Binnenlandsch Nieuws. Uit en Voor de Pers. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. B ergerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Tweede Kamer. Keil kou veroorzaakt vaak nierkwalen. Predikbeurten. De heel Sleutel, Koegras, vraagt wie of eigenaar ls van de kaas in de pakhuizen der kaasvereeni- ging. Spreker wordt ingelieht dat deze kaas niet in eigendom behoort aan den koopman, maar aan den producent De heer Nagelhout, Oude Niedorp, geeft, als de actie inzake de pasteurisatie der wei misloopt, in overweging het bouwen van weikelders. De heer A. Schenk, te Schagen, vraagt, wat er moet worden gedaan als de minister niets wil doen om de boeren, wat de pasteurisatie betreft, te ont lasten. In Friesland zegt men: „maar we doen het lekker niet", moeten we dat hier ook doen? Spr. wijst op het gerucht van fabrieken in Overijssel, die verbaliseerd heeten te zijn en die niet veroor deeld zijn kunnen worden. Voorzitter zegt, dat er dan werr zou moeten wor den vergaderd, waar hij meent dat de Bond niet kan adviseeren om de Wet of Koninklijk besluit te ontduiken. De heer Ham wijst er op, dat de heer Nobel door zijn werkzaamheden in Den Haag tonnen gouds voor de producenten heeft verdiend, en spr. vraagt nu, of het nu niet kan, dat steeds de secretaris daar op post kan ijn, en daarvoor gesalarieerd wordt. Voorzitter zegt, dat dit alleen mogelijk wordt, als de Bond zorgt, dat het secretariaat voor den heer Nobel schept een levenspositie. Het beste zal zijn, dat vanuit de aangesloten fabrieken over deze zaak een voorstel wordt ingediend, dan kan daarover een buitengewone vergadering worden gehouden. Eindelijk werd de vergadering door den voorzit ter gesloten. MIJNEN OP HET STRAND, Te Kamp en te Petten zijn deze week tengevolge van den hevigen westenwind weder mijnen aange spoeld.-Donderdagmiddag kwamen hier militaire autoriteiten aan met werktuigen om de mijnen te demonteeren of te laten springen. ANNA PAULOWNA. Onze plaatsgenoot, de heer C. Kooiman, leerling der Rijkskweekschool te Middelburg, slaagde Don derdag aldaar voor het examen van onderwijzer. JULIANADORP. J.l. Zondag 9 en Dinsdag 11 April werd bij den heer Bijvoet te Julianadorp, een uitvoering gegeven door de tooneelvereeniging „Klein Begin". Opge voerd werd „Mottige Janus", het alombekende too- neelstukje .van den heer M. Spree. Wij kunnen niet nalaten, die vereeniging dank te zeggen, voor het genot dat zij ons verschaft heeft. Inderdaad op verdienstelijke wijze werd liet stuk weergegeven. Wij zullen niet in bijzonderheden tre den over de verschillende rollen, maar toch, een woord van lof komt toe aan de twee personen der hoofdrollen, nl. den heer Tigchelaar en mej. G. Keppel, wier spel zeer goed was. Voorts gaven allen blijken van ernstige studie, zoodat het geheel goed van stapel liep. Ook de grimage van den heer v. Wilsum was goed. Na afloop het gebruikelijke bal, waarna iedereen dankbaar huiswaarts toog. WIERINGERWAARD. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Wierin- gerwaard van den Bond van Melkveehouders, onder leiding van den heer G. Visser. De notulen, voor gelezen door den heer J. Ph. Blaauboer, worden on veranderd goedgekeurd. Doel van deze bijeenkomst was, te bespreken: Waaraan zullen wij ons houden? Aan 4 omliggende kaasfabrieken is om steun ver zocht, wanneer dit onverhoopt noodig mocht zijn. Van „De Hoop", te Oudesluis, en „Aurora", alhier", is een afwijzend besluit ontvangen, terwijl men van „De Kreil" en „De Volharding" nog geen ant woord was ingekomen. Van den heer Brinkman en van het Hoofdbestuur