. Niemand die deze bescherming afkeurt Ieder gevoelt dat het Nederlandsche volk moet wor den gevoed en niet mag worden geduld dat alle pro ducten over de grenzen zouden worden gebracht Of het billijk is dat de regeering deze regeling neemt ten koste van den producent is een vraag, die inleider ontkennend beantwoord, tenzij de re geering van meening is, om de boeren te hulp te komen, wanneer de prijzen na deze actie dalen tot beneden het gemiddelde. Nader verdedigt inleider als zijn meening dat de regeering ten koste van het algemeen, afdoende maatregelen had moet?® nemen. Wij moeien en zuilen ons, zegt spreker, schikken in tic regeerings maatregelen, wij zullen zelfs verder gaan, de regee ring steunen in de vreeselijk moeilijke tijden. Laat het voor de boeren wetenschap zijn, dat zij tegen over het zoete winstje van hun zaken, reeds mil- lioenen hebben bijgedragen aan deze belanstingen door de voeding van zijn medemenschen. Tegenover ons standpunt om ons in het onver anderlijke te schikken, staat toch allereerst onzen eisch, dat de maatregelen worden uitgevoerd door hen, die door de regeering zijn aangesteld, zooals het behoort. Wij mogen niet dulden dat met ons goed wordt gehandeld op een wijze waardoor ten slotte de producent nog meef schade moet lijden. Wij kunnen toch niet dulden dat de zg. weldoe ners de boeren gebruiken als stroomannen en wij met ons laten sollen als de heeren dit believen te doen. Hieraan zou niet worden gedacht, wanneer wij in sommige opzichten de zuivere waarheid niet kenden. Zouden het vorige jaar en de vorige week de grenzen gesloten zijn geweest voor onze kaas, wan neer de heeren kaashandelaren hunne verplichtin gen tegenover de regeering waren nagekomen? Zou het Ned. volk inderdaad een tijd lang 40 pet. van de producten noodig hebben gehad? Zouden de heeren van de kaasvereeniging, althans de meer derheid, werkelijk meenen dat het in 's lands be lang is om de kazen ongemerkt uit de pakhuizen te doen verdwijnen? Zouden de heeren kaashande laren inderdaad gevoelig zijn voor de samenwer king van den producent en handelaar? Spr. vermoedt dat in den kaashandel ontzettend veel misbruiken zijn voorgevallen ten koste van den producent Spr. vermoedt dat de N.-H. kaasban delaren, of beter gezegd, de meerderheid van de leden der kaasvereeniging geadviseerd hebben de kazen ongemerkt uit het pakhuis te bekomen om hiermede den N.-H. producent te treffen en hun eigen portemonnaie te vullen, Het is jammer voor de heeren dat de boeren niet zoo naief zijn om te gelooven, dat de kazen uit de pakhuizen van de handelaren zonder merk beter geschikt zijn, om door de soldaten te worden genuttigd, dan de kazen uit de pakhuizen, die gemerkt zijn met 40 pet. plus. 't Een en ander maakt, dat de producenten om zien naar middelen om onrecht en onbillijkheden te voorkomen. Zij moeten zich zelf helpen. Spr. bedoelt de oprichting van een organisatie, waardoor wordt overgegaan tot uitvoeren van kaas, de oprichting dus van een export-vereeniging. Spr. weet dat het geldt een zeer ingrijpende zaak en dat een nauwkeurig onderzoek noodig is. Maar de moeilijkheden kunnen overwonnen worden. De tijd is nu rijp om tot werken over te gaan, want waarschijnlijk is het, dat de tegenwoordige solida riteit onder de handelaren van zoo goede uitwer king getuigt, dat deze ook zal nawerken, na deze crisis. Met vereende krachten moet getracht wor den deze onheilen te voorkomen. De organisatie zal in deze veel vermogen. Spr. wil dan ten eerste de wenschelijkheid uit spreken tot oprichting van een coöp. vereeniging of naamL vennootschap op coöp. grondslag tot ver koop van kaas in het buitenland. 