is een schrijven ingekomen, waarbij met klem wordt aangedrongen om niet toe te geven aan het voor stel, de melk voor een geheel jaar k 10 cent af te staan. Het ingezonden stuk van den heer H. Koster in de „Schager Courant", wordt hierbij sterk afge keurd. Ook blijkt dat door ditzelfde stuk van den heer Koster reeds 20 boeren van de afdeeling Het Zand zich bang hebben gemaakt en nu reeds heb ben geteekend voor 10 cent een geheel jaar te leve ren. Wat zullen wij nu hier doen.? Na een zeer uit gebreide discussie, waarbij soms 4 personen te ge lijk aan het woord waren, werd tot stemming over gegaan. Uitslag was: 4 voor verkoopen, 4 voor vast houden, 1 blanco. Over de laksheid van het hoofdbestuur is men zeer ontstemd. Vooral de secretaris, die op eenige brieven heelemaal geen antwoord heeft ontvangen, vindt het zeer treurig en stelt voor de volgende motie Vrijdag op de algemeene vergadering te Am sterdam ter tafel te brengen: „De afdeeling Wieringerwaard, van den Bond van Melkveehoudrs, heden, 13 April vergaderende, ge hoord hèbbende de talrijke gegronde klachten van nalatigheid van het Hoofdbestuur, verklaart dat het op deze wijze onmogelijk is, gezien de slapheid en lusteloosheid van het Hoofdbestuur, om onder deze omstandigheden een krachtproef te beginnen en vraagt om die reden haar volle vrijheid van han delen terug. Mocht het Hoofdbestuur geen vrijheid van handelen geven, dan verklaart de afdeeling Wieringerwaard zich „los" van den Algemeenen Bond." Deze motie wordt met 7 tegen 2 stemmen aange nomen. Tot afgevaardigde naar de 14 April te houden ver gadering te Amsterdam, wordt gekozen de heer J. Ph. Blaauboer. De voorzitter deelt nog mede over de huur der melkbussen met den heer v. d. Bonk te hebben ge sproken, doch men wil op het voorstel, een vorige vergadering door den heer Jb. Waiboer ingediend, per sé niet ingaan. (De verdere discussie hierover was onverstaanbaar.) Rondvraag nihil, waarna sluiting volgt. KOLHORN. Dooi^ polders Waard en Groet alhier gaande en het oog naar den zeedijk richtende, zal men opmerken langs aen geheelen dijk kleine en groote, zelfs honder den meters lange witte, onbegroeide plekken. Dit zijn de herstelde gaten van den Januaristorm, doordat de nieuwe specie door de zon wit en het gras der oude gedeelten groener wordt, loopt zulks thans eerst aan een ieder in het oog. En dit ziende is het tevens duide lijk, hoe de dijk heeft geleden en hoeveel werk aan dezen dijk in dit korte tijdsbestek werd verricht, alleen om het dadelijke gevaar te keeren. Al dit werk werd slechts verricht voor een eerste tijdelijke bescherming van deze polders. Op 29 April a.s. zal het volledig herstel en verzwaring over de geheele lengte van Nieuwesiuis (Wieringerwaard) tot Aarts woud in het openbaar worden aanbesteed. De grootte van het werk, wat uit den aard der zaak voor het najaar gereed moet zijn, gaf het bestuur der polders aanleiding de aanbesteding in tweeën te verdeelen, als Waardpolderdijk, Nieuwesluis-zeesluis, Kolhorn en Groetpolderdijk, Zeesluis Kolhorn—Aarts- woud stoomgemaal. Ook wordt de versterking dusdanig dat het nabij door, zooals dit jaar, niet zoo spoedig meer zal voorkomen, althans niet volgens menschelijke (hier deskundige) bere kening. AARTSWOUD. In de heden gehouden vergadering van Kerkeraad en Kiescollege, werden de volgende predikanten op het drie tal geplaatstDs. Boerendonk te Oudendijk, Ds. Reinders te Anna Paülowna en Ds. Priester te Heenvliet. Met algemeene stemmen werd daarna besloten toezegging van beroe te doen aan Ds. Reinders te Anna Paulowna. BARSIN OERHORN. Met ingang van 20 Mei a.s. is benoemd als wijk verpleegster voor Barsingerhorn en Winkel, Zuster Bee- ker te Amersfoort. ZIJPE. De dienstplichtigen uit deze gemeente, Dirk Bakker en Jan Kouwenberg, lichting ïgiS^zijn bij Kon. besluit voor den tijd van 1 jaar van den dienst bij de militie vrij gesteld wegens kostwinnerschap. SINT MAARTEN. Op 30 April a.s. zal de „Meisjesclub" alhier nogmaals ecnc uitvoering geven. Door haar zal worden opgevoerd „üe Droom" en „De Wonderkous' beide tooneeistukjes. DIRKSHORN. Onze plaatsgenoot, de heer N. Kistemaker, behaalde deze week te Haarlem de akte voor onderwijzer. HARENKARSPEL, r j Algemeene vergadering van den Bond voor Staats- pensionneering, afd. Harenkarspel, op Woensdag 12 April jj., in het lokaal van den heer Th. IJff. Opkomst was gering. Bespreking in hoofdzaak de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. Tot afgevaardigde voor de fede ratie Schagen werd benoemd de heer Damsté en de heer K. IJff als plaatsvervanger. De punten van beschrijving liepen allen zonder opmer king af, uitgezonderd punt 6: voorstellen afdeeling Hel der, waar de iafgevaaraigde in opdracht kreeg niet voor te stemmen. Voor de overige punten vrij mandaat. Tot afgevaardigde naar ae algemeene vergadering te Amsterdam werd benoemd de heer G. Nierop. Sluiting. ZOMERTIJD. De indiening van een wetsontwerp, strekkende om de klokken een uur te verzetten, wordt thans ernstig overwogen en zal vermoedelijk binnenkort kunnen worden tegemoet gezien. NOORDSCHARWOUDE. Door de Langedijker Winkeliers-, Nering- en Vakver- eeniging, werd eergisteravond een openbare vergadering gehouden ten lokale van den heer D. Stam, waar de heer F. A. Smit Kleine van Bloemendaal een inleiding hield over de Electrieiteit voor verlichting en drijfkracht. NIEUWE NIEDORP. In de bestaande vacature der Gezinsverpleging is voor zien door de benoeming van Zuster Bottema. WIERINGERWAARD. Na eene aangebrachte wijziging in het bestek en eenige onderhandelingen is het bouwen van een schuur voor den heer C. A. Waiboer aan de Twee Wegen, waarvan dezer dagen de gunning is aangehouden, thans opgedra gen aan den heer P. Eriks te Barsingerhorn, voor de som van f 8000. ANNA PAULOWNA. Ook voor den Oostpolder zijn nu door het Waters nood-Comité de formulieren tot invulling der geleden schade verzonden. Het is zeer wel mogelijk, wijl dit gedeelte der bevolking op het oogenblik nog overal ver spreid is, dat enkelen nun formulier nog niet hebben ontvangen. Zoo zijn er b.v. reeds eenige als onaeslel- baar terug gekomen. Wie geen biljet ontving kan ei nttuurlijk bij het plaatselijk comité een aanvragen. Daai - voor zeer vele Oostpolderbewoners op het inomenl di geleden schade nog niet valt op te maken, zai vooi ben de termijn van terugzending verlengd worden. WINKEL. J Vergadering van de Afd. voor Staatspensioen, gehouden ten huize van den heer A. Wit. Slechts 7 leden waren tegenwoordig. De opening door den voorzitter en de lezing en goedkeuring der notulen, heeft op gewone wijze plaats, zonder stoornissen. De beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering te Amsterdam op 9 Mei a.s., gaf ook ai geen aanleiding tot uitvoerige besprekingen en de afgevaardigden krijgen vrij mandaat. Tot afgevaar digden worden gekozen de heeren J. G. Kars en J. Romar,' plaatsvervanger de heer P. Bart. De beschrij vingsbrief der federatie Schagen, geeft aanleiding een oogenblik stil te staan, bij het voorstel Afd. Helder, 'wijziging reglement der federatie en daarmede, kan men zich wel vereenigen. De afgevaardigde krijgt ook hier vrij