2e. Wanneer de eerste vraag bevestigend wordt beantwoordt, te besluiten de oprichting en uitvoe- nug m alle opzichten los te stellen van den Bond. 3e. Een commissie te benoemen van 5 personen, die trachten een exportvereeniging op te richten en gerechtigd zijn personen te assumeeren. Spr. eindigt met het uitspreken van de hoop dat een dergelijke vereeniging, eenmaal opgericht, zal strekken tot heil van den boerenstand en tot heil van de economische belangen van ons land. De heer De Groot, Edam, exporthandelaar, be aamt de inleiding van den heer Avis, tevens spre kend uit naam van den heer Schardam. Spr. zegt, reeds te zijn begonnen, meent op den goeden weg te zijn en de resultaten zullen, naar spr.'s mee ning, van den beginne af loonend zijn, later zelfs schitterend, als een vereeniging wordt opgericht. Spr. geeft in overweging om vereenigingen op te richten, voor Edam, Zaandam, Alkmaar en Scha- gen, dus districtsgewijze. De heer Avis is echter van meening dat, wat spr. wil en wat de heeren Groot en Schardam willen, iets anders is en op dit oogenblik niets met elkaar gemeen heeft. De heer D. de Boer vraagt naar de pogingen der kooplui, die aangezocht zijn door de Centrale Ein- kaufsstelle, te Berlijn, om ook zeggenschap te ge ven aan de producenten. Voorzitter zegt, dat de Generale Import- en Ex portvereeniging in Den Haag, in overleg met Duitschland, en in het belang van de Hollandsche handelaren, prijzen voor de kaas heeft vastgesteld. Een producent uit Noord-Holland, nl spreker zelf, is ook uitgenoodigd. De heer Commandeur heeft den Bond vertegenwoordigd, daar spr. verhinderd was. De heer Commandeur doet mededeeling over de gehouden vergadering van 22 Maart in Amsterdam. Voor Noord-Holland waren opgeroepen de firma's De Jong, Hoorn; H. de Vries, Hoorn; Stuit, Alkmaar Behandeld werd o. a. de termijn voor den eigen in voer voor de kaas in Duitschland. Als officieuze Aartewoud Joh. Veerman, Alkmaar D. Schenk Kennsmerpark an Jb. Halder, Stationsplein, Barsin- gerhorn N. Dubbelman, Bergen F. C. Hofmaan, Dirkshorn P. Swart, Hoogwoud J. Nieuweboer, Heiloo P. Vos, Hugowaard A. Kwantes, Nieuwesluis F. Koster Hz„ Nieuwe Niedorp C. Dekker Hz., Oude Niedorp M. Kooiiman, Obdam A. Kroon. Oud karspel C. Rempt, Ouaeslais K. Paarlberg, Sekagen Th. Paauw, Scnagerbrug A. L. Zuidscnerwoude, Wieringerwaard Alb. Kuin Pz., Warmenb'iizen K. da Geus, Wieringen E. J. Baijs en C. M. Koorn. Winkel J. Blom, Sint Maarten (Stroet) D. Barten, Julianadorp F. de Beurs. davorn werd rcstelü 31 Maart Ook werd besproken de vaststelling der prijzen voor de verschillende kaassoorten. Spr. had daar opgemerkt, dat daar voor in de allereerste plaats de producenten ge boord moesten worden. Men zei, dat deze later in grooter aantal zouden worden uitgenoodigd. Als prijs werd door de handelaren genoemd om 80 te geven voor de volvette Goudsche kaas, 78 voor 40 pl„ 74 voor 30 pl. en 68 voor 20 pk De dagkaas voor Noord-Holland zou worden gebracht op 74. Spr. kon zich met deze prijzen vereenigen. Dan volgde de vraag, hoe voortaan de prijs moest worden vastgesteld. Spr. antwoordde: Door een niet te uitgebreide commissie, mits in elk een gelijk aantal handelaren en producenten, ni. een van elk voor Noord-Holland, Zuid-Holland en hriesland. De beslissing