mandaat. Tot afgevaardigde wordt gekozen de heer A. Volger, tot plaatsvervanger de heer P. Bart. In het najaar zal weder in een aer herfstmaanden een propaganda-avond worden georganiseerd en die zal ge houden worden bij den heer A. Wit. Door deze afdeeling is een poging gedaan om in Nieuwe Niedorp een afdee ling te stichten en met gunstig gevolg, 18 leden gaven zich op. Besloten wordt nu verder ook voeling te houden met die leden en de leiding te nemen, tot zij zelf een bestuur zullen hebben gekozen en een regle ment hebben vastgesteld. Daarna sloot de voorzitter met een gepast woord van dank deze vergadering. ANNA PAULOWNA. Vrijdag, 14 April, hield de Coöperatieve Boeren leenbank hare jaarvergadering ln hotel „Veerburg". Er waren 78 leden aanwezig. Voorzitter, den heer C. Wijdenes Spaans. De heer A. de Graaf las de notulen, die werden goedge keurd. Namens de commissie, belast met het nazien van rekening en balans over 1914, en bestaande uit de heeren D. Koning, C. Rezelman en S. Spigt, bracht de eerstgenoemde een gunstig rapport uit. De rekening sloot met*/ 636.565,325, de balans met 869.122,16, terwijl eene winst was gemaakt van 1071,49. Met algemeene stemmen werd de rekening en balans goedgekeurd. De Bank was vooruitge gaan. Het ledental geklommen van 228 tot 237. Op het eind van 1914 was aan spaargelden aan wezig 231.690,20. In 1915 was er bij geplaatst 354.217,22. Terug was betaald 227.198,98. Op het einde van 1915 waren de spaargelden gestegen met f 127.018,24, en alzoo geklommen tot 358.708,44. Aan de inleg gers was 9757,63 aan rente ten deel gevallen, te weten: 244,38 uitbetaald en 9513,25 bijgeschre ven. Aan voorschotten was er op 1 Jan. 1915 f148.110. In den loop van het jaar was aan 39 personen uit geleend 62.210 en in dat tijdperk afgelost f 50.210, zoodat de voorschotten vermeerderd waren met 12,000, waardoor ze bellepen 160.110. Aan de bank was aan het eind van het jaar aan rente van voorschotten betaald 7388,38. Aan enkele voorschotnemers was tengevolge van den druk 'der tijden, uitstel van aflossing toegestaan, waartegen te minder bezwaar bestond, wijl de sommen door borgen goed gedekt waren. In loopende rekening was te goed j 71.132,085; uitgegeven 322.325,52 en ontvangen 207.185,995, waardoor het te goed steeg tot 186.271,61. Aan rente in loopende rekening was ontvangen 3976,70 en uitgegeven 9,03. Aan zuivere winst was op de reserve gebracht 1071,99, waardoor deze klom tot f 6113,72. Op de laatste bestuursvergadering waren alle pos ten nagegaan, en trots de flnancieele verzwakking wegens den watersnood, was geen enkele post on voldoende gedekt. Voor komende tijden zou groote steun noodig zijn. De Bank had ruim 200.000 te Utrecht ln depositie. Daar er veel geld noodig zou zijn om den ladnbouw weer op gang te helpen, ver zocht de voorzitter allen, die geld konden plaatsen, dit toch vooral te doen. Algemeen werd goedgevon den, het salaris van den kassier weder op 400 te stellen. Opnieuw werd met 71 van de 79 stemmen de heer A. de Boer alB zoodanig herkozen. Herkozen werden de heeren L. C. Slpman als bestuurslid; C. Geerligs en A. C. Geertsema als plaatsvervangende bestuursleden; den heer Jb. Stammes als lid van den Raad van Toezicht. Tot leden der commissie, belast met het nazien der re kening en van de balans over 1915 werden door den voorzitter aangewezen de heeren D. Koning, A. Langereis en C. List. Tot afgevaardigde naar de al gemeene vergadering werd gekozen de heer A. de Graaf, en tot diens plaatsvervanger de heer P. Kaan Dz. Ten slotte kwam de beschrijvingsbrief aan de orde, en daarna sluiting. WIERINGERWAARD. Heden, Zaterdag, had ten Raadhulze alhier eene stemming plaats van twee Hoofdingelanden wegens periodieke aftreding van de heeren E. Rijkes en D. KooiJ Jbz. Ingeleverd werden 20 stembriefjes, met den volgenden uitslag: D. KooiJ, 19 st., E. Rijkes 16 st., A. Visser, 2 st. en J. Schenk Kb. een stem. De aftredenden zijn herkozen. NOG EENS DE MILITAIR-GENEESKUNDIGE DIENST. Het Handelsblad schrijft: Van een zijde, die bij uitstek deskundig kan worden geacht, hebben we dezer dagen wederom bijzonderheden vernomen over gebreken van onzen militair-geneeskun digen dienst, gebreken zóó ernstig, dat het plicht is daarop de aandacht te vestigen fn de hoop, dat er alsnog verbetering wordt gebracht. En dat zoo spoedig mogelijk. Wij hebben gehoord van instrumenten, niet bruik baar omdat ze verouderd zijn. waarvan er wel voor een halve ton Ln magazijn moeten liggen. Wij hebben gehoord van onderdeden van veldmateriaal, dat zoo maar aangeschaft werd en lotewonbruikbaar bleek. Technische voorlichting bü 'de aanschaffing schijnt ten eenenmale te ontbreken. Het materieel zoo resu meerde onze deskundige zijn betoog is slecht en onvoldoende, ook wat de hoeveelheid betreft. Het per soneel mist de noodige oefening. Ook over het militair hospitaal hebben wij weer hooren klagen. De klacht betrof met name de inrichting aldaar voor zenuwlijders, driehoog gelegen en bekend onder den naam van "het „appelenhok".Onlangs heeft zich een verpleegde uit het raam van dit hok naar be neden te pletter geworpen. Wij willen hier niet herhalen het wanhopige antwoord, ons gegeven, toen wij vroegen, wat er zou gebeuren als ons land onverhoopt in een oorlog werd gewikkeld. Wel willen wij als de besliste meening van onzen des kundige weergeven, dat hij zeer noodzakelijk achtte dc aanstelling van een mediscnen adviseur aan net Departe ment van Oorlog, die dan zou staan boven den inspec teur van den geneeskundigen dienst. Stelde men zulk een ambtenaar aan, dan zou èr meer continuïteit zijn dant hans, nu de inspecteurs na eenige jaren weer door anderen vervangen worden. (Wij brengen in herinnering .dat minister Bosboom na zijn bezoeken kan het Militair Hospitaal te Amster dam, te kennen gaf, dat zijn indlruk geenszins onbe vredigend ,in sommige opzichten bepaald gunstig was. Moce het hospitaal niet op één lijn te stellen zijn met een moderne ziekeninrichting, de verpleging, welke den zie ken militair daar te beurt valt ook de uitkomst leert dat levert geen grond tot ongerustheid, aldus de Minister.) - Reclames. Hoe kon te voorkomen en de kwade gevolgen te vermijden. Houdt uw lichaam in goede conditie en gij vat geen kou. Een geregelde leefwijze, frissche lucht, zonneschijn, lichaamsoefening, licht dieet en vol doende slaap zijn de beste voorbehoedmiddelen. Het is van belang om bij bet herstellen van een kou de nieren bij te staan. Het is dan nhmelijk mo gelijk, dat de ingewanden en huid niet bij machte zijn om de opgehoopte onzuiverheden te verwijde ren. De nieren, verzwakt door de ongewone inspan ning bij het filtreeren van het met meer onzuiver heden beladen bloed, roepen om hulp ep dit ls oor- Zaak, dat rugpijn en waterstoornissen zoo dikwijls op een kou volgen. Tast Iedere kou uw rug aan en geschiedt de wa- terloozing té veelvuldig? Zijt gij rheumatisch in de spieren en gewrichten? Hebt gij pafferige zwellin gen onder de oogentsf in de enkels? Is er bezinksel of zand in uw water? Als gij u ellendig en terneergeslagen, zwak, ze nuwachtig en vermoeid gevoelt, flast hebt van hoofdpijn, duizeligheid, en rheumatische pijnen, is het waarschijnlijk dat uw nieren niet behoorlijk werken en bestaat er gevaar voor ernstiger kwalen zooals waterzucht, niersteen en nierontsteking. Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterken zwak ke nieren en houden de urinewegen werkzaam, zoodat de nieronzuiverheden afgevrierd worden, voordat zij groote schade kunnen aanrichten. Maar de lijder moet het zijne tot genezing bijdragen door verstandig te leven door het vermijden van alle buitensporigheden, niet te zwaar en niet te veel voedsel te gebruiken, behoorlijke rust en slaap te nemen, en door voldoende water en melk te drinken Te Schagen verkrijgbaar bij J. Rotgans Drogisterij „Het Witte Krui»", Molenstraat C 14. Toe zending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k fl.75 voor één off 10 voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke aoos die niet voorzien is van neven staand handelsmerk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT medegedeeld door hot Kon. Met. Insütuut te '^Verwachting^Matige, later tijdelijke afnemende Noordwesten tot Zuidwestenwind, tijdelijk op ma rend waarschijnlijk nog eenige regen, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. ZONDAG 16 APRIL 1916. NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE ie: Kolhorn, voorm. 9.30 UUri Ds. Theesmg Onderwerp; Ahasverus en Veronica. Collecte voor Noodlijdende Kerken en Personen. EVANGELISATIE tei Schagen, Hoep, nam. 5.30, Lerw. heer H. Staving» van Wleringen. KANTONGERECHT TE SCHAGEN. Uitspraak 13 April 1916. J. M„ Nieuwesluis, 453 Sr. 3 of 3 d., A. P., Scha- en, 426 Sr., d d. h.; G. D., Callantsoog, motorregl. 2 of 2 d.; M. K., St. Maarten, id. 2 of 2 d.; H. S., Barsingerhorn, Pol.v. 3 of 3 d.; J. H. D., Oudkars pel, IJkwet, verwezen naar den bevoegden militai ren rechter; P. S., id., id., 2 of 2 d.; P. E., id., 2 maal f 1 of 1 d.; C. B., Kalverdijk, id., 3 maal 1 of 3 maal 1 d.; C. G., Harenkarspel, 2 of 2 d., W. D., Dirkshorn, id., 2 of 2 d.; L. D., Dirkshornè. }d., tweemaal f 2 of tweemaal 2 d.; W. v. S., Tuitjen- horn, id., driemaal f 1 of driemaal 1 d.; A. J., Waar land, id., tweemaal f 2 of tweemaal 2 d.; C. N. Stroet, id., zevenmaal 1 of zevenmaal 1 d.; D. J., St. Maartensbrug, id., viermaal f 1 plus eenmaal f 2 of viermaal 2 d.; A. d. B., 't Hoekje, id., vijf maal 1 of vijfmaal 1 d.; P. R., aangehouden. BENOEMD. Tot klerk aan de gasfabriek alhier is aangesteld onze plaatsgenoote, mejuffrouw M. Keuris. DE EERSTE PRIJS. De eerste prijs „de Paaschos", ls gevallen in de col lectie van den heer H. Raven. De gelukkige winner was je heer N. Boon, caféhouder te Kalverdijk, de 2e prijs werd gewonnen door Nico Kuiper te VVieringen. ROIJAAL. Iemand, die jn de verloting een prijs had gewonnen die aan schoon geld 56 g!d. opbracht; meende den debutant waarvan hij het lot had gekocht, de gebruike lijke fooi te moeten geven. Hij riep hem ter zijde en stopte hem onder de woorden„Daar dat is voor jou' twee dubbeltjes in de hand. ZONDAGSRUST. In eene vergadering van melkboeren Donderdag ge houden, is in beginsel besloten^ Zondagsavonds niet meer te venten. Men' zal trachten de gezamenlijke melk elders van de hand te doen POLITIE. Gevonden: Een rijwiel en een huissleutel. Inlich tingen ter secretarie. Kaasmarkt te Hoorn, 13 April. 26 st. kl. fabrlekskaas 73; 25 et. kl. boerenkaas 73; comm. fabriekskaas 67; commissie boeren- kaas 70. BROEK OP LANGENDIJK. 14 April 1916. 6 baal uien f 15, id. (stek) f2.55 770 bos rabarber t 4.90. Alkmaar, 15 April. 