was aan de commissie voor import en export Spr. had gewild een buitenstaand per soon, omdat da producent nu in het gedrang komt Voorzitter deelt mee, dat a.s. Maandag weer zulk een vergadering wordt gehouden, waarheen spr. en de beer Commandeur zullen gaan. De leiding zal daar in handen zijn van den heer Eriks, directeur van de Fed. Friesche Zuivelfabriek. Da heer De Boer wijst er op, dat da producenten niet zijn uitgesloten, maar dat er geen zekerheid is voor de prijszetting, die nu reeds met 3 verlaagd is. Spr. gunt de handel alles goeds, mits de boer voldoende voor zijn artikel krijgt Het tafellaken is echter nog niet doorgesneden tusschen handel en producenten, maar nu zal a.8. Maandag blijken, wat er zal gebeuren. Snijdt men daar bet tafellaken door, dan doen wij ook wat onze plicht is en dan zal er macht moeten worden geplaatst tegenover macht, en alles worden aangewend om het te win nen. Er zijn bandelaren, die nu reeds met ons wil len samenwerken. Spr. wijst er op, dat een exportvereeniging reden van bestaan heeft in normale tijden. Zulk een ver eeniging zal komen, evenals in Friesland, maar zulk een vereeniging verrijst niet op bevel, niet als gevolg van bestaande abnormale omstandigheden. Spr. maakt zich bevreesd, dat, als straks de oorlog over is, de handelaren degenen zijn, die door hun connecties over de gebeele wereld, de personen zijn waarmee moet worden samengewerkt. Handelaren kunnen door ons boeren niet worden gemist Spr. gelooft niet, dat de producenten ook na den oorlog nog als exportvereeniging kunnen doorwerken. De heer Avis zegt dat steeds weinig gevoeld is onder de heeren kaashandelaren van hun samenwer king. Dagelijks voelen wij de tegenwerking en na deelen van den kaashandel, Wat de heeren doen, doen zij alleen in hun eigen belang, 't Zal niet da delijk klaar zijn maar een organisatie moet er ko men, waarmede de handel ook na den oorlog reke ning heeft te houden. Spr. geeft voor die samen werking waarop de heer De Boer doelt geen roode cent. De beer Schardam wijst er op dat het hem beter lijkt om districtsgewijze te werken, dan acht spr. zich tenminste sterk genoeg om het Hoornsche con sortium te bestrijden. 28 Fabrieken hebben reeds toegezegd voor de omgeving Edam. Spreker heeft bedankt voor een bedeeling van 750 per week, om dat deze hem niet schriftelijk is gegeven. De heer De Boer vraagt hoe of de heer Schar dam het bezwaar zal ondervangen, dat alleen kaas van het Haagsche bureau zal worden toegelaten in Duitschland en andere zendingen van particu lieren of handelaren zullen tyorden geweigerd. Hierna wordt de vergadering geschorst Voorzitter vraagt, pf de vergadering goed kan vinden, om in beginsel te besluiten een export-ver eeniging op te richten op coöperatieven grondslag. Hiervoor zal een commissie worden benoemd, die rapport zal uitbrengen. Aangewezen worden de heeren: J. Best Nz., Baarsdorpermeer, H. Jb. Avis, Midwoud, D. de Boer, Stompetoren, Groot, te Westdijk (Alkmaar), Jac. Met, Heer Hugowaard, Lakeman, Beemster, en Gootjes, Benningbroek. De heer Groot moet nog antwoorden op de vraag van den heer De Boer, en zegt hierop niet te kun nen antwoorden. De heeren blijven zich ook na het genomen besluit bereid verklaren tot mede werking. Voorzitter acht het echter beter, dat deze zaak der heeren Schardam en Groot behandeld wordt buiten den Bond om, en elk als particulier zich daarmee kan inlaten. De heer G. Nobel meent ook, dat het oog moet worden