1 paard f 800; 15 koelen f 120 k f 390; 173 schapen f 30 f 60; 329 nuchtere kal veren f 10 f 35; 72 magere varkens f 23 f 54; 289 biggen f 11 f 25; kipeieren f 6.25 k t 6.80 p. 100; boter 70 k 80 ct. p. pond; 19 lammeren f 14 fl8 GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 12 tot 14 April 1916. Geboren: Saapke, dochter van Cornelis Dobma en Maartje Post. Ondertrouwd: Petrus Bakker, oud 28 jaren, landbou wer wonende te Harenkarspel en Cornelia Portegijs, oud 24 jaren, wonende te Zijpe. Arie Brak, oud 23 jaren, veehouder wonende te Zijpe en Grietje de Graaf, oud 22 jaar, wonende te Zijpe. Overleden: Ariën Glas, oud 75 jaren, wedn. van Jantje Hoek. NA NEGENTIEN JAAR ZIJN VADER GEVONDEN. Do rechtbank te Weenen heeft een merkwaardige uitspraak gedaan; zij heeft aan een kind, na negen- tien jaren, den vader gegeven, dien het bij zijn ge boorte miste. De tooneelspeler Paul Mahr, die do voogd van het natuurlijke kind was, Jiad na lang durige pogingen den vader van het kind ontdekt, dio in 1896 een kindermeisje, in zijn dienst, had verleid. De vermeende vader werd nu voor den rechter gedaagd, doch kon niet verschijnen, daar hij ziek in een sanatorium lag. Do moeder had den va der beloofd, zijn naam nooit te zullen noemen, en had woord gehouden. Voor de rechtbank werd de zaak behandeld, en de rechter besloot, onmiddellijk, met getuigen, ad vocaten en rechters naar het sanatorium te gaan, teneinde de zaak te onderzoeken voordat het te laat was. Op verzoek van den geneesheer, die lede ren moreelen schok voor den zieke noodlottig acht te, werd slechts de moeder van het kind, als ver pleegster gekleed, en door een andere verpleegster vergezeld, met den dokter en den rechter bij den zieke toegelaten, om te verklaren of hij de man was, die de vader van het kind zou zijn. De getuige verklaarde, na deze confrontatie, onder eede, dat hij de vader was. De rechter deed nog eenige verdere vragen en sprak in het sanatorium onmiddellijk het vonnis uit, waarbij de zieke als de vader yan den jongen man werd erkend, met de motiveering, dat de geheele houding der moeder de waarborg voor de juistheid harer verklaring was. De jonge man zal nu bij dit vonnis den naam van d?n vader krijgen, en na zijn overlijden als erfge naam in diens boedel kunnen opkomen. DE HANDELSOORLOC. Uit Berlijn, 13 April (Officieel). In dé maand Maart zijn 80 vijandelijke koopvaardijschepen, sa men metende 207,000 bruto-registertonnen, door Duitsche onderzeeërs in den grond geboord of door het stooten op mijnen verloren gegaan. GEBREK AAN SCHEEPSRUIMTE. In een interview van een medewerker van de „Daily Mail" met het parlementslid Houston, een zeer voornaam reeder, verklaarde deze, dat de kwes tie van het tekort aan scheepsruimte van veel ern stiger aard is dan hetZeppelinvraagstuk. De prijs der levensmiddelen hangt af van voldoende scheeps ruimte, maar ook moet men zich afvragen of er wel voorvoldoenden aanvoer van levensmiddelen kan worden gezorgd. Door allerlei oorzaken, schat te de heer Houston, zijn er sedert het begin van den oorlog, 950 Britsche koopvaarders met ongeveer 3 millioen ton inhoud, verloren gegaan. Tusschen een derde en de helft van den aanvoer van levensmid delen voor de natie geschiedt reeds door neutrale schepen. Als Duitschland, door alle schepen maar in den grond te boren, de neutralen kan afschrik ken ons lading te brengen, wat hebben wij dan aan scheepsruimte over, vroeg Houston. Reeds nu toonen de onzljdigen weinig neiging voor het aannemen van ladingen naar Engeland. Dat is te verklaren, want zij kunnen voordeelige vrachten bedingen zon der in Engelsch wateren terecht te komen. De heer Houston