gehouden op de algemeene organisatie. De leden der eventueele exportvereeniging moeten zijn lid van den Bond en spreker meent, dat die fabrie ken, die een exportvereeniging willen hun kaas stel len onder controle en alleen kaas maken van 40 pet, pl., en dat die controle komt onder de kaascon trole van den Bond, ook de maatregelen te nemen tot verbetering van het product, alleen genomen worden door den Bond. Spr. heeft hier het oog op de kaaskeuringen. Alles moet door den Bond wor den gedaan en niet worden versnipperd. Allen voor Tot bestuurslid wordt gekozen in de plaats van den heer A. Commandeur, niet herkiesbaar, de heer D. de Boer, Stompetoren. Tot lid van de Bouwcom missie wordt herkozen de heer Th. v. d. Meer. De heer G. Nobel doet daarna eenige mededeelin- gen over de voorziening in de behoefte aan kaas voor binnonlandsch gebruik. De financieele toestand is gunstig en er is geen gevaar voor een nadeelig Baldo, afdoende reserve is gevormd. De voorwaarden voor directe voorzie ning zijn genomen, gevaar voor bederven van kaas bestaat niet Minderwaardige kaas wordt geregeld verkocht voor logeren' prijs door inschrijving van grossiers. Wat de kaascontrole betreft is die bij de fabrie ken zeer bevredigend. Bij de veehouders zijn nogal moeilijkheden, doch door korting op den prijs zal dit kwaad wol worden bedwongen. Het plan is, de controle der kaas in vasten vorm te gieten. Hiertoe is noodig wijziging van de overeenkomst, door alle producenten aan te gaan. De kosten bedragen 2 per wijziging. Ook is het noodig aan de Regeering maatregelen te verzoeken tot het regelen der kaas- controle voor gansch het land. De overname van de voorraden der handelaren brengt bezwaren. Voor het binnenland toch is weinig vraag voor oude kaas. Een partij oude kaas der firma Heil bleek niet het voldoende pet. te bevatten, dus ook hier is ebntrole noodig, daar die kaas der firma Heil, onó.nks verzet van da commissie, vit het pakl uis h wegge,'perd. Ook hiertegen zijn maat regelen genomen. Spr. wijst op dit geval, omdat de sluiting der grenzen in een nauw verband stond hiermee. Spr. eindigt met te verklaren dat de cor rectheid, waarmee de zaken worden uitgevoerd, alle hulde verdienen. Volgt melkvoorziening tengevolge van den waters nood. Ook t hiervan doet de heer G. Nobel mededee- lingen. Het plan bestaat, om de melkvoorziening op te dragen aan zoo weinig mogelijk fabrieken. Daarna is aan de orde: Plan uitbreiding Bouw commissie. door toevoeging van een bouwkundige Aangezien het vrij vast staat, dat de finacieele draagkracht van den Bond in 1916 belangrijk zal toenemen en de werkzaamheden ten behoeve van deze Commissie steeds uitgebreider worden an meer stelselmatig moeten plaats vinden, word! voorge steld om eventueel voor 1916 een crediet van f 500 te verleenen voor de voorloopige aanstelling van een deskundige, (bouwkundige) en aan het bestuur en de bouwcommissie verdere regeling op te dragen Tegenover deze uitgave zal ongetwijfeld eene be langrijke ontvangst komen voor de gegeven advie zen. Aangenomen. De secretaris, de heer G. Nobel, leidt nu bet punt in: de Noord-Hollandsche Zulvelorganisatie. De ervaringen van den laatsten tijd hebben dui delijk bewezen, zegt Inleider, dat eene goede en krachtige zuivelorganisatie noodzakelijk is. Ver schillende zaken zijn te noemen, om dit te bewijzen. a. De voorziening in de behoefte aan kaas voor binnenlandsch gebruik met alle daaraanverbonden moeilijkheden. b. de algemeene