beveelt als middelen om in het gebrek van scheepsruimte te voorzien, aan: dat elk schip, niet volstrekt noodig voor militair gebruik, dadelijk voor de koopvaart zalworden vrilgelaten; dat beperktzal worden het gebruik van Enpelsrhè schepen ten behoeve van geallieerden en neutralen die Duitsche schepen in hun havens hebben en deze niet gebruiken, hoewel ze gebrek aan scheepsruimte hebben; dat diplomatieke regelen rullen wordep ge proffen om voor elk schip van de geallieerden of onzljdigen, een Duitsch schip te naasten; dat Enge land het oude recht herneemt, om elke lading die vijandelijk eigendom is, te vermeesteren, onverschll lig onder welke vlag die wordt vervoerd. WEL BOTER MAAR GEEN SUIKER. De Berlijnsche correspondent van het Handels blad schrijft dd. 8 dezer: „We hebben te Berliln weer boter. Niet zooveel, dat we, figuurlijk er in zwennen. Niemand kriigt meer dan zijn kwart pondje in de week, voor de boterham en de keuken, sedert we ook in het ge lukkig bezit zijn van boterkaarten. Maar dit weke- lijksche rantsoen kan een ieder machtig worden, zonder dat hij uren voor den winkel wacht, zonder te dringen en gedrongen te worden. Voor de winkels staat nu niet meer geschreven: „Butter ausverkauft", doch „Butter vorr&tig". En de boterjuffers, die haar rust wel verdiend hebben, blazen uit achter gele bergjes van kwartponden op de toonbank gestapeld. „Hoe het nu gekomen ls, dat deze misère, 41e drie maanden heeft moeten duren, plotseling ophield, weet ik niet. Waarschijnlijk heeft het gemeentebe stuur van Berlijn een hartig woordje gepraat met de Zentral Einkaufsgesellschaft, die den toevoer in de hoofdstad te regelen heeft. Men mag hopen, nu weldra de koelen in de weide komen, meer melk zullen geven en dus de boterproductie ook toeneemt dat het voor goed, althans voor langen tijd, gedaan zal zijn met de onvoldoende regeling van den boter toevoer. „Maar daarom is het met het cn file zich opstel len voor de kruidenierswinkels nog niet uit. Wan» er heerscht nu weer schaarschte aan een ander ar tikel: aan suiker." STEEDS BETER. De Franschen moeten een nieuw vliegtuig in dienst gesteld hebben, dat de Fokker de baas i* Toen de slag bij Verdun begon, hadden de Duif- schers de overhand in de lucht en hun vliegt* bestookten de oprukkende Fransche troepen G«*n" deweg hebben de Franschen nu echter we#r d9 overhand gekregen, misschien door het gebruik van het nieuwe vliegtuig, en toen de militaire to9d9, werker van de Times het front bezocht, zag kü geen enkel Duitsch vlieger boven het Franset? ke°rs geveld Januari bebben de Franschen 0 Fok Het Journal zegt, dat het nieuwe vliegtuig tu9^ een nieuw soort van motor tweemaal alle wcreld- snelheids-records en 't record voor militaire viioff- tuitfen in vredestijd geslagen heeft D«n Haag, 14 April i9*®; le ontkennen valt niet dat aan de eischen, vanuit de Rechtsche gelederen gesteld, zooveel doenlijk wordt voldaan. Na ae pauze stelde president Borgësins be den voor. de Stille Week uit te schakelen en op Woens- dag 26 April weer bijeen te komen, teneinde dan l® de dag-zittingen met de Ouderdomsrente voort te gaan, maar ln avondzittingen te houden op 26 en -»• April a.s. de meest-urgente ontwerpen, thanJ staat van wijzen, te gaan behandelen. De duurte-toe- slag gaat voorop. Maar er ls meer. De Molest-verzekering. De 100 mn* lioen-oorlogskredief. De Oorlogswinstbelasting. De dische Iveening der 80 millioen, ter aflossing van d Vlottende Schuld. De wijziging wet-L.O. NaturaJu-ua ontwerpen. De coranaieeen ter bestrijding van de amo*

Schager Courant | 1916 | | pagina 2