kaascontrole, om orde te bren gen in de voorkorten tijd heerschende gewoonte zacht en onschuldig uitgedrukt om kaas in Edammer vorm met zeer uiteenloopend vetgehalte den consument te verkoopen, zonder dat deze ln staat waren te beoordeelen wit ze kochten, met het gevolg dat de naam van het Edammer product er door geleden heeft Ik hoop, zegt spr., van harte, dat binnen korten tijd een wettefijk geregelde kaas controle het thans begonnen en goed geslaagde werk blijvend zal bevestigen. c. De hervorming van de zuivelfabrieken. De na tuurlijke ontwikkelingsgang geeft duidelijk aan, dat in Noord-Holland de tijd niet ver is, dat de groote zuivelfabriek zoo niet algemeen, dan toch wel in hoofdaak de kleine bedrijven zullen verdrin gen, Dit brengt natuurlijk veel werk mee om alles in goede banen te leiden. Voor de bouw-commissie een goed en ruim arbeidsveld. d. Ontwikkeling van de coöpjeratieve samenwer king in het algemeen. Bij het oprichten van zuivel fabrieken Is het reglementair voor alle zaken be treffende de organisatie van veel belang; nevens deze werkzaamheid kan in het algemeen de landbouw coöperatie bevorderd worden, dientenge volge plaats te over voor de werkzaamheid voor de commissie voor landbouwcoöperatie. e. Bankinstelling. Bij een krachtige zulvelorgani satie behoort een eigen credietinstelling. De fabrie ken moeten uit eigen kracht haar eigen zaken rege len. Het is geen goed standpunt te willen eoöperee- ren samenwerken doch de financieelen steun te onthouden en deze zaken te laten uitvoeren door personen die alleen om hun eigen belangen te steunen de coöperatie willen helpen. Nevens deze aangelegenheid is er voor een bank instelling veel te regelen, voor de fabriekmatige zuivelbereiding. f. Controle op de inrichting van boekhouding van zuivelfabrieken. Ook hieraan dient de noodige aan dacht te worden geschonken. De aanstelling van een deskundigen adviseur en controleur zal in de toekomst het geheel ten goede komen. g. De gemeenschappelijke verkoop van zuivelpro ducten. Deze kwestie zal in de toekomst nog ern stig overwogen worden, 't Is goed zorgvuldig te overwegen hoe deze zaak eventueel zal kunnen worden ingericht. h. Gemeenschappelijke aankoop van alle benoo- digdheden. Verschillende onderwerpen zou den bier nog aan zijn toe te voegen. Coöpe ratief werkende zuivelfabrieken moeten zich snel en goed organiseeren en hiervoor ruime financieele bijdragen beschikbaar stellen, opdat de gelegenheid worde geopend voor het verrichten van goed en practisch werk, in het belang van den landbouw en van het algemeen. De heer G. Nobel komt nog terug op de kaas- controle en doet het voorstel om een adres aan de Regeering te richten om alles te doen om de kaascontrole te bevorderen. Dit toch acht spr. van het grootste belang voor de Noord-Hollandsche zui vel, want, zegt spreker, het kwaad te dien opzichte zit niet in Nood-Holland maar juist elders. Wij moeten ons hier op het standpunt plaatsen van 40 pet plus. Zoowel door den voorzitter als door dr. ScheiJ wordt het nut van de kaascontrole uiteengez et en gewezen op het gunstige resultaat dat voor de Noord-Hollandsche kaasindustrie is verkregen door de kaascontrole die in deze buitengewone omstan digheden is tot stand gekomen. Onder daverend applaus wordt bot voorstel van den secretaris aangenomen. In de actie inzake de pasteurisatie zal ook de steun der niet-aangesloten vereenigingen worden gevraagd.

Schager Courant | 1916 | | pagina 1